king moet troepen terugtrekken Herlevende strijd in Korea VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Financiële toestand is somber Zaterdag 11 Nov. 1950 147e Jaargang No. 265 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ZESMOGENDHEDEN-RESOLUTIE IN VEILIGHEIDSRAAD l/'nese grens wordt gewaarborgd jreaanse kwestie enoot voorrang Zes-en-twintig blijven in Duitsland Tibet doet beroep op de V.N. Verkenningen: voorspel van nieuw offensief? Chef-staf der R.I.S. op Ambon gedood Hei Rode Kruis zal vliegtuig zenden .N.S. houden proefrit met nieuwe treinrijtuigen Weerbericht Noord-Korea geeft toe dat China deelneemt Geldboeten voor Schelde-Directie Vier Nobelprijzen toegekend Voor natuurkunde, literatuur en scheikunde KoaI BJBMH Mr v. d. GoesSocialisten redden Belgische Grondwet Ruim 65.000 sigaretten in beslag genomen Leeuwarder Officier van Justitie gedagvaard Honderdelf millioen kilo groenten doorgedraaid Wat U voor aardappelen betalen mag De Regering gaai een voorraad vormen BUREAU: I ADMINISTRATIE oordam 9, Tel. 3320 I Postgiro 187294 t REDACTIE: chterdam 20, Tel. 2274 Directie: IbIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. 'Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. fer. Staten, Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Cuba en Ecuador hebben bij Veiligheidsraad een resolutie ingediend, waarin het terugtrekken der lse troepen uit Noord-Korea wordt geëist. De zes mogendheden doen een op aj|e staten en autoriteiten om hun onderdanen te beletten de Noord- anse strijdkrachten steun te verlenen. De resolutie bevestigd de politiek Ie V.X. om de Chinese grens met Korea voor schendingen te behoeden en de matige Chinese en Koreaanse belangen in de grenszone volledig te bes men. Zij verzoekt de Veiligheidsraad er op aan te dringen, dat geen acties en ondernomen, die tot uitbreiding van de oorlog zouden kunnen leiden, de commissie voor de vereniging en het herstel van Korea wordt verzocht, Z(J spoedig mogelijk daarheen te begeven en behulpzaam te zjjn bij de jng der grenskwesties. et negen tegen nul stemmen bij onthouding besloot de Veiligheids- Uwestie-Korea voorrang te enen boven de behandeling van de istijnse kwestie. De Sowjetunie aan de stemming deel. icob Malik, de Sowjet-afgevaardig- had tevoren verklaard, dat men •htte het onderwerp (de kwestie- Ea) op de agenda te ..smokkelen'. ij had er bezwaar tegen, dat de kwes- iebehandeld zou worden in afwezig- .ëid van de Chinese communistische flëvaardigden, die Woensdag j.l. door Je raad werden uitgenodigd, en die niet .,op een tovertapijt" in Lake Suc cess konden komen. Malik verklaarde, dal er sedert de Bltnodiging aan communistisch China om de debatten over de kwestie-For- mosa bij te wonen een maand was voorbijgegaan, zonder dat het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken instructies had gegeven tot het VBrlenen van visa aan de vertegen- •SBbördigers van de Chinese volksrepu bliek. Alleen de aanwezigheid van de Chinese afgevaardigden bij de debatten De gevangenen uif Rusland Vier-en-zeventig mannen van de uit Russische gevangenschap teruggekeer de groep Nederlanders zijn Vrijdag middag uit het kamp Friedland op transport gesteld naar Nederland. Van de honderd teruggekeerden zijn bij 't onderzoek waarschijnlijk dertien gebleken van Duitse nationaliteit te zijn. Van de overige dertien die niet naar Nederland -vensen te gaan zijn er enkelen, die hun familie in Duits land hebben, terwijl de rest het om andere redenen wenselijk heeft geoor deeld niet naar Nederland terug te ke ren. over Korea zal bijdragen tot een oplos sing van het probleem, aldus Malik. Hij eindigde: „Een vreedzame oplos sing van de Koreaanse kwestie kan al leen worden bereikt door stopzetting van de gewapende interventie in Ko rea en door de terugtrekking van bui tenlandse troepen. Sir Benegal Rau (India) zei, dat hij slechts voor het verlenen van voorrang aan de kwestie-Korea zou stemmen, in dien men niet verder ging dan het in dienen van de zesmogendhedenresolu- tie. De regering van Peking moest een „redelijke tijd" hebben om vertegen woordigers te zenden, voordat men ge neraal MacArthurs speciale rapport zou bespreken. llllillllllllWlllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllltINliillllllllllllWIHI De Tibetaanse regering heeft een beroep op de V.N. gedaan om hulp en bemiddeling in de toestand, die ont staan is door het binnenrukken van Chinese strijdkrachten in het land. In plaatsen langs de grens van Ti bet doen thans allerlei wilde geruch ten de ronde over de toestand in het land. Deze blijken niet in alle opzich ten met de feiten te kloppen. Zij be zorgen echter de regering in Tibet grote moeilijkheden. De militaire toe stand is in de laatste dagen niet ver anderd, zo heeft de regering van In dia medegedeeld. Functionarissen der V.N. te Lake Succes verklaren geen verzoek om hulp van Tibet te hebben ontvangen. Eenheden van de Amerikaanse Derde Divisie, die onlangs in hel Verre Oosten arriveerde, landen bij Wonsan om de strijdkrachten van de Verenigde Naties te ver sterken. De rust, die gedurende enige dagen aan het Noordkoreaanse front heeft geheerst, schijnt ten einde te lopen. Troepen van de Verenigde Naties drongen gistermiddag voorzichtig voorwaarts in de richting van de vijandelijke stel lingen. Amerikaanse, Britse en Zuidkoreaanse soldaten vielen Noordelijke een heden aan, die zich enige kilometers voor hen hadden ingegraven. Eerder op de dag hadden de communisten een zwaar spervuur gelegd op de Amerikaanse stellingen nabij Koenoeri en een brug over de Taedong, meer naar het Oosten met mortieren beschoten. De 35-jarige luitenant-kolonel van de Indonesische landmacht Slamet Rjj- »di, die chef-staf was bij de operaties in de Zuid-Molukken, is Zaterdag j.l. bij de bezetting van Ambon gesneu veld. De luitenant-kolonel verwierf be kendheid door de wijze, waarop hij na de tweede politionele actie in samen werking met het KNIL de orde en rust in Solo wist te herstellen. Van 5 Mei 1951 af zullen er op de gi ote lijnen in ons land, n.l. die naar het Noorden en het Zuiden D-treinen gaan lopen. De eerste rijtuigen, gele verd door Beijnes en Werkspoor, heb ben gisteren tussen Amsterdam en Amersfoort hun eerste proefrit gemaakt. Het treintje bestond uit een Franse electrisclie locomotief, twee derde klas en een tweede klas rijtuig en een ba- -gagewagen, waarin tevens een buffet is aangebracht. In totaal zullen zeven- l>in{*u!gen worden geleverd, waaruit acht treinstellen worden samengesteld. De klein- van de nieuwe wagens is tur koois, in de rijtuigen is een telefoon- bra ht°r mobllofoonSesPrekken aange- De regering van Indonesië heeft nog niet bepaald, wanneer de verbindingen met Ambon zullen worden hersteld. Het Internationale Rode Kruis zal een vliegtuig met voedings- en geneesmid delen naar Ambon sturen. Het is nog niet bekend, wanneer het vliegtuig zal vertrekken. Woning van Maria onideki? Volgens mededelingen, die aan ker kelijke deskundigen in Vaticaanstad zijn gezonden, is bij opgravingen in Turkije een huis blootgelegd, waarin de Heilige Maagd Maria eens ge woond zou kunnen hebben. In de mede delingen wordt gezegd, dat het huis bij de oude stad Ephesus is aangetrof fen en uit de eerste eeuw dateert. Verwachting tot Zondagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind aanvankelijk tussen Zuid en Zuidwest, later ruimend naar Zuidwest tot West en aan de kust tijdelijk wellicht tot hard toenemend. Iets lagere tempera turen, vooral des nachts. Zon °P 7-54- onder 16.54. Maan op 11.50, onder 18.11. lfi^a^ndag: Zon op 7'55- °nder to.a3. Maan op 12.52, onder 19.26. Overigens hebben de grondtroepen zich beperkt tot verkenningswerk en het bezetten van enkele verlaten plaatsen. De luchtmacht daarentegen heeft een grotere activiteit ontplooid Amerikaanse toestellen, die zowel van bases in Korea en Japan als van vlieg dekschepen opstegen, hebben de vij andelijke toevoerwegen en' verbindin gen bestookt. Opnieuw werden brug gen over de Jaloe bestookt, ondanks zeer nauwkeurig gericht vuur van luchtdoelgeschut op beide oevers van de rivier. Voor het eerst is in een Noord- koreaans legerbericht melding ge maakt van afdelingen Chinese vrijwil ligers, die aan de strijd in Korea deel nemen. De Bijzi Strafkamer van de Arron- di^ements-reehtbank te Middelburg heeft vonnis gewezen in de zaak tegen de oud-directeur van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen ir. H. C. W. en de direcieur van deze maatschappij, ir H. W. van T., die beschuldigd zijn van economische collaboratie met de vijand. Ir. W. werd veroordeeld tot een boete van f 10.000.—subsidiair vier maanden hechtenis. Ir. van T. tot een boete van f 5.000.subs, twee maan den hechtenis. De eis luidde tegen beide verdachten: een gevangenis straf voor de duur van de tijd in voor lopige bewaring doorgebracht (5>/2 maand), alsmede tegen W. f30.000 en tegen van T. f 15.000. Moeder van Beriha Hertogh gaai naar Singapore De advocaat, die namens de ouders van Bertha Hertogh zal optreden in het proces, dat op 20 November a.s. in Singapore zal worden gevoerd, heeft de noodzakelijkheid betoogd, dat de moeder van Bertha Hertogh naar Sin gapore zal overkomen, teneinde in het proces eventueel als getuige te kun nen worden gehoord. Mevrouw Her togh verblijft thans nog te Bergen op Zoom, maar haar vertrek is zeer aan staande. In het begin van de volgende week kan zij in elk geval in Singapore wor den verwacht. 1 JAE Zweedse academie heeft de Nobelprijs voor literatuur van dit jaar (164.303 Zw. Kronen) toegekend aan de 73-jarige Britse schrijver Bertrand Russell en die van het vorige jaar aan de Amerikaanse schrijver William Faulkner De Nobelprijs voor scheikunde is toegekend aan de professoren Otto Diels voormalig hoogleraar aan de universiteit te Kiel en' prof. Kurt Adler van de universiteit te Keulen, die de prijs samen moeten delen. De Nobelprijs voor natuurkunde viel ten deel van de 46-jarige Britse professor Cecil Powell van dè universiteit te Bristol. Russell ontving de Nobelprijs voor literatuur .^veelzijdige en belangrijke geschriften waarin hïj zich een apostel van de vrijheid en een voorvechter voor de vrijheid van den ken heeft getoond". Russell is van me ning, dat het Rusische imperialisme en niet het communisme de grootste vijand is. Volgens hem zal er in de komende vijftig jaar een wereldrege ring tot stand komen. Onlangs ver klaarde hij de voorkeur te geven aan een derde wereldoorlog, met het ge bruik van atomische wapens boven een overheersing door de Rusen. Aan Faulkner werd de prijs van 1949 toegekend op grondvan „zijn kloeke en artistiek onafhankelijke bij dragen aan de Amerikaanse roman literatuur van de laatste tijd". William Faulkner is een der representatiefste hedendaagse Amerikaanse schrijvers, niet alleen wegens zijn onderwerpen, maar ook ingevolge zijn revolutionnaire stijlwendingen. Zijn bekendste romans zijn „Augustuslicht", waarin hij de Wedstrijden van afdeling Noord-Holland afgelast Naar wij van het Bondsbureau van de K.N.V.B., afdeling Noord-Holland vernamen, zijn alle wedstrijden voor Zondag afgelast. Het is nog niet zeker of de wedstrijden van de K.N.V.B. doorgang zullen vinden. Hieromtrent zal eerst Zaterdagmiddag eën beslis sing worden genomen. [-jet Amerikaanse departement van de fensie heeft de plannen om in Mei een graf aan te leggen voor de onbe kende soldaat van de tweede wereld oorlog voor onbepaalde tijd opgeschort. Zou inderdaad een beetje zot wezen nu we al bijna aan no. 3 toe zijn. O Toch zijn er nog lieden, die gedurende de korte (schijnj vrede best geboerd heb- uen: Een Amerikaanse ex-marineman, die boer geworden was, kocht in 1945 voor zeven dollar overtollige legervoor- raden. Nu heeft hij hetzelfde partijtje voor 63.000 dollar aan de regering te- i'ugverkocht. q Is het een wonder vrienden, dat de Britten in Noord Beetsjoeanaland ook aan het boeren zijn geslagen? De Colonial Development Corporation zal daar een veefokkerij en boerderij beginnen met een oppervlak te van 160.000 vierkante mijl. Kosten: twee en een kwart millioen pond. Doel: over 20 jaar 50.000 stuks vee. Dat het boerenleven overigens niet immer zo aangenaam is bleek in West-Enge- land, waar bij een afgelegen hoeve grote ijsbrokken (sommige ervan wogen 20 kg) zo maar uit de lucht zijn komen vallen. Nog meer brokken: Voor de kust van Noord-Carolina zijn twee Amerikaanse torpedoboot jagers tijdens manoeuvres met elkaar in aanvaring gekomen. Verkeerde manoeuvres dan waarschijnlijk. In Terheyden bij Breda kunnen ze daar anders ook over meepraten: Een van de bewoners van dit dorp werd wredelijk in ifti (zoete) «BiiitiNtiëiHiMiüaMmtiiiiiiigiMiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiaiuiiiuiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiüiuii slaap gestoord toen een Engelse leger wagen pardoes zijn slaapkamer kwam binnenrijden en en passant de gehele voorgevel van het huis op z'n bed de poneerde. De bewoner kwam met de schrik vrij, de chauffeur moest naar het ziekenhuis. J7h omdat we daar nu toch zijn aange land melden we meteen even, dat een vijftiental Rooms-Katholieke zie kenhuizen te Praag thans genationali seerd zijn Bulgarije kon toen niet achterblijven: Daar trof alle bossen Vfaniieer komt er nu eens een *absiprgs «oor gün eenzelfde lot. En nu maar Staatsbosbe- heren natuurlijk. De Britse regering die anders ook niet vies is van na tionalisering hier en daar, heeft 't (ken nelijk met het treurige resultaat van „Damstadt" en „Mijlpaal" voor ogen) wat het „Festival of Britain" betreft toch maar beter geacht zich te bepa len tot een garantie van 9 millioen pond en geen penny meer. n Behalve dit „Festival" staat er bovendien volgend jaar in Engeland ook nog een wedstrijd voor gasturbine-auto's op het program ma. De afstand van 30 mijl moet daarbij binnen een half uur afgelegd worden, voor de beste prestatie loofde de Brit se Automobiel Racing Club een prijs van 1000 pond uit. De politie in Bos ton is daarentegen in het geheel niet gesteld op hardrijders. Vooral niet, na dat ze dezer dagen een roekeloze chauffeur tot stoppen dwong, die vijf- en-twintig met geweren bewapende jongelui vervoerde, die wraak wilden gaan nemen voor anti-semietische bel letjes in een ander stadsdeel. Ze moch ten op 't bero een tijdje afkoelen. Ten bewijze, dat een agent ook daar wonderlijke dingen kan beleven, vertel len wij u ten slotte, dat een brigadier in een kleine Amerikaanse stad door een moeder werd opgebeld met het ver zoek haar een aantal afdrukken van de foto s die de politie voor 't befaamde „album" van zoonlief had gemaakt, toe te zenden. Om aan de familie te sturen. Nou moe! Somber beioog van de heer Weiier (K.V.P.) £)E Algemene Beschouwingen over de Rijksbegroting 1951 in de Tweede Kamer zijn gisteren voortgezet met de redevoeringen van de heren Weiter (KNP) en Van der Goes van Naters (PvdA.) De heer Weiter heeft vooral sombere woorden over onze financiële toestand laten horen. Hjj gaf daarbij te kennen, dat de socialisten met name schuld hebben aan de huidige moeilijk heden. dat Nederland zich de houding van Amerika en de Veiligheidsraad in de kwestie-Ambon tot in lengte van dagen zou herinneren. Ruslands eigen schuld. £Je rechtszekerheid in wereldverband, welke de hoofdvoorwaarde is voor een nationale politiek is in de laatste jaren door de schuld van Rusland ver loren gegaan, betoogde de heer Van der Goes, die vervolgens aan het woord kwam. De Sowjetunie leeft geïsoleerd, maar zij wil dit zelf. Spr. betoogde voorts, dat men met het Verdrag van Brussel nog te weinig doet. Men had naar Amerika moeten gaan met een gezamenlijk besluit in zake de bijdrage van Duitsland aan de gemeenschappelijke verdediging. Is wel al het mogelijke gedaan, om Frankrijk buiten de isolatie te houden? vroeg spr. De heer Van der Goes vond voorts, dat er gelegenheid moest zijn, over kwes ties als de Rijnvaart te spreken, wan neer de staat van oorlog met Duitsland werd opgeheven. De Benelux moet meer dan tot dusverre worden inge schakeld, wanneer Bonn met de bezet tende mogendheden onderhandelt. Ook heeft de heer Van der Goes ge pleit voor oprichting van een ministerie van Defensie. Aanstelling van een staatssecretaris van Marine zonder meer gaat in tegen de wensen van de Kamer. Met betrekking tot de houding van de socialisten in Belgie ten tijde van de Koningskwestie gaf spr. als zijn me ning te kennen, dat Spaak door zijn op treden én het land én de grondwet heeft gered. Overigens zullen de Neder landse socialisten zich tegen elke vorm van terreur verzetten, voegde hij er ge ruststellend aan toe. Spr. juichte het streven van de heer Oud naar een der de macht van harte toe. Maar, zo vroeg hij, waar blijven dan minister Stikker en de linkse CH-leden? Of er een ka binetscrisis dreigt, hangt af van de soort politiek, welke wordt afgekeurd. Algemene beschouwingen voortgezet OOE is immers de toestand? In de de mocratische landen bestaat zo lang zamerhand de leer, dat het niet nodig is, de middelen te hebben ter dekking van de uitgaven. Aan de ene kant wor den de uitgaven verhoogd, aan de an dere kant is er een drang tot verlaging van de uitgaven. Daardoor staat de mi nister van financiën voor een hopeloze taak. Verhoging van de uitgaven is echter niet te verantwoorden. De mi nister moet nu maar eens in een radio rede duidelijk uiteenzetten en die rede moet door een knap journalist worden gemaakt en niet door een amb tenaar hoe somber de toestand wel is. De productie moet omhoog, des noods ten koste van de achturendag. En er moet een bezuinigingscommissie komen. Aan de bondgenoten moet wor den meegedeeld, dat wij zonder steun de verplichtingen van het Atlantisch Pact niet kunnen nakomen. Spr. stelde in hoofdzaak de Partij van de Arbeid verantwoordelijk voor het verlies van zevenachtste van ons Rijk en hoopte, rassenkwestie behandelt, „Sartoris „..Sanctuarium'',., „Iln mijn,,doodstrijd", „Het gerucht en de furie", .Absolon" en ,De ongeslagene". De Nobelprijswinaar voor natuur kunde, professor Cecil Powell, dankt de prijs wegens zijn .ontwikkeling van de fotografische methode voor de be studering van het proces der atoom, kernen en voor de vorderingen welke hij in dit verband heeft gemaakt met betrekking tot de kennis der mesonen" (een „meson" of „mesotron" is een onderdeeltje van de kern van een atoom. - Red.) Powell is vice-voorzitter van het Britse vredescomité dat de atoombom wil verbieden. Hij is ook lid van het vredescomité te Bristol. Powell verklaart evenwel geen com munist te zijn en geen enkele politieke richting te zijn toegedaan. „De Puisi" in de val Een ruzie in een bar aan een der Amsterdamse pleinen heeft de inbe slagneming van 65.000 gesmokkelde Amerikaanse sigaretten tot gevolg ge had. Een rechercheur van de douane, die getuige was van deze ruzie tussen een dame en een heer, hoorde hierbij de naam „De Puist' noemen. Dit is een bekende van deze recherchedienst De man werd geschaduwd en kwam vaak in een woning aan de Reguliers gracht. Dinsdagavond reed daar een taxi voor, waarin pakken werden ge laden. Rechercheurs volgden de taxi naar de binnenstand, waar de wagen werd aangehouden, evenals de twee inzittenden. Een van hen was „De Puist", de ander de bewoner van liet huis aan de Reguliersgracht. In dit huis werd een inval gedaan. In totaal werden 65.000 sigaretten in beslag ge nomen. Het onderzoek is nog niet ge sloten en meer arrestaties worden verwacht. De heer P. de Boer te Drachten, voorzitter van de „Bond van mobili satie-invaliden en hun nabestaanden" en directeur van de stichting „De Ne derlandse Soldaat" heeft de Leeuwar der officier van justitie, mr. dr. F. Hollander, doen dagvaarden om op Donderdag 16 November voor de rechtbank te Leeuwarden te verschij nen. De dagvaarding gaat er van uit, dat mr. Hollander op 21 October 1949, na dat hij de heer De Boer had laten ar resteren nog voor het gerechtelijk on derzoek had plaats gehad, een pers conferentie heeft belegd. Daarbij zou den onware mededelingen zijn ver strekt, die aldus de dagvaarding len doel hadden de publieke opinie en die van de rechtbank te beïnvloeden, een veroordeling uit te lokken en de bond en de stichting in een onjuist daglicht te stellen. Van het hem bij dagvaar ding ten laste gelegde werd de heer De Boer vrijgesproken. De heer De Boer vraagt nu verkla ring van onrechtmatigheid en schade vergoeding voor zichzelf, de Bond van Mobilisatie-invaliden en hun nabe staanden en de stichting „De Neder landse Soldaat". Op een vergadering van chr. boeren en tuinders, gehouden te Dubbeldam, heeft de heer Havenaar, lid van het hoofdbestuur verklaard, dat er dit jaar 111 millioen kilogram groente en fruit zijn doorgedraaid. Voor consumptieaardappelen zullen na 1 Januari 1951 maximumprijzen van kracht worden, welke verschillend zul len zijn voor zand- en kleiaardappelen en welke naar mate het seizoen vordert zullen stijgen. Voor zandaardappelen zullen de vol gende maximumprijzen worden vastge steld: in Januari 12 cent in Februari 13 cent in Maart 13i/2 ct. in April 14 ct. in Mei 14l/2 et. en irfjuni 15 ct. per kg. Voor kleiaardappelen zullen de maxi mumprijzen twee cent per kg hoger worden vastgesteld. Deze prijzen zullen gelden bij aflevering aan consumenten in de winkel. Voor thuisbezorgen zal ten hoogste een cent per kg extra in rekening mogen worden gebracht. Bij verkoop van een hoeveelheid waarvoor de maximumprijs geen bedrag in hele centen vormt, zal het totaalbedrag op hele centen naar boven mogen worden afgerond. Voorraadvorming. In het belang van een regelmatige aardappelvoorziening, zal, zoals reeds eerder gemeld een voorraad aardappe len gevormd worden. De SIVA zal hier voor aan de telers de volgende prijzen betalen: zandaardappelen f 5.75f 7.- per 100 kg kleiaardappelen f 6.50 tot f 8.50 er 100 kg. Een bewaarvergoeding wordt gegeven van f 0.70 tot f 3.- per 100 kg al naar. gelang het tijdstip waar op de overheid de aardappelen over neemt. EEN KERK VOOR ZOELOES De Ring Utrecht van de Nederduits Gereformeerde kerk in Zuid-Afrika heeft besloten om de synode te ver zoeken een kerk alleen voor Zoeloes te stichten.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1