Tussen Binnenhof en Congres 3 "AKKERTJES' ETPUISTJES DÉBRALINE KoubijUwKiiid Rossolimo heeft de leiding in het schaaktournooi te Amsterdam DAGE Tweede Kamerlid Everi Vermeer over zijn bezoek aan de Verenigde Staien Studie in contrasten Het Radioprogramma helpen ilirect Als contrast tegenover dit streven Dr Euwe speelde remise met Zweed Stahlberg e Vz O 1 O 'V Donner trok van leer tegen Reshevsky Pirn, Pam en Pom als schaigravers xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx SPORT IN T KORT Twee Frans wielrenners om het leven gekomen DINSDAG 14 NG7KMBKÜ 1ÖÖ0 e-artikelen, sn bonbons, óte d'Or) (Van onze correspondent) „Tot voor kort", zei het Nederlandse Tweede Kamerlid Evert Vermeer, met wie wij op deze verkiezingsdag een lang gesprek hadden over zijn oriëntatiereis van zeven weken naar New York en Washington, „was Amerika voor mij een star en weinig persoonlijk begrip. Het is inderdaad problematisch of Hollywood hoezeer het ons ook af en toe vermag te amuseren itoerika wel een dienst bewijst. Want het schept doorgaans weinig inzichten in de Amerikaan en zün land. In de toekomst zal ik voorzichtiger zijn met te spreken over de „gemid delde Amerikaan". Er zijn zoveel stromingen in dit land, dat het uiterst moeilijk is de vinger to leggen op een grootste gemene deler". listen, wiens principes in kardinale op zichten onveranderd zijn gebleven. Zij vertelden mij, dat zij dit jaar Republi keins zouden stemmen, omdat de Re publikeinse candidaat in hun district ten aanzien van de problemen in hur. ogen een juister standpunt had inge nomen dan zijn Democratische tegen stander. Wanneer men in Nederland veel heeft gehoord van het Amerikaan se partij-mechanisme, dan treffen der gelijke symptomen van een persoon lijke instelling ten aanzien van de verkiezingen mij des te meer"j Aangename vrijmoedigheid „JTen taxi-chauffeur met wie ik van morgen sprak, vertelde mij, dat hij had gestemd op de Republikein Dewey voor het Gouverneurschap, de Demo craat Lehmann voor de Senaat en de „onafhankelijke" candidaat Impellitteri voor het burgemeesterschap van New York. Zou men, gesteld dat de verge lijking door te voeren ware, in Neder land stemmen op een P. v.d. A-man voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer en tegelijkertijd voor een libe raal voor de gemeenteraad? Men kan zich dit haast niet indenken". De indrukken omtrent de onafhan kelijkheid, de aangenaam aandoende vrijmoedigheid, en voorts het feit, dat de Amerikaan hoezeer hij ook mate rialistisch moge wezen zich gemak kelijk los van alle materie kan maken hadden zich herhaaldelijk voorgedaan, tijdens de meest uiteenlopende con tacten. „Tijdens een ander taxi-ritje' vertelde de heer Vermeer, „was mijn chauffeur bij een reeks achtereenvol gende stoplichten steeds in gespi-ek met iemand, die reed in een grote, dure Cadillac en daarvan kennelijk de eige naar was. Toen de Cadillac eij zijstraat was in geslagen vertelde de taxi-chauffeur, dat de Cadillac-bestuurder een oud collega was, met wie hij vroeger had samengewerkt. De man was op een goede dag voor zichzelf begonnen, in zaken gegaan en bevond zich nu in bonis. De taxi-chauffeur was merk baar verheugd over het succes van zijn oud-collega en voegde er aan toe, dat, wie-weet, zo'n kans op vooruit gang in de ma^schappy ook nog eens voor hemzelf zou zijn weggelegd". En de heer Vermeer vroeg zich in ver band met deze houding af hoe een Ne derlander zou hebben gereageerd op het succes verhaal van een oud-collega of er niet iets meer van jalouzie aan de dag zou zijn getreden. „Mijn baas heet Joa....." Jn New York bezocht de heer Ver meer een kleding-industrie waar op dat ogenblik een arbeidsconflict be stond. Dit verhinderde overigens de directeur niet zijn gast mee te nemen naar een der productiezalen, de voor man op de schouder te kloppen met een „Zeg Jimmy, hier is een bezoeker uit Nederland, die graag eens met je zou spreken". Waarop Jimmy zich om- rje heer Vermeer, die secretaris is en tevens expert op het gebied van Defensie-aangelegenheden van de Partij van de Arbeid, kwam naar Amerika op uitnodiging van het State Department teneinde zich een indruk te vormen van land, mensen en, uiter aard, de vakbeweging in de V.S. Deze uitnodiging is in vele opzichten lof waardig. Het is broodnodig, dat Neder lands politieke leiders, van welke partij ook, in staat zijn persoonlijk contact op te nemen met Amerikanen en in het Binnenhof waar zij in deze tijden zo vaak zijn geroepen om te reageren op Amerikaanse voorstel len en denkbeelden West-Europa be treffende kunnen spreken niet al leen met kennis van de betrokken zaak, maar ook met begrip voor de Amerikaanse visie omtrent die zaak. Want ook die visie is vaak een com promis van vele, soms sterk uiteen lopende standpunten, rve reis van de heer Vermeer is, zoals voor menig reiziger met een sterk ontwikkeld opmerkingsvermogen het geval is geweest, een studie in con trasten geworden. „Mijn denkbeelden omtrent 't Amerikaanse twee-partijen- stelsel, waarmee ik hier kwam, heb ik sterk moeten herzien. Beide partijen in de V.S. omvatten een veel grotere representatie van alle lagen van de be volking dan menigeen zich in Neder land bewust is. Ik ontmoette hier bij voorbeeld voormalige Europese socia- Niet krabben, dat beschadigt Uw huid en veroorzaakt infecties, maar betten met het beroemde huid- geneesmiddel met „dieptewerking" I HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS I GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Piano-duo. 6.15 Vraaggesprek. 6.25 Sunset Rangers. 6.48 Sport. 7.15 Actualiteiten. 7.23 Hier is Europa. 7.52 Van het Binnenhof. 8.12 De zingende kerk. 8.30 Een abel spel van Lanseloet van Dene marken. 9.45 Drie aria's. 9.55 Concert. 10.45 Avondgebed. 11.15 Wereld Schaaktournooi. 11.20 Kamermuziek van Robert Schumann. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten on. 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich. 6.30 The Skymasters. 7.00 Paris vour Parle. 7.05 Tom Jenkins. 7.20 Andres Segovia. 7.45 De schoonheid der schepping. 8.15 Bonte Dinsdag- avondlrein. 9.15 Avro allerlei. 9.20 Bel Canto. 10.00 Goede moed. 10.15 De étude als con certstuk. 10.45 Buitenlands overzicht. 11.15 Werken van Joseph Haydn. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 9, 1, 7, 8 en 11 uur. 9.10 Ochtend bezoek. 9.35 Symphonisch morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Willem III, koning stad houder, 12.33 De vijf Zapakara's. 12.50 Helge Rosvvange, tenor. 1.20 Zangrecital. 1.40 Ouver ture. 1.50 Regeringsuitzending. 2.00 Sympho nic concertante. 2.30 Vioolrecital. 3.00 Jeug'd- concert. 3.45 Voor onze meisje en jongens. 4.30 Zendersluiting. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Radio Volksuniversiteit. 7.15 De Discussie-club. 7.30 Melodieën. 7.40 „Van daag". 8.05 In de schaduw van Moskou. 8.15 Concertgebouw-orkest. 9.00 Hedendaagse zen- dingsvragen. 9.20 Vaudeville Salonorkest. 9.55 Dubbelkwartet. 10.15 Kamermuziek-programma. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Populair Avond concert. 11.50 Vijf pianostukken. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 9S 1, 6, 8 en 11 uur. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Walter Gieseking. 10.00 Schoolradio. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijg't. 11.00 Populair Nonstop. 12.00 Acordeola. 12.38 Piano-duo. 1.15 Orgelspel. 1-45 Tonhalle-orkest. 2.00 Gesproken portret. 2 15 Jeugdconcert. 3.00 Kinderkoor. 3.20 Koksmaat Jan van Leeuwen. 3.50 Speel jij dit ook. 4.00 Vragen staat vrij. 4.30 Zenderslui ting. 6.20 Dingen van de dag. 6.35 „Zeven mannen en één meisje". 7.00 De boer en zijn recht. 7.15 Omroep-Dubbelkwartet. 7.30 De wondere wereld. 7.45 Weekkroniek. 7.50 Op mars zonder genade. 8.15 Songs of Israël. 8.40 Juffrouw Mabel. 10.05 Omroeporkest. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Wereld Schaaktournooi. 11.20 Gevarieerd programma. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST LIJN III: 9.05 Lichte muziek. 10.00 Con cert ter ere van het Vorstenhuis. 10.50 Piano muziek. 11.00 Gevar. muziek. 11.45 Gram. 12 32 Sextet Logist. 1.15 Gram. 1.30 Voor de soldaten. 2.00 Ons roemrijk Vorstenhuis. 2.30 Br.: Fragmenten uit „Mephistopheles". 4.15 1 vGO: Pianospel. 6.00 Fr. Br.: Voor de sol den. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Ensemble Courand. 7.50 Feuilleton. 8.00 Om roeporkest. 9.00 Aotualteiten. 9.15 Ethnische Muziek. 10.15 Kamermuziek. 11.05 Gram. LIJN IV: 9.00 Fr. Br.: Kookpraatje. 9.10 Kamermuziek, 10.10 Verz.progr. 11.00 Orgel. 11 ■•30 Rumba Baud. 12.00 VGO: Vreug'de ritaminen. 12.30 Sport. 12.37 Deuntjes. 1.00 Eng. H.S.: Gram. 1.25 VGO:Nieuwe platen. 2.00 Eng. L.P.: BBC Midi. Light Orchestra. 2 45 Voor dé kinderen. 3.00 VGO: Volks muziek. 3.15 Gram. 3.30 Orgelrecital. 4.00 Eng. L.P.: Orkest Mackintosh. 6.00 Eng. L.P.: BBC North. Orchestra. 7.00 Fr. Br.: Operette- concert. 7.0 Eng. H.S.: Dansmuziek. 8.00 Fr. r.. Gram. 8.15 Lux.: Les chansons de l'au- tomne. 8.30 Eng. L.P.: Verz.progr. 9.00 Ka- lundborg: Symph. nr. 4, Tsjaikofski. 9.45 Sot- ens: Piano-concert nr. 2 fn Bes gr. f., van ra ms. 10.15 Fr. Br.: Jazzmuziek. 10.45 jrani- u-80 Orkest Geraldo. Dat bonst en bonst /fi 'tis niet uit te houden. Tegen zulke hoofdpijn is alleen het beste goed genoeg. Neem daarom één of twee 'AKKERTJES' die de pijn (ook kiespijn, rheumatische pijn en vrouwen- pijn) op afdoende wijze „verslaan". 'AKKERTJE zijn onschadelijk en zeer gemakkelijk in te nemerr. Elk 'AKKERTJE draagt het AKKER-merk. draaide, zijn directeur beantwoordde met een „Natuurlijk Joe" en het ge sprek met het Nederlandse Kamerlid begon. Diezelfde vrijmoedige en tegelij kertijd correcte houding tussen werkgever en werknemer vond de heer Vermeer over de gehele linie. „Ik vroeg een hooggeplaatst ambtenaar of het in de practijk nuttig was met zijn assistenten als frère et compagnon om te gaan. Diens antwoord luidde, dat het altijd mogelijk was, dat bij een po litieke verschuiving in het departement een van zijn assistenten chef zou wor den en hem dan als assistent zou wil len hebben. Dit zou niet uitvoerbaar zijn, indien de huidige functionaris zich thans als „chef" zou doen gelden' 17-jarige voorzitter "jpijdens een bezoek aan een middel bare school, dat de heer Vermeer met parlementsleden van andere lan den bezocht, werd de directeur plot seling naar een vergadering weggeroe pen. Jongens en meisjes van vijftien tot achttien jaar kregen opdracht om het gezelschap rond te leiden en hun vragen te beantwoorden. „Twee dingen troffen mij bijzonder", vertelde de heer Vermeer van dit bezoek. „De vrijmoe digheid, waarmee onze jeugdige bege leiders verschillende klassen binnen gingen en leraar of lerares vroegen, waarmee zij op dat ogenblik bezig wa ren. Niet minder frappant was de wijze waarop een 17-jarige jongen in de loop van die ochtend de vergadering voor zat, waarop wij vragen stelden. Wan neer een reeks vragen over één onder werp was gesteld, nam hij het ini tiatief om zijn gasten voor te stellen dit onderwerp, als afgegraasd, te laten varen en op een ander chapiter over te gaan. En wanneer onze vragen ver der strekten dan hij meende te kunnen beantwoorden, zei hij dat ronduit". Initiatief. Een van de grote verschilpunten tussen het Amerikaanse en het Neder landse vakverenigingswezen, die de bezoeker getroffen had, was het func- tionneren der vakverenigingen op de grondslag van particulier initiatief. Waar men in Nederland de voorkeur geeft aan collectieve arbeidsovereen komsten, prefereert de Amerikaanse vakvereniging een individueel contract te sluiten met elk afzonderlijk bedrijf. Waar de Amerikaanse bedrijfsleiding aan efficiency tekort mocht, schieten (en derhalve aan de looneisen en so ciale voorwaarden der vakbonden niet zou kunnen voldoen) hebben de vak verenigingen herhaaldelijk hun eigen efficiency-deskundigen voorstellen la ten maken hoe het bedrijf gereorgani seerd zou kunnen worden. De bedrijfs leiding, aldus was de informatie vap de heer Vermeer, accepteerde dit in principe. Terwijl in Nederland de C.A.O.'s de tendens hebben om voor alle bedrijven te komen tot een gemid deld loonpeil, heeft het Amerikaanse stelsel de eigenschap de zwakkere be drijven, wat loonpeil betreft, de ster kere industrieën zoveel mogelijk te doen benaderen. naar particulier initiatief noemde de heer Vermeer als een frappant ge val van ordening de wijze, waarop de overheid de kraan der crediet-beper- king kan openen of sluiten. Hoezeer het afbetalingsstelsel hier zijn invloed doet gelden is algemeen bekend. Geen huwelijksperikelen. Doch hoe gemakkelijk de Amerikaan zich losmaakt van het materiële bleek de bezoeker; toen hij in Washington een gesprek voerde met een jong Ameri kaan, die op het punt stond te trou wen. „Kunnen jullie je dan al inrich ten?" had de heer Vermeer gevraagd. Waarop het antwoord luidde: „Wij hebben genoeg om een auto te kopen, een bed, een tafel en twee stoelen; ik heb mijn kleren en mijn vrouw de hare. Dat is toch voldoende om mee te beginnen!" Wanneer de heer Vermeer straks weer in Patria is, gaat hy in een veer tigtal lezingen van zijn ervaringen verteilen. Niet met het doel om de ver gelijking te trekken waar de Neder landse instelling superieur is aan de Amerikaanse, of omgekeerd. Zijn doel is slechts ruimer begrip te wekken voor de inzichten, die in Amerika wor den gehuldigd, waar de vogeltjes nu eenmaal anders gebekt zijn. Het zal zeker nuttig zijn, indien deze lezin gen een breed gehoor trekken. Wrijf Vicks VapoRub flink op keel, borat en rug. Ze voorkomt dat de maag van streek taakt door inwendige medi cijnen. Deze zalf geeft vlugger verlich ting. omdat ze de verkoud heid rechtstreeks bestrijdt KERKELIJK NIEUWS Ned. hervormde kerk: Beroepen te Arnemuiden: S. Versen, candidaat te Putten; te Minnertsga: J. D. Smids te Veenhuizen; te Makkum: L. de Vrijer te Klazinaveen. Benoemd tot hulpprediker te Utrecht resp. voor de wijken 5 en 12: mr. G. A. Swart, emeritus predikant te Zuidhorn en ds. K. de Bel, idem te Schiedam. Bedankt voor Bennekom: H. Harkema te Zeist; voor Noordeloos: J. Arendsen te Blauwkapel; voor Krimpen a/d Lek: H. G. Abma te Rotterdam Delfshaven; voor Arum: W. de Weerd te Nuis-Nie- bert. Beroepbaarstelling: ds. J. Wiersma, res. legerpredikant te Groningen, Ernst Casimirlaan 34, stelt zich beroepbaar. Gereformeerde kerken: Beroepen te Grootegast: L. Zwanen burg, res. legerpredikant te Middelburg; te Pernis (vacature W. de Graaf): A. Adema te Hogeveen. Aangenomen naar Pinquin Tasmanie (Australië): voor de geestelijke verzor ging der geëmigreerde Nederlanders: J. A. Schep te Schiedam. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O.: Aangenomen naar Zaanslag: A. I. Krijpenburg te Bilthoven. Chr. gereformeerde kerken: Tweetal te Meppel: A. C. Noord te Nieuwe Pekela en B. Nederlof te Dok- kum. Bedankt voor Nieuwpoort: W. Baay te Alphen a/d Rijn. Roofoverval op Amsterdamse juwelier opgehelderd Kortelings is in Amsterdam een roofoverval op een juwelier berecht. De daders zijn reeds tot zware gevan genisstraffen veroordeeld. Dit was overigens de tweede poging tot roof, waaraan het slachtoffer in korte tijd had blootgestaan. De eerste poging had men nimmer kunnen ophelderen. De vorige maand echter heeft de Am sterdamse politie een zeeman gearres teerd, die werd verdacht van diefstal van rijwielen. Bij een nader onder zoek bleek, dat hij meer wist van de eerste overval op de juwelier. Na een scherp verhoor bekende hij, met een kameraad een poging te hebben ge daan, de juwelier te beroven. De vriend is intussen gearresteerd en heeft ook reeds bekend. Karei van der Meer leidt Zuid-SlavieEngeland De interland voetbalwedstrijd Enge landZuid-Slavie, welke 22 Novem ber op Highbury wordt gespeeld, zai worden geleid door onze landgenoot, scheidsrechter Karei van der Meer. Van der Meer zal langs de lijnen wor den geassisteerd door zijn Nederlandse collega's Ausum en Schipper. MA twee ronden heeft de Fransman Rossolimo de leiding in bet internationale schaaktournooi te Amsterdam. Hjj veroverde Maandag door een zege op de Argentijn Pilnik, die na vijf en dertig zetten de tijd overschreed, zijn tweede punt. Voor de Nederlandse schaakenthousiasten vermeldde het programma van de tweede ronde twee belangrijke partijen, n.1. die tussen dr. Euwe en de Zweed Stahlberg en die tussen de jeugdige „grote" Donner en de „kleine" grootmeester Reshevsky. In de party EuweStahlberg was de stelling in een orthodox ko- ninginnegambiet reeds spoedig vereenvoudigd. Bij de twee en veertigste zet stelde Euwe remise voor, waarmede Stahlberg accoord ging. De party Donner Reshevsky gaf een tegengesteld beeld te zien. In een Nimzo-Indische opening trok Donner fris en vroiyk van leer alsof er geen grootmeester tegenover hem zat. De Amerikaan behield evenwel zün kalmte en bracht Donner zodanig in het nauw, dat deze bü de dertigste zet de vlag moest strijken. O PILNIK PIRC STAHLBERG l TRIFUNOVIC O V. SCHELTINGA V? RESHEFSKV C GUOMUNDSON /2 SZABADOS O GLIGORIC -7 GOLOMBEK NAJ00RF OONNER O V0 BERG KOTTNAUER EUWE FOLTYS O ROSSOLIMO O O'KELLY 1 WINST O VERLIES "2 REMISE AFGEBR. 504 40] V. PELT- PAl <r LJ s X S O X <r cc «X X z SI O a a. O E m X «X X O z 3 «X 0 z U» 1 O U» ut X CE z O O z 3 2 O 3 O O O (B <X O a O O 2 X UI CD 2 O O O U- CE O a "3 Z 5 Z Z O a O CE S O cc UI Z O X UI S UI te- 5 IflOSSOLIMO 5 X De Argentijn Najdorf ontmoette de IJslander Gudmundsson in een half Slavische verdediging. Hij zette een grootscheepse aanval op, rocheerde naar de lange zijde, richtte zijn gehele strijdmacht tegen de vijandelijke veste en dwong de IJslander, die zich kranig verdedigde, tot capitulatie. Kottnauer Trifunovic werd een „vertraagde" Tar- raseh-verdediging, waarin wit zijn te genstander de gebruikelijke geïsoleer de d-pion bezorgde. De Tsjechoslowaak is nog niet erg op dreef, misschien nog onder de indruk van zijn onverwachte nederlaag tegen Stahlberg. Een fout bracht hem materieel nadeel en reeds bij de 20ste zet was zijn stelling van die aard, dat hij het raadzaam oordeelde op te geven. Fortys—Pirc bracht een Zukertort-Retiopening, welke langs be kende wegen ging. Spoedig verdwenen de koninginnen van het bord, waarna wit een tikje gunstiger kwam te staan, Pirc wist echter zijn stelling te conso lideren en bij de negentiende zet, met beiden twee kastelen en raadsheren en een gelijk aantal pionnen, was het re mise-besluit begrijpelijk. De Neder landse ontmoeting v. d. BergVan Scheltinga eindigde eveneens in re mise. De Engelsman Golombek opende 41. Pom heeft gezien, dat de rovers Spaarvarken. Stil luistert hij in zijn iemand m de kelder hebben gegooid, hol, of hij nog meer hoort, maar het is want hij zit stilletjes een deuntje te helemaal stil geworden. De inbrekers huilen. Maar dan hoort hij één der in- zijn verdwenen enmet hen zijn brekers zeggen: „Slaap ze lekker hoor!" twee broertjes. Pom weet zich 'geen Pom spits zün oren. Wat heeft dat nu raad. Wat zal hij nu het eerste gaan te betekenen? Er is toch niemand meer doen. Is het al veilig om uit schuil- m de kelder? Pom weet niet, dat het hoek te komen? Juist als hy zijn ste- heertje, dat door de inbrekers zo hard- nen uit elkaar haalt, hoort hij een handig naar binnen is gegooid, de di- zwak geluid. Wat is dat? Het lijkt wef receur van de Spaarbank is, meneer of er „Help" wordt geroepen XXXXXXXXXX y DOOR LOULA G. ERDMAN 44) De volgende zomer schreef hij, dat hij de kans kreeg aan een tijdschrift mee te werken slechts iets tijdelijks, maar het zou tot iets anders kunnen leiden. Hij had hier nog geen maand aan meegewerkt of hij wist dat dit de vervulling betekende van al zijn dro men en ambities. Hij ging niet naar schooi terug, bleef verbonden aan het tijdschrift en kwam alleen naar huis voor zeer korte vacanties. Het was een kleine uitgave, pas begonnen. Maar Barry beweerde, dat het zou uitgroeien boven ieders stoutste verwachtingen. Als hij naar huis kwam voor zijn korte bezoeken, behandelde hij Elaine als een aardige en geliefde speelkameraad van vroeger. Mogelijk herinnerde hy zich hoe hjj eens haar koele en trillende lippen had gekust, maar hij liet het niet blijken. Hij had de wereld ge vonden, waarin hij thuis hoorde en was er volmaakt gelukkig in. Elaine wis* niet hoe de jaren voorbij gingen. Zij waren alle gelijk, elke dag verliep zozeer volgens de huiselijke routine, dat de ene week niet van de andere was te onderscheiden. Maandag was wasdag, op Dinsdag werd er ge streken. Ook alle andere dagen hadden hun speciale taak. De kuikens kwamen in het voorjaar uit, juist vóór het werk in de tuin en voor de schoonmaak be gon. De zomers waren gevuld met de inmaak en tientallen andere seizoen bezigheden. Er werden aardbeienfuifjes gegeven als de vruchten rijp waren, en oestersoupers tegen de winter. De kerk en de Zondagsschool waren even on vermijdbaar als de Sabbath-dag zelf. Een dergelijk geregeld leven gaf welis waar een geruststellend gevoel van ze kerheid, maar bood niet veel afwisse ling. Het veroorzaakte weinig leed en pijn. Het was een vacuum, waarin geen plaats was voor grote vreugde of ver driet. In de zomer, waarin Elaine twintig werd, begon Tante Ellie oprecht be zorgd te worden, dat het meisje niet voldoende met jongelui omging. Barry was nn vier jaar weg, en toonde geen neiging om ooit voor goed naar huis terug te keren. Ellie dacht dat het meisje teveel alleen was met haar en Dade, daarom begon zij jonge mensen uit te nodigen voor Zondagse maaltij den. Hiertoe behoorde Henry Waring. Henry was een goede jongen. Hij was klein en zwa :r gebouwd, met een dikke, sterke nek en een d-oor de zon verbrande neus, die 's zomers altijd wat afschilferde. Als hij zijn hoed afnam vertoonde hij een erg wit en onge bruind voorhoofd ten opzichte van de rest van zijn gezicht. Zijn ogen leken bleek, zijn wenkbrauwen en oogharen lichtblonde pluizen. In zijn Zondagse kleren, die altijd goedkoop waren en slecht zaten, was hy onhandig en voel de hij zich niet op zyn gemak. Dit trachtte hij te camoufleren door een drukke jovialiteit, hij lachte teveel en praatte nerveus en opgeschroefd. Hij zag er heel wat beter uit in werkkle- Barry zat naast Elaine. -Hy strekte ziin hand uit ondei de deken en vond de hare. Zij trok haar wanten uit en door hun blote handen vloeide een stroom van warmte en vertrouwelijk heid. Zy zaten stil, spraken weinig, hun handen losjes in elkaar, zich nauwelijks bewust van 'de mensen om hen heen of van de sneeuwbedekte heuvels, waar ze doorheen gleden. Dade had een paar bellen voor de paarden ge vonden en hun gerinkel klonk als een vrolijk lied. Toen zij bij de ingang van de kerk kwamen, merkte Elaine dat een van haar wanten weg was. Daarom gingen zij en Barry terug om er naar te zoe ken. In de schaduw van de slee trok hij haar naar zich toe en hun lippen von den elkaar, schuchter, als waren zij vreemden. Een scheiding van drie maanden had voor hen de vroegere kinderlijke intimiteit verdreven, die hen tot elkaar had gebracht, en zij had den nog geen andere basis gevonden voor nieuwe toenadering. Elaine wist dat het verkeerd was geweest elkaar te kussen, want nu had het hen verschrikt Zij waren elkaar nader, wanneer zij rustig zaten met de handen ineen. Eens had er iets tussen hen bestaan, teer en schoon als herfstdraden, een con tact van de ziel. Het moest uit zichzelf groeien, het kon niet worden gefor ceerd of versneld. Gestolen kussen, ge heime ontmoetingen waren niets voor hen. (Wordt vervolgd). tegen de Italiaan Szabados Catalaans, kreeg enig stellingvoordeel, d-oeh niet voldoende om het verder dan remise te brengen. De partijen KramerTartakower (Kramer heeft twee paarden en drie pionnen) tegen Tartakower kasteel en zes pionnen) en O'KellyGligoric (in ongeveer gelijke stand) werden afge broken en worden hedenmorgen voort gezet. De stand na de tweede ronde is: 1. Rossolimo 2 pt.; 2—5 Najdorf, Reshevs ky, Stahlberg en Van der Berg ieder 1pnt.; 6. Gligoric 1 pt en 1 afgebr. 712 Golombek, Pirc, Euwe, Trifuno vic, Pilnik, Van Scheltinga ieder 1 pt.; 1314 Kramer, O'Kelly ieder y2 pnt n 1 afgebr.; 1518 Gudmundsson^ Zsa- bados, Foltys, Donner ieder y, pt.; 19. Tartakower 0 pt en 1 afgebr.; 20. Kott nauer 0 pt. De derde ronde wordt hedenavond gespeeld en ziet er als volgt uit: Tarta kower—O'Kelly de Gal way; Pilnik— Knamer; PircRossolimo; Stahlberg Foltys-, TrifunovicEuwe; Van Schel tingaKottnauer; ReshevskyVan der Berg; Gudmundss-onDonner; Szaba dosNajdorf; GligoricGolombek. De Franse wielrenners Moujica, die in 1949 BordeauxParijs won en Jean Rey, zün by een auto-ongeval In de huurt van Montelimar om het leven gekomen. De wagen, waarin zij hadden plaats genomen, reed tegen een stil staande vrachtauto op. Wim van Est, die in de Zesdaagse van Münehen een val maakte, zal waarschijnlyk veertien dagen in het ziekenhuis aldaar moeten verolijven. Hij heeft een lichte hersenschudding opgelopen. De traditionele wedstrijd tussen de Parijse Racing en Arsenal is met 51 door de Londenaren gewonnen. De ruststand was 3—1 voor Arsenal. Billy Wright, de aanvoerder-links half van het Engelse elftal, zal in ver band met dé Zaterdag opgelopen rug blessure Woensdag niet tegen Wales uitkomen. Indien het op Woensdag 22 No vember tijdens de wedstrijd Engeland Zuidslavie donker mistig weer is, zal de ontmoeting bij kunstlicht gespeeld worden. Ten minste als de F.A. in de eerstvolgende bestuursvergadering het verbod om bij kunstlicht te spelen, op heft. Hierop is echter alle kans, daar men het artikel uit de tijd acht. In de Brusselse Zesdaagse zaten de Nederlanders SchultePeters gis teravond in de kopgroep. De stand was als volgt; 1 Bruneel—De Beuke- laere (Belgie) 400 pnt., 2 Schulte—Pe ters (Ned.) 278 pnt., 3 Carrara—Gous- sot (Frankrijk) 125 pnt.; op één ronde: 4 Ramon—1Thyssen (Belgie) 334 pnt., 5 Ockers—Naeye (Belgie) 269 pnt., 6 GosseiinLavaux (Belgie) 255 pnt., 7 Van SteenbergenHendrickx (Belgie) 244 pnt. De Nederlandse kampioen half- zwaargewicht, Willy Schagen won Maandagavond te New Castle in een gevecht over tien ronden op punten van Johnny Mc Gowan. In de laatste ronde verstuikte Schagen ernstig zijn enkel, toen hij in de hoek van Mc Go- wan, waar water gemorst was, uit gleed, zonder getroffen te zijn. Hy bleef- negen seconden neer, zijn ge zicht vertrok van pijn, maar hij strompelde overeind om ten slotte op punten te winnen. De stryd werd de volle tien ronden op korte afstand ge voerd en was zeer fel. Aanvankelijk had Schagen veel last van Gowans gevaarlijke linksen, doch de Engels man was niet zo zelfverzekerd als Schagen, die iedere gelegenheid be nutte om punten te verzamelen enten slotte met een niet geringe voorsprong

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7