Generaal Duymaer v. Twist 85 jaar 3 DAG E R 12 I vraagt" h#' mode™ 'even. 9.00 Meu Won u Z' dra"ieo- 9-40 De Ducdalf. and Buitenland» weekoverzicht. 10.15 Swing ZWARTKOP OUDS Kinawijn Amerikaanse druk op Frankrijk Landstorm was zijn levenswerk Vijf ijr en veertig jaar Tweede Kamerlid feWil'ïï'fe I ••'hervenster. 5.00 Filmland. 5.20 Wij L de Is de flacon1 Morgen een nieuwe halen! IJ-tunnel dient te wachten Pim, Pam en Pom als schatgravers De wapenl^yeringen van Belgie aan Mao tegen gesproken Verschil in accent TMyidt st&JLcls 1 yeifiacttycL f2- - foer UterfleofrcuKjt Uw winkelier. „Onaanvaardbaar" zegt Adenauer IB DONDERDAG 9 NOVEMBER 1950 Een van de mooiste herinneringen uit het leven van de oud-parlementariër de luitenant-generaal b.d. L. F. Duy maer van Twist, die vandaag 85 jaar 'wordt la de Landstormdag van 1935 in Barneveld. Hare Majesteit Koningin Wilhelmina thans prinses Wilhelmina was bij het défilé op het buiten van paron Van Nagell aanwezig. De Bijzon dere Vrijwillige Landstorm, allen dienstplichtigen met groot verlof, trok met de vaandels voorbij. Het was een grootse demonstratie, waaraan enige duizenden deelnamen. Nog altijd heeft de generaal in zijn kast de reproductie hl kleuren van het schilderij, dat Willy Sluiter in opdracht van de B.V.L. van dit défilé in aanwezigheid van de Ko ningin heeft gemaakt. Bij gelegenheid Tan het huwelijk van prinses Juliana met prins Bernhard werd het stuk, dat groot is, dat het een flinke kamer muur kan vullen, aan het koninklijk naar aangeboden. Koningin JuUana is, ïoals zij zelf gezegd heeft, zeer gesteld op dit schilderij. Willy Sluiter, die de figuren op de voorgrond één voor een op op Zijn atelier heeft laten poseren, heeft bil die gelegenheid Haar Moeder in het wit geschilderd. Deze Landstorm is het levenswerk van de generaal geweest. Hij was des- I tijds defensie-specialist van de anti- If revolutionnairen in de Tweede Kamer en heeft een uitermate lange parlemen taire loopbaan gehad, van 1901 tot 1946, waarin ook de Indische Zaken hem zeer ter harte gingen. Een halve eeuw, IfllllillllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllltllHllillllllllllllllKIIIIIIINillllllllB ïïlenlen mei wie. mj ifiAaêxn S waarin zich een politiek leven ontwik kelde, dat een reflex is van de veran dering van het aanschijn van ons land. De Landstorm ging in die verandering veneens teloor. Als iemand hem 65 zou geven, zou men hem niet kunnen tegenspreken als men niet beter wist, zo flink is generaal ■Duymaer van Twist op zijn oude dag. „Ik lees nu geen Kamerstukken meer, zoals ik 46 jaar lang gedaan heb als Tweede Kamer-lid, maar ik volg toch nog alles. Ik kan niet zeggen, dat het tegenwoordig zoveel beter gaat dan vroeger", zo laat hij zich uit. De heer Duymaer van Twist kwam Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I? 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.00 The red Shoes. 615 Guitaar. 6.30 Land- en tuinbouw. 6.45 Leger des Heilskwartier. 7.15 Levensvragen van 'ti allerlei aard. 7.30 Bij de L.S.K. 7.40 „Van daag", 8.05 De Gilde viert. 10.00 Gram.- muziek. 10.15 De vaart der volken. 10.35 «Kerkkoor. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Va- rialies en Fug'a. I HILVERSUM II, 298 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Practische wenken voor tafeltennissers. 6.20 Sportproblemen. 6.30 Engels Vocaal-programma. 7.00 Het Atlantisch pact. 7.10 Hugo de Groot en zijn Avro-orkest. 7.45 Opvoeding tot Staatsburger. 8.20 Radio M Philharmonisch Orkest. 9.15 Ronde-tafelgesprek ken. 9.45 Waltztime. 10.15 Teddy en Henk A Scholten. 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 The K Skymasters. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten •i on- 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 School- m radio. 10.05 Het Symphonie Orkest. 10.50 Phil- harmonisch Orkest. 11.00 De Zonnebloem. P 11.40 Brandenburgs concert. 12.03 Melachrino Orkest. 12.33 Orkest van Einar Bjorneboe. I 1.25 De bietenbouwers. 1.45 Vraagbaak voor I vrouwen. 2.00 Negen heit de klok. 2.45 De B Zevenklapper. 3.00 Schoolradio. 3.30 Fragmen ten uit de „Internationale Zilvervloot". 4.00 De Zonnebloem. 5.00 Vertelling na schooltijd. 5.15 Kinderkoor. 5.45 Het Metropole-orkest. 6.18 ft Kallek signaal. 6.30 Orkest zonder naam. 6.52 Actualiteiten. 7.15 Regeringsuitzending. 7.35 Zang. 7.48 Katholiek signaal. 8.12 Het KR O-Amusementsorkest. 9.00 Uit het land van jf!t0g,.^an" 9,30 Omroep-Kamerorkest. 10.30 „Als die van ons", serie-uitzending. 1045 Avondgebed. 11.15 Nieuws in Esperanto. 11.22 A la Danse. omTV8ET7 81' n m' Ni*u™»=rich.eo L 6> 8 en 11 uur. - 8.18 Tohalle- orkest. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Sym- I 1000 Thuis- 10 05 Morgen- 1 y' '"f 10'20 London Palladium Orkest. 10.30 IZ TZ- i0AS l0üee Nederlandse kun- V e'eoaars. 11.10 Radio-feuilleton. 11.30 Orgel e° 2,,n orkest 4-30 Door het I de";': h,n 00DK Vdr\WiCil"rt' om f Sm 7 30 w Jl k0,0'' 7-1S Beurs buik- f O 05' P? Wa' o16' de kerk? 7.50 Nieuws. 8-05 Boeken. 8.15 Max Rodriguez. 8.35 De I *hdi„r6ii ri t0 '|Vandaag". 10.45 Avond- Huwelijk van A tot Z. 11.30 f oymphome-concert. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST I T 8,03 Concert. 9.05 Gram. 10.00 I nux.; Menage et Musique (VI.). 11.00 VGO- Awartet Beethoven. 11.15 Gram. 11.35 Mu- sette 12 00 VI. Br.: Gram. 12.32 Omroep- r S 'l, Oratoria. 2.00 Gevar. muziek. 2.45 Lng. H.S.: Kwintet Steveni, 3.00 Fr. Br.: Saint- Saens 4.15 VI, Br.: Oude muziek. 4.30 Royal Canad.ans. 5.10 Joh. Strauss. 5.15 Ensemble Heylbroeck. 5.45 Pianowerken van Mendels sohn. 6.10 Voordracht. «.20 Gram. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Filmmuziek. 7.45 Lux.: Di- 8'!°fV1' Br,: Filmrevue. 8.15 Omroep fw "ork*st; Jazz commentaar. 10.45 u/pera- aa Beloanto-progranuna. LT. GENERAAL B.D. L. F. DUYMAER VAN TWIST Landstorm en Kamer in 1901 in de Kamer en vond er mensen ais Kuyper, Goeman, Borgesius, Schaep- man, Heemskerk en Troelstra. Parle mentariërs van groot formaat, mensen die leiding gaven aan de staatkunde en niet achter de feiten aanmarcheerden. Mensen, als Troelstra b.v., die het pro totype waren van parlementariërs, die voor de rechten van de Kamer wisten op te komen. „Onder zulke mensen zou de ramp, die ons volk heeft getroffen door het prijsgeven van Indie eenvou dig niet mogelijk zijn geweest", zo meent de heer Duymaer. Hij zegt het met rustige stem, maar er komt iets van een gebiedende toon in de klank van die stem als hij de feiten in het kort memoreert en met name over het stopzetten van de eerste politionele actie zijn afkeuring te kennen geeft Sombere toekomst Qns land is nu voorbestemd iets weinig zeggends in Europa te worden. „Ik ben niet pessimistisch, in zoverre, dat ik van nature niet kan piekeren, maar wei zie ik de toekomst voor ons land zeer somber in", aldus de heer Duy maer van Twist. Een van de moeilijk ste punten is de intellectuele jeugd. Waar moeten onze afgestudeerde artsen en juristen, onze ingenieurs, onze jon gens met eindexamen HBS en gym nasium naar toe? Ons land heeft geen débouchée meer. Onze jongens kunnen niet meer in de cultures en in het bin nenlands bestuur van Indie geplaatst worden. Het is een machine zonder uit laat. Dit moet ten slotte mislopen". „Ziet u dan geen enkele mogelijkheid meer voor onze mensen om zich in han del en industrie te bekwamen en een plaats in andere delen van de wereld te vinden? Denk b.v. aan het nog lang niet tot ontwikkeling gekomen Zuid- Amerikaanse vasteland, waar prins Bernhard de eerste nieuwe contacten heeft gelegd?" „Ons volk is, wanneer het zeif gaat industrialiseren, op grondstoffen van buiten aangewezen, zo luidt het ant woord. Die zal het duur moeten betalen en dus zullen ook de producten, die het maakt, duur zijn. Wat de mogelijkheid van emigreren betreft, deze geldt voor velen, maar juist niet voor onze intel lectuele jeugd. Onze artsen, juristen en ingenieurs zullen in Zuid-Amerika nooit aan bod komen. Daar heeft men ze zelf. Nogmaals, het is een ramp, dat Ned. Indie niet meer deel uitmaakt van ons Koninkrijk. Inmiddels laten wij onze trouwste on derdanen, de Ambonnezen, rustig in de steek. Men schijnt in onze dagen ziende blind te zijn". Gekozen voor Steenwjjk. gprekende over het verleden, vertelt de heer Duymaer van Twist ons, hoe een Kamerlid vijftig jaar geleden als vertegenwoordiger van een district in de Kamer kwam. Het Kamerlid onder hield dan de band met zijn kiezers. De heer Duymaer van Twist werd voor het district Steenwijk gekozen, waartoe ook Zwartsluis, Hasselt en Vollenhoven be hoorden. Daar woonden veel Zuiderzee vissers en - binnenschippers, voor wier belangen het nieuw gekozen kamerlid dus op de bres ging staan. Ieder jaar minstens een maal naar deze dorpen, ter oriëntatie van een minimum con tactneming die ertoe leidde, dat er een stevige band ontstond, die o.m. nog altijd voortbestaat in het lidmaatschap van het bestuur van de school voor onder wijs aan schipperskinderen in Vrees wijk. Indertijd kwam de heer Duymaer in de Zuiderzeeraad, het college dat de minister moest adviseren inzake de drooglegging. De vroegere president van de Nederlandse Bank, mr. Visse ring, was er de ziel van. Onder de toen malige minister van Waterstaat, ir. Lely, kwam de Zuiderzeewet tot stand. Duymaer van Twist stemde destijds tegen de Zuiderzeesteunwet, omdat hij van oordeel was, dat men beter de Zuiderzeevissers radicaal uit hun be drijven had kunnen uitkopen, in plaats van met een indertijd wel minder kost bare maar op den duur toch veel duur dere steunregelifig te beginnen. Het was een typische kortzichtige zuinig heid, die de wijsheid bedroog, zodat wij er nu nóg mee zitten, zo meent hij. Nog actief. Qndanks zijn 85 jaren is de heer Duy maer van Twist nog op menig ter rein actief bezig. Zo eist de Gerefor meerde Bond op kerkelijk terrein zijn aandacht op, terwijl hij in Den Haag lid van het college van notabelen is. De nieuwe kerk-orde levert vele besog nes op. En er zijn nog talloze dingen meer, waarvoor deze stoere grijsaard nog lang paraat hoopt te blijven. Zo zit hij in het bestuur van de Psychiatrische inrichting „Bloemendaal" onder Loos duinen en van het Homoepathische Zie kenhuis te Oudenrijn. Nog altijd is hij voorzitter va.i de Nationale Christen Officierenvereniging en in menig ander college is hij een man van gezag, naar wien men gaarne luistert. Dat zuurbrancen op Uw maag kunt ge blussen in enkele minuien met één of-twee Bennies. Laat ze ge woon smelten op de tong, zonder water of wat ook - en die brandende pijn wordt sneller gestild dan ze gekomen is. Iedere Bennie is apart verpakt en zo kunt ge ze bij U steken om dadelijk Uw pijn te blussen, bij iedere voor komende gelegenheid overal en altijd. Vraagt Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. O Shampodor Amsterdammers zeggen: Eersi Velser- en Hemiunnel Het bestuur van de Vereniging De Amsterdamse Haven heeft in een adres aan de hoofdstedelijke gemeenteraao uiteengezet, dat in ieder geval met het maken van tunnels onder het IJ dient te worden gewacht, totdat de tunnels bij Velsen en Hembrug gereed zijn Pas dan valt te overzien, welk verkeer er nog door de IJ-tunnel zal gaan en welke voorzieningen hiervoor nodig zijn. Texelaar voorspelt een zachte winter Een zestigjarige geboren Texe laar en natuurvriend vernam voorspellingen over de komende winter: het zou een strenge win ter worden. Hij zegt, dat deze profeten het mis hebben. De na tuur i« nog 'evengoed in even wicht als een halve eeuw ge leden. Aan de bomen, planten, trekvogels en andere dieren ziet onze weervoorspeller, dat de win ter in geen geval vroeg zal in vallen. Ook zal hij niet streng zijn, want zo vertelt de na- tuurbeschouwer anders zou de egel reeds in September een prima nest van dicht bladerwerk hebben gebouwd. Nu zijn de bladeren zelfs nog niet afgeva'- len. „Misschien komt er een beetje vorst in Januari, maar een stren ge winter krijgen we zeker niet" aldus deze profetie. Prijs van liehtpetroleum De prijs, waarvoor liehtpetroleum, af gehaald bij winkeliers of thuis bezorgd door venters, ten hoogste mag worden te koop aangeboden of verkocht, be draagt voor Noord-Holland zonder Marken en Texel 19 cent per liter en voor de beide eilanden 39 cent per twee liter; bij aflevering van een oneven aantal liters mag de totaalprijs naar boven op een cent worden afgerond. 37. Pim, Pam en Pom begrijpen eigenlijk niet goed, wat er aan de hand is. Maar ze vinden het raadzamer, om zich maar verborgen te houden, totdat ze gezien hebben, wie de indringers zijnf Nu, lang behoeven ze niet meer te wachten. Het gat in de ijzeren deur wordt steeds groter en Pom heeft gauw de stenen voor zijn hol weer op elkaar gezet, totdat hij een klein kijkgaatje over heeft. Pim en Pam, die nog steeds in de kist met zilveren guldens zitten, doen nu ook maar het deksel dicht, want de stemmen worden steeds dui delijker. En danverschijnen er twee gezichten! Maar het zijn niet de gezichten van Zwartjas en Langoor. Oh nee, het zijn vreemde gezichten. En gezichten, die niet veel goeds voor spellen! Te Brussel worden de berichten over Belgische wapenleveranties aan com munistisch China onjuist genoemd. In de statistieken wordt n.l. als land van bestemming China opgegeven, hoewel in werkelijkheid Formosa is bedoeld Alle wapenen, waarvan in het Bulletin voor de Statistiek sprake was, zijn be steld door het ministerie van bevoor rading van Tsjiang Kai Sjek en via de Verenigde Staten geleverd. Uit over wegingen van veiligheid worden sinds Maart geen gedetailleerde gegevens meer vermeld. POST VOOR MILITAIREN OVER ZEE Correspondentie en postpakketten, be stemd voor personeel van de Koninklij ke Landmacht, het voormalige KNIL en de Koninklijke Marine in Indonesië en op Nieuw-Guinea kunnen nog steeds, zo wel per luchtpost als per zeepost, wor den verzonden. Bij regen of zonneschijn Smakelijk en opwekkend Koortswerend en versterkend De oude Qes vervingen wi) om practische redenen door een handiger model t 3.30 per t/i L fles i 173 per 1/3 L flet Militaire crisis in verdeeld Europa (2) 0E FRANSE GEVOELIGHEID en achterdocht, alsmede de onverholen vrees, spreken duidelijk uit het plan-Pléven, dat de jongste moeilijkheden heeft veroorzaakt. Achterdocht tegen te grote Duitse onderdelen onder Duits com mando, welke als organische eenheden zouden kunnen worden opgenomen in de Atlantische Europese strijdkrachten. De Franse vrees voor een herlevend Duits militairisme spreekt duidelijk uit de Franse voorstellen om Duitsland wel toe te laten tot de defensie van West-Europa, doch slechts met eenheden, welke organisch deel uit zullen moeten maken van het „supernationale" leger, dat Frankrijk als einddoel ziet. Deze Duitse eenheden dienen klein te zijn en zij moeten geïncorporeerd worden in het Europese leger, los van Duits opper bevel of een Duits ministerie van oorlog. Het Franse schrikbeeld van een her nieuwde opbouw der Duitse weermacht imponeert zo zeer, dat de vrees voor het Russische gevaar er door op de achtergrond geschoven wordt. £jIER ligt de kern van het geschil. Ter wijl in Washington de roep tot snel le en onverwijlde actie steeds dringen der wordt, onder het motto, dat tegen de Russische aggressie geen ogenblik tijd te verliezen valt, leeft Europa rus tiger en ziet het gevaar niet zó acuut als Amerika, dat voor het eerst in zijn bestaan onmiddellijk bedreigd wordt door rechtstreekse aggressie. Het is moeilijk te beoordelen wie in dit opzicht het gelijk aan zijn kant heeft. Naar het schijnt is Amerika te driftig en Europa te verdeeld en te be sluiteloos. Het gevaar is zonder twijfel dreigend en even zeker is het ook, dat de Ame rikanen, om welke reden dan ook, het hoogste alarm slaan. Het is niet denk beeldig, dat de democraten, die de mis lukking van hun China-politiek met lede ogen aanschouwen, als propagan da tegen de republikeinen die her haaldelijk en terecht tegen -de gevolg de gedragslijn in het Oosten hebben gewaarschuwd thans het Russische gebruiken om in het zadel te blijven. Eenzelfde verschijnsel zien we in Ne derland, waar een grote politieke re geringspartij de „koloniale reactie" verantwoordelijk stelt voor de misluk king der regeringspolitiek in Indonesië, omdat zij zelf de moed en de kracht miste om tijdig te erkennen dat dema gogie steeds naar de afgrond leidt. MacArthur, zeer bepaald een groter, breder en brillanter figuur dan Eisen hower, welke laatste als exponent van de Amerikaanse drift tot spoedig han delen zo naar voren wordt geschoven, is de typische voorvechter voor de republikeinse gedachtengang. Met hem en zijn vrienden is het slecht kersen eten, vooral nu het gelijk aan hun kant dreigt te komen. Met Indonesië, Tibet, Indo-China en Korea voor ogen is het XXXXXXXXXX X X X X X X X X X xxxxxxxxx* DOOR LOULA G. KROM AN xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx: 40) HOOFDSTUK VIII. Charley Vane deed zijn taak zorgvul dig. Het moest ongeveer hier zijn. Zo kwam het op gelijke afstand. „Ellen, mijn lieve vrouw", en dan, op precies dezelfde afstand van de steen. „David Allison Kenzie". Er waren twee graf heuveltjes aan de andere kant van Ellie. Een was het kind Mary Ellen, dat zoals op de steen stond gegrift, negen jaren, elf maanden, en drie dagen oud was" toen ze werd Weggeroepen. Op de aneere, dichter bij, was alleen vermeld ,Een zoon". Er waren een massa stenen als deze overal over het kerkhof ver spreid, broze kleine zielen die slechts lang genoeg leefden om te kunnen ster ven. Toen Charley voor het eerst hier begon te helpen, placht hij zich daar over te verwonderen en over de reden van hun korte evensduur. Hij kon niet inzien waarom deze dingen moesten ge beuren. Hij had sinds lang opgehouden zich erover te verwonderen, hij accep teerde het, als zoveel andere dingen in het leven. Nu hij ouder was had hij hulp ge kregen bij het werk, maar dit was een werkje wat hij zelf ter hand wou nemen. Daarom was hij er een dag eerder .nee begonnen, zodat hij aan het werk kon gaan zonder dat iemand tegen hem praatte en zijn gedachten afleidde. De aarde was vochtig en de schop ging er makkelijk door, zoals een scherp mes door de kaas. Het zou een zwaar werk worden. Hij zou het best alleen klaar spelen. Hij voelde zich zo goed en sterk als ooit. Twee en zeventig is niet oud voor een man die goed heeft ge leefd. Kijk maar naar Dade tachtig en gezond als een vis tot het allerlaatst. Zo veel als hij kon, zou hij zeil doen. Dade was zijn vriend. Dit was iets wat hij voor hem kon doen. Charley begreep hoe iedereen, in de hele omgeving over Dade Kenzie sprak, nu hij .was heengegaan. Op het moment dat hij stierf, was het begonnen. Ginds in Belton en in Handford, en zelfs in Kansas City, want in de Star stond een bericht. In Rockwell deed de tijding de ronde, want de oude man had daar vaak zaken gedaan. Charley veronder stelde dat er zelfs in Chicago over hem werd gepraat en in die heidense plaatB in Californie, waar Allison Kenzie heen was getrokken. „Oude Dade Kenzie", zouden de mensen zeggen. „Ik kende hem goed. Wel, ik herinner me dat hij eens Alle mensen, wier leven hij eens had aangeraakt, zouden iets over hem hebben te zeggen, een herinnering over hem ophalen. De meeste mensen zouden hetzelfde zeggen.... wat een beste man hij was geweest en hoeveel goed hij had gedaan en dat er niemand was die zijn plaats zou kunnen innemen. Dade was een beste man. Maar meestal zeiden ze der- gelijke dingen over iemand, die was heengegaan. Alsof iedereen had samen gezworen om alle slechte dingen van iemand te verbergen, zodra hij was ge storven. Een soort bijgeloof veronder stelde hij, dat het verkeerd was dingen over iemand te zeggen die zichzelf niet kon verdedigen. Zo voelde Charley het niet. Hij kon graven en zich de persoon herinneren, duidelijk en waarachtig, zoals hij was geweest. Mogelijk zouden de mensen, als zij even lang als hij hier waren bezig geweest, hun angst voor de dood verliezen. Hij kon zich nog goed her inneren hoe hij hier vijf-en-vijftig jaar geleden voor het eerst was gekomen. Hij was zeventien en groot voor zijn leeftijd. De oude Ellsworth (al dertig ja=r dood) had hem op straat aange houden om te vragen of hij een paar dollars wilde verdienen. Toen Charley begreep wat hij moest doen, had hij ge aarzeld. „Wees niet kieskeurig", zei de man. „Het is werk, dat moet worden gedaan". Zijn eerste schrik had hij niet bij het graven gekregen, zoals hij had gedacht. Maar van het praten van Ellsworth en zijn helpers. Hij had toen gemerkt, dat de dingen die de doodgravers over de dode zeiden, niet gelijk waren aan wat zijn vrienden zeiden, of aan wat de predikant in de kerk zei. Het leek er niet naar. Nu zag hij waarom. Hij dacht nu zelf ook zo, en voelde het niet als unfair. De mensen spraken met angst,over de dood. Ze zeiden dat het iets wreeds was, dat je niet kon begrijpen. Hij kon dat zo niet inzien. Er was aan de dood niets vreemds, noch iets pervers, noch iets onnatuurlijks. Het leven waB onver klaarbaar. De dood was zinvol, terwijl het leven het niet was. Een man en een vrouw konden samen leven, wel vijftig jaar, terwijl de vrouw al die tijd door eenzaamheid en vernedering werd ver teerd. Ze kon in een groot gezelschap zitten zonder dat haar geest er bij was of haar ogen. Ze keken beide zoekend rond, rusteloos dwalend, altijd degene ziende die van haar gescheiden was. Misschien was hij in de kamer ernaast, of misschien buiten met zijn vrienden. Of mogelijk zat hij naast haar, maar zijn gedachten en verlangens waren ver weg. Zij kende rust noch vrede. En dan kwam de dood, die hen samenbracht, onverschillig hoe weinig ze bij elkaar hadden gepast, en die hen ten slotte netjes en rustig naast elkaar liet lig gen, zoals het in het leven had moeten zijn. De dood bracht vrede en waar digheid. waar het leven slechts wan hoop en pijn had gegeven. (Woedt vervolgd). logisch, dat Truman, gesteund door de voorzitter der Atlantische stafchefs, Omar Bradley, de duimschroeven gaat aandraaien, teneinde Europa (en in het bijzonder Frankrijk) tot spoedig toege ven te dwingen. Frankrijk op de wip. Dat er te Washington harde noten gekraakt zijn, is boven alle twijfel ver heven. De Amerikaanse pressie is ech ter tot nu toe, naar het schijnt tever geefs geweest. Niet-officiële woord voerders hebben na afloop van de con ferentie der stafchefs en ministers ver klaard, dat het plan-Pléven op drasti sche wijze dient te worden omgebogen in de richting van de Amerikaanse denkbeelden. En aan deze mededeling werd toegevoegd, dat zulks desnoods zou moeten geschieden ten koste van de val der regering-Pléven, omdat er „geen tijd te verliezen valt". Indien niet-officiële „gezaghebbende woordvoerders" dergelijke alarmerende „ultimata" als wereldnieuws laten pu bliceren, dan kan men er van verze kerd zijn, dat Parijs een zeer harde noot te kraken zal krijgen op de aan staande conferentie van de plaatsver vangers der ministers van Defensie van de Noord-Atlantische Raad, welke vandaag te Londen bijeenkomt. Doch zoveel is zeker, dat Parijs zich niet zonder meer gewonnen zai geven. De weerstand, welke het plan-Schu- man in Londen heeft ondervonden, is voor de Fransen een waarschuwing ge weest om niet op Groot-Brittannie te vertrouwen. De economische sector der veiligstelling van Europa praevaleert momenteel bij de Fransen nog boven de zuiver-technisch militaire factor. De botte afwijzing van het plan-Schuman door Londen, vooral door Labour, heeft kwaad bloed gezet. Het Franse vredes plan de controle en internationalise ring der West-Europese zware industrie diende vooraf te gaan aan de herbewa pening van Duitsland en de definitieve formulering ener West-Europese strijd macht. En Amerika moge nog zoveel pressie uitoefenen als mogelijk is: Franse eer is teer en de historie spreekt. Voor Parijs meer en dringender dan voor Washington. De Russische voorstellen tot hereniging van Duitsland Bij de opening van het debat over buitenlandse zaken in de Westduitse Bondsdag heeft kanselier Adenauer verklaard, dat de Sowjetrussische voor stellen voor hereniging van Duitsland „geheel onaanvaardbaar" zijn. Frank rijk had hem verzekerd, dat bij de vorming van een Europees leger geen discriminatie tegenover Duitsland zou worden toegepast. Premier Pleven had hem beloofd, dat Duitsland „geheel als gelijke" zou worden behandeld. tegen rheumatische aandoeningen Doeltreffend Onschadelijk Gemakkelijk in fm nemen Practisoh smakeloos Tegen spier-, zenuw- en gewrichts rheumatiek, spit. Ischias, lumbago, ver koudheden en pijnen. R 12 helpt snel, daar de actieve stol binnen zeer korte tijd in het bloed wordt opgenomen en daar zonder enige onaangename of schadelijke nevenwer king de ontstekingshaarden bestrijdt en de ziektekiemen langs natuurlijke weg uit het lichaam afvoert. Kuur nerpakking. tnh. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7