Alcmaria Stad en Omgeving Bachs „Orgelmessein Grote Kerk „Vrije Tijd" organiseerde luisterrijk St. Nicolaas- feest j. Holman overleden AGENDA 6x daags gratis kopen bij VET Steun van Ged. Staten gevraagd voor behoud Berger tram Gezellige feestavond van Emagosas Sint Nicolaasfeest voor de kinderen van de Stichting 1940-1945 1 i J Twee ontheemden vinden liefderijk tehuis in „Westerlicht" De hoofdstukken der gemeentebegroting Koedijk A F.C. won e H.V.C. nog st< ongeslagen D.A.W. was te voor Zwaardvi MAANDAG 4 DECEMBER 1950 Belangrijke uitvoering door Jtoiion J. Jansen en 't Kleine Kerkkoor Het Bach-jaar gewijd aan de her denking van de Leipziger Cantor, die tweehonderd jaar geleden is gestorven loopt ten einde. Mede ter afsluiting hiervan hebben het Kleine Kerkkoor, onder leiding van Hans P. Keuning, en de organist van de Grote Kerk, Simon C. Jansen, de muziekliefhebbers Zater dagavond verrast met een interessante en artistiek belangrijke daad, die tevens een waardige herdenking van de meester Bach vormde: de uitvoering van zijn Orgelmesse, die we hier nog nooit heb ben kunnen horen. Het werk bestaat uit variaties voor orgel van een achttal koralen, ingeleid door het Praeludium in Es gr. t. en magistraal afgesloten door de Triplefuga in dezelfde toonsoort. Elk koraal werd, voordat de heer Jan sen de variatie speelde, in1 vierstemmi ge zetting door het koor gezongen. We hebben voor de prestaties van dit kleine ensemble de hoogste waardering. Er werd zeer beschaafd en met kenne lijke overgave gezongen. Vier instru mentalisten speelden ter ondersteu ning mede. De begeleiding bestond uit hobo, viool, altviool en cello. Het doordringende timbre van de hobo bleek in verhouding tot de klank van de an dere instrumenten te sterk te zijn. Soms hoorden we hierdoor van de andere medespelenden zo goed als niets. Ook de fijnere nuanceringen van het koor gingen vaak verloren. Dat was jammer. Een reprise en dan zonder hobo zou men in overweging kunnen nemen. Een groot aandeel in het artistieke succes heeft zeker ook de organist Si mon C. Jansen gehad. Zijn registratie kunst kwam uitstekend tot haar recht in de verschillende koraalvariaties. Elke melodie kreeg haar eigen kleur en ka rakter. Deze stijlvolle en keurig verzorgde Bach-herdenking kunnen we rangschik ken onder de belangrijkste artistieke gebeurtenissen, die het jaar 1950 in Alk maar heeft gebracht. De practische kennis van het werk van Bach heeft bij degenen, die dit concert hebben bij gewoond, weer een grote uitbreiding ondergaan. Men kan hiervoor de con certerenden van deze avond zeer erken telijk zijn. De bezoekers zullen dit uitstekende concert niet gauw vergeten. De kunst van Bach is zijn Passies daargelaten nog allerminst het gees telijke eigendom van het brede publiek. Het Kleine Kerkkoor en Simon C. Jan sen hebben echter een fijnzinnige bij drage tot vermeerdering der kennis ge leverd. Er waren ongeveer honderd luiste renden in de Grote Kerk. De Orgelmesse en de concertgevers waren een zeer groot auditorium waard geweest. Ook dat zal wellicht nog eens komen. Ms. Voor het forum van bijna driehon derd kinderen van stad- en streekgeno ten verScheen Zondagmiddag in het „Wapen van Heemskerk" de heilige bisschop 'uit Myrha geheel in stijl met de eerste sneeuw van dit jaar in zijn eerbiedwaardige baard. De R.K commissie „Vrije Tijd", als overkoepe lend lichaam van de vier R.K. maat schappelijke verenigingen in Alkmaar had een en ander georganiseerd. Na een welkomstwoord tot de kinds ren en de talrijke belangstellenden door de voorzitter, de heer Th. Milder, werd begonnen met de vertoning van een tweetal korte films. In de pauze ontvingen de kinderen versnaperingen, waarna de kinderfilm „Dik Trom" werd gedraaid. Opgetogen werden de avon turen van „het bijzondere kind", veld wachter Flipse en de andere helden uit het bekende verhaal van Joh. Kie vit aanschouwd. En dan verscheen voor 600 verwach tingsvolle toch wel wat angstige ogen de goed-heilig man, geflankeerd door twee roetzwarte knechten. De heilige man, die door de zitting bij Vroom en Dreesmann al reeds 'n weinig vermoeid moest zijn, blaakte van vitaliteit. Ver manend of goedkeurend sprak hij de jeugdige bezoekers toe. Een van de kin deren kwam als afschrikwekkend voor beeld in de zak terecht, doch werd na een ernstige berisping weer vrijgelaten. Met glanzende ogen defileerden de kinderen ten slotte langs de goede Sint, alle liederen van het Sint Nicolaas-re- pertoire zingend. Ze drukten de heilige man de hand en ontvingen hun geschen ken. In de loop van deze week zullen de afgezanten van Sint Nicolaas de adressen bezoeken van de kinderen, die niet in de gelegenheid waren op de feestmiddag te verschijnen. Ook de zie ke vriendjes van de Sint en zij, die de leeftijdsgrens nog niet hebben bereikt of reeds hebben overschreden, zullen dan hun cadeautjes krijgen. Voor de ouders van deze kinderen organiseert de commissie „Vrije Tijd" op 12 De cember een feestavond in het „Gulden Vlies, waarbij de film „Mr. Belvedere loop College" zal worden vertoond. Hier ter stede is gisteren na een zeer langdurige ongesteldheid overle den de heer J. Holman. Tot aan de opheffing in de bezettingstijd was de overledene een vooraanstaand lid van die S.D.A.P. en later van de P.v.d.A. Hij was secretaris en later voorzitter van de Algemene Bond van Handiels- en kantoorbedienden „Mercurius", af deling Alkmaar en is ook bestuurslid van de Alkm. Bestuurdersbond ge weest. Later ging hij over in dienst van de gemeente Alkmaar, waar hij laatstelijk werkzaam was bij de Gem. Lichtbedrijven. Een slepende ziekte maakt zijn op name in een sanatorium noodzakelijk, waar hij echter geen herstel van krachten kon vinden. Enkele dagen vóór zijn dood keerde hij huiswaarts. Kinderpostzegels en -kaarten ook in de Sint Nicolaas-week Allerwege wordt de aandacht gespan nen gehouden door het komende St. Nicolaasfeest en wat dit zal brengen. Ook het misdeelde kind ziet er met groot verlangen naar uit. Zullen zij, die zoveel missen waarvan gezonde en normale kinderen kunnen genieten, ook op wat vreugde en licht kunnen reke nen? Och, dat hangt geheel af van óns, ge zonde en normale mensen, die voor de zegen van deze gezondheid het best hun dankbaarheid kunnen tonen door nü nog, tussen alle St. Nicolaasdrukte in, even naar het Postkantoor te stap pen en aan de stand van het Comité wat Kinderzegels en kaarten te kopen. Heet u de verrassende uitvouwkaar- ten al gezien van Sneeuwwitje en an dere sprookjes? Trouwens, met een mapje fleurige prentkaarten doet u een kleuter ook een groot plezier; deze gebruiken ze om in het komende jaar oom of tante, neefjes ■of vriendjes een verjaarswens te stu ren .natuurlijk met een kinderzegel erop. Deze blijven een jaar geldig. Daarom: Koopt kinderzegels en -kaar ten, Zij brengen geluk; uzèlf èn het misdeelde kind. Waardering voor PEN-sfand op „Van de Wadden tot het IJ" In het verslag van het onderzoek der Provinciale begroting voor 1951 in af delingen werd waardering uitgespro ken voor de voorlichting, door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland gegeven op de tentoon stelling „Van de Wadden tot het I-J" hier ter stede. Het lijkt goed, dat men zo het bedrijf, c.q. de bedrijven, dichter bij de bevolking brengt. Andere leden sloten zich hierbij aan, doch hadden er bezwaar tegen, dat re clame gemaakt wordt voor het kopen van electrische apparaten bij de Pro vincie. Men erkenne het recht van de particuliere handel. Personeel van firma Krom vierde feest De personeelsleden van de fa. Krom vierden Zaterdag het jaarlijkse St. Ni colaasfeest. In afwijking van het pro gramma van voorgaande jaren had men de toneelvereniging „Voorwaarts" verzocht de feestavond te verzorgen, en al spoedig bleek dat men hiermede een gelukkige keus had gedaan. Nadat St. Nicolaas een bezoek aan de zaal had gebracht werd een twee-acter opgevoerd die, evenals het uitgebreide cabaretprogramma, een succes werd. Deze, door de personeelsvereniging ge organiseerde. feestavond werd besloten met een gezellig bal. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Voor moed, beleid en trouw (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Gekooide meisjes (18 jaar); Cinema Americain! 8 uur: Movie Crazy (alle leeftijden)Victoria Theater, 8 uur: River Lady (18 jaar). Bierkade, 1.30 uur: Sinterklaas arri veert per stoomboot en begeeft zich naar het Wapen van Heemskerk. DINSDAG Bioscopen als Maandag. lila Van Vrijdag werden abusievelijk 5 gratis kooptijden vermeld. De zesde was van 12.4012.50 uur. De gratis kooptijden van Zaterdag waren: 9.06—9.16; 10.16—10.26; 11.55 —12.05; 13.28—13.38; 17.27—17.37; 20.37—20.47. Bij het onderzoek van de begroting der Provincie Noord-Holland voor 1950 en de afdelingen der Provinciale Sta ten, heeft een der leden gewezen op het besluit van de Nederlandse Spoor wegen tot opheffing van de lokaaltrein AlkmaarBergen. Zijn Gedeputeerde Staten niet van oordeel, aldus vroeg het betrokken lid, dat de toekomst vai) Bergen aan Zee dientengevolge ernstig wordt benadeeld? 7"- Gedeputeerde Staten voornemens stappen te doen om de gemeente Bergen te steunen in haar pogingen om deze locaaldienst te be houden? De goede Heilige kwam op bezoek De kinderen van de leden van de personeelsvereniging van ons bedrijf hebben Zaterdagmiddag in de boven zaal van Café „Tom" aan het Waagplein enige prettige uren beleefd. Met span ning volgden zij de avonturen van Jan Klaassen en Katrijn, zongen uit volle borst een uitgebreid repertoire van St. Nicolaasliedjes en lijten zich de trac- taties uitstekend smaken. Het hoogte punt was natuurlijk het bezoek van St. Nicolaas en Zwarte Piet. De Goedhei ligman had voor iedere kleuter een prijzend of vermanend woord, dat hij vergezeld liet gaan van een geschenk. Nadat de jeugd ten slotte met open monden de verrichtingen van een goochelaar had gadegeslagen, was het St. Nicolaasfeest teneinde. Opgetogen ging men naar huis. Voor een geheel gevulde zaal van het Gulden Vlies voerden leerlingen van de ULO-school Zaterdagavond ypor mede leerlingen, onderwijzers en belangstel lende ouders een cabaretprogramma op, waarmede zjj veel succes boekten. De feestavonden van de schoolvereni ging „Emagosas" plegen uitstekend ver zorgd te zijn en ook ditmaal werd geen uitzondering op deze regel gemaakt. Vrijwel alle jeugdige toneelspeelsters en -spelers kenden hun rollen goed en op vlotte wijze brachten zij een vrolijke bonte avond. Vóór de pauze werd het blijspel in twee bedrijven van Jacques van Tol Aardappelen" opgevoerd. In dit spel zag men een tabakswinkelier, die op zekere dag een erfenis van tienduizend gulden per jaar erfde, echter met de restrictie dat hij en zijn gezin voortaan geen aardappelen meer zouden mogen eten. Deze testamentaire bepaling bleek op de duur te zwaar te zijn en in het slot van het blijspel zag men hoe de sigarenhandelaar voor de verleiding be zweek. doch alles toch nog goed afliep. Hans de Leeuw en Lies Groet vervul den dp goede wijze de hoofdrollen in dit aardige stuk. Na de pauze werd er een afwisselend programma opgevoerd. Truus en Ru Kesselaar, die een natuurtalent voor het toneel hebben, boekten met hun voor drachten veel succes, evenals George Wagner, die dansend een heldenverhaal uit de Ramanaya uitbeeldde en dit op zo uitstekende wijze deed dat hij een tweede maal moest optreden. Mejuf frouw Cornelisse had dit jaar een Oos terse dans ingestudeerd, die door zeven meisjes werd uitgevoerd. Ten slotte vermelden wij nog het optreden van de sneltekenaar Koen van Limburg Sti- rum en de uitvoering van het muziek - clubje. Een gezellig bal besloot deze Emagosas-avond. Burgerlijke Stan*. Geboren: Cunera C. A., d. van J. P, Koijn en C. M. Koopman. Paulus J., z. van A. C. Rijnaarts en A. W. H. Vogelsang'. Johanna A., d. van J. B. Veel en J. Brink. Maria W., d. van N. A. Ranzijn en M. Dekker. Petrus J. M., z. van C. F. de Munk en A. A. Baas. Jacobus N., z. van C. Th. Zuurbier en C Roet. Getrouwd: Jan F. Weide en Everharda M. Witvoet Cornelis J. Pool en Anna P. Meester. Leendert Timmer en .Poulina M. J, Scheers. Overleden: Geertruida L. Held, 58 jaar, gehuwd met J. P. G. van Eijk. Damclub DDD Na een serie competitie-wedstrijden werden Vrijdagavond de onderlinge wedstrijden voort gezet. De uitslagen waren: M. J. Langras J.— N. Oud 2—0; J. Schuit—P. Booy 1—1; D. Peerdeman—J. Mied^ma—2—0; C. Bijwaard—G. Bakkum 2—0; D. Klinkhamer—C. Balder 2—0; W. Ranzijn—N. Visser 2—0; H. Bruggeman—G. Woonijk 0—2; J. Mekken—L. Verver afgebro ken; D. Stam—J. Jorna afgebroken; N. Visser— P. de Wijn 2—0: Th. Hofman—D. Klinkhamer 1—1; M. A. Langras—M. J. Langras Sr. 0—2; W. Ranzijn—J. v. Beusekom 2—0. Nutsspaarbank te Alkmaar MAANDOVERZICHT NOVEMBER 1950 In de loop van de maand November werd op de spaarbankboekjes ingelegd 384.845,61 (v.j. 372.551,59) en terugbe taald 360.071,44 (v.j. 326.508,68), alzo meer ingelegd dan terugbetaald 24.774,17 (v.j. meer ingelegd dan terugbetaald 46.042,91). Het aan de inleggers verschul digde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 11.472.870,05, bedraagt thans totaal 11.340.302,35 (v.j. 11.274.219,57). Het aantal in de loop van November nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 560 (v.j. 567), waaronder 359 aan op school sparende kinderen (v.j. 415). Ingetrokken werden 175 boekjes (v.j. 137). Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 27.774, bedraagt thans, na overboeking (in Mei j.l.) naar een verza- melrekening van 597 boekjes met een saldo beneden 1,waarop sedert jaren geen mutatie heeft plaats gehad 27.804 (v.j. 27.760). Van dit aantal behoren 17.458 (v.j. 17.694) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 6603 (v.j. 6539) aan personen of instellingen elders gevestigd en 3743 (v.j. 3527) aan schoolspaarders. Onder de in November nieuw uitgege ven boekjes zijn begrepen 21 (v.j. 21) voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van 1). In November bedroeg het aantal posten van inleg 5410 (v.j. 4466), dat van terug betaling 2177 (v.j. 2399) tezamen 7587 (v.j. 6865). De lediging in de loop der maand November van 1182 (v.j. 645) spaarbusjes leverde een bedrag van 11.699,24 (v.j. 9.206,45) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde,, busjes, bij de aanvang van het jaar 5200, bedraagt thans 5625 (v.j. 5182). Knaapje te water en gered Een vijfjarig knaapje viel Zaterdag morgen om half twaalf waarschijnlijk spelenderwijs in het Noordhollands Kanaal bij de Bierkade. Dank zij het kordate en moedige optreden van de 18-jarige Hendrik Jan Scholten uit Langedijk, die onmiddellijk te water sprong en het kind naar de wal bracht liep het nog goed af. Het kind, dat naar zijn woning op het Heiligland werd gebracht en Henk Scholten, die in de garage van de heer Witte, waar hij werkzaam is, droge kleding ont ving, overleefden het koude bad zon der nadelige gevolgen. l' VROLIJKE MOTORRIJDER In de nacht van Zaterdag op Zon dag oi tfermde de politie zich over een motorrijder, die in kennelijke staat van dronkenschap in de Houttii ver toefde. De vrolijke klant wierd ter ontnuchtering opgesloten en zijn voer tuig kreeg eveneens in 't politiebureau Op z'n vele vermoeiende tochten in deze Decembermaand, vergat Sint Nicolaas ook de kinderen van de, in de oorlog gevallen verzetsstrijders niet. Zaterdagmiddag wachtte een blijde kindergroep uit Alkmaar en omgeving in het gebouwtje van de Vrijzinnig Hervormde vereniging met spanning op het aangekondigde bezoek van de kindervriend. Kleine kinderen worden spoedig groot. Verscheidene van de oudere jongens en meisjes waren dit jaar van de groep afgevallen en wij zagen vele kleintjes, die zich 't vorig jaar nog ii een kleuterstoeltje lieten zetten, maar nu toch een echte stoel prefereerden Spontaan werden alle bekende Sint Nicolaasliedjes gezongen, en met span ning keerden alle gezichtjes zich plot seling naar de deur, toen Piet daarop een geheimzinnig geroffel liet horen. Ietwat gebogen door de hoge ouder dom, maar statig en vriendelijk knik kend, schreed Sint Nicolaas onder de kinderzang naar binnen, op de voet gevolgd door zijn zwarte knecht, die het Hollandse klimaat kennelijk nog warm genoeg vond- De heer P. de Bie, bestuurslid der Stichting 19401945, sprak een harte lijk welkomswoord tot St. Nicolaas. die hij de verpersoonlijking van het goede noemde. Hij feliciteerde Sint Nicolaas met diens 896ste verjaardag, waarop deze in zijn dankwoord ant woordde dat de heer De Bie zich een jaar vergist had. Hij zou binnenkort gratis onderdak. Het bleek, dat de man niet in het bezit van een rijbe-1 namelijk de hoge ouderdom van 897 wjjs was. jaar bereiken. Vele kleintjes brachten dapper, zon der een spoor van verlegenheid een Sint Nicolaasliedje ten gehore, waar naar de Sint met welgevallen luis terde. Natuurlijk was het ook nodig dat enkele kinderen even op het matje moesten komen. Ongehoorzaamheid aan de moeders, of kibbelen met broertjes en zusjes, waren twee van de voornaamste kinderzonden, maar nadat de zondaars plechtig beterschap hadden beloofd haalde Piet ter ver zoening voor elk een handvol lekkers uit de zak. Aan tractaties ontbrak het de kin deren deze middag niet en Sint Nico laas bracht ten slotte, na het uitreiken van de pakjes hartelijk dank aan de Alkmaarse middenstand voor de spon tane medewerking om het feest ook dit jaar weer mogelijk te maken. Te vens dankte Sint Nicolaas de dames Greidanus, Boll, Eldermans en Koenot. die zich alle moeite hadden gegeven om deze middag te doen slagen. Namens de contactcommissie voor de Alkmaarse Middenstand was de heer A. Broekstra aanwezig. Ook de heer A. Vermeulen, directeur van het Provinciaal Bureau der Stichting 1940- 1945 en de heer C. Couwenhoven, die een belangrijk aandeel in het welsla gen van deze middag had, gaven van hun belangstelling blijk. De winkelétalages straalden reeds licht uit, toen de kinderen met de ca deaux stevig tegen zich aangedrukt naast hun moeders huiswaarts keer den. Toneelavond voor de Stichting 1940—1945 Voor de Stichting 19401945 zal door de Toneelvereniging O.N.A. van „Wes terlicht" ten bate van de Stichting 19401945 op 16 December een toneel avond in 't Gulden Vlies worden gege ven. Denk om de vuilnisemmers De politie heeft tegen verschillende personen proces-verbaal opgemaakt, omdat ze verzuimd hadden hun vuil nisemmers na zonsondergang binnen te halen. De door de gemeente be schikbaar gestelde emmers mogen niet langer dan een half uur na zons ondergang buiten blijven staan. VERKEERSONGEVAL Een militaire vrachtauto, die Za terdagmorgen op het kruispunt Em mastraat, Everdingestraat en coster straat geen voorrang verleende aan een bestelwagen, moest na een vrfl krachtige botsing van de onheilsplek worden weggesleept. De bestelwagen werd eveneens beschadigd, maar kon zich op eigen kracht verdwijderen. SCHOORSTEENBRANDJE. Zondagmiddag om vijf uur kwam de politie met een snelblusser in het ge weer, toen in de keuken van een wo ning aan de Overdiestraat een brandje werd gesignaleerd. Het houten schot, waardoor een kachelpijp liep, bleek vlam te hebben gevat. De schade was gelukkig niet groot. Volkomen onverwacht werd Alkmaar gistermiddag, voor het eerst in deze winter, in een wit kleed gestoken. De sneeuwval leverde op verschillende punten een betoverende aanblik op, o.a. bij de wallen, waarvan onze foto een beeld geeft Rustige levensavond na vele omzwervingen In het tehuis voor ouden van dagen „Westerlicht" zal over enkele weken liefderijk onderdak worden verstrekt aan twee bejaarde heren. Dat wij hiervan melding maken, heeft een speciale reden. Beide heren maken namelijk deel uit van de 135.000 Europeanen waarvoor de internationale als aanduiding de in al zijn kortheid schrijnende afkorting D.P. gebruikt. Voluit: „Displaced Persons". In het Nederlands: Ontheemden; mensen die geen geld, geen tehuis en |geen vaderland hebben en die reeds jarenlang zwervend zijn. Een half jaar geleden is men in Duitsland begonnen met het opheffen van de kampen waarin 125.000 D.P.'s waren opgenomen De ontheemden, mensen tussen de 65 en 85 jaar, die De bouw van nieuwe woningen gaat geregeld voort, maar het voor 1950 toe gekende bouwvolume was óntoereikend om het meer dan duizendtal ingeschre venen te verminderen. De zes en ne gentig woningen voor gedemobiliseer- den komen in 1951 gereed evenals de door twee bouwverenigingen ter hand genomen nieuwe projecten waarvoor de raad financiële medewerking ver leende. Verdere voorstellen volgen als er over het te besteden bouwvolume iets meer bekend is. Men schenkt o.m. aandacht aan een complex van twee en dertig woningen voor bejaarden waar voor reeds een plan bij B. en W. is in gediend. Deze woningbouw vergt financieel niet veel van de gemeente, wier lasten zich beperken tot een jaarlijkse stor ting in de voor de nieuw te bouwen complexen te vormen reservefondsen, welke zeven procent van de jaarhuur bedraagt. De financiële verhouding met het woningbedrijf en de woningbouwver enigingen wordt 'thans geheel geadmi nistreerd in het financieringsfonds, zo dat ter zake van het verstrekken van voorschotten en de betaling van rente en aflossing daarvan geen posten meer op de begroting voorkomen. De personeelsbezetting van het bu reau voor huisvesting kon met één kracht worden verminderd zodat de kosten pl.m. 2300 minder zijn dan voor 1950 was begroot. Wat Openbare Werken betreft kon het onderhoud van straten, wegen, bruggen en andere openbare werken ongeveer op hetzelfde peil als het vo rige jaar worden gehandhaafd. Wel moesten de kosten der begraafplaats belangrijk worden verhoogd. Gebleken was dat de opbrengst van de begrafe nisrechten, die nog van 1919 dateren, onvoldoende is om de kosten te dekken." Mede met het oog op de neiuwe aula komt er binnenkort een voorstel in de raad tot verhoging van de rechten. B. en W. willen deze die thans jaarlijks ongeveer 20.000 opbrengen zodanig opvoeren, dat een jaaropbrengst van 35.000 wordt bereikt. Op de begro ting van het plantsoenbedrijf moest voor het onderhoud van plantsoenen en perken eveneens op een belangrijk hogere uitgave worden gerekend, wat voornamelijk te wijten is aan de hogere personeelslasten en onderhoudskosten, waardoor het exploitatietekort van 96.536 tot 112.721 steeg. Zoals verwacht werd, is het exploita tietekort van de Reiniging veel hoger dan voor 1950 was begroot. Het steeg van 200.397 tot 237.888. De voor naamste oorzaken hiervan zijn de stij ging der personeelslasten, de verhoog de kosten van onderhoud van materiaal en gereedschappen benevens de rente en afschrijving van de kosten der mo dernisering van deze dienst (mechani satie van de ophaaldienst en verbou wing van de dienstgebouwen). B. en W. menen, dat althans de kostenstij ging van de ophaaldienst ten laste van de gebruikers van die dienst moet worden gebracht, waardoor er binnen kort een voorstel komt tot invoering van een huisvuilbelasting, welke naar raming 27.150 meer zal opbrengen dan de huidige emmerretributie. Het bleek mogelijk de opslagpercen tages van het bedrijf le handhaven op 32 voor de sociale lasten, 10 voor de magazijnkosten en 14 voor algemene kosten. Een groot deel der gestegen personeelslasten kan nj. ten laste der voor de gemeente en bedrijven uit te voeren buitengewone werken worden gebracht, zodat het niet ten laste van de gewone dienst komt. Op de bedrijfs- begroting is opgenomen de inmiddels door Ged. Staten goedgekeurde uitgaaf van 140.000 voor de verbouwing en uitbreiding van het gebouw van de dienst van Openbare Werken. reeds vele jaren zwerven (men vindt onder hen nog vluchtelingen van vóór de Russische revolutie) kregen enig geld en werden verder aan hun lot overge laten. Wereldraad van kerken bemiddelde De Wereldraad van kerken trok zich het lot van de ontheemden aan en deed een beroep op alle kerkgenoot schappen om de helpende hand toe te steken. De Rooms Katholieke kerk in Nederland besloot honderd vluchte lingen op te nemen en de andere kerk genootschappen namen eenzelfde aan tal. Van deze laatste plaatste de Syno de der Nederlands Hervormde kerk er zestig. Deze worden over het gehele land verspreid en aan de zorgen van plaatselijke diaconieën toevertrouwd. Twee naar Alkmaar Na onderling overleg is besloten in Alkmaar twee ontheemden onder te brengen en blijvend te verzorgen. Halt December komt er in ons land een transport displaced persons aan en hieronder bevindt zich ook een be jaarde heer die naar Alkmaar zal wor den gebracht. Hij krijgt in „Huize Westerlicht" een noodkamer, tot er een tweepersoons kamer vrij komt. DanJ zal een andere ontheemde, die thansl reeds in Hippolytushoef vertoeft, hem 1 gezelschap komen houden. Men heeft dit gedaan, omdat laatstgenoemde, on danks alle goede zorgen die aan hem worden besteed, in Hippolytushoef een eenzaam bestaan leidt. De man spreekt alleen Russisch, zodat niemand hem er kan verstaan. Men hoopt dat beide vluchtelingen nu althans met elkaar kunnen converseren. De Ned. Hervormde diaconieën, die hebben aangeboden beide mensen blij vend te verzorgen, hebben hiermede wel een buitengewoon goed werk ge daan. Zij sparen kosten noch moeite om het deze steeds opgejaagde mensen zo gezellig mogelijk te maken en hen tenminste een rustige levensavond te verschaffen. WIELRIJDER BEKWAM HERSENSCHUDDING Een 59-jarige wielrijder, die over de Kennemerstraatweg ter hoogte van de Everdingestraat in de richting van de binnenstad reed, werd Zaterdagmid dag door een auto aangereden. De chauffeur trof geen schuld, omdat de wielrijder zonder voorafgaand waar schuwingsteken de rijweg was over gestoken. Met een ernstige hoofd wonde en een hersenschudding werd de fietser naar het Centraal Zieken huis vervoerd. De fiets werd geheel vernield, terwijl de auto er met en kele lichte beschadigingen af kwam. UITSLAG VERLOTING. De hoofdprijs van de verloting van de Alkmaarse Ver. tot bestrijding der t. b. c. (een polshorloge) is gevallen op lot no. 2408. Deze en de 279 andere prijzen kunnen vanaf heden worden afgehaald aan het in dit nummer el ders vermelde adres. PLATTELANDSVROUWEN VERGADERDEN De dames van de afdêling Koedijk van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen waren groten getale opg'ekomen voor het bijwonen van een vergadering in café Butter. De voorzitster, mevr. Butter—Grin, heette de I aanwezigen welkom. Zij deelde mede, dat op I 21 Dec. a.s. de Kerstviering zal plaats vinden, f Verder riep zij aller medewerking in voor d« I verkoop van duizend loten, waarvan de op' I brengst voor het tehuis voor ouden van dageo bestemd is. Mej. De Vries, die het „Good old England' I van haar reizen kent vertelde het een en andefl over het leven op dat eiland. Lichtbeelden! verduidelijkten haar lezing. Op gezellig'e wijz{| voerde ze het publiek mee naar de overzijde". V waar de levensstijl zozeer van de onze vet' schilt. „De Engelse vrouw", aldus spreekster, haar man dikwijls bij als het gaat om het in* komen voor het gezin. Het lgven is in £fl' geland nu eenmaal duurder en men geeft gemakkelijker geld uit dan bij ons. Bioscoop' bezoek en belangstelling voor allerlei wedstrij len kent men er ook in heviger mate dan ons". Veel aandacht wijdde de spreekster de schoonheid van de Engelse steden, in bijzonder de schitterende, oude kerkgebou^n' Een beschouwing over de gratis geneeskunde bijstand, die men in Engeland op staatsko?1^ aan de burgers verleent besloot haar inW®^ betoog. Voor Alcmaria was het gis werd volkomen tegen de ver volmaakt te maken won AFC gelijk tegen ZFC. Nietteger thans innemen, is er toch n tuiging omdat Alcmaria in schoot legde, zelfs niet toen sprong hadden genomen. Or in de resterende acht wedstr punten komen. West-Frisia en Z.F.C. 1 middels een behoorlijke a op Volendam en Elinkwijk vier verliespunten meer, w: wijdbroeken en Domstad bew plotseling tot de grootste voor de titel hebben ontpop Volendam Elinkwijk West-Frisia ZFC Zeeburgia Hercules AFC HRC Watergr.m. Alcmaria H.V.C. blijft overwinning ceren. Gisteren werd U slachtoffer. Tegen de verw had De Spartaan de groot met T.O.G. Slechts één do sliste de wedstrijd in het vc de Amsterdammers. HVC 9 6 3 0 Stormv. 9 6 12 Velox 10 5 3 2 De Spariaan 9 4 4 1 UW 10 5 1 4 WA 9 3 2 4 OSV 10 3 2 5 Vriendensch. 10 3 0 7 Schoten 8 2 15 TOG 10 1 1 8 De enige wedstrijd in 3/ Wijk aan Zee werd gesl die tussen C.S.V. en D.T.S. de achtste nederlaag voor dijkers, die zich echter taa: en met de oneven goal verlo 9 6 2 1 8 5 2 1 10 5 2 3 10 4 4 2 10 3 4 3 9 4 1 4 9 3 1 5 10 2 3 5 9 3 0 6 10 I 3 6 Kinheim 9 6 2 1 ZW 9 6 2 1 Wijk aan Zee 9 5 2 2 Hollandia 9 4 3 2 IVV 8 4 1 3 Velsen 8 3 3 2 CSV 11 3 3 5 GVO 9 4 0 5 DEM 9 2 3 4 Alkm. Boys 9 2 2 5 QSC 6 1 3 2 DTS 8 0 0 8 8 5 3 0 9 6 0 3 8 4 3 X 9 5 1 3 8 3 2 3 10 3 2 5 7 3 1 3 9 1 5 3 10 2 3 5 8 1 4 3 9 1 4 4 7 2 2 3 Always Forward heeft af ernstig favoriet voor de til datiecandidaat Terrasvogels sterker dan de Horinezen. H nu de beste papieren hoew tesse en R.K.V.V.A, in de houden moeten worden. Helder Vitesse RK WA Alw. Forw. I Meteoor ZSGO Zaandijk DEC Beverwijk Rivalén De Meer Terrasv. Vooren-Lakenman Ie Berlijnse Zesda; Twee uur nadat het start de derde naoorlogse zesdaaj lijn gelost was. ging het h koppel VorenLakeman aar met één ronde voorspro I rans-Duitse ploeg Lapebie- het Duitse paar L. Hörn Berger. Het Australische koppe Arnold was vierde met tv achterstand. Na afloop van de zwer van de Kring Noord-Hol hat IJ speelden de zever DAW en Zwaardvissen een Wedstrijd. Voor de vijfde rr. cessie behaalden de Alkms overwinning. Zevenmaal 1 schoten van de Alkmaarde achter de doelman van de sen en 'slechts tweemaal j Sasten daar een doelpunt I stellen. Deze duidelijke DA' f hing kwam voornamelijk dankzij de grotere snelhe haterratten en hun schotv Bovendien maakten de Z\ telkenmale dekkingsfoute door DAW (onvoldoende) gestraft. De uitslag zou z< dubbele cijfers hebben gek voorhoedespelers Van Ben Sloothoofd niet onder de r gebleven. Vóór de rust i spelers het wat kalmer e: ieder eén doelpunt. Wim puirt h6t zevende en 13

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2