G. D Stad en Omgeving Ontsmettingsinrichting van Witte Kruis niet rendabel het ELS DE MENS EN DE NATUUR Marsepain Banket Speculaas Een geslaagde KanaaStocht De Sint moet toch komen Rode Kruis houdt weder om boottocht voor invaliden AGENDA „Sn eigen handen" Nieuws uit De Langedijk Nieuwe gastarieven Noord-Scharwoude Steun wettig gezag Heer-Huge waard Plattelandsvrouwen woonden demonstratie bij Egmond aan Zee Loeiend bezoek DONDERDAG 38 NOVEMBER 1950 Begroting 1951 vastgesteld Tijdens de gisteravond in „Het V.'a- pen van Haarlem" gehouden ledenver gadering van de afdeling Alkmaar van de K.H. ver. „Het Witte Kruis" memo reerde de voorzitter, de heer D. G. G. Margadant, in zijn openingswoord de viering van het 75-jarig besiaan der Noordhoilandse Vereniging. Spreker bracht speciaal dank aan de commissie voor de regeling waarin zJtttng hadden de heer G. A. de Lange, voorzitter, me vrouw M. KleineSas, secretaresse en de heer R. Voerbaar, penningmeester. Vastgesteld werden de begrotingen voor het jaar 1951 van het magazijn het badhuis, de wijkverpleging, de kraamverpleging en de gezinsverzor ging. De begroting voor het magazijn sluit op een bedrag van f 29.850, die voor het badhuis op f 11.089.91, waar bij voor inkomsten van baden ge rekend is op f9000, die voor de wijk verpleging op f 22.924, voor de kraam verpleging op f 35.801 en voor de ge zinsverzorging op f 19.560. Onder dank zegging aan de penningmeester, de heer G. A. de Lange werden de be grotingen onveranderd vastgesteld. Reorganisatie Bij de behandeling van de Beschrij vingsbrief voor de 94ste algemene ver gadering, die op 28 November te Am sterdam wordt gehouden, werd uit voerig gesproken over het rapport, dat is uitgebracht door de Commissie voor Reorganisatie van de Noordhol landse Vereniging Het Witte Kruis. Uit dit rapport is gebleken, dat het herstellingsoord voor vrouwen en meisjes „Heideheuvel" te Hilversum een zó groot tekort heeft, dat men niet op de huidige wijze met de exploi tatie zal kunnen voortgaan. Aangeno men mag worden, dat Heideheuvel be schikbaar zal komen voor de verple ging van asthmatische kinderen. Ook de financiële uitkomsten van de ont smettingsinrichting te Alkmaar zijn zo de laatste jaren ongunstig, dat ernstig overwogen moet worden of verdere exploitatie van dit bedrijf wel verant woord is. Nagegaan zal worden of, en zo ja, op welke wijze, een voordeliger exploitatie mogelijk is. Ook een alge hele reorganisatie van Het Witte Kruis wordt door deze commissie over wogen. Hiervoor bestaan echter nog geen vastomlijnde plannen. Wij hebben deze zomer van harte meegeleefd met al die moedige zwemmers en zwemsters, die gepoogd hebben het Kanaal over te zwemmen en daarin voor het overgrote deel niet geslaagd zijn. Natuurlijk heeft ook het reclame element daaraan niet ontbroken. In alle dagbladen verschenen uitvoerige beschrijvingen van de zwemkampioe- nen en de talrijke foto's waarop ze in 't water met hun volgboot gekiekt waren, gaven het bewijs dat hier een bijzon dere zwemprestatie werd geleverd. Wie verwacht had, dat, nu het koude jaargetijde is aangebroken, het Kanaal- zwemmen gestaakt is, vergist zich. Gister is ;r een kampioen geweest, die niet alleen te water gegaan is naar er met behulp van een volgboot in geslaagd is ongedeerd de overzijde van het Kanaal te bereiken. En wat ons sportenthousiasten grote vreugde en voldoening heeft gegeven is. dat het ditmaal een Alkmaarder of beter ge zegd een Alkmaarse geweest is, wat trouwens niet te verwonderen is om dat het vrouwelijke element op zwem- gebied altijd betere prestaties heeft geleverd dan het mannelijke. Deze Kanaaltocht was niet georgani seerd en daarom een verrassing. Zij was zelfs een verrassing voor de kam pioene zelf en het had maar weinig ge scheeld of er was door onbekend heid met het vroegtijdig te water gaan geen volgboot en geen bemanning geweest. De start van de kampioene kon ditmaal niet gefotografeerd wor den door gebrek aan een fotograaf en men ziet uit dit alles wel hoe weinig voorbereiding er geweest is. Er was zelfs geen tijd de zwemster behoorlijk in te vetten maar men troostte zich met de gedachte dat zij al vet genoeg van zich zelf was. Na deze schijnbaar onvriendelijke op merking mag een nadere verklaring niet uitblijven. Het kanaal was namelijk het Noord hollands Kanaal en de zwemster was een kop die ter hoogte van de Korte Nieuwesloot van de loopplank gleed en in het water tuimelde. Het dier sloeg onmiddellijk de poten uit en wist zich kranig boven water te houden. Wij we ten niet of het de schoolslag of e crawlslag toepaste, maar de kop bleef boven water en een ijlings bemand roeibootje wees de richting aan waar door het koebeest regelrecht naar de overzijde van het Kanaal zwom en daar in triomf op de vaste wal werd gebracht. Er was weinig publiek maar er was dan ook geen reclame voor gemaakt. Besloten werd naar de algemene vergadering te Amsterdam, waar bo vengenoemde punten in bespreking zullen worden gebracht, af te vaar digen mevr. M. ElemaSas en de heer C. Couwenhoven. Ten slotte volgde nog de benoeming van twee leden in de Commissie tot nazien der rekening, waarin wegens periodiek aftreden van de heren G. W Kloos en K. Kirpenstein werden ge kozen de heren A. Nouwen en C. Mijlhoff. Wie herinnert zich niet uit zijn jeugd het medelijden met het arme makertje, waar de Sint niet „reed", om de zeer prozaïsche reden van de lege beurs. In de Sinterklaas-vertelsels organiseerden de vriendjes dan iets en de clou van zo'n verhaal was dan, dat de Sint luis terrijker dan ooit het arme makkertje bedacht. Vertelsels worden werkelijkheid. De kans is zeer groot dat de goedheilig man dit jaar alle openbare lagere- en kleuterscholen voorbij zal moeten gaan, omdat de commissie, die reeds veertig jaar de feestelijkheden organiseerde er thans geen geld meer voor heeft. De jaarlijkse collecte huis-aan-huis had tot nog toe een opbrengst, ito de onkosten precies kon dekken. Nu cte prijzen bijna verdubbeld zijn zal het veel moeilijker worden. Toch zullen Zaterdag de col lectebussen weer rammelen. Men hoopt niet tevergeefs. Om de kinderen dit jaar oog-in-oog met de Sint te .'voeren, zal er dieper in de beurs getast moeten worden. Maar ieder die weet welk een evenement deze feestdag voor het kind is, zal dat graag doen. Zaterdag komen de bussen dus. Het feit dat slechts twee leden aan wezig waren op de gisteravond in het Stadhuis gehouden ledenvergadering van het Nederlandse Rode Kruis, deed de voorzitter, de heer J. Maats in zijn openingswoord opmerken, dat de pers de vergaderingen van het Rode Kruis trouwer bezoekt dan de meeste leden. De secretaris-penningmeester, de heer P. H. Nijhuis, had voor het jaar 1951 een begroting opgemaakt die sluit op een bedrag van f 8800. Het vorige jaar was er een nadelig saldo van f 1000 ge raamd. Bij de inkomsten is aan con tributie gerékend op f 5000 en de col lecte is gesteld op f 3000. Bij de uitga ven is f 200 uitgetrokken voor de bloed transfusiedienst en f 1200 voor de jaar lijkse boottocht voor invaliden. De be groting werd onveranderd vastgesteld en zal nu ter goedkeuring aan 't hoofd bestuur worden opgezonden. In de commissie tot nazien van de boeken werden ten slotte benoemd de heren J. Krauweel, H. Jansen en B. de Wit. Zwijntjesjager werd snel gepakt Gisteravond werd er uit de vestibule van een café in de Langestraat, alhier, een rijwiel ontvreemd. In de loop van de nacht werd de dader in Beverwijk aangehouden. Hij had het rijwiel nog in zijn bezit en zal naar Alkmaar wor den overgebracht. d. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina G. M. J. N. Huijg en D. A. Hof. Gehuwd; Nicolaas F. Koster en Ma- rijtje J. Helderman. Anthonius P. van de Giesen en Geertruida Winder. Overleden: Willem Burgers, oud 75 jaar, gehuwd met W. Labots. Adriana Basie, 76 jaar. Aanrijding Gistermiddag omstreeks twee uur wilde de bestuurder van een gepar keerd staande personenauto in de Lan gestraat wegrijden. Hij stak hiertoe zijn linker richtingaanwijzer uit, maar lette niet voldoende op het achter hem ko mende verkeer met het gevolge dat de wagen in de flank werd aangereden door een personenauto en beide wagens werden beschadigd. Proces-verbaal is opgemaakt. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 u.: De bruid was een man (alle leeftijden). Harmonie Theater, 8 uur: De dijk is dicht (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: De straat zonder naam (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: De tijger van Eschna- pur (14 jaar). Murmellius Gymnasium, 8 uur: Le zing „The great Barrier Reef". Waakt en Bidt, 3 uur en 7.45 uur: De koning komt. Mevr. De Groot, Nassauplein 28, 10% 12y2 uur en 25 uur: „Tesselschade" Bazar. VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: Het monument ener grote liefde (14 jaar)Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Winterbloesem (alle leef tijden) Harmonie Theater, 8 uur: Beto vering (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Opmars zonder genade (14 jaar). Landbouwhuis, 8 uur: Volksuniversi teit: De hond als huisdier. Waakt en Bidt, 3 uur en 7.45 uur: De Koning komt. Banketbakkerij LANGESTRAAT 39 ALKMAAR, TELEFOON 2485 BANKETBAKKERIJ KOKERIJ Geen filialen Onder auspiciën van de Bond van op coöperatieve grondslag werkende Zuivelfabrieken werd gistermorgen in de Harmonie de film „In eigen han den" vertoond. In deze F.N.Z.-film wordt het doel van de coöperatie ver duidelijkt en gepropageerd. Nadat ir. G. Kranen de bijeenkomst met een korte toespraak had ge opend, werd een film vertoond, welke werd opgenomen tijdens de receptie ter gelegenheid van het 50-jarig jubi leum van de F.N.Z. Deze film en die over de jubileumkaaskeuring, waren zeer duidelijk. De F.N.Z.-film „In eigen handen" is een vervolg op „Het belang van de boer". Het behandelt een conflict tus sen een veehouder en diens zoon, welk meningsverschil ontstaan is doordat de vader (Willem Groeneveld) een uitgesproken tegenstander is van de coöperatie, terwijl de zoon juist een tegenovergesteld standpunt inneemt. Na een jarenlange smeulende ruzie komt het tot een uitbarsting, waarna de zoon besluit de boerderij te ver laten. Hij keert daar eerst terug als Willem Groeneveld, moe door vele tegenslagen, het werk niet meer aan kan. De vader besluit dan plaats te maken voor zijn modern denkende zoon en voortaan worden de bussen melk bij de boerderij afgehaald door een melkrijder van de coöperatieve fabriek. Deze sterk gespeelde film, waarvan de première in Alkmaar was, zal on getwijfeld ook in de andere provincie plaatsen grote belangstelling trekken. GRATIS KOOPUUR HILCKMANN Dit was Woensdag van 56 uur. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van de commissie van be heer der gemeenschappelijke gasfa briek van Langedijk en Sint Pancras werd besloten een nieuw tarief in te voeren ter vervanging van het ver ouderde van voor 1935 daterende ta rief, dat niet meer billijk is te achten. Met ingang van 1 Januari a.s. zal voor kookgasverbruikers geen vast rechttarief meer gelden. Iedere ver bruiker zal met ingang van die datum het volgende tarief moeten betalen: Van 125 M3 per maand 16 ets. per M3.; de volgende 25 M3. tot 50 M3. per maand 15 ets. per M3.; van 5175 M3. per maand 12 ets. per M3.; 75 M3. en meer per maand 10 ets. per M3. Meter- huur 25 ets. per maand. Bij het muntgas is de meterhuur in begrepen in de prijs voor de eerste 25 M3. per maand. Men betaalt daar voor n.l. '17 ets. Bovendien 10 ets. in- stallatiehuur. Iemand die dus 75 M3. gas ver bruikt in een maand, zal daarvoor f 11 moeten betalen (25 M3. a 16 ets., 25 M3. a 15 ets. en 25 M3 a 12 ets. plus 25 ets. meterhuur. Grootverbruikers met een gegaran deerd jaarverbruik boven 2000 M3. be talen 10 ets. per M3. plus f 2.50 vast recht per maand, zonder meterhuur. Huishoudelijk verbruik en kachel over een meter. Voor gaskachels zonder garantie van 2000 M3. zal de gasprijs 10i/2 ets. per M3. bedragen. Voor industriële doeleinden bij ga rantie van minstens 6000 M3. per jaar 8 ets. per M3.; beneden 6000 M3. per jaar 11 ets. per M3. Lezing voor de Gereform. jeugd Op initiatief van de Gereformeerde Jeugd-centrale kwamen te Broek op Langendijk gisteravond tal van jeug dige personen bijeen om te luisteren naar een lezing over het jeugdwerk van Bazar „Tesselschade" Door de vereniging „Tesselschade" wordt hedenmiddag ten huize van me vrouw De Groot aan het Nassauplem een bazar gehouden, waarvan de op brengst als ieder jaar ten goede zal komen aan die Nederlandse vrouwen, die zonder enige bron van inkomsten zijn. Er zijn daar een groot aantal huishoudelijke voorwerpen en hand werkstukken verzameld, die in het af gelopen jaar door de nijvere werk sters van „Tesselschade" zijn ver vaardigd en die wijzen op een groot vakmanschap en een fijne kunstzin nige smaak. Ongetwijfeld doet de ver eniging hiermede weer een zeer goed werk. Deze bazar zal slechts één mid dag geopend zijn. Een eerzaam. Vader uit Tegelen kwam heel vrolijk thuis van het kegelen Hij riep: vrouwtje, 't werd laat maar neem PELS Advocaat, dat zal snel je mondje verzegelen. Bazar ten bate van t.b.c.-fonds In het ABB-gebouw aan de Konings weg wordt Zaterdagmiddag om twee uur een bazar geopend, waarvan de ba ten bestemd zijn voor het t.b.c.-fonds van het NVV. Er zijn tal van aantrek kelijke artikelen te verkrijgen. De vrouwenhond van het NVV, die de bazar ook organiseert, heeft de artike len zelf vervaardigd, terwijl enkele mannen en de jeugdgroep van de vak bond het houten speelgoed maakten. Honderden uren geduldige arbeid en toegewijde ijver vinden uitdrukking in talloze artikelen, zoals baby-kleertjes, kleedjes, kussens, theemutsen enz. enz. Om de kwaliteit van de artikelen en het goede doel, waarvoor de opbrengst bestemd is, is een bezoek zeker aan te bevelen. Een uitstekende voordrachtavond van „Het Nut Gisteravond werd in de kleine zaal van de Harmonie door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de eerste voordrachtavond van het winterseizoen ge houden, waarbij de heer dr. M. A. Adriani sprak over „De mens in de totaliteit van de natuur". Hij sneed daarmede een onderwerp aan, dat van een dergelijke omvang is dat het onmogelijk in een paar uur behandeld kan worden. Niettemin slaagde hij er in een buitengewoon interessant en duidelijk overzicht te geven van dit hoogst belangrijke vraagstuk. Dr. Adriani begon zijn betoog met te zeggen dat de geest van de moderne mens in een impasse is geraakt en wel door twee oorzaken: in de eerste plaats de dreiging, waaronder de mens tegen woordig leeft, en in de tweede plaats het ontbreken van een groots ideaal, een gemeenschappelijke taak om voor te leven. Ais men deze impasse plaatst naast de nog steeds voortgaande evo lutie van de geest, betreedt men een terrein dat een enorm onderzoek ver eist. De mens heeft zich over zichzelf, en de kosmos (te verdelen in de mi cro- en de macrocosmos) een drietal vragen gesteld: waarvandaan, waarom en waarnaartoe? De eerste weg die de mens heeft be wandeld om deze vragen op te lossen, was die van de verstandelijke analyse en de waarneming. Op deze wijze trachtte men tot een samenvatting in natuurwetten te komen en inderdaad heeft deze methode belangrijke bijdra gen geleverd, maar eigenlijk weten wij toch'nog veel meer niet, dan wij wel weten. De mens zal het mysterie pas kun nen omvatten, als alle facetten van de geest worden aangewend, dus als men het vraagstuk ook door middel van het mystieke religieuze contact benadert. Vele geheimen van het heelal en van de atoom (de macro- en de microcos- mos) heeft de menselijke geest reeds ontdekt, doch het grote mysterie, dat daaraan verbonden is, is nog steeds niet opgelost. Wat nu betreft het leven op onze nietige aarde; de geologen ne men aan dat ongeveer 13/4 milliard jaren geleden hier het eerste leven ontstond, dat in zijn primitieve vorm toch meteen volmaakt was. Helaas heeft men van dit eerste le ven geen fossielen teruggevonden. Bij het nagaan van dit leven op aarde merkt men een evolutie op, een drang naar boven naar vervolmaking, een evolutie die zich nu in de mens zelf voortzet, en waarvoor wij geen causale verklaring kunnen geven. Toch moet dit streven naar perfectie ongetwijfeld een doel hebben. Dr. Adriani gaf bij zijn uiteenzetting talrijke verhelderen de voorbeelden uit de geschiedenis en de praehistorie van de mens. De fossielen die van de mens gevon den zijn en de daarbij aangetroffen cultuurresten, wijzen ook op de enor me evolutie die zich in de mens zelf voltrekt. Het blijkt dat bij de recente mens het zwaartepunt in de hersenen ligt, en dat de vervolmaking van het lichaam op een zeker moment is stil blijven staan, zodat de mens lichame lijk eigenlijk niet volgroeid is. Dr. Adriani citeerde hierbij herhaal delijk wat bekende geleerden over dit onderwerp gezegd hadden en vertelde vele interessante details van dit rijke gegeven. Tenslotte zeide deze uitste kende spreker dat de cultuurloosheid van de grote massa een van de kwaad ste eigenschappen van de moderne mens was. Wij weten niet waarvoor wij leven. Diep in ons hart echter, zo besloot hij kunnen wij de rustige zekerheid heb ben dat het niet anders dan goed en schoon kan zijn. Het was een buitengewoon mooie avond en de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft met dr. Adriani als spreker voor deze eerste avond een buitengewoon goede keus gedaan. 'net gereformeerde jeugdcentrum. Als spreker was uitgenodigd de heer Ab. Kuiper, directeur van het gereformeer de Jeugdcentrum „De witte hei" te Huis ter Heide. De hepr J. de Graaf leidde $e vergadering. Nadat er een zeer gewaardeerd.- declamatie door mej. M. Koolaard was aangehoord, kreeg de heer Kuiper het woord. Spreker memoreerde het geestelijke verval in West-Europa en de toenemen de onverschilligheid, die er ten opzichte van het Christendbm bestaat. Hij waar schuwde vooral tegen „het geloof uit traditie". „De jeugd", zo zei hij ver der, „heeft de grote taak om door bij belkennis te verwerven werkzaam te kunnen zijn op elk terrein waar ze wordt geplaatst". Ten slotte wees hij op de betekenis van het jeugdcentrum, dat ook interna- tioneel werkzaam is en streeft naar de verwezenlijking van Christus' woord: „Heel de wereld is van Mij". Hierna volgde een leerzame discussie. Onder leiding van de heer W. Giltjes te Broek op Langendijk werd gister-: avond in hotel „De Burg" te-Noord- Seharwoude een propagandabijeen- komst gehouden voor het nationaal in stituut „Steun Wettig Gezag". De noodzaak van dit instituut werd in een warm betoog uiteengezet door kapitein F. Offermans, die o.a. wees op het ge vaar van het niet tijdig gereed zijn indien een aanval zou worden gedaan op ons nationaal bestaan. Met klem riep hij op in te staan voor de verde diging van onze godsdienst- en volks vrijheid. Voorts werd nog het woord gevoerd door burgemeester H. Schel haas, die de aanwezigen aanspoorde zich aan te melden bij „Steun Wettig Gezag", de voorzitter van de Geweste lijke Commissie Noord-Holland-Noord, de heer H. van Alphen en de districts commandant, de heer H. Lendering. Verschillende vragen werden beant woord door de secretaris der Gewes telijke Commissie, de heer J. Otten- bros. Het is mogelijk zich op te geven voor de Nationale Reserve, de reserve grensbewaking, de reserve gemeente- of rijkspolitie, de bewakingsreserve en de civiele hulpdiensten. Eens per week zal een oefenavond worden gehouden, zoals ook eertijds geschiedde bij de B.V.L. en de Vrijw. Burgerwacht. Tot aansporing zullen ook onderlinge wedstrijden worden georganiseerd. Er bestaat gelegenheid zich alsnog ter Gemeente-Secretarie aan te mei den of nog gewenste inlichtingen te verkrijgen. Kunstkring kwam bijeen Gisteravond kwam' de kunstkring Lan'gedijk in hotel „Concordia" te Noord-Scharwoudé' bijeen, waar zij werd welkom geheten door de heer P. Wijn. De heer M. A. de Wijs van de rubberstichting te Delft hield aller eerst een interessante en geestige cau serie over de rubber, waarbij hij het ontstaan en doel van de rubberstichting uiteen zette. Vervolgens schetste hij de „ontdekking" van de rubber door de Indianen, de wijze waarop rubberzaden vanuit Brazilië naar Engeland werden gesmokkeld en de fabricatie van de rubber heden ten dage. Vervolgens werden enige films ver toond, waarbij o.a. het werk in de plan tages in beeld werd gebracht, alsmede de vervaardiging van diverse rubber artikelen. De films werden afgewisseld door een gezellige hersen-gymnastiek, waarvoor rubber-prijzen beschikbaar werden gesteld. Tot slot werd de film „Rubber lends a hand" vertoond, 'waarbij men een in zicht kreeg van de betekenis van de rubber in landbouwbedrijven in Cana da, waarbij speciaal de belangstelling van de jeugd nog werd getrokken door een film op het gebied van motorraces. De plattelandsvrouwen uit Heerhugowaard kwamen dezer dagen in de grote zaal van café Evers bijeen om een demonstratie met produc ten van de Duyvis-fabrieken bij te wonen. Mej. Wiersma toonde namens deze fabrieken hoe men verschillende gerebten smakelijk kan maken met het gebruik van ,,Salata'% het betere, doch duurdere ..Livomo" en slaolie. Ook g'af zij een overzicht van de bereiding van slaolie. Een grote schotel macaroni-salade werd de talrijke aanwezige plattelandsvrouwen ter keuring aangeboden. In de pauze meldden zich drie nieuwe leden aan. Veldslag tegen de spreeuwen In de uitgebreide rietvelden om de pol der Heer Hugowaard wordt thans een ware slag geleverd tegen de spreeuwen. Bij zonsondergang trachten de vogels in zwermen in het riet neer te strijken. Van zelfsprekend zou daarbij grote schade aan de bruikbaarheid van het riet worden toegebracht. Om de vogels te bewegen niet in het riet te dalen, knalt en klapt het hier op deze uren aanhoudend en van alle kan ten, zodat het er met recht op een ware veldslag lijkt. HOOFD CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL BENOEMD Mej. M. Bakker uit Heerhugowaard werd onlangs benoemd tot hoofd van de christelijke kleuterschool aan de Valkstraat te Zaandam, Op 1 Februari hoopt mej. Bakker in functie te treden. SCHOONMAKEN SCHOOL EN RAADHUIS B. en W. hebben voor 1951 het schoon maken van de o.l. school en het raadhuis aanbesteed. Het werk is opgedragen aan de heer J P. Schippers, die met f 1000 voor de school en 300 voor het raadhuis, do laagste inschrijver was. d'rs effies binne, Babbelguig!" kreet Marietje Baaivanger ont hutst tegen de veldwachter. „Dut hew ik nou nag nooit mee'maakt. Zit ik op t urregel te speule en deer komt 'r opiese 'n knaap van 'n koe dekamer binne!" Veldwachter Babbelguig no teerde het, zij het wat formeler dan wij, en vroeg officieel: „Weet u wie de eigenaar van ,de koe is?" fWelninnik. Deer kope we nou niks voor; ik hadde liever, da je n'm effies weghale konne. Hai steet de hi lie keet smerig te make". ,Tja, verboden is het", zei de veld wachter, en noteerde het strafbare feit in zijn notitieboekje. „We moesten dan maar effe gaan kijken". De vrouwelijke helft van het echt paar Baaivanger ging voorop, bezorgd waarschuwend: „Uitkaike in 't klompe- hossie, hoor. Hai heb d'r wat valle late". Behoedzaam ontweken ze het present waarmee de koe zijn komst had aangekondigd en betraden de ka mer. Jawel, kwijlend naast het harmo nium stond daar de koe, droefgeestig starend naar de registerknoppen, als maakte zij zich een keuze voor een nader uit te voeren werk. In een hoek zat een grijsaard, opge wekt en aanhankelijk het dier te be kijken. Onmiddellijk schoot Babbel guig op hem toe en vroeg formeel: „U bent ooggetuige?" Netuurlijkant woordde de aangesprokene. „Ik hew. van alles mee'profiteerd, 'k ben zoge- zaid oog-, neus- en oorgetuige". Vertelt dan eens wat er precies gebeurd is". „Nou", zei de opa, „Merie zat net dat stuk van 't peerdehoofstel te speule en deer komt 't kreng binne. Zeet gien goeiemorrege of niks en be gint gelaik de geranium op te vrete. Ik zee nag teuge Merie: „Deer komt je pebliefc binne", mar as et keind ien- maal d'rin is, heb ze nerregens erreg in, ei? Mar dat'ie begon te watere, zag ze 'n'mDe veldwachter, zich dui delijk stotend aan de plastische om schrijving van het gebeurde, zei ern stig: Weet u wie de eigenaar van die koe is?" 'k Hewwe d'r gien idee van", zeide de man. „mar hai heb wel 'n nummmer op zien bast. Meskien kenne je 't deeran oflaie". Babbelguig keek diepzinnig naar een gebroken bloemtafeltje en conclu deerde „Het is eigenlijk huisvrede breuk". „Dat hew ik 'm ok al 'zaid", merkte de oude op, „mar deer trekke ze d'r aige. vanzellef bar wainig van an. In 't klompehos heb-tie me hutten vol-kakt, en dat is ok bai de wet ver- booie. Mar doen d'rs wat teuge!" Bab belguig deduceerde en combineerde zichtbaar alle feiten en omstandig heden en riep dan argwanend: „Ik vind dit een eigenaardige kwestie! Zo'n koe komt hier niet uit z'n eigen naar binnen, dat legt 'r dik bovenop. Ofhebt u hem soms naar binnen gelokt?" Duidelijk sprak hij elk woord uit: „Het is m'n plicht u te waarschu wen, dat alles wat u verklaart tegen u gebruikt kan worden!" „Den zegge we niks", vond Marie. „We hewwe hier niks gien verb ooien dingen 'deen. Of mag 'k meskien gie- niese meer op 't urregel speule? Dat most d'r hillegaar baikommen". En daarna, ziende hoe critisch Babbelguig alles aanhoorde: „Toe opa, zeg jat nou d'rs wat. Strak motte we nog de bak in. Hai denkt, dat we n'm bedriege wille!" De grijsaard, die Marie's verweer grininkend had beluisterd, sprak thans: „Kaik, Babbelguig. Je hewwe weld'rs boord van de psigosolie, denk? Nou, zo'n koe heb dat ok, vanzellef, want 't komt in de beste femilies voor. Nou motte je effies goed begraipe. Die koe heb 'n maand -of wat in de wai rond'skarreld en den wil die d'r ok weld'rs uit, deer hewwe ze net' zo goed recht op als wai. En as zo'n beest z'n aige nou wat allienig voelt, den wil- die vanzellef wel d'rs an 'n kameraad. Nou, en toen-ie Merie op 't urregel hoorde speulen docht ie netuurlijk: „Nou, den zal ik mar d'rs effies an- lopeEn zo hewwe dat loeder binnen'kregen" De veldwachter staakte zijn notities en sprak streng: U moet de kluit hiel niet in de maling nemen. Dat maakt 't nog veel erger". „Hillegaar gien kluite in de malie! nemen", sprak de oude verontwaar digd, „as Merie op 't urregel de wald- hoore speult, 'beurt dat wel meer. Dl wurreme komme de grond uitBal zoiets blaift 'n koe ok niet onverskil- leg! THOM „Het Wapen van Egmond" heropend Opnieuw heeft burgemeester Niele een herbouwde zaak aan het Westeinde kun* nen heropenen. Het was ditmaal het café „Het Wapen van Egmond" van de heef Joh. Wijker. Na afbraak in de oorlog 15 het café thans in dezelfde omgeving scho* ner dan tevoren herbouwd. Vele genodigden vulden de gelagkamer, die met bloemen opgevrolij was, toen burgemeester Niele het woor nam. Hij sprak zijn vreugde er over ui' dat de wederopbouw in Egmond stee® meer vordert. Hij prees de onderneming' geest van de eigenaren der afgebroke" percelen, die niet bij de pakken ging®1 neerzitten, maar stuk voor stuk hun za' ken herbouwden, mooier dan ze tevor^ waren. Hij vertrouwde dat de heer Wijk^ „Het Wapen van Egmond" hoog zou hoU' den. Met deze woorden werd de nieu^ zaak voor geopend verklaard. Nadat nog andere sprekers het woof hadden gevoerd en de oudste zoon va de heer Wijker had bedankt, bleef j J nog enige tijd gezellig bijeen. Egmond Zee is door deze herbouw weer een mo H pand rijker geworden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2