f^ajdorf beheerst schaaktournooi JIMMY BROWN ALS BOKSER De Tsjechen beten elkaar niet Mgr. Jarolimek koos het Westen Behandeling van ordinanties Grotere animo bij de „Grote Drie" Het Radioprogramma Zege van voorlopig Nederlands elftal kan de vrees niet wegnemen Tulpen Rallye 1951 van 23 28 April SchotlandEngeland 10 Pim, Pam en Pom als schatgravers Abe Lenstra werd aan dijbeen gewond Geen goede Sint En pleegde verzei tegen de communisten xxxxxxxxxx DAGE xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Peking fantaseert Zaterdag uitspraak in de zaak-Bertha verwacht DONDERDAG 30 NOVEMBER 1950 „AIDORF is de koning van het wereldschaaktournooi te Amsterdam. De Ar- gentijn verdient het tournooi te winnen en dat hij ook zelf deze mening is toegedaan, bewees hij Woensdagavond opnieuw in een prachtige partij tegen Tartakower. In een Siciliaanse opening hield Tartakower geruime tijd een pion en ogenschijnlijk zag zijn stelling er niet kwaad uit. Met een serie krachtige zet ten toonde Najdorf aan, dat dit slechts schijn was. Bij de 29ste zet veroverde hij een stuk en stond de doctor hopeloos. Hiermede voegde Najdorf een vol punt aan zijn fraai puntental en was hjj een stap dichter bij de zo volkomen verdiende derdaad niet veel meer te beleven. Foltys en Kottnauer maakten het zich al heel gemakkelijk. De beide Tsjechen pleegden een salon-remise na 16 zet ten. De derde remise kwam tot stand in de match tussen Pirc en Gligortc, eveneens een strijd tussen twee land genoten. Hier werd echter meer strijd lust getoond, maar het gelukte Pirc niet zijn jeugdige landskampioen in de val te krijgen. Van der Berg speelde een interessante strijd tegen Rossolimo, een gehecht dat onbeslist bleef. Go- lombek kwam langzaam maar zeker in een. ongunstige stelling en toen bij de 33ste zet Pilniks d-pion dreigde door te lopen, gaf de Brit zich gewonnen. Donner deed het weer goed. Nadat Kramer een winstbelovende aanval had opgezet, draaide Donner de rollen om en dreef de koning van zijn Friese LIET is interessant de bewegingen- van de „Grote Drie" gade te slaan nu het tournooi voor tweederde achter de rug is. Stahlberg, die anders nooit de geringste belangstelling voor de ver richtingen van de anderen toont en ge regeld zijn vaste aantal kilometers „ijsbeert" zeker tien per avond kwam nu meermalen, vaak in gezel schap van Reshevsky, bij het bord van Tartakower en Najdorf. Zelf had de Zweed het niet gemakkelijk tegen Szabados. Eerst ver in het middenspel veroverde Stahlberg een pion. Het is echter de vraag of hij dit voordeel vanochtend in winst kan omzetten. Zeer belangwekkend was de partij Van ScheltingaReshevsky, een Nim- zo-Indische met 4. dc2. Op een gege ven ogenblik had Reshevsky, zelfs een triple-pion, maar deze werd opgelost. Vlak voor de afloop van de zitting deed Van Scheltinga een minder sterke zet, zodat hij in een ongunstiger eindspel belandde. Dr. Euwe keerde terug tot zijn remise-serie. Hij speelde met O'Kelly de hoofdvariant van de Ita liaanse opening en bij de 22ste zet stelde de Belg remise voor. Er viel in- VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.00 Het Radio Jeugd journaal. 6.30 Land- en tuinbouw. 6.45 Leger des Heilskwartier. 7.15 Levensvragen van aller lei aard. 7.30 In dienst van het vaderland. 7.40 „Vandaag". 8.05 Schaakwedstrijd Noorwegen— Nederland. 8.05 De Gilde viert. 10.00 Gram.- muziek. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Kerk koor en Bachkoor. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Wereld Schaaktournooi. 11.20 Piano trio. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten ora 6, 8 en 11 uur. 6.15 Practische wenken voor biljarters. 6.20 Sportproblemen. 6.30 Pierre Ma. 7.00 Gesprek met de brandweerman. 7.10 Hugo de Groot en zijn orkest.'7.45 Voor burger en militair. 8.20 Beethoven-concert. 9.30 Antoni van Leeuwenhoek. 10.20 Let op de bel. 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 Nieuwe aanwinsten. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 9, 1, 7, 8 en 11 uur. 9.15 Ochtend bezoek. 9.35 Morgenconcert. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Zangrecital. 11.20 Kamermuziek. 12.00 Metropole-orkest. 12.33 Bach-programma I.15 Sherwood-Septet. 1.40 Symphonie. 2.30 Praagse walsen. 2.40 Van oude en nieuwe schrijvers, 3.00 De negen Zapakara's. 3.30 Wild Violets, Concertórkest. 3.40 Advent. 4.00 Wie ner Musik-trio. 4.30 Zendersluiting. 6.00 Rege ringsuitzending. 6.10 Gram.muziek. 6.20 Piano duo. 6.30 Het probleem der massa-jeugd. 0.45 Geestelijke liederen. 7.15 Regeringsuitzending. 7.40 „Vandaag". 8.06 Vrij en Blij. 8.35 Wat is Nylon? 8.55 Omroeporkest. 9.40 Ensemble „Mimosa". 10.00 De levende kerk. 10.15 Bij bel en muziek. 10.30 Marnix Gijsen. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Zwem-tournooi. II.25 Wereld Schaaktournooi. 11.30 Manto- vani en zijn orkest. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 1, 9, 1, 6, 8 en 11 uur. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Philharmonia Orkest. 10.00 Kinderen en mensen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Dans-orkest. 10.30 De Regenboog. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Jonge Nederlandse kun stenaars. 11.40 Radio-feuilleton. 12.00 De Skymasters. 12.33 Sport en prognose. 1.20 Hugo de Groot en zijn orkest. 2.00 Kookkunst. 2.20 Het Omroep-Kamerorkest. 3.00 Ons volk ir zijn dichters. 3.20 Hawaiian Serenaders. 3.35 Hersengymnastiek. 4.00 Wij en de mu ziek. 4.30 Zendersluiting. 6.15 De Vara feli citeert. 6.45 Denk om de bocht. 7.00 Meisjeskoor. 7.15 Beurs en buikriem. 7 30 Was met de "kerk? 8.05 Boeken. 8.10 Concertgebouw-trio. 8.35 De Godsdienst en het moderne leven. 9.00 Pennies from heaven. 9.30 Aetherforum. 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Trio. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avondwijding. 11.15 Huwelijk van A tol Z. 11.30 Symphonie-concert. RADIO-D1STRIBUTIEDIENST LIJN IH: 9.05 Lichte muziek. 10.10 Lux.: Le Ménag'e et Musique (VI.). 11.00 VGO: Snarentrio. 11.15 Duo's. 11.30 Mooie opnamen. 12.00 VI. Br.: Gevar. muziek. 12.32 Salon orkest Lou Dekker. 1.15 Gerard Mertens. 2 00 Opera-concert. 2.45 VGO: Gram. 3.15 Harmonica. 3.30 Gram. 3.40 Harmonica. 3.50 VI. Br.: Gram. 4.00 Ital. vioolmuziek. 6.00 Béromünster: Amusements-orkest. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Filmrevue. 7.45 Gram. 7.50 Feuilleton. 8.00 Orar. Symph.-orkest met piano. 10.15 Opera- en Belcanto. 11.05 Vervolg Opera- en Belcanto. LIJN IV: 9.00 Fr. Br.: Kookpraatje. 9.10 Svmph.-concert. 10.10 Verz.progr. 11.00 Orgel. 11.30 Septet Simpson. 12.00 VGO: Gram. 12.30 Fr. Br.: Gevar. muziek. 1.00 Eng. H.S.: Gram. 1.30 Voor de arbeiders. 2.00 Eng. L. P.: BBC North. Orchestra. 2.45 Voor de kin deren. 3.^0 Fr. Br.: Beethoven. 4.15 Eng. L.P.: Orkest Stapleton. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 Eng. L.P.: Orkest Reynders. 7.00 Fr. Br.: Gram.platen. 7.30 Lux.: Div. 8.00 Fr. Br.: Omroepkoor. 9.00 Gram. 9.30 Eng. L.P.: Verz.progr. 9.45 Lux.: Le pêle mêle. 10.15 Radio Philh. sextet v. Hilversum. 1L20 Orkest Geraldo. tegenstander in de matval. Trifunovic Gudmundsson werd afgebroken in een voor de IJslander ongunstiger stelling. De stand na de 14de ronde luidt: 1 Najdorf (Argentinië) 1114 pnt; 2 Stahlberg (Zweden) 9 y.2 pnt. plus 1 af gebroken partij; 3 Reshevsky (V.S.) 9 pnt. plus 1 afgebr. partij; 4 Euwe (Ne derland) 9 pnt.; 5 Gligoric (Z.-Slavie) 8 J/, pnG plus 1 afgebr.; 6 Rossolimo (Frankrijk) 8'pnt.; 7 Pirc (Z. Slavie) 8 pnt.; 8 O'Kelly (Belgie) 7 pnt. 9 Pil- nik (Argentinië) 7 pnt. plus 2 afgebr.; 10 Trifunovic (Z. Slavie) 6J4 punt. plus 1 afgebr.; 11 Tartakower (Frankrijk) 614 pnt.; 12 Donner (Nederland) 6 pnt.; 13 Foltys (Tsjechoslow.) 5 pnt.; 14/ 15 Van Scheltinga (Ned.) en Gudmunds son (IJsland) 5 pnt. plus 1 afgebr.; 16 Van der Berg (Nederland) 5 pnt.; 17/18 Golombek (Engeland) en Kottnauer (Tsjechoslow.) 4j^ pnt.; 19 Szabados (Italië) 4 pnt. plus 2 afgebr.; 20 Kramer (Ned.) 4 pnt. De vijftiende ronde, welke heden avond gespeeld wordt, vermeldt de vol gende partijen: ReshevskyO'Kelly, GudmundssonVan Scheltinga. Szaba dosTrifunovic, GligoricStahlberg, GolombekPirc, NajdorfPilnik, Don nerTartakower, Van der BergKra mer, KottnauerRossolimo, Euwe Foltys. Zweden hadden er geen zin in Tempo en slecht plaatsen de zwakke punten De belangstelling voor de oefenwedstrijd, die Woensdagmiddag in het Feijen- oordstadion te Rotterdam tussen het voorlopige Nederlandse elftal en Haelsing- borg werd gespeeld, was in verhouding met een nog niet zo heel ver achter ons liggende tijd zeer gering. Bevolkten vroeger bij een oefenwedstrijd zeker 30.000 toeschouwers (en vaak wel meer, tot 50.000 toe) de tribunes van het reusachtige stadion, dit keer waren er nog geen 15.000 kijkers, die overigens van een matige vertoning getuige zijn geweest. Bijzondere eisen aan sportm en renwagens De derde Tulpen-Rallye der „R.A.C.- West" zal in de week van 2328 April plaats vinden. Er zal kunnen worden gestart op Maandag 23 April in de volgende plaatsen: Bern, Brussel, 's-Graven- hage, Kopenhagen, Manchester, Mi laan, Monte-Carlo, Parijs en Rome. De totale afstand zal ongeveer 3500 km bedragen en de gemiddelde snelheid 50 km/h. Aankomst der deelnemers Donderdagochtend 26 April te circa 9 uur te Noordwijk aan Zee. De daar opvolgende dag wordt de klassements proef gereden. Alle deelnemers rijden, opnieuw startend ergens in midden-Frankrijk, een gemeenschappelijke route van '1700 km, waarin vier zgn. „bijzondere étap pes" van tezamen ongeveer 500 km zijn opgenomen, namelijk drie berg- trajecten en een bochtentraject. Aan de rijders met uitgesproken „sportwagens" en opgefokte motoren zullen in deze bijzondere étappes, als ook in de klassementsproef, iets hogere eisen worden gesteld dan aan de serie wagens, zo da' iedere deelnemer een ge lijke kans heeft op een goede plaats in het eindklassement. Het aantal deelnemende wagens zal ongeveer 300 kunnen bedragen, waar van ten hoogste 150 plaatsen voor bui tenlanders worden gereserveerd. Een interleague voetbalwedstrijd in Ibrox Park te Glasgow tussen Schot land en Engeland wrd met 10 door de gastheren gewonnen. Het spel was .'au matige kwaliteit en de 75.000 toe schouwers konden zich alleen verheu gen in het feit van de Schotse zege, de eerste sinds 1938 in een interleague wedstrijd tegen Engeland. 55. Brigadier Slim roept dadelijk de directeur er bij. „Kijk meneer heeft een gulden op de weg, gevon den„Oh, maar dat moet een gul den uit mijn Spaarbank zijn", valt de directeur hem in de reden. „U wilt ze ker wel zo goed zijn om deze gulden dadelijk aan mij té overhandigen, in het belang van mijn spaarders". „Kalm aan meneer Spaarvarken", sust de bri gadier. „Wij doen toch, wat we kunnen enin Uw belang en.... in het be lang der gemeenschap". „Ja, maar dan kunt U die gulden toch gerust aan mij geven, ik zal er goed op passen!" „En v. kunnen er evengoed op passen me neer Spaarvarken", antwoordt de bri gadier. Maar nu vindt Pom het toch tijd geworden om zich in het gesprek te mengen. „Heren, maakt U toch geen ruzie. Laten we liever gaan kijken of er nog meer guldens op de weg liggen. Ik heb zo'n idee, dat mijn broertjes dat gedaan hebben!" Hei proces ie Praag De Zweden hadden niet bijster veel zin om zich geheel te geven, vermoe delijk door het feit, dat zij aan het be gin staan van een zware tour, welke nog tot half December duurt. Het tempo waarin zij speelden, was laag, zo laag zelfs, dat men in bepaalde perioden van „sloom" mocht spreken. Juist dit langzame tempo was van zo groot be lang in deze oefenwedstrijd. Want tem po, hoog tempo, zal het belangrijkste wapen zijn, waarmede het Franse elftal de oranjehemden op 10 Decmber 'n Colombes zal bestrijden. En of het Ne derlandse elftal een hoog tempo ander half uur zal kunnen volhouden, dat is nu juist de vraag en waarschijnlijk 't zwakke punt van onze ploeg. Lenstra heeft te Rotterdam in de tweede helft het veld moeten verla ten wegens een verwonding aan de dij. Bij het maken van het tweede doelpunt kwam hij bjj de afweer van een der Zweedse achterspelers lelijk ten val en strompelend verliet bij het veld. Bij onderzoek bleek echter, dat de blessu re niet van ernstige aard was. Men heeft alle hoop, dat 'de lichte bloed uitstorting in zijn rechterdjj snel zal genezen. Veel nieuws heeft de oefenwedstrijd niet gebracht. Opvallend was het zeer slechte plaatsen van de meeste spelers. Hoe wonderlijk zuiver kan Abe Len stra een bal aangeven, welk een tech nische beheersing en goede spelop vatting demonstreert de Fries daarbij Men denke eens aan de opbouw van de aanval, waaruit het eerste doelpunt voor het Nederlandse elftal ontstond. Van het midden uit dribbelde Lenstra enkele passen haar voren, vervolgens plaatste hij het leder haarfijn, over het hoofd van de Zweedse linksback, naar De Graaf, zodat deze in vrije positie gemakkelijk de bal kon voorzetten. Van Melis schoot eerst tegen een der Zweedse achterspelers aan, maar de bal sprong terug voor zijn schoen en daar na vermocht keeper Svensson aan de kogel niets meer te doen. Dat was voor de rust. En in de tweede helft passeerde De Graaf bij een doorbraak handig naar binnen, waarbij Lenstra het juiste inzicht bleek te hebben om, naar voren komend, in een rush een hard laag schot te lossen, dat eveneens onhoudbaar was voor de Zweedse doelman. Het aantal kansen, dat de voorhoede in de tweede helft kreeg, was vrij talrijk, maar een goed schutter hebben wij ook deze middag niet kunnen ont dekken. Al won het voorlopig Nederlands elf tal dus met 20, de generale repetitie kon toch ten hoogste betiteld worden met „vrij matig" en er zal in Colombes veel en veel meer worden gevraagd van de spelers, wil men een redelijk resul taat voor het Nederlandse elftal kun nen verwachten. voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen JOE LOUIS WINT VAN CESAR BRION Woensdagavond heeft Joe Louis in 10 ronden op punten gewonnen van de jonge Argentijn Cesar Brion. De be slissing ten gunste van de gewezen wereldkampioen werd met algemene stemmen door de jury genomen. Mgr. Stanislaw Jarolimek, de abt van het Praemonstratenserklooster te Praag was gisteren de eerste, die niet zonder meer als een gramofoon zijn zelfbe schuldigingen afdraaide in het proces, dat tegen negen Tsjechoslowaakse geestelijken te Praag, wordt gevoerd. De abt verklaarde, dat hij zijn daden welbewust had gepleegd, geleid dopr het anti-materialistische, christelijke standpunt. Hij zei, dat het Vatic aan aan de zijde der vrije, Westerse democra tieën stond. In 1949 had hij op de schriftelijke vragen van een Amerikaanse journalist geantwoord, dat het voor de kerk mis schien noodzakelijk zou kunnen wor den, in de catacomben af te dalen, zo- DE HERV. SYNODE Evangelist kan lid zijn van kerkeraad De Generale Synode der Nederland se Hervormde Kerk heeft Maandag op Woudschoten de behandeling van or dinantie IV over het apostolaat voort gezet, Daar bij is de vraag aan de ar de gekomen, of een evangelist, staande in de bediening, lid kan of moet zijn van de kerkeraad. Het lidmaatsehaD werd vrijgelaten. De commissie van raport kreeg opdracht zich te beraden over een nadere formulering van de uitdrukking „voortgaande reformatie van ons volk", aarover verschil van inzicht bleek - bestaan. Ook zal zij moeten zoeken naar de beste uitdruk king van de gedachte „kerstening van de school", welke bij de bespreking van ordinantie V over het jeugdwerk en de zaken van kerk en school. Sommi ge leden wensten hier nl. een uit spraak voor het christelijke onderwijs. Dinsdag heeft de Synode ordinantie VI over de kerkdienst behandeld. Jeugdiensten, oecumenische diensten en diensten voor buitenkerkelijken werden tot kerkdiensten verklaard. Aan de Raad voor de eredienst werd opgedragen, een Friese vertaling van het Kerkboek te geven. Eenzelfde op dracht zal worden gegeven voor een Franse en zo nodig voor een Engelse vertaling. Voorts zijn vastgesteld ordinantie VII over de opleiding en de vorming van de Dienaren des Woords en ordi nantie VIII over de bediening van de H. Doop. 11. Zuchtend en uit haar humeur, verdween mevrouw De Jong weer naar de zolder, hetgeen Jimmy de moed gaf op zijn beurt naar boven te wandelen. 1 Hij was in een net huis terechtgeko men. Boven in de gang hing een keu rige, bruine bontjas, waarnaar Jimmy met welgevallen keek. Maar hij werd afgeleid door een heerlijke geur, die uit de keuken kwam. Jimmy loerde eens naar binnenEr was niemand, maar op het fornuis stond een pan, waarin drie grote ballen gehakt lagen te sudderen't Water liep Jimmy om de tanden. XXXXXXXXXX X DOOR LOULA G. ERDMAN 58) Zijn naam was Tsjechisch, vertelde hijhaar. Een aantal van zijn landgeno ten had zich in die plaats in Nebraska gevestigd. Zijn vader was in Tsjecho- Slowakije geboren, maar was hierheen gekomen toen hij nog erg klein was De familie van zijn moeder was hier langer geweest. Hij was op de boerderij opgegroeid, en wist op de een of andere manier van zijn vader gedaan t* krij gen om naar de middelbare scnool te gaan. „Hij geloofde niet in schoolkennis" zei Harlan. ,Maar mijn moeder hielp mij het hem aan te praten. Later girg ik studeren" Hij vertelde haar nog wat meer over zichzelf; niet veel, want in het begin was hij vreemd terughoudend Door de stukjes aan elkaar te passen kreeg zij een beeld van een jongen, die ver schilde van zijn familie en de mensen om hem heen, Hij verlangde naar an dere dingen en stelde andere normen Natuurlijk kon hij niet gelukkig zijn in zijn eigen omgeving, evenmin als zij het had gekund. Hij had een beetje ge reisd, een zomer op een charterboot. Hij had bij het oogsten geholpen ook Zijn moeder, die slechts vaag zijn ver langens begreep, had getracht hem te helpen. Maar er was niemand met wie hij werkelijk kon praten. „Daarom begon ik te schrijven", zei hij eenvoudig. Ofschoon zij zeer veel verschilden, wist Allison dat zij en arlan vele din gen gemeen hadden. In beginsel had den zij dezelfde ondergrond. Zij kenden maisvelden en weiden bezaaid met vee; zij kenden kleine geïsoleerde stadjes, gemeenschappen die zo volkomen een geheel waren, dat hun grove onwe tendheid omtrent andere levenswijzen enandere plaatsen op zich zelf een diepe wijsheid was. Omdat deze men- woonplaats en hun eigen levensgang, waren zij voldaan. Evenals zij had hij zich geërgerd aan de blindheid van hun voldaanheid, hun kleinzielig geïsoeerd bestaan. Zij had verkozen er van weg te lopen, en hij had verkozen er over te schrijven. Voor geen van tweeën was het een gemakke lijke weg geweest. Het is zwaar tegen voldaanheid te strijden. Het was onvermijdelijk, dat zij tot elkaar werden aangetrokken. Van het eerste ogenblik af begreep Allison hem zoals zij voelde, dat niemand anders zelfs niet zijn moeder, hem ooit had be grepen. Dit was wat hen bond. Hei was, evenzeer, een bron van conflict Hij wist dat zij alles zag, wat klein in hem was, zijn zwakheden en fouten Hij wist het en werd er door geërgerd En toch werd hij tot haar aangetrok ken, evenals mensen, die helemaal niet geloven in gedachtelezers en toekomst voospellers, steeds weer naar hen toe worden getrokken. En zij werd even hulpeloos naar hem toegetrokken. Hun verhouding was zonderling. Har lan was naar New York gekomen op de vleugels van een snel en opzienba rend succes. Hij had geen proeftija doorgemaakt, geen pijnlijke tijd van afwachten, zoals de meeste schrijvers meemaken. Wanneer iemand ziet, dat zijn hoop telkens ijdel blijkt, komt hij tot zelfdiscipline en kalmte, door het wachten wordt hij sterk. Deze dingen kende hij niet. Zij boek werd ontvan gen met de verwachting die zijn korte verhalen hadd engewekt. Zijn succes was nieuw en plotseling, groot en al lesoverheersend. Hij kende de start' niet, die hij door zijn succes had ver overd, evenmin de mensen en hun levenswijze. Alles was een fantastische roem, waarin >eder ding zijn werke lijk aspect verloor. Al was deze wereld ook voor Alli son nieuw, toch was zij reeds op de hoogte van zijp reacties. Zij wist dat dit voor Harlan nie' lang op deze wijze kon duren. Zij zag, zoals hij het niei zag, de voortdurend dreigende vergan kelijkheid van zijn succes. Het publiek had e enkort geheugen en toonde nog korter trouw. Spoedig zou iemand an ders komen, iemand wiens succes mis schien even snel en opzienbarend zou zijn, als het van Harlan was geweest en hij zou niet langer de voornaamste persoon zijn bij elke bijeenkomst, die hij bijwoonde. Zij wenste dat hij te voren zou zien, zodat, als het gebeurde het geen Fin en desillusie zou bren gen. Het .s moeilijk het hem uit te leggen. Zij besefte dat zij er even moei lijk toe kon komen het hem te vertel len, als om bij een kind het geloof in Sint Nicolaas weu te nemen. Zij gingen samen op een middag naar een partij, die voor Harlan werd ge geven door een vrouw, wier naam niei alleen in New York bekend was, maai evenzeer bij alle mensen ginds in Mis souri. Allison kon tevoren hebben voor speld, wat voor mensen er op de partij zouden zijn de grote, dwepende vrouwen, de slanke en broze, de paffe rige mannen met vlezige kin, de erg jonge en quasi artistieke. Zij wist pre cies hoe deze jonge mannen de galante ridder zouden spelen voor een oudere vrouw, haar cigaretten zouden aan steken, haar boodschappen zouden overbrengen, haar handschoenen zou den oprapen, of haar zakdoeken or haar bont. Stemmen klonken schel en vlug er zou een nerveuze spanning m'de atmosfeer zijn van hen, die wan hopig trachtten de aandacht van iemand te trekken die, naar zij daeh ten, hen op een of andere manier van nut zou kunnen zijn. En er zou de ver veelde behoedzaamheid zijn van hen die in staat waren deze gunsten te ver lenen. (Wordt vervolgd) als de eerste Christenen hadden gedaan. Hieruit concludeerde de rechter, dat aan de journalist was medegedeeld, dat de kerk de ondergrondse strijd tegen de staat wilde. Voorts had de abt aan een Zwitsers journalist medegedeeld, dat de godsdienstvrijheid in Tsjecho- slowakije niet volledig was. „Dan hebt ge leugens verteld", zei de rechter. Om trent de kerkelijke pers had hij mede gedeeld, dat deze eerst beperkt en la ter verboden was. De abt gaf toe, tegen de letter van de wetten der volksdemocratie te heb ben gezondigd, en verklaarde daarvan de gevolgen te zullen dragen. Hij ont kende, dat winstbejag een motief was geweest en wenste, dat het volk een gelukkig en voorspoedig leven zou lei den. Het Hof lachte geamuseerd bij deze verklaring, evenals bij de eerder uitgesproken woorden „christelijke liefde". Dr. Opasek, abt van een Benedictij ner klooster, zei, dat mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, hem en an dere geestelijken in 1948 had gewaar schuwd voorzichtig te zijn. Mgr. Beran zou echter zelf instructies voor een te gen de staat gerichte activiteit hebben gegeven. Veiligheidsraad bijeen (Vervolg van pag. 1) Het woord was nu aan de vertegen woordiger van het nationalistische Chi na, dr. T. F. Tsiang, die erop wees dat de Verenigde Staten nog geen vierkante meter Chinees gebied bezetten. Daar entegen bestaat er geen land ter we reld dat zich zoveel Chinees grondge bied heeft toegeëigend, als Rusland, zowel het tsaristische, als het bolsje wistische Rusland. De klacht van de regering te Peking, berust op fantasie. De vertegenwoordiger van Frankrijk, Jean Chauvel, deed een beroep op de Veiligheidsraad spoedig te beslissen over de z.g. zes-mogendhedenresolutie. Warren Austin (V.S.) zeide dat de vertegenwoordiger van Peking zich Woensdag heeft behaald tot het geven van een verwrongen voorstelling van zaken, tot lasteringen, en tot het uiten van halve waarheden en grote en klei ne volslagen leugens. De heer Woe is zeer ver gegaan om aan te tonen dat „zijn hand tegen die van alle andere is". Hij moet ervoor oppassen niet naar huis te gaan met de handen van allen tegen hem opgeheven. De ernst der frontberichten verplicht de heer Woe temeer de Veiligheidsraad nauwkeurig mede te delen wat de Chinese commu nistische troepen eigenlijk in Korea ko men doen. Jacob Malik, besloot het debat. Hij verklaarde, „dat de Verenigde Staten geen vreedzame oplossing van het Ko reaanse vraagstuk willen". Het is vol gens Malik de plicht van de Veilig heidsraad China te verdedigen en van de Verenigde Staten te eisen dat zij hun strijdkrachten „uit Formosa en uit andere delen van China terug trekken. Naar A.P. meldt wordt verwacsit, dat het opperste gerechtshof in Singa pore Zaterdag uitspraak in de zaak- Bertha Hertogh zal doen. Inmiddels zou Aminah hebben ge tracht een bespreking met Bertha's moeder te arrangeren hetgeen door mevrouw Hertogh is geweigerd, daar zij Aminah alleen in tegenwoordigheid van haar advocaat wil ontvangen. Aminah zou beweren, dat Bertha een baby verwacht, en van deze omstan digheid gebruik willen maken om mevrouw Hertogh te bewegen Bertha bij haar te laten. De Engelse acteur Stewart Gran ger zal in de kerstvacantie in Holly wood in het huwelijk trecjen met Jean Simmons.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7