Stad en Omgeving C. W. Bruinvis „Alkmaarder in hart en nieren" De kinderen van de grote Fjeld Oudors Raad vergaderde in de gerestaureerde zaal De heer Wortel besprak deze bekende figuur voor „Oud Alkmaar" N.V. PAYGLOP AGENDA 89.- 95, St. Caecila gaf een goede uitvoering Er was flink gerepeteerd Een pleidooi tegen drankmisbruik Fel requisitoir van mr. Holsteyn tegen dronken autobestuurder Dit soort mensen behoort niet in een auto. Laat hen maar lopen De schei-veemarkt Schitterende Shakespeare-voorstelling „Leer om Leer" -Spel der gerechtigheid Uitmuntende vertaling van Gerard den Brabander St. Pancras Afd. Ned. Bond van Platte landsvrouwen opgericht WOENSDAG 22 NOVEMBER 1950 Voor een tamelijk klein aantal toe hoorders, allen leden van de vereniging „Oud Alkmaar" sprak gisteren de heer T. P. H. Wortel in de Marijkezaal van hotel Victory over de grote Alkmaar der C. W. Bruinvis. Gedurende ruim twee uur luisterden de aanwezigen, waaronder er velen wa ren, die de heer Bruinvis nog persoon lijk hebben gekend, naar de boeiende voordracht over een bekend en veelzij dig stadgenoot. De voorzitter de heer Ringers leidde de lezing in met mededeling dat op ver zoek van „Oud Alkmaar" de Bond Heemschut, waarover wij enkele dagen geleden een artikel publiceerden, een verzoek heeft gericht aan de minister van Verkeer en Waterstaat betreffen de het marktvraagstuk als gevolg waar van een gedeelte van het stadsschoon rond de Waagtoren zou moeten worden opgeofferd. „De Voordam zal nooit ge dempt worden", aldus de heer Ringers, „maar ook het andere stadsschoon (hierbij doelde hij op de pakhuizen in de Pieterstraat, die zouden moeten verdwijnen) zal gespaard moeten wor den". Hierna ving de heer Wortel zijn be langwekkende lezing aan. „De heer Bruinvis", aldus spreker, „was een der Alkmaarders. die reeds in de 19e eeuw de stadsbevolking de liefde tot zijn stad door woord en geschrift bijbracht". En niet alleen daarvoor is Alkmaar hem veel dank verschuldigd. Op velerlei ter rein heeft hij zijn beste krachten gege ven. Zijn naam is verbonden aan tal van instellingen en functies. Tot op zeer hoge leeftijd bleef hij zich met zijn spreekwoordelijke geestkracht wijden aan talrijke bezigheden, waarvan zeker niet de minst voornaamste zijn -.verk voor het gemeente-archief was. Hij schiep op 71-jarige leeftijd tot ge meente-archivaris benoemd orde in de toen heersende chaos in het archief, legde de eerste steen voor de befaam de prentenverzameling en verrichtte daarbij nog werkzaamheden als redac teur van de krant die u thans leest, de nog jonge Alkmaarsche Courant! Vooral op de redacteurszetel van dat blad verwierf hij zich grote bekendheid. Gedurende dertig jaren prijkte zijn naam in de „kop" en zonder overdrij ving mag gezegd worden, dat onder zijn bezielende leiding het b'ad goed tot leven kwam. Boeiend was deze lezing v^ral, om dat de heer Wortel zijn bekende voor ganger als het ware zélf liet spreken. Uit brieven en „levensberichten" over Bruinvis tekende hij de figuur uit, als had hij hem persoonlijk van «eer na bij gekend. Op geestige wijze vertelde zo de heer Bruinvis over zijn verlo ving, die hij in „bedrijven" had onder verdeeld. De eerste kennismaking op een avond van de vereniging tot Nut van 't Algemeen, de ontmoeting bij een zijner vrienden, het typisch Zaanse „meisjesket"; en ten slotte DE kus op de najaarskermis, idyllisch in een pof fertjeskraam. Ook als bouwkundig tekenaar ge noot de heer Bruinvis een grote faam. Verschillende gebouwen o.a. in Scha- gen, Langedijk en Alkmaar herinneren Succes agenda's Interieurs hiervoor Omlegkalenders Foto albums Dam- en schaakborden Bridgedozen Norma Vierkleurenpotlood Eversharp potloden daar nog aan. Verder was hij nog ge meenteraadslid, correspondent voor de Heldersche en Nieuwedieper Courant en... tekenaar en dichter. De grootste vreugde ondervond hij echter in de werkkring van gemeente-archivaris, voor welk ambt hij nimmer enig sala ris toucheerde. Zijn prestaties als teke naar werden tijdens de pauze getoond. Verschillende van zijn tekeningen, die vele oud-Alkmaarders het hart zullen hebben geopend, lagen tentoongesteld, de Bruin het zelf smalendESCTHMA Zijn talent als dichter „rijmelaar" noemde Bruinvis zich zelf smalend werd na de pauze toegelicht. Ge dichten, soms satiren, soms zeer fijne gevoelige werkjes droeg de heer Wor tel voor, het publiek aldus een zeer bijzondere zijde van onze grote stad genoot tonend. Na een langdurig ap plaus nam de heer Ringers, die de heer Bruinvis persoonlijk heeft gekend, het woord en getuigde van dankbaarheid voor de wijze waarop deze figuur door de spreker weer levend werd ge maakt. In verband met de viering van het 25-jarig jubileum van de vereniging Oud Alkmaar" op 12 December a.s. zette de voorzitter de plannen voor die dag uiteen. Het bestaan van de echt Alkmaarse vereniging zal toepasselijk herdacht worden, nl. op geheel oud- Hollandse wijze, waarbij hij hoopte dat. vooral door de medewerking van de bezoekers, de echte gezellige 17e eeuwse sfeer zou worden opgewekt. Afdeling Alkmaar van de Ned. Biljartbond De Technische Commissie verzoekt ons de volgende standen der Districts-compe titie van de NBB op te nemen. B-klasse: gsp. ermb. brt. gem. pt. Lindenhoek 4 1586 354 4,48 26 Excelsior II 4 1474 401 3,67 18 Excelsior I 3 1386 284 4,53 16 Witte Huis 4 1512 375 4,13 16 Optimisten 3 969 261 3,71 8 Drie Ruiten 3 1003 257 3,90 6 Driesprong 3 952 308 3,09 6 C-klasse, groep I: gsp. ermb. brt. gem. pt. ZEKZ 4 1376 423 3,25 23 Alcm. Victrix 4 1180 484 2,43 16 Volharden 3 1045 300 3,48 15 Gekr. Valk 4 1241 407 3,04 14 Excelsior 4 983 357 2,75 14 Onder Ons 3 1210 461 2,62 6 C-klasse, groep II: gsp. ermb. brt. gem. pt- Optimisten 4 1203 540 2,22 21 Witte Huis 4 1083 532 2,03 17 Driesprong 3 929 376 2,47 14 Gekr. Valk 4 1001 497 2,01 13 Drie Ruiten 3 912 365 2,48 11 Oude Poorter 4 963 464 2,07 12 (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De bruid was een man (alle leeftijden); Harmo nie Theater, 2.30 en 8 uur: De dijk is dicht; Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: De straat zonder naam (18 jaar); Vic toria Theater, 2.30 en 8 uur: De tijger van Eschnapur (14 jaar). Harmonie, 8 uur: Dr. M. A. Adriani over „De mens in de totaliteit van de natuur". Waakt en Bidt, 7.45 uur: De koning komt. Het Wapen van Haarlem, 8 uur: Le denvergadering „Het Witte Kruis". Stadhuis, 8 uur: Ledenvergadering „Ned. Rode Kruis". DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 u.: De bruid was een man (alle leeftijden). Harmonie Theater, 8 uur: De dijk is dicht (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: De straat zonder naam (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: De tijger van Eschna pur (14 jaar). Murmellius Gymnasium, 8 uur: Le zing „The great Barrier Reef". Waakt en Bidt, 3 uur en 7.45 uur: De koning komt. Mevr. De Groot, Nassauplein 28, IOV2 HV2 uur en 25 uur: „Tesselschade" Bazar. Geeft dit j'aar een practisch Geschenk Geeft een Karpet dat jaren meegaat HOLTAP KARPET 12 els, zuiver wol en fraaie dessins, diverse karpetten in 16 els 125.— WILTON KARPETJE 170/240, zeer aparte dessins WILTON KARPET 12 els en een grote sortering diverse karpetten in 16 els ion 239.— löO." WILTON KARPET 12 els, prima kwaliteit, div. o™ karpetten in 16 els 325.uitf.' FRANS WILTON KARPET 16 els, een zeer chique kar- ijn pet van oersolide kwaliteit TxU." IANGESTRAAT 68 A L K M A A a Voor het donateursconcert van de R.K. Harmonie „St. Caecilia" was gis teravond in het „Wapen van Heems kerk" een zeer grote belangstelling. Dit was het eerste concert dat de nieuwe dirigent, de heer Oly, met het corps gaf. St. Caecilia heeft in muzikaal opzicht nogal wat tegenspoed gehad. Het is een verheugend verschijnsel dat men daardoor de moed niet heeft ver loren, maar in het repetitielokaal hard heeft gewerkt om muzikaal een goede revanche te nemen. Het was een ver rassing het corps deze avond zo goed te horen musiceren. Technisch is men in correctheid vooruit gegaan en ook aan de voordracht, de karakteruitbeelding van een bepaald werk bleek veel meer aandacht te zijn besteed. Het gebruike lijke toneelstukje bij dergelijke avon den had men laten vervallen. Voor de pauze werd het belangrijkste gedeelte ten gehore gebracht. De voor uitgang van St. Caecilia viel voorname lijk te constateren uit twee werken, n.I. Gisteravond stond het zaaltje van „Waakt en Bidt" in het middelpunt der geheelonthouding. De N.C.G.O.V. had een filmavond georganiseerd, waarop zij de boeiende film „De kin deren van de grote Fjeld" vertoonde naar het gelijknamige Noorse boek. De heer A. J. Visser, voorzitter van de afdeling Alkmaar van de N.C.G. O.V., opende de avond met een kort woord. Hij memoreerde hierin,, dat het drankgebruik na de oorlog schrik barend gestegen is en niet in het minst onder vrouwen en meisjes. Er worden momenteel millioenvn per jaar aan drank uitgegeven en «at in deze dure tijd. Bovendien is de ellende, die tal loze dronkaards in hun gezinnen ver oorzaken, verschrikkelijk. Deze avond is er op gericht meer leden voor onze vereniging te winnen, opdat wij met kracht de bestrijding van het drank misbruik ter hand kunnen nemen, al dus besloot de heer Visser zijn betoog. De film toonde de ellende, ontstaan ten gevolge van het drankmisbruik. De vader van een zestal kinderen wordt hiervan het slachtoffer en sterft. Niet lang hierna gaat ook de moeder heen, waardoor de kinderen alleen achterblijven. Ondanks de winter, die op dat ogenblik in Noorwegen heerste, besluiten de kinderen naar het Zuiden te trekken om te trachten daar geld te verdienen. Ze beginnen een tocht door hoge sneeuw, die de uitgestrekte bos sen een troosteloos aanzien geeft. Op een klein sleetje worden de twee jongsten meegevoerd In verschillende huizen worden de kinderen gastvrij onthaald en alle kinderen worden ten slotte door vriendelijke bewoners ge adopteerd. In de pauze sprak de heer D. B. van Veen, propagandist der N.C.G.O.V. uit Utrecht, een kort woord. „Elke dag v/eer zien we de helse macht van de sterke drank", aldus spreker. „Op het ogenblik is het drankgebruik het hoogste sinds de laatste dertig jaar." Spr. vertelde verschillende voorvallen uit de praktijk, waaruit de ellende door het drankmisbruik ontstaan maar al te vaak bleek. In de pauze bestond er gelegenheid zich op te geven als lid of als donateur van de N.C.G.O.V. de „Ouverture Tancrède" van Rossini én de „Turkse mars" van Mozart. Be schaafd klankgehalte en goede nuan cering waren opvallend. Na de pauze volgde een zeer populair maar goed uitgevoerd programma, o.a. „Donau- Wellen", „Chineese Straatserenade" en „Folies Bergère" van Lincke. Bij „De Appeltjes van Oranje" kon het publiek zich niet van medewerking in vocaal opzicht onthouden. Na de verloting volgde tot besluit het optreden van het „Vendel" o.l.v. de heer Dolf Langkemper. Het publiek heeft het aan waarde ring voor „St.. Caecilia" niet laten ont breken. „St. Caecilia" maakt op het ogenblik een muzikale herscholing door. De muzikale achterstand is inge haald en nu kan er rustig worden voortgebouwd om het musiceren in de toekomst volkomen te maken. Ms. Burgerlijke Stand Geboren: Diederik N., z. van C. Koster en A. Schouw. Ge trouwd: Nicolaas Doorgeest en Anna M. Bruin. Cornelis A. M. de Boer en Petronella M. Louter. Cor nelis de Wit en Christina A. Broekhuij- sen Roelof Klooster en Maatje Gonggrijp. Overleden: Hendrik van der Velden, 78 jaar, weduwnaar van T. Molenaar. Johanna M. E. Klaui, 52 jaar, geh. met W. Schuddeboom. Willem Bouman, 69 jaar, geh. met I. Strooker. Antonius Korver, 78 jaar, weduwnaar van M. de Lange. MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 22 Nov. Eierveiling. Aan, voer van '13 tot en met 18 Nov.: 122.781 stuks kippeneieren. Prijs per kg f 3,24. LANGED. GROENTEN CENTRALE, 22 Nov. 1500 kg andijvie f 12.20, 1000 kg uien f 5.60, grove f 5, drielingen f 7.60, 1500 kg bieten A f 9.50, 1500 kg peen C f 3.60f 4.20, 9000 kg groene kool f 5 f 0.70, 1500 kg gele kool f 4.50—f 4.60, 4500 kg rode kool f 5—f 6.50, 10.000 kg Succes-witte kool f 4f 4.10. Doorge draaid zijn: 27.000 kg Succes, 300 kg gele kool, 600 kg groene kool. NOORDERMARKTBOND, 22 Nov. - 1000 kg aardappelen: grove Alfa's 9,30 en blauwe Eigenheimers 8,40: 4400 kg uien 5,60 en grove 5,50—7; 1500 kg bieten A 9,40—9,60; 4200 kg andijvie 8,90—11,60; 2000 kg groene kool 5,60—6,70; 72.000 kg witte kool 4 en idem Succes 4—4,30. WARMENHUIZEN, 22 Nov. - 23.400 kg rode kool 4—8,50; 1000 kg gele kool 5,80; 24.700 kg witte kool 4—4,10; 1150 kg uien 6,20-7,40. Met de regelmaat van een klok ver schijnen tegenwoordig voor de recht bank lieden die hun verlangen naar een borrel niet kunnen onderdrukken alvorens hun wagen veilig en wel in een garage is ondergebracht. Nu is dat onderbrengen van de wagen niet doorslaggevend voor het al of niet verschijnen in de rechtszaal, doch wel het feit of, nadat aan Bacchus werd geofferd, het gaspedaal nog werd ge bruikt. En dat had de Limmenaar Wilhelmus M. wel gedaan, zodat diens verschijning op het matje voor de Meervoudige Kamer geen verwonde ring behoefde te wekken. Toch zouden de president van de Meervoudige Kamer, mr. J. Krabbe en de raadsheren wellicht nooit van de escapades van deze verdachte hebben gehoord, als de ambtenaar van het Openbaar Ministerie niet in hoger be roep was gegaan van de veroordeling welke de kantonrechter enkele weken geleden had uitgesproken. De kanton rechter had M. namelijk nog een kans willen geven buiten de celdeuren te blijven en hem tot een boete van f 80 veroordeeld. Een hechtenisstraf en het intrekken van de rijbevoegdheid zou den deze Limmenaar gedurende een drietal jaren boven- het hoofd blijven hangen. Zo had in ieder geval de kantonrechter zich de straf voorge steld, maar niet de ambtenaar die in hoger beroep ging en steun vond bij de officier van justitie, mr. Holsteijn. Hoe het gebeurde Op 3 Maart van dit jaar was M. in gezelschap van vijf personen op weg gegaan naar de Afsluitdijk. Men had het plan eens een gezellig dagje uit te gaan, maar toen in de omgeving van 't Zand één van de banden van de huurauto de „geest" gaf en de garage houder te kennen gaf dat de toestand van de banden zeer slecht was, besloot men naar Alkmaar terug te keren en daar de dag door te brengen. Verschil lende café's werden aangedaan met het^, gevolg, dat zowel bestuurder als passagiers omstreeks middernacht meer verheugd dan verstandig waren. Een agent van politie probeerde het gezelschap tot betere gedachten te brengen door het contactsleuteltje uit de wagen te nemen. Staande op de treeplank bleef het slechts bij vergeef se pogingen, daar harde handen een beletsel vormden. De toestand van de agent werd precair toen de bestuur der plotseling gas gaf. De agent moest van de treeplank springen daar hij anders tussen de wagen en de snel naderbij komende huizen zou zijn ver pletterd. Ijlings charterde de ijverige politiedienaar een taxi en zette een achtervolging in. Over de Friesebrug loste hij een paar waarschuwingsscho ten, maar het vrolijke gezelschap reed onverdroten voort. Pas geruime tijd later werd de auto tot stilstand ge bracht maar toen de agent zijn taxi had verlaten en naderbij kwam, gaf M. weer vol gas en zou voor de twee de maal zijn ontsnapt, als de agent niet zijn dienstpistool had getrokken en één van de voorbanden had lek geschoten. Vier van de zes inzittenden werden naar het politiebureau over gebracht. Twee anderen, waaronder de chauffeur, namen de vlucht. Enige uren later werd M. weer in de stad aangetroffen. De pogingen om hem in het politiebureau te verhoren, moes ten voorlopig worden opgegeven. „Hij zat slap in zijn stoel, met wezenloze ogen voor zich uit te kijken" vertelde één van de getuigen. „Hij was behoor lijk dronken". Gunstig bekend „Hoe komt het toch dat u de bloe metjes zo buiten ging zetten? U staat toch overigens gunstig bekend?" in formeerde de president. Verdachte stamelde wat verontschuldigingen waarbij hij even aantipte dat hij- zijn rijbewijs zo node kon missen in ver band met zijn zaken. „Dan neemt u maar een paard en wagen" zei de officier, die meende dat verdachte slechts met veertien da gen hechtenis en het ontzeggen van de rijbevoegdheid voor een jaar kon worden gestraft. „Het instituut, van de voorwaardelijke veroordeling kunnen wij hier niet hanteren. Dergelijke per sonen plegen zich van voorwaardelij ke straffen helaas niets aan te trek ken. Het is een wonder dat deze ver dachte geen brokken heeft gemaakt, maar dat is niet te danken aan zijn rij- capaciteit. Hij heeft slechts geluk ge had. Laat dit soort mensen maar lo pen, laat ze maar voelen dat zij niet in een auto thuis horen" besloot mr. Holsteijn zijn requisitoir. Mr. Berkhouwer wees met nadruk op het feit dat zijn cliënt gunstig be kend staat en verzocht de rechtbank, evenals de kantonrechter dat had wil len doen, verdachte nog een kans te geven. De uitspraak vindt plaats op 5 December. Het Waagplein bood tot laat in de middag een levendig beeld. Honderden dieren, koeien, graskalveren, stierkal veren, dekvaarzen enz., enz. bezetten een groot deel van het Waagplein, ter. wijl ook van de Doorbraak, de Korte Nieuwesloot een groot dèel werd ingenomen. Langs de kanten stonden verschillende kramen. Met het oog op de naderende feestdagen waren de handelaren in speculaas en taai-taai goed vertegenwoordigd. De Dijk was zoals gewoonlijk parkeerplaats voor tientallen veewagens, zodat het verkeer er soms enige moeilijkheden door on dervond. De aanvoer van koeien en kalveren naar deze markt was omvangrijker dan in het vorig jaar. Waren er verleden jaar 549 koeien en kalveren, thans klonk het geloei van 656 beesten rond de Waagtoren. De prijzen waren als volgt: Kalf- koeien van f 675f 900; Melkkoeien van f 650f 875; Geldekoeien van f 400 tot f 750; Kalfvaarzen van f 400f 600; Geldevaarzen van f 350f 550; Gras kalveren van f 225f 310; Stierkalve ren van f 350f 650. Hoewel er druk geredeneerd werd, was de handel maar matig. Velen had den van deze Schei-veemarkt meer verwacht. DE PEKING-DELEGATIE HEEFT VERTRAGING De Chinese communistische delegatie naar de V.N. zal niet voor Donderdag uit Praag vertrekken. Het ziet er naar uit,, dat reismoeilijk- heden de oorzaak zijn. l-YE TONEELGROEP Nederlandse Co- medie, onder directie van Johan de Meester, Guus Oster en Han Bentz van den Berg, heeft Alkmaar gisteravond in het helaas niet uitverkochte „Gul den Vlies" een opvoering van een Shakespeare-stuk gebracht, zo boeiend, zo indrukwekkend en zo verzorgd als wij in lange tijd niet zagen. Hierdoor is ons nog eens duidelijk geworden, welk een genie de grote Engelse schrijver was. Het is bijna onbegrijpelijk dat dit uitzonderlijke talent leefde ruim drie en een halve eeuw geleden, want wat hij schreef is zo diep menselijk en weet zo de deugden en gebreken van de mens in het licht te stellen, dat men in 1950 nog vol bewondering zijn %rote werken ziet. Men denke slechts aan Hamlet, aan Midzomernachtsdroom, de Koopman van Vepetie, King Lear, Richard III, Othello, de Koningsdra ma's, Driekoningenavond, enz. enz. In derdaad de man, die in 1564 in Strat- ford-on-Avon geboren werd en in 1616 stierf, is een genie geweest, en zeker mag hij gerekend worden onder de grootste toneelschrijvers van alle tijden. Het is een bijzonder compliment voor de Nederlandse Comedie, dat zij van zijn werk „Leer om Leer" zo'n uiter mate verzorgde voorstelling heeft ge geven. Maar met grote voldoening zij direct hulde gebracht aan Gerard de Brabander, die het stuk op schitteren de wijze in Nederlandse verzen heeft overgezet. Dat „Leer om Leer" zo'n groot succes behaalt, is naast de uit muntend verzorgde opvoering te dan ken aan de prachtige vertaling. Maandagavond vergaderde de raad on der voorzitterschap van burgemeester Bakker. De voorzitter sprak er zijn ge noegen over uit, deze vergadering te kun nen houden in de gerestaureerde raad zaal. Hij dankte de raad voor de mede werking die hij om dit te bereiken, had verleend. De heer Buren sprak als oudste raadslid zijn voldoening uit over de wijze waarop het werk is verricht en uitte de wens, dat de raad nog lange tijd met ge noegen in deze zaal zal mogen vergaderen. Ingekomen was een schrijven van de Bond van Land- en Zuivelarbeiders met verzoek de minister van Sociale Zaken extra overbruggingssteun voor de winter maanden te vragen. B. en W. stelden voor dit adres aan te houden om te onderzoe ken welke mogelijkheden er in verband met collectieve regelingen bestaan. Beslo ten werd 5 procent toeslag te verlenen aan gemeente- en onderwijzend personeel. De uitkering aan de o.l. school had over 1949 bij 69 leerlingen bedragen 1141,95. De werkelijke uitgaven hadden bedragen 1767,49. Overschrijding van 625,54. Voor deb ijzondere scholen waren deze bedra gen 4852,20 en f 5063,35, meer 211,15. Behandeld werd een verzoek van het RK schoolbestuur om medewerking ingevolge art. 72 der l.o.-wet, bij de aanschaffing van een harmonium. De kosten zullen onge veer 300 bedragen. De heer Buren vond de aanschaffing overbodig, 't volgend jaar kan er wel weer om een ander instrument worden gevraagd. Bovendien vond hij een harmonium niet het meest geschikte in strument en zou dan een piano prefereren. De voorzitter antwoordde hierop dat de zanglessen anders worden gegeven dan vroeger Dat het schoolbestuur binnenkort weer een ander instrument zou vragen geloofde de voorzitter niet. Een piano zou veel te duur zijn en moeilijk te verplaat sen, terwijl een harmonium van klein mo del zeer transportabel is. Hierna werd dit voorstel aangenomen. Van de hoofden der scholen (openbare en bijzondere) was een verzoek ingekomen om een filmtoe stel te mogen aanschaffen, op alle scholen te gebruiken. B. en W. stelden voor dit verzoek toe te staan. De kosten van zo'n toestel zullen ongeveer f 70 per jaar be dragen. Eventueel kan de gemeente er zelf ook gebruik van maken. Besloten werd een lening onder verband van twee de hypotheek groot 1600 te verstrekken ingevolge art. 27 der Financieringsrege ling 1948, woningbouw. Vervolgens werd besloten het gedeelte van de Sehermerdijk ten zuiden van de verkeersweg aan de Omval, de naam te geven van „Korte Sehermerdijk". Dit gedeelte is thans door de Nieuwe Schermerweg afgesloten. De Rijkswaterstaat verzocht een stukje grond groot 9 ca van de gemeente te mo gen kopen voor de prijs van 1. Deze grond is gelegen bij het gebouw der N.V. Gist- en Spiritusfabriek en is van bete kenis voor de aanleg van de nieuwe ver- keersbrug over het Noordhollands Kanaal. Nadat ook dit was goedgevonden, sloot de voorzitter de vergadering. In „Het Wapen van Vrone" werd een ver gadering gehouden door het prov. bestuur van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Ruim dertig' huisvrouwen waren hier aanwezig. De prov. secretaresse, mevr. Bakker—Visser, heette de aanwezigen hartelijk welkom en hoopte, na haar uiteenzetting, dat er ook in de Langedijk een afdeling wordt opgericht. Op aantrekkelijke wijze bracht spreekster het grote nut van de bond naar voren. „In deze tijd is het niet alleen aan de mannen zich in bonden te organiseren, want ook wij, vrouwen, hebben moeilijkheden en die wij niet alleen kunnen oplossen. Ook wij moeten georganiseerd zijn. Bij verschillende instanties zijn we reeds ver tegenwoordigd." Aldus spreekster-. Na verschillende belangwekkende voorbeelden te hebben aangehaald, wees zij op het steeds groter wordende ledental, n.I. 35.000, waar van de provincie Noord-Holland er 5900 telt. „In Febr. 1951", aldus spreekster, „wordt in Alkmaar door het prov. bestuur een grote modeshow gehouden; nu niet van verkopers, maar van kopers, die eens zullen laten zien, dat men van werkelijk goedkope stof toch een mooi en vlot kledingstuk kan maken." Een succes mag het zeker genoemd worden, dat twee-en-dertig vrouwen zich ais lid op gaven, waarmee de afdeling was opgericht. Direct g'ing men over tot het kiezen van een bestuur. Mevr, Schram, mevr. Wit—Stapel, mevr. Ruis—Slik, mevr. Kout en mevr. Honig werden gekozen. Leer om Leer verplaatst de toeschou wer naar Wenen. De hertog van die stad, Vincentio, besluit zijn macht over te dragen aan zijn stadhouder Angelo, gezien de misstanden ook op zedelijk gebied, waartegen vooral Angelo krach tig optreedt. Claudio, een jonge edel man in zijn eerste slachtoffer. Isabella, de zuster van Claudio, die op het punt staat in een klooster te gaan, gaat Angelo om genade smeken. Deze laat ste wil Isabella voor zich hebben en slechts als zij zich aan hem geeft kan Claudio gered worden. Maar zij wordt bijgestaan door een monnik. Deze on bekende raadt haar zogenaamd op An gelo's voorstel in te gaan, doch haar plaats wordt ingenomen door Mariana de vroegere verloofde van Angelo. Deze loopt in de val en als dan hertog Vincentio terugkeert wordt Angelo ont maskerd. De hertog dwingt hem te trou wen met Mariana en wint zelf de lief de van Isabella. Hieromheen heeft Shakespeare op de van hem bekende geniale wijze diverse interessante bijfiguren geplaatst, die echter in het verloop van het geheel een belangrijke rol spelen en daardoor mede werken aan een fleurig en boei end geheel. In tal van kleine scènes, die het stuk zo'n bijzondere bekoring geven, toont Shakespeare zich een meester. Doch zoals te begrijpen is, staat of valt zo'n bijzonder werk met de ver tolking. Nu deze is door de regisseur Johan de Meester en de uitstekende actrices en acteurs, in prachtig samen spel tot een inderdaad voortreffelijk geheel geworden, dat met bijzondere aandacht onder de grootste stilte is ge volgd. Het publiek was inderdaad ge boeid. En voor de voortdurende ver wisseling van decor was op ingenieuze wijze gezorgd. De achttien medewer kenden gaven een samenspel dat be wondering afdwong en een compliment inhield voor de regisseur. De liefhebbers van inderdaad echt toneelspel zullen volop genoten hebben, want de persoonlijke prestaties moch ten zeer hoog worden aangeslagen. Sommigen hebben zelfs zichzelf over troffen. Een woord van hulde allereerst voor Johan Fiolet, die de rol van Vincentio op voortreffelijke wijze heeft vertolkt. Eerst als hertog, daarna als de geeste lijke en ten slotte als de vorst, die goed en kwaad weet te onderscheiden. Mooi van opvatting, opmerkelijk van dictie. Han Bentz van den Berg speelde Ange lo op geslepen wijze. Zijn opvatting ge tuigde van bijzonder inzicht. Allard van der Scheer was een sympathieke Claudio. Maar laten wij eerst de dames meer naar voren brengen. Ellen Vogel bevestigde volkomen de uitstekende in druk, die haar spel in andere stukken heeft gemaakt. Er is zelfs nog steeds vooruitgang. Lous Hensen was een sympathieke Mariana, terwijl Fé Scia- rone' haar juiste plaats wist te houden in het ensemble. Mimi Boesnach had er niet tegen op gezien om zich als de koppelaarster nu niet bepaald aantrek kelijk te maken. Haar bediende Pom- pejus werd door Anton Burgdorffer tot een echte Shakespeare-figuur gemaakt. Ton Lutz weerde zich kranig in een drietal kleinere rollen: Peter de mon nik, Schuim de dwaze jonker en Ber- nardijn de gevangen misdadiger. Een groot succes behaalde voorts Fons Ra demakers, die de fantast Lucio inder daad vlot vol dwaze fantasie speelde. En Philippe la Chapelle wist zich als Escalus, de oude raadsheer, kranig te handhaven. Een daverend applaus brak los na de slotscène. Vele malen werden de uitvoerenden teruggeroepen en ten slotte bracht men het gehele ensemble staande een ovatie. G. In de haven van Amsterdam is de strop van een drijvende kraan, waar in een boomstam van vijf ton hmg.tfS' broken. De stam maakte een gat het dek van de kraan boven de wo ning van de schipper en doodde dieds vrouw.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2