Verlies van veertig millioen n Dag van ,,iurrefies en hout" UIZEN Amerika zwenkt naar rechts Meer particulier initiatief, dan minder staatsingrijpen SPORT-ALLERLEI Schacht pleit voor v. Falkenhausen RT HEIJN! 45 49 et 17. 29 et. 46 39 Etaleurs Ook in hei lopende jaar een grooi iekori Vooruitzichten zijn niet ongunstig DE, New Yorkers herkozen de repu- blikein Thomas Dewey als gouver- •neur van de staat New York met een ^■verrassende meerderheid gezien de kortelings gedane onthullingen. Deze .''W-meerderheid wakkerde prompt de speculaties aan, dat Dewey in 1952 wellicht ten derden male candidaat zal |S: worden voor het presidentschap. Prijsstijgingen moeien beslist worden voorkomen Inflatiespiraal gevaarlijk dichtbij Duitser pleegde minstens honderdvijftig inbraken Jaarvergadering van Volksonderwijs Vragen Spanje over Auto reed dames aan Uitwisseling van krijgsgevangenen ELF NOVEMBER: SINT MAARTEN Accoordvan München zou HUlers arrestatie voor komen hebben Dubbelspoor over de brug bij Zalibommel DONDERDAG 9 NOVEMBER 1950 J iar je niets hoeft artikel tot uit- recies en direct wijzen bet uk: ct. L. RIJST JA akI et. grove EN et ct •aatweg 115 gaarne uit- er van Uw de komende ilkmaar Tel. 3463 I De K.L.M. in 1949 Uit het jaarverslag over 1949 van de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij blijkt, dat in het afgelopen jaar een exploitatieverlies van 39.7 millioen gul den is geleden. De Staat der Nederlan den heeft hierin een tegemoetkoming van 37.2 millioen gulden verleend, zodat er een ongedekt verlies van bijna twee en een half millioen overbleef. Dit is gedekt door afboeking van enige reser ves. De uitgaven bedroeg f 151.085.046, de inkomsten f 137.123.053. De verwach ting is, dat ook over 1950 een groot ver lies zal worden geleden. Het passagiersvervoer leverde in het afgelopen jaar bijna 92 millioen op, voor het transport van bagage werd bijna 2.3 millioen ontvangen, voor vracht bijna 11 millioen en voor post 19 mil lioen. Van de uitgaven werd 43 pet be steed aan salarissen en lonen en de daarop drukkende sociale lasten. Er zijn thans krachtige maatregelen In uitvoering, om het kostenpeil te drukken. De omzet stijgt, ondanks de ■Itoeneri.cnde internationale concurrentie. Het vervoer was in de eerste maanden van 1950 weinig bevredigend. Het ver- K-toonde echter gedurende de zomer- j maanden een verheugende opleving. Niettemin zal voor het lopende jaar met een niet onaanzienlijk tekort op de exploitatie gerekend moeten worden. Ei- bestaat evenwel gegrond vertrou wen, dat in de eerste helft van 1951 een Hieuw evenwicht zal worden bereikt. De ongunstige resultaten werden o.m. veroorzaakt door de bijzondere omstan- (Vervolg van pagina 1) Geen liberalisme. TNDIEN in de practijk een coalitie van conservatieve Democraten en liberale Republikeinen in de Senaat •en doorslaggevende factor zal blijken tv zijn, is dit niet omdat het Ameri- A kaanse volk bij deze verkiezingen de ■voorkeur gaf aan een herlevend libe- Bïalisme. Want hoewel de liberale Re- ^foublikein Duff uit Pennsylvanie de Senaatszetel veroverde, heeft een alge hele verschuiving naar rechts plaats ■gevonden. Het opperbevel van de Republikeinse partij komt thans ln handen van de conservatieve rechter vleugel, namelijk de Senatoren Taft en Hjdillikm van wie eerstgenoemde een ,S spectaculaire overwinning behaalde in het industriële en landelijke Ohio. Het feit dat Taft een principieel te- 'Rfenstamler is van de op twee partijen jbteunende buitenlandse politiek en openlijk het practisch nut van het At lantisch Pact in twijfel getrokken heeft, is kenmerkend voor het rege ringsprobleem. Politieke waarnemers jKVermoedm, dat Dean Acheson daarvan de meeste moeilijkheden zal ondervin den. De beste mannen. Naast een onafhankelijke als burge- Bfeneester vaardigden de inwoners van New York een democraat af naar de Senaat, daarmede bij wijze van uitzon- 1 dering de beste personen voor deze functies verkiezend zonder slaafs par tijinstructies te volgen. Geen aftreden van Achcson. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dean Acheson, heeft verklaard, dat hij niet voornemens is «f te treden als gevolg van de verkie ringsuitslag. De door „Mijnheer Republikein' (Taf' verslagen tegenstander de „auditor" Joseph T. Ferguson telegra feerde hem: „Ge hebt mij niet alleen een nederlaag bezorgd, doch ook de grootste verrassing van mijn leven". Wjj zijn gevaarlijk dicht hij de spi raal van stijgende lonen en prijzen. Voor de positie van ons land is een laag prijsniveau evident. Een matige prijsmarge is een groot nationaal be lang. Wy zijn erkenteiyk voor hetgeen de ondernemingen in deze al hebben gedaan, maar er zou misschien nog meer particulier initiatief kunnen worden ontplooid. Het zou niet ondienstig zijn, indien men b.v. weer zou komen tot de ver koop van goedkope artikelen. Hoe meer particulier initiatief, hoe minder rege- ringsingrijpen noodzakelijk is. Nieuwe prijsstijgingen zouden 'n nieuwe loonron- de vragen. Werktijdverlenging geeft in diverse gevallen niet altijd een oplos sing en opvoering van de arbeidspro ductiviteit zal in een streng gemecha niseerd bedrijf gemakkelijker gaan dan in een ander. Ingenieurs hebben uitgerekend, dat tot 10 pet. verhoging van de arbeidsproductiviteit mogelijk is, maar die mogelijkheid moet er ook digheden op de lijn AmsterdamDja karta, waardoor de activiteit beperkt bleef tot veertig procent van de voor dat jaar begrote activiteit. De stijging van de inkomsten door de devaluatie was veel kleiner dan de stijging van de kosten. Het Westindische bedrijf onder vindt een steeds sterkere concurrentie van andere luchtvaartmaatschappijen in dit gebied. Op de voornaamste lijn daalde het vervoer met 25 pet. De lij nen naar Noord- en Zuid-Amerika ver toonden een omzetstijging. Films over Koninklijk Huis In Indonesië verboden Het Indonesische blad „Merdeka" bericht, dat de commissie voor dé filmkeuring te Djakarta nieuwe richt lijnen heeft vastgesteld in verband met de nog onvoldoende verzekerde vei ligheid. Films, waarin een reeks op namen voorkomen van de Nederlandse Koninklijke familie zullen geweigerd worden „teneinde ongewenste compli caties te voorkomen". Films met flit sen van de Koninklijke familie (jour naals) kunnen worden vrijgegeven. Voorts zouden cowboyfilms en films, waarin moorden voorkomen, voor pu blieke vertoning geweigerd worden, indien het peil door het aanbrenger, van coupures niet kan worden opge voerd. PROF. TINBERGEN OVER ECONOMISCHE KWESTIES De 32-jarige Duitser H. H. S., die giste ren terecht stond voor de Leeuwarder rechtbank, bekende bij zijn arrestatie in Heerenveen in Juni j.l. zonder meer de ruim honderdvijftig inbraken, in het be gin van dit jaar voornamelijk in het Noorden van 't land gepleegd te hebben. Het bleek dat S., die in 1943 uit het Duitse leger gedeserteerd was, uitste kend ondergronds werk voor de Ne derlandse zaak gedaan had. Hij nam onder meer deel aan de overval op de strafgevangenis te Arnhem, waarbij pa ter Lodewijk en ds. Slomp (Frits de Zwerver) bevryd werden. Na de bevrij ding was het moeilijk voor hem een betrekking te krijgen in verband met zijn nationaliteit. Hij stichtte toen zelf een bedrijfje, dat echter in moeilijkheden geraakte. Om uit de schuld te komen, ging hij stelen. Bij de behandeling van de zaak merkte de officier van Justitie op, dat de illegaliteit in geen enkel op zicht gediskwalificeerd wordt door de daden van deze verdachte. Hij eiste vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. Uit spraak volgt over veertien dagen. Tweetal wijzigingen in Het Belgisch elftal voor Zondag De Belgische keuzecommissie heeft «ls rechtsbinnen voor het elftal, dat Zondag tegen Nederland speelt, Van Steelant (St Niklaas) aangewezen. De geblesseerde linksback Voussure wordt Vervangen door Brandt (Lierse S. K.) GAAT AJAX NAAR WEST-INDIE? Op initiatief van de Surinaamse re gering heeft de vertegenwoordiger van I Suriname in Nederland, dr. R. H. Pos, contact gezocht met Ajax over een tour van de Amsterdamse club naar West-Indië. Mochten de onderhande lingen tot een goed resultaat leiden, dan zal de tour waarschijnlijk in Mei van het volgende jaar doorgaan en niet langer dan ongeveer drie weken duren. GEERTJE WIELEMA VERBETERT NED. RECORD 400 M. RUGSLAG Te Hilversum is de Robbenzwemster Geertje Wielema er in geslaagd het Nederlands record 400 meter rugslag te verbeteren. Dit record stond sedert 23 September 1949 (Hilversum) met 5 m. 38 sec. op haar naam. Nu legde zij de afstand af in 5 min. 24.2 sec., zodat zy het record met 3.8 sec. verbeterde. Minister houdt prijzen van schoenen in de gaten Op vragen van het Tweede Kamer lid Suurhoff (Arb.) in verband met de stijging van de prijzen voor schoeisel, woninginrichting en huisraad, heeft de minister van Economische Zaken ge antwoord. dat hem bij het regelmatig plaats vindende onderzoek naar de oorzaken van het prijsverloop is ge bleken. dat de prijsbeweging voor de genoemde goederen in het algemeen in overeenstemming is met de richt lijnen, die hij bij het kamerdebat over de loon- en prijspoliitiek heeft aan gegeven. Er bestaat vooralsnog geen aanlei ding speciale maatregelen ter zake te treffen. Mocht de verdere ontwikke ling daartoe aanleiding geven, dan zullen bijzondere prijzenbeschikkin gen worden vastgesteld. Alpengidsen vonden wrak van de Malabar Princess Franse Alpengidsen, die niet op de hoogte waren van de uitgevaardigde order om het zoeken naar het wrak van de „Malabar Princess" te staken hebben bet wrak gevonden. Zij ver klaarden dat zich tijdens de vlucht aan boord een ontploffing heeft voor gedaan, waarop het toestel in brand is gevlogen. Delen van het vliegtuig en de lijken der 48 inzittenden lagen ovei een uitgestrekt gebied verspreid. DE GROTE BEER GAAT VRIJDAG NAAR NIEUW-GUINEA. Het troepenschip „Grote Beer" zal Vrijdag van Amsterdam naar Nieuw- Guinea vertrekken. Aan boord zal zich o.m. bevinden de onlangs gevormde ondersteuningscompagnie Nieuw-Gui- nea, welke wordt uitgezonden ter ver vanging en completering van de op Nieuw-Guinea aanwezige legeronder delen. zqn. Het leveren van goedkopere goe deren en het langer werken zullen in tal van gevallen nodig zijn, wil ons consumptiepeil niet worden gedrukt. Aldus prof. dr. J. Tinbergen, direc teur van het Centraal Planbureau in een rede, die hij dezer dagen te Arn hem hield. Nederland kochtRembrandt voor f 210 000 Op de bij Sotheby te Londen gehou den veiling werd het beroemde „Do- verdale" zelfportret van Rembrandt voor 21000 Pond door de kunsthande laar Kees Hermsen uit Den Haag voor Nederlandse rekening aangekocht. Het schilderij zal in bruikleen aan het Rijksmuseum te Amsterdam worden afgestaan. „Volksonderwijs" houdt in het week end van 25 en 26 November in Tivoli te Utrecht haar jaarvergadering. Drie hoofdbestuursleden, mr. A. de Roos (algemeen voorzitter) en de heren J. J; Feringa en P. van Thuyl zullen een inleiding houden over resp.: „De po sitie van de openbare school", „Het VGLO-probleem (voortgezet gewoon lager onderwijs)" en „De normale ont plooiing van het onderwijs blijve ver zekerd". Het Eerste Kamerlid Oosterhuis (Arb.) heeft de minister van Buiten landse Zaken schriftelijk gevraagd welke overwegingen de regering er toe hebben geleid, de Nederlandse de legatie ter algemene vergadering van de Ver. Naties te machtigen, in afwij king van haar in 1949 ingenomen stand punt, haar stem uit brengen vóór de resolutie tot opheffing van de diplo matieke boycot tegen Spanje. Voorts is gevraagd of de ter zake aangeno men houding enige consequentie voor de houding van Nederland heeft, in dien onverhoopt ooit de vraag aan de orde mocht komen, of Spanje, trots zijn huidige regeringsvorm, in de Europese en/of Noord-Atlantische sa menwerking op economisch, sociaal, politiek, cultureel en/of militair ge bied zal worden betrokken. Twee op een dag Door het slippen van een personen wagen is op de Rijksstraatweg te Dui- vendrecht een 62-jarige dame, mevr. J. M. Burger, aangereden en op slag gedood, terwijl een 38-jarige dame, mej. E. J. d'Oliveyra zwaar werd ge wond. Deze dames stonden aan de kant van de weg op de bus te wachten toen een luxe wagen op hen inreed en hen op de grond wierp. Op de westelijke oprit van het via duct van de provinciale weg te Dui- vendrecht werd 's morgens een wiel rijder uit Ouderkerk a. d. Amstel aan gereden door een personenauto. Bij aankomst in een der Amsterdamse ziekenhuizen bleek het slachtoffer reeds te zijn overleden. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schrevelduin-Capelle J. W. v. d. Linden te Kamerik; te Wijk bij Heusden: G. H. van Kooten te Brandwijk; te Arem: W. de Weerd te Neus-Nieber*: te Garijp: G. v. d. Meulen te Raamsdonk; te Oost- en West Souburg: V. D. de Stop pelaar, hulpprediker te Wassenaar; te Vorden (toezegging)J. Langstraat «e Beusichem. Aangenomen naar RijnssterwoudeT. D. van Soest, candi daat te Soesterberg, die bedankte voor Jaarsveld. Beroepbaarstelling: ds J. Langhout, predikant bij de Protes tantse kerk in Indonesië, stelt zich be roepbaar. Zijn adres is: Voorstadslaan 211 te Nijmegen. Examens. Aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken te Kampen slaag de cum laude voor het candidaatsexamen, de heer G. H. Homans te Nieuw Dord recht. Een delegatie., bestaande uit Franse officieren, heeft de frontlijn over schreden om met officieren van de Viet Minh troepen de uitwisseling van krijgsgevangenen te bespreken. De onderhandelingen hadden tot resultaat, dat 17 Communistische krijgsgevangenen werden uitgewisseld tegen 17 leden van de Franse Koloniale troepen. Tijdens de besprekingen, die in de open lucht plaats vinden: in het midden Franse officieren; links en in het midden (met handen op de heupen en tropenhelmen op) Communis tische officieren, gekleed in Amerikaanse uniformen met Franse onder scheidingstekens. Lie-detector werd en zal niet worden gebruikt In zake het gebruik van de lie- detector en het zogenaamde waarheids serum door de Arnhemse rechtbank in het geval van de Groesbeekse rijks politieman R„ kunnen wij mededelen, dat deze hulpmiddelen van Ameri kaanse oorsprong niet zijn toegepast, wel zijn de methoden bestudeerd. De subsituut officier van justitie in Arnhem, mr. W. de Vries, die ons deze mededelingen verstrekte, is van oordeel, dat de Nederlandse justitie voorlopig geen gebruik van bovenbe doelde hulpmiddelen zal maken. Twintig Oostduitse politie mannen gearresteerd De Sowjet-autoriteiten hebben onge veer 20 Oostduitse politiemannen ge arresteerd. aan de grenspost Marien- ■fcorn. De politiemannen zouden be trokken zijn bij een uitgebreide smok- kelaffaire, waarbij Oostduitse produc ten naar West-Duitsland werden ge smokkeld .Het zouden in hoofdzaak voor het Westen bestemde goederen zijn geweest, die door de Oostduitse politie zelf in beslag waren genomen onder voorwendsel, dat er geen papie ren bij waren. TOLEDANo"VRIJGELATEN Vincente Lombardo Toledano, vice- voorzitter van het wereldvakverbond, die Woensdagmorgen te Havanna (Cuba) werd gearresteerd, is vrijge laten, hangende een proces, dat tegen hem zal worden gevoerd. QINTERE SINTE MAARTENturf in de rrurf in de maneschijn" Zo zingen op 11 November de kinderen, de zelfgemaakte of gekochte lampions trots omhoog heffend naar beloftevolle deuren. En weigert een door de kleine zangers belegerd huis zijn deur te openen, dan klinkt gebelgd de St. Maartens-protest-hymme: „Sintere Maarten, de deur is vast. Geef die kerel op z'n bast Sint MaartenDe dag waarmee voor elke lagere school-onderwijzer een kommervolle week aanbreekt. Een week van niets dan babbelende, snoepende kinderen; ruilend, schooiend, kauwend Sint Maarten, de dag waarop ieder zorgt „iets in huis" te hebben en de bel niet zwijgen wil Sint Maarten. Liedjes, die geleerd worden aan de jongste huisgenoten. Liedjes over torens, die klokken en vrouwen, die rokken dragen. Maar vooral hét lied; „Sintere Maarten de deur is vast Wie was Sint Maarten en waarom vraagt men uit zijn naam om ,turrefies en hout, of een half centje"? gINT MAARTEN werd in het jaar 316 in Sabaria, in Oostenrijk, geboren. Zijn ouders waren afkomstig uit Rome waar ze tot het Christendom bekeerd waren. Daarom werd Sint Maarten reeds vroeg in die leer onderwezen en al spoedig voelde hij de wens in zich opkomen zijn overtuiging verder te verbreiden. Als vijftienjarige jong'en besloot hij dienst te nemen in het Ro meinse leger en mee op te trekken tegen het destijds heidense Frankrijk, om waar hij kwam van zijn geloof te getuigen. De naam, die hij tijdens zijn verblijf in dat land ontving, duidt wel op het succes van zijn vrijwillige zen ding. Door woord en vooral door voor beeld de mensen het goede voorhou dende, werd hy spoedig „De prediker van Gallie" genoemd. Het gebeurde tijdens een strenge winter, dat hij in de omgeving van Amiens een bedelaar ontmoette. Deze smeekte Sint Maarten om een aalmoes, doch de heilige, die reeds dagenlang op pad was, bezat niets waarmee hij de man zou kunnen helpen. Maar dan, Tydens de voortzetting voor de Brus selse krijgsraad van het proces tegen generaal Von Falkenhausen is Woens dag dr. Hjalmar Schacht, de voormali ge president van de Duitse Rijksbank en minister van financiën onder Hitier, als getuige gehoord. Schacht verklaarde, dat hy einde 1938 te Dresden een onderhoud met Von Falkenhausen had en by deze ge legenheid werd gesproken over de maatregelen die men zou kunnen ne men om zich van Hitier te ontdoen. Deze poging, waarvoor een beroep was gedaan op het bedrijfsleven, kerkelijke instanties, intellectuelen, en ook offi cieren, mislukte. Ook op bet ogenblik van het accoord van München was volgens getuige een actie gaande. Hij had generaal Von Witzleben en ande ren weten over te halen Hitier te ar resteren en hem voor een staatsrecht- bank te dagen. De voormalige chef van de generale staf Beek en admiraal Canaris, hoofd van de Abwehr, waren van deze plannen op de hoogte. Alles liep echter op een mislukking uit als gevolg van de reis van Chamberlain en Daladier naar Duitsland. Door de overeenkomst van München, die een succes voor Hitier betekende, waren de tegenstanders ernstig ontgoocheld en van de voorgenomen staatsgreep werd afgezien. Op een vraag van de voorzitter of generaal Von Falkenhausen aan de voorbereidingen van deze putsch heeft deelgenomen, verklaarde getuige, dat deze zich op dat ogenblik.,., in China bevopA De spoorbrug bij Zaltbommel, die het tot nu toe steeds met enkel spoor heeft moeten doen, wordt thans voorzien van dubbelspoor. De eerste van de vier overspan ningen is gereed en men is nu bezig met de constructie en mon tage van de tweede overspanning. Een overzicht tijdens het werk; op de voorgrond de bestaande brug voor enkel spoor. DIENST VAN KWARTIERMEESTER- GENERAAL OPGEHEVEN. Met ingang van 1 Nov. j.l. is de dienst van de kwartiermeester-gene raal opgeheven en zijn ingesteld de inspectie der intendance en de inspec tie van het verkeerswezen, welke bei de inspecties rechtstreeks onder de be velen staan van de Chef van de Gene rale Staf. ziende hoe schamel de arme gekleed was ontdeed hij zich van zijn mantel, sneed deze doormidden en schonk de bedelaar de helft. Op tal van schilde rijs is dit klassieke gebaar uitgebeeld. In later eeuwen werd de St Maar- tens-mantel capella geheten als Rijkskleinood in de kathedraal van Tours bewaard. In de strijd voerde men hem als zegebrengend relikwie mee en na elke strijd werd ze opgeborgen in een naar de mantel genoemd ge bouw. Ons Nederlandse woord „kapel" herinnert nog aan de bewaarplaats van St. Maartens mantel. Na zijn terugkeer uit Frankrijk ves tigde de heilige zich weer in Oosten rijk, waar hij echter spoedig in onge nade van de bisschoppen viel. Zijn uit oprechte eerlijkheid verrichte daden werden niet altijd begrepen. Uit te leurstelling over deze gang van zaken trok hij zich terug op een eilandje bij Genua, waar hij jarenlang als kluize naar leefde De bisschop-monnik. Langzamerhand kreeg Sint Maarten een groep volgelingen bijeen, die hij onderwees in de Christelijke leer en die deelgenoot maakte van zijn gedach ten over naastenliefde. Want steeds was het de arme en misdeelde, die in hem een toevlucht vond. Een erkenning voor zijn verdiensten kreeg hy, toen hij in 371 tot Bisschop van Tours werd gekozen. Hij bleef echter eenvoudig als steeds. Nimmer vertoefde hij in het bisschoppelijk paleis. Het klooster te Marmoutier, dat spoedig een cultureel centrum werd, vanwaar vele missiona rissen over de wereld uittrokken, was hem dierbaarder. In 397 stierf de hei lige, een gebed voor de armen op de lippen. Sint Maarten: Smuldag. Wonderlijk genoeg staat de viering van St. Maarten's sterfdag in Neder land niet in direct verband met de hei lige, naar wie hij genoemd wordt. De fakkels, waarmee men in vroeger eeuwen langs velden en bossen trok, waren een overblijfsel van de Ger maanse noodvuren, die ontstoken wer den om besmettelijke ziekten af te weren. De lampions, waarmee de kin deren langs de huizen gaan, en de kaarsjes, rond welke men in sommige streken dansen uitvoert, hebben overal de fakkels vervangen. Het geven van snoepgoed aan de kinderen, herinnert aan de elfde November als eerste dag van het oude joeltijdperk. Die dag was dan de eerste smuldag van de Win ter. Maar onbewust van dit alles, zingt evenwel straks de jeugd weer van „turrefies en hout". En dat zal nog vele jaren zo blijven. CROTEWOHL HERKOZEN ALS OOSTDUITS PREMIER Het Oostduitse parlement heeft Otto Grotewohl herkozen als premier De voorlopige regering van Oost-Duits- land is gisteren formeel afgetreden. De nieuwe lijst van ministers zal 15 November worden bekendgemaakt. Er zullen vijf vice-premiers zijn. WIE OP DE „NELLY" THUISVAREN Met de „Nelly", die tegen het eind van deze week te Rotterdam wordt verwacht, repatriëren de eerste onder delen van de H-brigade, n.l. 432e Bat. Infanterie, 43 RVA, 43e genie veld- comp., 43e genie park comp. en de 43e zelfst. mitrailleur compagnie.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5