Tweede Kamer besprak Loterijwet kVii n-M West-Europa is nog te zwak Generale Synode Ned. Herv. Kerk verdeeld over belijdenisformule Receptie in Temple Hall besloot dertien uur plechtigheden Ongegrond, zegt Den Haag Ulana Tschebikof werd niet ontvoerd S 12 Is de Siaaisloierij onschuldig vermaak of socialisatie van het kwaad? Voor- en tegenstanders van een gokje Neem een doos echte VERKOUDHEID RECORD IN AMSTERDAMS HAVEN Vredescongres wil Grote Vijf bijeen zien Geschenken voor de Engelse Koninklijke familie Galadiner in hei Claridge-hotel Don Juan op de troon? Gemenebest-premiers in Januari bijeen DONDERDAG Zt NOVEMBER 1950 JJE TWEEDE KAMER heeft Woensdag een wetsontwerp in behandeling ge nomen tot wijziging van de Loterijwet 1905, dat het mogelijk maakt voortaan vier trekkingen per jaar te houden in plaats van drie, terwijl de gelegenheid om meer dan een serie loten per trekking uit te geven - momenteel worden drie fieries met in totaal 63.000 loten uitgegeven blijft bestaan. Het wetsontwerp brengt het maximale aantal op vier. Er zal in vijf klassen gespeeld worden, maar het zal ook in een geringer aantal mogelijk zijn. Teneinde de particuliere loterijen tegen te gaan, verbiedt het voorstel op straffe van een jaar hechtenis en/of een geldboete van ten hoogste 50.000 op enigerlei wijze gebruik te ma ken van de uitslag van de Staatsloterij voor welk doel ook. B. en W. van een gemeente kunnen toestemming voor een loterij geven, indien het totale bedrag aan prijzen en premiën niet meer dan 500 bedraagt. Alle tijdens de bezet ting tot stand gekomen regelingen vervallen en tevens is de opvatting vast gelegd, dat de wet moet formuleren wat als een verboden loterij moet worden beschouwd en dat de rechter de wet zal moeten interpreteren in plaats van het uitvoerend orgaan. CR WORDT over de loterij zeer ver schillend geoordeeld. De gedachten - wisseling in de Tweede Kamer weer spiegelde dit zeer duidelijk. De eerste spreker bijvoorbeeld, de heer H. J. Hofstra getuigde al dadelijk, dat er in zijn partij, de P. v. d. A., drie stro mingen zijn. Eén daarvan heeft tegen de loterij overwegende ethische bezwa ren, Een andere is voor uitbreiding van de Staatsloterij en de derde, waartoe hij zich zelf rekende, vindt de Staats loterij een onschuldig genoegen, waar tegen geen sociale bezwaren bestaan Deze stroming wil de speelzucht door middel van de staatsloterij kanaliseren Hij twijfelde er echter aan, of de Staatsloterij dit wel op een doeltref fende wijze doet. In elk geval achtte hij de zaak nog al vermolmd. De mensen, die particuliere lo.terijen gedreven hebben, wilde hij bij het be drijf van de Staatsloterij -ingeschakeld zien en onjuist noemde hij het. dat de trekkingslijsten niet worden gepubli ceerd. Ook de heer O. Ritmeester van de VVD was voorstander van de Staats loterij, die hij vaker wilde laten spe len. Voor de particuliere loterijen ver langde hij meer vrijheid. Lijnrecht hiertegenover stonden de heren F. H. v. d. Wetering (CH) en mr. J. Terpstra (AR). Eerstgenoemde herinnerde eraan, dat dr. Kuyper in 1905 de bedoeling had de Staatsloterij langzaam te laten aflopen. Dat is niet gebeurd. In plaats van haar thans af te schaffen, maakt men er een mil- lioenenzaakje van. Kernachtig sprak hij van een „socialisatie van het kwaad": een overheidsloterij met uit schakeling van particuliere loterijen. Een principieel geluid liet mr. J. Terpstra horen; *hij duchtte schade voor de moraliteit. Bovendien kon het zijn goedkeuring niet wegdragen, dat. door de aanwakkering van de goklust een aanslag gepleegd wordt op de beur zen van hen, die hun geld wel beter kunnen besteden. Om de euvelen, die aan deze goklust zijn verbonden, al thans enigermate te beperken, diende hij een amendement in om het aantal trekkingen per jaar op ten hoogste drie vast te stellen en het aantal se ries per trekking eveneens op maxi maal drie. De communistische woordvoerder, de heer J. Hoogcarspel, liet de kerk in het midden. Hij was geen voorstander van de Staatsloterij, doch pleitte evenmin voor afschaffing ervan. Uitbreiding wilde hij in geen geval. Voor de 8500 personen, die hun brood verdiend heb ben in particuliere loterijen, wenste hij productief werk en geen onderbrenging bii de Staatsloterij. De heer ir. C. N. van Dis (St. Ger.) beriep zich voor zijn verwerping van elke loterij op het tiende gebod: „Gij zult niet begeren". In grote lijnen was mr. F. J. H. Baehg <KVP) het met het ontwerp van de minister eens. Hij steunde een ook door de heer G. Ritmeester van de VVD uitgesproken verlangen om de pensioenen van de collecteur en col- lectrices met 10 pet. te verhogen en drong aan op publicatie van de trek kingslijsten in de dagbladen. De heer Ch. J. I. M. Weiter (KNP) tenslotte toonde zich een antipode van de heren v. d. Wetering, Terpstra en Van Dis. Hij was zelfs voorstander van uitbreiding van het aantal trekkingen tan de Staatsloterij tot vijf en wel. omdat ieder het fortuin zoekt en de Staatsloterij de - deur naar dit fortuin een kier open zet. De Staatsloterij hrengt een rose kieur in het grauwe bestaan van ve len, aldus de heer Weiter onder vrolijkheid van de Kamer en met een schimp op de leden van de P. v. d. A. verklaarde hij. eveneens tot hilariteit van de afgevaardigden, dat als de Staatsloterij een vorm van socialisatie genoemd wordt, dit er in elk geval een is, die geld opbrengt. Dat kan men van andere socialisaties niet zeggen.. De avondvergadering werd gepresi deerd door ds. Zandt (SG), hetgeen minister Lieftinck de opmerking ont lokte. dat het spreken onder deze voor zitter een lot uit de loterij was. De minister van Justitie, de heer Struyc- ken achtte het niet opportuun een nieuwe loterijwet te maken. Hij. stelde in het licht het verschil in behandeling van Lotisico aan de ene zijde en Hil- mij en Haco aan de andere kant. De handelwijze van beide laatstgenoemde maatschappijen is volgens de jurispru dentie in strijd met de wet. De voet balpools zijn en blijven verboden. Handhaving van Lotisico is z.i. geen ar gument tegen uitbreiding van de Staatsloterij. Minister Lieftinck verklaarde in zijn verdediging van het wetsontwerp, dat hij niets anders had gedaan, dan het herstellen van de vóóroorlogse organi satie. Het kan z.i. niet mogelijk zijn. dat vele duizenden ernstig in hun maatschappelijke positie zijn getroffen Na de schadeloosstelling van ruim drie ton aan de firmanten van het „Ver koopkantoor'" heeft hij zich bereid verklaard alsnog een tegemoetkoming van twee ton toe te kennen, maar als de Kamer daartegen bezwaar maakt, zal hij daarbij niet insisteren. Jpe mi nister zal ernstig trachten voor lie ge dupeerden een nieuw bestaan te ope nen in het kader der Staatsloterij. De heer Terpstra (AH) handhaafde zijn amendement. Heden vindt de stemming plaats. PASTI L_L.ES TEGEN Gistermiddag liep de tanker Mar- tessa, van de BPM, de haven van Am sterdam binnen, het vierduizendste schip, dat dit jaar in de Hoofdstad aankomt. Dit feit was een record, niet alleen voor de na-oorlogse, doch ook voor de voor-oorlogse jaren. Het schip is deswege met enig ceremonieel bin nengehaald. |N een rede over „Militaire aspecten van West-Europa", welke generaal mr. Kruis in Krasnapolsky te Amsterdam ge-houden heeft, heeft hjj de vraag gesteld of het zin zou hebben, iets te ondernemen tegen een Russische aanval. Zoals de situatie op het ogenblik is, zou West-Europa voor een moeilijke taak komen te staan en zou het voor Rusland niet onmogelijk zijn de kust van Europa te hereiken. De hoofdtaak van de Westeuropese landen ligt hierin, aldus mr. Kruis, om zich zo sterk te maken, dat de verleiding voor de Russen om naar het westen op te rukken, klein blijft. West-Europa moet in staat zijn in de eerste phase van de oorlog Rusland zo lang op te houden, dat de Ameri kaanse bondgenoot met zijn sterk potentieel te hulp kan komen. Nederlands" aandeel is het leger zodanig op te bouwen, dat het op grote afstand van zijn basis kan opereren teneinde de aanvallers eo vee mogelijk tegemoet te treden. Ook de vloot en de luchtmacht zouden voor ravitaillering, vervoer en onder steuning een belangrijke taak hebben. De Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk heeft Dinsdag de be handeling van de Kerkorde voortgezet. Daarbij is o.m. vastgesteld dat de regering der kerk wordt uitgeoefend in de vergaderingen, waarin de ambten bijeen zijn art. 5 in zijn eerste lezing dus. Afgewezen werd een voorstel, om de afgevaar digden naar de meerdere vergaderingen bindend mandaat te geven, alsmede een, om geen diakenen tot deze vergaderingen toe te laten. De artikelen 6 (organen van bijstand), 7 (bedieningen), 8 (apostolaat) en 9 (geestelijke vorming van de jeugd) werden al dan niet ongewijzigd en soms na brede discussie aanvaard. Behandeling van nieuwe kerkorde voortgezet De middag- en avondzitting is geheel gewijd aan de behandeling van artikel 10 over het belijden en met name aan de formule „In gemeenschap met de belijdenis der vaderen". De stromingen kwamen hier wel het scherpst tegen over elkaar te staan. Sommigen vrees den van vrijzinnige zijde een uitleg, die aan de gemeenschap des geestes geen recht zou doen. Anderen meen den, indien deze uitleg niet mogelijk was, hun stem moeilijk aan de kerk orde te kunnen geven. Zij zagen in het belijden een proces. Deze uitleg van het belijden zou aan de belijdenis allé kracht ontnemen, meende een derde groep sprekers; zij wilden dan ook de formule „In overeenstemming met de belijdenis der vaderen" voorstellen. Deze werd door de overgrote meerderheid' verwor pen. De voorgestelde formule werd met zeven stemmen tegen aanvaard. Er werd nog verzocht om een uitspraak, die ook de Zwingli-groep zou kunnen bevredi gen. Hiertegen werd aangevoerd, dat een formulering de zaak niet redt. Ter bevrediging van deze groep zou een heel andere structuur van de kerkorde nodig zijn. Enkele andere amendemen ten op dit artikel werden eveneens verworpen. Het Wereldvredescongres te Warschau heeft zijn zes-daagse zitting beëindigd niet een oproep tot de Grote Vijf om bijeen te komen en alle huidige moei lijkheden te bespreken en tot oplossing te brengen. Het congres besloot een „Wereldraad voor de vrede" in te stellen, waarin volken van alle landen zitting dienen te hebben en, welke „de aandacht van de Verenigde Naties op zijn bestaan moet vestigen". De resolutie eist de benoe ming van een internationale commissie, die een onderzoek zal instellen naar ..de in Korea bedreven misdaden tegen de menselijkheid" en „in het bijzonder ®.a"^acht schken aan de verantwoorde- tukheid van MacArthur". P* vaststelling van deze tekst ge pedde Dinsdagavond laat na een ver- Van meninS tussen de Chinese ge delegeerden, die MacArthur ronduit a.s een „aggressor" betiteld wilden *ten, en de Russische en Amerikaanse ta^t/aÜrdigtlen' die aandrongen op een 1 formulering, die ten slotte aanvaard. Om even na half één was de, receptie teneinde. De plechtigheden van de tweede dag hadden hiermede 13i/t uur in beslag genomen. Bevin als* gastheer Om 11 uur kwamen Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de door schijn werpers verlichte Temple Hall aan, die in de oorlog door bombardementen zwaar beschadigd werd. Honderden toe schouwers juichten hier het Koninklijk Paar toe. De 16e-eeuwse hall, waar de regering haar hoge gasten ontving, le verde een aanblik van schoonheid, kleur en staatsie. Ongeveer 500 personen bewogen zich Pulle" yan ,Delfts aardewerk die ten Talrijke geschenken heeft het Neder lands Koninklijk Paar meegenomen naar Engeland. Behalve de meter hoge temidden van een omgeving, die vol is van herinneringen aan een roemvol .verleden. De hall was door een rijkdom van bloemen versierd, waaronder het oranje de boventoon voerde. De heer en mevrouw Bevin ontvingen als gast heer en gastvrouw de gasten boven aan de trap op een galerij met eiken pane len. Toen het Koninklijk Paar de hall be trad, blies een heraut een fanfare en vormden de gasten twee rijen, waar het paar tussen door schreed naar een met bloemen bedekt podium. Het korps van de Ierse garde speelde het Nederlandse en het Engelse volkslied. Daarna wer den de gasten uitgenodigd de andere kamers in het prachtige gebouw te be zoeken. Het vorstelijk gezelschap trok zich met een aantal speciaal uitgekozen gasten in de rookkamer terug om ver versingen tot zich te nemen. Deze ka mer was hiervoor speciaal gereserveerd. Zwarte receptie (Telefonisch van onze correspondent te Londen) TN de Nederlandse ambassade is gistermiddag een halve paniek uitgebroken, toen tien minuten voordat H.M. de Koningin en Prins Bernhard daar arriveerden voor de receptie van het ambas sade-personeel, het gehele ge bouw in duister werd gehuld. Door overbelasting waren de stoppen doorgeslagen. Ijlings ging het ambassade-personeel op zoek naar kaarsen. De Koningin die enkele minuten later bin nenkwam, lachte om'' het plotse linge voorval en nam rustig plaats. Een kwartier later was het ongemak verholpen en kon den de kaarsen weer worden uitgeblazen. geschenke zijn gegeven aan het Engel se Koningspaar, schonken Koningin Ju liana en Prins Bernhard aan Koningin Mary een antieke Louis Seize commode met Chinese lakpanden. Prinses Eliza beth kreeg een stel zilveren fazanten, die bedoeld zijn als tafelornamenten en Prinses Margaret een bijou. Voor de kleine Prins Charles was meegebracht een speelgoedpaard op wielen, vervaardigd van pluizige wol en voorzien van een leren hoofdstel, za del en stijgbeugel. Een kleiner paard in dezelfde uitvoering kreeg het jong ste prinsesje. Na korte tijd op Buckingham Pa lace vertoefd te hebben, begaven H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zich naarWest minster Abbey voor het leggen van een krans op het Graf van de Onbekende Soldaat. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard verlaten de West minster Abbey, nadat Zij een krans hebben gelegd op het Graf van de Onbekende Soldaat. (Vervolg van pagina 1) Vanaf dat moment gleden de limousi nes met gasten af en aan. Een van de grootste ovaties kreeg Winston Chur chill. Twee minuten voordat de auto met Prinses Elizabeth voorreed, steeg een bulderend gelach op uit de wachtende menigte. Een juffrouw op een fiets, die op onverklaarbare wijze het politiecor- don was gepasseerd, kwam onnozel rondkijkend voor de ingang van Claridge Hotel om daar rustig alsof er niets aan de hand was, af te stappen. Sneller dan zjj gedacht had, werd de dame onder grote hilariteit van het publiek achter de afzetting gedirigeerd. Vlak daarop gleed de groene Daimler voor, met Prinses Elizabeth, ge kleed in een rose crinoline, waarover het blauwe lint van de Ridderorde, die H.M. de Koningin haar Dinsdagavond op Buckingham Palace had verleend Over haar avondtoilet droeg de Prin ses een schitterende stola van witte vossen. Enige ogenblikken later arri veerde de donkerrode Rolls Royce van de Koning en Koningin van Engeland. De Koning was in rok. zijn gemalin in een gele zijden crinoline geheel met scheen in de deuropening Prinses Mar garet in een tafzijden avondtoilet met lila en rose gloed en een korte witte hermelijnen cape. De Engelse Koninklijke familie werd door de Nederlandse ambassadeur naar binnengeleid, waar onder aan de zeven treden tellende trap Prins Bernhard ter verwelkoming aanwezig was en het paar naar Koningin Juliana leidde. Het menu vermeldde: Medaillon de Strasbourg, Torue Clair, Delices de Sole Walewska, Poularde Montmorency, Bombe Camargo, Friandises, Fruits. Als wijnen werden geserveerd: Champagne Veuve Clicquot 1942, Chablis 1947, Cha teau Langoa Barton 1934 en Chateau Lafaurie Peyraquey 1937. In een aangrenzend vertrek speelde een septet uit de Marinierskapel onder leiding van Gijsbert Nieuwland. Het diner duurde twee uur. Na afloop van het diner, tijdens het welk Claridge Hotel tot Nederlands grondgebied was verklaard, reden Ko ningin en Prins naar Buckingham Palace om reeds tien minuten later op nieuw te vertrekken. Ditmaal was de Middle Temple Hall het doel van de tocht, alwaar de Britse regering de paarlen geborduurd en een bruine cape I Koninklijke bezoekers een receptie aan valt satoeUaoBt, Na dn Koningin var-1 bood. Yamins uitlating Bij de terugkeer van da Indonesi sche parlementsmissie in Djakarta heeft haar woordvoerder, Mohammed Yamin als zijn overtuiging uitgespro ken, dat de Nederlandse regering de souvereiniteit over Westelijk Nieuw Guinea aan Indonesië zal overdragen. Bevoegde Nederlandse kringen in Den Haag geven thans te kennen, dat hun geen enkele omstandigheid bekend is, waarop de heer Yamin zijn overtui ging zou kunnen baseren. Water in Spaanse wijn De „Manchester Guardian" meent te weten, dat Gil Robles, de voornaamste adviseur van de Spaanse kroonpreten dent Don Juan, te Madrid belangrijke besprekingen voert met leden van de Spaanse regering over een herstel van de monarchie in Spanje. Robles zou gesteund worden door de Engelse en Amerikaanse regeringen, alsmede door de Spaanse socialistische partij. Nadat Don Juan het voorstel van Franco om afstand te doen ten gunste van zijn zoon, vierkant geweigerd had, schijnt Franco thans bereid te zijn plaats te maken voor de kroonpretendent en zekere burgerlijke vrijheden te herstel len in ruil voor onmiddellijke Ameri kaanse hulp en zijn aanblijven in de re gering. John MacCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft mee gedeeld, dat begin volgend jaar een de finitieve beslissing zal worden genomen over amnestie aan zekere Duitse oor logsmisdadigers in Landsberg. Echtgenoot naar Le Havre De Haarlemse politie heeft medege deeld, dat lliana Tschebikof, de jonge vrouw van Russische afkomst, die zo als gemeld dezer dagen met medene ming van een van haar twee kinderen, een jongetje van 1V3 jaar, uit Haarlem verdween, geen politieke achtergrond heeft. De politie heeft een nauwgezet onderzoek ingesteld en kon geen feiten ontdekken die aanleiding zouden kun nen geven tot de veronderstelling, dat het hier een geval van ontvoering be treft. Getuigenverklaringen hebben duide lijk gemaakt, dat de vrouw geheel vrij willig de echtelijke woning heeft ver laten en zich uit eigen beweging aan boord heeft begeven van een jachtje, dat in de IJmuidense haven lag en dat toebehoorde aan een' Rus. Het jacht heeft daarop koers gezet naar Australië met als eerste tussenhaven Le Havre. Aan boord bevond zich slechts de eige naar, de vrouw met haar kind en een bestrijdt de rheumatiscke aandoeningen Met R 12 is het mogelijk de meestal voor een doeltreffende behandeling van rhenmatiek benodigde grotere hoeveel heden in een kort tijdsbestek in te nemen De gunstige uitwerking van dk anti- rheumapreparaat zonder onaangename of schadelijke nevenverschijnselen werd door proefnemingen bewezen. R 12 is werkzaam in vele gevallen van spier-, zenuw- en gewrichtsrheu- matiek, spit, ischias, lumbago, verkoud heden en pijnen. Pas de resultaten van pharm acologi sche en klinische proefnemingen hebben het mogelijk ge maakt R 12 ook voor het publiek ter beschikking te stellen. Kuur vee pakking, inh. 48 tabletten, Gtd. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten Premier Atlee heeft in het Lager huis meegedeeld, dat de premiers van het Gemenebest begin Januari te Lon den zullen bijeenkomen om de inter nationale toestand te bespreken. Alle premiers zullen de conferentie persoonlijk bijwonen, behalve Malan van Zuid-Afrika, die ziek is. Verwacht wordt, dat de conferentie omstreeks 4 Januari zal beginnen en een tiental dagen zal duren. De vorige conferentie van Gemene best-premiers werd in April 1949 ge houden. Zij werd speciaal bijeengeroe pen om het besluit van India om een ïapubüek W worden, te bet-preken. Haarlemse jongeman, een gewezen SS- er. die op deze wijze naar Australië wilde emigreren. Intussen is het jacht in Le Havre aangekomen, waar de Nederlandse am bassade op verzoek van de Haarlemse politie een onderzoek heeft laten in stellen. Men kwam tot de conclusie, dat het enige, dat geprobeerd kon worden, was althans de terugvoering van het kind mogelijk te maken. Daartoe zou de vader naar Le Havre moeten gaan om bij de Franse politie pogingen in het werk te stellen medewerking daarvoor te krijgen. De vader, die in Haarlem is achtergebleven met een 4-jarig doch tertje, zal zo spoedig mogelijk naar Le Havre vertrekken. Voorwaardelijke straf Voor uit Rusland terug gekeerde Nederlanders Over het lot van acht Nederlanders, die onlangs uit Russische krijgsge vangenschap in ons land terugkeerden, werd Woensdagmiddag beslist door de Bijz. Strafkamer van de Arrondisse- ments rechtbank te Rotterdam. Enigen van hen waren rechtstreeks toegetre den tot de Waffen SS, terwijl anderen via het Vrijwilligerslegioen Nederland bij deze organisatie terechtkwamen. Vijf werden veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht maanden met een proeftijd van drie jaar en gedu rende twee jaar toezicht door de Stich ting „Toezicht politieke delinquenten". Twee kregen zes maanden voorwaar delijk en een. die zich tijdens een ver lof in Nederland had misdragen, werd veroordeeld tot een jaar gevangenis straf voorwaardelijk. Voor zover de verdachten gedeti neerd waren, werd het bevel tot bewa ring opgeheven. De officier van justitie zeide, dat niet mocht worden vergeten, dat de verdachten hun land hebben verraden door aan vijandelijke zijde mee te vechten. Fl 145.000 voor een stier Britse fokkers hebben met de aan koop van 57 stieren en 13 vaarzen voor de totale prijs van ruim twee en een half millioen gulden hun belangstel ling getoond voor het Nederlandse zwartbontstamboekvee. Voor de nog geen één jaar oude stier afkomstig uit de stal van de fokker T. Oostenburg te Lieve Vrouweparochie werd de topprijs van f 145.000.betaald. Een stier van de fokkers Gebr. De Ruyter uit Ooster- Blokker bracht f 78.000.— op. De gemid delde prijs voor de vaarzen was f 40.000.- RUSSISCH VOORSTEL WERD IN DE TRUSTSCHAPSRAAD VERWORPEN De trustschapsraad heeft een Rus sisch voorstel verworpen, dat ten doel had de Chinese nationalistische verte genwoordiger in de raad te vervangen door een communistische. Alleen Enge land steunde het eoorstel.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5