3 Attlee s JIMMY BROWN ALS BOKSER AGE Generaal Br van de situ De „Metamorphosis'' gebroken Marconist Valasaki moet een been missen Scheepskat Zondag middag nog gered Twintig Denen vonden graf in de Oostzee Opzicht en tucht in de Ned. Herv. Kerk Negen personen in de vlammen omgekomen Z.-Afrika en Eritrea voor de A!g. Vergadering Pim, Pam en Pom als schatgravers Verdedigingswal van 50 a 60 divisies Tien U. S. A. - divisies naar Europa Man viel van balcon op de derde etage Zeventien Nederlanders gearresteerd xxxxxxxxxx i Het Radioprogramma H Staatslieden streven na» overeenstemming Weerbericht MAANDAG 4 DECEMBER 1950 (Van onze speciale verslaggever) De eerste indruk na de stranding van het Griekse s.s. „Metamorphosis", op 100 meter afstand van de Noorderpier te IJmuiden, was Zaterdag in bevoegde krin gen, dat het schip als verloren moest worden beschouwd. Deze conclusie schijnt thans, nu er volop gelegenheid is geweest de situatie te bestuderen, bevestigd te moeten worden. De positie van de Griek is vrijwel ongewijzigd. Bjj rustige zee steken de schoorsteen met de brug en de daaronder gelegen verblijven boven water uit. De rest van de schuit wordt door de zee aan het oog onttrokken. Af en 'oe was bjj laag water de naam te onderscheiden. Het schip is gebroken. Kapitein John Giourgus en de acht officieren van de „Metamorphosis" lo geren nog steeds in Hotel „Augusta" te IJmuiden. De overige leden van de be manning zijn ondergebracht in het Zeemanshuis te Amsterdam. De mar conist Michael Valasaki is opgenomen in het St. Antonius Ziekenhuis. Een van zijn benen is geamputeerd. Het andere ligt nog in het gips. Of dit be houden kan blijven valt nog niet te zeggen. Een ander lid van de beman ning, dat voor een lichtere verwonding eveneens in het ziekenhuis was opge nomen, heeft dit gisteren verlaten. Een paar Grieken zijn vandaag aan boord geweest om te kijken of er nog wat van hun eigendommen te redden viel. Zij maakten de overtocht met de „Neeltje Jacoba". De eerste keer voer de reddingboot in de morgenuren uit en de tweede maal des middags om 3 uur. De mannen hebben een grote chaos in de hutten en elders aangetroffen. Zij hebben enige particulier zaken, waar onder kledingstukken, van boord ge haald. Ook de scheepskat, die Zaterdag morgen in de haast was vergeten en nu klagelijk miauwend rondliep, werd ge red. Brandstof voor 7 uur Het feit dat tijdens de stranding een loods aan boord was, ondanks dat uren tevoren de loodsdienst was gestaakt, wordt verklaard door het feit dat hier sprake was van een noodgeval. De ge zagvoerder telegrafeerde des nachts naar de Loodsdienst dat hij onvol doende brandstof aan boord had om langer voor de pieren te blijven koer sen. De loodsboot heeft toen in een vliegende storm de loods Marinus En gel overgezet. Dit gebeurde uiteraa d met veel risico. Het bleek toen dat de „Metamorphosis" nog slechts voor ze ven uur kolen in de bunkers had. Het schip kon tengevolge van de zware storm niet sneller dan T'/, mijl varen. Aangezien omstreeks half negen de stroming voor de piermond het sterkst zou worden, was het alternatief: een poging doen om binnen te komen of Ze hebben 131 Sinterklazen gevraagd wat hun de meeste voldoening schenkt. 116 hebben geantwoord: de blijde kindergezichtjes 11 hebben geantwoord het draven op zo'n koude winternacht over de daken 3 hebben geantwoord: m'n ouderdoms pensioen 1 hee't geantwoord mijn Bond Street sigaret na gedane arbeid. Het ruim 2000 ton metende Griekse S.S. „Metramorphosis" is Zater dagmorgen vroeg bij vliegende storm ten Noorden van de Noor derpier bij IJmuiden gestrand. De bemanning van het schip is door de „Neeltje Jacoba" gered. De ge redden; in het midden, bovenaan de Engelse stewardess. Een van de mannen heejt in zijn hand een ikon, voorstellende de Heilige St.- Nicolaas, het enige dat nog gered kon worden. blijven koersen, met de wetenschap, dat het schip na enkele uren stuurloos zou zijn. In overleg met de loods be sloot de gezagvoerder tot het eerste. Toen begon een gigantisch gevecht, dat twee keer mislukte. Bij een volgende poging werd de boot door een „muur" van water uit de koers gedrukt en voorbij de pieren gestuwd. In die vre selijke ogenblikken was de schuit niet te besturen. De stranding was het ge volg. Drukte op het strand Het bericht dat er een boot op het strand zat, deed vele nieuwsgierigen tijdens het afgelopen weekeinde naar Wijk aan Zee stromen. Vooral gisteren was het druk. Ondanks de dreigende lucht, die als een in sombere tinten ge penseeld plafond vanuit het westen aan rolde, trokken tientallen wandelaars, wielrijders en zelfs enkele bromfietsen en motorfietsen naar de Noorderpier. Veel was er, zoals boven omschreven, niet te zien. Ongeveer om drie uur be- goncn fijne hagelsteentjes, zo scherp als naaldspitsen te vallen en nog geen half uur later dwarrelde een pak natte sneeuw naar bexjeden. Tegen de wind in was het toen geen pretje om terug te lopen. Dit overwegende zetten en kele „dapperen" toch door en wandel den. naar de pieren. De „Metamorpho sis" was toen op een afstand van nau welijks honderd meter nog slechts vaag te onderscheiden. Het strand zag op dat moment zwart en wit. Zwart van de nieuwsgierigen en wit van de sneeuw. De berging van aangespoelde wrak stukken, hoofdzakelijk hout, ging door. Met de bus naar de stranding De directie van de Noord- en Zuid- Hollandse Vervoersmaatschappij heeft besloten de zomerdienstregeling van de buslijn HaarlemIJmuiden in te leg gen. Dit is gedaan op veler verzoek om zo dicht mogelijk bij de plaats van de stranding te kunnen komen. Dit „dicht bij" is overigens maar betrekkelijk, want vanuit IJmuiden is het onmoge lijk op de Noorderpier te komen. Wie zich een lange wandeling wil getroos ten kan beter via Beverwijk naar Wijk aan Zee gaan, om daarna over het strand verder te lopen. Wie stevig door stapt, doet er drie kwartier over. Schepen in de siorm Vele schepen hebben Zaterdag tijdens de vliegende storm in grote moeilijk heden verkeerd. Het Deense kolenschip „I. P. Suhr" zonk ten oosten van de vuurtoren Sandhammaren in de Oost zee. Een lid van de bemanning kon worden gered. De overige twintig zijn vermoedelijk verdronken. Het Noorse s.s. „Sig" liep in de Feh- marnbelt aan de Duitse westkust op een mijn. Dank zij ijverig pompen en snelle hulp van de Duitse sleepboot „Moewe" kon het schip te Kjelsnor voor het Deense eiland Langeland aan de grond gezet worden. De bemanning verliet het schip. De „Sig" is bescha digd en zal naar Kjelsnor gesleept worden. Door een overslaande stortzee wer den vijf leden van de bemanning van de logger Sch. 95 gewond. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Goeree. Een der vissers schijnt, toen de zee over het dek kwam, nog buiten boord te zijn geraakt, maar later is hij op onver klaarbare wijze weer op het dek te rechtgekomen. Toeu de Sch. 95 Hoek van Holland binnenliep, moesten drie gewonden naar het ziekenhuis worden vervoerd. Twee lichtgewonden konden huiswaarts keren. Lange tijd heeft onzekerheid be staan over het lot van de coaster „Texel" en een Vlaardingse logger. Toen de storm ietwat geluwd was, bleken beide schepen evenwel behou den te zijn. De Generale Synode der Ned. Her vormde Kerk op Woudschoten te Zeist heeft de besprekingen over ord 11 der kerkorde, handelend over opzicht en tucht voortgezet. Er werd langdurig van gedachten gewisseld over het ka rakter der visitatie. Het ging bij deze besprekingen voornamelijk om de in eerste lezing aanvaardde juditiële leertucht gedurende de eerste 10 jaar na aanneming der kerkorde. Er werd opgemerkt, dat in de kwestie van op zicht en tucht niet moet worden ver onderstelt, dat het daarbij automatisch en abstract zou moeten toegaan. De kerk moet levend handelen en oorde len en telkens bepaalde zaken opnieuw willen bezien. Met 33 stemmen voor werd de ordinantie, zoals in eerste lezing reeds was vastgesteld, aanvaard. De synode behandelde voorts nog ord 15 betreffende het, diaconaat, wel ke ordinantie na ampele discussie vrij wel ongewijzigd werd aanvaard. Levenslang in plaats van doodstraf voor Roshert De tuindersknechts P. Roshert uit Heemstede, die door het Bijz. Hof te Amsterdam tot de doodstraf werd ver oordeeld, werd door de Bijz. Raad van Cassatie tot levenslange gevangenis straf veroordeeld Requirant had in de bezettingstijd als V-man voor de Abwehrstelle Nie- derlande gewerkt. Bewezen werd ge acht, dat hij tal van personen heeft verraden, van wie er velen werden gearresteerd en om het leven zijn ge komen. In de sneltrein Dijon-Madrid is in N. Spanje brand uitgebroken. De postwa- gon vatte vlam en de brand sloeg over naar twee andere wagons. De trein kwam door de noodrem tot stilstaan doch juist in een vier kilomerter lange tunnel waardoor het reddingswerk be moeilijkt werd. Vier personen zijn in de vlammen omgekomen en 17 werden gewond. In de tunnel, clie zich met ver stikkende rook vulde, ontstond paniek. Bij een brand in een houten huis in Osceola (Arkansas) zijn vijf perso nen, onder wie drie kleine kinderen, omgekomen. De brand werd veroor zaakt door een ontploffing, mogelijk veroorzaakt door een lekkende „gas- mijn". De algemene vergadering van de V.N. heeft Zaterdag met 35 tegen 13 stemmen bij 12 onthoudingen een aan beveling goedgekeurd, waarbij Zuid- Afrika wordt verzocht de wet op de groepsigebieden. hangende een Ronde- Tafelconferentie tussen Zuid-Afrika, India en Pakistan op te schorten. Deze aanbeveling maakte deel uit van een resolutie, die in haar geheel met 33 tegen 6 stemmen bij 21 onthoudingen werd aangenomen. Volgens deze reso lutie moeten de regeringen van India Pakistan en Zuid-Afrika verder gaan met het voorbereiden van een Ronde- Tafelconferentie ter regeling van de kwestie van de Indiërs in Zuid-Afrika Verder werd met 46 tegen 10 stem men en vier onthoudingen een plan goedgekeurd om een autonoom Eritrea te federeren met Ethiopië onder de souvereiniteit van de Ethiopische kroon. Volgens dit plan krijgt de regering van Eritrea volledige be voegdheden op binnenlands gebied, doch wordt de federale regering belast met de leiding van de buitenlandse zaken, de financiën en de handel Nieuwe basis voor heffing op de kaas In het voedselvoorzieningsblad is de verordening van hgt Bedrijfschap voor zuivel gepubliceerd, die de mogelijk heid schept een heffing ten behoeve van het Zuivelfonds te leggen op uit gevoerde kaas van bepaalde ouder dom. Deze verordening is analoog aan de op 2 October 1950 afgekondigde „heffingsbeschikking uitvoer kaas 1950' van de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, met dit verschil, dat de voorzitter van het be drijfschap het bedrag der heffing be paalt, een en ander aan de hand van het marlctverloop van kaas. Zoals men weet, heeft deze maatregel ten doel het binnenlandse prijspeil van kaas te beheersen, waarvoor als maximum toe laatbaar wordt beschouwd een markt prijs van f2.15 per kg voor volvette Goudse fabriekskaas. Onder kaas wordt verstaan alle soorten kaas, behalve kwark, gesmol ten kaas, buitenlandse kaas en Lim burgse en Hervese kaas. Kaas, uitge voerd naar de Verenigde Staten, Cana da, Belgie of Luxemburg wordt niet met deze heffing belast. 58. Ja, Pim en Pam doen hun uiter ste best om een mooi spoor na te laten net als Klein Duimpje. Maar al met al is de kist bijna leeg. Er liggen nog maar een paar guldens in. Wat nu? „Onze guldens zijn op", zegt Pam be nauwd nadat hij de laatste naar buiten heeft gegooid. „Wat moeten we doen? Nu kunnen we geen spoor meer nala ten!" „Misschien stoppen we wel gauw" zegt Pim troostend. „We kunnen toch niet eeuwig blijven doorrijden? Voor uit joh, kop op", vervolgt hij, als hij het benauwde gezicht van zijn broer tje ziet. „Je zult zien, dat alles nog goed alfoopt!" Ja, Pim en Pom zitten een beetje in de rats. Hun avontuur is heel anders gelopen, dan zij gedacht hebben. Maarmeneer Spaarvar ken verkeert in de beste stemming. Hij staat er op, dat elke gulden wordt opgeraapt en de jeep ligt al bijna tot aan de rand vol. „Wat een slimme jongens, die broertjes van jou", roept hij steeds weer. „Ik heb jullie alles alles vergeven hoor, want als jullie er niet geweest waren, had ik mis schien nooit meer één cent terugge zien". Canadese hulp voor West-Europa Canada zal met grond- en luchtstrijd krachten en ook indirect met marine strijdkrachten bijdragen tot de „ver dedigingswal" van West-Europa, waar voor thans plannen worden beraamd, aldus het „Canadian Press Agency". In een overzicht zegt het persbureau, dat de „wal" naar verwachting door 50 tot 60 divisies met de hulpkrachten gevormd zal worden en gereed zal zijn tegen het einde van 1953. De grond strijdkrachten zouden ongeveer de helft van de sterkte hebben van die, welke in 1945 Duitsland ten val brach ten (die bestond uit 110 divisies). De Europese mogendheden zouden, met behulp van Amerikaanse en Ca nadese wapens en uitrustingen, 75 pet. moeten leveren waarbij de Franse bij drage van 20 divisies het grootste con tingent zou vormen. Volgens het nieu we plan, zo verwacht men, zal Ame rika 10 divisies naar het Europese vas teland zenden. De Canadese bijdrage zou door twee factoren bepaald worden, namelijk het feit, dat Canada zich voor het eerst zelf bedreigd gevoelt en de mening, Op het Haarlemmerplein te Am sterdam is een 43-jarige aannemer van het balcon van een derde étage geval len. De man overleed ter plaatse. Hij moest een reparatie aan een zijmuur verrichten en had hiertoe op het bal con een tafeltje geplaatst. Tijdens het werken begon dit te wiebelen en de man sloeg er af. dat het meer overeenkomstig de logica is dat hulp verleend wordt door het zenden van wapens, althans aan hei( begin. Het parlement heeft reeds 300 millioen dollar voor dit doel beschik baar gesteld. I In de vorige oorlog waren ei JSf de 110 divisies 58 Amerikaanse met uitzondering van de Sowjet-strijd- krachten bestonden de geallieerde strijdkrachten uit 92 divisies aan het Westelijke front en 18.'in Italië. ïegen het einde van de oorlog had Caflada een leger van vijf divisies en twee on afhankelijke tankbrigades in Europa met een totaal aan 282.000 man. De aciie in Bandung In het kader van de veiligheidactie te Bandung zijn 126 personen gear resteerd, namelijk acht Nederlanders, enige Chinezen en verder Indonesiërs. Onder de gearresteerde Nederlanders bevindt zich de hoofdredacteur van het A.I.D.-De Preangerbode, mr. J. L. A. Visser. Bij een gewapende botsing te Tji- teureup werden 37 bendeleden gevan gen genomen en 15 stenguns en 10 revolvers in beslag genomen. Reeds eerder werden 9 Nederlanders in Ban dung en omstreken aangehouden, zo dat thans 17 Nederlanders zich in arrest bevinden. 14. Mopperend kwam mevrouw de Jong van de zolder. „Wat is er nou weer", snauwde zij," „kun je nou niet eens op je eentjeMaar toen ze het doodsbleke gezicht van haar man bespeurde en de blik vol afgrijzen, welke hij op de keuken gericht hield, zweeg ze plotseling. Er besloop haar een gevoel van naderend onheil. „Is er wat. Jan?' vroeg ze hoogst ongerust „D'r zit, d'r zit geloof ik een aap ïri de keuken, zo'n grote ropie aap en lie heeft geloof ik onze gehaktballen..'. Op dit ogenblik slaakte mevrouw de Jong een ijselijke gil. JCXXXXXXXXX X X X X X X X X In alle ernst: De sigaret mét de récord omset 1 X X X X X DOOR LOULA G. ERDMAN XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX^ 61) Zij stond er verrukt naar te kijken, terwijl zij grote voldoening voelde, die een voruw krijgt bij het zien van een volle linnenkast. Zij vergat bijna met de vaatdoeken terug te komen. Die avond sprak zij er met Jim over. „Moet je wat geld hebben voor ex tra doeken, lieveling?" vroeg hij. Ze zei nee lieve hemel, wat moest iemand eigenlijk met zoveel vaatdoe ken. Zij konden er toch maar één te gelijk gebruiken en het was het beste ze dadelijk uit te wassen om ze fris te houden. Jim bleef er in ieder ge val over piekeren en de volgende keer dat hij naar de stad ging, kwam hij thuis met twee doeken. Hij kocht ze in de bazar en ze waren zo dun, dat je er rijst door kon zeven. Natuurlijk vertelde ze hem dat niet. Ze zei, dat ze prachtig waren en juist de goede kleur hadden en dat hei lief van hem was ze mee te brengen. Zij dacht dat alle vrouwen zo waren. Zij had met groot ontzag over deze doeken, die zij bij mevrouw Beulah zag, gesproken, denkende dat het aar dig zou zijn het aan Jim te vertellen. En hij begreep er uit, dat zij meer doeken voor zichzelf wilde hebben. Vaatdoeken waren niet van belang, niet in het minst. Er waren andere dingen die wel van belang waren, maar je sprak er meestal niet over. Misschien had mevrouw Beulah ook al die doeken niet werkelijk nodig ge had. Mogelijk had zij iets anders no dig ofschoon het moeilijk was je voor te stellen dat mevrouw Mark Kenzie iets nodig had maar mis schien had zij dit toch wel en sprak zij in plaats daarvan over doeken. Zo dat mijnheer Mark er mee thuis kwam, terwijl hij meende haar te ge ven waarnaar zij verlangde. Mannen, die goeierds, waren op hun best grote domme babies. Nu liep Jim de vrouwen in de weg, die waren komen helpen. Hij behoor de hier niet te" zijn. Mijnheer Mark had Jim gevraagd naar het huis te ko men. Natuurlijk was dat voordat ze ziek was, maar in ieder geval moest hij gaan. Nu Oude Dade heen was ge gaan, zouden de jongeren kunnen be slissen, dat zij Jim niet nodig hadden. Misschien zou hij zijn baantje verlie zen als dit voorbij was. „Erge pijn, arm kind?" vroeg een van de buurvrouwen, terwijl ze zich over haar heen boog. Virgie schudde haar hoofd. Die pijn was erg genoeg, maar die was niet de oorzaak van haar Macht. Het was de plotselinge vrees voor wat het wilde zeggen geen baan te hebben. Het was niet goed zoals het in de wereld was. Als mensen geen werk hadden, kon den zij de dingen niet krijgen, die het leven aangenaam en behoorlijk maak ten. En baantjes kreeg je niet gemak kelijk. Dikwijls moesten de mensen 'ér om vechten tegen elkaar grommend als hongerige honden. Het kon best zijn dat zij er geen kregen. Dan kwa men zij thuis met pijn en schaamte in hun hart en met een grote bitterheid tegen het leven en de mensen. Dat was ellendig. Zij bogen en glimlach ten tegen mannen die niet half zo goed of rechtschapen waren als zij zelf en moesten dan zonder resultaat weggaan en hun mislukking aan hun gezin bekennen. Dat was het moei lijkste Voor de wereld kon je een moedig gezicht trekken en niet iaten zien, dat je in angst zat. Maar thuis was je tussen mensen, die zo goed wisten dat je wanhopig was, dat het niet mogelijk was iets voor te wenden. De kinderen waren hongerig en had den dingen voor school nodig, als kle ren en boeken. Meestal was er een baby op komst en de hemel alleen wist, hoe je hem zou voeden als hij er eenmaal was. Hoe vaak had zij haar vader zien thuis komen van zo'n gang. tot hij ten slotte ook werd als de ove rige mannen uit de Bottoms, die had den opgehouden het te proberen en namen wat het lot en de Rivier hun hadden te bieden. Omdat Jim dit zo dikwijls had zien gebeuren, was hij vastbesloten dat het voor hen anders zou gaan. Daarom zei hij, dat zij niet zouden trouwen voor hij een werkelijke baan had. Hij probeerde iedere mogelijkheid in zijn omgeving, maar vond niets. De men sen hadden geen vertrouwen in man nen uit de Bottoms. Hoe konden zij weten, dat Jim anders was dan de meesten Jim ging naar Kansas City. Hij bood zich aan bij de automobiel fabrieken, en de fabrieken van land bouwwerktuigen, en de chemische fa brieken. Hij ging naar de posterijen. De meeste kantoren lieten hem niet verder dan de wachtkamer. In de veebewaarplaatsen kreeg hij één van de bazen te spreken. Jim zei hem, dat hij een baantje zocht. „Wat voor een baantje?" vroeg de man. „Wel een baantje." „Wat voor werk doe je?" vroeg de man. (Wordt vervolgd). Gladde weg eist een dode Ten gevolge van de gladheid van de weg zijn Zondag op de Rijksweg tus sen Den Haag en Rotterdam onder de gemeente Delft verschillende verkeers ongevallen gebeurd, waarvan één met dodelijke afloop. Nabij het viaduct aan de Hugo van Rijkenlaan te Delft slipte een personenauto, waarin twee per sonen zaten, het echtpaar Hetwig uit Scheveningen. De auto, die door Dr. H. bestuurd werd, reed van de dijk en kwam in een sloot terecht. De 67-jari- ge mevr. J. A. HetwigVoss geraakte in het water onder de auto. Toen de wagen door de politie was gelicht, ble ken de levensgeesten bij mevr. H. reeds te zijn geweken. DINSDAG 5 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00-24.00 KRO. - 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgische kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.3o ,Lichtbaken". 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muiezk. 10.40 Lichte muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram.muziek. 12.00 Ang'elus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Het Metro- pole-orkest. 14.00 Kamerorkest en solist. 14.50 Gram.muziek. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Zendersluiting. 18.00 „Hier is Europa: Oosten rijk", een programma over de Marshall-hulp. 18.29 Bariton en piano. 18.45 Sport, „Dit is leven" en voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Kinderkoor. (In de pauze: groeten van Nederlandse emigranten in Austra lië). 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Schaakwedstrijd Noorwegen-Ne- derland. 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gevarieerd programma. 21.03 Amu- sements-orkest. 21.30 „Surprise". 21.35 Caba ret. 22.30 Uitslag prijsvraag Kinderpostzegels. 22.45' Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 NieuNvs. 23.15—24.00 Gram.muziek. ziILVERSUivi II, 298 m.: 7.00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram.muziek. 9.30 Amu sementsmuziek. 10.30 Voor de huisvrouw. 10.35 Voor de kinderen. 11.00 Piano-voor dracht. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Gram. muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Voor het platteland. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-aiïerlei. 13.20 Financieel week overzicht. 13.30 Instrumentaal kwartet. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.30 Gram.muziek. 15.30 „Onze Amerikaanse buren". 15.45 Voor de kinderen. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano-spel. 18.30 Promenade-orkest. 10.00 „Paris vous Parle". 19.05 Kinderkoor. 19.20 Danscirkest. 19.45 Groeten van militai ren uit Indonesië. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio- Schaakwedstrijd Noorwegen—Nederland. 20.06 Uitslag luisterwedstrijd. 20.15 Gevarieerd pro gramma. 21.45 „De antwoord-man". 22.00 Gram.muziek. 22.45 Buitenlands overzicht- 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. BUREAU: ADMINISTRATIE Voord-ai 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20. Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN OFWEL aanvankelijk was vastgest en Truman heden zou plaats heb] van Acheson de eerste bespreking g Washington reed de Britse premier, Oliver Franks, de chef van de genera jet hoofd van de Britse militaire mi: adviseurs naar het Witte Huis. Van i aanwezig president Truman, de mini: pefensie, Acheson, Snyder en Marsl Harriman, de voorzitter van de com voorzitter van de Raad van Hulpbron: Jessup. Bijna twee uur later verliet: langs een achteruitgang. In een gemeenschappelijk communi verzoek van Truman een overzicht v; einde de minister-president op de h< ever de ernstige militaire positie de daarna de wereldtoestand in ogenschc Verre Oosten. Men legde de nadruk de verantwoordelijkheid der twee lai; de wereld. ,,DIJ de openhartige discussie, c daarop volgde, aldus het commur qué, trad aan het licht, dat Trum: en Attlee besloten zijn tot wed» zijdse overeenstemming te gerak [ten aanzien van de ernstige probl men, waarvoor het Verenigd Konin rijk, de Ver. Staten en de ande I leden der Verenigde Naties zich g plaatst zien. De gemeenschappelij [gronden waarop beide landen hi buitenlandse politiek voeren, werd volledig onthuld". Naar verder verluidt, zou Attlee op aangedrongen hebben, dat Ame: ka niet zoveel krachten in de str [zou werpen, dat West-Europa zond verdediging zou blijven. In officie kringen spreekt men de bericht [tegen, dat Attlee een brief voor Tr nan van de Indische premier Pan< Nehroe bij zich zou hebben. Men acht het niet aannemelijk, d l de vertegenwoordigers van Engela: [en Amerika nieuwe instructies zuil mtvangen voor de opstelling van h ntwoord aan de Sowjetunie na aanleiding van het voorstel tot h houden van een bijeenkomst op ho: niveau over de Duitse ontwapenin ïgeland. Frankrijk en Amerika zi I len Donderdag te Parijs begirmi met besprekingen hieromtrent. Lunch op Trumans jac [VANDAAG zullen Truman en Attl gezamenlijk de lunch gebruik boord van het jacht van de pre: dent ..Williamsburg", dat in de Wa |hingtonse marinehaven ligt. Twint gasten zullen bij de lunch aanzitte Onmiddellijk daarna zullen de bespt Kingen hervat worden. Naar m< [verwacht, zullen de besprekingen t donderdag duren. Attlee zou daar: utegenwoordigers van het Gemen 'Et ontmoeten en Vrijdag op wi naar huis Ottawa aandoen. Geen klo ATTLEE maakte de reis naar Wa hington in een speciale Strat cruiser. Hij werd bij zijn aankom j verwelkomd door president Trum: I en minister Acheson. Attlee, die tu Isen twee regenbuien in arriveerd [verklaarde, dat „de communisten zi: moeite kunnen besparen bij hl pogingen om een wig tussen het Brit het Amerikaanse volk te drijven I Dit geldt volgens Attlee in het b zonder „nu wij in het kader van i Verenigde Naties samen in Kor [vechten". Commentaar van De Gaul IQENERAAL DE GAULLE hee verklaard, dat „niets in de Fran [wet of in onze geschiedenis iemat recht geeft de Britse regering behartiging van de Franse belang: te vertrouwen". „Bovendien, Vervolgde De Gaulle, staar, er in h 16eheel geen vitale Franse belang: het spel, noch belangen van franse Unie in Azie en Afrika". Op het ogenblik wordt te Ansie JW-Oise in Frankrijk een intern ittónale socialistische conferentie g Friden, die gewijd is aan economise! ri«r---tukken. Zij is bijeengeroept [door de Comisco en duurt tot Vrijda Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Wisselende bewolking met plaatselijk nog enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien, voorname lijk in de kustprovincies. Meest matige wind tussen Zuidwest en Noordwest. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst, in de mid dag dezelfde of iets hogere tempe raturen dan vandaag. Woensdag: Zon op 8.32. onder 16.80. tfaan op 4.34, onder 14.17.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6