Was farmer Westbrook een misdadiger? Interpellatie over woningbeleid niet toegestaan Twintig kilometer ver in het binnenste der aarde Heer-Hugowaard Hensbroek Extra bouwvolume toegewezen SchoorI Tentoonstelling konijnen Egmond aan Zee Fedsraiie vam VVV's in Noord-Holland boven 'f IJ Obdam SINT NICOLAAS IN CANADA Kees Ankum herinnerde zich waarschuwing van de smid Tweede Kamt Economische WOENSDAG 39 NOVEMBER 1950 Begroting Si Pancras vastgesteld bü de aanvang van de vergadering van St Pancras* raad werd mededeling gedaan dat door Ged. Staten het raadsbesluit betreffende personele belasting, was goedgekeurd. Door de Kroon werden de reinigingsrechten tot 1955 goed gekeurd. Binnengekomen was een verzoek van de heren De Vries en Klooster boer om een interpellatie toe te staan Inzake het beleid van B. en W. met be trekking tot de woningtoewijzing. De voorzitter zei dat de zaak behoort tot de eompententie van B. en W. De raad kan dus hier niet interpelleren. Wel zijn b. en W genegen in comité een nadere toelichting op haar beleid te geven, te geven. De heer De Vries betoogde, dat de gemeentewet toestaat, dat inzake de handelwijze van B. en W. wordt ge ïnterpelleerd, waarop de voorzitter antwoordde dat dit het geval is om trent zaken welke mede behoren tot de werkingssfeer van de raad. De Woonruimtewet heeft het beleid ech ter opgedragen aan B. en W. De heer Duif merkte op dat de wo ningkwesties niet mogen en kunnen worden behandeld in de openbare ver gadering en hij ging volledig met het standpunt van de voorzitter accoord. De brief werd derhalve in comité be handeld. De woning aan de Benedenweg 119 is onbewoonbaar verklaard. De inwo ners zal zo spoedig mogelijk een an der pand worden toegewezen. Door de ijsclub St. Pancras werd 'n brief ingezonden waarin de raad werd bedankt voor de verleende subsidies. Een volgende subsidie wordt niet aan gevraagd, gezien het gunstige kassaldo van de ijsclub. Het voorstel van B. en W. betreffen de de aanleg van een waterleiding in Achtergeest werd goedgekeurd. De begroting. Voorzitter stelde vervolgens de be groting 1951 aan de orde en memoreer de een post van f 12000.voor hulp aan krankzinigen en achterlijke kinde ren. De kosten van het lager onderwijs zijn eveneens gestegen en komen nu op de begroting voor met een bedrag van f 28.74 per leerling. Subsidies. De vorige begroting vermeldde een post voor onvoorziene uitgaven van f 2300.plus een bedrag van f 1100. aan de algemene reserve. Voor 1951 sluit de post voor onvoorziene uitgaven van f 2300.—. Voorzitter ging vervolgens over tot bespreking van de subsidiëring. De „Bond tegen het Vloeken" en de Rijks- Proefschooltuin te Hoorn bleven met bedragen van resp. f 10.en f 12.50 ongewijzigd. De ANWB werd terugge bracht van f 25.tot f 10.Noord hollands Landschap, dat vorig jaar f 10.ontving, werd nu afgewezen. Het Wilhelminafonds bleef met f 50. ongewijzigd. De Land- en Tuinbouw school te Alkmaar ontvangt f 12.50. Over een verzoek van de vereniging „Zanglust" om 'n subsidie van f 200. werd druk gediscussieerd. Wethouder Nierop en de heer De Vries meenden dergelijke verenigingen te moeten steunen, gezien het cultu rele belang voor de gemeente. „Over het bedrag kunnen wij nog spreken", aldus deze beide heren, „maar er moet iets worden gedaan". De heer Timmerman was van oor deel. dat wat men zelf heeft opgericht ook zelf moet onderhouden. De heer Duif zag liever dat de vereniging een ernstige poging deed donateurs te krij gen, teneinde zichzelf te onderhouden. Met vier tegen en drie voor werd het verzoek afgewezen. Van de Stichting Geestelijke Volks gezondheid was er het verzoek voor een bijdrage van 20 cent per inwoner De voorzitter deelde mede, dat „Na zorg", dat nu in deze vereniging is op genomen 6% cent kreeg. De heer Tim mer was van mening dat de subsidie in ieder geval verhoogd moest worden. De Vries oordeelde dat er aan het be drag niet getrokken moest worden, omdat het gaat voor het welzijn van de kinderen. Dit werd door de heer Duif onderstreept. Met algemene stem men werd tot het verstrekken van 20 cent per inwoner besloten. Alle leden waren van mening dat de subsidie voor de fanfare verantwoord was. Pro Joventute's aanvraag om verho ging tot 5 cent per inwoner werd (den heer Timmer ten spijt) afgewezen en bleef ongewijzigd op f 25. Tot slot had men nog het verzoek voor een subsidie voor de plaatselijke afdeling der EHBO. Besloten werd het gevraagde bedrag van f 75.— voor aan schaffing van materieel toe te kennen. WINTER^ROGRAMMA BEDRIJFS VOORLICHTING De vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Hser- hugowaard en Omstreken" zal dit wintersei- zoenverschillende cursussen organiseren, o.a. voor aardappelselectie, mechanisatie en bloem bollenteelt. Voor veehouders worden „praat"-middagen en -avonden gehouden. Dan zal o.m. behan deld worden het omweiden en rantsoen-bewei den. Deze lezingen zijn georganiseerd in sa menwerking met het Rijks-landbouwconsulent- schap. Ook zal gesproken worden over vee- MU Eveneens zal aandacht besteed worden aan hat grote gevaar, die de cystenaaltjes op hoeren. Van het aardappelcystenaaltje onder vindt men ieder jaar narigheid door inkrim ping van het areaal. Het bietencystenaaltje is de meesten bekend. Dit aaltje kan voor deze streek evenwel een ramp worden. Het gevaat bestaat dat men geen bieten, kroten en kool meer kan telen. In Heerhugowaard varieert het aantal van 30—275 cysten per 2 cc. grond. In Hensbroek zijn deze cijfers 28—200 en in Obdam 30—225. Hierbij dient men te be denken, dat bij het cijfer 100 bietenteelt vrij wel uitgesloten is. Voor kool bedraagt dit waarschijnlijk 170. Daarom is het voor de tuin den van groot belang de lezingen te volgen. Een aanvrage van de Bijzondere Kleuterschool werd op voorstel van de heer Duif tot de volgende vergadering uitgesteld. De begroting vastgesteld Daarna werd de begroting 1951 als volgt vastgesteld: Gewone Dienst. In komsten en uitgaven f 115.839,39 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 2.309,09. Kapitaalsdienst: Inkom sten en uitgaven f 124.202,53. Begro tingsfonds Armengoederen. Gewone Dienst: Inkomsten en uitgaven f 15.960. De gemeenterekening over de Dienst 1949 werd voorlopig vastgesteld met een nadelig saldo van f 6.984,06. Rekening f. A. werd goedgekeurd met een totaal aan inkomsten en uit gaven van f 9.009,26. Nieuwe straatnaam Door de aanstaande huisnummering is een nieuwe straatnaam voor de ver bindingsweg tussen Bovenweg en Be nedenweg bij „de Driesprong" nodig. Op advies van de heren De Vries en Kloosterboer, zal de verbindingsstraat de naam „Kruisbosweg" krijgen. De rondvraag De heer De Vries wilde nog eens even terug komen op de op de begro ting voorkomende post van f 12.000 Hij vreesde dat dit jaarlijks terugke rend bedrag de gemeente armlastig zal maken. Een verzoek aan de voor atter om dit punt in de vergadering van burgemeesters naar voren te bren gen werd aanvaard. Hierna ging de raad in comité. St. Catrijn bezocht de school Het was een oude gewoonte, dat de pachters der percelen van de armenvoog- den, hun schulden aan het bestuur be taalden op 25 November, de feestdag van St. Catrijn. Het was daarbij gebruikelijk de kinderen op allerlei lekkers te *rac- teren, maar langzamerhand week men van die aangename gewoonte af. Verleden jaar echter werd de St. Catrijnstractatie in oude glorie hersteld, en zo komt het, dat de burgemeester en gemeenteraads leden, als ernstige concurrenten van Sint Nicolaas, ook dit jaar gezamenlijk naa- de school togen. De kinderen zongen de bur gemeester en zijn gevolg hoopvol toe. waarna ze werden getracteerd op taai-taai. Schoorsteenbrandje Gistermiddag werd in het perceel, be woond door de heer Kosseh aan de Boe- terslaan een schoorsteenbrandje ontdekt. Gezien de harde wind had dit brandje ernstige gevolgen kunnen hebben. Door tijdig ingrijpen heeft men echter erger kunnen voorkomen. De commandant van de brandweer doet aan ieder een ernstig verzoek de schoorstenen vooral die van de oudere woningen grondig te la ten nazien om minder prettige verrassin gen te voorkomen. Op het Buiten IJ voor Durger 'nm is een schippersknecht van een motorschip overboord geslagen en ver dronken. Het gemeentebestuur heeft voor het lopende jaar een extra bouwvolume toegewezen gekre gen van 390 m3. Hierdoor komt het geheel in 1950 te gebruiken volume op 840 m3. Deze toewijzing van extra volume staat in verband met het verloren gaan van een woning door brand en een op instorten staande boeren woning. Het ligt in het voornemen om thans een dubbele woning te Hensbroek te bouwen en een te Wogmeer. Dentengevolge zullen in 1951 in de gemeente geen woningen gebouwd behoeven te worden. De architect is reeds bezig met het uitwerken der plannen. De woningen zullen een inhoud krijgen van 210 m3. De woningen te Hensbroek en Wog meer, die voor rekening van de gemeente, het laatst voltooid werden, hebben een inhoud van 256 m3. De toekomstige woningen worden dus iets kleiner. De indeling zal zijn: beneden woonkamer en keuken, en boven drie slaap kamers. Er worden, los van het huis staande, schuurtjes bijgebouwd. Deze woningen zullen een iets lagere huur vragen en zullen dus gemakkelijker te ver huren zijn, wat met het oog op een onver hoopt ongunstige conjunctuur, zeker wel aan te bevelen is. Zodra de rijksgoedkeuring, die vóór 23 December moet zijn ontvangen, ver kregen is, hoopt men tot aanbesteding te kun nen overgaan. Gemeentelijke subsidies beduidend hoger De gemeentelijke begroting voor 1951 laat een aanmerkelijke verhoging van de subsidies zien, die aan verschillende instellingen en ver enigingen in het nieuwe jaar zullen worden verstrekt, n.l. f 437,50 meer dan in 1950, en voor 1951 een totaal uitmakende van f 1.885,50 Pro Juventute komt o.a. van f 15,-- op f 55,—;Wit-Gele Kruis en Diaconale Gezins verzorging ieder van f 75,— op f 100,—; Stichting Geestelijke Volksgezondheid van f 110,— op f 220,—; de kleuterscholen krij gen f 10,— per leerling; afd. Hensbroek van de Ver. voor Kinderuitzending f 300,—de muziekkorpsen „Volharding" en „Accordando" resp. van f 100,— op f 150,— en van f 25,— op f 37,50; Steun Wettig Gezag f 15,—. Verschillende subsidie-aanvragen werden ter zijde gelegd, o.m. uit de overweging dat het aantal beperkt moest blijven. Dit was o.m. het geval met aanvra^n van Veilig Verkeer en de De heer Zander legt beslag op de wisselbeker. De konijnenfokkersvereniging „De Duinstreek" organiseerde haar jaar lijkse tentoonstelling weer in de zasi van De Rustende Jager. De vereniging liet hier zien, wat te bereiken is met de veredeling van de konijnenrassen. Keurmeester Hannema uit Winkel kon 16 Z. G., 15 G. G. en 206 predika ten toekennen. Door medewerking van de vereniging uit Langendijk waren weer enige nieuwe rassen aanwezig. Vooral de kleine Pooltjes vielen bij het nubliek zeer in de smaak. De heer Zander was met zijn Pooltje de beste der tentoonstelling en legde daarmee beslag op de wisselbeker. De belangstelling van de zijde van het publiek was bevredigend. Voor de jeugd, die op de sneeiaal voor hen be stemde uren, in groten getale aanwe zig was. waren de witte muizen sen grote attractie. De garderobe was omgetoverd in een volière, waarin de natuur met mos en berkentakken prachtig was nagebootst. De vereniging kan, dank zij de mede werking van de heer Sehuyt weer on een geslaagde tentoonstelling terugzien. OPPERDOES, 28 Nov. 1950. Wit«e kool 44.10; Succes Deense 44,10; gele kool 3.505,20; groene kool 56; bleten 1 rond 8—8.50; II rond 6—6,50. Onder voorzitterschap van mr. Breebaart ver gaderde Dinsdag de „Federatie van VW's in Noord-Holland boven 't IJ" in de zaal van de heer Kager. Behalve de afgevaardigden van de aangeslo ten VW's werd deze vergadering bijgewoond door Jhr. Six van Hillegom en de heer -Van Geen, van de Provinciale Federatie, en de Di recteur Binnenland van de Alg, Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Na bespreking van punten van huishoude lijke aard werd o.a. besloten dit jaar wederom een verloting te houden, uitgaande van de federatie, maar waarvan de baten, behalve aan de federatie, ook ten goede zou komen aan de aangesloten VW's. Des middags werd voor de afgevaardigden een demonstratie gegeven met de Motorred dingboot „President Steijn". Hierna werd een bezoek gebracht aan de Prins Hendrik-Stichting. De heer Van der Gaag, directeur van de Prins Hendrik-Stichting, leidde persoonlijk een deel van het uit vijf-en-vijftig personen bestaande gezelschap rond. Bridge-drive „De Egmonden" De uitslag van de bridgeclub „De Egmon den" in de A-klasse is als volgt: Kareis—Ko per 57*/2; Hopman—Ruiter 51; Pepping—Groot 4IV2; dames Butter—Van Twigt 40; De Goede —Dekker 39; Gebr. v. d. Molen 37VjNieu- wenhuizen—Cremer 35; mevr. Honing—Ter voort 341/2. B-klasse: Huiberts—Baltus 50; Heddes—Van Pel 49V2# Admiraal—Modder 45; Gebr. Dek ker 401/2; mej. Nieuwenhuizen—Bosman 40i/j; Burger—Dekker 39; Hartgrink—Burger 39; Scholten—Leijen 321/2. C-klasse; Kareis—Klaij 53; Van Duin—Lief tin g 471/2; dames Dekker 45V2» Rozing—De Raadt 43; Hopman—Verver 39%; Jonker- Groen 371/2; Apeldoorn—Liefting 36; Houdijker —Berkhout 34. V.V.V. EGMOND AAN ZEE Het bestuur van de Vereniging voor Vreem delingenverkeer geeft het volgend seizoen we derom een lijst van hotels, pensions en gemeu bileerde kamers uit. Om voor het seizoen klaar te zijn, is nu reeds met de samenstelling be gonnen. Leden van de WV, die wijzigingen willen aanbrengen, of, die inmiddels verhuisd zijn, wordt verzocht dit vóór 10 Januari op te geven. Ouderavond van Ned. Herv. Zondagsschool Ds. en mevr. Meijboom zullen Vrijdag in de Ned. Herv kerk een avond houden voor ouders van kinderen uit Obdam en Hensbroek, die de Zondagschool bezoeken. Vanzelfspre kend is deze avond ook toegankelijk voor anderen. De bedoeling van deze avond is de ouders zoveel mogelijk te laten medeleven met hetgeen de kinderen beleven. Het gaat im mers om het contact tussen ouders en kin deren. Mej. Bos, maatschappelijk werkster van de Hervormde kerk in Noord-Holland boven het IJ, zal spreken over „Wat doen wij met onze kinderen op de feestdagen?". Hierbij is o.a. gedacht aan de verjaardagen en Sinterklaas, maar ook aan de kerkelijke feestdagen en dan allereerst aan het Kerstfeest. Ook zal er een boekenstand zijn, waar gelegenheid zal bestaan goede boeken voor de kinderen en over de opvoeding in te zien en eventueel te bestellen. Zo kan dare avond veel bieden, dat van waarde is voor de kinderen en ouders. MEVROUW COURTS—MAHLER OVERLEDEN Mevrouw Hedwig CourtsMahler, bekend schrijfster van honderden po pulaire romans, is op 83 jarige leeftijd te Tegernsee (Beieren) overleden. Gisteren is afgekondigd de wet van 9 November 1950 tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toeslag. De wet treedt heden in wer king. Oostenrijk heeft de grootste grot van Europa Nog pas een deel onderzocht (Van onze correspondent in Salzburg). Ten Zuiden van Salzburg, tussen het Tennengebergte en de Watzman, ligt het Hagengebergte. Een aantal Oosten rijkse grotonderzoekers heeft onlangs 171 uur lang door het binnenste van deze bergketen rondgezworven in een grote grot, de Tantalgrot. Het is de grootste holte, die men tot dusverre in de Alpenketen heeft ontdekt. Zij heeft een lengte van twintig kilometer en vertoont hoogteverschillen van twee duizend meter, die kruipend en klim mend moesten worden overwonnen. Wanneer men dit sprookjesrijk enige eeuwen eerder had ontdekt, zou men het hebben toegeschreven aan keizer Barbarossa of aan de draak uit de Siegfriedsagen. Het is pas op 13 Juli 1947 ontdekt. Op die dag maakten Al pinisten uit Salzburg een tocht over de zuidelijke hellingen van het Ha gengebergte. Zij moesten daarbij over een veld van geweldige rotsblokken VAN MARSDIEP TOT IJ V De gemeenteraad van Nieuwe Nie- dorp besloot de voormalige trambaan te veranderen in een wandelweg. Gebleken is, dat van de vijf en negen tig leerlingen van de (gesloten) kleu terschool te Hippolytushoef, vier door t.b.c. waren aangetast. De gemeenteraad van Hoorn heeft met 8—7 stemmen besloten, geen mede werking te verlenen tot de stichting van een R.K. Ambachtsschool daar ter stede. Nog een Hoorns bericht: de heer J. C. Kerkmeyer, ereburger der stad, wordt op 9 December 75 jaar, ter gelegenheid waarvan de burgerij een zijner schilderijen wil aankopen ter plaatsing in het Westfries Museum. Ten dienste van het Zuiderzeemuseum is te Enkhuizen een vissersvaartuig, een originele Schokker, aangekomen. O In de gemeenteraad van Hensbroek is heftig gedebatteerd over de benoe ming van een schoolschoonmaker. Een der wethouders bood zelfs zijn zetel aan in ruil voor de benoeming van een protestantse schoolschoonmaker. De RK fractie ging echter niet op dit aan bod in. gEN SCHERPE ijskoude wind giert door de nauwe pas, die de enige toegangsweg vormt tot het door ho>r? bergketens omringde dal. De zware pijnbomen op de berghellingen bukken zich onder het geweld van de winter storm en het riviertje, dat op enige if- stand van het dorp stroomt, kolkt en bruist alsof het zich in wilde razernij aan de greep van een tyran wil ont worstelen. Op de langzaam glooiende helling van de Noordelijke bergrug liggen de gebouwen van .Strawberry Hill" de farm van Westbrook. waar Kees An kum. een zoon van het vlakke Noor i- bnllandse nnlderland sinds Mei een nieuw bestaan heeft gevonden. Noch Ankum noch ziin vrouw hebben veel last gehad van heimwee sinds ze een half jaar geleden in Rotterdam op de boot staoten die hen naar Canada bracht, maar nu op deze dag vijf December toeft Kees toch onwille keurig met ziin gedachten bil ziin fa milie in het vriendelijke Westfriese dorpje. „Vanavond vieren ze Sinter klaasfeest". denkt hij en in ziin ver beelding ziet hii het huiselijke ta- freeltje voor zich. dat hij dit jaar voor bet eerst zal moeten missen Vader za1 de tradit.nonele das en sigaren wel weer kriigen en moeder wil natuurlik alleen iets nuttigs hebben, zoals ieder iaar. „Scheelt er iets aan Ankum schrikt op Het is West brook, die nadevbii is gekomen Hii i* een stille, eenzelvige man, die slechts bet hoognodige pleegt te zeggen en zelden ergens anders belangstelling voor toont dan voor zijn werk Daar om kijkt Kees Ankum verrast op maar ais hij in de ogen van de norse man een glimp van vriendeliikheid meent te bespeuren vertelt hij van het Hol landse Sint Nicoiaasfeest. Aandaehtig luistert Westbrook naar het voor hem zo vreemde verhaaL „Ik heb nooit ge weten, dat ze in Holland op de vijfde December Kerstmis vieren", bromt bij. Het kost Ankum geruime tijd voordat hij de man heeft uitgelegd wat het verschil is tussen een Sinterklaas met schimmel en een Santa Claus met ren dieren, maar tenslotte begrijpt West brook er wel zoveel van, dat het op 5 December in Nederland een groot feest is. Hij gaat weer aan zijn werk, doch even later staat hij opnieuw bij An kum. „Ik heb bemerkt, dat ik geen olie meer heb voor de tractors. Het is wel slecht weer, maar zou jij vanmid dag naar de stad kunnen rijden om een vat te halen?" JTEN KWARTIER later hobbelt de jeep reeds over de kronkelige landweg, die zich uit het dal in de richting van de „highway" naar Mount Vernon slingert Het is een afstand van 75 miil, doch niettemin is Ankum vrolijk gestemd. Door deze boodschan kan bij immers meteen in de stad Sint Nico laas inkooen doen? Wat zal zijn vrouw verrast ziin als hij vanavond met de cadeau* komt binnenstannen. Zij zal het in de verste verte niet vermoeden, temeer omdat ze van clan geweest ziin niets aan het feest te doen. Waar *ou den ze hun cadeaux hebben moeten konen? In Rncknort zeker niet De storm, die af en toe natte- sneeuwbuien voortdriift brult onver minderd door. maar Kees Ankum hoort slechts het razende geklon van de mo tor, die hem in oiilsnelle vaart weg voert van de kleine gemeensrhao in het dal Hij is op weg naar de stad Hun eerste Pint Nieolaasavond in den vreemde zal niet mislukken. ,.JK KAN me niet voorstellen, dat Westbrook zo dringend om olie zit te springen", vertelt de handelaar hem een uur later. „Wij hebben hem ver leden week juist vijf vaten gestuurd". I De man schudt verwonderd het hoofd C/e als hij naar achteren sjokt om de De- stelling aan de bediende door te ge ven. „Vijf vaten" hoort Ankum hem nog eens herhalen. Hij staat alleen in de opslagplaats en peinst over dit vreem de voorval. Maar dan vlijmt opeens een verwarring stichtende vraag door hem heen: „Waarom? Waarom heeft Westbrook hem naar de stad gestuurd, met wat voor bedoeling?" Hij herin nert zich, dat de mensen in het dorp zijn baas steeds als een zonderling oe- titelen. De smid van Rockport heeft het nog scherper gp-mgg en met pijn lijke nauwkeurigheid weet Ankum weer wat de man hem enige maand-m geleden in de smidse vertelde. „Die Westbrook is compleet idioot", zei hij. „Overspannen noemen ze het miar daar lach ik om. De man is gek. Dutch man. gek en andpi-s niks. Hii heeft het gekregen toen zijn enige zoon in de Ardennen sneuvelde Ieder woord van dit gesprek snijdt Ankum door de zièl. Zijn wantrouwen groeit en plotseling grijpt de ontzet ting hem aan. Met één sprong is hii buiten Het is gaan sneeuwen, doch hij bemerkt het niet. Nauwelijks e»n tel later scheurt de jeep met een schok van de trottoirband weg. £)E RUITENWISSERS zwaaien traag de sneeuwvlokken weg. die aan de voorruit zijn blijven kleven en door de waaiervormige opening tuurt An kum gespannen naar het witte weg dek. Ziin gezicht is bleek vertrokken: zijn handen krampen zich om het stuur. Verder en verder jaagt de jeep. Zou Westbrook?" Dan schrikt hij op. Heel zwakjes hoort hij een sirene gil len. Het geluid komt naderbij, een po litieauto haalt hem in en passeert In vliegende vaart, grote wolken stof- sneeuw opwerpend. „Zie je wel, er moet wat gebeurd zijn". Nog dieper trapt hij het gaspedaal in. De motor raast als een bezetene, maar hoe snel het wagentje ook door de witte wereld schiet, de politieauto te weldra uit het gezicht verdwenen. Het angstaanjagende gehuil wo»vft steeds flauwer en dan hoort Ankum niets meer. Hij is weer alleen op de eenzame weg. Het lijkt hem alsof de bergtoppen zich al dichter en dichter naar hem opdringen als wilden ze hem in een dodelijke greep verstikken. Het geloei van de wind klinkt in zijn oren als een sadistisch gelach ^TIJDIG GROMMEND trekt de jeep zich tegen het laatste beremass'of op. waarachter Rockport ligt verscho len. Daar. daar ligt het dorp. In tome loze vaart laat Ankum de auto de hei- ling afstormen. De Voorzienigheid be hoedt de fanatieke dwaas achter .net stuur en leidt hem veilig door de schérpe haarsoeldbocbten. Met gierende remmen komt de ieep voor de graanschuur tot stilstand en als een duivel springt de bestuurder eruit. Hii stormt het huisje binnen en schreeuwt de naam van zijn vrouw Er komt geen antwoord. Eensklaps draait hii zich omIn de deuropening staat Westbrook. glim lachend „De grijns van een misdadi ger" flitst het door Ankum heen. Met één sprong staat hij voor hem. „Waar heb 1e mijn vrouw gelaten" Zeg op" Verbouwereerd kiikt de man oaa* zijn van woede trillende kneent „Man wat heb je? Bedaar alsjeblieft Je vrouw is even naar het dorp". „Je liegt, je liegtmaar dan laat hii zijn baas plotseling los. In de verte nadert zijn vrouw, een zware boodschannentas in de hand. Hii staat vertwiifeld: stamelt een onbeholpen excuus tot de nog steeds verbaasde Westbrook. .,JK HEB me aangesteld als een dwaas" erkent Kees Ankus zijn vrouw als ze 's avonds aan de met geschenken overladen tafel zitten. „Westbrook is een prima vent Hij heeft me verteld dat ziin zoon in de laatste brief naar huis schreef hoe hii een pracht Kerst feest had gevierd bij een Belgische fa milie „Het was alsof ik thuis was io Rncknort" schreef hii. En daarom be greep Westbrook zo goed wat dezp Sinterklaas voor ons in den vreemde betekende. En daarom heeft hij .tic vanmiddag naar de stad gestuurd. Hij wilde me de gelegenheid geven inkopen te doen Br. De mooie stad Salzburg in Oosten rijk, vooral bekend door de Salz- burger Festspiele, in welker omge ving zich de reusachtife grot be vindt. die nog vele geheimen der onderwereld aan de moedige on derzoekers onthullen zal. klauteren. Bij toeval vonden ze een slechts 25 cm brede opening, waar achter een grot bleek te liggen. Zij konden deze voorshands niet verder onderzoeken. Diepe ravijnen en hui zenhoge, overhangende rotswanden beletten hen, in het binnenste der aar de door te dringen. Latere onderzoekingen bewezen, dat duizenden jaren oude beekjes en stroompjes zich een weg hebben ge baand door de harde kalksteen en het dolomiet van het gebergte. De Salzach moet in een periode, die ver voor de IJstijd heeft gelegen, hier doorheen zijn gestroomd. En der deelnemers aan deze tocht schrijft in zijn verslag: „Moeizaam klimmend dringen we steeds dieper door in het binnenste van het Hagengebergte. Het licht van de carbidlampen ontsluiert telkens weer nieuwe wonderen van de eeuwig scheppende natuur. De berg blijft ons het loon voor ons zwoegen niet schul dig. De wanden van de grot zijn ver sierd met grote calcietkristallen, met zachtrose druipsteen en sneeuwwitte stenen pegels. Aan de zoldering han gen grote aragonietbloemen, de chry santen van de onderwereld. Iets ver der leiden gothische spitsbooggewel ven honderden meters ver de berg in en om een slanke pilaar, door het ge weld van het stromende wa'er uitge slepen, slingert zich een natuurlijke wenteltrap zeven meter de hoogte in". Binnen in de berg, vier en een halve kilometer van de ingang verwijderd en duizend meter lager gelegen dan deze, heeft men thans een hut ge bouwd van platen aluminium. Daar kunnen zich de onderzoekers verwar men. De temperatuur in de grot be- aiaagt slechts twee graden Celsius. Met een speciaal toestel moeten de onderzoekers zich op sommige plaat sen meer dan honderd meter diep la ten zakken. Ze moeten daarbij stalen helmen dragen, om zich tegen vallen de stenen te beschermen. Men heeft daarbij een ruimte ont dekt, van zulke reusachtige afmenn en, dat de Dom van Salzburg er drie maal in zou kunnen worden onderge- '•acht. Ijskoude watervallen, die bij na verticaal naar de bedding van de Gzach stromen, geven de geologen ieuwe inlichtingen over de afwate- ng van het Karstgebergte. De onderzoekingen zijn levensge vaarlijk. Niettemin denkt men nog onder het gehele Hagengebergte door te kunnen wandelen. Een grote hin dernis de zg. put, de diepste plaats in de grot, die bij sterke regenval gehee\ met water wordt gevuld en dan de onderzoekers de terugkeer naar de wereld bovengrón afsnijdt. Nog is slechts een gedeelte van de geweldige ruimten onderzocht. Tal van gangen wachten nog op, onderzoek Echter is het thans reeds zeker, dat de grotten in het Hagengebergte een schat van nieuwe r/ntdekkingen voor de wetenschap zal opleveren. De be woners van Salsburg geloven, dat zij nu rustig het atoomtijdperk tegemoet kunnen zien. Ze hebben immers de beste schuilkelder van de wereld in de buurt. Blijk van dankbaarheid Toen het troepenschip Waterman, dat momenteel militairen van het vroegere KNIL en hun gezinnen in Indonesië naar het eiland hunner herkomst terugbrengt, dezer dagen in Menado terugkwam, wachtte twee en dertig leden van de be manning een aangename verras sing. De vader van een vroegere Chinese wasbaas bood een groep van deze sterkte, n.l. een trip per autobus door de Minahassa aan. De gezagvoerder van de Water man, kapitein J. J. Vielvoije, ver eeuwigde de tocht, die zeven uur duurde, in een rapport, dat spreekt van houten banken en hobbelige wegen. De zeevaarders hotsten en botsten door elkaar. De kapitein zat vorstelijk naast de chauffeur, doch moest met beide handen de veren van de kussens op zijn zit- terste tochtgenoten waren al plaats in bedwang houden. De ach- spoedig onherkenbaar door het stof. Afgezien van deze kleinig heden was het een heel plezierige dag, aldus de rapporteur. Achter He groene regel Dinsdagmiddag fors en b dr. J. K. M. van den Bril de behandeling van zijn be luisterde aandachtig de i staatssecretaris van Econi schijnlijk spoedig benoem Nijmegen en dan zijn tegi voldoening gestemd hebb nomiseh beleid van deze Dat deden al dadelijk drie sprekers, de heren nelissen (WD), M. M. sen (KVF) en C. v. d. E De V.V.D.er, jjverij voor de middenstand naar van een aantal le' zaken drong aan op behartiging van de bels middenstand en toonde trouwen in prof. v. d. I aan hem overliet 4e ma treffen, die hij wenselijk De R.K. woordvoerder vooral belangstelling hac ternationale economische ons land, gaf de beu overweging om, alle ten spijt, te streven naa internationale arbeidave beralisatie van het h; en multilarisatie van h verkeer achtte hfl daa middelen. De anti-revolutionnaire d. Heuvel borduurde wee der stramien. Hij vond lastlngen en vooral de gressiviteit zo fnuikend bedrijfsleven de opl een extra inspanning weer door de fiscus afg dat daardoor de uitbrei productie belemmerd en gen nagenoeg onmogelj worden. Vreesde de heer v. d. verhindering van inves de industrie, drs. G. M van de P. v. d. A. achtt< mogelijk, maar meenc tempo ervan vertraagd den. Daarmede maakte h uit deze twee middelen komen aan een verlagin consumptiepeil, die voor ten onaanvaardbaar is: sumeren of minder invest Wel was hij voorstam verlaging van het prijspi opvoering der productie, de, dat de minister om doel te bereiken aandrin lenging van de arbeidstijd Evenals de heer Corm ook de heer J. Schilthui v. d. A. voorstander va van de middenstand. H echter met hem van mei inhoud van de vestigings

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6