Attlee naar Washington vertrokken Druk in Korea schier onhoudbaar -Engeland Socialisten verloren hun meerderheid in de Raad Grotewohl nodigt Adenauer aan de conferentietafel VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Generaal Mac Arthur ging te ver Bertha Hertogh in een klooster ede! NIEUWS, DANK ZIJ ander front Maandag 4 Dec, 1950 147e Jaargang No. 284 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Pandit Nehroe bemiddelaar in Koreaans conflict? Engeland en Frankrijk dringen aan op vreedzame regeling met China Een Europees leger spoedig een feit Congresleiders bijeen op State Department Zal Peking van aggressie worden beschuldigd? Vredesvoorwaarden der Chinezen Kiezers toonden grote belangstelling Politici spreken Oorlog of vrede Pjongjang wordt prijsgegeven Een marinier tegen vier Chinezen Weerbericht Shinwell, Engelands minister van Defensie: Sinterklaas in brand Onderhandelingen over eenmaking v. Duitsland KoAl B&iiefk Order staakt het vuren in Palestina Weer „goede maatjes" met haar moeder AMBONEZEN TERUG NAAR AMBON ,ak als kind'ren, mpel geluk, morgen, ijls stuk. rlangen, ijd, le bomen, et kwjjt! ocolade, lekijn, te houden, rijn. henken, aur n 't Westen, et vuur! leven; In huis, ids tot 's avonds, ledruis. e geven, i; id te vergelden, jn. JABSON •ig en in de puntjes af te le- dolgelukkig zijn met een woord of het allerkleinste Ach, als die vitterige hate- ire vrouwen eens beseffen lelijk zij zich maken in haar rtal babbelt met geestdrift :e, de Engelse vrouw is haar meegevallen. In het internaat ote meisjesschool was de be- al niet veel beter. Met Kerst, iten zij, als twee geminachte is, wèl onmogelijke stapels afwassen, maar van de over- ractatie kregen zij niet meer uimeltjes. ticuliere werkgeefsters, bij twee uit het ziekenhuis, het snauwen moe, ten slotte een aannamen, kwamen zij van in de drup. Altijd aanmer- ltijd een geringschattend op: jullie meiden; altijd ge- begrip en waardering, altijd leidEn al de meisjes uit nde, die om dezelfde reden ie in Engeland kwamen wer elden op een cursus soortge- ringen. Terwijl de kinderen onuitstaanbaar waren toch gevaarlijk om te genera- eg ik. Er zijn hier in Neder- dames te over die nu niet lederlijk met haar personeel En er zullen inEngeland toch 'enoeg behoorlijke lui wonen :r, vallen zij met vuur bij! vie er verbazend aardig voor n? De gewone mensen, de iid en de postbode en de i zo die hebben ons heel gedaan en ons in hun eigen llig ontvangen. is iemand jullie nu advies m om in Engeland te gaan vat zouden jullie dan raden? jurlijk het antwoord komt idenken. Want, weet u, het echt een interessante erva* m je wordt er eer beetie is door. Heeft u mis schien ook zo'n jurkje, dat verleden jaar wel in uw smaak viel maar dat u nu plotseling niet meer „zien" kunt? Het is zonde om het laten han- 1 <?gen, het is nog jfheel goed, maar de aar digheid is er af. Dus moe ten we er iets op verzinnen om het weer aantrekkelijk te maken. Misschien is het model geschikt voor in hoefijzervorm, waarin U loorten vestjes kunt dragen, it de hals aan het voorpand ft U soms nog stof van de an maakt U langs de halsuit een brede losse rand van stof volgens het hierbij gege- oon, die U met een schuine oiaislint aanzet. Heeft U geen r, dan zoudt U de rand en Jj.v. manchetten van een donker fluweel of satijn kunnen ne- snoods laat U de rand verval- erkt U de uitsnijding met een bies van binnen af. U kunt er stikselgarnering of een sier- angs maken. stje wordt geheel gevoerd en opsgaten voorzien, waarna U raagje aanzet. U bevestigt het fknoopjes of rijgsteken in de i wit of licht gekleurd vestje ijd keurig, maar maak ter af- ook eens een exemplaar tfj ifstekende kleur of in fluweel daarbij passende ceintuur. Dat er eens een heel ander effect- BUREAU: administratie Voord-»u 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie: Achterd. m 20. Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. krak Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. QISTERAVOND is de Britse premier Clement Attlee, vergezeld van enkele economische adviseurs naar Washington vertrokken voor zijn onderhoud met president Truman. Na de besprekingen, welke Zaterdag te Londen zijn gehou den tussen Attlee en zijn Franse ambtgenoot René Pleven, waarbij tevens Ernest Bevin en Robert Schuman aanwezig waren, zal Attlee in staat zijn Dinsdag de (landpunten van Engeland en Frankrijk te vertolken. René Pleven heeft besloten niet naar Washington te gaan. De Franse en Britse staatslieden zouden het erover eens zijn, dat zij zich moeten verzetten tegen het gebruik van de atoombom in Korea en dat elke noging moet worden gedaan om tot een politieke overeenkomst met de Chinese communistische regering te komen. Men gelooft, dat contact met de Chinezen door middel van India is voorgesteld als mogelijk de beste manier. Hierop wijst ook de diplomatieke activiteit, welke tijdens het week-end te New Delhi heerste. Zowel de Amerikaanse als de Chinese ambassadeur in de Indische hoofdstad hebben besprekingen gevoerd met Pandit Nehroe, die in het Indische Congres een uit twee delen bestaand plan heeft uiteengezet, waardoor z.i. een regeling voor het Koreaanse geschil kan worden gevonden. Nehroe's plan zou bestaan" uit een bijeenkomst van de „Grote Vier" te New Delhi, die ook door vertegenwoordigers van het communistische China zou moeten worden bijgewoond, een direct ingaand staken van het vuren in Korea en het instellen van een neutrale zóne, onder toezicht van een commissie der Ver. Naties, waarin ook India vertegenwoordigd zou zijn. Ook te Londen zou Pleven nogmaals bij Attlee hebben aangedrongen op voorstellen voor een bufferzone. De Engelsen waren daarentegen van mening, dat eerst de militaire situatie gestabiliseerd diende te worden. Bij zijn terugkomst uit Londen heeft Pleven te Parijs verklaard, dat „volledige overeenstemming met de Britse regering is bereikt". „Er is geen reden voor optimisme of pessimisme", aldus Pleven. Engeland en Frankrijk zullen aandringen op een kalme politiek, die ten doel heeft het tegenhouden van een oorlog en niet het beginnen van een nieuwe. t r\E voornaamste onderwerpen van dis- cussie bij de conferentie tussen Attlee, Plevin, Bevin en Schuman varen: de toestand in Korea, de West- duitse herbewapening en de economi sche moeilijkheden als gevolg van het opslaan van strategische grondstoffen door de V.S. Terwijl de premiers bijeen waren, geraakte de Raad van plaatsvervan gers van het Atlantisch Pact in moei lijkheden over de kwestie van een Europees leger. De Raad slaagde er niet in het Franse voorstel voor een dergelijk leger en het Britse stand punt. dat de vorming van een geïnte greerde strijdmacht van het Atlantische pact zonder uitstel moet geschieden, volledig met elkaar te verzoenen. Charles Spofford. de Amerikaanse voorzitter van de Raad bracht daarom Zaterdagavond een bezoek aan Pleven, waarbij nogmaals de mogelijkheid be sproken werd van een compromis tus- iiiniiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiimiiimtiiiiiiiiMiiniiiiiinniiiiiiiiiiniiiiiiiiinniiiiiiiiiii De leiders van het Amerikaanse Con gres zijn Zondagavond naar het depar tement van buitenlandse zaken te Washington ontboden. Zij hebben daar de toestand na het slechter worden van de situatie in Korea besproken. De con ferentie duurde meer dan anderhalf uur. na afloop verlieten de Congres leden het departement. Hun gezichten stonden zeer ernstig, doch zij deden, daar zij zich tot geheimhouding hadden verplicht, geen enkele mededeling. Warren Austin, tie Amerikaanse afge vaardigde bij de Veiligheidsraad heeft Zaterdag met Acheson over de toestand in Korea overleg gepleegd. Tc Lake Success verwacht men, dat Amerika bij de Algemene Vergadering van de V.N. een resolutie zal indienen, waarbij op de Chinese communisten een beroep wordt gedaan zich uit Korea terug te trekken. Dit zou een voorlopige reso lutie zijn, hangende de besprekingen tussen Truman en Attlee, waarna men mogelijk zou overgaan tot openlijke be schuldiging van Peking van aggressie. De Politieke Commissie van de V.N. zal hedenmorgen bijeenkomen. John Foster Dulles zal er op aandringen, „schoon schip" te maken opdat de com missie gereed zou zijn „de kwestie waarvoor de wereld in werkelijkheid is geplaatst" te behandelen. Volgens kringen, die in nauw contact staan met de delegatie der Chinese com munisten te Lake Success, zouden de Chinese communisten bereid zijn tot een regeling van het Koreaanse conflict, indien men zou instemmen met een staak- het-vuren-lijn langs de 38ste breedtegraad. Verdere voorwaarden zouden zijn: 1. het wederinstellen van het Noordkoreaanse regiem en het spoedig daarna houden van verkiezingen in geheel Korea; 2. het terugtrekken der Amerikaanse zevende vloot uit de wateren van Formosa en het afbreken van verdere steun aan generaal Tsjang Kai Sjck; 3. de onmiddellijke toelating van de Chinese volksrepubliek tot de Verenigde Naties en het erkennen van haar afgevaardigden als de wettige Chinese vertegenwoordigers. Deze voorwaarden, zo verluidt verder, zouden via de Indische gedelegeerde aan de Westerse mogendheden bekend worden gemaakt. Sir Benegal Rau had Zondag een tweede onderhoud met liet hoofd, van de Chinese delegatie, Woe Ilsioe Tsjoean. Verkiezingen in West-Berlijn Zondag zijn in West-Bcrlijn verkie zingen voor de gemeenteraad gehou den. Deze hebben als resultaat gehad, dat de sociaal-democraten wel de sterkste partij zijn gebleven, doch de absolute meerderheid hebben verloren. Er bestond voor deze stemming gro te animo. Van de een en driekwart mil- iioen kiezers zijn ongeveer negentig procent ter stembus getogen, zulks on danks het zeer slechte weer. De in Oost-Berlijn werkende arbeiders kre- gen twee stembiljetten. Een er van moest op de gebruikelijke wijze wor den benut, het .andere moest in blanco staat aan de werkgever worden ge toond. teneinde represaillemaatregelen te voorkomen. De Westberlijnse poli tieke leiders drongen er Zaterdag avond nog eens extra bij de bevolking op aan, om geen stem verloren te la ten gaan. Communistische volksmen ners, die de verkiezingen wilden ver storen, werden gearresteerd. Enorme hoeveelheden communistisch propagan damateriaal werden in beslag genomen. Zesdagenreiiner ster- de Een der deelnemers aan de Berlijnse Zesdaagse, Werner Bunzei, heeft zijn Ook tijdens het afgelopen week-end heeft de wereld zich bezig gehouden met de brandende vraag of de Chinese inmenging in het Koreaanse conflict en de daarmede in verband staande ver klaring van Truman oorlog of vrede zal inhouden. Mao Tse Toeng sprak Zaterdag de hoop uit, „dat de industriëlen en zaken lieden in het gehele land zich bij de rnassa van het volk zullen aansluiten teneinde een verenigd front te vormen tegen imperialistische aggressie", het geen z.i. tot „definitieve overwinning van het Chinese volk in de heilige strijd" zou leiden. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Percy Spender verklaar de, dat elk besluit om de atoombom in Korea te gebruiken moet worden geno men" slechts na het volledigste over leg". De Westduitse kanselier Adenauer zou het zeer betreurenswaardig vinden wanneer de Verenigde Staten zich in China in oorlog zonden laten geraken. „Ofschoon de V.S. na enige tijd het communistische China zouden verslaan, zeden zij veel mankracht verliezen en hun oorlogspotentieel zou aanzienlijk verzwakt worden. Als resultaat daar van zou de Sowjetunie de sterkste mo gendheid ter wereld worden en „ge makkelijk haar doel de verovering van West-Duitsland en geheel West Europa bereiken". Adenauer bepleitte een gemeenschappelijk defensiefront van Turkije tot Scandinavië met inbe grip van West-Duitsland". „EpAtBrd" 3P 'P»td aipstssna ion noemde de opmerkingen van Truman van Donderdag „de nieuwste oorlogs- hysterie". sen de Franse en andere opvattingen omtrent de Duitse herbewapening. Attlee zou - er bij Pleven op hebben aangedrongen een compromis plan in zake Duitsland te steunen. Toch compromis Zaterdagavond verklaarde de Britse minister van Defensie Shinwell dat een compromis-, lan voor West-Europa's defensie „in de eerstkomende dagen et licht zal zien". Er zou dan een opper bevelhebber voor het westen worden benoemd en de nodige strijdkrachten zouden worden samengesteld. De Ko reaanse oorlog heeft volgens Shinwell de Westeuropese verdediging vertraagd. Tevens waarschuwde hij ervoor, dat de schaarste aan grondstoffen, die door de Amerikaanse voorraadvorming is ont staan, een ongunstige uitwerking zou kunnen hebben op de opbouw van de West-Europese verdediging en werk loosheid in Engeland zou kunnen ver oorzaken. Het feit. dat Sir Edwin Plowden, En- gelands voornaamste 'unctionaris voor de geleide economie, Attlee op diens reis naar Washington vergezelt, wordt ais een aanwijzing beschouwd, dat waarschijnlijk ook de Marshall-hulp en de kosten van de Britse herbewape ning te Washington besproken zullen worden. De troepen van de Verenigde Naties zijn Zondag begonnen met de ontruiming van de voormalige Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang, welke stad zal worden prijsgegex-en. De gehele dag xveerklonken explosies van militaire installaties die werden opgeblazen, terxvijl tevens een aanvang werd gemaakt met de evacuatie van patiënten uit ziekenhuizen en 1500 burgers, die met de verbonden troepen hebben samengexverkt. De volgende verdedigbare gordel beneden Pjongjang ligt in het gebied van Sariwon, ongeveer 50 km. ten Noorden van de 38ste breedte graad. Onafhankelijke waarnemers te Tokio verklaarden Zondagavond, dat de V.N.-troepen voor de keuze staan van een „Duinkerken" of een „Tobroek". Sommige officieren achten het het verstandigste om het gehele leger onder de bescherming van vloot en luchtmacht te evacueren en het gehele schiereiland te ontruimen. Vele waarnemers zien daarentegen heil in het handhaven van een verdedigingsmacht in een havenstad. Reden voor deze pessimistische verklarin gen is de overweldigende overmacht van de 500.000 Chinezen, die zelfs de sterkste Amerikaanse linie zou doen bezwijken. vroren Tsjosin-bekken in Noord-Oost- Korea trachten de Amerikaanse mari niers en delen van de zevende divisie zich te ontworstelen aan de wurgende greep van ten minste zes Chinese divi sies die reeds vijf dagen onophoudelijk aanvallen. Twaalfhonderd gewonde sol daten werden per vliegtuig geëvacueerd. stem uitgebracht zonder zijn fiets te verlaten. Daar liij krachtens het voor. schrift niet van zijn fiets af mocht, had een verkiezingscommissie zich naar de wielerbaan begeven om Werner een stembiljet te verstrekken. Dank zjj een parapluie dat als „hokje" dienst deed, vulde hü, terwijl hij een ronde reed, zijn biljet in. Daarna wierp hjj het in de bus. De uitslagen. Volgens de voorlopige totale uitslag zijn er 1.502.945 stemmen uitgebracht. Hier van kregen de socialisten 652.000 (44.8 pet.), de chr. democraten 361.000 (24 7 pet.), vrije democraten 337.000 (23.7 pet.), conservatieven 12.000, Duitse partij 54.000, vluchtelingenpartij 32.000, onafhankelijke soc. democraten bijna 10.000 en de vrije sociale unie 4.000. Reuter, de burgemeester van w?st- Berlijn, heeft uit de grote opkom- /an de kiezers afgeleid, dat de cor -lis ten de inx'loed in West-Berlijn hebben verloren. Schxvennicke, de voorzitter van de vrije democraten, trok uit ae uitslag de conclusie, dat deze de onte vredenheid van de bevolking oxrnr het socialistische verzet tegen de herbe wapening weerspiegelt. Op de terugreis van Washington naar Engeland zal Attlee te Ottawa be sprekingen voeren met de Canadese premier Louis Saint Laurent. De Chinese troepen, die in massa's over de bergen van het centrale front stromen, naderden Zondag de rechter flank van de verbonden troepen, die in een boog om Pjongjang zijn gelegerd. Mortierbommen van communistische guerillastrijders vielen Zondagochtend reeds op de stad. Sneeuwbuien en laaghangende wolken maakten alle actie in de lucht zeer moeilijk, hoe groot de behoefte der te rugtrekkende verbonden legers aan steun uit de lucht ook was. In het be- Verwachting, geldig tot morgen avond. Wisselende bewolking met nu en dan buien, vele met hagel of sneeuw. Matige, voornamelijk in buien tijdelijk krachtige xvind tussen Zuidwest en Noordwest. In de nacht en ochtend op vele plaatsen lichte vorst. In de namid dag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Dinsdag: Zon op 8.30, onder 16.31; maan op 3.05. onder 14.02. CHINYVELL, de Britse minister van Defensie, heeft Zondag verklaard, dat gene raal MacArthur verder xvas gegaan dan de doeleinden, die naar Engelands mening voor de Koreaanse campagne waren gesteld. Engeland, zo zeide hij, beeft getracht de Verenigde Staten te bewegen tot beperking van het doel der campagne tot aan de 38ste breedtegraad. Volgens een Frans blad, zou de Chinese commu nistische minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En Lai, in een onderhoud met de Indische ambassadeur te Peking gexvaarschuxvd hebben, dat ingeval de Zuid- koreanen de 38ste breedtegraad overtrokken China niet zou ingrijpen, maar indien de Amerikanen dit zouden doen, China zich op een indrukxvekkende wijze zou doen gelden. De Indische premier Pandit Nehroe zou txvee maal de waar schuwing hebben doen boren, dat de overschrijding van de 38ste breedtegraad misschien een oorzaak van uitbreiding van het conflict met zich zou kunneu brengen. De krachtsverhouding is hier een mari nier tegen vier Chinezen. Vlocteenheden patrouilleerden Zon dag %'oor de monding van de Jaloe om te voorkomen, dat de Chinese troepen over zee bevoorraad worden. Bij Hadan aan het Noord Westelijke front sloegen de Amerikanen een aanval van nume riek sterkere communistische troepen af. Drieduizend van de vijfduizend man sterke Turkse brigade slaagden erin de omsingeling te doorbreken en bereikten de Amerikaanse linies. Manschappen van de Amerikaanse eerste divisie ca valerie hebben op de bedreigde rech terflank tegenaanvallen gedaan. Zij rukten zes tot acht km. op in de rich ting van Songtsjon. De Zuidkoreanen veroverden ""sjoenstjon op de guerril lastrijders. Ondertussen hebben luchtvel-kenners nieuwe conx ooien en troepencolonnes van de Chinese communisten gerappor teerd. die uit Manpolin Korea binnen trekken. Een Sinterklaas, die Zondag middag op de Haarlemmerweg te Amsterdam zijn jeugdige vriendjes had begroet, wilde, toen hij wegging, een sigaret opsteken. Een hulpvaardige bood hem vuur met een sigarenaansteker. Tot schrik van het gezelschap en niet het minst van Sinterklaas zelf, vatte de baard van de goed heiligman vlam. De G.C.D. moest er bij te pas komen en de goede Sint bracht een onvrijwillig be zoek aan het Wilhelminagast- liuis. Otto Grotewohl, de Oostduitse minis ter-president, heeft een direct beroep gedaan op de Westduitse kanselier. Adenauer, om te onderhandelen over eenmaking van Duitsland op basis van de voorstellen van Praag. In een brief aan Adenauer stelt Gro tewohl voor, dat beide regeringen ieder zes vertegenwoordigers zullen zenden, die een conferentie over eenwording van geheel Duitsland zullen moeten voorbereiden. „De onderhandelingen zuilen moeten leiden naar de vorming van een raad voor geheel Duitsland, zo als was voorgesteld door de Praagse Qeneraal Claire Chennault, tijdens de vorige oorlog bevelhebber van de in China gestationneerde geallieerde pilo ten, de z.g. „Vliegende Tijgers", is ook in vredes(!)-tijd geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Hij won een proces tegen de Chinese communis tische regering, die een luchtlijn, xvelke de generaal van Tsjiang Kai Sjek had gekocht, in beslag genomen had. Zijn bankrekening is er 1.310.000 dollar op vooruitgegaan. Met de filmster Eli sabeth Bergner gaat het niet zo goed: Crediteuren hadden haar een deurwaar der op het dak gestuurd. Dertien ge bruikte lakens werden voor l dollar 30 cent per stuk aan souvenirsjagers verkocht. Narriman Sadek, de ver loofde van Koning Faroek is daarente gen op nieuwe lakens uitgeweest. In Milaan kocht ze stilletjes twee dozijn rose zijden lakens O Kennelijk bestemd voor de in het naburige Turijn op sta pel staande „meest luxueuse trein ter wereld", die daar, compleet met rose zijden slaapwagen, voor haar a.s. echt genoot gebouwd wordt. Josef Senato- re .twintigjarig bendeleider uit New York, was niet zo luxueus grootgebracht. En toen de rechter hem vroeg of hij een van de leden van Josefs bende naar de gevangenis zou sturen, voerde Josef als argument daartegen die ..opvoeding" in New Yorks armenbuurt aan. Boven dien vroeg hij de kadi hoe deze kon verwachten dat zij eerlijk zouden zijn terwijl de agenten in hun distriet bij al lerlei „zaken" een oogje dicht deden tegen de helft van de opbrengst. "|"homas Murphy, New Yorks nieuwe commissaris van politie, is ernstig „Duinkerken" of „Tobroek"? van plan aan dergelijke praktijken een einde te maken: Elke agent, die ge snapt wordt met een lijstje van „aanbe volen geschenken", waarmede de New Yorkse agenten tegen Kerstmis ouder gewoonte de café's en winkels in hun district chanteren, vliegt er onherroepe lijk uit. En dat diezelfde commissaris ook een verstandig man is blijkt uit z'n waarschuxving, dat aan de andere kant niemand een 100 °l« eerlijke politie macht moet verwachten. „Die bestaat evenmin als een 100% eerlijke krant", zei Murphy, p Dan heeft hij kennelijk de advertenties van de „Daily Nexvs" uit Newport niet gelezen, waarin de heer W. C. King de aankondiging, dat de heer Jeff Robins als firmant in zijn zaak was opgenomen, besloot met: ■Onze cliëntele kan dezelfde slechte be- landeling en waarschijnlijk hogere prij- •en verwachten. Het enige verschil is, lat Jeff nu de helft van de xvinst krijgt if de helft van het verlies moet bijpas- en. Nog meer eerlijkheid: In Chey- -nne maakte de heer Dan Rees.' nadat hij bij de verkiezingen, tijdens welke hij beloofde „redelijk eerlijk" t" blij- ven, tot burgemeester gekozen was, per advertentie bekend dat ..alle beloften in de hitte van de verkiezingsstrijd ge daan hierbij als zijnde van nul en ge- ner waarde worden teruggetrokken." conferentie van de acht Europese mi nisters van buitenlandse zaken in Oc tober. De voorstellen van Praag, die door Adenauer en de westelijke gealli eerden zijn afgewezen, eisten in deze raad een paritaire vertegenwoordiging van Oost- en West Duitsland. De bevolking van West-Duitsland is bijna driemaal zo groot als die van O Duitsland. Voor de eerste maal sinds de instel ling van de Oostduitse regering wordt Adenauer in Grotewohls brief door een Oostduitse functionaris officieel met ..-bondskanselier" betiteld. De xvaarnemende stafchef der Ver enigde Naties in Palestina heeft Zondag een bex-el tot staken van het vnren af gekondigd na en botsing tussen Israëli sche strijdkrachten en het Jordaanse Arabische legioen. Zondagochtend hadden leden, van het Arabische legioen op de voor Israel be langrijke weg van Beersjeba naar Aylat en wegversperring aangebeacht, die door Israëlische soldaten onder het oog van de Arabieren weer werd ver wijderd. Enkele uren later openden pantserwagens van het Arabische legi oen volgens een Israëlische woordvoer der het vuur op een Israëlisch convooi. De Israëliërs beantwoordden 't vuur en schoten een Jordaanse pantserwagen in brand. De woordvoerder verklaarde, dat de Arabieren zich daarop terug trokken en het Israëlische convooi zijn xv eg voortzette. MAN DOOR TREIN OVER BRUG GESLAGEN Sedert 8 November werd de 50 jarige Van E. uit Den Bosch vermist Het vermoeden bestond, dat van L. die em ployé was bij de Miehelinfabriek in Den Bosch op weg naar zijn werk op de Diezebrug door een trein was ge grepen en in de Dieze was geslagen. Zaterdagmorgen heeft men 't verminkte stoffelijke overschot uit de Maas bij Ammerzoden opgehaald. De dertienjarige Bertha Hertogh, die Zaterdag door het Hooggerechtshof te Singapore aan haar ouders werd toe gewezen en wier huwelijk ongeldig is verklaard, is hangende de behandeling van de zaak voor het Hof van Appèl op last van de president van het Hoogge rechtshof in het klooster van de Goede Herder ondergebracht. Bertha verwis selde daar haar Maleise dracht voor een eenvoudige witte jurk. Zjj heeft haar trouxvring afgedaan en draagt het baar nu in vlechten. Volgens de kloos terzusters is zij met baar moeder, die op Bertha's verzoek de nacht in 'het klooster doorbracht, „goede maatjes". Onder het oog van haar moeder be weegt zij zich vrijelijk tussen de an dere meisjes. Che Aminah, heeft een Koran en een gebedskleed naar het klooster gezonden „omdat Bertha deze nodig zal hebben". De Moeder-Overste had hiertegen geen bezwaar. Onder leiding van haar moeder heeft Bertha een breiwerkje ter hand genomen. Aan de Moeder-Overste vroeg zij of ze iets aan muziek mocht doen. Bertha is ook met drie andere meisjes de kapol bin nengeglipt om het orgel te bekijken. Zij giechelde toen zij aan het instru ment een toon xvist te ontlokken. Mevrouxv Hertogh heeft na afloop van de zitting van het Hooggerechts hof verklaard: „Ik ben natuurlijk blij, dat ik mijn meisje ten slotte heb te ruggekregen Na een poosje zal Bertha ook gelukkig zijn". Mansoer Adabi zei: .Uiteindelijk zal ik Bertha terug krijgen. De uitspraak van het Hof van deze kolonie zal niet de laatste zijn. Nadra (dit is de Mo hammedaanse naam van Bertha) ie mij trouw en zal trouw blijven. Als het zo moet zijn, ben ik bereid op haar te wachten tot zij meerderjarig is. Dit zal slechts zeven jaar duren". Half December zal worden begon nen met het overbrengen van Am- bonese militairen (voormalige leden van het K.N.I.L.). die zich thans o; Java bevinden, naar Ambon. Het be treft in totaal ongeveer 4000 man met 8000 gezinsleden, die thans voor het grootste dee) in Oost-Ja va vertoeven. Het plan tot terugvoering werd opge steld in tegenwoordigheid en met vol ledige instemming van deze voormalige leden van het K.N.I.L.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1