Minister Van den ontmoet zeer veel instemming PASOP UW KEEL btye-fcje. en. KnoAte&aabtje. ABDUSIROOP De Eerste Kamer behandelde defensie-vraagstukken Sergeants doodden Indonesiër Pain moet invallen E Productiviteit moet worden opgevoerd Tweede Kamer over Economische Zaken Internationaal ,,Jazz"- Festival Koog a.d. Zaan y/aardevol oordeel over oud-minister Schokking Snelle opbouw van ons leger noodzakelijk „Ze deden wat van hen verwacht mocht worden" Behandeling begroting Buitenl. Zaken uitgesteld WOENSDAG 29 NOVEMBER 1950 (Van onze parlementaire redacteur) Achter Ie groene regeringstafel in de vergaderzaal van de Tweede Kamer zat Dinsdagmiddag fors en breed onze jonge minister van Economische Zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink om de critiek aan te horen, die de afgevaardigden bij de behandeling van zijn begroting voor 1951 over hem zouden uitstorten. Naast hem luisterde aandachtig de eveneens nog jonge, doch veel tengerder en nerveuzer staatssecretaris van Economische Zaken mr. W. C. L. van der Grinten, die waar schijnlijk spoedig benoemd zal worden tot hoogleraar aan de R.K. Universiteit in Nijmegen en dan zijn tegenwoordige functie zal opgeven. Het zal beide heren tot voldoening gestemd hebben, dat een aantal Kamerleden verklaarde met het eco nomisch beleid van deze minister in het algemeen te kunnen instemmen. in wenste hij wel degelijk het be hoefte-element opgenomen te zien. Hoe komt het, dat ons land, wat de arbeidsproductiviteit betreft, on gunstig afsteekt bij het buitenland vroeg vervolgens de anti-revolution- naire heer A. Stapelkamp. En wat denkt de regering daaraan te doen? Hij waarschuwde tegen overlading van de Sociaal Economische Raad en gaf als zijn mening, dat het zwaar tepunt bjj de bedrijfschappen hoort te liggen. Interessant was zijn aanbeveling om geen aparte zomerprijzen voor de brandstoffen vast te stellen, maar voor het gehele jaar èèn iets lager liggende prijs te bepalen. Het was hem namelijk opgevallen, dat de minst gegoeden toch niet van die zo- Dat deden al dadelijk de eerste drie sprekers, de heren J. G. H. Cor- nelissen (WD), M. M. A. A. Jans sen (KVP) en C. v. d. Heuvel (AR). De V.V.D.er, ijverig kampioen voor de middenstand hij is eige naar van een aantal levensmiddelen zaken drong aan op een efficiënte behartiging van de belangen van de middenstand en toonde zoveel ver trouwen in prof. v. d. Brink, dat hij aan hem overliet (je maatregelen te treffen, die hij wenselijk oordeelt. De R.K. woordvoerder Janssen, die vooral belangstelling had voor de in ternationale economische positie van ons land, gaf de bewindsman in overweging om, alle moeilijkheden ten spijt, te streven naar een nuttige internationale arbeidsverdeling. Li beralisatie van het handelsverkeer en multilarisatie van het betalings verkeer achtte hij daarvoor goede middelen. De anti-revolutionnaire heer C. v. d. Heuvel borduurde weer op een an der stramien. Hij vond de hoge be lastingen en vooral de sterke pro gressiviteit zo fnuikend voor het bedrijfsleven de opbrengst van een extra inspanning wordt toch weer door de fiscus afgeroomd! dat daardoor de uitbreiding van de productie belemmerd en investerin gen nagenoeg onmogelyk gemaakt worden. Vreesde de heer v. d. Heuvel de verhindering van investeringen in de industrie, drs. G. M. Nederhorst van de P. v. d. A. achtte ze nog wel mogelijk, maar meende, dat het tempo ervan vertraagd moet wor den. Daarmede maakte hij een keuze uit deze twee middelen om te ont komen aan een verlaging van het consumptiepeil, die voor de socialis ten onaanvaardbaar is: minder con sumeren of minder investeren. Wel was hij voorstander van de verlaging van het prijspeil en van opvoering der productie. Hij betreur de, dat de minister om dit laatste doel te bereiken aandringt op ver lenging van de arbeidstijd. Evenals de heer Cornelissen was ook de heer J. Schilthuis van de P v. d. A. voorstander van sanering van de middenstand. Hij verschilde echter met hem van mening over de inhoud van de vestigingseisen. Daar- merprijzen hebben kunnen profiteren. Behalve de reeds genoemde afge vaardigden bleken ook de heren mr. J. J. H. Schmal (CH) en mr. N. H. L. van den Heuvel (KVP) allerlei middenstandskwestie ter harte te gaan. In de avondvergadering is nog een begin gemaakt met de debatten over de begroting voor Binnenlandse Za ken. Bij de algemene beschouwingen kwamen allerlei wenselijkheden naar voren. Zo behandelden de verschillen de sprekers vraagstukken als de Zondagsrust, de Begrafeniswet, de Kieswet, de samenvoeging van ge meenten, de reorganisatie van de po litie. Minister Teulings heeft al deze op merkingen beantwoord. De stemming over de artikelen der verschillende hoofdstukken zal later worden ge houden. Zuurbrand op Uw maag kunt ge blussen in even weinig tjjd als ge 'n lucifer uitblaast Juist die prompte weldadige werking van Rennies maakt de Rennies-remedie zo ge wild. Maak er een vaste gewoonte van. altijd een paar Rennies bij U te steken, om gewapend te zijn tegen elke aanval. Met een paar Rennies bij de band kunt ge weer rustig alles eten, waarvan ge zo houdt, maar wat wel eens verkeerd valt Rennies zijn handig verpakt één voor één en ge kunt ze onopvallend inne men gewoon maar laten smelten op de tong. zonder water of wat ook. En ze zijn nog smakelijk bovendien! Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Vandaag nog. Mogelijk komen ze U morgen van pas. (Ingezonden Mededeling) In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoe ningen. Neem bij de gering ste klacht, zoals kriebel, hees heid, pijn of gezwollenheid de slijmoplossende, snelwerkende Me. AKKER'S „Ziezo", zegt Piko tot de twee, „Dat heb ik wel vernomen. Dat jullie onze directeur Niet onder het oog moet komen! Inplaats dat hij, zoals ik dacht, Je koorddansen zou leren. Zou hij je stellig ééntweedrie. Naar huis toe doen marcheren. Maar kunstemakers word je toch! Wacht hier tot allen slapen, Dan breng ik je naar m'n eigen huis, Ginds in het dorp der apen." Verschillende vooraanstaande buiten landse orkesten, die de moderne mu ziek propageren, maken op het ogen blik, in het kader van een z.g. uitwis selingsschema, een tournee door ons land. De twee populaire Nederlandse dansorkesten „The Skymasters" en „The Ramblers" zullen binnenkort een tegenbezoek o.a. aan Engeland brengen. In een internationale show traden Zondagavond in het Concert gebouw ie Amsterdam de twee laatst genoemde bands op, alsmede de orkes ten van Vic Lewis (Engeland), Peter Rasmussen (Denemarken), Ronny Chamberlain (Engeland) en het trio Pia Beek (Holland). Een vrijwel soortgelijk uniek „jazz"- programma wordt Donderdag 7 De cember te Koog aan de Zaan geboden, een festival op dit gebied, zoals nooit eerder in Noord-Holland boven het IJ gebracht. Als gastorkesten zullen al daar het podium van gebouw „De Waakzaamheid" betreden. Vic. Lewis (20 pers. in progressieve stijl); Peter Rasmussen (8 pers. uitsluitend be-bop- muziek); Ronny Chamberlain's Bop Group en „The King Slam Spots" (Zaanstreek, Holland, winnaar van het Zaanse Jazz-Concours 1950). TUINDER WEGENS MOORD TOT LEVENSLANG VEROORDEELD. De rechtbank te Den Haag heeft de 26-jarige tuinder J. B. uit Den Haag wegens moord op zijn 25-jarige vrouw E. B. tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Hoofdschotel op het menu, dat de Eerste Kamer gisteren af te werken kreeg, was het debat over de begro ting van Oorlog en Marine 1950. Te voren waren er een paar kleine pun ten afgedaan. Zo werd na een klein debatje zonder hoofdelijke stemming besloten tot wijziging van de omzet belasting op sigaren en sigaretten. Ten koste van laatstgenoemde wil men op deze wijze de sigarenfabrikan ten enig soulaas in hun huidige moei lijkheden bieden. Beginnende met de algemene be schouwingen over de oorlogsbegroting zei de heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) dat er tot dusverre met de snelheid van een schildpad aan onze defensie is gewerkt. Dat zal nu ten minste snelwandelen moeten worden, wil spr. vertrouwen blijven stellen in het beleid van de regering. Er zijn nog geen mobiele troepen en er is on voldoende materiaal. De generale staf is een waterhoofd. Spr. verzette zich tegen elke beperking van de marine, met wat daarbij hoort, zoals tactische luchtstrijdkrachten. De heer Algra (AR) had toch wel waardering voor het beleid van mi nister Schokking, die onder moor dende omstandigheden heeft moeten werken. De nieuwe bewindsman be groette spr. vriendelijk, al wenste hij meer te weten aangaande diens hou ding tegenover de minister van finan ciën. In tegenstelling tot de voorgaan de spr. was de heer Algra er aller minst van overtuigd, dat het departe ment van oorlog nu een goed functi onerend «pparaat zou worden. Hij verklaarde zich tegenstander van elke linie. Offensieve kracht en bewegelijkheid dienden volgens hem de kracht van de Westerse verdedi ging te zijn. Spr. was tevreden over het marine-beleid. West-Europa mag niet uitsluitend afhankelijk worden van een Angelsaksische vloot. Dit zou de vastelandsmogendheden kunnen Na veroordeling vrijspraak gevraagd (Wordt vervolgd). Voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag is vrijspraak geëist tegen twee sergeants van de Kon. Landmacht, die door de Krijgsraad te Djakarta wa ren veroordeeld tot resp. zes en acht maanden gevangenisstraf. De een, J. B. uit Zijpe, was er van beschuldigd, hulp te hebben verleend bij het uit de weg ruimen van een Indonesiër, de andere, M. J. E. van E. uit Goirle, had deze man met een karabijn op het hoofd geslagen en later doodgeschoten. Het feit, dat zich in September '49 voordeed, droeg zich aldus toe. Een groep Chinese informanten zou op var- kensjacht en had opdracht, tevens ver kenningen te verrichten. Zij kwamen in gevecht met enige Indonesiërs. Ser geant van E. sloeg een der aanvallers met zijn karabijn; daarna werd deze gebonden, maar hij slaagde er in weg te komen en vluchtte in een huisje. Van E. en B. gingen naar het huisje,, von den hem daar onder eèn kain op een bank. Een verdachte beweging deed hen vrezen, dat de man een wapen had en daarop schoten ze hem dood. Uit het getuigenverhoor bleek, dat betrokken gebied in die tijd zeer ge vaarlijk was. Allerlei benden zwierven daar rond. De advocaat-fiscaal, mr. Zaaijer, meende, dat de sergeants alles hadden gedaan, wat van hen mocht worden verwacht en eiste vrijspraak. degraderen tot satellieten van Ame- Ook de heer Wendelaar (VVD) had waardering voor de persoonlijkheid en de werkkracht van minister Schok king. Men kan hem niet alles verwij ten de defensiepolitiek is immers een stuk kabinetsbeleid? Spr. drong aan op betere oefening door een maxi male inspanning van het lagere kader en beter oefenmateriaal. Hij achtte de toestand van onze krijgsmacht bedroe vend. De marine staat er nog het beste voor. De heer Vixseboxse (CH) verklaarde het struikelen van minister Schokking uit een al te groot vermogen om zich in te leven in de moeilijkheden van zijn confraters. Gok deze spreker pleitte voor versterking van de defensie, des noods ten koste van sociale voorzie ningen. Vandaag wordt het debat voortgezet. (Van onze parlementaire redacteur). Naar de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, in de Dinsdagmiddag gehouden vergadering heeft medegedeeld, zal de minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker volgende week niet in de gelegenheid zijn zijn begroting voor 1951 te verdedigen. Hij moet name lijk deelnemen aan de conferentie over Nieuw-Guinea. Zijn begroting is daarom voorlopig van de agenda der Tweede Kamer afgevoerd. In Spanje staat een groot huis en in dat huis woont Sint Nicolaas. Het huis heeft wel twintig kamers en al die kamers zijn in gebruik. Acht ervan staan vol met grote en kleine cadeaux en vier zijn geheel gevuld met dikke boeken waarin alle goed en kwaad staat opgetekend. De zolderkamers liggen vol met zakken pepernoten en ander strooigoed. Dan heeft Sint Nicolaas natuurlijk een gro te tókmer voor zich zelf. Ten slotte blijven er nog drie ka mers over en daardaar staan twintig zwarte bedden en slapen twintig zwarte knechten. Alleen 's nachts slapen ze natuurlijk want overdag hebben die zwarte mannen het verschrikkelijk druk. Vooral als het zo te gen eind November loopt en de Sint zijn jaarlijkse tocht naar Nederland gaat maken. Vanzelfsprekend gaan al die knechten niet mee naar ons land. Nee, de Sint heeft er Achter de kachel (op 5 December) stond een kleine jongens- slof. Met daarin een grote wortel. Miesdacht „Is me dat een bofl" Oh, wat ging er nu gebeuren Haar hartje tikte klop, klop, klop. „Als ik hier niet gauw vandaan kom dan eet Sint zijn paard me op!" colaas ging in een hoek van de kamer staan en fluister de zacht: „Kun je mij ver staan?" Het knechtje trok een dom gezicht en sprak „U zei: Pam, jij kunt wel gaan!" „Mis!!" riep Sint Nicolaas „Zet je oren open!" En weer fluisterde hij ,,Je bent een domme knecht!!" „Ik ben niet krom maar recht!!" juichte Pam. „Verkeerd!" bromde Sint. „Opnieuw!!" Ja, jongens en meisjes, zo ging het nog lang door. Maar toen de boot naar Hol land vertrok had Sint Nico laas vijf knechten en één daarvan was Pam. Zo trots als een pauw hielp hij mede Plots kwam er een hand, een zwarte, uit de schoorsteen naar benee. Trok de wortel uit het slofje. Arme Mies de Muis ging mee! Holder de bolder naar beneden „Au!" riep muis, „wat val ik hard!" Kijk, daar ligt het arme muisje als een nikkertje zo zwart! de zware kisten en zakken aan boord te dragen, en toen de stoomfluit klonk en de boot zich langzaam van de kade losmaakte, zwaaide hij vrolijk naar zijn veertien achterblijvende vriendjes aan de wal. Want Pas was nu een van de beste, een var de vijf. vijf uitgezocht. Dat zijn de beste, de handigste en de vlugste. Nu gebeurde er kort geleden iets heel ergs. Juist toen alles voor de tocht naar Holland klaar was werd een van deze vijf knechten ziek. Zo ziek dat hij onmogelijk de reis kon meemaken. Toen de Sint dat hoorde schrok hij werkelijk. „Wat nu?" mompelde hij. „Aan vier Kennen jullie Spaans? „Pieterman" sprak de Sint „Geef me het boek eens aan. Wat heb je daarin geschre ven over Ans en Jan?" „Hier is het Sinterklaas!" sprak Piet beleefd. Met grote ogen keek Sint naar al die lettertjes. „Wat is dat allemaal?" riep hij tot Piet. „Is dat Spaans of zo?" „Oh, goede meesterrr, ik het ook niet kunnen lezen, ik mijn bril vergeten heb ben!!" Kunnen jullie Sinterklaas even helpen? •}saq sa[(e }saj ap ioo\ 'uasjaoj SuTunajdex) ap uba spaajs [im uep ug 'uasiaod ai uapuei xeeq uaiograA ijaaq suy :Sutssoido knechten heb ik absoluut te weinig, dan komen we nooit klaar met het werk!" Hij drukte op een bel en onmid dellijk kwam zijn eerste knecht binnen. „Vriend!" sprak de Sint. „Er moet een invaller komen voor die zie ke knecht. Breng degene bij me die daar het meest voor in aanmerking komt". „In orde meester!!" sprak de knecht met een diepe bui ging, en niet lang daarna bracht hij een klein neger jongetje naar binnen, boog en verdween weer. Enige tijd keek Sint Nicolaas het ke reltje aan dat verlegen met zijn muts stond te draaien, toen sprak hij „Zo, kleine man, vertel eens, kun jij Hol lands spreken?" „Nee, mees terrr!" sprak de jongen. „Kan jij dan goed daken- klimmen?" vroeg de Sint weer. „Nee, meesterrrrr!" was het antwoord. Sinter klaas begon nadenkend te kijken. „Kan jij dan mis WORDT HAAST OPGEGETEN DOOR HET PAARD VAN SINTERKLAAS schien goed schoorsteen luis teren??" vroeg hij na eni ge tijd. „Nee, meesterrrr!" was alles wat het knechtje zei. „Weet jij dan misschien nog hoe je heet??" vroeg Sint ongeduldig. „Pam, mees- sterrr!" sprak het kereltje. „Luister, Pam" vervolgde Sint Nicolaas, „morgen ver trekken we naar Holland. Voor die tijd moet jij alles nog leren. Laat zien wat je kan. Ga het raam door en klim het dak op!!" Pam ge hoorzaamde onmiddellijk, sprong op de vensterbank en trok zich aan de dakgoot op. Gespannen luisterde de Sint naar de schuifelende voet stappen op het dak, maar plotseling klonk er een klap en een gil en daar tuimelde Pam naar beneden. Teleur gesteld schudde Sint zijn hoofd. „Opnieuw!" riep hij door het raam, en daar ging Pam weer. Moeizaam klau terde hij langs de regenpijp naar omhoog en juist wilde hij de dakgoot grijpen of daar viel hij weer naar be neden. „Opnieuw!!" riep de Sint. En zo ging het door totdat Pam eindelijk met glinsterende oogjes voor zijn meester verscheen. „Ik heb het geleerrrrd, meesterrrr!!" sprak hij trots. De Sint lach te. „Goed, goed. Nu eens kij ken of je scherpe oren hebt. Zeg me maar na!" Sint Ni- „Nee, ik ben een heel braaf muisje Daarin heb ik heel geen zin!" Floep ging het, en met een luchtsprong schoot ze weer de schoorsteen in. „Mmmm" sprak 't muisje „Dat smaakt best zeg, Echt iets wat ik lekker vind!" Maar die wortel (dat wist Mies niet) was bestemd voor 't paard van Sint.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7