m DE HOND ALS HUISDIER Tentoonstelling in „De Zeester Raad Heiloo Alkm. Boys kansloos in Hoorn? Alcmaria Vicirix in oefenpartij tegen V. V.A. Z. V. V.'s leiderschap in gevaar DE ALKMAARSE WASSERIJ Provinc. Gezondheids dienst voor dieren Elftallen voor Zondag Afd. N.-Holland KNVB: alle wedstrijden afgelast Het weren van slechte lectuur Tinus Metselaar naar Unie van Zuid-Afrika Marktberichten Schoorl Het Witte Kruis Heer-Hugowaard Zuurkoolfabriek voor Heerhugowaard Oudorp Stompetoren Ouderavond O. L. school Zui'd-Scharwoude Het Witte Kruis vergaderde Nieuws uit De Langedijk C. B. T. B. bespreekt teeltregeling ZATERDAG 25 NOVEMBER 1950 Tweede klassers vrijwel op non-actief j Baar de tweede klassers in het Westen vrijwel de eerste helft van het compe- titieprogramma hebben afgewerkt heeft de competitieleider gemeend deze afdelingen Zondag „te moeten stillegg en". Alleen AFC en Volendam, die ieder slechts zeven wedstrijden hebben gespeeld en Zeeburgia en Watergraafsmeer komen morgen tegen elkaar in het veld. Alcmaria maakt zijn vrije dag produc tief door een oefenwedstrijd te spelen tegen WA. Voor de withemden is het van belang dat de wijdbroeken hun ongeslagen record op eigen terrein zullen handhaven, daar anders de positie van onze stadgenoten nog beroerder wordt dan zij al is, Alkmaarse Boys heeft het in eigen hand. maar dat is overigens in de pitwedstrijd tegen Hollandia nu direct geen gemakkelijke opgave. Hollandia beschikt over een uitstekende achterhoede en daar doelpunten maken niet de grootste kracht van de Boys is geloven wij dat de geblokten een harde dobber zullen hebben in Hoorn. Niettemin zijn er winstmogelijkheden daar ook de ach terhoede van de Boys uit het goede hout is gesneden. Het is niet onwaarschijnlijk dat ZVV morgen de leiding aan Kinheim moet afstaan. Kinheim moet in staat worden geacht met de volle winst bij GVO vandaan te komen, terwijl ZZV een lastige thuiswedstrijd tegen IVV voor de boeg heeft. CSV geven wij in de uitwedstrijd tegen Wijk aan Zee maar een zeer kleine kans op hoogstens een winstpunt. De kans op winst welke, wij DTS echter toedenken is nog geringer. Forward maakte slipper Zeven weken lang heeft Always For- werd boven aan de ranglijst van 3 B geprijkt. Het slippertje van Always Forward en de overwinning van Hel der op De Meer kostte de Horinezen de eerste plaats. Helder zal echter wel moeite hebben om morgen die eerste plaats te verdedigen, daar een zware uitwedstrijd tegen Vitesse op het programma staat. Always Forward daarentegen heeft het bij het bezoek aan DEC gemakkelijker. Beverwijk gaat in eigen huis proberen om de rode lantaarn aan Terrasvogels over te dragen. Kennemers straatlengte voor In 3 C is Kennemers inmiddels een straatlengte op zijn concurrenten WFC, Rapiditas en KVV. voor geraakt. Als de Beverwijkers zo doorgaan komen zij linia recta in de tweede klasse terug. Zover is het echter nog niet en voor lopig moeten de mannen uit de Aard- beionstad maar zien hoe zij SDW, dat ook nog kampioensadspiraties vertoont, morgen van het vege lijf zal houden. Uit de omgeving Sinds enkele jaren zijn Randers en Grasshoppers altijd op de een of ande re manier concurrenten van elkander geweest. Hoewel deze twee elftallen ernstige concurrentie van BKC en Suc ces ondervinden bij de strijd om de titel in 4 A geldt dat ook dit jaar weer en het is daarom met geen mogelijkheid te zeggen, hoe de uitslag zal zijn van de wedstrijd tussen deze elftallen, welke in Hoogwoud wordt gespeeld. Daar HSV vorige week tegen Andijk wel een zeer pover figuur sloeg is er voor ons geen reden om aan te nemen dat de thuiswedstrijd van Heilooërs tegen Zee vogels zonder meer een overwinning IJD5-M8HT WASmTSR.' WESTERWEG bij de v. d. Woudestraat In het jaarverslag 1949—1950 van de Stichting De Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren in Noord-Holland gevestigd te Alkmaar, vinden wij een uitvoerig onderzoek van het aantal on derzochte monsters. Er waren 21898 geschikte sputummonsters voor het on derzoek op tuberculose bij runderen» 206 monsters faeces voor onderzoek op para-tuberculose, 1441 monsters melk voor onderzoek op uierziekten, 5071 onderzochte melksedimenten van zui velfabrieken, 1586 bloedmonsters voor onderzoek naar steriliteits-oorzak i, 28 monsters faeces op parasitaire ziekten, 66 bloedmonsters voor onderzoek op salmonnellosis, 41 op urine-onderzoek, 84 op reacties in melk en verscheidene andere voor diverse onderzoekingen. Voor paarden: 81 monsters bloed- ?®ra °P salmonnella, 77 op pathogene bacteriën, verder 5 monsters op scha pen en geiten, 40 monsters op varkens, 188 cadavers van p'uimvee, 8 van hon den en katten. Het verslag geeft o.a. een overzicht van het t.b.c.-onderzoek per vereniging. Krachtig wordt voor elke veehouder isolatie aangevolen, het scheiden van reageerders en vrije die hen zowel in stal als in weide. Het aan tal verenigingen liep terug van 47 op 46. De kunstmatige inseminatie breidt zich in Noord-Holland sterk uit. In 1949 werden daar 19.9 proc. van alle y awelijke runderen ouder dan één laar kunstmatig geïnsemineerd. De verlies en winstrekening over dat boekjaar heeft een nadelig saldo van 14.063.60. De bacterioloog, dr. Zwanenburg, die tot adjunct-directeur van het Gem. slachthuis werd benoemd, werd opge volgd door de heer J. C. A. van der Maas, voordien adj.-directeur van het openbaar slachthuis te Schiedam. moet worden. Natuurlijk is de moge lijkheid aanwezig, maar dan zal HSV toch beter voor de dag moeten komen dan de laatste weken het geval was. Vrone krijgt bezoek van het altijd las tige Oudesluis en Koedijk zal wel geen kans zien om ZAP met ook maar een verliespunt te laten vertrekken. Op het terrein aan de Westerweg gaan, dat is in ieder geval een gerechtvaar digde verwachting, RKAFC en Bergen een spannende wedstrijd spelen, met de gastheren als favorieten. ALCMARIA: Afink, v. d. Lek, en Helderman; Maasen, Mulder en van Meene; Dinkelberg, Schmidt, Wielinga, Eversteyn en de Buyzer. ALKM. BOYS: Kramer, Metse laar en Krul; Blok, de Ley en Admiraal; T. Indri, J. Indri, van Dok, de Grand en Knip. RANDERS: Vethaak; Klepper en v. d. Plas; Th. Bakker, Sol en H. Bakker; Stroet, Goseling, Schot, J. Teigeler en P. Teigeler. RK AFC: Popma; Hoebe en Baard; Bieman, N. Tijm en van Saaze; P. Tijm, de Nijs, C. Tijm, J. Tijm en Heinis. ALKMAAR: van Twuyver, Nor der, C. Zwart; Bakker, Schoon hoven en Roos; Bruin, Baas, Snel, Gerritsen en v. Baden. De afdeling Noord-Holland van de KNVB heeft al haar wedstrijden voor hedenmiddag en morgen afgelast we gens de slechte toestand van de ter reinen. Onze kwispelende vriend in het zoeklicht Ondanks het slechte weer was het zaaltje van het Landbouwhuis gister avond geheel gevuld met dierenvrien den en hondeneigenaars, die vol be langstelling en medeleven luisterden naar wat dr. J. J. Smith, de van de Radio-Volksuniversiteit bekende bio loog uit Wassenaar, over deze trouwe viervoeter wist te vertellen. Tijdens zijn interessante voordracht, die onder auspiciën stond van de Volksuniver siteit, wees dr. Smith erop, hoe de hond in een heel andere wereld leeft dan wij mensen en dat zijn belangstel ling naar gans andere dingen uitgaat dan de onze. De hond leeft geheel vol gens zijn instincten en zijn zintuigen, die beiden ongelofelijk scherp ontwik keld zijn. Van deze zintuigen komen zijn reuk en zijn gehoor op de eerste plaats, zijn gezicht is veel minder sterk ontwikkeld en het staat vast, dat de hond minder goed ziet dan de mens en bovendien geen kleuren kan onderscheiden. Daar de hond van huis uit een kuddedier en een bosdier is hij is van dezelfde familie als de wol ven, de jakhalzen en de vossen is hij bij uitstek geschikt om de mensen tot huisdier en huisvriend te zijn. De hond heeft namelijk behoefte aan ge zelschap anders dan een kat en wenst ook een „leider" te hebben, zo als er ook bij de kudde een leider is. Ook het ronddraaien alvorens te gaan liggen herinnert aan een oude bos- gewoonte, n.l. het plattrappen van het gras. De zogenaamde „hondentrouw" is de onderwerping aan de leider van de kudde, maar zijn baas dient zich dan ook inderdaad als „leider" te ge dragen. Of de hond echter ook werke lijk „genegenheid" kent, zoals men veel denkt, is nog Steeds niet bewezen. Over het algemeen koestert het dier zowel voor zijn leider als zijn jongen slechts zo lang genegenheid als zijn instinct hem hiertoe dwingt. Wat de hond voor de mens evenwel zo aan trekkelijk maakt is het feit, dat zijn gemoedsleven zich vrijwel in dezelfde banen beweegt als dat van de mens. Geen enkel ander dier geeft op een zo duidelijke en levendige wijze uiting aan zijn stemmingen en gevoelens. Bovendien is de hond buitengewoon ontvankelijk voor de gevoelens van zijn baas, hij schijnt zelfs zijn stem ming te kunnen ruiken en past zich daarbij aan. Vandaar dat hij door de mens zo als een trouwe en gezellige kameraad op prijs wordt gesteld. Als men een hond iets wil leren, kan men dat alleen doen door van zijn instinc ten gebruik te maken, want een denk- vermoge bezit onze vriend niet, noch is hij zich bewust van morele of ethi sche normen. Hij is alleen intelligent wat betreft het snelle vormen van associaties. Hij weet niet, dat hij niet aan het eten mag komen dat op tafel staat en wel aan dat eten dat op de grond staat, hij kent alleen het ver schil tussen „tik-eten" en „eet-eten". Zo noemde dr. Smith nog talrijke an dere interessante voorbeelden. Als een hond iets onoirbaars heeft uitgehaald moet zijn baas hem onmiddellijk na het strafbare feit terecht wijzen, an ders zal hij het niet begrijpen. Als een hond niet komen wil en hii krijgt een Derde Abonnements voorstelling Serie A Dinsdagavond vindt in het Gulden Vlies de derde abonnementsvoorstei- ling van Serie A plaats. De Haagse Comedie CCees Laseur en Paul Steen bergen) brengt een meeslepende op voering van Coldoni's bekende blijspel „De Knecht van Twee Meesters". De bezetting is zeer sterk. Een toneel prestatie van de allereerste rang. De Haagse Comedie verdient voor deze prachtige vertoning, die tintelt van levensblijheid stampvolle zalen. Nagekomen predikbeurten ALKMAAR, Kapelkerk, 7 uur dr D. Klein-Wassink uit Ried (Fr.). Leger des Heils, Limmerhoek (Will. Booth), 10 uur heiligingsdienst; 12 uur Zondags school; 5 uur kindersamenkomst; 8 uur verlossingsmeeting, kapt. Hassoldt, luit. Hartjes; Donderdag 8 uur, openbare sa menkomst, kapt. Hassildt en luit. Hartjes. OUDE NIEDORP, 10 uur Ds. Appel Doopsgez. gem. 7.30 uur ds ds Francken Liefrinck. tik als hij ten slotte wel komt, meent hij dat hij gestraft wordt omdat hij komt en een volgende keer zal het nog meer moeite kosten hem te doen na deren. Met veel geduld en tact kan men het dier echter enorm veel leren. Men neme bijvoorbeeld de buitenge woon moeilijke opleiding tot blinden- hond. Niettemin zal het ons waar schijnlijk altijd een raadsel blijven v/at er het binnenste van dit ge liefde en ideale huisdier omgaat. Tot besluit van zijn zeer interessante voor dracht, die hij met tal van mooie lichtbeelden had geïllustreerd, las dr. Smith een ontroerend stukje over de hond voor uit het fijne boekje van R N. Roland Holst, „Overpeinzingen van een bramenzoeker". Voor alle dieren vrienden ongetwijfeld een buitenge woon mooie avond. Na het raadsbesluit van November 1948 kreeg de Algemene Politieveror dening een nieuw artikel 208 c ter we ring van geschriften, afbeeldingen of voorwerpen, aanstotelijk voor de eer baarheid of geschikt om de zinnelijk heid van de jeugd te prikkelen. Ged. Staten achtten dit verbod te ruim in. zoverre hierdoor mede alle volwassè,- nen zouden worden getroffen. Het ar tikel moet tot een leeftijdsgrens wor den beperkt. In de categorie der ver boden geschriften zullen diegene moe ten vervallen, waardoor ook t. a. v. volwassenen de handel zal worden be lemmerd. B. en W. merken hierbij op, dat voor de jeugd zinneprikkelende lectuur enz. nog niet pornografisch van aard of zelfs ook maar nadelig voor volwassenen behoeft te zijn. Het kan om een wetenschappelijk werk of hoge kunst gaan. Tegen „zin neprikkelende" lectuur enz. wordt de jeugd reeds beschermd door de verbo den, vervat in art. 451 bis van het W. van Strafrecht. Indien tegemoet gekomen zal wor den aan de bezwaren van Ged. Staten menen B. en W. dat wat reeds is be paald in art. 451 bis van het Wetboek van Strafrecht zoveel van het te be strijken terrein omvat, dat er voor de gemeentelijke wetgever niet voldoende overblijft om een nadere regeling te treffen. Zij stellen de Raad voor uit art. 208 c (oud) het gedeelte „of ge schikt om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen" te schrappen. Het kruim van de Nederlandse speed wayrenners is hedenmorgen met een, speciaal voor dit doel, gecharterd vlieg tuig, naar de Unie van Zuid-Afrika ver trokken. Onze Noordhollandse crack, de kleine Tinus Metselaar, zal deze tour nee eveneens meemaken. Tezamen met Jan Bosman, Henk Dammers, Joop Nol- te, Wim Hemelrijk, Theo Bisschop, Bert Willart, Leen Reehorst en Gerrit Jonker zal de Limmenaar gedurende vier maanden de Nederlandse driekleur op de speedwaybanen van Zuid-Afrika verdedigen. Naar wjj vernamen werden de „Japs" van deze renners per boot vooruitgezonden. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 25 Nov. 2000 kg bieten A 9,70; 5000 kg uien 4.30—6,40, gïove 7,10—7,90, drielingen 8,80—10,40 en nep 14—14,20; 800 kg peen C 4,10-4,20; 12.000 kg andijvie 13.10-18,80; 24.000 kg groene kool 5—6,80; 1000 kg gele "kool 4,5-5,70; 13.000 kg rode kool 5-10,20; 120.000 kg witte kool 4 en idem Succes 4— 4,20. Doorgedraaid: 575 kg groene kool, 1000 kg gele kool, 700 kg rode kool en 50.000 kg witte kool. NOORDER MARKTBOND, 25 Nov. 1000 kg aardappelen. Grove Schotten 9.20; Blauwe Eigenheimers 910; 10000 kg uien 4.707; grove 7.407.50; drie- linget 8.60—9.50; nep 12.40—13.20; 1500 kg bieten 6.70, B 4; 19.000 kg andijvie 13.5017.70; 8400 kg rode kool 5.10.10; 2000 kg gele kool 4.50—5.70; 2200 kg groene kool 5.10—7.30; 65.000 kg witte kool 4. Succes 44.30. WARMENHUIZEN, 25 Nov. - 45.200 kg rode kool 4-8,90; 13.000 kg gele kool 4,30- 5,50; 25.700 kg.witte kool 4-4,40; 1500 kg andijvie 11,70—16. NIEUWS UIT BERGEN Een instructieve expositie De edelsmidse „De Zeester" van Marijcke Visser (Zuidlaan 15 in Ber gen) is herkenbaar aan de zeemeeuw aan de gevel. Dit meld ik om verwar ring te voorkomen bij de bezoekers die er de kleine tentoonstelling zullen gaan zien van een achttal kunstenares sen en kunstenaars. Toch is die zee meeuw goed gekozen in dit grauwe land van regen, maar in de ihtieme expositieruimte vergeet men het tref fend symbool door de confrontatie met het verstilde, ingetogen werk der exposanten. De gastvrouw zet het doel der ten toonstelling uiteen: niet alleen, het pu bliek graphisch werk, wandkleden, sieraden en plastieken te laten zien maar het ook uit te leggen. Het is een instructieve expositie, waartoe hout blok en etsplaat aanwezig zijn om het ontstaan van gravure en ets toe te lich ten en ontwerpen voor de wand kleden. Van Marijcke Visser is er edelsmeed werk: ringen, armbanden, poederdoos jes, hangers; plastiek: portretten in steen en brons en enkele voorwerpen van toegepaste kunst. Mooi werk, zo als we van haar gewend zijn, aesthe- tiseh verantwoord en met begrip voor de mogelijkheden van het materiaal. M. Snapper-Bloch toont borduur werk. Haar' ontwerpen vermogen de vrouwen beter te beoordelen dan ik en dat oordeel is nogal gunstig. Beter kan ik spreken over enkele tekenin gen, portretten van kinderen, die me verrasten door de zekerheid van pot loodvoering en de gelijkenis. Ursula Postma-Sinzheimer toont een viertal etsjes. Ze beschikt over een fijn tekentalent en even fijne etstech niek. Maar bovenal is te waarderen de psychologische uitbeelding van haar figuren in een navrante ironie. Éen scherp waarneemster wier spot De afd. Schoorl van de Noordholl. Vereniging „Het Witte Kruis" hield haar algemene ledenvergadering on der voorzitterschap van dokter Herin ga in het lokaal van de heer P. Duin. Van het gemeentebestuur was inge komen een schrijven met de mede deling, dat de douche-cellen in de O.L. school weer in gebruik konden worden genomen. Bij de bestuursverkiezing werd het aan de beurt van aftreden zijnde lid. de heer N. Kaag, herkozen. In de vacature Blankenstijn werd voorzien door de verkiezing van de heer Otsen Tot afgevaardigden naar de Algem. Vergadering te Amsterdam werden benoemd de heren S. de Jong en Otsen. De rekening' van de afdeling sloot in ontvangsten en uitgaven met f 4709,15 en een batig saldo van f 1262,18. Voor de wijkverpleging waren deze cijfers f 4432,79 en f 654,88 en voor de TBC-bestrijding f4236,01 en f71,42. De heer de Jong stelde voor de ver goeding van de "magazijnhouder met f 100 te verhogen. Na enige discussie werd besloten het bestuur te machti gen een regeling te treffen. De heer Snip vroeg of het niet mo gelijk was vaste tijden te stellen voor het afhalen van magazijngoederen. Be sloten werd, dat in het vervolg ver- plegingsartikelen kunnen worden ge haald van 9—12 en van 1719 uur, spoedgevallen uitgezonderd. De Land- en Tuinbouwbond verga derde dezer dagen bij de heer H. Veen- boer. In zijn openingswoord noemde de voorzitter, de heer Jb. Groenveld, het afgelopen seizoen voor de tuinbouw slecht. De vele regen heeft het optre den van ziekte in de gewassen bevor derd. De gunstige aardappelafzet was 'n lichtpunt. Voor de groente voorzag de spreker een neergang, daar de ex portmogelijkheden nagenoeg nihil zijn. De belangrijkste agendapunten werden gevormd door de bespreking over een op te richten poterbewaarplaats en een zuurkoolfabriek. In beginsel is het bestuur er voor om een bewaarplaats in Heerhugowaard te doen bouwen. De kosten pl.m. f'1000 per wagon vormen echter een grote hinderpaal. Toen het dan ook tot stem ming kwam, staakten de stemmen. Het plan tot oprichting van een zuur koolfabriek vond gunstiger onthaal. Na veel discussie werd dit plan met 53 te gen 18 stemmen aangenomen. Het zal echter nog heel wat voeten in de aarde hebben eer de fabriek er is vooral als de medewerking van hogerhand achter wege blijft of te gering is. AANRIJDING Vrijdagmorgen ongeveer 7,45 uur, reed even voor de brug Omval, een Naco-bus, bestuurd door de chauffeur v. d. K. een vrachtauto, bestuurd door de chauffeur v. D. voorbij. Bij het voorbijrijden kwamen de voertuigen met. elkaar in aanraking en schaafde de bus langs de vrachtauto, waardoor ze schade opliep. Aan wiens schuld dit voorval te wijten is, is niet bekend. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De politie stelt een onderzoek getemperd wordt door een warm so ciaal gevoel. Mia Pot-van Regteren Altena laat ex-libris zien, houtgravures, een sterk gebonden kunstuiting, waarin zij zeer veel bereikt. Rie Kooyman komt uit met kinder boekjes en paten. We hebben dit werk reeds eerder besproken, maar vestigen er nog eens de aandacht op, omdat haar illustraties zo direct het kind aanspreken. Haar dierenverbeeldingen vooral verdienen een breed publiek. Dan is er J. A. Deodatus, met litho's. Bloemen, vissen, landschap, uit ver schillende jaren. Tot in details realis tisch weergegeven stillevens met een dusdanig beheerste techniek dat als het ware het uitgebeelde aan de te- kenstift geofferd ligt. Dit werk is een voorbeeld van knapheid, die men kan meten aan dat andere werk: de pen tekeningen van Herman Martin. Deze tekeningen zijn eigenlijk even smette loos, maar zoals niemand leeft zonder smetjes, zo bestaat geen kunst zonder smet. Ten slotte is er dan Jan van Erke- lens, de~ Heiloose tekenaar, met stu dies in potlood en houtskool. Een na tuurvriend, weinig krachtig, maar op rechten bedoelingen. v. d. W DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen, Zondag 26 November, wordt de medische dienst te Bergen waargenomen door dokter Poot, tel. K 22082423. Donderdagavond werd te Stompe toren een ouderavond gehouden voor de ouders van de leerlingen der Open bare Lagere School. Na het openings woord door de heer Schuurman nam de heer Van Dok het woord. Alvorens hij zijn lezing over het onderwerp „de uitzending van het zwakke kind" san- ving, deelde hij mede, dat twee leden van de oudercommissie afscheid had den moeten nemen. In de vacatures werd voorzien door mevr. Bakker en de heer Vierstra. Hierna ving de heer Van Dok zijn lezing aan. Hij memo reerde het ontstaan van de vacantie- kolonies Aanvankelijk zonden eerst de grote steden hun kinderen naar buiten, later kwam er als overkoepe lend orgaan het Centraal Instituut voor herstellingsoorden en gezond heidskolonies. Een en ander werd door lichtbeelden geïllustreerd. Na de pauze sprak de heer Van Eeten over het tekenonderwijs op de scholen. In het kort schetste hij de stadia, die elk kind op pictureel gebied doorloopt. Spreker legde er de nadruk op. dat het tekenonderwijs van thans. nl. het vrije* tekenen, inplaats van het copiëren het kind helpt zijn critisch vermogen te ontwikkelen, en het tekenen ook werkelijk beeldend maakt. De leerkracht heeft hierbij een mooie en belangrijke taak. Door middel van oefenfiguurtjes moet het kind iets leren over proporties van lichamen. (Vervolg van pagina 3) De heer Rus betwijfelde het of het goed was een groot stuk grond te be steden voor bijzondere doeleinden als het uitbreidingsplan nog niet klaar is. Bovendien bestaan er plannen voor de bouw van een tweede R.K. kerk en daarvan is de stedebouwkundige nog niet op de hoogte gesteld. Spr. achtte het bovendien niet verantwoord zon der diepgaand overleg vijf hectare cultuurgrond prijs te geven. Hij zou eerst overleg willen plegen met de stedebouwkundige. Wethouder Sehuyt bepleitte de stichting van het gebouwencomplex. Men wenst speciaal dat terrein, aan gezien het vlak bij de Kapel ligt. De bouw van een R.K. kerk op deze plaats achtte spr. uitgesloten. Ook voor de gemeente zag de heer Sehuyt vooruit gang bij het tot stand komen van deze school voor missionarissen. De burgemeester zeide niet direct te kunnen uitmaken of dit ter rein van de zijde van het gemeente bestuur bezien, geschikt is voor de stichting. Spr. had er bezwaar tegen zich thans, onvoldoende voorbereid, aan een toestemmende uitspraak ta binden. De heer Olivier ten slotte be toogde er tegen te zijn, dat er in het Westen van ons land cultuurgrond wordt opgeofferd voor het bouwen van hiet dringend noodzakelijke complexen. Het ging hier volgens spr. niet tegen een bepaalde partij of godsdienst, doch spr. zeide, dat men al dergelijke stich tingen dient te verwijzen naar het Oosten van het land, waar de grond minder waard is. Men heeft in de laat ste oorlogsjaren kunnen zien hoe zich het tekort aan cultuurgrond wreekt. Daar de katholieke fractie ondanks al deze bezwaren toch. een onmiddel lijke uitspraak wilde hebben, werd t voorstel in stemming gebracht. Met zeven stemmen vóór en acht stemmen tegen werd besloten zich niet aan een onmiddellijke beslissing te binden, doch de zaak eerst te onderzoeken. Tot slot van deze langdurige en be langrijke vergadering besloot de raad 66 are grond gelegen aan het begin van de Zeeweg, publiek te verkopen. HUIZEN VERKOCHT Door notaris mr. Joh. G. C. Zijnen zijn in het Gulden Vlies diverse percelen ui' Heiloo verkocht aan de makelaar M. J. G. van Rossum aldaar. Het betreft der per celen Kennemerstraatweg 351, 353, 544 en 546. De opbrengst was respectievelijk 5310, 5100, i 5720 en f 5630. Gisteravond heeft de afdeling Lan- gedijk, van de N.H. Vereniging „Het Witte Kruis" een ledenvergadering ge houden onder voorzitterschap van de heer Jb. Rutsen. De beschrijvingsbrief voor de algemene -vergadering en het rapport omtrent de reorganisatie verg den enige bespreking. Als afgevaardig den naar de algemene vergadering werden aangewezen mej. Zr. Van Da len, de heer J. Rutsen en F. Moeyes. Als bestuursleden werden herko zen de heren J. Rutsen, A. Sjoerds en dokter J. de Wit. Tot lid van de con trole-commissie werd benoemd de heer T. Ooievaar te Broek op Langendijk. Afscheid van de heer Wiiieveen VISSERIJBERICHT URK, 24 Nov. 1950. Door 46 vaartui gen werd aangevoerd: 2508 pond snoek baars 0.610,63; 1310 pond rode baars 0,30 0,33; 4078 pond blei en voorn 0,06 per pond. De afdeling Broek op Langendijk van de CBTB kwam gisteravond in de zaal van de heer J. de Boer bijeen onder leiding van de heer Jac. Slot. Deze heette o.m. welkom de heren J. Wagenaar te St. Pancras. het gewezen hoofd der tuinbouwschool, G. J. Witte- veen en het tegenwoordig hoofd, de heer F. Snoek. De Secretaris, de heer P. v. d. Molen deelde mede dat de jaarvergadering van de CBTB zal worden gehouden te Delft op 18 Jan. a.s. en dat voorts door HollandBrabant was medege deeld, dat het college van rijksbemid delaars van oordeel was, dat de econo mische positie van deze streek dispen satie van de tweede 5% loonsverhoging niet toeliet. De voorzitter uitte er zijn vreugde over, dat het gemeentebestuur welwil lend staat tegenover de bouw van een tuinbouwschool. Tevens is gevraagd om vergunning tot de bouw van een huis voor het hoofd der school en een tuin in het z.o. deel van het uitbreidingsplan te Broek op Langendijk. In enige afscheidswoorden tot de afdeling hield de heer Witteveen o.a een pleidooi voor de chr. organisatie. De heer Snoek zeide blij te zijn met het bestaan van een bloeiende afd. van de CBTB en van een chr. tuinbouw school. Hij dankte het bestuur voor het in hem gestelde vertrouwen. De Teeltregeiing. Hierop verkreeg de heer Wagenaar het woord, die in zijn causerie naar eigen zeggen het minder fraaie onder werp de uitgifte van de teeltvergun ningen aansneed. Spr. begon met de opmerking dat reeds in 1933, bij de invoering der teeltbeperking, verschil van gevoelen over deze materie bestond Er werd terecht gezocht naar een mo dus om het kleinbedrijf te sparen. Men kan zeggen dat ze in het algemeen zegenrijk heeft gewerkt. Spoedig werd reeds gesproken over de mogelijkheid van overdracht der vergunningen, waar evenwel tegen werd geageerd. De mo gelijkheid van verkoop werd niet ge stimuleerd Verwacht werd dat intrek king op vrij grote schaal zou volgen hptgeen niet is geschied. Thans is over dracht mogelijk wanneer het land overgaat, overdracht van vader op zoon staat vrij. Spr. brak vervolgens een lans tot opening van de mogelijkheid tot ver koop, omdai hij de vergunning van oorsprong een persoonlijk recht acht te, die men als goodwill ten verkoop moet kunnen aanbieden. Voor deze mogelijkheid bestaat weinig kans voor verwezenlijkgin omdat men haar in tuinbouwkringen in het algemeen so ciaal niet verantwoord acht. De grote lijn die destijds werd getrokken was o.a. dat de tuinbouw voor de jongeren open moest blijven. De uitbreiding van bestaande bedrijven werd in verband met de afzet terecht tegengegaan. Ver volgens noemde spr. de moeilijkheid van de jonge tuinder van 1933 met te weinig teel" vergunning en het dikwijls verwijzen van de zoon naar de vader, anders dan in de niet- en de zeer-in- tensieve bedrijven. Met betrekking tot de zomerpro- ducten heeft min. Mansholt gezegd, dat de doordraai niet was te handhaven. Spr. pleitte vor ecenomische in plaats van sociale steun. Tevens bepleitte hij b.v. 25% van de minimum-prijzen-fond- sen met een batig saldo beschikbaar te stellen voor de fondsen met een nadelig saldo, voorts het spreiden van produc ten en uitsluiting van sommige pro ducten uit het min.-prijzenfonds. Een prettige discussie volgde, waarbij de heer Wagenaar o.a. aandrong op spreiding van de producten, o.a. in de richting van de bloembollen. Zo mo gelijk zal daarvoor een cursus worden gegeven. Waf de DTS-elffallen morgen spelen Zondag 26 Nov. 1950: Oudkarspel 2.30 uur: DTS 1—QSC -; 12 uur DTS 4— Con Zelo 2: 10.30 uur Alkmaar 2—DT S 2; Bergen 12 uur Berdos 4—DTS'3; Schoorl 12 uur: Schoorl a—DTS b; Groot Schermer 11 uur Groot Scher mer aDTS c. DOKTERSDIENST Gedurende dit weekend zal de dok- tersdienst voor Langedijk en Sint Pan cras worden waargenomen door dr. H. Wilmink te Zuidscharw'oude, telefoon K 2260—424.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3