Ons land heeft eigen taak ter zee LAATSTE NIEUWS De pastorie waarin Betje Wolff heeft gewoond Inbraak te Hem opgehelderd In de Beemster leeft het besef van de waarde der geschiedenis Verwaarloosd huis besommingen ijmuiden IJ 44~36; kl- scho1 1 45i kl' scho1 11 VAN MARSDIEP TOT IJ NATIONALE STRATEGIE EN KOOPVAARDIJ Enige tegenstrijdige Amerikaanse opvattingen Het einde van veel onzekerheid Concert gemengd koor „Crescendo'' Een zeer geslaagde uitvoering in Noordscharwoude Ursem Stom petoren Filmavond St. Pancras Feestavond Volksonderwijs Groot-Schermer Biljartkampioen De 113.000 (op 130 na) in jampotjes teruggevonden Reeds 168 doden in Amerika De storm is bedaard MAANDAG 27 NOVEMBER 1950 ig heeft George T. enningmeester bij in Vee en Vlees te ien geldbedragen, ze dienst ten eigen Meer dan dertig- e ten laste legging i 32.000.- of daar door de manipu- ïbtenaar. Dinsdag- T. voor de Meer- kmaar terecht. Om c, waarvoor de Of- vijf getuigen heef* jen. Als getuigen burgemeester van er P. Blaauboer, de it Schagen, de op- Dijk en de heren anaar en J. J. de getuigen deskun- 5CHRIJFSTER. ersbedrijf P. Daal- ;t f 46.300 laagste et onderhoud van ing gedurende' het mt op school 1 het een plechtige ïrklaas heeft laten ïorgen met 'Zwarte brengen, aan de es morgens zal de bisschop en zijn afhalen. Om 10 Schermerhorn. lingen, doch ook de feester Woelders en en als zij 3 jaar school komen. De n, dat hij voor de eeft meegebracht, t feest te worden. nis heeft een li gtent van de Het Witte Bontje in vergade werd, dat de a£- heeft aange- de behandeling van Ier algemene verga- wordt ge- sieerd over de ver- Iracht aan 't hoofd Driessen lichtte dit naar deze de heer H. bedankt voor het Men overleg treden, aan- iap van Het Witte verpleging onaf- ten slotte veer- Wijfefebouw uit ge- aandelen van f 10 f 25. wvolume Noord-Holland is extra bouwvolume w van één woning, ie voor één woning nu worden overge- twee woningen on- r de plannen reeds bouw zal plaats van de Woning- nieuwe woningen de huizenrij der 13-52; prei 21,50; witlof 22-50; andijvie 5—16; sla rode kool 4—8,40; 14-29; uien '—8,50; selderie 13- stoofperen 17—28; druiven 78—1,10. en: grove 7,40, drie- 10.80-11,50; 3800 13.000 kg groene kool 5-8,40; 3000 70.000 kg witte kool 4,20. Doorgedraaid: kg gele kool en D, 25 Nov. - 2600 700 kg groene kool 80; 800 kg rode kool witte kool 4—4,20; stuks bloemkool: Nov. 9600 kg rode gele kool 3,50-4,80; ov. 4000 kg Aard en Koopmans blauwe 4; 10.000 kg groene 13,70—17,10; .30, grote 6,10-6,20 bieten: A 9,80 en B nkool: B 29-45, B H - 15.500 kg witte kool rode kool 4—10,30; ,50; 500 kg groene I (rond) 8,50— ig 6.60-6,70; 11.700 IT 3,30-5,70 en Iv oor 52 vaartuigeIi pond snoekbaars rode baars ƒ0.3* n en blei 0.36—0.40; 950 584 bakken bliefc >ak van 40 kg- nE BEJAARDE HEER J, KLAVER uit Midden-Beemster heeft het gezonde ^uiterlijk van de buitenman. AI de jaren van zijn leven werkte hij in deze polder. Van dag tot dag proefde hij er de schoonheid van. In het voorjaar wan neer de zoele Zuiden-winden de geuren overbrachten van de bloesemende peren en appelbomen; des zomers, wanneer het graan te rijpen stond op de akkers, in het najaar, wanneer de stormwind gierde door de bomen aan de kaarsrechte polderwegen; en des winters wanneer er een donzig, oogverblindend sneeuw kleed gespreid lag over de lege velden. En zo groeide in hem de liefde voor dit land. En daarom werd hij bestuurslid van het Beemster Historisch Genootschap „Jan Adriaensz. Leeghwater". Dat genootschap kocht een paar maanden geleden een huis aan de Middenweg. Een historisch huis. Het Huis „Betje Wolff", zoals een gevelsteen in de bleekgele pleistermuur in sierlijke krulletters verteit. die travalje, waar eens de hoefsmid de paarden besloeg. De erker heeft het huis alleen maar verfraaid. Ja, het is een goede greep van het Historisch Genootschap Jan Adriaansz. Leeghwater. Wanneer we een jaartje verder zijn, weten we zeker, dat er uit dit alles iets goeds gegroeid is. En wie het niet geloven wil, dat men hier in r\IT HUIS is verwaarloosd. Des te meer reden was er voor het Genoot schap om het te kopen. Men wil er een museum van maken. Geen huis met een dodelijk vervelende collectie opeen gehoopte antiquiteiten, maar een mu seum, waarin de bezoeker met eerbied de sfeer kan ademen, zoals Betje Wolff die in de twintig jaren dat zij hier in het midden van de 18e eeuw „de juf frouw van de dominé" was, om zich heen gehad heeft. Het eerste wat gedaan moest worden om dit te kunnen bereiken, was het treffen van enkele voorzieningen aan het exterieur. Het dak lekte als een zeef. Het eeuwenoude dakhout van deze in 1666 gebouwde pastorie van de Ned. herv. gemeente was vergaan. Aan gezien de middelen van het Genoot schap zeer beperkt zijn, kroop de ren tenierende secretaris Klaver op het dak, om dat „klussie" maar zelf eens eventjes op te knappen. Een erkende vakman gaf de aanwijzingen. De heer Klaver voerde ze uit. Toen wij dezer dagen op bezoek kwamen, was het dak dicht. „Maar dat is nog maar het begin van wat er allemaal gedaan moet worden", zei de heer Klaver. „Er zal nog een streek je verf over het houtwerk gelegd moeten worden, en die gele pleisterlaag zal van de stenen gehaald moeten wor den". „Ook in eigen beheer:'" willen we weten. „Ja, want de middelen van het Ge nootschap zijn, zoals van al dit soort verenigingen, maar beperkt. We hopen van harte, dat Monumentenzorg zal willen bijspringen. Van de bevolking kwam ook reeds een bedrag voor de restauratie bij elkaar". Er kan nog wel geruime tijd overheen gaan. voordat begonnen wordt met de aankleding van het interieur met de spullen van overoude datum, die thans een plaats hebben in het gebouwtje tegenover restaurant Beunder, dat de al te weidse naam van Museum draagt. Waarom toch al deze zorg? „Wij moeten het verleden niet verheerlijken, maar de band ermee moet bewaard blijven: een volk dat buiten zijn ver leden om leeft, is op weg naar de on dergang", zeggen de mensen van het Historisch Genootschap met wijlen prof. Van der Leeuw. De Beemster heeft goede herinneringen aan Betje Wolff, Zij was het die, met haar grote talenten van Nederlands eerste roman schrijfster, het leven in deze polder weergaloos fijn tekende in haar brief wisseling met haar hartsvriendin Aagje Deken. Op 21-jarige leeftijd kwam zij in 1759 uit VlisSingen naar de pastorie van Midden-Beemster, om daar als de levenslustige gade van de dertig jaar oudere, zeer geachte en geleerde do- miné Wolff ijverig studerend en „de Beemster aan elkaar breiend" achttien jaar te wonen. In 1777 preekt dominé in het vrijwel naast de pastorie liggende imposante kerkgebouw voor het laatst. Betje bleef er nog enige tijd wonen om daarna naar De Rijp en nog weer later met haar vriendin naar Beverwijk te verhuizen, van waar beiden in 1787 Dij de komst der Pruisische troepen uit weken naar Frankrijk. TOT 1876 is het huis pastorie geble ven. Het ging toen in particuliere handen over, maar werd en wordt tot op dit ogenblik bewoond. Het heeft w-einig veranderingen ondergaan sinds Betje Wolff hier als dominese resideer de. Daar is nog de gang met zijn mar meren tegels, de keuken met zijn dub bele pomp met koperen kranen, Betje's „boekenkamertje" op de zolder, van waaruit zij de blik kon laten gaan over de zondoorkneedbare Beemster klei" daar is ook het donkere zijgangetje tus sen voor- en achterkamers met aan het einde de stevige wenteltrap naar do- miné's wijnkelder achter een welgeslo ten hekwerk, daar zijn de legio bed steden, wel breed, maar akelig kort. Zeker, de woonkamer heeft er in de loop der jaren een prachtige erker bij gekregen van waaruit men een schoon uitzicht heeft op de wegkruising met op die ene hoek, vervallen maar toch vsn een schilderachtige schoonheid, Be besommingen van Zaterdag zijn trawloggers KW 155 f 5240; haringlog- gers KW 127 f 1220; KW 70 f 1600; 25 1 180; 138 f 1438. 70 f x39o. Kustvissers 12 f 1060; IJM 213 f 34. Prijzen per l°i gr' tong 2.30—2.05; grm. tong 1.46 Ta39' kl.m. tong 1.35—1.20; kl. tong I 113: kt- tong II 1.03—0.93; tarbot I 7 T2'10' Brijzen per vijftig kilo tar- sohar 23.508; verse haring 16.50—11.50; wijting 23—8.50; gr. gul 61. aanvoer 1425 kisten, waarvan 405 kisten haring deze bescheiden dorpsgemeenschap van wanten weet, och, hij wandelde ook even het zo opvallend zuivere kerkge bouw binnen, waarvan sommige bewe ren, dat het een schepping zou zijn van Hendrik de Keyser. Zeker, de prachtige gebrandschilder de ramen zijn eruit. Dat gekleurde glas gaf zo'n raar schel licht op de Bijbel, zeiden de Beemster boeren uit voor gaande geslachten. Dat verlies is niet gemakkelijk te herstellen. Maar wat wel te herstellen is, dat is de interieur vernieling die men aanrichtte door de kostbare eiken kerkbanken met een glasharde verflaag te beschilderen. Nijvere handen zijn bezig het warme brns van dat Wagenschot weer voor de dag te halen. Wie? Ja, natuurlijk. De heer Klaver heeft er weer de hand in. Men heeft nu eenmaal liefde voor het schone, of men heeft het niet. En wanneer zijn schoonzoon, de heer G. Köhne, die ook bestuurslid is van het Historisch Genootschap, ons vraagt toch vooral te vermelden, dat bijdra gen voor het museum in welke vorm dan ook, dankbaar geaccepteerd wor den,.. wel dan kunnen we het gewoon weg niet laten aan dat vriendelijke ver zoek te voldoen. De gemeente Beverwijk heeft van het Rijk de voormalige marechaussée- kazerne aangekocht, teneinde daarin het politiebureau te vestigen. B. en W. van Zaandam stellen de ge meenteraad voor, de voormalige rijst - pellerij „De Phenix" voor f 150.000 te verkopen aan een grote Zwitserse meel fabriek. De gemeente betaalde indertijd zelf f 180.000 voor het gebouwencom plex. In dezelfde stad is in de Prin senstraat een timmerfabriek door een felle brand verwoest; een hond kwam in de vlammen om. In Hoorn is het college van B. en W. verdeeld in het prae-advies op het ver zoek tot stichting van een r.k. am bachtsschool. Te Wervershoof is me vrouw wed. VermaatNugter ten raad- huize gehuldigd voor haar prijzens waardige, gedurende de bezetting zeer moedige arbeid als telefoniste. Een vrachtauto uit Opmeer heeft in Enk huizen een brug zodanig geramd, dat de auto met behulp van snijbranders uit zijn netelige positie moest worden verlost. Woensdag zal de gemeenteraad van Texel zich uitspreken over de verbin dingskwestie TexelDen Heider. De meerderheid van B. en W. geeft de voorkeur aan het behoud van "Oude- schild als haven, de minderheid prefe reert een oplossing van 't Horntje. .yra MlD!>erMe>EEM6TgR C4^xi J <vqv« 6b (Van onze Haagse redacteur) |n de verdediging van het democratische Westen tegen een mogelijke aggressie zal elk der bij het Noordatlantisch Pact aangesloten landen zijn aandeel moe ten leveren. Ook aan Nederland is een taak toebedeeld. Omtrent onze verplich ting tot de levering van land- en luchtstrijdkrachten bestaat geen verschil van mening. Minder zekerheid heeft lange tijd geheerst over de functie, die de Nederlandse oorlogsvloot en de koopvaardijvloot te vervullen hebben. Dat Nederland als zeevarende natie met zijn lange kustlijn geen oorlogsbodems kan missen, in de eerste plaats voor een eventueel operatief optreden, maar voor namelijk ter bescherming van zijn koopvaardijschepen, wanneer zij in convooi lange zeeverbindingen moeten onderhouden, spreekt voor ons Nederlanders van zelf. Doch niet iedereen denkt daar zo over. die in het verleden toonaangevend wa ren, te herzien. Eén daarvan is de op vatting, dat Amerika een grote, ocea nen-bevarende koopvaardij moet be zitten en exploiteren om zijn militaire en economische zelfgenoegzaamheid te beveiligen. Amerika bevindt zich met zijn tegenwoordige politiek betreffen de de koopvaardij in de merkwaardige positie dat het enerzijds de Ameri kaanse scheepvaart ondersteunt en anderzijds economische hulp biedt aan de landen, waarmede deze moet con curreren. Enige tijd geleden verklaarde de Amerikaanse senator Tom Conally, dat Nederland voor zijn maritieme verdediging in de toekomst zal moe ten vertrouwen op Engeland en de Verenigde Staten. Het moet zich gaan toeleggen op de levering van land strijdkrachten en uitrusting. Doek die schepenrommel op.„„ Daar is geen woord Frans bij! Als men de stelling van Conally vrij ver taalt, komt zij ongeveer hierop neer: doek dit hele schepenrommel maar op; besteed al het beschikbare geld en alle krachten aan de opbouw van een sterk landleger, dan zullen wij het zaakje op zee wel opknappen. Voor de Nederlanders is deze gedachtengang onaanvaardbaar. Ook talrijke Ameri kanen denken er heel anders over. Het beWijs daarvan heeft kort geleden geleverd commandant George D. Sy- non van de Amerikaanse Kustwacht thans verbonden aan de Staf der Hogere Marine-Krijgsschool. Door middel van het Marshall-plan trachten wij de economische structuur der vrije landen van Europa te her stellen en te ondersteunen, zegt Synon Tot dat doel besteedt Amerika een omvangrijk deel van zijn nationale vermogen. Het heeft zijn gehele bui tenlandse politiek op dit programma geconcentreerd. Het is een politiek van berekend risico. Door deze poli tiek hoopt Amerika een oorlog te ver mijden; zou zij mislukken, dan zou dit een oorlog inderdaad onvermijdelijk maken. Verouderde stelling. Deze opvatting, zo meent Synon, noodzaakt Amerika enige stellingen Synon komt tot de conclusie, dat het tijd wordt, dat Amerika een realisti sche 'schatting maakt van zijn behoefte aan oceaanschepen tegen de achter grond van zijn verbintenissen jegens het Europese herstel. „De hulpbron nen van de Verenigde Staten zijn niet onbeperkt", zo zegt hij. „Willen wij ze niet op gevaarlijke wijze verspillen door onze pogingen om de economische toestand in Europa in evenwicht te brengen, dan moeten wij er op aan dringen, dat de Marshall-landen hun energieën leiden langs lijnen, die hen in de kortst mogelijke tijd in staat stel len in hun eigen onderhoud te voor zien. Dus moeten wij ons stelsel van steun aan particuliere reders, dat daarmee niet in overeeenstemming is, grondig wijzigen. Versterking militaire structuur. Maar nog belangrijker voor de ver der reikende belangen van ons land is -'e noodzakelijkheid de staatkundig! en militaire structuur te versterken van de zeevarende mogendheden, die1 zich met ons hebben verenigd in het Atlantisch Pact. Wij delen met Groot-Brittannie de leiding in een wereldomvattend stelsel van zeemacht, dat het Euraziatische vasteland als een gordel omringt Deze voorziet de afzonderlijke staten in de coördinatie van maritieme kracht zeevarende gemeenschap van hun meest waardevolle middel om over weldiging door een continentale macht tegen te gaan. Geen strategie voor ons land kan succes opleveren wan neer deze geen rekening houdt met de onderlinge afhankelijkheid van mari tieme staten, zoals die uit de laatste oorlog is voortgesproten. Geen koop- vaardij-politiek zal deze strategie be vorderen, als zij de grote belangen van velen veronachtzaamt voor de kleine belangen van weinigen". De beschouwingen van George D. Synon lijken ons van meer nuchter heid te getuigen dan die van Senator Tom Conally. Trouwens de in Mei van dit jaar gehouden conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken be sloot in principe, dat ieder land zijn productie moet stimuleren, waartoe het naar zijn geaardheid het meest ge schikt is. In Washington is daaraan later een begin van uitvoering gege ven. Dit betekent, dat Nederland dus zijn scheepsbouw zal moeten voortzet ten en daaraan zo mogelijk uitbreiding dient te geven. In niet geringe mate is dit al geschied. Vooroorlogs peil overtroffen. Op 1 September 1939 bedroeg het aantal Nederlandse koopvaardijsche pen 1129 met een gezamenlijke inhoud van 2.853.961 bruto registerton. De verliezen in de oorlog bedroegen 490 schepen van tezamen 1.649.379 bruto registerton. Rekening houdend met de schepen, die ons land er in die tussen tijd heeft bij gekregen, omvatte de Nederlandse koopvaardijvloot in Mei 1945 692 schepen van in totaal 1.618.214 bruto registerton. Op 1 September '50 was dit aantal al weer gestegen tot 1145 schepen van gezamenlijk 3.039.354 .bruto registerton, zodat het vooroor logse aantal is overtroffen. In geval van oorlog zal aan deze koopvaardijvloot evenals in de Tweede Wereldoorlog een belang rijke taak toebedeeld zijn. Ter be- séherming ervan zal ons land stellig kunnen rekenen op de partnerszee- varende mogendheden in een even tuele Derde Wereldoorlog, doch wil het ook daarna blijven meespelen, dan za' het de convoyering voor een groot gedeelte zelf op zich moeten nemen Met andere woorden: het zal zijn Ma rine in stand en op peil moeten hou den. Het gebouw „Concordia" te Noord scharwoude, was voor het concert, te geven door het gemengd koor „Cres cendo" onder leiding van dirigent Jac. Kort, geheel uitverkocht. Het was zeer aangenaam te kunnen vaststellen, dat deze grote belangstelling verdiend bleek te zijn. Vóór het eigenlijke concüfrtpi-ogram- ma begon, werd gezongen „Ecce Quo- modo Moritur" van Jacob Handl, dit ter gedachtenis aan de heer P. Pranger, overleden op 25 November 1949. Smaakvol programma Het geheel nieuwe en artistiek smaak volle programma, heeft uitstekend vol daan en vormde een belangrijke factor voor het slagen van deze concertavond. Wil een zangkoor aanspraak maken de kunst volkomen dienstbaar te zijn, dan heeft men ook de culturele taak het onbekende bekend te maken. Het ge mengd koor Crescendo heeft zich van deze taak zeer goed gekweten. Het koor heeft een goed klankgehal te; alleen het klankvolume van de so pranen kan wel een aanvulling van wat nieuwe krachten hebben. In de hoge tonen klonk het soms iets te dun. De algemene indruk was zeer goed en di rigent Jac. Kort laat muzikaal zeer verantwoord zingen. Uitstekend klon ken dan ook de drie eerste koren van „Exultate Deo" van A. Scarlatti, „II est Bel et Bon" van Passereau en .Cecilia- lied" van Dirck J. Sweelinck. Zeer stijlvol klonk de „Cantate Dir Seele des Weltalls" van Mozart voor koor en so praansolo. De solopartij werd door de sopraan Maartje Kliffen in echt J4o- zartiaanse geest gezongen, het koor was hier goed op dreef en vermelding ver dient de pianobegeleiding, zeer muzi- Ouderavond O.L. school Dinsdag werd er een goed bezochte ouderavond in de O.L.S. De voorzitter, de heer Joh. Langereis, heette de aan wezigen hartelijk welkom. De heer Van Dok hield een boeiende lezing over linkshandigheid, welke met grote aandacht werd beluisterd. Bij de mededelingen werd bekend gemaakt, dat evenals voorgaande ja ren Sint en Piet ook dit jaar een be zoek aan de schooljeugd zal brengen en wel op Maandagmiddag 4 Decem ber. De Onderwijzerstoneelvereniging uit Winkel zal optreden met het kin dertoneel „Otayo", het gestolen kind, op 12 December in café Kossen te Hensbroek. De drie hoogste klassen zullen deze uitvoering bijwonen. Ook de ouders mogen mee. Op het ogenblik maken nog 6 meis jes en 3 jongens gebruik van het schoolzwemmen in de Overdekte te Alkmaar. De voorzitter bracht in zijn sluitings woord hartelijk dank aan de spreker voor zijn leerzaam betoog, alsmede aan de ouders voor hun opkomst. Tot slot bracht de voorzitter een woord van lof aan het gemeentebe stuur voor het aanschaffen van een filmaparaat ten behoeve van het on derwijs. Vrijdagavond waren zeer veel aan deelhouders van de Zuivelfabriek „Neerlandia" naar café Zwart geko men, waar de film van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond „In eigen handen" zou worden vertoond. De voorzitter, de heer C. Groot Wz„ opende deze avond. Na het nut van een goede sterke organisatie in de zuiveldwereld te hebben toegelicht, gaf hij het woord aan de heer H. Hoge- toorn, voorzitter van de combinatie. Spreker gaf een overzicht van het tot stand komen van de melkprijs voor het komende jaar. De Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond staat voor de belangen van de boeren op de bres Het werken van deze bond wordt ook door de regering gewaardeerd. Van daar dat aan de F.N.Z. bij het 50-jarig bestaan het praedicaat Koninklijke werd verleend. Nadat eerst de propa- ganda-film van de t.b.c.-bestrijding „De Bonte moet er uit" gevolgd door een film betreffende het 50-jarig be staan van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond was gedraaid, volgde de hoofdfilm: „In eigen handen". Een goe de film. Door een defect aan het ap paratuur ging van het geluid echter veel verloren. Grote bloemententoon stelling in 1953 bij Haarlem De Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur bereidt een grote ten toonstelling van bloemen en planten voor, die in de lente van 1953 zal wor den gehouden, Vijftien jaar geleden, in 1935, werd een dergelijke tentoonstel ling gehouden in het wandelbos Groe- nendaal, even ten Zuiden van Haarlem. Er kwamen toen 600.000 bezoekers in tien weken. Voor de tentoonstelling van 1953 is weer de keus gevallen op „Groe- nendaal". Temidden van de lentebloei buiten wil men er een ononderbroken serie van tentoonstellingen van bloemen, bloeiende planten en andere producten inrichten in speciaal hiervoor op te richten hallen. De tentoonstellingen serie zal worden gehouden van 14 Maart tot 14 Mei. Gedurende deze tien weken zal men dus, behalve de vollegrond- tentoonstelling, steeds een, en gedu rende de weekeinden twee hallen met inzendingen uit binnen- en buitenland kunnen bezichtigen. In kassen en warenhuizen zal wor den gedemonstreerd wat men met ver vroeging van de bloei kan bereiken. kaal gespeeld door Nellie Kramer. Van het verdere zeer afwisselende programma na de pauze willen we spe ciaal vermelden de drie werkjes van Anton Bruckner; prachtig gezongen. Ook de twee liederen van Jac. Kort „Het Paradijs" en „Volksliedje" deden het uitstekend. Als soliste verleende Maartje Klif fen medewerking. Zij had uit de lieae- renliteratuur een fijnzinnige keuze ge daan; zij zong onder meer twee liede ren van Purcell. Het zal zeer gewaar deerd zijn, dat de zangeres de te zin gen liederen even verklaarde. Aan Jac. Kort had zij een uitnemende accompag- nateur. Het publiek liet het aan een ver diend huldeblijk niet ontbreken. Voor „Crescendo" zal dit c-oncert wel een aangename herinnering blijven. In mu zikaal opzicht heeft men getoond een goede smaak te bezitten en dit is een grote verdienste van dit koor. Ad Interim Vrijdagavond hield „Volksonderwijs" in „Het Wapen van Vrone" een uitste kend geslaagde feestavond. Vooral Jan Lemaire heeft zijn grote capaciteiten laten zien in Alex Wins „De Brand in de jonge Jan". In een kort openingswoord bracht de heer De Ruiter dank a; de burge meester, voor het vele werk dat deze heeft verricht voor de openbare school. Alex Wins opende deze feestavond met een gezellig babbeltje en enige aardige goocheltoeren. Het hoogtepunt van de avond was „De brand in de jonge Jan". Alex Wins was als Officier van Justitie belast met het vooronderzoek van de brand in de sigarenfabriek van Jan Arends, waar het driejarige dochtertje van de fabri kant was omgekomen. De verschillen de getuigen en verdachten, 7 in getal, werden vertolkt door Jan Lemaire en de wijze waarop hij dit vervulde, was toneelspel van de bovenste plank en het publiek heeft dit in zijn daverend ap plaus duidelijk laten blijken. Na de pauze kreeg men nog een aar dige schets door Alex Wins en Els Mannourij „Het Sardinenblikje" die de lachspieren in beweging bracht. Een tweede optreden van Cor v. Veen werd een aaneenschakeling van oude en nieuwe Hollandse melodieën door de hele zaal meegezongen en dit verhoog de de stemming Jan Lemaire besloot zijn optreden met een mooie voor dracht. De heer De Ruiter dankte de aanwe zigen en de artisten voor het gebodene. De dansliefhebbers konden nog een dansje wagen. Bij de biljartkring rond de Scher mer, in de wedstrijden om het per soonlijk kampioenschap, is het aan twee onzer dorpsgenoten gelukt dit kampioenschap te behalen. In de B- klasse werd de heer J. Kaij ongesla gen kampioen en in de C-klasse was het Jb. Slooten die via een beslissings partij het kampioenschap voor zich op eiste. In de A-klasse, waar ongeveer de gehele competitie de heer R. Kos ter ongeslagen met 'n punt voorsprong, aan de kop ging, was het de laatste avond, de Rijperbiljarter Oudejans die de Grootschermer, onttroonde. i Ongecorrigeerd) De Rijkspolitie is er in geslaagd de dader op te sporen van de inbraak die vorige week Zondag bij de bloembollen kweker C. Boots te Hem werd gepleegd en waarbij een bedrag van f 13.000 werd ontvreemd. De inbreker bleek te zijn de 21-jarige landarbeider J. M. uit Venhuizen. Bij bet verhoor ontkende hij eerst hard nekkig, doch naderhand viel de jonge man door de mand. Het geld is inmid dels, op een bedrag van 30.na, te ruggevonden. M. had het geld in de polder verstopt in jampotjes. De zware storm, die tijdens het week einde het Noordelijk deel van de V.S. heeft geteisterd, is nagenoeg bedaard. 168 personen zijn om het leven geko men en de materiële schade wordt op meer dan 100 millioen dollar geschat. Dit noodweer was 't zwaarste, dat men zich in de geschiedenis van Noord-Oost- Amerika kon herinneren. Cleveland en Pittsburgh werden zwaar getroffen. In veel centra ligt het verkeer stil tenge volge van de sneeuwval. Scholen, kan toren, winkels en fabrieken zullen van daag waarschijnlijk nog dicht blijven.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3