Politieke commissie is tegen een beperkte federatie Inbraak in Hem De Britten verlaten Egypte niet Nepal - wonderlijk Koninkrijk in het Himalaya-gebergte RAAD VAN EUROPA Wee van gespecialiseerde gezagsorganen aanvaard Federalisten organiseren schaduwvergadering Dertien mille gestolen Winkels langer open De zaak ging op rolletjes Soedan zal over eigen toekomst beschikken Cor Ruys Officier in de Orde van Oranje Nassau De Nepalese regerings troepen bezetten Birganj De Borgstellingsfondsen voor land- en tuinbouw Verkiezingen in Z.-Duitsland brachten socialisten winst Christen-democraten leden verliezen Bamangwato's bijeen Na de aanslag op President Chalbaud Democratische ideeën leidden tot spanningen India bevreesd voor zijn Noordelijke grens Over huiszoeking bi] diplomaat in Djakarta Post voor Nederlandse soldaten in Korea DINSDAG 21 NOVEMBER 1950 De Algemene Commissie van de Raad van Europa heeft na een opgewonden debat van acht uren de voorstellen van mej. Klompe inzake de vorming van een beperkte federatie verworpen. Echter heeft zij met twee-derde meerderheid haar goedkeuring gehecht aan een nieuwe ontwerp-resolutie, die betrekking heeft op de vorming van gespecialiseerde gezagsorganen. Sommige commissie leden achten deze slechts een slap aftreksel van het oorspronkelijke concept. mer te maken, waarin het vetorecht zou blijven bestaan. Dit komt in strijd met het streven naar afschaffing van dit recht. Tweehonderd federalisten, in hoofd zaak Fransen, Italianen en Duitsers zijn gisteren begonnen, in een feestzaal te genover het Huis van Europa zittingen van eèn soort schaduwparlement te be leggen. De uiterlijke vormen van de echte assemblée worden er nauwkeu rig nagebootst. De eerste zitting had een mat verloop. Nederlanders namen er niet aan deel. Deze vergadering wenst onverwijlde vorming van een Europese federatie en is bedoeld als een poging om de Raad tot spoed te manen. Het nieuwe ontwerp constateert slechts, dat het doel van de schep ping van Europese politieke gezagsor ganen in het kader van de Raad van Europa slechts kan worden bevorderd door de opstelling van plannen op al lerlei gebied naar het model van het plsn-Schuman. Het wil de schep ping van een orgaan voor de gezamen lijke verdediging bevorderen. Echter is de gedachte van een democratisch gecontroleerde hoge commissie voor de buitenlandse betrekkingen uit de reso lutie verdwenen en eveneens de ge dachte van beperkte federaties. De beslissingen van de commissie waren voorafgegaan dopr een bijeen komst van de socialistische leden van de Assemblée, die vruchteloos hadden getracht, een algemeen socialistisch standpunt inzake discussies over de Europese defensie te formuleren. De Duitse socialisten hielden vast aan hun standpunt dat verdere mili taire besprekingen buiten de Raad moe ten blijven. Men is nu overgegaan tot de wijzi gingen in het statuut van de Raad. Daarbij is een plan, om het Comité van Ministers tot een soort Eerste Ka- Zondagmiddag tussen 3 en 8 uur vrijwel zeker na het invallen van de duisternis is in de gemeente Ven huizen onder Hem ingebroken in de alleenstaande woning van de bollen- tuinder C Boots. Een ruit aan de zij kant van het huis is ingedrukt. Ken nelijk is men goed op de hoogte ge weest met de situatie, want juist en kele dagen daarvoor had de heer E. zijn bollengeld de opbrengst voor een seizoen landarbeid thuis gekre gen. Dank zij deze omstandigheid kon uit een geldkistje, dat ongesloten on der het bed in de slaapkamer stond, een bedrag van ongeveer dertien mille meegenomen worden. Hoewel wel eni ge kasten waren opengemaakt, en de bewoners bij hun thuiskomst onmid dellijk konden bespeuren, dat er tij dens hun afwezigheid een en ander ge beurd was. was de ravage toch niet zo groot, dat men zou moeten veron derstellen met vreemden te doen ge had te hebben. De daders hadden uitsluitend net geld tot doel. Het kistje is. nadat het geld er uit' was weggenomen weer net jes op zijn plaats onder het bed gezet. Na ontdekking waarschuwde de ge- duoeerde kweker onmiddellijk de po litie. Deze heeft met hulp van de soeurhond Reddy uit Heiloo een gron di" onderzoek ingesteld. Omtrent de resultaten kon men ons uiteraard nog geen bijzonderhedn mee delen. Het vermoeden bestaat, dat de inbraak gepleegd is door slechts één percoon. Het ministerie van Economische Za ken heeft de gemeentebesturen ge machtigd toe te staan, dat de winkels op 1, 2, 4, 21. 22 en 30 December tot 's avonds negen uur geopend blijven. Onjuiste besehuldiging van de Italiaanse zangers Het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Nederlandse en Italiaanse persberich ten, als zou het departement van oor deel zijn, dat het optreden van de Ita liaanse operazangers voor de grote steden niet artistiek verantwoord, maar voor „de provincie" goed genoeg zou zijn, betiteld als volkomen onjuist en tendentieus. De berichten zijn afkom stig van de immpressario der Italiaan se zangers, de heer Raje. Het departe ment zal zich nimmer een dergelijke discreminatie tegenover de zestig pro vinciesteden veroorloven. Vóór het op treden was over de keuze van de plaat sen volledige overeenstemming be reikt, zodat de thans geopperde be zwaren wel wat merkwaardig aandoen. Ook de mededelingen over een ingrij pen der Italiaanse legatie zijn geheel onjuist. Penningmeester bestal zijn voetbalclub In een buitengewone ledenvergade ring van de voetbalclub „Halfweg" te Halfweg is van bestuurszijde medege deeld, dat er een kastekort is van ruim vierduizend gulden. De penningmees ter heeft dit bedrag te eigen bate be steed. Hij heeft er kans toe gezien re cettes, contributies en donaties te ver duisteren en bij controles de kascom- missie om de tuin te leiden. De man heeft tegenover de politie een volle dige bekentenis afgelegd. DIT RUSLAND TERUGGEKEERDEN VOOR DE BIJZ. STRAFKAMER Voor de Bijz. Strafkamer van de Rot terdamse rechtbank zullen Woensdag middag zes van de onlangs uit Russi sche krijgsgevangenschap teruggekeer de Nederlanders terechtstaan. Hun is tenlaste gelegd het vrijwillig in Duitse krijgsdienst treden. In verband met de bouw van een viaduct moest het huis van de heer Benson in Lancaster in Amerika verplaatst worden. Tijdens het transport ging de verkoop in de winkel normaal door. De heer Benson kon terecht zeggen: „Mijn zaak gaat op rolletjes!" Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft Maandag in antwoord op de Egyptische eis, dat Egypte door de Britse troepen zai wor den ontruimd, ir het Lagerhuis ver klaard, dat Engeland niet voornemens is het Midden Oosten onverdedigd te laten. Bevin gaf te kennen, dat het Britse beleid ten opzichte van Egypte geen verandering zou ondergaan als gevolg van koning Faroeks troonrede, waarin het vertrek der Britse troepen en ver eniging van de Soedan met Egypte onder Egyptische kroon werd geëist. Bevin zeide, dat de Soedan over zijn eigen toekomst moet beslissen. Hij ver klaarde niet te wanhopen aan de moge lijkheid, dat de kwestie op vriend schappelijke wijze wordt opgelost als Cor Ruys werd Maandagavond in de Koninklijke Schouwburg te 's-Graven- hage na afloop van de voorstelling van „De familie Gregory" door het Vrije Toneel gehuldigd met zijn 40-jarig to- neeijubileum. Tijdens deze huldiging heeft mr. J. M. L. Th. Cals, staatsse cretaris van O. K. en W. de jubilaris meegedeeld, dat de Koningin hém heeft benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ederveen: B. N. B Bouthourn te Bennekom. Bedankt voor Beverwijk (vierde predikantsplaats» L. B. J. Riemersma te Stavoren; '-voor Lexmond: S. Gersen, candidaat te Put»en. Beroepbaarstelling: de heer S. den Blaauwen, candidaat en hulpprediker te Delft, wonende Essenburgsingel 144 te Rotterdam, stelt zich beroepbaar. Gereformeerde Kerken. Tweetal te Deventer (vacature J. J. Beukenkamp)A. L. Bos te IJselmonde en L. W. Muns te Berlicum. Beroepen te Amsterdam (vac. wijlen D. Sikkel): G. van Wilgenburg te Aalten; te Warfum: G. Schrovenwever te Scheemda. Aange nomen naar Eindhoven (vacature C. Gilhuis): W. van Boeyen te Katwijk aan Zee. Remonstr. Broederschap. Beroepen te 's Gravenhage (vac. dr. J C. A. Fetter): dr. P. D. Tjalsma te Rotterdam. Giften en legaten. Wijlen mevrouw de weduwe M. C. Weisz-Kleeman te Amsterdam legateerde aan de Gereformeerde Kerk aldaar een bedrag van 5250, waarvan 3000' voor de kerk, de diaconie en het rusthuis elk 1000 en 250 voor de evangelisatie. Ds J. Overduin, Gereformeerd predikant te Amsterdam, ontving een gift van 2000. waarvan 1500 voor de diaconie en de rest voor verschillende kerkelijke doel einden. De overbruggingsuitkering werkloze landarbeiders Door de land- en zuivelarbeidersbond is tot de besturen der gemeenten het verzoek gericht om bij de minister van sociale zaken de actie om te komen tot een verbetering van de overbruggings uitkering voor landarbeiders te willen ondersteunen. De overbruggingsuitke ring voor deze groep van arbeiders wordt tot op heden nog gebaseerd op een werktijd van 44 uur per week. Het streven van de B.L.Z. is er op gericht om te komen tot de vaststelling van de overbruggingsuitkering berekend naar een werktijd van 48 uur. Verder heeft deze bond nog verzocht, om zolang de desbetreffende voorschriften door de minister nog niet zijn gewijzigd, de landarbeiders een extra aanvullende uitkering te verstrekken tot het bedrag, berekend naar de gemiddelde loon- norm met een minimum van 48 maal het uurloon. Franse post in Indo China door verraad gevallen Een kleine Franse post in de zuide lijke zone van het bruggenhoofd in de Tonkin-delta is Zondag „door ver raad" gevallen. Deze post ligt onge veer 10 kilometer ten noord-oosten van Thaibinh. Een paar dagen gele den was op dezelfde wijze een Franse post gevallen, die eveneens een Viet namese bezetting had. de Egyptische minister van buiten landse zaken volgende week naar Lon den komt. Niet in Atlantisch Pact. De plaatsvervangende Egyptische mi nister van buitenlandse zaken, Ibrahim Farrag Bey, heeft verklaard dat Egypte zich niet bij het Atlantische Pact zal aansluiten indien dit „gezamenlijke de fensie of met stationneren van buiten landse troepen op Egyptisch grondge bied betekent". Gisteren zijn de eerste troepen van de Nepalese regering Birganj, de „hoofdstad" van de opstandelingen, binnengerukt. De stad was inmiddels op last van de „tegen-regering" reeds door de congrestroepen ontruimd. Na het in de strijd werpen van goed uitge ruste staatstroepen is het verzet der opstandelingen snel afgenomen en nu ten slotte geheel gestaakt, daar hun troepen naar verhouding slecht uitge rust waren en onvoldoende georgani seerd. In Oost-Nepal is een colonne der congrestroepen op Rangeli teruggeval len, daar duizend man regeringstroepen onderweg zouden zijn. Naar verluidt, heeft de regering van Bihar aan de In diase zijde van de grens met Nepal de defensie van de grensgebieden ver- Sterkt. Een millioen handtekeningen voor volksstemming Aan Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de V.N., is een rol van ander halve kilometer lengte aangeboden met een millioen handtekeningen onder een petitie tot het doen houden van een volksstemming in Kasjmir onder toe zicht van de V.N. De rol heeft een ge wicht van ongeveer 25 kilo en was ge wikkeld in de vlag van de „regering van vrij Kasjmir". Drie Slowaakse bisschoppen in hechtenis genomen? Volgens de correspondent van de Times te Wenen zijn Zondag drie Slo waakse bisschoppen aangehouden, t.w mgr. Vojtassak, bisschop van Spis, mgr. Boezalka. bisschop van Trnava en mgr. Dojdic, bisschop van Prerov. Men weet niets omtrent de reden van hun aan houding. PANDIT NEHROE OVER DE MACMAHON-LINIE De eerste minister van India, Pandit Nehroe, heeft in het parlement van In dia verklaard, dat de „Macmahon-linie" de grens tussen India en Tibet na de conventie van Simla in 1914, „onze grens is, kaart of geen kaart, die nie mand zal mogen overschrijden". Het secretariaat van de minister-pre sident van India, heeft het bericht, dat premier Nehroe een groet aan het vre descongres te Warschau heeft gezon den, tegengesproken. Uil Marshall-gelden: Het ligt in de bedoeling dat bij de eerstvolgende toewijzing van gelden uit de tegenwaarderekening der Mar- shall-hulp f 25 millioen beschikbaar zal komen voor een borgstellingsfonds voor land- en tuinbouw. Dii fonds zal dienen voor de vergemakkelijking van de credietverstrekbing aan boeren en tuinders door de Boerenleenbanken. Aan de landbouw zal f 20 millioen, aan de tuinbouw f 5 milioen ten goede komen. Onderwijzer stal geld uit spaarkas der leerlingen Maandag stond voor het Amster dams Gerechtshof in hoger beroep te recht de 29-jarige ex-onderwijzer G. M., die in September j.l. door de Am sterdamse rechtbank tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld was, om dat hij op de openbare lagere school te Sneek een bedrag van ruim honderd •gulden uit een- spaarkas van de leer lingen had ontvreemd. Hij verklaarde, dat hij tot zijn daad was gekomen daar hij schulden had gehad en ner gens enige genegenheid had gevonden. De procureur-generaal, mr. J. Fabius. eiste bevestiging van het vonnis. Op 4 December zal het Hof uitspraak doen. JOHN ROGGE IS ADVOCAAT VAN JOEGOSLAVISCHE AMBASSADE Charles Howard, een negerafgevaar digde van de Amerikaanse progressie ve partij naar het vredescongres te Warschau, heeft verklaard, dat men de toespraak van John Rogge, zijn partij leider, diende te zien in het ware licht. Rogge was namelijk als jurist de advo caat van de Joegoslavische ambassade te Washington. Rogge had niet het standpunt van de Amerikaanse delega tie vertolkt doch hij was een „betaal de employé van de regering van Tito" Zondag zijn in Hessen en Württem- berg-Baden verziezingen voor het landsparlement gehouden. In Hessen werden 1.83 millioen stemmen uitge bracht. De zetelverdeling is als volgt: sociaal-democraten 47 zetels (oud 38) Christen-democraten 21 (14); commu nisten geen (10). In Württemberg-Ba- den was bij een stemmenaantal van 1,33 millioen de zetelverdeling ais volgt: sociaal-democraten 35 (32), Chr. democraten 31 (39); vrije democraten 21 (19); communisten geen (10); vluch telingen en nationalisten 15 (geen). De communisten slaagden er niet in, vijf procent van het aantal stemmen te veroveren en komen nu niet in aan merking voor één of meer zetels. De sec. dem. leider Schumacher leidt uit Tsjekedi Khama, die meer dan twin tig jaar regent is geweest voor de stam der Bamangwato's in Beetsjoeanaland heeft „al zijn volgelingen en alle stam- genoten, die wensen te komen" bijeen geroepen voor een vergadering tegen het einde van de maand te Rametsane, aan de grens van het gebied der Ba mangwato's. Een vertegenwoordiger van de Britse hoge commissaris zal op de voorgestelde vergadering aanwezig zijn. Zij zal gehouden worden naar aan leiding van Tsjekedi's besluit om do cumenten te publiceren over een over eenkomst tussen hem en Seretse Kha ma, volgens welke zij beiden afzien van het leiderschap voor zichzelf eii hun kinderen. INHAALPROGRAMMA VOOR 10 DECEMBER De KNVB heeft voor Zondag 10 De cember op de dag van Frankrijk- Nederland een inhaalprogramma vastgesteld, dat o.a. de volgende wed strijden vermeldt: DTSDEM, QSC— Hollandia, HelderZaandijk, Purmer- endAndijk, WWRanders, Koedijk St. George, MonnikendamADO, OFC SNA, Zaanlandia-Purmersteyn, DVAV —Assendelft. WMHO—WSW, Meervo- gelsDJK, St. PancratiusRipperda. De Bredase rechtbank veroordeel de J. de L„ secretaris-penningmeester van het waterschap te Zevenbergen, wegens verduistering van 40.000 tot twee jaar gevangenisstraf. Venezolaanse soldaten in een pantserauto patrouilleren in de omgeving van het huis te Caracas, waar Lt.-Kol. Carlos Delgado Chalbaud, President van de^Militaire Junta in Venezuela werd vermoord. (Van onze correspondent te Calcutta) Een jaar geleden zouden slechts heel weinig mensen geweten hebben, waar ze de staat Nepal op de kaart moesten zoeken. Het is een typisch bewijs voor dei groeiende betekenis van bet Aziatische continent, dat sindsdien deze naam steeds vaker in de wereldpers opduikt. De jongste gebeurtenissen in deze Himalaya- bergstaat worden in de ministeries van Buitenlandse Zaken van alle grote mo gendheden met grote ernst gade geslagen, sedert door de omwenteling in Tibet de invloedssfeer van Mao Tse-Toeng in directe aanraking schijnt te komen met het Indische subcontinent. Door de vlucht van Koning Maharajadhiraja Trib- hoevana Bir Bikram Sha, die zich met zijn oudste zoon, zijn oudste kleinzoon twee echtgenotèn en vijf andere leden van zijn familie onder de bescherming heeft gesteld van het Indiase gezantschap in Katmandoe, de hoofdstad van Nepal, zijn de innerlijke spanningen zichtbaar geworden, die juist India op bet ogenblik bui tengewoon ongelegen moeten komen. man, terwijl de overige ministers, ge zanten en verdere ambtenaren afkom stig zijn uit de kringen van zijn fa milie, de Rana's. Verbroken isolement Nadat Nepal eeuwenlang een volle dig geïsoleerd bestaan had geleid in de dalen van het Himalaya-gebergte, kon bij een steeds sterkere aanraking met de buitenwereld de invloed van moderne democratische ideeën niet uitblijven, hoewel analphabetisme en de gebreken van opvoeding en onder wijs een sterkere deelneming van het volk aan het bestuur van de dorpen, laat staan aan de regeringszaken zo goed als onmogelijk maken. De nieu we grondwet, die twee jaar geleden afgekondigd is en waarin een wetge vende vergadering werd ingesteld, waarvan de leden voor de helft be noemd en voor de andere helft geko zen moesten worden, staat dan ook tot nog toe slechts op papier. Aan de andere kant is er een op positie ontstaan, die weliswaar naar In tegenstelling tot andere Oosterse landen is de koning in Nepal niet het wereldlijke, doch het geestelijke hoofd, dat een zekere goddelijke verering geniet en steeds door de oudste man nelijke nakomeling opgevolgd wordt. Daartegenover staat de Maharadja als hoogste wereldlijke leider, voor wiens opvolging niet het eerstgeboorterecht, doch het „Agnaten"-systeem geldt, waarbij steeds afwisselend de oudste broeder en de oudste neef troonopvol ger is, totdat zich na het uitsterven van de gehele generatie hetzelfde spel m de daaropvolgende generatie her haalt. Daardoor wordt er voor gezorgd, dat de politieke macht steeds in han den is van oudere, ervaren mannen De tegenwoordige Maharadja Sir Mo- hoen Shoemshere Joeng Bahadar Rana is tegelijkertijd eerste minister en commandant van een leger van 25.000 buiten een sterke democratische ten dentie vertoont, doch hoofdzakelijk uit aristrocraten bestaat, die de alleen heerschappij van de Rana-oligarchie willen breken. Deze hebben zich aan gesloten in het z.g. „Nepal-Congres". dat bijna uitsluitend bestaat uit emi granten uit India en dat zich bijtijden in de krachtdadige ondersteuning van de Indiase congrespartij mocht ver heugen. Enige weken geleden kwamen uit Katmandoe berichten over een sa menzwering van deze groep tegen het leven van de Maharadja, waarbij men in het huis van één der samenzweer ders een geheime zender ontdekt moet hebben. De jongste staatscrisis is nog een gevolg van deze gebeurtenissen, daar men de verjaagde koning ervan beschuldigt in het geheim bij dit com plot betrokken te zijn geweest. India, dat steeds nauwe relaties met de ko ning onderhouden heeft, dathemthans tijdelijk toevlucht verleent in het ge zantschap in Katmandoe en dat hem voor de toekomst asyl in India aan geboden heeft, staat voor het dilemma door zijn politiek de stabiliteit van het Nepalese staatswezen te ondermij nen. Op 31 Juli van dit jaar had het nog een vriendschaps- en handelsver drag met de Maharadja afgesloten, dat juist moest dienen ter beveiliging van de Noordelijke grens. Nóg zit de ko ning achter de muren van het Indiase gezantschap, dat in de overigens vol komen rustige hoofdstad door sterke afdelingen soldaten bewaakt wordt, nóg is het niet zeker of hem vrije af tocht, of in dit geval beter gezegd vrije vlucht, naar India zal worden verleend en nóg heeft India niet de tot zijn opvolger uitgeroepen tweede kleinzoon, een 3-jarige knaap, erkend. New Delhi zal echter zeer spoedig moeten beslissen, wil er geen gespan nen verhouding met Katmandoe ont staan. juist op het tijdstip, dat ook de berichten uit Lhasa niet al te best zijn. deze verkiezingsuitslag af, dat de stem van het volk in de kwestie van de herbewapening moet worden gehoord. Te Bonn wordt verwacht, dat Adenau er gedwongen zal zijn, zijn pogingen om de herbewapening „er door te krijgen" zal moeten matigen. Adenauer zelf (Chr. dem.) acht deze conclusie onjuist. Hij meende, dat het allerminst zeker is, dat het Duitse volk is gekant tegen een Duitse bijdrage aan de Westeuropese verdediging. De geringe opkomst (plm. 50 proc.) be wees volgens hem een zeer geringe be langstelling voor een kwestie van le ven en dood. Regering onisiemd Van officiële zijde wordt medege deeld, dat de Nederlandse regering on aangenaam was getroffen door het be richt, dat Zondag bij de veiligheidsac tie te Djakarta ten huize van de heer Speekenbrink, financieel economisch adviseur van de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta met de rang van gezant, huiszoeking zou zijn gehou den. De minister van Buitenlandse Za ken heeft zich terzake gewend tot zijn Indonesische collega, die als voorzitter van de Indonesische delegatie der twee de conferentie van ministers te Den Haag verblijft. Naar van de zijde van de Indonesi sche delegatie vernomen wordt, was ook Moh. Roem door het bericht on aangenaam getroffen, omdat, indien het bericht waar zou zijn, deze daad een inbreuk zou zijn op de internationale diplomatieke gebruiken. Mr. Roem heeft-zich onmiddellijk telegrafisch tot zijn regering gewend om nadere inlich tingen en de regering verzocht de no dige stappen te doen, indien het bericht bevestigd zou worden. Aan de militairen van het Neder landse detachement Verenigde Naties in Korea kunnen worden verzonden: Per luchtpost: a, briefkaarten, post- bladen en brieven tot 10 gram tegen binnenlands tarief, brieven zwaarder dan 10 gram tegen internationaal tarief vermeerderd met een luchtrecht van 30 cent per 5 gram. B. gedrukte stuk ken briefpakjes tegen internationaal tarief vermeerderd met een luchtrecht van 25 cent per 20 gram. Per zeepost: A. brieven zwaarder dan 10 gram, gedrukte stukken en briefpakjes tegen internationaal tarief. B. postpakketten tot 1 kg tegen een verlaagd tarief van f 1.40 per pakket, voor pakketten boven 1 kg tot en met 5 kg geldt een afzonderlijk tarief. Ter gelegenheid van Kerstmis be staat, in het tijdvak van 20 November tot en met 2 December, de mogelijk heid om aan deze militairen briefpak jes. die niet zwaarder mogen zijn dan 500 gram, per luchtpost te verzenden tegen het uiteraard lage zeepost tarief, Alle poststukken en pakketten beho ren geadresseerd te worden met: rang, naam en voorletters, legernummer. Ne therlands detachement United Nations, Amsterdam Schiphol militair. Alle verdere inlichtingen worden verstrekt door de kantoren der PTT. Wraak op pensionhoudster J. R. uit Amersfoort, die enige tijd geleden uit de gevangenis, waar hij twee jaar wegens heling heeft doorge bracht, was ontslagen, heeft in zijn vroegere pension te Warnsveld een ver nieling op grote schaal aangericht. Daarmee koelde hij zijn wraak op de pensionhoudster, die de deur voor hem gesloten hield, toen hij haar dezer da gen weer om huisvesting wilde ver zoeken. Hij kocht in Amsterdam een dolkmes en koesterde het plan daar mee de vrouw te doden. Toen hij haar niet thuis trof vernielde hij het meu bilair. R. is opgesloten in het Huis van Bewaring te Zutphen. Egyptische politie ontdekte geheim wapendepot De Egyptische politie heeft bij een razzia in een kamp bij El Badrashein, aan de voet van een pyramide, wapens en munitie ter waarde van meer dan een half millioen pond sterling in be slag genomen. Twaalf personen, die van geheime wapenhandel verdacht worden, zijn gearresteerd. Overstroming in Californie Stortregens en smeltende sneeuw hebben in Californie in het afgelopen weekeinde de zwaarste overstroming in de geschiedenis veroorzaakt. Uit ieder deel van centraal-Califorme ko men berichten over vernielde bruggen en wegen en dakloos geworden gezin nen. Twee personen zijn om het leven gekomen en 2000 gezinnen zijn dak loos geworden. Nuschke zal gaan „kuren" in Karlsbad Otto Nuschke, de „tweede man" in de Oostduitse regering, is Maandag naar Tsjechoslowakije vertrokken, waar hij te Karlovy Vary (het vroege re Karlsbad) een kuur zal doormaken. NEDERLANDSE BALLONVAARDER NAAR AFRIKA De Nederlandse balloncomnaandant Boesman is gisteren vertrokken naar Parijs, waar hij de laatste voorberei dingen zal treffen voor zijn ballon vaart in Afrika. De eerste opstijging zal reeds 26 November in Algiers zijl». Begin December zal de Nederlandse ballon ook te Casablanca starten.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5