Twee jaar geëist tegen ambtenaar Verdediger: Voze plekken in Schagen KOFA 's GROTE ATTRACTIE Fraude van f 30.000.- bij Keuringsdienst Ook het „vetpotje" weer ter sprake Zelfstandige handelaren zochten onderling contact Pleidooi voor „vrije samenwerking" Spreken in het openbaar Een cadeautje, dat niet spontaan aanvaard wordt Winlceldievegge ging in hoger beroep vijf gulden waardevol cadeau Besteding middelen Burger Weeshuis Oudorp Tentoonstelling voor jong en oud Oterleek Vrolijke kermisklant in muizenissen Stompetoren Een goed geslaagde zanguitvoering WOENSDAG 29 NOVEMBER 1950 (Van onze speciale verslaggever) Een gierende wind sloeg fel en hard de regen tegen de hoge ramen van de rechtszaal, waar gistermiddag de Alkmaarse Meervoudige Kamer zitting hield om de geruchtmakende zaak tegen George T., eens administrateur-penningmeester bij de Keuringsdienst van Vee en Vlees te Schagen, te behandelen. In de rechts zaal was het doodstil toen de Officier van Justitie mr. Meischke zich van zijn zetel verhief om de tenlastelegging voor te lezen. Met gebogen hoofd luisterde verdachte naar de koud zakelijke woorden, die echter in wezen de tragiek van een mensenleven inhielden. ernstige fouten zijn gemaakt door chefs van deze verdachte geeft hem aller minst het recht om verkeerde hande lingen te verrichten. Integendeel, zo zei de officier, hij had de misstappen van zijn chefs moeten aanbrengen. Twee jaar met aftrek. De officier achtte geen termen aan wezig steun te verlenen aan het voor stel van de reclasseringsambtenaar om een gedeeltelijk voorwaardelijke straf te vragen. De eis van de officier was twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Op een vraag van de president ant woordde T., dat hij aspiraties had om sportjournalist te worden en dat hij in verband daarmede een reis naar Enge land gemaakt had om relaties op te doen. Dit had hij niet van zijn kleine inkomen kunnen bekostigen. Een voze plek? De verdediger mr. Bondam te Alk maar vond de strafmaat, welke de of ficier geëist had, te hoog. De strafmaat in deze zaak was overigens volgens verdediger het enige waarover gespro ken diende te worden, daar het fei telijk niet van belang was of T. nu f 30.000 had verduisterd of een bedrag dat iets meer of minder was. „Om te weten welke straf deze man moet wor den opgelegd, is het noodzakelijk de achtergrond van deze zaak te weten," aldus pleiter. Deze achtergrond ligt in drie dikke dossiers voor u op tafel, mijnheer de president. Bij het doorle zen van die dossiers bekruipt de lezer het onbehaaglijke gevoel dat het daar in Schagen een vreemde boel was. Voor de officier zou het een dankbare taak zijn in deze dossiers te duiken. Als ik officier was, zou ik aan de hand van die dossiers op zoek 'gaan naar de voze plek daar in Schagen. Het was niet de eerste maal dat een ambtenaar van deze dienst na de oor log terecht moest staan. De eerste maal betrof het echter afgifte van voor con sumptie ongeschikt vlees, zodat men ogenschijnlijk geen parellel kan trekken tussen deze twee zaken. De verdediger van George T., mr. Bondam uit Alk maar, was zoals uit zijn pleidooi bleek, een andere mening toegedaan. Voor velen zal het altijd een raadsel zijn geweest, hoe het mogelijk was dat T. ruim vier jaren lang zijn malversa ties op het kantoor van de keurings dienst heeft kunnen verrichten. De tribune was dientengevolge te klein om alle belangstellenden een behoor lijke plaats te bieden. De president van de rechtbank mr. A. D. van Regteren Altena, bijgestaan door de raadsheren, mr. Alblas en mr. Nolet, maakte na het voorlezen van de tenlastelegging een aanvang met het verhoor. President: „Wanneer bent u in functie gekomen bij genoemde dienst?" Verdachte: „Op 1' Juni 1945 Edelachtbare". President: „Was u ambtenaar in dienst'van de gemeente?" Verdachte: „Jawel Edelachtbare, doch ik was niet beëdigd". Dertig duizend gulden. Na deze korte inleiding verscheen de heer A. A. Ort, accountant te Alkmaar in de getuigenbank. Deze getuige verklaarde, dat zijn onderzoekingen een vermissing van 30.000.hadden opgeleverd, welk be drag door T moest zijn verduisterd. Slechts op enkele kleine onderdelen van het rapport van de getuige-des- kundige had T. eer, aanmerking. Uit het onderzoek was tevens komen vast te staan, dat verdachte dit aanzien lijke bedrag had kunnen verduisteren door telkens belangrijke bedragen bij de Postcheque- en Girodienst op te nemen. Bovendien had verdachte door op regelmatige tijden de duplicaten van nota's als de originele te gebrui ken, geld te eigen bate kunnen aan wenden. Ten slotte had de angst T. zo te pak ken gekregen, dat hij ten einde raad, zoals hij gistermiddag bekende, met zijn vrouw maar een buitenlandse reis was gaan maken. Toen hij terug kwam, was de bom gebarsten. De opperwacht meester Van Dijk was een onderzoek begonnen en spoedig werd T. in voor lopige hechtenis genomen. Dc volgende getuige, opperwacht meester Van Dijk van de Rijkspolitie, verklaarde dat verdachte alle feiten had toegegeven. Hij zeide op de zaak attent te zijn gemaakt door burge meester Wognum van Schagen, die op dracht gaf een onderzoek in te stellen daar er volgens hem iets niet scheen te kloppen. Getuige P. Blaauboer, burgemeester van Barsingerhorn, verklaarde, dat hij het eerst van de zaak had gehoord door een mededeling van de directeur van de Keuringsdienst. Er was daarop een onderzoek ingesteld, waarbij ver scheidene onregelmatigheden aan het licht waren gekomen. Burgemeester Blaauboer vertelde de rechtbank dat op een kwaad mo ment een brandstoffenhandel met een kwitantie was gekomen, waarmede iets niet in orde bleek te zijn. Dit was één van de oorzaken dat men T. ging verdenken. De heer De Vries, belast met de kascontrole, had geen onregelmatig heden kunnen ontdekken vóór Maart van dit jaar. Slechts een controle bij de mensen waaraan nota's en kwitan ties waren afgegeven, zou tot een vroe gere ontdekking van deze verduiste ringen hebben geleid. Getuige De Vries antwoordde ont kennend op een vraag van de presi dent of hij de ontbrekende posten van 4 2000 en f 8000 niet eerder bemerkt had. Die dateerden namelijk reeds van 1947. Ook getuige De Boer verklaarde niet eerder tekorten geconstateerd te heb ben. Hij zeide dat verdachte slechts verantwoording schuldig was aan de kleine commissie. Op een vraag van de verdediger, mr. Bondam, naar zijn opinie over verdachte antwoordde ge tuige, dat hij in zijn ogen gemakkelijk, slordig en kinderlijk was Getuige gaf toe dat er zwart vlees gekocht was en eveneens verkocht, doch zeide dat dit laatste na de oorlog niet meer was voorgekomen. Verder zeide getuige nog, dat ook het „vetpotje" door ver dachte werd bijgehouden. Op te grote voet. Uit het reclasseringsrapport las de president enkele zinsneden voor, waar uit Bleek, dat verdachte op zeer grote voet had geleefd. President: Wat was uw salaris? Verdachte: „Tweeduizend gulden Per jaar Edelachtbare". In het rapport kwam men tot de conclusie dat het T. wel zeer gemak kelijk was gemaakt. In zijn requisitoir zei mr. Meischke, dat verdachte zich als semi-ambtenaar yel zeer ernstig had misdragen. In vijf jaar tijd heeft hij ruim f 30.000 opge maakt. Dat er vroeger bij deze dienst De verdediger wees er vervolgens op hoe in de voze naoorlogse samenleving, waarin slechts langzaam verbetering kwam, zich een nog vozere plek be vond, n.l. de vleeskeuringsdienst in Schagen. Er werden daar aankopen gedaan tegen de onzinnigste zwarte prijzen, aankopen, die evenwel normaal werden ingeboekt, aldus mr. Bondam. De ontstane verschillen werden aange vuld uit het „vetpotje". Dit Schager vetpotje, betoogde verdediger, werd gevuld met de verkoopopbrengsten van vet. Dit vet had opgegeven moeten worden aan de plaatselijke toewijzings) - commissie en het ging hierbij om grote hoeveelheden. Een enkele maal werd er we 1 vet ingeleverd als de ambtenaren van deze commissie te veel belangstel ling toonde, doch dat waren 'slechts fricties van het geheel. Er was van dit vetpotje geen behoorlijke admini stratie, doch het bevond zich in han den van T. Pleiter meende, dat het geen betoog behoefde tot welke consequenties deze misstanden konden voeren. Zo waren er nog vele andere misstanden en on regelmatigheden in Schagen. Veel ge schiedde buiten de distributie voor de eigen landgenoten om, terwijl allerlei functionarissen en kennissen ervan profiteerden. Van afgekeurd vet bij voorbeeld, dat vernietigd had moeten worden, werd zachte zeep gemaakt. Ook de opbrengst hiervan kwam in het vetpotje terecht. Verdediger wees erop hoe verdachte in deze voze sfeer in Schagen in een verantwoordelijke functie geplaatst was. Die sfeer heeft deze slappe fi guur volkomen verpest. De verleiding was voor hem te groot Hij vergreep zich aan de kas, zat op een glad dak en gleed steeds verder af", aldus mr. Bondam. „Daar komt nog bij dat een doeltreffender controle deze ernstige verduisteringen zou hebben voorko men. Vijf jaar heeft hij in angst geze ten en ik ben er van overtuigd dat, als u Edelachtbare Heren hem nog een kans wilt geven, hij nooit meer voor uw rechtbank zal verschijnen". Op deze gronden bepleitte mr. Bon dam een gecombineerde straf die aan merkelijk kger zou zijn dan de eis van de officier. De uitslag in deze zaak volgt over veertien dagen. Gisteravond werd in de grote zaal van het Wapen van Heemskerk een zeer druk bezochte contact-avond ge houden van zelfstandige handelaren in de agrarische sector van Alkmaar en omgeving, op initiatief van enkele le den van de stichting Nederlandse Zelf standige Handel en Industrie. De heer B. H. J. Doppen, propagandist van deze stichting, die vorig jaar reeds op een dergelijke avond had gesproken en ook nu weer een uitstekend spre ker bleek te zijn, besprak in een le zing, getiteld „Coöperatie of samen werking", de bezwaren van de hande laren, die zelfstandig wensen te blij ven, tegen de coöperatie-vorm. De heer Doppen wees erop, dat sa menwerking en coöperatie dezelfde be tekenis hebben, doch dat samenwer king kan geschieden op een basis van vrijheid en zelfstandigheid, hetgeen met de coöperatie niet het geval is. Spreker zeide dat de tegenwoordige wereld in twee groepen is verdeeld, die van de voorstanders van de col lectiviteit en die van de aanhangers van de vrije en zelfstandige handel en bracht naar voren, dat ook in de Rus sische „Kolchozen" samenwerking is, maar dat iedereen daar gebonden is en alles ondergeschikt is gemaakt aan het gemeenschapsbelang. De heer Doppen meende echter dat het alge meen belang meer gediend is met de zelfstandige ondernemingsvorm. Zo wel de aard van de menselijke natuur als van onze Christelijke maatschappij wijzen in die richting, zo zeide hij en hij citeerde hierbij: „Wat door de en keling kan geschieden, moet niet door de maatschappij worden gedaan". De heer J. Kool, hoofd docenten pro pagandaleider van de Rhetor-club in Noord-Holland hield gisteravond voor een dertigtal belangstellenden in de bovenzaal van „Het Wapen van Heems kerk" een interessante lezing over spreekangst en spreekdurf. „Onze club", aldus de heer Kool, „beoogt van ieder mens, die negatief is ingesteld op zijn omgeving, een positief persoon te ma ken. Wij doen dat door middel van de cursus, „Spreken in het openbaar". De club probeert de mensen vlot en onbe vreesd te leren spreken. Zij bereikt hierbij mensen uit allerlei milieu's rangen en standen. Iedere cursist is na afloop van de cursus in staat een wille keurige speech of voordracht te houden Hij haalde hierbij vele gevallen uit de praktijk aan. „Iedereen heeft spreek angst", aldus spreker, „zowel degene, die van de lagere school afkomt als hij, die gymnasium heeft gehad". Nadat de heer Kool had uiteengezet van hoeveel belang deze cursus is, ook met het oog op de uitbreiding van de algemene ontwikkeling, demon streerde hij met behulp van enkele per sonen uit het publiek, hoe men op een cursus te werk gaat. „Basis van Westerse samenleving" Volgens spreker is de zelfstandig heid en de daaruit voortvloeiende con currentie de basis van onze Westerse samenleving en de meest effectieve stimulans voor noeste arbeid. Hij zei de de collectiviteit te beschouwen als de ontwaarding van de mens. Naar zijn mening waren de coöperaties uit de handen der boeren gegroeid en ge worden tot concerns van een beang stigende macht en omvang. De rede van de heer Doppen vond grote bijval bij zijn agrarische toe hoorders. Na afloop werd een debat toegestaan, waarbij op levendige wijze van gedachten werd gewisseld. De avond, die goed was georganiseerd, werd opgeluisterd met enkele interes sante filmpjes, o.a. over het omvang rijke boerenbedrijf in de V.S. van Amerika. Een molen voor één gulden De verwaarloosde molen aan de Kru- seman van Eltenweg is door het bestuur van de Eendrachtspolder aan de ge meente voor een bedrag van f 1 te koop aangeboden Een molen voor één gul den is een molen die men cadeau krijgt, Er zijn in verloop van jaren door par ticulieren al heel wat geschenken aan de gemeente gegeven die in de regel gaarne aanvaard worden met dankbe tuiging aan de milde gever. Dat B. en W. de Raad voorstellen om het molencadeautje om advies in hun handen te stellen wijst er wel op, dat het geen kostbare schenking is. Het ziet er naar uit, dat het polderbestuur er wel af wil en dat de gemeente er een beetje verlegen mee is. Want wan neer dat een gemeentelijke molen wordt zal hij niet in verwaarloosde toestand kunnen blijven en op het ogenblik kan niemand voorzien wat dit zal kosten. Misschien wil de vereniging „De Hol landsche Molen", die zich voor het in standhouden van oude molens interes seert, nog wat bijdragen. Wanneer ook de Gemeente dan een offer brengt en de molen weer een behoorlijk aanzien krijgt, zal zij er zeer zeker toe mede werken het stadsbeeld ter plaatse te verlevendigen en te verfraaien. Voor het Amsterdamse Gerechtshof stond Dinsdag de Alkmaarse mevr. S. H.G. in hoger beroep terecht. Zij was ervan beschuldigd in de eerste helft van dit jaar in een groot warenhuis hier ter stede, herensokken, een buk ananas, damespantoffels en een paar kindersokjes te hebben 'weggenomen De Alkmaarse rechtbank had haar in eerste instantie twee maanden ge vangenisstraf opgelegd. Verdachte gaf de diefstallen toe. Het bleek, dat zij nog meer op het gweten heeft. In De nemarken had zij eens tijdens een va- cantiereis een broche uit een winkel meegenomen. Snikkend betuigde ver dachte haar spijt over het gebeurde. De procureur-generaal, mr. Hoeffei- man wees op het bijzondere kwaad van de winkeldiefstallen. Slechts een van de honderd dieven wordt gegrepen. Spreker meende geen voorwaardelijke straf te kunnen eisen en vroeg beves tiging van het Alkmaarse vonnis. De raadsman mr. dr. C. Berkhouwer wees in het bijzonder op de huiselijke verhoudingen van verdachte, waar zij een straffe leiding --J- 'Heitei- vroeg een voorwaardelijke straf met desnoods een lange proeftijd en een geldboete. Uitspraak over veertien da gen. Eva en de appel (s) Gisteren wilde de bestuurder van driewielig motorrijtuig, dat met zestien kisten appelen was beladen, de bij de Friese Brug wachtende voertuigen pas seren, toen plotseling een luxe-auto, die door een dame werd bestuurd, naar midden van de weg reed. Hierdoo moest de driewieler zo ver naar rechts uitwijken, dat hij in de berm van de Kanaalkade terecht kwam. Het voer tuig kantelde en de appels rolden naar alle-kanten. De schade aan de lading bedroeg ongeveer honderdvijfentwintig gulden. De bestuurster van de luxe wagen reed door, doch het numme: werd genoteerd. Er zal proces-verbaal tegen haar worden opgemaakt. Bij aankoop vanaf ontvangt men een HOE MEER MEN BESTEEDT HOE FRAAIER GESCHENK. KOOPT PRACTISCHE CADEAUX UIT ONZE ENORME SORTERING. LANGE STRAA1 ALKMAAR Reeds vroeger deelden B. en W. me de, dat zij de Raad op de hoogte zou den stellen zodra overeenstemming zou zijn verkregen met het college van re genten van het Burgerweeshuis over de bestemming van de inkomsten van deze instelling voor zover deze niet benodigd is voor de verpleging van wezen en uitkering van wachtgeld aan de weesvader. Het bestuur besloot een eventueel batig saldo aan te wenden ten gunste van a. zgn. voogdijkinderen, afkomstig uit Alkmaar, b. de z.g. ongeorganiseer de jeugd te Alkmaar. B. en W. stellen de Raad voor de verordening te wijzigen zodat daarin uitkomt, dat het bestuur bevoegd is, met instandhouding van het stamkapi taal, de jaarlijkse batige saldi na goed keuring van B. en W. voor een andere weldadig doel aan te wenden. De kosten per leerling van het openbaar onderwijs B. en W. stellen de Raad voor te be sluiten het bedrag per leerling bedoeld in art. 55bis der L. O. wet over 1951 te bepalen voor het openbaar gewoon O. op f 33.61 plus f 1.— per meis jesleerling voor aanschaffing van handwerkbenodigdheden; voor het voortgezet gewoon L. O. op f 37.75, voor het U.T..O op f 37.43 plus f 1.50 per meisjesleerling. Hierbij is opgenomen een bedrag van f 0.75 voor administratiekosten. Voor het V.G.L.O. wordt het bedrag verhoogd voor leerlingen met f 0.75 per leerling voor het vak handenarbeid. Dc verhoging bedraagt f 4.per meis jesleerling voor onderwijs in handwer ken en voor de meisjesleerlingen die in het eigen schoolgebouw onderwijs ontvangen in het va^ huishoudkunde, met f 10.— per leerlinge. Voorschot gemeentelijke vergoeding B. en W. stellen voor aan het be stuur der R.K Meisjesscholen alhier als voorschot op de gemeentelijke ver goeding in de kosten van instandhou ding als bedoeld in de L.O. wet ten behoeve van de St. Lidwinaschool (g. 1. o.) voor het tijdvak van 1 Sept. tot en met 31 December 1950 toe te kennen een bedrag van f 2282,67, Electrificatie gasstraat verlichting Warmenhuizen Met de gemeenten Warmenhuizen, Harenkarspel en Sint Maarten is een overeenkomst gesloten inzake de over dracht van het gasbedrijf der gemeen te Warmenhuizen aan Alkmaar en leve ring van het gas door Alkmaar aan de ingezetenen van bovengenoemde ge meenten. Warmenhuizen is verplicht om haar gas- en straatverlichting voor 20 jaar, gerekend vanaf 1 October 1938, te hand haven en het gas daarvoor van Alk maar te betrekken. De gemeente wil het aantal lantaarns uitbreiden en de straatverlichting weer in dezelfde staat brengen als vóór de oorlog. Dat is kostbaar en omdat men in 1958 toch tot electrische straatver lichting wil overgaan heeft Warmen huizen verzocht de verplichting op te heffen om reeds nu tot aanleg van elec trische straatverlichting te kunnen overgaan. De gemeente is bereid aan Alkmaar een schadevergoeding van f 1080 uit te keren. B. en W. stellen de Raad voor daar toe te besluiten. Benoeming ambtenaar van de Burgerlijke Stand De Raad verleende de heer B. Velt- man op zijn verzoek eervol ontslag als ambtenaar Van de Burgerlijke Stand, in het bijzonder belast met het voltrekken van huwelijken. B. en W. bevelen in deze vacature met ingang van 1 Januari aan de heer W. van deVall, die reeds met ingang van 1 October 1949 een be noeming kreeg als onbezoldigd ambte naar van de B. S. en reeds als vervan ger van de heer Veltman is opgetre den. De politie voetbalde Dinsdagmiddag speelde Alkmaar R.S een thuiswedstrijd op het eigen terrein te Heiloo tegen het elftal van de gemeen te-politie uit Velsen. Het weer was niet ideaal te noemen. Harde wind, regenbuien en natte gedeelten op het terrein, belem merden het spel. Er werd van beide zij den verwoed om doelpunten gestreden, tot eindelijk Velsen met een 10-voor- sprong de rust inging. Na de rust werd aan beide zijden nog eenmaal een doel punt gemaakt, zodat Velsen met een 21 overwinning naar huis terugkeerde. De wind, die dwars op het terrein stond, was een belangrijke bondgenoot van de thuisclub. Als de gasten een doorbraak wisten te forceren en de om standigheden tot het maken van een doel punt ideaal waren, blies de wind elke goed begonnen tocht van het leer in de war. De Alkmaarders attaqueerden het vijandelijke doel meermalen heel voor treffelijk, maar elke aanval liep dood op de backs en uitstekende doelman van de Velser vereniging. Alkmaar R.S. zal de bakens dienen te verzetten, wil het in deze competitie een goed figuur slaan. De rode lantaarn zit te dicht in de omgeving. Gemeenschappelijke regeling geneeskundig schooltoezicht In 1942 hebben de toenmalige bur gemeesters van Alkmaar, Heiloo en Limmen een gemeenschappelijke re geling vastgesteld betreffende het ge neeskundig schooltoezicht. De regeling vervalt op 1 December en B. en W zullen ze opnieuw vaststellen om ze te kunnen handhaven. Zij stellen de Raad voor het oude besluit in te trekken en tot een nieuwe gemeenschappelijke regeling te besluiten. Verzoek optie grond B. en W. stellen voor aan de Nat. Coöp. Kaasverkoopvereniging G. A. te Amsterdam optie te verlenen tot aan koop van een terrein bij het Kwakel- pad ter grootte van 5770 M2. tot een maand na de dagtekening van de aan getekende brief, waarin de gemeente aan deze vereniging bericht, dat zich een andere gegadigde voor dat terrein heeft aangemeld. Tot 1 Juli 1951 komt dan een andere gegadigde niet in aan merking en evenmin tot 1 Juli 1952, mits de N.C.K. gedurende deze tweede optieperiode, ingaande 1 Juli 1951 de gemeente een rente van 3 pet. ver goedt berekend over de koopprijs (f 14 per M2) en voorts onder nader over een te komen voorwaarden. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes A„ z. van J. van den Heuvel en Th. W. Brouwer. Dirk G„ z van D. F. Hoekmeijer en W. P. Harmsen. Pieter, z. van D. J. Abelskamp en G. C. de Haas. Alosius, z. van L. Moors en J. M. Stumpel. Geertruida C. M., d. van N. Schol en G. C. M. Bek. Allan D. L., z. van P. J. F. Blankers en C. G. A. van Hoeve. Getrouwd: Everhardus H. C. Janssen en Bertha Grossenberger. Overleden: Antonia Bakker, 74 jaar. gehuwd met J. Duijn. MUTATIES RIJKSPOLITIE Per 1 December worden de wachtmees ters der rijkspolitie W. v. d. Berg en J. Groenenboom, respectievelijk van de Ver- keersgroep en de Parketgroep Alkmaar, naar de groep en post Heiloo overge plaatst. Op dezelfde datum wordt de wachtmees ter der Rijkspolitie le klasse R. J. Wols van de verkeersgroep Alkmaar overge plaatst naar de parketgroep Alkmaar. Op 1 December wordt de wachtmeester der Rijkspolitie le klasse A. P. Horst van de parketgroep Alkmaar verplaatst naar de groep en post Grootebroek. BATHBRUG BESCHADIGD. In de afgelopen nacht trachtte een truck met oplegger op de Mient te ke ren. Het voertuig kwam daarbij in aan raking met de Bathbrug, waardoor een pilaar werd beschadigd. Tegen de be stuurder werd proces-verbaal opge maakt, tevens terzake overtreding van het rijtijdenbesluit. AUTO VERNIELDE SPIEGELRUIT Een vrachtauto van de transport onderneming D. Rebel te Huizen, kwam gisteren op de hoek van de Huigbrouwerstraat en de Laat in aan raking met de voorgevel van het pand der firma H. Bossert en Zoon. Een spiegelruit werd volkomen vernield en het houtwerk beschadigd. De schade werd onderling geregeld. WIJZIGING VERORDENING OP HET BEHEER VAN HET FINANCIERINGSFONDS. Ged. Staten zonden de door de Raad vastgestelde verordening op het beheer van het financieringsfonds terug met het verzoek daarin enkele aanvullingen en wijzigingen te brengen. B. en W. stellen de Raad voor in verband daarmede de verordening te wijzigen. GETUIGEN-OPROEP. De Alkmaarse politie roept nogmaals getuigen op van de botsing tussen twee auto's, die op Zondag 12 Novem ber des avonds om half zes plaats vond op de hoek OudegrachtRiddersOtaaf Lichtmatroos kreeg genoeg van het varen Gistermiddag werd op het Zeglis een druipnatte veertienjarige jongen aan getroffen, die zojuist uit het Noord hollands Kanaal gestapt was. Het bleek dat de jongen, die als matroos diende op een Rijnaak op weg naar Den Hel der, ruzie had gekregen met een van de andere opvarenden. Hij uitte de wens niet langer aan boord van het schip te willen blijven en sprong met kleren en al overboord. Nadat zijn kle ren op het politiebureau gedroogd wa ren, is hij op verzoek van zijn ouders op de trein gezet naar zijn woonplaats Rotterdam. In een der lokalen van het Vereni gingsgebouw werd in tegenwoordig heid van vele belangstellenden een tentoonstelling geopend, die uitgaat van de Stichting „Onderwijstentoon stellingen" te 's Gravenhage. De ten toonstelling bevat een expositie van producten der linoleumindustrie. De voorzitter der Stichting, de heer Pooman, sprak zijn waardering uit voor de grote belangstelling bij de opening. Spreker zette de verschillen de mogelijkheden om de jeugd en de oudere belangstellenden in kennis met de moderne techniek te brengen, uit een. Hij wees op de vele bezwaren die er bestaan om de jeugd de verschil lende fabrieken zelf te laten bezoe ken. Daarom hebben de verschillende industrieën, in samenwerking met spe cialisten op onderwijsgebied, het plan opgevat om niet de kinderen naar de fabrieken doch de fabrieken naar de kinderen te brengen. Thans kan men dan de bereiding van linoleum zien. Niet alleen voor de jeugd, doch ook voor de puderen is deze tentoonstel ling zeer bezienswaardig. Zware boom omgewaaid Onder hevig gekraak stortte gistermid dag bij het kruispunt Nieuwe Schermer- wegKanaaldijk een zware boom ter aar de. De rijweg en het rijwielpad werden hierdoor totaal versperd. Het onmiddellijk opgeroepen personeel van de Rijkswater staat slaagde er vrij spoedig in het ver vaarlijke obstakel uit de weg te ruimen. De politie van Oudorp regelde onder de bedrijven door het verkeer. De procureur-generaal bij het Amster damse Gerechtshof mr. Hoeffelman, vroeg Dinsdag 60 boete of 24 dagen hechtenis tegen W. G. v. d. B. uit Oterleek, die op een nacht na het kermisvieren een ruit had ingeslagen in de woning van D. te Ursem. De Alkmaarse rechtbank had v. d. B. in eerste aanleg een zelfde straf opge legd. De verdachte, een jeugdige monteur, gaf voor het Hof deze vernieling toe. Voor de politie had hij verklaard, dat hij „het voor de gein had gedaan". De bewoner was verdachte in het holst van de nacht achterna gekomen, slechts schaars ge kleed Bij het hierop volgende onderhoud had verdachte beloofd de ruit te laten maken. Aldus geschiedde, maar de vrouw van D was ernstig geschrokken van de rinkelende scherven in de slaapkamer. Verdachte zei zijn optreden te betreu ren. Hierop voegde de president hem toe: „Als je ook teveel drinkt, geraak je in muizenissen." De procureur-generaal mr. Hoeffelman waarschuwde verdachte, dat, als het nog eens gebeurt, hij zeker met de gevange nis zal kennis makeh. Uitspraak over veertien dagen. Zondagavond gaf „Crescendo" haar eer ste uitvoering in café Zwart. De voorzitter de heer W. Lakeman neette de aanwezi gen welkom. Onder leiding van de direc teur, de heer Oeb. Bootsma, werd het pro gramma vlot afgewerkt De twee num mers door het mannenkoor, n.l. „Domme Hans" van C. Kuntze en „De Jagers" vie len zeer in de smaak. Ook het „Ave Ve- rum" van Mozart 'en Rosen in werden voortreffelijk gezongen het pf-tf- gramma werd afgewisseld door Crescen do's Amusementsorkest en het Hawaiian- ensemble. Het hartelijk appiaus bewees wel, dat het optreden van beide amateur clubs ten zeerste werd gewaardeerd. Na de pauze werd de dolle klucht „Zwammerbol in de penarie" opgevoerd. De heer W. Lakeman vervulde de rol van Zwammerbol uitstekend. DE KERKKLOK LUIDDE REEDS Tijdens de avonddienst van de Ned. Herv. Gemeente Zondagavond werden de aanwezigen verrast door de bekende klan ken van de kerkklok. Hoewel de klok nog niet in de toren is gehangen, heeft men door plaatsing in een klokkestoel het luiden van de klok reeds mogelijk ge maakt. DEENS KONINKLIJK PAAR IN PARIJS Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken zijn gistermiddag te Parijs aangekomen voor een statie- bezoek van vier dagen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5