EDROLI AGENDA VERGADERING BURGER IJSCLUB Nieuws uit Heiloo Stad en Omgeving Bij de glaskunstenaars van Leerdam HET Vuipenhuis Oneerlijke arbeiders naar de cel De geschiedenis van het glas Alkmaarse schaakclub V.V.V. AMHC I speelde tamme wedstrijd tegen HBS I Marktberichten DINSDAG 81 NOVEMBER 1950 Een interessante en leerzame lezing in hei Gulden Vlies Voor de afdeling Alkmaar van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, in samenwerking met de Volksuniversiteit, de Nederlandse Reisvereniging en het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, hield de heer H. J. Stuvel gister avond in het „Gulden Vlies" een lezing, die het werk van de glaskunstenaars van Leerdam tot onderwerp had. Mevrouw Swanenburg de Vey sprak namens de besturen van de gezamenlijke culturele verenigingen een welkomstwoord en richtte zich daarbij in het bijzonder tot de heer Stuvel, die zij bij voorbaat dank bracht voor hetgeen deze zijn toehoorders wilde bieden. De heer Stuvel ving zijn lezing aan met een terugblik in de geschiedenis van het glas. Men tast in het ongewisse wanneer de ontdekking hiervan plaats vond, doch minimaal moet het bestaan van glas reeds 5000 jaar tellen. Het oudste glas is waarschijnlijk af komstig van de Egyptenaren. Men vond hiervan bewijzen in de graven der Farao's. De oude Egyptenaren vormden hun eenvoudige gebruiksvoorwerpen door het dompelen van een kleikern in de vloeibare substantie. Men plaatste deze dan omgekeerd neer en na afkoeling werd de kern uit het glazen omhulsel gelicht. De geschiedenis en opkomst van de glasindustrie is te verdelen in verschei dene peroden. Op het ogenblik behoort de industrie te Leerdam tot de promi nenten, doch zij heeft belangrijke con currenten in Zweden en Belgie. Spre ker gaf als zijn persoonlijke mening te kennen dat Leerdam hier als nummer één uit de bus kan komen, doch hoe het ook zij, het feit dat Leerdam tot de prominenten behoort, is reeds de moeite waard om zich in deze industrie te verdiepen. Leerdam is de jongste schakel in een keten van vijf eeuwen en draagt dus een traditie voort. Hoe wordt glas gemaakt? Voor de vervaardiging van glas is in de eerste plaats zand nodig. Het fijne zilverzand dat een goede kwaliteit van het glas waarborgt, is weinig in ons land té vinden en wordt voorname lijk ingevoerd uit de Belgische Kem pen. In de mengkamer wordt er kalk, soda of sulfaat en menie aan toegevoegd Omdat ijzeroxydale het glas altijd groenachtig of bruin kleurt, en de grondstoffen noqit geheel zuiver zijn, wordt voor het verkrijgen van wit glas, ontkleuring noodzakelijk. Dit kan ge schieden door complimentaire kleuring. Bij de zuiver afgewogen hoeveelheid zand, soda en kalk, .worden de ontkleu - ringsmiddelen gevoegd en dit gehele mengsel wordt in de mengtrommel ge stort, om daarna met een hoeveelheid gebroken glas in de oven te verdwijnen, waar grote glaspotten gereed staan. De oventemperaturen voor het smel ten van glas variëren van 14001600 gr. C. en wanneer een van de glaspot ten in ongereedheid raakt, moet de zo genaamde „helleploeg" er aan te pas komen, om in de enorme, onverdrage- lijke hitte met de „hellewagen" de oude pot te verwijderen en er een nieuwe voor in de plaats te brengen. Na smelting wordt het glas gelouterd door middel van arsenicum en dan is het nodig dat de substantie een paar uur tot rust komt. Daarna komt de glasblazer in actie. REGELBARE STR Ij K IJZERS Langestraat 10 Alkmaar Oud Alkmaar gaat jubileren De vereniging „Oud Alkmaar", die zich in het bijzonder ten doel stelt de bestudering van de historie onzer stad en behoud van wat ons nog aan schoonheid uit het verleden rest, zal het feit, dat zij 25 jaren geleden werd opgericht, niet ongemerkt laten voor bijgaan. Tal van zeer deskundige historici en kunstenaars hebben in de loop van deze kwarteeuw lezingen over de meest uiteenlopende onderwerpen gehouden, die zich steeds in een bijzondere be langstelling mochten verheugen. Het ledental is dan ook na de oorlog tot een ongekende hoogte gestegen en omvat mensen uit alle lagen der bevol king. Helaas heeft de oprichter der ver eniging, wijlen de heer P. A. de Lange het 5e lustrum niet meer mogen be leven. Zijn echtgenote, mevrouw De Langevan Foreest maakt echter deel uit van het huidig bestuur, waarin als nestor sedert de stichting der vereni ging mede zitting heeft; de 81-jarige heer W. F. Slinger, die nog steeds met jeugdige ijver de functie van secreta ris vervult. Het jubileum zal Dinsdag 12 Decem ber a.s. met een feestelijke bijeenkomst in Hotel Victory worden herdacht, waar een oud-Hollandse koffietafel zal worden aangericht, waar diverse ouder wetse smakelijkheden geboden zullen worden en het geurig kruid van doc tor Bontekoe (de thé) en de echte Hollandse boerenjongens niet zullen ontbreken. De avond zal verder met diverse voordrachten van kunstlievende leden worden gevuld. De „keier" (verbastering van ceuilleur) steekt zijn blaaspijp in de gloeiende massa en haalt die terug met, een afge paste portie vloeibaar glas. Door wat lucht in de pijp te blazen zet dit glas uit tot een bolletje en het wordt dan later in een ijzeren vorm uitgeblazen tot het gewenste resultaat bereikt is. De verschillende modellen worden daarna afgewerkt, bekoeld en op de goede hoogte afgesneden. De randen worden, naar gelang de kwaliteit van het glas, ingebrand of geslepen. Prachtige resultaten. Aan de hand van kleurenprojectie en een kleurenfilm toonde de heer Stu vel de prachtige resultaten die bereikt kunnen worden door het graveren, slij pen emaille schilderen en zandblazen van glas. En toen men ten slotte op het doek enige fraaie staaltjes van glaskunst kon bewonderen, waarin een fonkelend spel van lichtstralen een fantastisch effect gaf, voelde men, na alles wat zich deze avond op een bijzondere wijze aan de belangstellenden openbaarde, een diepe waardering voor het prachtige werk van de Nederlandse glasindustrie. DINSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 u.: De bruid was een man (alle leeftijden). Harmonie Theater, 8 uur: De dijk is dicht (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: De straat zonder naam (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: De tijger van Eschna- pur (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Nederlandse Come- die: „Leer om Leer". Waakt en Bidt, 4.30 en 8 uur: Film „De kinderen van de grote Fjeld". Hotel Victory, 8 uur: Lezing van de heer Th. P. H. Wortel. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag; aanvang der voorstellingen 2.30 en 8 uur. Harmonie, 8 uur: Dr. M. A. Adriani over „De mens in de totaliteit van de natuur". Waakt en Bidt, 7.45 uur: De koning komt. Het Wapen van Haarlem, 8 uur: Le denvergadering „Het Witte Kruis". Stadhuis, 8 uur: Ledenvergadering „Ned. Rode Kruis". DE BESTE SERVICE! DE GROOTSTE KEUS! fa.MARIEQUPEJANS Boek- en Kantoorboekhandel SCHOUTENSTRAAT 13. Tel. 3864 HEI HUIS VOOR SINT NICOLAQS Romans, Jongens-, Meisjes- en Kinderboeken, Schaak, Dam, Halma, Domino- en gezelschaps spelen. Speelkaarten, Legpuzzles, Plak- en Knipboeken, Luxe Post, Foto albums, Kunstkalenders, Zak agenda's. iBSHHnnanmHB Onder voorzitterschap van Mr. Dr. C. Berkhouwer hield gisteravond de Burger-IJsclub haar jaarlijkse leden vergadering in Hotel Centraal. Na het openingswoord door de voor zitter bracht de kascommissie over het tijdvak 1949—1950 verslag uit. El v/as een saldo van f915.20. Het slechts gedeeltelijk geslaagde ijs- feest van het vorig jaar bracht toch nog een bedrag van f 12.42 in kas. In de kascommissie voor het komende jaar werden benoemd de heren Pol en Noomen. Hierna ging men over tot bespre kingen verband houdende met het 60- jarig jubileum van de vereniging. Be sloten werd dit op bescheiden wijze op 20 Januari 1951 te vieren. Er zal in een nader aan te kondigen lokaliteit een receptie worden gehouden. Op een vraag van de heer Pol antwoord- Voor het kind De blijvende bekendheid van een goede naam eist een passende recla me, die zich onderscheidt van alle an dere propaganda door haar zuiverheid en distinctie. De beste reclame voor een bedrijf is de weldadigheidspostzegel op u alle uitgaande post. Zij ontneemt de geadresseerde al aanstonds het gevoel te doen te heo- ben met een onbewogen „winstzoeken- de macht". Het geeft hem daarentegen de zekerheid dat hij zaken doet met een mens, met een warmkloppend hart voor zijn medemensen: ook voor het misdeelde kind. Relaties in binnen- en buitenland zullen het bovendien op prijs stellen post te ontvangen met ie bijzondere zegel „Voor het kind" en dit kan niet anders dan voordeel op leveren bij het verdere zakendoen. Daarom, ook voor de handel geldt: Komt, koopt kinderzegels. Zij brengen geluk, uzelf en het mis deelde kind! Mutaties bij Financiën Bij beschikking van de minister van Financiën zijn benoemd tot schrijver in vaste dienst de heren C. P. Wou- tersen en L. Wijker te Alkmaar (bei den inspectie). Verplaatst werd de adjunct-com mies R. P. Hiemstra van Hoorn naar Alkmaar (kantoor). Aan mej. T. W. de Vries, werkzaam op de belasting inspectie te Alkmaar werd eervol ont slag verleend, evenals aan de schrij ver A. E. Gelling van de inspectie te Alkmaar. Concert Kamermuziek- vereniging In onze mededelingen over de kamer muziekconcerten is o.a. gemeld, dat Woensdag de beroemde Roemeense pianiste Clara Haskil zal spelen, die het vorig jaar met haar optreden o.a. met het Concertgebouworkest een overwel digend succes oogstte. Wij maken er hierbij op attent dat het optreden in Alkmaar niet op Woensdag 22 Novem ber, maar op Woensdag 29 November zal plaats vinden. de de voorzitter, dat het doel en de kas van de Burger-IJsclub niet toe laten, dat men het jubileum op groot ser wijze viert. Hij was evenwel bereid een en ander in de bestuursvergade ring ter sprake te brengen. De uitdeling van goede gaven aan de noodlijdenden zal in principe in be gin Februari plaats vinden, aldus de voorzitter. In het gebruikelijke pakket zal zich een extra gave ter gelegen heid van het jubileum bevinden. De heer Pol meende, dat de uitdeling in deze tijd niet effectief meer zou zijn omdat het aantal noodlijdenden zou zijn teruggelopen. Hij bepleitte een andere manier van bedeling. De voor zitter zette uiteen, dat het aantal van hen, die elk jaar hun pakket in ont vangst komen nemen erop wijst dat er nog wel degelijk behoefte aan deze pakketten bestaat. Hij was evenwel bereid de suggesties van de heer Pol op de bestuursvergadering naar voren te brengen. Het ijsfeest met de ge bruikelijke toekenning van prijzen, waarvan de baten de minder bedeel den ten goede komen, zal ijs en weder dienende ook het volgende jaar plaatsvinden. De heer Lust merk te in dit verband op, dat een regle mentering voor de wedstrijden nuttig zou zijn. De heer Pol begon het „tonnenstel sel" te vervelen. „Elk jaar wéér staan er drie tonnetjes op het ijs", zei hij „laten we er nu eens iets anders van maken". Ook dit zou met het bestuur overwogen worden. Dierenbescherming Zwervend zijn te Alkmaar aange troffen een cyperse poes, plm. 5 maan den oud, wit borstje en een zwarte jonge hond, plm. 3 maanden oud, reu. In de omgeving van de grote kerk zwerft een zwart poesje, witte voeten. Te Heiloo zwerft in de omgeving van Tuindorp een cypers poesje, witte borst en witte voeten. Ter beschikking is een klein hondje, zwart kopje, staande oren, adres Julianastraat 66, Egmond aan Zee. Een goed tehuis wordt gezocht voor een grote hond. plm. 3 jaar oud.. Men mag geen dieren bij de inspec teur brengen. Het adres van de in specteur is: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Diploma behaald De heer N. J. Schimmel, Spoorstraat 68 alhier, behaalde in Parijs het diplo ma (premier prix) voor de slagers- vakwedstrijd. DOOR VUILNISEMMERS IN OVERTREDING. De afgelopen nacht werden bij een controle door de politie 31 vuilnisem mers op straat aangetroffen. Daar zich na zonsondergang geen voorwerpen meer aan de openbare weg mogen be vinden, is het zaak minder nonchalant te zijn, daar de politie een volgende maal ongetwijfeld proces-verbaal zal opmaken. BESCHADIGDE NYLONS. Gisteravond werd een wielrijdster, die vanuit de Langestraat de Koor- straat wilde inrijden, ingehaald en aangereden door een fietsende jongen De wielrijdster kwam hierbij te val len, waardoor haar fiets en haar ny lons werden beschadigd. De schade werd onderling geregeld. Gisteravond werden op de clubavond van V.V.V. de onderlinge wedstrijden voor de win- ter-competitie voortgezet en wel met de vol gende resultaten: Hoofdklasse: P. Vreeken—P. Deugd 1—0; J. Veis—D. Appel St. 1—0; N. Termaat—E. G. Kayser 0—1; R. Pijning—ir. G. F. Cool 1—0. Eerste klasse: J. de Ruiter—J. Maats 1—0; P. Groenewoud—P. v. d. Struys x/s1/s5 H. Dagelet—A. Kirkenier 1—0; P. Groenenberg— dr F. Helder Vs—Vs; ir. v. Ros sum du Chat tel— J. de Waal 0—1; F. Bosch—J. Schuur man 1—0. Tweede klasse: D. Oudes—F. v. Vliet 1—0; A. Schaaps—F. Wortel 1—0; N. de Jong—J. de Wolf i/t—i/si C. v. Oorschot—J. Bastiaanse 1-0; P. Holzmann—F. Hol 0-1. Derde klasse: H. L. Arndts—M. Wolters 0—1; mevr. Veis—J. Bakker Vs—V2. Verschillende partijen kwamen niet tot een beslissing en zullen later worden uitgespeeld. PTT en NS-personalia De monteur van de PTT le kl. J. A. Ketelaar te Hilversum is verplaatst naar Noordscharwoude. Per 25 No vember is tot vakman in vaste dienst bij de technische groep PTT de heer A. van der Veer te Alkmaar benoemd. Tot employé 3e klasse PTT (teken- groep) in vaste dienst, werd benoemd de heer Th. J. de Munnik te Alkmaar. De heren Van der Veer en De Munnik waren voordien op arbeids-overeen- komst aangesteld. De heer A. H. D. Erkens, hoofd employé le kl. bij de PTT te Alkmaar herdenkt op 1 December zijn 40-jarig dienstjubileum. Veertig jaren in dienst van de Ned. Spoorwegen was de heer J. H. Brink te Alkmaar. Op 14 November heeft hij het feit herdacht. Openbare Leeszaal en Bibliotheek NIEUWE AANWINSTEN LIJST 77 GODSDIENST 200 L56 Lind. Albert Schweitzer. 1949. geïll. 201 V85 De Vos. De wijsbegeerte van de godsdienst. 1950. 209 C48 2 en 3 Cultuurgeschiedenis van het Christendom. Deel 2. Christus overwint het heidendom in Europa. Deel 3: Het Christendom in de branding. 1950, geïll. 220 E 89. Brouwer. De gelijkenissen. 1946. 220 F 33. G. v. d. Flier Jz. Jesaja I en II. 220 L36. v. Leeuwen. Het evangelie van Mattheus. 220 T23 nit (Nieuw Testament). Het nieu we Testament in zes Nederlandse verta lingen. 1950. 220 U10. Ubbïnk. Het evan gelie van Johannes. 220 V26. Van Veld huizen. Het evangelie van Markus. 220 W 70. Willemze. De openbaring van Johannes. 220 Z43e. De Zwaan. Het evangelie van Lucas. 282 C22. Cbimi- nelli. Het Heilig Jaar in de geschiedenis. 1950, geïll. 282 M49. Merton. Louterings berg 1949. 282 R53. Ritter Jr. Pater Henri de Greeve. Geïll. 283 B20. Ban ning Het vrijzinnig protestantisme op de tweesprong. 1945. 289 I40i. Inayat Khan In een oosterse rozentuin. 289 I40il. Inayat Khan. Het innerlijk leven. 289 140 t. Inayat Khan. Tonen van de onge speelde muziek uit de „Gayan". 1946. 289 M84g. v. Mourik Broekman. Geestelij ke stromingen in het Christelijk Cultuur beeld. 290 P71. Poortenaar en Coolhaqs. Onder nalmen en waringins. 1946, geïll. 296 W40. Weizmann. In dienst volk. 1949. Met de schitterende wedstrijd van Zaterdag, NederlandPakistan, nog in gedachten werden wij Zondag wel heel erg teleurgesteld. Dat Alkmaar 1 en HBS 1 de techniek en tactiek van de beide nationale elftallen niet op kun nen brengen spreekt vanzelf, maar dat beide ploegen'een zo duidelijk gebrek aan enthousiame demonstreerden was voor ons een deceptie. Het was een loodzware, matte ver toning. De einduitslag 11 is daarom de enige goede. Geen van beide teams verdiende de overwinning. Tijdens en kele momenten dat de spelers de mat heid van zich af konden schudden ont stonden de goals en de gevaarlijke si tuaties. In de eerste helft gelukte het HBS na een mooie voorzet van de rechts buiten door de middenvoor de leiding te nemen. Met deze stand ging de rust in. Na de rust was Alkmaar groten deels in de aanval, hetgeen vrij spoe dig bijna een doelpunt opleverde. De spil van HBS kon de bal echter nog juist met de voet uit de goal werken. De toegestane strafbully werd door Alkmaar gemist. Toch gelukte het even later de gelijkmaker te scoren. D. Kerssemaker gaf een schitterende voor zet die F. van Beek ineens hard in- kogelde. Zowel Alkmaar als HBS 'be leefden nog een angstig moment. Eerst Alkmaar, toen de rechtsbuiten van HBS een tweede doelpunt scoorde, dat wegens sticks werd afgekeurd. Daarna HBS, toen P. Maats na een soloren zijn harde schot door de keeper gestopt zag. Direct daarop floot de scheids rechter het einde. Alkmaar deed het beter. Alkmaar 2 deed het heel wat beter in haar thuiswedstrijd tegen Pinoke 3 en slaagde er in de gevreesde tegen- stander met 41 te kloppen, zodoende haar kans op de bovenste plaats behou dend. Pinoké opende de score, gebruik makend van een misverstand in de achterhoede van Alkmaar. De thuis club liet zich hierdoor niet beïnvloe den. Het samenspel vlotte uitstekend en vrij spoedig was de achterstand om gezet in een 21 voorsprong, die op gevoerd werd tot 41. Het was jammer, dat een der spe lers van Pinoké gewond raakte, en het veld moest verlaten. Overeenkomstig een goede gewoonte in de hockeysport zocht ook één van de spelers van Alk maar de kleedkamer op, zodat van dat moment twee tientallen in het veld stonder. van mijn The Great Barrier Reef Prof. dr. Engel hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam en direc teur van het Zoölogisch museum al daar zal Donderda? een lezing over koraalriffen en haar bewoners houden. Deze zal worden geïllustreerd met epti serie gekleurde lantaarnplaatjes, een tentoonstelling, waar men de bespre ken koralen zelf kan bewonderen, en de bekende kleurenfilm ..The Great Barrier Reef" van de Australische Ambassade. Deze film brengt ons naar de Grote Barriererif, de zone van koraalriffen die langs de gehele Oostkust van Aus tralië loopt en geeft een beeld van het leven op deze riffen. Prof. Engel heeft op zijn eigen rei zen deze riffen leren kennen. De Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie, die deze avond organiseert heeft hiermede een goed initiatief ge nomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Simon H., zoon van H. J. de Jong en E. Martin; Maria H., doch ter van L. Kok en L. Bijker; Rosalin da C. M., dochter van L. P. van de Leijgraaf en C. Metselaar; Anna M. D., dochter van H. M. Moeskops en F Krijgsman. Overleden: Willebrordus H. Riet- velt, oud 72 jaar, geh. met A. M. Klijn. Jannetje van Veldhuijzen, oud 67 jaar, gehuwd met L. A. Wetsteijn; Cornelis W. Dekker, oud 75 jaar weduwn. van N. Bakker. CONFERENTIE IN „WAAKT EN BIDT". Ter verbetering van ons bericht van Zaterdag, vermelden wij, dat de mid dagsamenkomsten in gebouw „Waakt en Bidt" niet Woensdag en Donderdag, doch Donderdag en Vrijdag plaats vin den. Een voorbeeld gesteld Vier timmerlieden betraden gister middag de zaal waar de Politierechter te Alkmaar, mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, zitting hield. Het waren Klaas de J. en Hendrikus L. uit Alk maar. Klaas B. uit Velsen en Petrus van G. uit Heiloo, wie ten laste was gelegd dat zij bij bouwwerkzaamheden aan een school te Alkmaar, een hoe veelheid planken te eigen bate op zij gelegd en mee naar huis hadden ge nomen. Zij hadden toestemming gekre gen om stukjes hout beneden de 50 cm mee te nemen, doch spoedig verdwe nen ei lange planken, tot 5.10 m toe. De J. wilde voor zichzelf een kastje maken. L. was van plan thuis een pla fond te timmeren. B. had in gedach ten reeds een kolenhok geconstrueerd en G. wilde van het hout van zijn baas een kippenhok fabriceren. De vier heren namen de zaak aan vankelijk niet ernstig op en ze waren er kennelijk van overtuigd dat deze houtdiefstal wel met een sisser zou af- !open. Het pakte echter anders uit. De Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, wilde de zaak tegen Van G. voor nader onderzoek aanhouden, daar deze het hem ten laste gelegde ont kende. Tegen de drie andere verdach ten eiste mr. Meischke zes weken ge vangenisstraf. Mr. Van den Wall Bake was even eens van mening dat het maar eens uit moest zijn met de kruimeldiefstallen door werknemers ten nadele van hun patroon. Dit euvel neemt hand over hand toe en de Politierechter betoogde dat er nu een voorbeeld gesteld moet worden. Hij veroordeelde De J. en B. ieder tot een maand gevangenisstraf en L., die bovendien spijkers had wegge nomen, tot zes weken. De slaehtveemarkt Op de gister gehouden slachtvee-markt waren de prijzen als volgt: 4 paarden; 99 koeien van f500,- tot f1125,- p. st. en f2,30 tot f2,60 p. kg; 65 nuchtere kalveren van f 25,— tot I 75,— per stuk; 112 vette schapen van I 70,— tot f 135,— per stuk; 283 varkens: spekvarkens van f 1,80 tot f 1,84, vleesvar kens van f 1,76 tot f 1,80, lichte varkens van f 1,70 tot f 1,75 en zeugen van f 1,70 per kg. De prima kwaliteit was f 2,00 per kg (enkelen even hoger); de overigen noteerden van f 2,40 wier aantal niet tegenviel, gister even duurder. Over het geheel genomen waren de koeien, tot f 2,60 per kg. Bij even ruimere aanvoer van nuchtere kal veren bleef toch de handel stug, als gevolg van de stationnair hoge noteringen. Verscheidende vleesverkopers, die zich sinds geruime tijd hadden ingesteld op de verkoop van schapenvlees, komen hiervan terug, omdat de notering voor de schapen, die van de run deren vrijwel benadert. Geslacht komen de schapen momenteel op f 2,40 per kg. De han del is gister dan ook stug geweest. Bij de aanvang der markt liet het zich aan zien, dat er een geringe animo zou zijn voor do varkens, waarvan het aanbod groot was. Deze gedachte werd evenwel niet bewaarheid, want de spekvarkens er waren er veel gingen later zelfs vlug weg, terwijl ook de overige dieren allen zijn verhandeld. Vergeleken bij verleden week waren de noteringen pl.m. 4 cent per kg lager. De hierboven gegeven noteringen zijn met korting op 't levende gewicht. Gratis kopen Van gratis kopen kan de midden stand niet bestaan, maar één uur per dag schijnt het een nog wel te betalen reclame te zijn. Zoals elders in dit blad wordt vermeld zal men vanaf morgen tot en met Dinsdag 5 December elke dag een uur gratis inkopen kunnen doen in de win kel van de firma Hilckman in de Lan gestraat. Welk uur dat is? Ja, dat zegt de heer Hilckmann er natuurlijk niet bij. De winkel zou dan te klein zijn om alle „klanten" te omvatten. Welke uren er gratis gekocht is zal natuurlijk eerst na de vastgestelde periode bekend worden gemaakt. PURMEREND, 20 Nov. De markt droeg vanmorgen een stroef karakter bij een aanvoer van ongeveer 700 die ren. De handel in vette koeien was beduidend stugger dan vorige week en zelfs een prima dier kon niet tot een hogere prijs komen. Ook voor gelde, en verse koeien was de stemming ma tig, evenals dit op de schapenmarkt bij een klein aanbod het geval was. Nuchtere kalveren waren daarentegen duur. Ook de varkens deelden in r,e misère. De inzet was f 1.80, doch deze prijs daalde tot f 1.76. Voor de flinke aanvoer van biggen was de handel eveneens zeer stug. ALKMAAR, 20 Nov. 1950. Veemarkt! 4 paarden, 99 koeien 5001125, per kg 2,30 2,60; 65 nuchtere kalveren 2575; 112 vette schapen 70135 283 varkens, per kg: spekvarkens 1,80—1,84, vleesvarken» 1,761,80, lichte varkens 1,701,75, zeugen 1,70. DEN BURG, 20 Nov. 1950. Aange voerd werden 5 koeien van 700850; 6 pinken 380450; 4 graskalveren 200300; 1 paard 600; 45 biggen 30—50 en 14 nut tere kalveren 3560. ALKMAAR, 20 Nov. Spruiten 18—44; prei 15—21; tomaten 18—57; witlof 16—30; knolsoepgroenten 21; andijvie 5—21,50; sli 2—11,50; bloemkool II 8-^22; gele kool 3,50- 5,60; rode kool 4-8,40; groene kool 5-7,20; bieten 6-9; worteltjes 8—22; nien 4-9; aard appelen 9,50; boerekool 10.50—21,50; selderie 5—8; peterselie 2—4; stoofperen 12—26; hand peren; Zwijndrecht Wijnpeer 15-34; handappeli 15—46; druiven 56—1,02. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 21 Nov. 2500 kg uien 5,50—6,70, grove 7,40-7,60, drielingen 9-10,80 en nep 13-14.20; 5000 kg bieten A 10,20-10,40; 1000 kg an dijvie 12,10-12,70; 20.000 kg jKoene kool 5- 7,20; 20.009 kg gele kool 4,50-10,70; 11,000 kg rode kool 5—8,60; 45.000 witte koo! 4 en idem Succes 4; 550 stuks bloemkool B 20—37. Doorgedraaid 1200 kg rode kool, 14.000 kg gele kool en 40.000 kg witte kool. WARMENHUIZEN, 21 Nov. 1950. 3050 kg andijvie 7,80—10.40; 30.600 kg rode kool 4—8,10; 7700 kg gele kool 3,50—6; 21.400 kg witte kool 4,504,30; 500 kg nep-uien 13,90; drlellngeln 10. NOORDERMARKTBOND, 21 Nov. 1950. 3800 kg uien 5,60—5,90, grove 7,40—7,90, drielingen 9,40, nep 14; 12.000 kg andijvie 7,50—13,30; 2200 kg bieten A 9,50, B 5,20; 3500 kg rode kool 4; 7.000 kg gele kool 4,50—6; 2.000 kg groene kool 5,20—7; 56.000 kg Succes witte kool 44,10, GROOTEBROEK, 20 November 1950. 4.000 kg rode kool 5,50—8,70 6.500 kg witte kool 44,90; 4.500 kg groene kool 6,507,50; 4.000 kg bieten A 9,20—10, B 5,70—5,80; 2.000 kg uien 5,50—6,10, drielin gen 7,60, nep 11,50; 75.000 stuks bloem kool A 58, A II 40, B 28—55, B II 15—40, C 1226, C II 810, stek 821. CASTRICUM, 20 Nov. - Sla 71/,-llt/,. stoofsla 4; spmiten: A 39-57 en B 14-18; andijvie 10—17; boerekool lOVt—14; groene kool lOt/s; prei 6-11; peen III 5,10-5,70. BLOKKER, 20 Nov. 1950. „Op Hoop van Zegen". Aardappelen 6—8,30; groene kool 5—6,60; boerekool 1215: peen 6— 7,10; andijvie 12—14; bloemkool 15—25; Alicante 68102; goudreinetten 1835; Cox s Orange Pippin 36*53; Gronmger Kroon 1425; Schellinkhouter 20—34; Glo rie van Holland 15—29; Provisiepeer 10— 25; Dekkers Glorie 14—29; Prinses Noble 17—30; Weslandse Louw 15—28; Sint Ger main 16—22. OBDAM, 20 Nov. 1950. Uien 5,90, grof 7,90, drielingen 8,60, nep 13,20; bieten A lang 6,30—6,80; knolbieten A 10, B 4,20— 7,10; Savoye kool 5,40—6,10. Ledenvergadering Witte Kruis Een matig bezochte ledenvergade ring van het Witte Kruis afdeling Hei loo besprak gisteren verschillende pro blemen. Na de opening werd een voor stel tot verhoging van de contributie met 20 cent besproken. VoorloDig is besloten de contributie met 5 cent per lid te verhogen. Mevr. Rus—Klomp werd bij de bestuursverkiezing her kozen. De agenda vooi de provinciale vergadering bevatte een voorstel „Hei- deheuvel" te Hilversum gedeeltelijk aan de Stichting voor het astmathische kind" te verhuren. Dit zal tot gevolg hebben, dat „Heideheuvel" geen geld meer zal kosten. Als afgevaardigden naar de vergadering werden de heren Lienen en Visser gekozen. De heer Koster lichtte de begroting van de af deling ileiioo toe De totale las'en zijn van dien aard, dat een subsidie voor lopig overbodig wordt. Op initiatief van enkele neutrale vrouwenvereni gingen is de Gezinszorg tot stand ge komen. Na overleg lussen de verschil lende besturen is besloten dit werk voorlopig tot eind 1951 ter hand te nemen. Momenteel zijn reeds twee meisjes in de Gezinshulp werkzaam In 1951, wanneer de Rijks- en gemeen te-subsidies verleend worden, zal er nog een kracht worden aangesteld. De begroting voor Gezinszorg over 1951 sloot met een bedrag van f 4708,24, met een nadelig saldo van pl.m. 30 gulden. De gelden hadden zonder iif menging van diverse bestuursleden een bestemming gekregen, waarvoor men slecht te spreken was. De voor zitter bepleitte ook de practische kant van de zaak. Het bestuur stelde voor deze aangelegenheid in de bestuurs vergadering te bespreken. Langdurig besprak men hierna de afwikkeling van de Stichting Badhuis, ten opzichte van het Vitte Kruis. Er werd een commissie ingesteld tot on derzoek van de binnengekomen klach ten over het badhuis. Postduivenhouders bijeen Zondagmorgen had in de „Rustende Ja ger" te Heiloo, onder leiding van de heer J. Hoed, de najaarsvergadering plaats van de postduivenvereniging Heiloo's Lucht post. Onder de ingekomen stukken was er één van de heer P. de Vries, die reeds 55 jaren lid van diverse postduivenvereni gingen is geweest, waarvan de laatste 15 jaar van Heiloo's Luchtpost. Hij moet de ze sport wegens vergevorderde leeftijd nalaten. Op voorstel van het bestuur werd de heer De Vries tot erelid benoemd. Van het bestuur van de NABP werd een en quête ingesteld, of er animo zou zijn om ook op Zaterdag wedvluchten te houden. Dit werd door een gedeelte van de leden van harte toegejuicht. Het had tot resul taat, dat bijna de helft voor dit voorspel was. Bij de stemming om alléén op Zon dag te vliegen kreeg dit een meerderheid van stemmen. Er was geen animo om op beide dagen t.w. Zaterdag en Zondag - te vliegen. Besloten werd een onderzoek in te stellen naar een verenigingsuitslag van de wedvluchten, zodat de deelnemers aan vluchten reeds Woensdag bekend zal zijn hoe hun dieren de vorige Zondag hebben gevlogen. ïen voorstel door één der leden gedaan om de t.b.c.-vlucht van de ACC óók om punten te laten vervlie* gen voor het kampioenschap, zal op de ACC-vergadering in behandeling worden gegeven. De heer M. A. Pater, secretaris, werd bij acclamatie herkozen. Door het verbek van de heer Jo Schmersal werd tot tweede penningmeester benoemd de heer Slieker. In de vacature van commissaris werd niet voorzien. Nadat de afgevaardig' den voor de Afd. A-vergadering waren gekozen, werd deze bijeenkomst gesloten' 1

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2