SPOTGOEDKOOP 0e Soete Soecker G. SOECKER mm Stad en Omgeving HaTToos Mimosa! Üo-oJi je. 't Puilt imti U/ETDI/CI \\V Ongeveer 120.000 vreemdelingen bezochten Alkmaar in 1950 AGENDA Is ontslagbriefje arbeidsvoorwaarde? De indeling der gemeente-begroting Wat er bij de Alkmaarse Raad van Arbeid omgaat Clara Haskil concerteerde P«0«A« N.V. Verzet tegen AMANDEL fnk<ftaven Proefkonijntje ST. NICOLAAS INPAKPAPIER De heer De Jong werd aan de koningin voorgesteld 1,2en4 December DONDERDAG 80 NORMEER 1950 iPxtit Ylicolaai kto-pfim VV tK!\tlLIJ8\ Algemene ledenvergadering V.V.V. „Alcmaria" Gisteravond hield de WV „Alcmaria' in de bovenzaal van „Het Wapen van Heemskerk" een belangrijke doch slecht bezochte algemene ledenvergadering. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer D. J. Scheffel, allen, in het bij zonder de wethouder de heer Van Slin gerland en het raadslid, de heer Venne- ker, welkom en wees op de belangrijke taak van de vereniging. Het is niet zo dat de toeristen toch wel naar Alkmaar komen, ook al zou de VVV niets doen, zo zeide hij. Immers ook de concurren ten slapen niet en offeren kapitalen om de vreemdelingen naar hiin land te lok ken. Frankrijk bijvoorbeeld kreeg na de bevrijding 9y.millioen buitenlanders op bezoek, die meer dan een milliard dollars uitgaven. - Vooral zal het van belang zijn de aandacht van de Scandinaviërs meer op Nederland en op Alkmaar te vestigen, zodat het grote aantal noorderlingen, dat naar het zuiden trekt, ook ons land in zijn route zal gaan betrekken. Hier na dankte de voorzitter de velen, die door hun financiële bijdragen het werk van de vereniging mogelijk hadden ge maakt en tevens de talrijke harde stille werkers: gidsen, organisatoren en in het bijzonder de medewerkers aan het zo uitstekend geslaagde kaasmarktspel. Het verheugde de voorzitter dat het kantoor van de vereniging, onder de bekwame leiding van de heer Spaan derman, die oud-gezagvoerder van de Stoomvaartmij. Nederland is. grotere activiteit zal kunnen ontplooien. Hij betreurde het daarentegen dat de trou we medewerkster van de WV, mej. Van Engelen, haar functie had moeten neerleggen, daar zij om studieredenen naar Engeland is vertrokken. Na de benoeming van een commissie tot nazien der rekening werd bij de be spreking van de contributie over 1951 besloten dat deze vóór 1 Maart betaald zal dienen te worden. Na 1 Maart zal een kwitantie verhoogd met incassokos ten worden aangeboden. Bij de verkiezing van nieuwe be stuursleden wegens het periodieke af treden van de heren P. E. Dodenhuis, P. Kokkes en W. Schmidt werden alle drie opnieuw gekozen. Vervolgens werd een voorstel gedaan tot verandering van het huishoudelijk reglement, hetgeen na enige discussie algemeen aanvaard werd. Het bezoek aan Alkmaar De heer Spaanderman gaf enkele cij fers over het afgelopen seizoen. Het bleek dat dit jaar een kleine 120.000 vreemdelingen de kaasstad hebben be zocht, d.w.z. 40.000 minder dan het vo rig jaar. Niettemin achtte hij dit aan tal zeer bevredigend, gelet op de ge spannen internationale situatie en het over het algemeen zeer slechte weer. Ook bracht hij dank aan de organisato ren en spelers van het Kaasmarktspel en in het bijzonder aan de financiële steun van de gemeente in dit opzicht. Verder deelde hij mede dat tot en met October 10780 overnachtingen in Alk maar waren geboekt, waarvan 2867 van buitenlanders. Onder hen bevonden zich o.m. 1082 Belgen, 329 Engelsen en 590 Scandinaviërs. Van deze 120.000 bezoe kers hebben 12000 de Waagtoren be klommen. Het kantoor had een zeer drukke tijd gehad, maar wat betreft de financiële resultaten was het seizoen minder gun stig geweest. De verregende motorwed strijd op 2e Paasdag, die later werd overgereden, had f 2700 extra gekost. Rondvraag. Bij de rondvraag wees de heer Scher- merhorn op de talrijke klachten van de kaasmarktbezoekers in verband met de afzetting door touwen. Hij vroeg of hier een artdere regeling mogelijk was. De heer Keijsper antwoordde dat in dien de touwen verwijderd zouden wor den het hek van de dam zou zijn en handel practisch niet meer mogelijk zou wezen. Tot slot van de avond hield de heer ir. H. Knol, directeur van Gemeente werken, een beschouwing over het be kende rapport betreffende de toegangs wegen tot de markten, dat opgemaakt is door een verkeerscommissie. Zijn toe lichting was duidelijk en interessant, doch er deden zich geen nieuwe ge zichtspunten voor. Ir. Knol wees er op hoe alle oplossingen hun voor en hun tegen hebben en legde de nadruk op het feit, dat er hier nog andere waar den gelden dan de utiliteit. De heer Mak was van mening dat over vijftig jaar toch alle aan het marktplein gren zende grachten gedempt zouden zijn, doch slechts zeer weinigen deelden zijn opinie. Ir. Knol zeide, dat de commis sie zich voorlopig beperkte tot een re geling van een bredere doorgang van de Dijk naar het Waagplein. Ten slotte vestigde de heer Heuseveldt nog de aandacht op het vitale belang voor de middenstand van een goede toegangs weg tot de stad aan de N.O,-zijde en van het leiden van het grote busver- keer door het midden van de stad. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: Het monument ener grote liefde (14 jaar)Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Winterbloesem (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Betovering (14 jaar); Cinema Ameri- cain, 8 uur: Opmars zonder genade (14 jaar). VRIJDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Voor moed, beleid en trouw (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Gekooide meisjes (18 jaar); Cinema Ameficain, 8 uur: Movie Crazy (alle leeftijden)Victoria Theater, 8 uur: River Lady (18 jaar). Gulden Vliet, 8 uur: „Zwei Herzen im Dreivierteltakt". Banketletters f Speculaaspoppen v Gevulde speculaas K Harten en Hammen Bekroonde Marsepain Borstplaat in 15 smaken Luxe dozen Surprises Langestraat 39, Telefoon 2485. Alkmaar Officier van Justitie in cassatie Een actuele vraag kwam gisteren naar voren, toen de Alkmaarsc Bijzondere Politierechter, mr. J. A. Markus, vonnis moest wijzen tegen Douwe B., een be drijfsleider uit Heerhugowaard, die tijdens deze zitting terecht stond omdat hij een tweetal arbeiders had aangenomen, die niet in het bezit waren van een ontslagbriefje. Voor deze affaire één uit de vele van dit karakter bestond wel belangstelling. Immers, moet men het ontslagbriefje zien als een soort „diploma", een bepaalde „arbeidsvoorwaarde?" De officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, besloot voor deze kwestie in hoger beroep te gaan. Wat vader Harmen C. en zoon Jo hannes C. beiden uit Alkmaar hadden bedreven stempelde hen niet tot even onschuldige wezens als de lammeren, die ze verkocht hadden zonder daartoe bevoegd te zijn. Nu verklaarde Johan nes wel, dat hij de betreffende 'lammeren alleen maar had gekocht om de beesten te weiden, maar in het proces-verbaal stond toch duidelijk, dat zijn vader, 5 x DAAGS GRATIS KOPEN BIJ VET De gratis kooptijden waren Woensdag: 9.12—9.22; 10.14—10.24; 11.48—11.58; 12.07—12.17; 13.35—13.45. Ontvangen: Trainingsbroeken, bruin en marine vanaf 3.65 Een leuke verrassing FANTASIESCHORTJES. Een practisch cadeau. Grote "550 collectie. Vanaf WITTE BRETEL SCHORTJES. Vlot model. 198 Stevige kwaliteit. Vanaf JASSCHORTEN m. rits- of J I 95 knoopsluiting. Vanaf Daar verrast U „haar" mee Burgerlijke Stand Geboren: Hendrika A., d. van J. Blom en M. Hokkeling. Getrouwd: Antoon Benard en Christina C. Jongkind. Jacobus Q. Kroon en Dieuwer- tje Bnltus. Nicolnas Kops en Gerarda A. Bakker. Overleden: Antje Wijn. 83 ajar. jantje Bras, 77 jaar, wed. van P. v. Eeten. Bij Kon. Besluit van 22 Juni is een wijziging in de begrotingsvoorschrif ten aangebracht met het doel de zoge naamde verzamelposten voor sociale voorzieningen, kapitaalsiasten en an dere materiële uitgaven, welke een duidelijk overzicht der begroting ver troebelen, te vervangen door een an dere wijze van verdeling van die uit gaven over de hoofdstukken. Voorge schreven is nu, dat deze uitgaven en de daarmee verband houdende inkom sten op hoofdstuk XVI (Verrekenin gen) worden verantwoord en tot haar netto bedrag worden overgebracht op de hoofdstukken of de posten waarop zij behoren te drukken. In Alkmaar zijn al deze kosten ge bracht op de verschillende jaarwed- denposten, onderhoudsposten e.d. Deze wijziging en het instellen van het financieringsfonds stellen in staat de kosten van een bepaalde functie of dienst nauwkeurig vast te stellen en in de begroting en rekening op te nemen. Nu is het b.v. mogelijk alle kosten van de begraafplaats, het ar chief, brandweer enz. onmiddellijk uit begroting en rekening af te lezen. Er is slechts één voorbijgaand be zwaar, namelijk, dat het niet mogelijk is de ramingen van de individuele pos ten voor het nieuwe jaar zonder meer te vergelijken met de ramingen in de vorige begroting en de uitkomsten van de laatste rekening, daar deze nog zijn samengesteld naar de oude voorschrif ten. Voorts is een wijziging in de num mering aangebracht. Alle inkomstpos- ten dragen oneven en alle uitgaafpos ten even nummers, terwijl de posten van de kapitaaldienst boven 1000 zijn genummerd. Dit vergemakkelijkt de hantering der begroting temeer, omdat er naar gestreefd is de nummering van de corresponderende inkomst- en uitgaafposten op elkaar af te stem men. Samenhangende met de veran deringen in de wijze van verantwoor ding van de bovengenoemde lasten heeft in de begroting enige hergroe- Bofsing bij de Kattenberg Gisteravond, omstreeks kwart voor vijf kwam een luxe Citroën-auto, be stuurd door de heer Van L. uit Heem stede in botsing met een vrachtauto die uit de richting Heiloo kwam. De chauffeur van de vrachtauto zag plotseling hoe een luxe auto slinge rend zijn wagen naderde. De bestuur der haalde zover mogelijk naar rechts uit, waardoor zijn voertuig in de weg berm terecht kwam. Dit kon evenwel niet beletten, dat de Citroen, waarin buiten de heer Van L. nog iemand ge zeten was. met de vrachtauto in bot sing kwam. De luxe auto kreeg schade, maar was toch in staat de reis voort te zetten. Personeel van de Rijkspolitie hield de wagen bij de Velser ponten aan, en maakte proces-verbaal. pering van Dosten plaats gehad. Zij heeft in het algeO.een slechts geringe invloed op de saldi der begrotings hoofdstukken of -paragrafen gehad en was slechts in één geval van beteke nis, n.l. in zoverre de door het electri- citeitsbedrijf en het gasbedrijf te beta len retributies niet meer op hoofdstuk VI van de gewone dienst worden over gebracht, doch op hoofdstuk XII par 1 en 6 worden gelaten. De uitkomst van deze paragrafen is dus t.o.v. het vorig jaar zoveel gunstiger dan die van hoofdstuk VI ongunstiger is geworden Uit een overzichtsstaat blijkt hoe veel elk onderdeel van de overheids zorg naar raming zal kosten, alsmede uit welke bronnen van inkomsten deze kosten werden bestreden. De zaak tegen Simon B. en Paulus B., de twee arbeiders, die zonder een ont slagbriefje te hebben bezeten, door Douwe B. waren aangesteld, wordt aangehouden, tot er meer getuigen zijn gehoord. Deze twee verdachten be weerden door hun vorige werkgever kort en goed te zijn weggejaagd. Wel werd vonnis gewezen tegen Dou we B„ de bedrijfsleider. Deze voerde aan, dat men in het landbouwbedrijf nu eenmaal niet met allerlei formali teiten rekening hield. Hij was blij ge weest een paar goede arbeiders te krij gen en had aan het hele ontslagbriefje niet gedacht. De officier van Justitie zeide, dat B. hoe jammer zulks ook is nu een soort proefkonijn moet zijn, omdat de officier bij de Hoge Raad wenste te zien uitgemaakt of een ontslagbriefje als een soort arbeidsvoorwaarde moet worden beschouwd. Hij achtte het ten laste gelegde dus bewezen en eiste een symbolische boete van 1 gulden of 1 dag hechtenis. De uitspraak was con form de eis. Trouwe vriendschap. Ook Klaas Z„ Jacobus M. en Jacobus B. uit Alkmaar waren als overtreders van het Buitengewoon besluit arbeids verhoudingen als verdachten gedag vaard. De werkgever, die ze jammer lijk met het werk hadden laten zitten, was als getuige aanwezig. Z. en B. (de derde verdachte was niet verschenen) werkten bij de landbouwer P. van H. op het land. Nadat ze enige tijd samen bieten hadden gerooid, besloot hun werkgever hen bij wijze van afwisse ling wagens te laten laden. Aanvanke lijk deed het drietal dit met een opge wekt humeur, maar toen bij de afreke ning van het loon bleek, dat het ge drag nogal tegenviel, tekende Z. pro test aan. Van H. had hierbij de uit drukking: „Je bent een kinderachtige jongen", gebruikt en volgens Z. had hij er nog aan toegevoegd: „En ook een lafaard". In elk geval was deze kleine woordenwisseling aanleiding voor Z. geweest spoorslags te vertrekken. Ook zijn twee vrienden M. en B. verdwenen uit het gezicht, en zulks natuurlijk al lemaal zonder toestemming van de di recteur van het Arbeidsbureau. De officier achtte alles behalve de term „lafaard" bewezen en eiste voor Z. een boete van 20 gulden of tien dagen. B. zou de kameraadschap een offer van f 25.of 15 dagen moeten brengen. Over M. werd merkwaardi gerwijs helemaal niet gesproken. De Bijzondere Politierechter liet enkele verzachtende omstandigheden gelden en veranderde de straf voor de vrien den in 15 gulden of 5 dagen voor Z. en twee tientjes of tien dagen voor B. Ook hij vergat in de consternatie ver dachte M. te straffen, die dus waar schijnlijk met de schrik vrijkomt. Harmen, de dieren in Purmerend op de markt van de hand had gedaan. Vol. gens Johannes was er echter van „han- del" geen sprake geweest. Nadat do officier tegen de vader tiën gulden boete of 5 dagen, en tegen de zoon twintig gulden of tien dagen had ge- eist, kwam vader Harmen nog even aan het woord. Hij verklaarde de hoofd schuldige te zijn, want hij had de lam meren verkocht. „Maar dat vond uw zoon toch goed?" vroeg de rechter. „Ja" antwoordde vader Harmen. Hierop viel de zoon uit „Dat is niet waar". De plan nen bleken niet te kloppen, hetgeen de rechter ook zeide te betreuren. Hij ver. oordeelde vader en zoon derhalve con- form de eis. Een vergeten hond. De Alkmaarder Jacobus v. d. H. werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot f 15.subs. 5 dagen, daar hij verzuimd had zijn hond bij de belastingen aan te geven. Q-eAabd Wx/Am'i MODEMAGAZIJNEN Damesafdeling en Herenafdeling zijn geopend van 9 uur v.m. tot 9 uur n.m. op 1, 2 en 4 December Onze sociale wetgeving in cijfers Jaarlijkse stijging van ÜQaJi ZIET MORGEN ONZE FEESTAANBlEDINfl 5000 rentekaarten Het eerst thans verschenen jaarver, slag over 1949 van de Raad van Ar beid te Alkmaar geeft door middel van cijfers een uitvoerig beeld van de be tekenis van de sociale wetgeving Het aantal lopende rentekaarten in, gevolge de Invaliditeitswet is vorig jaar met rond 5000 gestegen, een aan tal dat als een normaal jaarlijks ac cres kan worden aangemerkt. De jaar lijkse inlevering dezer kaarten ver loopt nog steeds niet even vlug als wei wenselijk ware; rond 55 pet. ver vallen rentekaarten werd spontaan ingeleverd, 35 pet. kwam binnen na de ontvangst van een waarschuwings- kaart en aan de laatste 10 pet. kwam de buitendienst te pas. Omtrent de „slapende kaarten" is een proefonderzoek gaande, omvatten de 10 pet. der „slapers", zulks met het oog op eventuele renteaanspraken en om na te gaan, mede in verband met de verhoging van de loongrens, welke gevallen voor uitreiking van een nieu we rentekaart in aanmerking komen. De tariefsverlaging ingevolge de Ouderdomswet was oorzaak dat een veel groter aantal posten werd afge sloten dan in 1948, hoewel wegens het afsluiten van minder posten met ho gere rentebedragen, het totaal aan af gesloten maandrente belangrijk lager was dan in dat jaar. Er kwamen 596 nieuwe verzekeringen tot stand tot een bedrag van f 1348 weekrente en f 5990,54 maandrente. Als verheugend verschijnsel wordt geconstateerd, dat in de spontane inzen ding der loonlijsten een duidelijke ver betering kon worden waargenomen. Minder optimistisch is de Raad helaas gestemd ten aanzien van de premie inning. Het aantal uitgezonden dwang bevelen was stijgende. Omtrent de uitvoering van de Ziek tewet wordt opgemerkt, dat de griep epidemie eind 1948 begin 1949 een stij ging van het aantal ziekmeldingen met 38 pet. tengevolge had. Aan zie kengeld werd in de bewuste periode (1 November 1948—1 Mei 1949) f 43.000 meer uitgekeerd, wat een stijging in geld van 141/2 pet. betekent. Bij de uitvoering der Kinderbijslag wet werd nogal eens geconstateerd, dat arbeiders die bij werkloosheid overbruggingssteun genieten, foutief het formulier invullen, kennelijk om over die dagen tevens kinderbijslag te bemachtigen. Er werden 4461 onder zoeken op de nooduitkeringen Ouder domsvoorziening gedaan. Hiervan bleek 2 pet. min of meer verdacht, zodat in tegenstelling met de ervaring in en- Subliem Piano-Recital BESMETTELIJKE ZIEKTE Vorige week zijn hier ter stede drie gevallen van roodvonk geconstateerd. Clara Haskil, de pianiste over wie reeds zoveel was gehoord speelde gis teravond voor een geheel gevulde zaal in het Gulden Vlies. Reeds bij het eer ste werk, Toccata in E. van Joh. Seb. Bach, begreep men te doen te hebben met een vertegenwoordigster dier su perklasse van pianisten. Zowel geeste- Ijjk als materieel beheerste de pianiste de kunst van het klavierspel. De oor- zaak van haar kunstvol musiceren zal zeker gelegen zijn in het feit, dat ze precies geeft wat de componist ver langt. Na het geniale Bach-spel volg den drie brillant gespeelde sonates van Scarlatti; juwelen uit het domein der muziek. De sonate in Es., opus 31 werd boeiend en contrastvol gespeeld. Daarna werd het terrein van de ro mantiek betreden: De abegg-variaties opus 1 van Schuman en vier intermez zi en caprices uit opus 116 van Joh Brahms. Schumanns variaties werden zeer virtuoos gespeeld. Brahms werd wonderlijk mooi, in rijke klankscha kering vertolkt. Ook voor de moderre muziek had Clara Haskil in haar klas siek-romantisch programma een plaats je ingeruimd. Van Maurice Ravel speelde zij de bekende Sonatine; ook daar geheel in de juiste sfeer. „Bolero van Chopin Een in Alkmaar nog niet gehoord werk van Chopin; nl. „Bolero" besloot dit sublieme piano-recital. Een enorme ovatie deed de pianiste besluiten een toegift te schenken, n.l. „Traumerei" van Schumann. Dit werk als slot van deze avond was uitstekend gekozen. Want wie droomt er over zoveel schoons niet graag na? Clara Haskils klavierspel was zo geniaal, dat het eigenlijk niet valt te beredeneren of te omschrijven. Men moet het gehoord hebben. Het ondefi nieerbare contact met de muziek kan men nu eenmaal niet door woorden tot stand brengen. Het staat vast, dat de Kamermuziekvereniging dit seizoen niet luisterrijker had kunnen begin nen. Clara Haskil leidde haar publiek rond in het rijk der Muzen, waar alle wensen vervuld worden. Ms. kele andere gedeelten van het land, geen enkele gemeente in het gebied van de Raad en speciaal ongunstig beeld vertoonde. Nadat dergelijke exposities reeds te Alkmaar en Zaandam hebben plaats gehad, is de Raad voornemens ook op andere plaatsen in het ambtsgebied gelegenheid te geven tot bezichtiging van de drie-luiken betreffende de So ciale verzekering, teneinde op die wijze zoveel mogelijk bekendheid te geven aan en inzicht te bevorderen van het grote nut der sociale verzeke ringswetten. Het aantal lopende verzekeringen (exclusief de „slapers") bedroeg per 31 December 1949; 113598. Er waren 2913 lopende invaliditeitsrenten met een jaarrentebedrag van f 415.929,66, 2858 wenzenrenten met een totaal van f 392,138,76 en 1396 wezenrenten met een jaarrente van f 140.654,62. 50 x 75. Per 10 vel 100 vel vel 5 cent 45 cent f 4.— PAYGLOP „Mr. De Yong had een afspraak met koningin Juliana" staat er boven een artikel op de voorpagina van de „North Bucks Times" van 23 Novem ber. In een foto die bij dit stukje ge plaatst is, herkennen wij de oud-Alk maarder de heer L. de Jong, over wiens belevenissen in zijn tweede vaderland, Engeland, wij reeds enkele malen schreven. Wij citeren thans de „North Bucks Times": Op twaalf jarige leeftijd ving de thans 87-jarige Hollander mr. L. de Yong. 39 Tavistock-street Bletchley zijn eerste glimp van de koninklijke fami lie op. Hij was toen een boerenknecht je in Holland, die in het dorpskoor zong op het ogenblik dat de Koning de kerk bezocht. Toen de heer De Yong die een hal ve eeuw bij de kranten in Fleet-street heeft gewerkt, hoorde dat koningin Juliana en prins Bernhard Engeland zouden bezoeken, schreef hij naar de Nederlandse ambassade. Het gevolg hiervan was, dat hij eenbrief terug ontving waarin hem werd medege deeld dat hij was uitgekozen om voor gesteld te worden aan Koningin en Prins. Dinsdag ging mr. de Yong naar Lon den om vooral op tijd te zijn voor kennismaking, die gisteren heeft plaats gevonden. Ongetwijfeld had mr. de Yong, die ondanks zijn 87 jarige leef tijd nog zeer vitaal is, ook tijd om nog even een bezoek te brengen aan de plaats waar hij vroeger triomphen vier de, aan de Street of Adventure. <f>e wijk waar vele couranten zijn geves tigd. Red). Door het sloi stadsschoo Aan de leden van de raad meente Alkmaar is het volgen gezonden: Ondergetekende, de Nat. Cc velverkoopceotrale, Houttil 1- maar, kennis genomen hebbe het door de Commissie van or betreffende kaas- en veemar Alkmaar uitgebrachte rappor in door de meerderheid deze missie voorgesteld wordt, na „en toestemming van de Mrnn O K en W., over te gaan tot van de kantoren en kaaspa aan de Houttil nrs. 1 en 3, na< panden door aankoop of ont< e!„endom van de gemeente g' zijn neemt hiermede de vrijh de hand van dit rapport het onder de aandacht van uw co brengen: De opdracht aan de Commi helsde o.m. dat door de voor „en maatregelen geen of altl weinig mogelijk schade aan h maarse stadsschoon zou moge den toegebracht. Hiertegen merkt onderge op, dat naar haar mening door pen van de panden Houttil m 3 ernstige en onherstelbare aan het schadsschoon zou wore „ebracht. Deze panden funge sluitstuk van het Waagplein Noordzijde. Zouden deze pandc den gesloopt, dan gaat als s. fungeren de Peperstraat, met den nrs. 1, 2 en 3. Hierbij wo aspect verkregen, dat uit are nlsch oogpunt belangrijk ond( voor de thans bestaande toest Blijkens het rapport van dt teur van het marktwezen wor ondersteld, dat de voor Alkir belangrijke Maandagse veema rug zal komen. Ondergetekende meent ech goede gronden te mogen verom len, dat deze veemarkt niet r haar vroegere omvang terug men. Het is onjuist van de g< uit te gaan, dat het de vrac bezitters zouden zijn, die een sende rol spelen, bij het bepal de plaats, waarheen het vee vi zal worden. Dit geschiedt door houders. Dat er ooit weer 150200 rt aangevoerd zouden worden, is sloten te achten. De N.-H. ve concentreert zich meer en me heel op Pui-merend. Zelfs in S neemt de aanvoer op de veeir, j af, omdat steeds meer naar P i end gegaan wordt. Dit is b.v. 1 val met alle slachtstieren. Zo k wezen worden op het feit, dat registreerde stierenmarkten, u: de van de Bond van Rundvee: enigingen (gevestigd te Alkmaa meer in Alkmaar gehouden wegens gebrek aan belangstellii de" zijde van verkopers en Deze markten worden echter v houden in Hoorn en Schagen. In het rapport wordt ook d Commissie de verwachting uitg ken, dat de aanvoer van het ve veren en shapen zal toenemer Het zij hier nogmaals verme de aanvoer steeds meer op Pun over gaat. De Coöp. Vee-Afzetvereniging de afzet van gebruiksvee ook 0 markt geconcentreerd. Verder varkens nooit over de mai'k kocht. Ten opzichte van het in het r vermelde overzicht van aanvoel de Maandagse veemarkt gedurei jaren 1926 t.m. 1949 zij opge: dat dit in hoofdzaak jaarmarkt VRIJDAG en ZATERDAG boudt St. Nicolaas voor 't laatst receptie in on9 Magazijn. Koopt bij voorkeur in de morgenuren; V winkelt dan prettiger en ons personeel kan U rustiger bedienen. alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2