in de ban van het Koninklijk bezoek Londen Grote Drie niet eens over bufferzone in Korea VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Treinbotsing te New York Alleen falen we, samen winnen we Een grootse rede TEMIDDEN DER NEDERLANDERS Donderdag 23 Nov. 1950 147e Jaargag No. 275 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN r en elegance van onze De charme Koningin gesprek van de dag DE TWEEDE DAG van het Koninklijk bezoek is een aaneenschakeling geweest van vorstelijke pracht en praal. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Londen stormenderhand veroverd. De gehele stad spreekt over de charme en elegance van Hare Majesteit. Ook gisteren hebben de Londenaren haar op haar tochten door de stad een uitbundige ontvangst bereid, welke wij zelfs niet bij het staatsiebczoek van de Franse president hebben gezien. Groot ceremonieel in de Guildhall PHILIPS HEEFT PRIMEUR Claridges' was één bloemenhof Zestig gasten aan het staatsiediner KoJit BeJteA Vliegtuig met 24 passa giers vermist Haar toelating tot de V.N. geen Veto-kwestie BUREAU: ADMINISTRATIE Voordum 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20. Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Koningin en Prins veroveren een wereldstad (Telefonisch van onze correspondent te Londen) Tribmttocht door Londen Toegejuicht door duizenden en thousiaste Londenaren, rijdt H.M. Koningin Juliana, gezeten naast Z.M. Koning George VI van Enge land door de straten van Londen. deeds 's morgens vroeg stond men in tiendubbele rijen langs de vorstelij ke route van Buckingham Palace naar de Guildhall. Toen Hare Majesteit en Prins Bernhard om twaalf uur in een open caleche, geëscorteerd door de Roval Household Cavalry het paleis verlieten, weerklonk een gejuich ,dat zich voortzette langs de Mall, Trafal gar Square, de Gerechtshoven en FIretstreet om in het hart van de City ziin hoogtepunt te bereiken. Op een half dozijn punten langs de route stonden militaire kapellen opgesteld, die het Koninklijk Paar met muziek verwel komden. Toen de stoet de gerechtsho ven passeerde, moesten de politieagen ten elkaar de handen reiken teneinde de juichende menigte in bedwang te houden. Inmiddels waren op de Gothische binnenplaats van de uit de Middel eeuwen daterende Guildhall de 700 gas ten in afwachting van de komst van het Hoge Paar. Daar waren de Lord Mayor van Londen in zijn goud met zwart fluwelen gewaad, de 24 wethou ders in hun rode met bont afgezette toga's en de honderd gemeenteraads leden in diepblauwe toga's. Aan de rech terzijde van de burgemeester stond het voltallige Britse kabinet, alsmede veld maarschalk Montgomery. Grote hilariteit verwekte de Britse minister van Gezondheid, Bevan, die om principiële redenen in een blauw coi- bertcostuum verscheen in plaats van in het voorgeschreven jaquet. Om klokslag half een weerklonk van buiten het geschal van trompetten. De Lord Mayor, voorafgegaan door de dragers van de regalia van de stad Londen, het gouden zwaard en de gou den mace (een grote gebeeldhouwde gouden knots), schreed naar de ingang om Koningin Juliana en Prins Bern hard te verwelkomen. Wederom schal den de trompetten en langzaam kwam de vorstelijke processie naar binnen. Voorop in goud ornaat de City .Marshall leden van de hofhouding van H.M. de Koningin en de Hertog van Cloucester in het groot tenue van kolonel der Grenadiers, gevolgd door de dragers van het gouden zwaard en de gouden mace en daarachter aan de rechterzijde van Koninqin is verrukt (Telefonisch van onze correspondent te Londen) gNIGE minuten voordat de Ko ningin als gastvrouwe in Cla- ridge Hotel arriveerde, hebben wij in de foyer van het hotel een kort gesprek gehad met H.M.'s Dame du Palais Mevr. L. Verbrug- een van 's Gravendeel Wij vroegen haar naar de indruk van H.M. over het bezoek aan Londen. Mevrouw Verbruggen van 's Gravendeel zei- ile: „Wel, Hare Majesteit is er eenvoudig verrukt over. Zij geniet van het bezoek en is vooral getrof fen door de warme gevoelens van vriendschap van het Londense pu bliek". de Lord Mayor Koningin Juliana, on middellijk gevolgd door Prins Bernhard en de Mayoress. De Koningin was ge kleed in een zeegroene zijden japon waarop een diamanten broche, een bij passende fluwelen hoed, met twee grote zeegroene en roestbruine pompoenen en aan de achterzijde ter weerszijden van de hoedenpen twee grote parels. Het smaakvolle toilet wekte de bewonde ring der aanwezigen. In de hand droeg H.M. een boeket goudkleurige rozen. De stoet schreed naar de twee gouden tronen, waarop Koningin Juliana en de Lord Mayor plaats namen. Rechts van de burgemeester op een kleinere zetel nam Prins Bernhard plaats. Nadat een adres van welkom was ge richt tot de Koningin, onderscheidde H.M. de Lord Mayor met het Groot kruis in de Orde van Oranje Nassau Nogmaals stelde de stoet zich op om zich naar de Art Gallery te begeven, alwaar alle gouden ornamenten van de City of London de hoofdtafel sierden. (Zie verder elders in dit blad). Dertig personen gedood Tengevolge van een botsing tussen twee treinen op een schraagbrug in de dichtbevolkte Queenswjjk te New York zijn naar schatting dertig personen om het leven gekomen en 75 gewond. Vijf tig artsen verleenden medische hulp. Beide treinen waren overvol inet passagiers, die ter viering van „Thanks giving Day" New York verlieten. Dui zenden zagen bij het reddingswerk toe. Van alle kanten van Long Island kwa men verwanten per auto naar de plaats van het ongeval. Overspannen vrouwen riepen luide hun echtgenoten en ver wanten bij de naam, terwijl zij tussen de wrakstukken van de trein zochten. Naar verluidt werd het ongeval ver oorzaakt doordat de voorste trein bui ten de dienstregeling om stilstond om twee vrouwen te laten uitstappen, die in de verkeerde trein waren gestapt. Koningin Juliana in de Guildhall: Wij moeien een wereld van eendrachi maken (Telefonisch van onze correspondent te Londen). „JK geloof er niet in, de toekomst somber te beschouwen. Grote mogelijkheden zijn aan onze linker- en rechterhand en in het bijzonder voor ons. Wij moe ten er een wijs gebruik van maken en wijs wil zeggen: met onze ogen open, ons bart soepel, onze geest waakzaam en onbevangen voor iedere mogelijkheid, die de broederschap der mensen kan bevorderen". Deze woorden sprak Koningin Juliana in haar rede tot de Lord Mayor van Londen tijdens de lunch in de Guildhall. tie rede ontlokte een Engelse radio-reporter de opmerking: „Wjj zijn gewend een koninklijke rede als iets formeels te beschouwen, maar dit was ontroerend". „gLOED, zweet en tranen hebben ons allen een gezegende erfenis nage laten", aldus de Koningin. „Wij gevoe len, dat wij moeten maken een wereld van eendracht. Alle tegenwoordige om standigheden vergroten de drang naar deze aanstaande eenheid. Het doet ons goed te realiseren, dat de belangen van vredelievende naties moeten worden gecoördineerd, dat een militaire strijd tussen hen, zoals dit bestond, even on denkbaar is geworden als oorlog tussen uw graafschappen of onze provincies. Wij moeten leren veel oude denkbeel den te beschouwen als verdwijnend of verdwenen. Sommige begrippen, die wij allen plachten mee te dragen en op te tuigen met fraaie leuzen, zijn niets dan vermomde nationale zelfzucht. Zij strompelen verder op zere voeten, want uiteindelijk is bewezen, dat ze alleen maar tot hindernis zijn op de weg naar de wereldvrede. Deze nieuwe eenheid is nog heel iong en tastend en het is moeilijk nu te voorspellen, welke van haar vormen later herziening zal be hoeven. Toch is de ontwikkeling naar zowel Europese als wereld-vereniging onontkenbaar en onontkoombaar. Wij moeten Ieren elkanders lasten te dragen. Blijkbaar is het enorm moeilijk voor menselijke wezens om de efficien cy te vatten van de toepassing van deze aloude waarheid. Alleen falen we, samen winnen we. De toekomst zal ge heel beheerst worden door dit eenwor- dings-proces en wij zien het aan met (Telefonisch van onze correspondent te Londen) QM DRIE UUR 's middags kwam voor <ic Nederlandse kolonie in Londen het hoogtepunt van de dag. H.M. de Koningin en Prins Bernhard begaven zich naar het terrein van de in aanbouw zijnde Ned. Hervormde kerk in Austin Friars, alwaar ongeveer tweeduizend Nederlanders het Koninklijk Paar een ware ovatie brachten. De Koningin was zichtbaar ontroerd door dit bewijs van aanhankelijkheid van zovele Nederlan ders in de vreemde. Zij bezichtigde de eerste steen, die door Prinses Irene ge logd is en schoot in de lacb toen Ds. van Apeldoorn haar vertelde met hoe vee) energieke hamerslagen haar doch tertje deze daad had verricht. Jhr Roell, voorzitter van „Neerlan- ia heette H.M. de Koningin en Prins Bernhard welkom en bracht dank voor de bereidwilligheid, welke de Koninklij 6 ®^oekers getoond hadden om een ogenblik temidden van de Nederlandse ."p1™ vertoeven. Vervolgens richt- -ij. zich in warme bewoordingen tot olonie, die zij vergeleek met een groot huiselijk dorp en een voorpost van Nederland Spontaan braken de aanwezigen los in een driewerf hoera en aan het gejuich scheen geen einde te komen. Hierna werden dertig leden van de Nederlandse kolonie, voornamelijk ouden van dagen, oud-militairen en verzetstrijders aan de Koningin voorge ste.d. Hieronder bevond zich o.m. Wil lem de Haan, een oud-verzetstrijder, die beide armen mist en thans als boek houder in Londen werkzaam is, me vrouw en de 'heer Bruns, de moeder en vader van de nieuwe Nederlandse Zee mansclub en de 81-jarige heer Rus uit Alkmaar, nu koster van de Ned. Herv Kerk in Londen. Een uit volle borst - ook door de Koningin gezongen „Waar de blanke top der duinen" be sloot het bezoek in Austin Friars S'echts node liet men het Koninklij Paar gaan. De kolonie trachtte door een aanhoudend gejuich H.M. ertoe te bewegen nog enkele minuten langer te blijven, maar de nauwgezetheid, waar mede het gehele bezoek geregeld is, liet dit niet toe. ontzag. Deze beweging is zo groots, dat het ons even nietig laat voelen, als wanneer we boven ons de nachthemel zien, vol sterren, in zijn ongekende on metelijkheid. Wij voelen de goddelijke grootheid van de koers der geschiede nis en het doet ons de tekenen verstaan in de tijd. In die houding van onze geest zouden wij het verafschuwen al leen maar toeschouwers te blijven. V(fe voelen het als een voorrecht, weg te gooien wat ons hindert en vooruit te gaan. in de beweging te zijn, ieder zich een lid voelend van het team dat mee wil wersen en de wereld vervormen tot wat ze zou moeten zijn. Het is een voorrecht vandaag te leven en morgen". De programmadienst der Philips experimentele televisie heeft heden avond voor zijn kijkers een interes sante primeur. In samenwerking met de BBC-Television is een speciale film van het koninklijk bezoek aan Lon den gemaakt, die dan zal worden ver toond. Aldus komt de eerste interna tionale programma-uitwisseling tussen Engeland en Nederland op televisiege bied tot stand. De Engelse TV-kijkers hebben de film reeds gezien, als directe uitzending. Het werk gaat voort Eén der appartementen, die in Buckingham Palace ter beschikking waren gesteld van Koningin Juliana, doet gedurende het staatsbezoek dienst als werkkamer voor de Koningin. On danks het drukke programma dienen de meest urgente staatszaken te wor den afgehandeld. De staatsstukken ko men per vliegtuig van Nederland naar Londen en worden per speciale koe- r.eènaar- .Buckingham. -Pala.ee. ge± bracht. Met mej. mr. Teilegen, de di recteur van het kabinet van de Ko ningin, worden de stukken behandeld en weer teruggezonden naar Neder land. Dit werk geschiedt des ochtends vóór tien uur. Ook mr. Stikker, die het bezoek aan Engeland meemaakt, besteedt elk beschikbaar uur voor zijn lopende werkzaamheden. Eert grappig incident QISTERAVOND was de gehele Lon dense politiemacht en de „special branch" van Scotland Yard op de been om de menigte in bedwang te houden, die samengestroomd was om de aan komst te zien van de zestig gasten voor het staatsiediner, dat H.M. de Koningin Koning George in Claridge Kottel aan bood. De hall van het hotel was her schapen in een grote bloementuin. Vier duizend rode rozen, geschikt in massale boeketten, tooiden hall en balzaal. Een lange dinertafel ging bijna schuil onder tien grote gouden vazen, afkomstig van het Paleis Soestdijk, waarin de rode ro zen een prachtig contrast vormden met het witte tafellinnen. In het midden waar Koningin Juliana en Ko ning George gezeten waren met aan Dritse handelaars in en fabrikanten van pijpen zullen een conferentie beleggen over het verminderen van het aantal pijprokers. Men wijt deze ver mindering, vooral onder de jongeren, aan de hoge aanschaffingskosten. In de Hongaarse hoofdstad kijken ze daar- In Birmingham heeft men ook een open oog voor de mogelijkheden van entegen niet op een paar centen als het dit moderne vervoermiddel: Op het vige opmerking van Theodoor is diene op pijpen aankomt. Daar werd een plan platte dak van een groot gebouw aldaar aangenomen om de 118 warmwater bronnen die de stad rijk is te gaan ge bruiken voor de verwarming van alle Boedapester huizen, p Bant, Tollebeek, zal een speciaal heliocoptère-station gevestigd worden, p Dat de Britse ad miraliteit ten slotte eveneens van het kaanse luchtmacht, die daar als taxi- nut van de „vliegende bananen" Luttelgast en Criel(l), Neêrlands vier tuigd is moge blijken uit het over- voor- jongste. in de Noord-Oost-Polder ver rezen dorpen hebben voorlopig nog geen centrale stadsverwarming nodig; tezamen tellen ze nog slechts vier en zestig gewone en acht en veertig nood woningen. p Dat een mens die klein tjes anders niet moet verontachtzamen ondervond een warenhuis-Kerstman in St. Louis die een vierjarig jochie lief devol optilde doch per ongeluk liet val len. De rechter besliste dat hij de ouders en het knaapje elk vijfhonderd dollar schadevergoeding moet betalen wegens het (wredelijk) verstoren van een kinderillusie, p Een huisvrouw uit Dayton koesterde geen enkele illusie meer omtrent de waarheidsliefde van haar echtgenoot. Weshalve zij een helio- coptère huurde teneinde gewapend met een veldkijker vanuit haar luchttaxi uit te vissen waar manlief op weg van wm* naa» ha» aoai Weef plakken, lui nemen de volgende zomer heliocopters een zes en vijftigjarige vaste bezoeker in te zetten bij oefeningen in de bestrij ding van vijandelijke onderzeeboten. gondskanselier Adenauer (opgeschrikt door de aanslag op president Tru- Men vreest, dat een tweemotorig vliegtuig, dat vierentwintig leden van een Amerikaanse godsdienstige secte vervoerde, op het 3600 m. hoge Moran- gebergte in Wyoming te pletter is ge vlogen. Het toestel wordt thans al meer dan een dag vermist. Er zouden vier vrouwen en tien kinderen onder de inzittenden zijn. Het toestel was onderweg van Chicago naar Billings. Acheson deelt mede: Contact met Chinees-communistische delegatie Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft op zijn pers- confereMtie-irerklaard, dat er geen overeenstemming tussen Engeland, Frankrijk en Amerika is bereikt over de vorming van een gedemilitariseerde bufferzone tussen China en Korea. Hij heeft er zich echter niet over uitgelaten, of deze kwestie nog zal worden opgenomen met de Chinese communistsche delegatie, die thans op weg is naar Lake Success. Uit andere bron verluidt echter, dat de Britse zaakgelastigde te Peking, Hutchinson, weldra de Chinese regering zal polsen over een mogelijkheid, het Koreaanse probleem te regelen. Zelfs wordt gezegd, dat de Britse minister voor Schotland, Hector MacNeil, vanavond naar Lake Success zal vliegen en dan contact zal openen met de Chinese delegatie, die „toevallig" met hetzelfde vliegtuig reist. Overigens acht men het te Londen duidelijk, dat de gezamenlijke pogin gen van de Westelijke mogendheden, om het Koreaanse conflict op te los sen, tot stilstand zijn gekomen tot na de aankomst van de Chinese delegatie in Lake Success. De toelating van deze delegatie tot de V.N. kan niet door een veto van een der grote mogendheden worden tegengegaan, zo heeft Acheson ver klaard. De minister trok een grens tussen de toelating van een nieuw land tot de V.N., waartegen- wel een veto kan worden uitgebracht, en de erkenning van een delegatie van een land, dat reeds lid is, en zei, dat dit laatste geval een procedurekwestie oplevert, die bij meerderheid van stemmen wordt beslist. De V.S. zouden zich in dezen hou den aan de drie klassieke criteria, de vraag n.l. of een regering daadwerke lijk het grootste deel van het land be zit, de internationale verplichtingen van de staat overneemt en of zij door het volk wordt aanvaard. Overigens verluidt, dat de Chinese troepen van hun regering order heb ben gekregen, Korea te verlaten, zulks wegens de zware verliezen die zij door het artillerievuur en de bom bardementen van de Verenigde Strijd krachten hebben geleden. Deze stap wordt overigens in Washington ge noemd als de inleiding tot besprekin gen over de oplossing van de Kore aanse kwestie met China. MacArthur, de opperbevelhebber der V.N., is van overtuiging, dat de oorlog in Korea de volgende maand uit zal zijn. De Sowjet-Unie stelt in dit conflict geen belang meer, meent hij. de overzijde Koningin Elizabeth en Prins Bernhard, waren drie meter lange spiegels op de tafel gelegd en bedekt met rozen. Om klokslag acht uur vertelde het gejuich buiten Claridge Hotel, dat Ko ningin Juliana gearriveerd was. Onze vorstin verwierf andermaal de bewon dering van allen, die haar zagen. Zij was gekleed in een witte struisveren cape over een pastelgroene zijden avondtoilet en droeg een diamanten tiara op het hoofd. Met een stralende glimlach keerde zij zich om naar de juichende menigte om met een vrien delijke knik te danken en zich vervol gens over de rode loper door de met seringen, rozen en orchideeën versierde hall naar de ontvangstzaal voor de bal zaal te begeven. j (Zie verder elders in dit blad). man) nam eveneens voorzorgsmaatre gelen: aan de dertien leden van zijn kabinet liet hij ten behoeve van hun persoonlijke veiligheid browning revol vers uitreiken. Als daar maar geen on gelukken van komen. Q Ten bewijze dat dit niet zo maar een losse bijgelo- het volgende bericht: In een dancing te Oakland werd de vijf en dertigjarige vrouw van een sergeant bij de Ameri- girl (beroepsdanseuse) een extra spel- degeldje probeerde te verdienen door Gevraagd bij de V.N.: Een bekwame rangeerder (met speciale kennis van buffers). op de dansvloer neergeschoten omdat ze weigerde een slippertje met hem te maken. Het is in Amerika trouwens toch wonderlijk uitgaan: In een bios coop in Arkansas vielen vijftig perso nen in zwijm omdat de ventilatie niet werkte. En in een stadje in Ontario kon op een gegeven ogenblik geen der bezoekers de electrische piano laten spelen omdat één van hen de eigenaar anderhalve dollar Betaald had om in stilte te kunnen lunchen. Tip voor mi nister Lieftinck: vermakelijkheidsbelas ting op stilte. En teneinde niemand te bevoordelen ook een tip voor minis ter 's Jacob: De Engelse Staatssecreta ris van oorlog maakte bekend dat er sinds 1 September, toen de soldij ver hoogd werd, twee maal zo veel dienst plichtigen opkwamen dan in het vorige ja«r. Te Tunis heeft een botsing plaats gevonden tussen stakende landarbei- dei's en politie, waardoor vier stakers werden gedood en twaalf gewond. Ook vier politiemannen liepen verwondin gen op. Weerbericht Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Wisselende bewolking met in de Westelijke provincies en kele verspreide buien, elders al thans nog tot in de middag over wegend droog weer. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig' verandering in tempera tuur.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1