DIT JAAR EAU DE COLOGNE VOOR DE HALVE PRIJS bij PELS Alkmaars Gemeente-begroting voor 1951 Een mooie Peignoir DE VERRASSING VOOR HAAR AGENDA De knecht van twee meesters' Huisvrouwen bewonderen de schatten der aarde Kostbare toekomstplannen r jmosa Vele moeilijkheden moesten bij hei samenstellen overwonnen worden Een bedrag van f160.000 moest gevonden worden om de gewone dienst in evenwicht te brengen Gastheer bestal visite GEZIN OP STRAAT GEZET 19" WOENSDAG 20 NOVEMBER 1950 Uit de aanbiedingsbrief der gemeentebegroting 1951 welke thans verschenen is blijkt dat de begroting met de volgende totaalcijfers: inkomsten en uitgaven op de gewone dienst f 7.108.831 en op de kapitaalsdienst f 1.868.018 sluit. De behande ling der begroting kon, ondanks moeilijkheden van interne aard een maand eerder dan het vorig jaar plaats vinden. Bij het samenstellen stiet men op grote moeilijkheden, o.a. de tweede 5% loonsverhoging, de stijgende kosten van maat schappelijke zorg, de onderwijsuitgaven, de jaarlijkse lasten der buitengewone werken, de verhoogde inkoopprijzen bij de lichtbedrjjven en in het algemeen de prijsstijgingen. Een noodvoorziening zal verlangd worden Men kreeg nog geen antwoord op de vraag in hoeverre de gemeente kan re kenen op de inkomsten uit belasting heffing en uit gemeentefonds-uitkerin gen. In 1950 zou de noodvoorziening voor de gem. financiën aflopen, waar op de bestaande uitkeringsregeling voor het gem.-fonds gebaseerd is. Rekening moest ook worden gehou den met de afschaffing met ingang van 1951 van de ondernemingsbelasting waarvan de opbrengst aan het gem.- fonds en de afzonderlijke gemeenten ten goede kwam. Wel werden inlichtingen verstrekt over de vermoedelijke uitkering en de voorgenomen compensatie voor de on dernemersbelasting, maar het ontbre ken van een wettelijke basis kan ver rassingen brengen. Een wetsontwerp. Enige dagen geleden Is bi) de Staten- Generaal een wetsontwerp ingediend tot het treffen van voorzieningen, dat ernstig teleurgesteld heft. De noodvoorziening zal volgens dat ontwerp verlengd worden tot en met 1952 en voor de gederfde ondernemers belasting zal een zodanige aanvullende uitkering worden verleend dat wij, met wat nog over vorige jaren wordt ont vangen, over hetzelfde bedrag kunnen beschikken als dat van de uitkering wegens ondernemingsbelasting in 1950. De opbrengsten der belastingen wor den niet verder tot verdeling gebracht dan tot bij de begroting van het fonds vastgestelde bedragen (met een speling van 5%). Het overige wordt in het fonds gereserveerd. Bij aanneming zal over de jaren 1948, 1949 en 1950 in het fonds een bedrag van f 278.705.000 blij ven. Dat betreft voor Allernaar plm. f 1.300.000. Compensatieregeling onbevredigend De compensatie betreffende de on dernemingsbelasting is onbevredigend Alkmaar heeft over de belastingja ren nog grote bedragen te goed (waar schijnlijk f 900.000). Daar nu slechts een aanvullende uitkering zal worden gegeven boven dat wat nog aan onder nemingsbelasting over de afgelopen jaren binnenkomt, betekent deze rege ling. dat de compensatie voor het grootste gedeelte bestaat in hetgeen reeds eerder aan de gemeente is toege kend. Alkmaar mag blijkens het wets ontwerp voor 1951 en 1952 rekenen op tweemaal het bedrag van 1950 (2 x f 630.000). maar krijgt hiervan f 900.000 uit de eigen opbrengst over voorbije belastingjaren en f 360.000 als aanvul ling uit het gem.-fonds. Een principieel bezwaar. Alkmaars principieel bezwaar tegen de nieuw voorgestelde regeling is, dat de uitkeringen voor de gemeenten steeds meer, óf worden bevroren, zodat er te weinig mogelijkheid blijft de DAMES PEIGNOIRS. Flanellette. In fraaie dessinsJ 24.50 DAMES PEIGNOIRS. Zijden-tricot met wol gevoerd. Diverse tipten 33.50 DAMES PEIGNOIRS. Genopte zijde met flanellen binnenkant. Bordeaux/wit, Marine/wit35.90 LANGE StRAAI ALKMAAR stijging der uitgaven door nieuwe mid delen op te vangen, of afhankelijk wor den gesteld van subjectieve beoorde ling door rijksinstanties. In het wetsontwerp wordt voorna melijk de mogelijkheid geopend tot verhoging van de bijzondere uitkering uit het gem.-fonds als de noodzaak daarvan wordt aangetoond. Het zal nader moeten blijken of Alkmaar daar van gebruik kan maken. In elk geval is de vervanging van objectieve maat staven door subjectieve een ernstige aantasting van de door de gemeente te dragen eigen verantwoordelijkheid voor haar financieel beleid. B. en W. blijven diligent. B. en W. hebben reeds enige maan den geleden een volgens de stand der rekening-courant ten departemente ge wettigde verhoging van de uitkering wegens ondernemingsbelasting over 1950 aangevraagd en doen alles wat tot verbetering van de positie der gemeente kan leiden. Door de verstarring der middelen kon de begroting thans slechts door een buitengewone maatregel sluitend wor den gemaakt. Wel kan voor 1951 op 5 hogere uitkeringen uit het gemeente fonds worden gerekend, maar dit is on voldoende om de stijging der uitgaven voor Maatschappelijk Hulpbetoon op te vangen. Uit de begroting moet duide lijk blijken welke lasten de gemeente draagt door de uitvoering van de be langrijke kapitaalswerken en andere investeringen van de laatste tijd en welke lasten zij zal moeten dragen voor de kapitaalsuitgaven in 1951. Het bleek noodzakelijk de reserveringen voor de ombouw van het electriciteits- net en voor de fondsvorming ter De- vordering van de uitgifte van industrie terreinen (beide f 50.000) voort te zet- ten. Wanneer de post voor onvoorzien weer op pl.,n. f 70.000 wordt gesteld, plus f 16.214 tot dekking van nog niet in de begroting opgenomen uitgaven en wordt rekening gehouden met de invoering van een huisvuilbelasting, welke f 27150 meer opbrengt en met een verhoging der begrafenisrechten (f 15.000 meer) dan moet nog f 160.000 worden gevonden om de begroting op de gewone dienst in evenwicht te bren gen. B. en W. willen daarvoor beschikken over het batig saldo van de gewone dienst van 1948, dat naar de kapitaals- dienst is overgebracht. Waarschijnlijk behoeft men niet over het gehele oe- drag van f 160.000 te beschikken daal de geraamde kapitaalslasten voor nieu we werken niet alle worden uitgege ven. Het oog op de toekomst. Het beleid moet worden gericht op de groei der gemeente in verband met de prognose van de Prov. Planologi sche Dienst, die voor Alkmaar in 1960 een inwonertal van 50837 verwacht. Reeds thans moeten plannen worden voorbereid en het zal nuttig zijn te beschikken over het plan van uitbrei ding in hoofdzaak, waarvan de indie ning tegen de jaarswisseling tegemoet kan worden gezien. De groei van stad en bevolking vraagt voorzieningen als woningen, scholen, ontspanningsgelegenheden. Ook de verbetering van het „industrieel kli maat", tot verruiming van de arbeids mogelijkheden voor hen, die in de agrarische bedrijven geen werkgelegen heid meer vinden noodzaakt tot grote uitgaven. Het rioleringsplan. Onderzocht wordt thans hoe dekking kan worden gevonden voor de kosten van het grote rioleringsplan waarmede een achterstand van jaren moet wor den ingehaald. Ook moeten andere vraagstukken worden opgelost zoals die van het ver keer in de stad of van de openbare kunstuitvoeringen om Alkmaar zijn centrale functie in Hollands Noorder kwartier ,e doen behouden en het ligt voor de hand, dat dit grote financiële consequenties eist. Enkele merkwaardige cijfers Wij komen dezer dagen uitvoerig terug op de meest markante cijfer- veranderingen in diverse hoofdstukken. Thans willen wij ons tot het vermel den dér voornaamste wijzigingen be perken. Het algemeen beheer heeft een gun stiger resultaat van f 10.558. De rege ling met betrekking tot de politiekos ten bleek ongunstiger dan verwacht werd. Een bedrag van f 32.885 blijft voor rekening der gemeente. In het ongunstiger resultaat van f 40.892 van dit hoofdstuk zit een grote stijging in de kosten der openbare verlichting. De exploitatie van de „Overdekte" brengt een jaarlijks tekort van f 15.000. De invloed van de woningbouw op de gem. financiën is betrekkelijk ge ring. Het onderhoud van straten, we gen, bruggen en andere openbare wer ken wordt op hetzelfde peil als in 1950 gehandhaafd. De begrafenisrechten zullen van f 20.000 tot f 35.000 ver hoogd worden. Het exploitatietekort van het plant- soenbedrijf steeg van f 96.536 tot f 112.721, dat van de Reiniging van f 200.397 tot f 237.888. De voorgenomen huisvuilbelasting zal f 27.150 meer op brengen dan de huidige emmerdistri butie. Bij suppletoire begroting is een groot crediet aangevraagd voor het bouwrijp maken van terreinen voor woningbouw en industrie. De kosten van onderwijs, kunsten en wetenschappen stegen met f 211.331. In het Bergerkwartyer is nergens grond meer beschikbaar voor scholenbouw. Voor het Stedelijk Museum is f 3800 meer geraamd; o.a. voor verbetering der museumzaal. Het exploitatietekort van het sport park vermeerderde van f 26.700 tot f 32.628. Het Centraal Ziekenhuis heeft een tekort van f 216.680; nog verhoogd met f 22.000 door de tweede 5% loons verhoging. De begrotingspost is f 238.680. De begroting van Maatschap pelijk Hulpbetoon kon slechts sluitend worden gemaakt met een gem. subsidie van f 613.500. Op een meerdere uitgave van f 20.000 is nog niet gerekend. De opbrengst der vermakelijkheidsbelas ting is op f 163.000 geraamd f 30.000 minder dan in 1949). De nog tot uit kering komende ondernemingsbelas ting wordt voor 1951 op f 450.000 ge raamd. De ramingen der gemeente fonds uitkeringen zijn voor 1950 f 1.622.220 en voor 1951 f 1.921.615 B. en W. willen nog niet overgaan tot verhoging van gas- en electriciteits- tarieven. Zij willen in tegendeel een gezinstarief invoeren voor huishoude lijk verbruik van ^as en electriciteit, het tegemoetkomen van de tarieven voor middenstandsbedrljven, groot verbruiker van licht en industriën. De behoefte aan vreemde kasmidde len wordt voor 1951 geraamd op maxi maal f 2.500.000. Het bedrag voor on voorziene uitgaven is op f 85.683 ge raamd. Van de ongedekt gebleven diensten 1944—1948 blijft nog f 300.000 te dek ken over. De gewone dienst van 1948 zal vermoedelijk een voorschot van f 400.000 laten. De kapitaaldienst sluit thans zonder saldo. De verschillende hoofdstukken worden sluitend gemaakt door de ver strekking van kapitaal tot dekking van gedane uitgaven. Wij komen nader op deze begrotings beschouwing terug. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Het mo nument ener grote liefde (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Winter- bloesem (alle leeftijden); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Betovering (14 jaar); Cinema Americaln, 2.30 en 8 uur: Opmars zonder genade (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Clara Haskil speelt. Hotel Centraal, 8 uur: Openbare psy chometrische avond van Ned. Ver. v. Spiritisten Harmonia. Nieuwe Doele, 8 uur. De geschiedenis van de Oud-kath. kerk, lezing door pastoor Heyligers uit Amsterdam. DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: Het monument ener grote liefde (14 jaar)Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Winterbloesem (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Betovering (14 jaar); Cinema Ameri caln, 8 uur: Opmars zonder genade (14 jaar). GRATIS KOOPUUR HILCKMANN Was Dinsdag van 1.30—2.30. (Adv.) Een vrolijke weeuw van ruim zestig jaar werd steeds nog weer vonkjes van liefde gewaar. Wacht, dacht zij toen, ik koop PELS' Citroen en de vriend van haar derde man vroeg haar zowaar. Nadat Catharinus S. de drie jaar ge vangenisstraf welke de Groningse Meervoudige Kamer hem had opge legd had uitgezeten, was hij naar Bergen getrokken. Ook daar was hij echter weer in moeilijkheden geraakt zodat hij gistermorgen voor de recht bank te Alkmaar moest verschijnen. Hij had namelijk een portemonnaie, inhoudende tien gulden, uit de man telzak van een dame, die bij zijn vrouw op bezoek was, laten verdwijnen. De officier van justitie meende, dat deze verdachte ernstig moest worden gestraft en eiste een gevangenisstraf van negen maanden. De verdediger was van oordeel, dat er nog reclasseringskansen waren, doch de officier verzette zich met klem tegen dit voorstel. „In een half jaar tijds heeft deze man kans gezien om het kapitaaltje van zesduizend gulden, dat zijn vrouw toebehoorde, op te ma ken. Bovendien weten wij waarvoor hij dat gestolen tientje heeft gebruikt en uit dien hoofde, aldus spreker, acht ik het volkomen uitgesloten dat deze man nog een kans moet worden ge geven". Een voorwaardelijke straf Een Egmondse schone, Guurtje V., had zich vergrepen aan de nylons en |iét geld van haar mevrouw. Drie honderd gulden waren verdwenen maar Guurtje kon niet vertellen wat de reden was geweest dat zij dit geld had weggenomen. Zij had het in ieder geval niet gebruikt en zei ook geen plannen te hebben gehad voor de be stemming van het geld. Een reclasse- ringsinstituut zag wel een mogelijk heid om de jeugdige dievegge nog op het goede pad te brengen en de offi cier wilde haar deze kans niet onthou den. De eis was zes maanden voorwaar delijk met drie proefjaren en onder toezicht van de reclassering. tl De Haagsche Comedie met 'n blijspel van Goldoni genoegen zag men de uitbeelding, die Elisabeth Andersen gaf van Beatrice. Fijn en beschaafd. Bob de Lange kreeg een mooie kans in de rol van de dwa ze Pantalone, een kans, die hy in dit genre op bijzondere wijze benutte. Jos van Loon en Hent van der Horst vormden een zeer goed paar als Cla- rise en Silvio. Diny Sprock wist van de aardige rol van Smeraldina, de ka menier van Clarise, inderdaad iets aantrekkelijks te maken. Paul Buis, als Florindo, was voor ons een nieuwe verschijning. Hij speelde zeer ver dienstelijk, terwijl ook de aardige ty peringen van Gerard Hartkamp als Lombardi en Johan Valk als de her bergier niet onopgemerkt bleven. Maar de spil bleef Jan Retel, die uitstekend voor vlotheid in de opvoering zorgde. Een hartelijk applaus riep de uitvos- renden aan het slot meerdere malen terug. G. De Italiaanse toneelschrijver Carlo Goldoni, die bijna de gehele 18e eeuw heeft geleefd (17071793), heeft zich een grote beroemdheid verworven door de meer dan honderd blijspelen, die hij in zijn lange leven heeft geschreven. Naast het stuk „De Herbergierster", dat in 1752 voor het eerst werd opge voerd, is vooral bekend geworden zijn geestige comedie: „De knecht van twee meesters" een voorbeeld van het echte achttiende eeuwse genre. „De Haagse Comedie" onder direc tie van Cees Laseur, heeft niet geaar zeld dit stuk weer eens tot op voering te brengen en een geheel be zette zaal van het Gulden Vlies heeft zich gisteravond met de voorstelling, die het gezelschap uit de residentie er van gaf, uitstekend vermaakt. Het is een komisch genre, waar men eerst aan wennen moet, maar dat toch, ge zien de tijd waarin het hoogtij vierde, aardige verrassingen brengt. De soms onwaarschijnlijke situaties werden door de leden van het Haagse gezel schap met zoveel bravour en komische kracht gespeeld, dat men zich spoe dig gewonnen gaf en meeleefde met de avonturen van Truffeldino, die zich in grote moeilijkheden begaf, door zo wel voor de knecht van Florindo als voor die van de in mannenkleren ge stoken Beatrice te spelen. Zet daar naast de liefde van Silvio voor Clarise, de dochter van de wel zonderlinge Venetiaapse heer Pantalone die ook voor de meest dwaze situaties zorgt, dat kan men begrijpen, dat er gelegen heid genoeg was voor het scheppen van komische taferelen. Dat zo'n stuk ook luchtig dwaas moet worden gespeeld, spreekt van zelf. En voor de vertolking niets dan lof, al slaagde de ene scène wel eens iets beter dan de andere. Jan Retel, die de titelrol vol fantasie en lucht hartige vrolijkheid op schelmse wijze speelde, was terecht het middelpunt. Maar ook de n-dere medewerkenden bleken schik in het geval te hebben en gaven keurig tegenspel. Met veel 5 x DAAGS GRATIS KOPEN BIJ VET De gratis kooptijden waren Dinsdag: 9.03—9.13, 10.19—10.29, 11.39—11.49; 13.20—13.30, 17.43—17.53. Ontvangen: Mooie effen overhemden, 3 kleuren 8.95 Dinsdagmorgen verschenen de deur waarder en zijn helpers in een perceel aan de Oudegracht, waarvan de bewo ners, een gezin met vier kinderen en het meubilair op straat werden gezet. Naar wij vernamen, geschiedde dit op grond van een door de kanton rechter gewezen vonnis. Door de zorg van de gemeente werd het meubilair voorlopig veilig opge borgen. Het gezin kon echter geen an dere woonruimte worden toegewezen. Edel- en sierstenen De Alkmaarse afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen kwam Dinsdagmiddag in het Victory- hotel bijeen om daar te luisteren naar de heer Visser uit Den Haag, die het een en ander zou vertellen over sier en edelstenen. De voorzitster, mevrouw Swanenburg de Veye, heette de heer Visser en de aanwezige dames hartelijk welkom en verheugde zich dat de spre ker deze middag over een zo interes sant onderwerp iets wilde vertellen. De heer Visser, die zijn gehele lezing hield aan de hand van kleurprojecties, deelde mede, dat er over de 500 edel en sierstenen bestaan, zodat een vol ledige opsomming van alle soorten deze middag achterwege moest blijven en alleen de meest bekenden besproken zouden worden. Een uitgebreide collectie. Allereerst zijn er de verschillende kwartssoortbn, die uit zuiver kiezelzuur bestaan. Hiertoe behoren het bergkris tal, dat kleurloos is, de violetkleurige amethyst en de Rijnkiezel. Men vindt de heldere kleurloze kristallen vaak in zuilen van enorme afmetingen in berg holten en spleten. De steensoorten die aan kwarts ver- wand zijn, bestaan ook uit kiezelzuur, doch komen niet in kristallen voor. Het zijn de Jaspis, de achaten, de chry- sopraas. de rose kwarts, de heliotroop en de tijgeroog. Deze laatste kwarts vertoont, ten gevolge van vezelachtige insluitsels, glanzende lichtstrepen op het gewelfde oppervlak, die van rich ting veranderen naarmate men de steen draait. Hierdoor komt hij overeen met de lichtglans, die men in het oog van dieren aantreft en wordt hij in Azie veel gebruikt als amulette tegen het boze oog. De heliotroop is een groenachtig, geel of rood geaderde siersteen en hiervan gaat een oude legende, waarin verhaald wordt, dat deze steen eens diende om het kruis van Christus te steunen, waar bij er bloeddruppels op gevallen zou den zijn, ten gevolge waarvan deze steen die wonderlijke rode plekken heeft behouden. De maansteen, de amazonesteen, de malechiet, nephriet en jade behoren tot de veldspaatgroep. Jade is de meest geliefde steen der Chinezen en werd vroeger alleen aan het keizerlijke hof gedragen. De robijn en de safier zijn na de diamant wel de kostbaarste edelstenen. Zij zijn verschillende variëteiten van korund, een mineraal dat in hardheid op de diamant volgt en slechts op het eiland Ceylon, in Birma, Siam, Cen traal Azie en in enkele afgelegen stre ken van Noord-Amerika gevonden wordt. Is de kleur van het edele korund rood, dan draagt hij de naam robijn, de blauwgekleurde variëteiten noemt men safier. Verder kan de korund ook nog in andere tinten voorkomen. De topaas, de smaragd en de aqua marijn zijn eveneens waardevolle edel stenen. De heldere smaragd kan bij voorbeeld vier a vijfmaal de prijs van een brillant waard zijn. Bijgeloof door alle tijden. Aan edel- en sierstenen is door alle tijden veel bijgeloof verbonden ge weest. Zo sprak men van geluks- en ongeluksstenen. Volgens spreker ko men er slechts enkele gevallen voor waarbij stenen een duidelijke uitstra ling van radio-activiteit bezitten. Dit wordt echter spoedig ontdekt door middel van de analyselamp, waarna de stenen ongeschikt worden verklaard. Vervalsingen komen bij sierstenen zeer veel voor en men doet er dus goed aan om bij aankoop hiervan, de juwe lier op de kwitantie te laten vermelden dat de steen echt is. Zo wordt de kleurloze agaat vaak van een groene tint voorzien om hem door te laten gaan voor de kostbaarder chrysopraas. Er zijn ook stenen die bij het dragen hun kleur kunnen verliezen. De anethyst kan bijvoorbeeld niet tegen hoogtezon en men doet er goed aan deze steen niet aan te veel zonlicht bloot te stellen. Een schat van edelgesteenten konden de huisvrouwen deze middag via de kleurprojectie bewonderen. Mevrouw Swanenburg de Veye bracht aan het slot van deze lezing de spreker dan ook hartelijk dank voor de wijze waarop deze de kennis van edel- en sierstenen bij de aanwezigen had ver rijkt. De heer Visser had hierbij tevens grote bewondering opgewekt voor het schone dat de natuur ons te zien geeft. Gaarne zag de voorzitster de spreker nog eens terug om zijn lezing, in nog meer uitgebreide vorm voor de geza menlijke culturele verenigingen te ge ven. Het was voor de Alkmaarse huis vrouwen ongetwijfeld een interessante en leerzame middag. Dat kunt U dank zij onze collectie PARAPLUIES Een welkom geschenk MODEL TOMPOUCE half-ling en Chamberlain vanaf i90 Opvouwbare PARAPLUIES Zeer practisch. "anaf LANGE straai ALKMAAR Hoewel het geenszins vaststaat dat de bewuste plannen het komende jaar zullen worden uitgevoerd is het inte ressant enige der markantste te noe men welke thans op de begroting van de kapitaaldienst 1951 prijken. Het maken van een paardenstal in het woonwagenkamp f 5860. Het maken van een rondpoint op het kruispunt Kennemersingel-Kenn.str.weg f 21.000. Bouwman een brug over de Blekersloot in het verlengde van de Juliana van Stolberglaan f 5000. Vervanging van de bestaande grondkering aan de Schelp- hoek door een betonsehoeiing f 70.000. Rioleringsplannen f 20.000. Verbetering Stationsplein en Stationsweg f 108.450. Restauratie van „De Nieuwe Doelen" f 3000. Demping afgesneden kanaalvak f 130.000. Uitbreiding openbare school voor ULO f 132.500. Stichting nieuwe R. K. jongensschool (ULO) f 200.000. Bouw van 2 kleuterscholen f 210.000. Nieuwe Handelsschool f 332.950. Nieuwe Rijkslandbouwwinterschool f 209.228. Stichting industriegebouw f 206.000. Aanleg van electrische kabels f 130.000. Bouwrijp maken van terreinen in Over- die en Achtermeer f 392.00, ten Z. van het Rochdalekwartier f 1.059.000, op het industrieterrein „Noord" f 670.000. Nieuwbouw machinehal slachthuis f 38.400. Verandering gebouw openbare Werken f 140.000. Uitbreiding gasnet f 53.100. Verbouwing dienstgebouwen van de Reiniging f 134.160. Resterende bouwkosten aan de Willem de Zwijger- laan f 450.000. Voorschotten aan wo ningbouwverenigingen f 1.050.000. Onderhandse aanbesteding vuiinisvervoer Op 31 December loopt de overeen komst af met P. de Boer Wzn. te Landsmeer betreffende het in 1950 wegvoeren buiten de gemeente van al le door de Reiniging aan te wijzen vuilnisstoffen tegen de prijs van f 1.45 per m2. De heer De Boer wil tegen dezelfde prijs het vuilnis blijven vervoeren mits een contract voor 2 jaar wordt aange gaan, dus tot 1 Januari 1953. Hij ziet dan af van het in rekening brengen van de 5 pet. loonbijslag ingegaan op 1 September 1950 en de verhoging van de huurprijs van dekschuiten van f 0.01 per ton en per dag. Dat betekent een verhoging van f 0.07 per m3. afgevoerd vuil waarop de heer De Boer aan spraak kan maken. Eventuele prijsverhogingen na 1 Ja nuari 1951 zijn wel van invloed op de prijs per m3, behalve een verhoging der omzetbelasting van 3 pet. op 4 pet. welke de aannemer voor zijn rekening neemt. Eventuele prijsverlagingen wor den eerst doorgevoerd nadat de boven genoemde verhogingen zijn genivel leerd. Waar een openbare aanbeste ding geen voordeel voor de gemeente zal brengen stellen B. en W. voor het vuiinisvervoer in 1951 en 1952 weer aan de heer De Boer op te dragen. ALKMAARDER VOOR ZAANDAMSE KANTONRECHTER De Alkmaarse chauffeur T. S., had zich gisteren tijdens de zitting van de Zaandamse kantonrechter voor een verkeersongeval te verantwoorden. Op 12 September was hij op een kruis punt te Zaandam, bij het inhalen van een trekker met oplegger, niet vol doende naar links uitgeweken, waar door zijn wagen een vrachtauto met aanhangwagen in krachtig contact kwam met de trekker met aanhanger. De bestuurder van de andere auto, die als getuige gedagvaard was, T. V. uit Wormerveer, kreet verontwaardigd dat S. een schoffie was, omdat hij na het ongeval niet stopte. S. zelf hield bij hoog en bij laag vol niets te heb ben gemerkt en op het politiebureau reeds verbaasd te zijn geweest over het proces-verbaal. Het was moeilijk in deze kwestie vonnis te wijzen en daarom besloot de kantonrechter de zaak aan te houden tot 19 December, «.'oor het horen van meer getuigen. NAJAARSSTORMEN. Op een huis in de Magdalenenstraat kwamen ten gevolge van de storm driehonderd dakpannen met panlatten en al in beweging en dreigden naar be neden te storten. Het bedreigde punt is met hekken afgezet en onmiddellijk zijn maatregelen tot herstel getroffen- (Van ooi» «peeia Er vaart een fris» nieuwing door de 7 landse vereniging Ter algemene verga Krasnapolsky te Am van gebleken. In eei het komende voorja: worden, zal het een duidelijk worden. De in het bestuui algemeen voorzitter, sum uit Winkel gaf woord te kennen, d stuur een duidelijke ziet. Deze koers is eerste plaats van i sche aard, in de twe omdat het een verv, het brede arbeidst braak ligt. De tijd i instellingen als „Bosch en Heide" er inrichtingen te Hi] maar glorie verleend werk. Het komt thar rijke mate op het a Wanneer dat niet zoi de organisatie veel nis hebben verloren met de Vereniging ging is het aantal af tien vermeerderd. Noordhollandse verei verpleegsters aan hel tijd eist meer. Tal v gen de aandacht. Da studie, strijd en vei strijd geweest op hel zinsverzorging. De c zinsverzorgsters e klaar bleef onder Witte Kruis. De kra een ander terrein bemoeienis. Zeven opleidings- en bei te Enkhuizen, werde: Maar er is een tjjc de openbare gezondh oog hierop en met financiële verliezen, den, is op 13 Juli e installeerd, die de pc eniging en de inst ernstig onder de louj Ter vergadering la rapport van deze ci werd de vrees uitges deheuvel" als hers vrouwen en meisjes ploiteren was en in ging gegeven, of voc Ontsmettingsbedrijf i verantwoord moest i (Van onze correspc JERWIJL men in Si spreken was over een Europees leger, Frans avondblad (Fa enige vooraanstaande gesteld: „Komt er wat zij antwoordden; Georges Bid ter-president van Fri gevaarlijk om te gaai moeten ook niet met spelen; dat kan men er geen gevaar voor Wanneer wij als vri eensgezind en dapper ben ik er van overt vaar zal verdwijnen nen is. Graaf Sforza 0 tenlandse Zaken van heeft meer kans dan moreel onmogelijk o beginnen. Bovendien de nieuwe wapens ders de vrede helpen Reynaud (ex-m Logisch gesproken z< bintien twee jaar ec beginnen. Na die tij; wicht van de westeli zo groot zijn, dat K meer heeft. Maar d< eventueel gebruik op atoombommen weerh tot een aanval over Carlo Schmio Duits parlementslid): lin als voor Truman laatste slag meetellei verstandig genoeg oir de laatste veldslag t< nen moet verliezen, niet, dat hij er toe derde wereldoorlog t Amerikanen hebben over gedacht. M o 11 e t (leider v; cialisten en minister pas uit, wanneer iem; de Russen, noch de len oorlog. Dit word wezen. Dus kan er men, wanneer men gaat maken. Ongeluk de spanning mee. dal ger moeten zorgen c kelijkheid kan waar ben er tevens van geen gelegenheid voo gaan om in contact 1 Russische staatslieder te Draten. Dalton (Engels zal gedaan worden o voorkomen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2