Stahiberg en Najdorf opdeOlympus 3 1 Nederli KoilopdeBorSt JIMMY BROWN ALS BOKSER BRANDERIGE HUID 1 DAGE Weer vijf afgebroken partijen Amerikanen bereiken de Yaloe DÉBRAUNE Donner blunderde DAMP©" PASTILLES 38ste communistische Chinese leger strijdt in Korea Het Radioprogramma Nationalisten naar Korea McCloy dreigt de Russen Moh. Roem: „Over leg de enige weg" PimPam en Pom als schatgravers xxxxxx: xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxx <xxx: Atoomgeheimen nu bekend gemaakt Zeventienduizend pen sonen zijn dakloos Drama aan DINSDAG 91 NOVEMBER 1950 JJE ZATERDAG In het wereldschaaktournooi te Amsterdam afgebroken partijen van de zesde ronde hebben niet de verwachte Nederlandse successen opge leverd. Van Scheltinga moest tegen Rossolimo op geven en Van den Berg slaag de er niet in van de Zuidslaaf Gligoric te winnen. De partij werd na75 zet ten remise. Kramer behaalde eenzelfde resultaat tegen Trifunovic. O'Kelly zag tegen Najdorf het nut van verder spelen niet in en gaf op. De Argentijn Pilnik speelde remise tegen Pirc. Door deze resultaten kwamen niet minder dan vijf speiers met gelijk aantal punten aan de kop. De belangstelling concentreerde zich dan ook Maandagavond op deze groep. Wie zou zich aan de spits handhaven? Een definitief antwoord op deze vraag kan nog niet gegeven worden, daar ook nu vijf partijen werden afgebroken. In eerste instantie hebben Stahiberg en Naj dorf met 5'A punt de leiding. ^AN bijzonder belang was de ontmoe ting tussen Najdorf en Donner, die Zaterdag tegen Golombek op zijn best was geweest. Het begin was ditmaal echter droevig. Reeds in de opening verloor Donner een stuk, een tegenslag waarvan de Nederlander zich niet wist te herstellen. Na 28 zetten kon Najdorf zich winnaar noemen. O'Kelly kwam tegen Pirc in een ongunstige stelling. De d-pion van Pirc begon vervelend te worden en O'Kelly, wiens koningin in een min of meer hachelijke positie ver keerde, had klaarblijkelijk niet voor zien, dat na d6 Hare Majesteit ten dode was opgeschreven. Bij de 19de zet legde de Belg zijn koning om. Twee van de leiders Reshevsky en Rossolimo, beiden kemphanen, leverden in een Nimzo- Indiër met 4. dc2 een felle strijd. Bij de 20e zet stelde Rossolimo remise voor, maar Reshevsky sloeg het voorstel af en elf zetten later, in een eindspel van paard tegen raadsheer sleepte hij een pion in de wacht bij gunstige stelling. De partij wordt vandaag voortgezet. Stahiberg had tegen Pilnik iets gunsti ger spel gekregen. Laatstgenoemde ge bruikte zoveel bedenktijd, dat hij bij de 34e zet door tijdsoverschrijding uerloor. Tartakower hield in de partij tegen Trifunovic voortdurend zijn pionnen terug. Behoudens een uitzondering had bij de 30e zet nog geen enkele de zesde rij overschreden. Een merkwaardige stelling. Niettegenstaande zijn beheer sing van meer terrein had Trifunovic geen enkel voordeel zodat het besluit tot remise bij de 39e zet volkomen begrij pelijk was. In het Nederlandse duel Van ScheltingaKramer bleef het evenwicht bewaard en werd na 24 zetten het punt gedeeld. Van den Berg had zich tegen Golombek aardig losgewerkt en begon een actie tegen de vijandelijke konings stelling. Dit alles had hem evenwel veel tijd gekost, zodat het een geluk was, dat ook Golombek niet zuinig met de minuten was omgesprongen. De laatste tien zetten geschieden k tempo. Juist bij de laatste zet maakte v. d. Berg een lij heft eerste kathfin ^voerkoeen erger pion buit. GundmundssonFoltys en KottnauerGligoric bleven eveneens onbeslist. Een studie van het eindspel zal moeten uitmaken of er nog winst kansen zijn. Dr. Euwe bleek ditmaal niet van plan reeds spoedig met remise genoegen te nemen. Zijn tegenstander, de Italiaan Szabados gaf hem weliswaar voorals nog geen kans voordeel te behalen, maar toen bij de 40ste zet werd afge broken, kon onze kampioen op een iets gunstiger stelling bogen. De stand MA de zevende ronde luidt de stand: 1 en 2 Stahiberg en Najdorf 5% p.; 3, 4 en 5 Reshevsky, Gligoric en Rosso limo 4'/2 p. plus 1 afgebr. partij; 6 en 7 Tartakower en Pirc 4 p.; 8 Euwe 314 p. plus 1 afgebroken partij; 9 Trifunovic 3fi p.; 10, 11 en 12 Pilnik, Donner en O'Kelly 3 p.; 13, 14 en 15, 16 Gudmunds- son, Szabados, Van der Berg en Kott nauer 2Vi p. plus 1 afgebr. partij; 17 Van Scheltinga 214 p.; 18 Foltys 114 p. plus 1 afgebr. partij; 19 Kramer 114 p.; 20. Golombek 1 p. plus 1 afgebr. partij. De achtste ronde De achtste ronde, welke vanavond wordt gespeeld, vermeldt de volgende partijen: O'KellyDonner; Van der BergNajdorf; KottnauerGolombek; EuweGligoric; FoltysSzabados; Ros solimoGudmundsson; KramerRes hevsky; Tartokowervan Scheltinga; PilnikTrifunovic; PircStahiberg. Volgens een in de afgelopen nacht opgevangen bericht van het radiostation van de New York Times hebben troepen van de Amerikaanse zevende divisie de Mandsjoeryse grens aan het Noordoostelijke front bereikt. De troepen trok ken de plaats Hjesandjin binnen. Deze ligt ruim dertig kilometer ten Noorden van het Zondag veroverde en totaal verwoeste Kapsan en wordt door de grens rivier de Yaloe in tweeën gedeeld. Toen de Amerikanen het Koreaanse deel binnentrokken, ondervonden zft in het geheel geen tegenstand meer. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, '402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 „Extase". 6.25 Sunset Rangers. 6.48 Sport. 7.15 De grote ronde. 8.12 Feestconcert. 9.00 Toespraak. 9.10 Kamermuziek-programma. 9.35 Klaös van Beeck jubileert. 10.45 Avondgebed. 11.15 We reld Schaaktoumooi. 11.20 Licht avondcon cert. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich. 6.30 Het Promenade-orkest. 7.08 >}Gebriela". 7.25 Faniare. 7.50 Voor burger en militair. 8.15 Avro's Bonte Dinsdagavondtrein.. 9.15 De ant- woord-man. 9.30 Het Koninklijk bezoek aan Londen. 10.00 Goede moed. 10.15 Engelse vioolmuziek. 10.45 Buitenlands overzicht. 11.15 Avondconcert. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 9, 1, 7, 8 en 11 uur. 9.10 Ochtend bezoek. 9.35 Amerikaans concert. 10.30 Mor gendienst. 11.05 Ik worstel en kom boven. 12.00 Zangrecital. 12.33 Mandolinata. 1.20 Saus Souci. 1.45 Franse vloksliedjes. 2.00 Suite moderne. 2.20 Kamerorkest. 3.05 Merry Eng land. 3.15 Koninklijk bezoek aan Londen. 3.45 Voor onze meisjes en jongens. 4.30 Zender- sluiting. 6.00 Zangvereniging'. 6.30 Radio Volksuniversteit. 7.15 De Discussie-club. 7.30 „Vandaag". 8.05 Dat ons loflied vrolijk rijze. 8.35 La Rosarpa. 9.00 Zendingsvragen. 9.20 Ensemble. 9.45 Radio Philharmonisch Orkest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Phil Green en zijn orkest. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 9, 1, 6, 8 en 11 uur. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Serenade. 10.00 School radio. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stof zuiger zwijgt. 11.00 Populair Nonstop. 12.00 Orgelspel. 12.38 Piano-duo. 12.55 Het Konink lijk bezoek aan Londen. 1.50 Regeringsuitzen ding. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Jeugdcon- cert. 3.00 Kinderkoor. 3.20 Koksmaat Jan van Leeuwen. 3.50 Speel jij dit ook? 4.00 Vragen staat vrij. 4.30 Zendersluiting. 6.20 De raad van Europa. 6.30 Promenade-orkest. 7.00 In het zicht van. 7.15 Trio X.IJ.Z. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Weekkroniek. 7.50 Een jong dichter. 8.15 Johan Jong en zijn Banjoliers. 8.40 „Op hoop van Zegen". 10.40 Kwartet Jan Corduwenen. 11.15 Het Wereld Schaak toumooi. 11.30 The Ramblers. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST LIJN III: 9.05 Vrolijke muziek. 10.00 Lux.: Ménage et Musique (VI.). 11.00 NWDR: Con cert. 12.00 VI. Bd.: Gram. 12.32 Orkest Zon- nenberg. 1.15 Vervolg orkest. 1.30 Gram. 2.30 Fr. Br.: Selectie uit „les Contes de Hoff mann". 4.15 Eng. L.P.: Orkest Leader. 6.00 Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de sol daten. 7.30 Gram. 7.50 Feuilleton. 8,00 „Het speelg'oed van Hare Majesteit", operette van Koningsberger. 10.15 Piano. 10.45 Kwartet van Haydn. 11.05 Verz.progr. LIJN IV: 9.00 Fr. Br.: Kookpraatje. 9.10 Kamermuziek. 9.50 Gram. 10.10 Verz.progr. 11.00 Orgel. 11.30 Richmond Trio. 12.00 VGO: Lichte muziek. 1.00 Eng. H.S.: Gram. 1.25 Eng. L.P.: BBC Var.-orkest. 2.45 Voor de kinderen 3.00 Lux.: Ménage et Musique, S.30 Kalundborg: Wivex's orkest. 4.20 Voor de kinderen. 6.00 Eng. L.P.: BBC North. Orchestra. 7.00 Béromünster: Liederen van Beethoven. 7.25 Lux.: Div. 8.00 Fr. Br.: Symph.-orkest. 9.45 Gram. 10.15 Jazzmuziek. 10.45 Jazzmuziek voor piano. 11.20 Orkest Geraldo. Het hoofdkwartier van het leger 'der VN te Tokio heeft medegedeeld, dat het 38ste Chinese communistische leger als zodanig Korea is binnengetrokken. Het passeerde de grens op 20 October. Geen der soldaten, waaruit dit leger bestaat, is een vrijwilliger. Uit verklaringen van honderdvijftig gevangenen is gebleken, dat het leger oorspronkelijk te Tsjang- tsjoen in Centraal Mandsjoerije was ge legerd. Het werd per trein naar Moek- den overgebracht, daar in winteruitrus- ting gestoken en op de hoogte gebracnt van zijn nieuwe taak in Korea. Nadat het leger de Yaloe was overgestoken, zijn zijn drie divisies eigen wegen ge- Mei siopzeiiing van vluchten boven Amerikaanse zone De Amerikaanse hoge commissaris in West-Dultsland, John J. McCloy, heeft Maandag gedreigd alle vluch ten van Sowjetrussische vliegtuigen over de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland te zullen verbieden, tenzij de Russen zich houden aan de bestaande bepalingen voor de veilig heid in de lucht, McCloy heeft in een brief aan ge neraal Tsjoeikof, het hoofd van de Sowjetrussische contróle-commissie in Duitsland, de Russische beschuldi ging, volgens welke een Amerikaans vliegtuig in de afgelopen week een Russisch toestel, dat de zieke Franse communistische leider Maurice Tho- rez aan boord had, zou hebben „aan gevallen", volkomen ongegrond ge noemd. In zijn brief uit McCloy de tegenbeschuldiging dat de Russische vlieger „onverantwoordelijk heeft gevlogen en de internationale regels voor de veiligheid in de lucht heeft geschonden." gaan. De gehele reis duurde twee we ken en werd uitsluitend 's nachts en dikwijls door de velden gemaakt. Op Korea doen geruchten de ronde, volgens welke een nationalistische strijdmacht van 35.000 man onder com mando van luitenant-generaal Tang Sjotsjih scheep zou zijn gegaan naar Korea. Vermoedelijk zijn deze strijders overgestoken naar Quemoy, een eiland voor de Chinese kust dat nog steeds in handen van de nationalisten is. De Britse regering onderhandelt thans met Amerika, Frankrijk en de landen van het Gemenebest over de mogelijk heid, een oplossing te vinden voor het Koreaanse probleem. Men schijnt te denken over de mogelijkheid, in Noord- Korea 'n gedemilitairiseerde zone te scheppen. Hierover zullen de Chinese vertegenwoordigers te New York vol gende week na hun aankomst worden gepolst. In communistische kringen in New York wordt te verstaan gegeven, dat Mao hierop alleen zal ingaan wan neer de Noordelijken het bestuur over deze zone krijgen en de Amerikaanse vloot niet langer Formosa bewaakt. Unieconfereniie begonnen (Vervolg van pagina D Spreker wees er op, dat reeds vóór de eerste ministersconferentie me- nings-verschillen bestonden en dat daarna eveneens veel is geschied, dat niet ten voordele strekte van de ver houding tussen beide landen, jCwesties over het zelfbeschikkingsrecht ener zijds, optreden van onverantwoordelij ke elementen anderzijds, hebben de verhouding op een zware proef gesteld. Bovendien heeft de kwestie-Nieuw- Guinea zware spanningen veroorzaakt. Velen menen, dat men nu beter de mi nistersconferentie kan uitstellen, totcjat de hangende moeilijkheden op andere wijze zijn opgelost. Dr. Drees zei deze mening niet te delen en sprak er zijn vreugde over uit, dat de Indonesische regering het blijkens de aanwezigheid van haar de legatie in deze met hem eens is. Spre ker meende, dat deze conferentie van grote waarde voor beide landen zou kunnen zijn en verklaarde haar ten slotte voor geopend met de beste wen sen voor haar welslagen. Mr. Moh. Roem: Mr. Moh. Roem vergeleek het eerste jaar van de R.T.C.-overeenkomst met het eerste huwelijksjaar, dat het moei lijkste wordt genoemd en dat bepalend ls voor de vraag of de twee partners een basis kunnen leggen voor een har monisch samengaan. Vaak geschiedt het, dat in het eerste jaar een ernstig oonflict ontstaat en de wijze, waarop de partners deze moeilijkheden te bo ven komen, zal hun leven in de toe komst bepalen. Wat de mogelijkheden van deze tweede conferentie aangaat, was Moh. Roem optimistisch. Het voorbereiden de werk van de technische commissie stemt tot tevredenheid en de bespre kingen vonden plaats in een sfeer van samenwerking en vriendschap. Indien wij voorlopig de kwestie West Irian (Nieuw-Guinea)die nog vele moeilijk heden oplevert, ter zijde stellen, dan kunnen wij de balans van het eerste jaar opmaken. Het feit, dat de tweede ministers-conferentie gehouden wordt, noemde spr. zeer belangrijk, omdat het ons gegeven is uitvoering te geven aan datgene, wat wij samen zijn overeen gekomen. Na gewezen te hebben op de enorme moeilijkheden welke Indonesië in het eerste jaar van zijn onafhanke lijkheid en souvereiniteit te bekampen had, zeide Moh. Roem, dat het van on voldoende realiteitszin zou getuigen, indien men niet zou denken aan het feit, dat naast de gebeurtenissen, die de verhouding tussen beide Unie-part ners verslechterden, er ook belangrij ke gebeurtenissen zijn, die aantonen dat onze verhouding inhoud heeft, nog steeds voortgang kan vinden en groeit tot welzijn van onze volken. Dat zowel in Nederland als in Indonesië bezwa ren gerezen zijn tegen de R.T.C. en de uitvoering daarvan noemde de voorzit ter van de Indonesische delegatie een consequentie van het wezen van een democratische staat, waarin met con structieve en destructieve krachten naar voren komen. Moh. Roem be schouwde de R.T.C. en de .uitvoering ervan als de kracht en de inspanning van dat deel van het volk van Neder land en Indonesië, dat overtuigd en bewust is, dat de weg der onderhan deling en overleg de enige weg is, die moet worden bewandeld. „Wij spreken de hoop uit, aldus besloot mr. Roem, dat deze ministersconferentie zal gaan in de richting van opbouw van ons land en onze samenwerking" 47. Onbewust van het feit dat zij twee gevangenen meevoeren op hun wagen, trekken de inbrekers verder. Ze verkeren in de beste stemming, want op hun wagentje ligt het hele kapitaal van de Spaarbank. Maar ach ter hen, werken Pim en Pam net zo lang, totdat zij de kist een klein eindje kunnen openen. „Weet jij waar we zijn?" vraagt Pim. „Ik geloof dat dit de Korenweg is", zegt Pam aarzelend. „Maar zeker ben ik er niet van Hoe moet Pam nu ooit aan de weet komen, waar wij langs zijn gegaan? „Ik weet het, ik weet het!" roept Pim eensklaps. „De guldens natuurlijk!" „De guldens, wat bedoel je?" „Nou, we doen net als Klein Duimpje weet je wel, uit dat sprookje. We gooien steeds een gulden uit de kist. We kunnen ze preeies op de weg gooien. Endan ziet Pom vanzelf langs welke weg we gegaan zijn!" i Geheimen over de fabricage van de atoombom zullen in Groot-Brittanie, Canada en de Ver. Staten bekend ge maakt worden, aldus de „Daily Gra phic", die verklaart, dat de geheimen reeds aan de Sowjet-agenten bekend zijn. De drie regeringen hebben besloten aldus te handelen na een overleg te Londen tXssen de voornaamste geleer den en agenten van de veiligheidspoli tie der drie landen. Deze laatsten heb ben door deze maatregel aan te bevelen de volgende punten in overweging ge nomen: 1. De inlichtingen, die zij heb- Wrijf deze krachtige zalf op keel, borst en rug. Ze werkt als een pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U inademt. Verwijden congestie, verge makkelijkt de ademhaling en verhelpt jiQgL verkoudheid meestal in nt*.J ^én nacht. Kanaal Oostzee-Zwarte Zee wordt bespoedigd Volgens te Wenen ontvangen bp richten heeft de Kominform opdracht gekregen, de voltooiing van het door de Sowjetunie ontworpen plan voor de aanleg van een ononderbroken wa terweg van de Oostzee naar de Zwar te Zee te bespoedigen. Deze opdrachtzou ingegeven zijn door het dit jaar te Moskou genomen besluit om de Kominform economisch onafhankelijk te maken van het westen en door het plan om een tegenhanger te scheppen van het door West-Duits- land ontworpen plan voor een Rijn- Main-Donaukanaal. Het kanaal van de Oostzee naar de Zwarte Zee zou ge deeltelijk door Polen, Tsjechoslowa- kije, Hongarije en Roemenie lopen. ASTHMALIJDERS Steunt de actie voor het asthmatische kind. U werkt mede aan daadwerkelijke asthmabestrijding. Stichting „A.V.A.K." Laan Copes van Cattenburch 12, Den Haag, Giro 537000. (Ingezonden Mededeling) 3. De grootste hekel had Jimmy aan een zekere meneer Karei Knullemeier, een gepensionneerde lantarenopsteker, die elke middag een rondgang door de dierentuin maakte en nooit vergat Jim my en Dina een bezoek te brengen. Meneer Knullemeier riep Jimmy aller lei zouteloze grappen toe en hij ont zag zich zelfs niet met kiezelsteentjes naar Jimmy te mikken, hetgeen Jimmy deed knarsentanden van ergernis. <XXXXXXXXX DOOR LOULA G. ERDMAN 50) Beulah was bovenmate voldaan dat Allison kwam. Zij hield hartelijk van haar schoonzuster en kon het niet uit staan dat de mensen haar miskenden. Allison was inderdaad anders, zij leid de een soort leven, waarvan niemand van deze mensen ook maar een greintje beg eep. Dat wilde niet zeggen, lat zij een verkeerd leven leidde. Het meisje was eerlijk en openhartig en kon zich niet verbergen achter valse schaamte en voorwendsels. Deze eigenschap kon den of wilden de mensen niet zien. Zij voelden iets in het meisje, dat hen on zeker maakte omtrent het feit, of zij wel zo goed waren als zij zelf geloof den. Dit konden zij haar moeilijk ver geven. Natuurlijk was het voor ieder een duidelijk, dat de reden was waar om Ez Dowlin haar niet mocht. Maar Beulah bedacht zich, dat zij Ez Dowlin niet moest becritiseren. Je kon nooit zeggen waarom mensen handel den zoals ze deden, welke vreemde motieven,, welk ongeluk, welk diepe wonden achter hun handelingen wa ren verscholen. Zeker was zijzelf te laken, elke dag dat zij leefde. De Ken- zies waren vriendelijk voor haar ge weest: zelfs toen zij als een vreemde linge was gekomen, waren zij vriende lijk en edelmoedig geweest. Zij waren een nauw verbonden kring, trots op hun familie, verlangend om de levens wijze van de Kenzies onveranderd te laten voortbestaan. Liever dan wat ook in de wereld zouden zij iemand van die naam willen hebben om alle tradi ties voort te zetten. En terwijl zij wist. dat zij hun dit nooit zou kunnen geven, was zij toch in de familie gekomen en had het zelfs niet nodig gevonden hen in te lichten, vóór zij met Mark trouw de. Zij was zeer zwak geweest, >n om dat zij haar nooit hadden laten voelen door woord, doch daad of handeling, dat zij iets verkeerds jegens hen had gedaan, moest zij op zichzelf passen en nooit iemand veroordelen, ongeacht zijn zonde. Zij had Mark zozeer ver langd, dat zij zichzelf had vergeten en hem had genomen, zondei er aan te denken of het goed of verkeerd was. Zelfs nu kon zij zich iedere kleinigheid herinneren van haar eerste bezoek bij de Kenzies. Julia Kenzie was de laatste, die toe stemming gaf voor het huwelijk Ten slotte gaf ook zij toe, hoewel met spijt, terwijl zij de voorwaarde stelde, dat het huwelijk „hier" moest plaats heb ben. Mark was in dit huis geboren en opgegroeid. Zij kon het beter verdra gen wanneer de plechtigheid hier te midden van de gehele familie plaats greep. Het zou onmogelijk zijn voor allen om naar Illinois te gaan - zij liet doorschemeren dat deze staat vreemd en anders was, een gebied dat niet helemaal geciviliseerd was en te ver weg om van werkelijke be tekenis te kunnen zijn. Haar voor naamste argument vas, dat het te zwaar voor Dade en Ellie zou zijn om met warm weer zo ver te reizen. Tot ieders verrassing niemand had ooit gehoord van een bruid, die toestemde te trouwen in het huis van de bruidegom zei Beulah, dat, in dien Julia het verstandig vond, zij aan haar vader zou schrijven en hem vra gen, wat hij er van dacht. Wat haar zelf betreft, zij ging er mee accoord. Zijn antwoord kwam onmiddellijk. Hij vond haar plan uitstekend, vooral omdat het de wens van de Kenzie- familie was. De familieleden stelden veel belang in het huwelijk en leefden mee met haar geluk. Zij hadden een collecte gehouden om een kaartje voor hem te kopen om te komen, als zij het prettig vond of hem nodig had Natuurlijk had zij graag dat hij kwam. Zij vertelde het aan de Ken zies, toonde zich erg verheugd over de vriendelijkheid van de familie leden die de reis hadden mogelijk ge maakt. Zij zeide dat ze erg verlan gend was haar vader en de Kenzies met elkaar te laten kennis maken. Zij had graag dat haai- vader de plechtig heid voltrok, als Mark het goed vond (Wordt vervolgd) ANTWOORDEN HERSEN GYMNASTIEK 1. Dat is er niet, Amati was een viool bouwer! 2. Om Helena van Trojé. (Trojaanse oorlog)3. Gieters, Huizen, Dalen, Zetten, Glimmen; 4. Mississippi, Mistinguette, Mispel; 5. Niet de hoofd vrouw van de Sultan, maar een groot Turks schip!; 6. In Normandie; 7. In ons lichaam, n.l. in de alvleesklier; 8. Het is de afkorting van „To insure prompt ness"; 9. Paars, blauw, rood, blauw; 16- Manet en Monet. Dat branden en schrijnen van Uw huid kunt gij afdoende bestrijden met het ontsmettende huidgenees middel met „dieptewerking" Nu de Sowjets het weten! ben ontvangen van achter het „ijzeren gordijn" betreffende de atoomontplof- fing van verleden jaar in de Sowjet unie; 2. De inlichtingen die aan d« Russen door personen als dr. Klaus Fuchs, dr. Nunn May en prof. Bruno Pontecorvo konden worden ver strekt. Door de „geheimen" te publiceren beogen de drie regeringen voorname lijk hun universiteiten die in hun na vorsingen belemmerd worden omdat zij niet op de hoogte worden gehouden van de ontdekkingen in de atoomcen tra van de regeringen, bij te staan en elke argwaan bij het publiek weg te nemen. „Enkele der documenten houden ver band met de proeven met de tien atoomzuilen an de westelijke mogend heden", zo voegt de „Daily Telegraph" er aan toe. Natsir over Ambon: Natsir, de Indonesische premier, heeft in een onderhoud met Aneta verklaard, dat in de Zuid-Molukken thans 17 000 personen dakloos zijn. De regering moet thans de bevolking doen beseffen, dat Ambon een deel is van de Republiek Indonesië, die met goed gevolg de vrijheid heeft bevochten. De toestand op het eiland is nog aller minst normaal. Natsir verklaarde, dat de bevolking het bestuur van de Re publiek Zuid-Molukken had onder gaan als een nachtmerrie en door de komst van de APRI-troepen was op gelucht. Op Ambon is thans een militair be stuur, dat geleidelijk in een burgerlijk wordt omgezet. Het grootste deel van het ambtenarencorps is gedwongen tot samenwerking met de rebellen- regering. Peru behoeft De la Torre geen vrijgeleide te geven Het Internationaal Gerechtshof heeft verklaard, dat Columbia zich terzake van het verlenen van asyl aan de Pe ruaanse politieke leider Victor Raoel Haya de la Torre, die een toevlucht zocht in de Columbaanse ambassade om aan arrestatie op bevel van de re gering van Peru te ontkomen, niet op wettelijke gronden rechtvaardigen kan en dat Peru niet gehouden was aan De la Torre een vrijgeleide te verlenen voor vertrek naar een ander land. Co lumbia zal Maandag een speciaal ver zoek bij het Hof indienen om uitleg van de uitspraak ten aanzien van de vraag of De la Torre een politiek vluchteling is, die uitgeleverd zou moe ten worden. OPLOSSING KRUIS WOORDPUZZLE VAN ZATERDAG Horizontaal: 1. tentoonstelling, 13. atoom,, 14. ulaan, 15. Aga, 17. R.F., 19. as, 20. via, 22. aar, 23. rein, 26. Ada, 27. na der, 30 alk, 31. Assen, 33. rede, 34. olie, 36. nek, 37. ore, 39. ree, 41. te, 43. leek, 44. vete, 45. te, 46. regel, 48. Ede, 50. April, 52. are. 53. krant, 55. UNO, 56. keel, I Adam, 60. el, 62. Aruba, 63. Po, 64. nar, 65. op, 66. la, 67. zin. Verticaal: 1. traan, 2. Naarden, 3. T.T., 4. oor, 5. ooft, 6. n.m., 7. tu, 8. elan, 9. las, 10. la, 11. invasie, 12. graan, 16. gaar, 18. teler, 21. idee, 24. Ra, 25. ik, 28. edele, 29. rekel, 31. aorta, 32. sleep, 35. stralen, 37. oker, 38. even, 40. peloton, 42. eer, 45. tin, 47. gek, 49. datum, 51. rum, 53. klap, 54. taal, 57. es, 59. af, 61. la, 63. pi. DIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllil IJET SCHEEN alsof de tjes langs het grach voorover bogen om betei zien, wat daar bij het bi beurde. Het leek ook wel de stad, die in staat was bewegen, door het geluii tam tam had vernomen, df vuile grachtwater een dn afspelen was. Het drama i wellicht in t middernach water ibas gestort. Het was even twaalf uu aanwezigheid van honden kinderen langs de brugle klaarde. Uit de massa grij gekleurde regenjassen ste van acht en wee op. En l van medelijden en ontroei Boven de in innig mei bogen schoertjes prikte he tereinde van een, dreghaa hemel. Een bezadigde poli vond zich aan het meest «inde ervan. Het viel niel tnan met een handwagen i epreekbuls van de menigt klaarde „Hai zei in 't r denk". De politieman antw Als hoofdpersoon in een dit, verstaat men zich nii eerste de beste, die zijn ha zet en een praatje begint. D echter aan. ,,'t Is nag hille niet, aars. Je hewwe hier m ene stroomings. As ik jou effies deur 'n pleegat naa Meskien kraige je sjoege Een in trainingspak gest staakte het opduwen van den, met de bedoeling als tie een beetje heibel uit 11 beschreef: „Ik zie die ager roepen: Ben je derin? Dan uit kijken!" „Zou u het niet met een penmandje proberen, ager, meerde een dame. „Ze hoeve mijn niks te vt trent het redden van drc sprak de agent 'vlak, sti hoofdstuk 4 instructie EI politic-personeel, derde dec redden van drenkelingen m dan wel werplijnen „Je kenne toch mar nooi ik maar", begon de hgndka kenne wel 'n stuk van je vergeten weze". De agent snoof uitgebrei 1dienstmeisje deed opmerki asje niet uitkijkt, slobbert naar z'n hersens toe. „M zoentje?" De politiedienaar roerde het water. „Zo kraige je niet", zei de handkar, „je amper plumpudding van. De politieman bracht EHBO v.Pol.dien.Hoofdst.4. vouwblad, met verwijzing achterin, in herinnering. D derdaad zijn geestesoog: man, dan wel onbezoldigd naar met de bevoegdheid veldwachter, dan wel agent tie, althans de beschermer harde orde en veiligheid, dn dreggen, dan wel met werp de vaste wal (althans oever) drenkelingen, zorg, het -urate? overdadige bewegingen met dingswerktuig, te verontreh op blz. 24, negende regel vi „Overmatige beweging van brengt zand en vuil van naar boven, waardoor het werk ten zeerste bemoeilijkt Hij manoeuvreerde uo< met de dreghaak. En ziet, gen hadden succes. Onder kreet van afgrijzen bracht van een klein poesje bo, Tientallen handen werden tallen paren ogen geslagen, handkar zei teleurgesteld: je bai ons ok wel bekaike dat 't hïl wat was...." Het druipende lijkje were trottoir opgebaard. „D'r valt an te redden", zei de agent, geesten benne geweken". E een vuile blik naar de ha dat is niet van vandaag of Dat beest heb d'r al minsten of drie in gelegen." „Nou, je kenne d'r nog 'n sie van make, agent", zei weer. „Ik zou maar uitkijke", de agent woedend. „Ik staan niet voor m'n gezondheid", verwijzend naar de zwdrt op gelegde bescherming voor in functie: „Ik heb niet n school gelopen..." De aangesprokene keek duusd. „Ken wel uit'komme hewwe main op skool altaid motte puur dankbaar wezen 'n goede raad kraige en je gien beesies in de majem Onder daverend gelach var bliek verdween hij met zijn De agent pakte droevig lijk overschot in een krant zijn rapport uitbrengen. We zagen hem fietsen, fier van lijf, met de kat achterop Een dasje zou hem écht n T HELDERE VLOEISTOF^GEEN GAASj GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEHj Egypte wil onderha Namens de Egyptische re medegedeeld dat Egypte berei voet van gelijkheid met Enge onderhandelen over een nieu drag en een militair bondgeno Egypte zal met alle middelen streven naar souvereiniteit en ge eenheid met de Soedan. Natsir over Ambon

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6