AbbusïR«oP Samuel Reshevsky in de opmars AGE Qirvum. De derde remise-partij van Dr. Max Euwe Gligoric heeft beste leiderskansen Het Radioprogramma Historie a la Moskou Verschil van mening in het Ruhrorgaan fyL&kje en KncMeiaabtje Pim, Pam en Pom ais schatgravers xxxxxxxxxx jf xxxxxxxxx^ lx Bouw nooit een hut 9 e 9 de beste JJE AMERIKAANSE favoriet van het wereldschaaktournooi te Amsterdam, Samuel Reshevsky heelt lich bü de leider Rossolimo gevoegd. Nadat Gligoric Dinsdagmorgen zyn afgebroken party gewonnen had, deelde de Joegoslaaf de ere-plaats met de Fransman. Ook gisteren had Gligoric niet voldoende tyd om het tegen Golombek tot een beslissing te brengen. Hij staat echter in een betere positie, zodat mag worden aangenomen, dat de Joegoslavische meester heden avond met drie punten uit drie wedstrijden alleen de leiding heeft. Onze land genoot, dr. Euwe, speelde voor de derde maal remise, nu tegen Trifünovic. Najdorf volgde dit voorbeeld tegen de Italiaan Szabados. winst kan leiden. Szabados liet zich niet overrompelen door Najdorf. Is een Grunfeld-Indische party weerde hij zich dapper, speelde voortreffelijk en het zal hem genoegen hebben ge daan, dat de Argentijnse grootmeester zich na 32 zetten met remise gelukkig mocht achten. Van Scheltinga zag te gen Kottnauer in een konings-Indische partij kans zijn stelling tot materieel voordeel uit te breiden. Hij won een pion, maar dit bleek niet voldoende voor het volle punt. Bij de 32ste zet reikten beide spelers elkander de hand en werd tot remise besloten. In de strijd StahlbergFoltys, een aangenomen koninginnegambiet, bleef de evenwichtstoestand bewaard. Spoe dig ontstond een eindspel met wit kas teel en paard plus zes pionnen en zwart met kasteel, raadsheer en zes pionnen, beiden met een dubbelpion cp de f-lijn. Men kwam Dinsdagavond nog niet tot een beslissing. Naar het zich laat aanzien, staat Stahlberg beter. De oude grootmeester Tartakower kon zich tegen O'Kelly niet handhaven. Bij de 40ste zet moest hij opgeven. Uiter aard bestond er veel belangstelling voor de verrichtingen van Rossolimo tegen Pirc. Het werd een scherp duel dat veertig zetten duurde, waarna de Fransman remise voo'rstelde, hetgeen Pirc accepteerde. De jeugdige Donner verdedigde zich tegen Gudmundsson Hollands, klaarblijkelijk geïnspireerd door Rossolimo, die deze verdediging met voorliefde speelt. Het ging echt „Donners" toe. Onze landgenoot bleef aanvallen en bij de 29ste zet smaakte hij de voldoening Gudmundssons ko ning in een matzet gedreven te heb ben. Kramer deed het tegen Pilnic Van den Berg kwam tegen Reshevs ky langzaam, maar zeker in ernstig stellingsnadeel. Een listige manoeuvre scheen redding te brengen, maar de kleine Amerikaan had verder geke ken. Bij de 28ste zet moest onze land genoot de vlag strijken., In de partij TrifünovicEuwe een orthodox koninginnegambiet, nam Trifünovic geen enkel risico. Hij was kennelijk van. plan zo snel moge lijk in de remise-haven thuis te varen. De partij kwam daarom reeds spoedig in zodanig stadium dat voor geen van beiden iets -bijzonder viel te bereiken. Na de 21ste zet werd op voorstel van Trifunovio tot remise besloten. GligoricGolombek was een Nimzo- Indische, waarbij weldra de koningin nen en nog een paar stukken van het bord verdwenen en bij de 20ste zet een stelling was bereikt, waarin niet veel muziek meer zat. In het eindspel maak te Golombek echter een misstap, zodat bij het afbreken van de partij Gligo ric een betere stelling had, welke tot VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Radio Volksuniversi teit. 7.15 De Discussie-club. 7.30 Melodieën. 7.40 „Vandaag". 8.05 In de schaduw van Mos kou. 8.15 Concertgebouw-orkest. 9.00 Heden daagse zendingsvragen. 9.20 Vaudeville Salon orkest. 9.55 Dubbelkwartet. 10.15 Kamer- muziek-pro gramma. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Populair Avondconcert. 11.50 Vijf piano stukken. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Dingen van de dag. 6.35 „Zeven mannen en één meisje". 7.00 De boer en zijn recht. 7.15 Omroep-Dubbelkwav- tet. 7.30 De wondere wereld. 7.45 Weekkro- niek. 7.50 Opmars zonder genade. 8.15 Songs of Israël. 8.40 Juffrouw Mabel. 10.05 Omroep orkest. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Wereld Schaaktoumooi. 11.20 Gevarieerd pro gramma. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 9, 1, 7, 8 en 11 uur. 9.10 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 Variaties. 10.15 Morgendienst. 10.45 Temple Church Choir. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 School radio. 12.05 Kleine werken. 1.20 Organola. 1.35 Piano-recital. 2.00 Promenade-orkest. 2.45 Tussen de bedrijven door. 3.30 Vocaal Ensemble. 3.45 Bijbellezing. 4.30 Zenderslui ting. 6.00 Het Radio-Jeugdjournaal. 6.45 Leger des Heilskwartier. 7.15 levensvragen van aller lei aard. 7.30 In dienst van het vaderland. 7.40 „Vandaag". 8.05 De Gilde viert. 10.00 Gram.muziek. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Kerkkoor. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 We reld Schaaktoumooi. 11.20 Avondconcert. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 9, 1, 6, 8 en 11 uur. 9.10 Morgen wijding. 9.30 Arbeidsvitaminen. 10.30 Korte gesprekken. 10.35 Ken Griffin. 10.50 Kleutertje luister 11.00 Viool en piano. 11.30 Gram. muziek. 11.45 Naar IJsland. 12.00 Dolf van der Linden. 12.38 Peter Kellenbach. 1.20 Pierre Palla. 1.45 U kunt het geloven of niet. 1.50 Orkest van de Metro-Goldwyn Mayer. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Carnaval. 3.00 Speelgoed. 3.10 Klimop. 4.00 The Skymasters. 4.30 Zendersluiting. 6.15 Tafeltennissers. 6.20 Sportproblemen. 6.35 Hugo de Groot. 7.15 Spaanse vocaliste. 7.45 Jachtvliegschool. 8.15 Robert Schumann-concert. 9.25 Pierre Palla. 9.45 Annajanska. 10.20 Let op de bel. 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 Gram.platen. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST LIJN III: 3.05 Casinoconcert. 10.10 Verz.- progr. 11.00 Orgel. 11.30 Kursaal orkest. 12.00 VI. Br.: Volksliedjes. 12.15 Ensemble Delhez. 1.15 Lichte muziek. 2.00 Muziek geschiedenis. 3.00 VGO: Garm. 3.15 Harp en kunstfluiten. 3.30 Gram. 3.40 Vervolg duo. 8.50 Amusements-orkest. 4.00 Eng. L.P.: En semble Davey. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten, 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Vlaamse liederen. 7.50 Lux.: Div. 8.00 VI. Br.: Verz.- progr. 9.00 Klankbeeld. 9.30 Fragmenten uit „Die Meistersinger". 9.45 Actualiteiten. 10.15 Kamermuziek. 10.47 Gram. 11.05 Gram, LIJN IV: 9.00 Fr. Br.: Kookpraatje. 9.10 Russisch concert. 10.00 Lux.: Ménage et Mu- sique (VI.). 10.30 Eng. H.S.: Gezondheids praatje. 10.45 VGO: Verz.progr. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Gram. 12.20 Fr. Br.: Omroep koor. 1.00 Eng. H.S.: Gram. 1.20 Voor de boeren. 1.30 Voor de arbeiders. 2.00 Eng. L.P.: BBC Midi. Light Orchestra. 2.45 Voor de kin deren. 3.00 Fr. Br.: Bach. 4.15 VI. Br.: OrgeL 6.00 Eng. L.P.: BBC Schots Var.-orkest. 6.30 Macpherson. 6.45 Majestic-orkest. 7.00 Fr. Br.: Gram. 8.00 Lux.: Du Beau, du Bon, du Bon- heur. 8.30 Eng. L.P.: Verz.progr. 9.00 Lux.: Orkest Alain. 9.15 Souvenirs. 9.30 Eng. L.P.: Cordell's orkest. 10.00 Welsh Rarebit. 11.20 Oldo Tyme Dance Orchestra. RESHEVSKY naar voren minder. In het middenspel veroverde de Argentijn met een schijnoffer een pion en bracht de Fries tevens in zo'n moeilijke situatie, dat er weinig kans bestaat, dat de Nederlander het zelfs tot een half puntje zal brerigen. De stand. De stand na de derde ronde luidt: 1 en 2 Rossolimo en Reshevsky 2% punt; 3 Gligoric 2 punten en 1 afgebr. partij; 4 Najdorf 2 punten; 5 Stahlberg V/s punt en 1 afgebr. partij; 6/12 Pirc, Trifünovic, van Scheltinga, Donner, van der Berg, Euwe en O'Kelly 1% punt; 13/14 Pilnik en Golombek 1 punt en 1 afgebr. partij; 15/16 Tartakower en Szabados 1 punt; 17/18 Kramer en Foltys y2 punt en 1 afgebr. partij; 19/20 Gudmundsson en Kottnauer Vz punt. De vierde ronde. Vanavond wordt de 4e ronde gespeeld met de volgende partijen: O'Kelly Golombek; NajdorfGligoric; Donner Szabados; Van der BergGudmunds son; KottnauerReshevsky; EuweVan Scheltinga; Foltys—Trifünovic; Rosso limoStahlberg; KramerPirc; Tarta kowerPilnik. in 'f bni»t Luc van Dams kansen siii9en iJjjUI I hu! I Bondselttal tegen Rotterdam Luc van Dam zal Dinsdagavond 28 Nov, in de Haagse Dierentuin tegen de Amerikaanse neger Wildcat Amato boksen. De stemming tegen Robert Vil- lemain, die steeds opnieuw weigert te gen Randolph Turpin in een titelgevecht uit te komen, neemt toe. Vooraanstaan de figuren uit de bokswereld willen thans Van Dams conditie in het gevecht tegen Amato peilen om daarna een be slissing te nemen of Van Dam eindelijk in een gevecht om de Europese titel mag uitkomen. Bruce Woodcock, de kampioen zwaargewicht van Groot Brittannie en het Empire heeft Dinsdagavond op Ais uw maag in lichtelaaie staat - oi brandend zuur U naar de keel stijgt dan brengen een paar Rennies tabletten dadelijk uitkomst. Geen wonder, dat tien duizenden verbruikers in alle beschaafde landen van de wereld zweren bij dit pret tige middel. Rennies zijn nog smakelijK ook en simpel om in te nemen. Gewoon maar laten smelten op de tong. zonder water of wat ook. Nu zijn de Rennies ook één voor één verpakt, om de mensen te gerieven, die zo graag altijd Rennies bij zich steken om altijd en overal gewapend te zijn tegen de verschrikkingen van brandend maagzuur. Rennies zijn ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Ingezonden Mededeling) De Russische autoriteiten in Oost- Duitsland zijn thans bezig de geschie denis van Duitsland te herschrijven. Krachtens de nieuwe ideologie zullen alle door Duitsland sinds 1813 gevoer de oorlogen veroveringsoorlogen zijn. De in die strijd gevallen soldaten zijn dan ook geen helden, doch slachtoffers van de valse politiek van tyrannen als Bismarck, Von Moltke en Hindenburg. Daarentegen zijn de soldaten en de leider van de Sow jetunie helden in de ware zin van het woord; zij verdedig den hun vaderland tegen een verrader lijke aanval. Onderwijzers zullen voortaan in drie categorieën worden verdeeld: een al gemene, een van politiek actieven en een van politiek zeer actieven. Godsdienstonderwijs mag alleen in kerken worden gegeven. verrassende wijze zijn titel verloren. In zijn gevecht tegen Jack Gardner in Earls Court te Londen gaf Woodcock aan het eind van de elfde .ronde op. Het Bondselftal dat Zaterdag op het Sparta-terrein te Rotterdam om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker tegen het Rotterdams elftal in het veld komt, ziet er als volgt uit: Van Raalte (BI. Wit);'Boonkamp (Bl.Wit), Alberts (Vi tesse); Klaassens (VVV), Krijgh (BW), Spanjer (Limburgia); Vermunt (RBC), Mangelmans (ADO)), Stempher (BW), Kuneman (HBS), Röhrig (HBS). Irma Schuhmacher heeft revanche genomen op haar nederlaag tegen Gre- the Andersen tijdens de Europese kam pioenschappen. Ditmaal versloeg zij het Deense meisje in 5.20.2. De tijd van Grethe was 5.28.6. Irna Schuhmacher verbeterde tevens haar beste persoon lijke record. Na de sprints van middernacht was de stand in de Brusselse Zesdaagse: BruneelDe Beukelaere (B) 510 p.; 2 RamonThysse (B) 426 p.; 3 Schulte- Peters (Ned.) 379 p.; 4 OckersNaye (B) 359 p.; 5 Van SteenbergenHen- drickx (B) 279 p.; 6 Kubler-Brayland (Zw-B) 241 p.; 7 AcouDepauw (B) 235 p.; 8 CarraraGoussot Fr.) 154 p. Op een ronde 9 Van VlietGillen (Ned. Lux.) 165 p.; 10 SerinAdriaens- sens (B) 120 p. Over verdeling kolenproduciie Verwacht wordt, dat geallieerden en Duitsers in het intergealiieerde gezags orgaan voor het Ruhrgebied verschil van mening zullen krijgen over de ver deling van de Westduitse kolen voor binnenlands gebruik en export. Men verwacht n.I. een vrij grote stijging van de productie van kolen als gevolg van de loonsverhoging van tien procent, die kortelings aan de mijnwerkers is toege staan. De Duitsers zijn echter van oordeel, dat er in de laatste tijd te weinig kolen boven de grond zijn gebracht, hetgeen tot moeilijkheden in de industrie heeft geleid. Zij zouden daarom het quotum voor export willen verlagen. De geal lieerden zullen hierin waarschijnlijk niet toestemmen, omdat zij een produc tiestijging verwachten. Verschillende fabrieken hebben echter aangekondigd, dat zij zullen moeten sluiten bij gebrek aan kolen. Te verwachten is ook, dat de prijs van de kolen voor export een flink stuk zal stijgen, zowel met het oog op de loonsverhogingen als op de verlie zen, die in de laatste tijd zijn geleden. Indonesië za! zaakgelastigde naar Peking zenden Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken treft voorbereidingen voor het vestigen van een vertegen woordiging bij de regering van commu nistisch China in Peking. De vroegere Indonesische minister van voorlichting A. Mononoetoe zal benoemd worden tot zaakgelastigde. Zd.-Slavie laat Grieken vrij Joego-Slavie heeft zich bereid ver klaard, Griekse soldaten en burgers, die tijdens de burgeroorlog als krijgsgevan genen of gijzelaars werden weggevoerd, naar hun vaderland terug te zenden. Dit is contraprestatie voor de Griekse bereidheid, om voor Joego-Slavie be stemd voedsel via Saloniki door te voe- Een schel wit licht flitst door de tent En een agent treedt binnen Om, op z'n hurken in het stro Een speurtocht te beginnen. Hij schrikt van Piko, die heel kalm En rustig is gezeten; En heel beleefd zegt de agent: „Pardon. U bent aan 't eten, „Maar 'k moet hier zoeken 't is m'n plicht" „Och man, wil je wel geloven", zucht Piko, ,,'k ben zo vreselijk moe „Van dat gespring daarboven S2fl PA S T l L L,E S BIJ KEELPIJN DE RAADSELS 1) Welke dierennamen zijn verbor gen in de vier volgende zinnen a. Hij telde tot honderd; b. Zijn vader was een dokter; c. Zij maakte zelf haar sommen; d. Henk at vijf boterhammen. 2. Wie tekent de Mickey Mouse-ver- halen? 3. Hoe heette het IJselmeer vroeger? 4. Hoe heet onze eerste naoorlogse walvisvaarder? 5. Wie vond de brandspuit uit? 6. Waar is de Martinitoren? 7. Wat is Hara-Kiri? 8. Wie schreef de „Faust"? 9. Wie componeerde de gelijknamige opera? 10. Welke kleur krijgt men door blauw en geel te mengen? 11. Wanneer waren de Olympische Spelen in Nederland? 42. Pom luistert aandachtig of hij nog meer hoort, Ja, daar is het weer! „Help, help", hoort hij roepen. Pom raapt al zijn moed bij elkaar, pakt de zaklantaarn en trekt de losse stenen verder uit het gat. Hij moet gaan kij ken, wie daar om hulp roept. Voorzich tig stapt hij uit zijn hol vandaan en laat de lantaarn in de schatkamer schijnen. Plotseling valt de lichtbun del op het gebonden heertje, en ik weet niet, wie er erger schrikt, Pom of meneer Spaarvarken. „Meneer Spaarvarken", stamelt Pom, terwijl hij bij hem neerknielt. „Jaja, ik ben het zelf beste jongen", antwoordt het heer tje met een schorre stem. „Ik kan bij na niet meer praten. De «chrik is me op mijn stembanden gulagen". Pom geeft meneer Spaarvarken geen ant woord. Hij doet niets anders dan de bankdirecteur met open mond aan staren. is zo vaak het begin i van ernstige aan doeningen, die de gezondheid van het kind komen bedrei gen. Aarzel niet, grijp tijdig in en wel op de meest krachtdadige wijze! AKKER-S ABDIJSIROOP is en blijft het kindermiddel bij uitstek, dat wegens zijn geneeskrachtige en slijmoplossen- de werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt,Gebruik steeds. DOOR LOULA G. ERDMAN XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX^ X X X X X X X 45) Misschien zou het nooit verder tussen hen kunnen komen dan het van avond was geweest. En zeker zouden zij niet meer kunnen terugkeren tot de verhouding, die bestond toen zij nog kinderen waren. Op dat ogenblik riep iemand, dat de want was gevonden bij de kerkdeur en dat zij vlug moesten komen, want ieder een kreeg het koud met op hen te wachten. Zij gingen terug, en sedert was er nooit meer een ogenblik tij dens zijn bezoek, dat zy alleen waren. De volgende week ging Barry weg. De winter en het voorjaar waren voorbij en Barry schreef steeds minder. Hij had niet langer heimwee. Meer en meer vond hij de dingen, waarna hij verlangde op de school. Laat in het voorjaar schreef hij, dat hij graag zou willen blijven voor het zomersemester. Dade en Ellie bespraken het met el kaar en schreven hem, dat als hij het werkelijk zo wilde, zij het goedvonden. Hij kwam alleen naar huis voor een korte herfstvacantie. Er was toen ner gens tijd voor: Ellie klaagde, dat hij even goed in Chicago had kunnen blij ven, voor het weinige wat ze aan hem hadden. De volgende zomer schreef hij, dat hij de kans kreeg aan een tijdschrift mee te werken slechts iets tijdelijks, maar het zou tot iets anders kunnen leiden. Hij had hier nog geen maand aan meegewerkt of hij wist dat dit de vervulling betekende van al zijn dro men en ambities. Hij ging niet naar school terug, bleef verbonden aan het tijdschrift en kwam alleen naar huis voor zeer korte vacanties. Het was een kleine uitgave, pas begonnen. Maar Barry beweerde, dat het zou uitgroeien boven ieders stoutste verwachtingen Als hij naar huis kwam voor zijn korte bezoeken, behandelde hij Elaine als een aardige en geliefde speelkameraad van vroeger. Mogelijk herinnerde hij zich hoe hij eens haar koele en tril lende lippen had gekust, maar hij liet het niet blijken. Hij had de wereld gevonden, waarin hij thuis hoorde en was er volmaakt gelukkig in. Elaine wist niet hoe de jaren voorbij gingen. Zij waren alle gelijk, elke dag verliep zozeer volgens de huiselijke routine, dat de ene week niet van de andere was te onderscheiden. Maandag was wasdag, op Dinsdag werd er ge streken. Ook alle andere dagen hadden hun speciale taak. De kuikens kwamen in het voorjaar uit, juist vóór het werk in de tuin, en voor de schoonmaak be gon. De zomers waren gevuld met de inmaak en tientallen andere seizoen bezigheden. Er werden aardbeienfuii jes gegeven als de vruchten rijp wa ren, en oestersoupers tegen de winter De kerk en de Zondagsschool waren even onvermijdbaar, als de Sabbath- dag zelf. Een dergelijk geregeld leven gaf weliswaar een geruststellend ge voel van zekerheid, maar bood niet veel afwisseling. Het veroorzaakte weinig leed en pijn. Het was een vacuum, waarin geen plaats was voor grote vreugde of verdriet. In de zomer, waarin Elaine twintig werd, begon Tante Ellie oprecht be zorgd te worden, dat het meisje niet voldoende met jongelui omging. Barry was nu vier jaar weg, en toonde geen neiging om ooit voor goed naar huis terug te keren. Ellie dacht dat het meisje teveel alleen was met haar en Dade, daarom begon zij jonge mensen uit te nodigen voor Zondagse maalty den. Hiertoe behoorde Henry Waring Henry was een goede jongen. Hij was klein en zwaar gebouwd, met een dikke, sterke nek en een door de zon verbrande neus, die 's zomers altijd wat afschilferde. Als hij zijn hoed afnam vertoonde hij een erg wit en onge bruind voorhoofd ten opzichte van de rest van zijn gezicht. Zijn ogen leken bleek, zyn wenkbrauwen en oogharen lichtblonde pluizen. In zijn Zondagse kleden, die altijd goedkoop waren en slecht zaten, was hij onhandig en voel de hij zich niet op zijn gemak. Dit trachtte hij te camoufleren door een drukke jovialiteit, hij lachte teveel en praatte nerveus en opgeschroefd. Hij zag er heel wat beter uit in werkkle ren. In de week kwam hij soms zake lijk bij Dade, want hij bezat een kleine boerderij, die hij door zijn flinke ma nier van aanpakken rendabel had we ten te maken. In zijn werkleren, die hij dan droeg, was hij rustig en zeker; hij praatte minder, en als hij sprak, was het met groter gemak en met beslist heid. Dan merkte Elaine nauwelijks zijn scheve voortand op. Dade en Ellie waren beiden erg met hem ingenomen. Zy spraken dikwijls over zijn boerderij, zijn standvastigheid en zijn goedheid. Bijna elke Zondag placht Ellie hem bij hen te vragen voor het middageten. Gewoonlijk nam hij het aan en keek daarbij zijdelings naar Elaine, om te zien hoe zij er op reageer de .Vaak kwam hij in de keuken hel pen afwassen, zijn grote handen vreemd bedreven met borden en pannen. „Goede hemel", zei Ellie op een Zon dag, „je bent handig in de keuken. Mijn eigen jongens zyn als stieren in een porseleinwinkel, en Dade is niet veel beter." Henry vertelde dat hij gewoon was in de keuken bezig te zijn, sinds hij alleen woonde. En Ellie zei dat hij een lot uit de lotery was voor een vrouw. Henry keek haar rustig aan, maar zei niets Die middag vroeg hij Elaine ten hu welijk. (Wordt vervolgd). in de schaduw van een aliconda! Wat een aliconda wel is Een enorme boom, die in de Congo groeit. Sommi ge van deze reuzen zijn zo dik, dat twintig mannen die elkaar bij de hand houden ze nog niet kunnen omspan nen. Het is een buitengewoon nuttige boom: van zijn vruchten maken de ne gers een soort meel, dat ze voor net eten gebruiken als ze niets anders dan voedsel hebben eten de negers zelfs de bladeren van de aliconda en ze be weren dat ze er nog voeding van heb ben ook de schors van de boom le vert vezels, waarvan touw gemaakt wordt, de as van de aliconda is ryk aan chemische stoffen, waarvan de ne gers een grof soort zeep maken en het hout zelf wordt natuurlijk op allerlei manieren gebruikt. Bovendien is deze boom byna hol, zodat er binnenin een grote hoeveel heid regenwater wordt verzameld, dat al heel vaak verdwaalde reizigers nun brandende dorst heeft gelest en hen zo van de dood heeft gered. Maar dat zelfde water doorweekt langzaam de stam van deze woudreus, waardoor het hout snel wegrot. Het is daarom heel goed mogelijk dat zo'n enorme boom bij de minste windvlaag omwaait. En dat is nu de reden waarom een neger nooit van z'n leven zijn hut zal bouwen in de scha duw van een aliconda KLEINE GRAPJES Twee kwart of een half Onderwijzer: Nico, wat heb je lie ver: een halve koek of twee kwart koek? Nico (brommend): Ik wil liever niets; ik krijg het toch niet. Het kon goedkoper Daan: Ik ga voor geen honderd gulden met de tram mee. Teun: Waarom niet? Daan; Omdat een rit maar elf cent kost! Het ei van Columbus. Onderwijzer: Wie van jullie weet wie Columbus was? Miesje: Dat was een vogel, meester Onderwijzer: Een vogel? Hoe kom je daarbij? Miesje: Nou, men spreekt toch al tijd van het ei van Columbu». EEN OUD GEBAAR! Ieder kent het gebaar van een land arbeider, die een houweel of 'n schop beetpakt, dat hij n.I. eerst in zijn han den spuwt. Maar precies dezelfde beweging maakt 'n klein Afrikaans aapje, de „galagos", welks grootte, al naar ge lang het soort varieert van die /an een muis en van een kat. Dit dier zal nooit nalaten in zijn handen te spu wen, voordat hij in een boom klimt. Als dus de mens inderdaad van de apen afstamt, welke bewering aan de beroemde Engelse geleerde Darwin wordt toegeschreven, stammen de landarbeiders wis en zeker van de „ga- lagos"-apen af. De antwoorden 1) hond, eend, ezel, kat. .2 Walt Disney; 3. Meer Flevo; 4. Wil lem Barendsz; 5. Jan v. d. Heyden; 0. Groningen; 7. Japanse zelfmoordmetho de; 8. Goethe; 9. Gounod; 10. Groen; 11. 1928 in Amsterdam. 0 O Voor een goede Sint Chocoladeletters dus

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5