Stad en Omgeving De Sint voor 40ste maal ingehaald AGENDA DE UITSLAG van onze Si. Nicolaas-prijsvraag J HEILOO morgen WOENSDAG 1 uur GEOPEND ALKMAAR Egmond aan Zee Feest in de Prins Hendrik stichting Egmond a.d. Hoef Hensbroek Koedijk St. Pancras DINSDAG 5 DECEMBER 1950 Burgervader zei zijn schoentje klaar Sint Nicolaas, de grote kindervriend uit Spanje, werd gistermiddag om half twee plechtig door de kinderen van de beide laagste klassen van alle openbare scholen in Alkmaar verwelkomd. Reeds lang voordat de stoomboot, waarmee de bisschop de lange reis had gemaakt bij de steiger aan de Bierkade werd ge meerd, zongen de honderden kinderen hem reeds toe. Toen in de verte een rookpluim de komst van Sint Nicolaas aankondigde begonnen grote vlokken sneeuw uit de hemel neer te dalen, waardoor alles een sprookjesachtige aanblik bood. De Sint, die op de voor plecht van zijn schip de kinderen toe wuifde, werd op de aanlegsteiger door de heer C. J. Mol Jr., de voorzitter van de commissie tot viering van St. Nico- laasfeest, welkom geheten. Hierna on derhield de heilige man zich geruime tijd met dé kinderen. Ondertussen ju belden honderden stemmetjes het „Zie ginds komt de stoomboot". De tocht naar het stadhuis, waar bur gemeester Wytema de goede bisschop zou verwelkomen, was een ware zege tocht. Allerwege jubelde men de bis schop toe, die in zijn purper- en gou den gewaad statig op zijn schimmel was gezeten. Welkom op het stadhuis. Sint's trouwe knecht Piet, die in net in zijn land gebruikelijke costuum in zwart en oranje was gekleed, terwijl een baret met een enorme pluim zijn zwarte bol tooide, belastte zich met de zorg over de lange bisschoppelijke mantel, toen de heilige man de stad- huistrappen beklom. Naar wij verna men, bereed Sint Nicolaas dit jaar voor het eerste een nieuw paard. De trouwe viervoeter, die hem in vorige jaren vergezelde, bleek te stram voor de lange nachtelijke tochten over de da ken te zijn geworden. Het vurige ros, dat de bisschop nu bereed, stond onge duldig te trappelen, terwijl de burge meester Sint Nicolaas toesprak. Bij Intervieuw met een Sinterklaas in ruste Terwijl Sint Nicolaas, gekleed in purperen mantel met brede gouden biezen, door een dubbele haag van kinderen naar het podium schreed, waar de zetel van de voorzitter van het Christelijk gemengd zangkoor hem al opwachtte, hadden Wij een vraagge sprek met een Sint Nicolaas in ruste. De eminente figuur, ondanks zijn reeds wat slobberige burgercostuum nop steeds indrukwekkend en eerbied waardig, staarde somber naar het po dium, waar de heilige man uit Spanje plechtig handje-wuivend en knikkend de zanghulde in ontvangst nam. ,,'n Jaar geleje, sting ik daar", sprak onze man somber. „Leuk werk. Ik mag het verrekte graag doen, vooral als der zoveel kindere benne als nou". Hij schouwde melancholiek naar de poe zelige snuitjes, overwegend hoe die verleden jaar tegen hèm knikten en de woorden uit zijn mond dronken. En nu? „Je voel je eige 'n end achteruitge zet, meneer", verklaarde hij. „Ten slotte doet mijn pak geen cent voor dat van deze Sinterklaas onder. Alles fluweel hoor, en mèt biezen, 'k Heb een betere staf ook. Deze heb d'r gewone spie geltjes in, maar bij mij niqt, hoor. Alles gekleurd glas. En fonkelen, meneer, een lust voor 't oog". We vroegen hem of dit vak nog enige studie vereiste. „Nou, dat zou ik niet zo durven zeg gen. Natuurlijk mot je link uitkijken, dat je niet anders bent dan de Sint van verleje jaar, want dat hebben die kleine smiechten zó in de gaten. En je moet ze natuurlijk weten te pakken! Kijk...."en hij wees naar zijn hoog-heilige opvolger „dat is nou helemaal verkeerd, hè". De Sint tilde net een driejarige dreumes op de schouders van zwarte Piet, tot dave rend enthousiasme van het gehele pu bliek. „Kijk", zei de man, „dat kèn niet. 'n Sinterklaas is geen Joe Louis, dat snappen die kinderen nèt zo best as wij". Het gesprek stokte even. ,Dat valt me alweer mee", sprak hij dan. „Hij heb net zo'n boek as ik. Maar hier ken je zien, dat 't van gewoon goudpapier is. Ik heb d'r altijd een dun plaatje koper overheen. As je dat poetst, zou je zelf deken, dat het van goud was." Weer werd er even niets gezegd. 't Is anders slecht weertje voor 'n Sinterklaas, meneer. Gevaarlijk, met die sneeuwtroep. Je knol zal maar uit glijden. Maar ik gaan meestal met 't rijtuig, alleen, 't kost natuurlijk erg duur". Sint Nicolaas begon aan zijn toe spraak. „Moet je 'm nou zien kijken" sprak de afgedankte bisschop, „hij doel 't niet ernstig. Je moet helemaal in je rol opgaan, maar an hém kan 'n kind wel zien, dat het niet echt is. Nee, dat dee ik puur wat beter. En dat zeg ik. ik had niks beroerder pak dan hij hoor. Baard en haar, helemaal echt en alles fluweel". Hij volgde zielige heilige in 't grauwe burgercostuum zijn officiële ambtgenoot naar de uitgang. Bij de deur betastte hij even de stof van de purperen mantel op kwaliteit. Op de drempel keerde hij zich nog even tot ons, wijzend op de mantel. „Echt fluweel!" lispelden zijn lippen En dan zich trots op de borst klop pende: „ik ook....!" TOM deze gelegenheid toonde mr. H. J. Wy tema ook zijn verlanglijstje, waarop met grote letters stond: „Een nieuwe schouwburg en een tunnel". De heilige man uit Myrha beloofde zijn best te zullen doen, hoewel hij moest zeggen, dat de schouwburgen en tunnels mo menteel vrij duur zijn. De Sint spreekt. Na de plechtige ontvangst ten stad- huize reed de Sint wuivend en om stuwd door kinderen naar het .Wapen van Heemskerk", waar hij vanaf de feestzetel de schooljeugd zou toespre ken. Biina zevenhonderd kinderen zon gen het welkomstlied „Dag Sinter klaasje". hetgeen de goede heilige zicht baar ontroerde. De heer Mol sprak de hoge bezoeker namens de Alkmaarse bevolking toe. waarbij hij zich gelukkig prees, dat Sint Nicolaas deze veertigste keer ondanks een ernstige verkoudheid tij dens deze reis, toch was gekomen. Daarna sprak de heer Mol tot de offi ciële bezoekers, o.w. de echtgenote van de burgemeester, mevrouw Wytema, de wethouders M. Coerts, R. Bakker en mr. A. J. M. Leesb'erg, alsmede de ge meente-secretaris, mr. R. Veendorp. Verder was aanwezig de oud-inspecteur van het onderwijs, de heer G. Chr. Dun Onder doodse stilte in de zaal sprak daarna Sint Nicolaas zelf. Hij begroet te de kindereji hartelijk en richtte zich daarna in het bijzonder tot mej. Holle van de Tesselschadeschool en de heer Mol, die beiden zoveel tot deze luister rijke viering van het veertigste Sint Nicolaasfeest hebben bijgedragen. On der bewonderende zuchten van het pu bliek toverde de goede Sint uit kist no. 484 een schitterende taart voor mej Holle en een kist sigaren voor de heer Mol. Daarna richtte de Sint zich spe ciaal tot de kinderen. Terwijl het pu bliek van zijn afkeuring of instemming deed blijken, memoreerde de heilige man aan de hand van zijn gouden boek de kindertjes, die te laat naar bed gaan, achter auto's gaan hangen of andere gruwelijke dingen deden. Onder lei ding van de heer P. Tabak zongen de kinderen hierna „Hoort de wind waait door de bomen". Daarna zeide de hei lige man zich even te moeten verwijde ren voor het bezoek aan andere kinde ren. Na de toneelvoorstellingen zou hij weer terugkeren. Toneelvoorstelling. Een der klassen van de V.G.L.O.- school voerde daarna de toneelstukjes „De varkenshoeder" en „Assepoester!' op. In het eerste stukje werd zeer aar dig uitgebeeld hoe een ondankbare prinses ten slotte door een prins in de gedaante van een varkenshoeder werd bekeerd. Daarna kwam „Assepoester" vertellen van haar leed en haar geluk, toen ze van een arm en miskend meisje plotseling de bruid van een schone prins werd. De costuums, het spel en het decor waren af. Ademloos leefde de zaal met de avonturen van de beide sprookjesfiguren mee en applaudisseer de luid als alles goed afliep. Ten slotte verscheen de heilige man weer op het toneel, om alle kinderen tot weerziens het volgend jaar toe te roepen. Voor (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Voor moed, beleid en trouw (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Gekooide meisjes (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Movie 'Crazy (alle leeftijden)Victoria Theater, 8 uur: River Lady (18 jaar). WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag; aanvang der voorstellingen 2.30 en 8 uur. Gulden Vlies, 8 uur Toneelgroep „Co- media": „Een vreemd meisje". De Nieuwe Doele, 8 uur: „De geloofs leer van de Oud-Katholieke Kerk". 6 x DAAGS GRATIS KOPEN BIJ VET De gratis kooptijden waren Maandag: 9.33—9.43; 10.47—10.57; 12.33—12.43; 13.47—13.57; 18.02—18.12; 19.23—19.33. (Adv.) Alkmaarse schaakclub VVV Voor de wintercompetitie, waarvoor belangstelling bestaat, werden gisteravond de volgende resultaten be haald in de diverse klassen. Hoofdklasse: D. AppelA. Haksteen Vzy2, J'. VeisR. Pijning 10, drs P. VreekenE. G. Kayser y2A Vis—W. Kwak 0—1, P. Hoekstra— C. Meyer 10. Eerste klasse: J. de WaalJ. Schuur man 10, dr. F. Helderir. van Ros- sum du Chattel 10, A. TegelP. Groenenberg 01, P. v. d. StruysH Dagelet 10, J. MaatsG. Groene- woud 10. Tweede klasse: B. VeltmanC. Meyer Jr. 01, J. BastiaanseP. Holz- mann Vsj/j, J. de WolfC. v. Oor schot 01, L. WortelN. de Jong 01, J. MeiboomD. Oudes 01. Derde klasse: J. BakkerH. Arntz 0—1, F. Fabermevr. Dagelet 01, M. WoltersG. v. Amstel 01. Auto te water gereden Gisteravond omstreeks vijf uur reed een kleine luxe auto uit de richting St. Pancras naar Alkmaar. In de bocht bij de Halvemaansbrug is de wagen vermoedelijk door de gladheid van de weg geslipt en, in een sloot gereden De bestuurder, de heer O. uit Alkmaar, kwam met een nat pak en de schrik vrij. TAPPERS MOGEN NIET SLIJTEN Die spreuk is al versleten, maar ze werd weer „getapt", toen tegen een caféhouder proces-verbaal werd opge maakt, omdat hij sterke drank had verstrekt voor gebruik elders dan ter plaatse. Hij was alleen in het bezit van een tapvergunning en voor de ver koop voor gebruik elders dan in het proeflokaal moet men in het bezit zijn van een slijtvergunning. GRATIS KOOPUUR HILCKMANN Dit was Zaterdag 910 en Maan dag 12.30—1.30. (Adv.) ieder van hen was er een geschenkje. De uitreiking hiervan besloot de voor de schooljeugd vast onvergetelijke mid dag. Nog enkele dagen slechts zal de Sint in onze stad vertoeven om dan weer naar het zonnige Spanje terug te keren. Niettegenstaande de meer dan ongunstige weersomstandigheden heeft een groot aantal speurders zich de moeite getroost om de etalage's van onze adverteerders in ons nummer van 24 November af te neuzen om een eventueel aanwezige letter te noteren. De mees ten zijn daarin volkomen geslaagd! Uit de bus kwamen 18 gelukkigen, t.w.; Ie prijs ƒ50.J. v. d. Berg, Middengeestweg 22, Bergen (N.-H.) 2e prijs 25.M. Beers, Groot Nieuwland 52. 3e prijs ƒ15.C. J. Klugt, Hekelstraat 10. 4e prijs ƒ15.Mevr. Absil, Snaarmanslaan 75 5e prijs ƒ10.A. Jager, B. Bottemannestraat 60. 6e prijs 10.A. v. d. Hoven, Millstraat 3. 12 troostprijzen ƒ2.50: Wed. C. Kaal, woonschip „Pum", Helderseweg. A. Godijn, Fnidsen 73. Mevr. A. Rentenaar, Rembrandtstraat 18. H. Veenstra, B. Bottemannestraat 36. P. Olivier, Boomkampstraat 48. Mevr. B. Kroese, Laat 201. C. Smit, Achterdam 11. Mevr. M. Bol, Omval 3. Mevr. C. Kaal, Tienenwal 46. A. Heertjes, Stationsstraat 37. J. v. d. Nagel, Baansingel 56. T. Berger, Baanstraat 14. De prijzen (in waardebonnen) zullen wij de gelukkigen toezenden. Van deze gelegenheid maken wij tevens gebruik de winkeliers har telijk dank te zeggen voor hun spontane medewerking. Dat wij nazaten van Joost van de Vondel zijn moge weer eens blijken uit een epistel, dat één der inzenders bjj zijn inzending insloot. Wij mogen niet verzuimen dit oeuvre aan de openbaarheid prijs te geven en laten het hier in zijn oorspronkelijkheid volgen: Geachten Redacsie, De Alkmaarsche Courant heeft een actraksie, Een ieder is in Alkmaar in aksie, Letters zoeken in de etelazies, Bij de één vind je ze vlug en bij de ander is het apies. Het is een aardig werk je zien boeken, Overhemden, stroppen, gebak om te snoepen. Een vriend zij man wat ben je begonnen, Ik zij och man ze doen het oude en jongen. Met St. Nicolaas vind je raren zaken, Maar je moet je toch vermaken. Dank daar voor de Alkmaarsche Courant, Die is voor de preizen wel garant. Stremmingsdag De dag van gisteren stond in het teken van de verkeersstremmingen. Het begon 's morgens om kwart over tien, toen een vrachtauto, die met stro geladen was, een grote vracht over het gehele brugdek deponeerde, kennelijk als presentje voor het paard van St. Nicolaas, dat enkele uren la ter in die buurt zou arriveren. De weg gebruikers waren echter met het presentje van een dierenvriend niets content. Het duurde tien minuten voor de stro-auto zijn reis kon voortzetten. Kwart vóór drie klemden een vrachtauto en een wagen van de ge meentelijke reinigingsdienst zich in de Houtitil tegen elkander. De vracht auto, die uit de richting Waagplein kwam moest teneinde de vuilnisauto te kunnen passeren over het trot toir rijden. De wielen gleden echter van de gladde stoepstenen af, zodat de wagens muurvast tegen elkander kwamen te zitten. Het verkeer moest worden omgelegd tot na een half uur de beschadigde wagens na veel ma noeuvreren elkander node loslieten. Een vrachtauto, die met zand gela den was, ging onvrijwillig over tot bestrijding van de gladheid op het kruispunt WesterwegScharloo, toen onder veel lawaai de achteras brak. Het zand moest worden verladen en de vrachtauto weggesleept. Sint Nicolaas voor invaliden Het bestuur van de afdeling Alk maar van de Algemene Nederlandse Invalidenbond deelt mede, dat er Don derdag 7 December een St. Nicolaas- avond voor invaliden zal worden ge houden in het gebouw „Waakt en Bidt". Aanvang 8 uur. Aller opkomst gewenst. De slachtveemarkt van Maandag Ofschoon het aantal koeien, vergeleken bij verleden week, minder was, bleek de aanvoer toch voldoende om aan de vraag te kunnen voldoen. De handel was dan ook bijzonder stug, met noteringen voor de allerbeste kwaliteit van 2,402,60 en voor de overige dieren tot 2,40 per kg. Weinig nuchtere kalveren, die stug en tegen hoge prijzen zijn verkocht. Voor de schapen bestond wel belangstelling, doch de handel in deze dieren, die betrek kelijk ruim aanwezig waren, is de gehele morgen stug gebleven. De hoge noteringen n.l. van 2,20—/ 2,40 per kg geslacht, zijn hiervoor als reden aan te geven. Bij de aanvang der markt was de han del in de varkens, die minder in aantal waren dan verleden week, matig te noe men. Later ontwikkelde deze zich echter voor de spekvarkens tot vlug. Het meren deel van de aanvoer bestond uit lichte dieren, terwijl ook het kwantum zeugen nogal ruim was. De prijzen die gegeven zijn met korting op 't levende gewicht, waren vrijwel 4 cent per kg hoger dan verleden week. Burgerlijke Stand Geboren: Martin, z. van A. van Tienen en A. W. Peek. - Theodoras P., z. van W. Wester en C. E. Staadegaard. Overleden: Johannes Holman, 53 jaar, gehuwd met A. Holman. OVERTREDING INENTINGSWET Het befaamde „pokkenbriefje" wordt nog steeds verlangd wanneer een nieuwe leerling de lagere school betreedt teneinde in deze tempel der wetenschap te worden rondgeleid. Nu kan men weigeren het kind te laten vaccineren, maar dan wordt men op geroepen om de reden van de weige ring uiteen te zetten. Niet gevolg ge ven aan een oproeping heeft proces verbaal tengevolge. Twaalf ingezetenen van onze stad moesten dat tot hüh schade ondervinden. WERKGEVERS BEKEURD Twee Alkmaarse werkgevers kre gen een proces-verbaal, omdat ze zon der toestemming van de arbeidsin spectie hun personeel overwerk had den laten verrichten. De Sint in Heiloo Talloze plaatsgenoten hebben reeds ondervonden, dat de goede bisschop uit Spanje met zijn knecht Piet, ook dit jaar weer onze plaats heeft be zocht. Na langdurige en gevaarlijke tochten over de daken, die vannacht af en toe zeer glad waren, vond de heilige man toch nog tijd even een be zoekje te brengen bij de jeugdafdeling van de Foresters, waar hij vermanende of goedkeurende woorden sprak, net zoals het uit kwam. De kinderen van verschillende la gere- en kleuterscholen toonden thuis gisteren ook trots handjes vol lekkers „allemaal van Sinterklaas". Ook vandaag is de Sint weer aller wegen actief, ondanks zijn hoge leef tijd en een niet ongevaarlijk griepje Het zal een drukke dag worden, want vanavondEnfin, we hopen ervoor ieder het beste van! Voor meerdere functies bedankt De heer A. Greeuw die het vorig jaar aan de Landelijke Bond voor Staatspensionnering had toegezegd di verse spreekbeurten te zullen ver vullen heeft zich genoodzaakt gezien voor diverse plaatselijke functies te bedanken. Vorige week bedankte hij reeds als bestuurslid van de Bond voor Staatspensionering, afdeling Heiloo, de zer dagen heeft hij dit ook gedaan voor de functie van 2e voorzitter van de Middenstandsvereniging „De Hemi", afdeling Heiloo en voor zijn functie in het comité „Ouden van Dagen". VERKEERSONGEVAL Een luxe auto, die op de Heerenweg te Heiloo reed, slipte plotseling en kwam daardoor in botsing met een autobus. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Beide wagens werden licht beschadigd. viiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiHHiiniiiiinniiiiiiiniiiiiiiiiiiii In verband met het SINT NICOLAASFEEST zullen onze Magazijnen eerst vanaf zijn vkoom DKKKSJIAXN ülllllllllllllll! Spoed mei kerkrestauratie Onlangs schreven we over het uitblijven de restauratie van de Ned. Herv. kerk T toren,ondanks het feit dat alle voorbereide A plannen in orde zijn gebracht en dat ook 1951 deze restauratie nog niet bij de Zaterdagavond was het in de Prins Hendrik Stichting feest voor de oudjes en vele genodigden uit het dorp, die de nitvoering mochten bijwonen, gegeven door de Show-band van de KNSM. Zij hebben kunnen genieten van mu ziek en zang in bonte variatie. Ook St. Nicolaas woonde deze avond bij, ver gezeld van twee Zwarte Pieten, die on der grote hilariteit op een fietsje en per autoped de zaal binnenreden. Verschil lende „jongens en meisjes" van 70 jaar en ouder werd bij de Sint geroepen! Vooral degenen die niet geroepen wer den hadden natuurlijk schik, to'én b.v. een jongetje van 76 jaar de vermaning kreeg, de zoveel jongere kinderen, van 70 jaar en zo, niet te veel te plagen! Ook de meisjes, die van het toneel te rugkwamen met de duidelijk zichtbare gevolgen van een zoen van Zwarte Piet, werden welgemeend uitgelachen. De ge nodigden werden dit keer gespaard, maar St. Nicolaas beloofde het volgen de jaar terug te komen om hen eens onder handen te nemen. Het was voor de oudjes een genotvolle avond, te meer, waar er rijkelijk getracteerd kon worden, dank zij de opbrengst van de bazar van handwerken enz., die deze zomer gehouden werd. Burgemeester Niele maakte zich tot tolk van de aan wezigen door aan het slot met hartelijke woorden te bedanken voor ai het ge- bodene. Plastische taal Hendricus E. uit Egmond aan Zee stond gisteren voor de Politierechter in Alkmaar, mr. R. W. J. van den Wall Bake terecht, omdat hij enige tijd ge leden wat al te plastische taal bezigde. Toen een klant kwam klagen over een door hem geleverd stuk materiaal en daarbij liet doorschemeren dat hij wel eens zou kunnen vergeten te betalen, werd E. kwaad en riep: „Als je niet betaalt sla ik je r..kop d'r af". Met die oplossing nam de klant geen genoegen en diende een aanklacht in. E. verklaar de gisteren voor de Politierechter dat hij gedacht had dat de klant op een ander, groter bedrag gedoeld had. Overeenkomstig de eis van mr. J. C. V. Meischke werd de handelaar veroor deeld tot f 10.subs. 5 dagen. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter J. M., z. van J. P. Schipper en N. van Leijen. Kniertje, d. van P de Graaff en M. A. van Baar. Mr.riannp. d. van J. Wijker en M. Grin. Nelly F., d. van J. Visser en F. Zwart. Astrid, d. van A. Wijker en D. Gravenmaker. Ondertrouwd: Huibert Konijn en Afi- na J. Heere. Hubertus J. Zentveld en Fran- cisca van Norden (won. te Amsterdam). Getrouwd: Douwe D. de Vries (won. to Alkmaar) en Wilhelmina G. Riksma. O v e r le d e n: Maria R. Hofman, 84 jaar. echtg. van W. P. Baltus. Jacob Voerman, 81 jaar, weduwnaar van M. J. Verbrugge. Theodoras E. Hoppener, 4 weken. Gerritje Groen, 52 jaar, echtg. van H. Groen. Trijn tje Prins, 21 jaar (overl. te Alkmaar). - Albertus Schuitemaker, 71 jaar, weduwnaar van A. Bot. Comelis Butter, 72 jaar, echtg. -an T. Ootes (overleden te Alkmaar). SINT NICOLAAS OP BEZOEK Zaterdagmiddag bracht Sint Nicolaas een bezoek aan onze gemeente, op ver zoek van de middenstandsvereniging. Begeleid door het fanfarecorps Lamo raal van Egmond uit Egmond aan den Hoef, trok hij te paard het dorp door met Zwarte Piet. Bij het gemeentehuis ontving burgemeester Niele de stoet en sprak een woord van welkom, dat door Sint Nicolaas beantwoord werd. Daar na gaf de fanfare toepasselijke liede ren ten beste, waarna de heilige per auto weer vertrok, 's Avonds was hij echter met Zwarte Piet weer aanwezig in de zaal van het verenigingsgebouw om het feest bij te wonen van de oud- katholieke jeugdgroepen. De jongelui hadden een gezellige avond met zang. toneel enz., terwijl ze danig getrac teerd werden en allen een pakje met geschenken ontvingen. ZEEVOGELS 1AOG 1 1—0 Het zware veld deed veel afbreuk aan het spelpeil. Voor de rust wogen de par tijen tegen elkander op. In deze periode wist Z. de leiding te nemen, dank zij een goedkoop doelpunt. Na de rust gaf AOG de toon aan, doch de hechte Z-defensie wist alle aanvallen af te slaan. Hoewel AOG tWee maal een 13 meter-worp kreeg toegewezen, waarvan er één naast werd gegooid en de ander keurig door de keep- ster werd gestopt, wist de thuisclub haar voorsprong tot het einde te behouden Z. gaat nu met vier punten voorsprong ste vig aan de kop. KERKELIJKE VERKIEZING Bij de gisteren gehouden verkiezing van- weg'e de Ned. Herv. Gemeente werd herkozen als ouderling de heer L. Appel. In de vaca ture van diaken, wegens bedanken van de heer W. Dekker, werd benoemd de heer A. P. Koeman. voor Provincj, op het programma stond. De verschillende sub sidies zijn reeds toegezegd. Het wachten schijnt enkel nog op het rijk, dat ook wel de subsidi heeft toegezegd, maar nog niet beschikbaar gesteld. Het gemeentebestuur is thans voornemen op spoed aan te dring'en, gezien de desolate toestand van het bouwwerk. VERZOEK OM VERKEERSBORD „SCHOOL" Het gedeelte Dorpsweg vanaf gemeentehuis, brug tot de openbare lagere school is, wege^ de voormalige doorrijstal, die het uitzicht be. neemt, een gevaarlijk gedeelte voor het verkeer Dit - klemt te meer, waar op dit gedeelte dj kleuterschool en de openbare lagere school zijn. Reeds deden zich hier dit jaar bijna twee emi stige ongevallen voor. Het valt ongetwijfeld toe te juichen dat het gemeentebestuur heeft gemeend pogingen het werk te moeten stellen om hier de bekends borden met de waarschuwing „School" als op. I schrift geplaatst te krijgen. BLIJ SINTERKLAASFEEST Voor de kinderen vanaf drie jaar tot en met I de derde klasse der lagere school werd in café I Kossen een Sinterklaasfeest gegeven. Bij het zing'en van „Sinterklaas" kom maai I binnen met je knecht" verscheen de Sint metl Piet, waarna hij verwelkomd werd door meester I Koppenol. Nadat nog enkele liederen gezon.l gen waren, was het woord aan Sint. Verschil. I lende kinderen gingen bij de Sint op „audiën. I tie". Er werd getracteerd en tot slot verteld» I Sint het mooie verhaal van „De Gelaarsd» Kat". Vanzelfsprekend kregen de daarvoor ia I aanmerking komende kinderen ook een cadeau. I Op de bres voor „Het Tehuis" Met man en macht is men bezig aan I de actie voor het tehuis van Ouden van Dagen te Koedijk. De muziekvereni ging „Aurora" gaf de eerste stoot en verdiende met de rondgang door dorp vierhonderd gulden voor „Het I Tehuis". Het tweede offensief wordt a.s. Zondag ingezet door de plaatselijke cabaretvereniging, die dan een geva rieerd programma zal brengen, waar- van de opbrengst geheel voor het te huis bestemd is. Een bal, onder leiding van een uitstekende band zal het pro gramma besluiten. De bedoeling van de cabaret-avond, waarvoor de toegangsprijs op 75 cent I is gesteld, is, ook het jonge volkje van buiten de gemeente een steentje voor het goede doel te laten bijdra gen. Zoals bekend, wordt het tehuii I door de gemeente gebouwd, maar voor zoveel zaken, die het interieur gezellig I kunnen maken, kan de gemeente geer, I gelden voteren. In dit opzicht is het I woord dus aan de burgerij. Wat be- f treft de loterij ten bate van het tehuis, ze blijkt haar woordje te kunnen doen De Flierefluiters speelden] „De Kribbebijter" Zondagavond trad het toneelgezfl schap „De Flierefluiters" uit Lanif meer op ia de zaal van de heer JaJ Schuit met „De Kribbebijter", een vrtl lijk spel in drie bedrijven van Ottll Schwarz en Max Reimann. De toehoor! ders leefden intens mede met dit uit-l stekende blijspel en lachten telkenil naar hartelust. Tijdens de spannendtl momenten was het soms ademloos still en iedereen was dan in de ban van heil uitmuntende spel. Roel Steinvoorte isl zijn rol van de Baron (oom Loek) stak I boven alles uit, hoewel ook de ande-l ren zeer goed spel ten beste gaven. Hall langdurig applaus was dan ook well de beste beloning voor deze genotvollt| avond. Brandgevaar is nog groot Verschillende malen is er van ge meentewege op gewezen, hoe groot he brandgevaar is van verkeerd gecoj-l strueerde schoorstenen. Het is zelfs zo-1 ver gekomen, dat de brandweercom-1 mandant alhier zich vrijwillig ter be- f schikking stelde om de schoorstenen te controleren en andere aanwijzingen I en inlichtingen te geven. Dit alles heelt I echter tot heden toe nog niet mogen I baten. In enkele weken tijd hebben I zich in onze gemeente reeds verschil- f lende schoorsteenbrandjes voorgedaan I Meestal was de oorzaak dezer branden het niet vegen der schoorstenen of foutieve constructie. Vooral bij een harde wind, zoals i' j laatste dagen, zijn schoorsteenbrandjes I zeer gevaarlijk en als er iets fout loopt I is er niets meer te redden. De meeste I mensen zijn zich niet bewust, welk ge- vaar hierin schuilt, doch laten wij als I voorbeeld de branden in Wervershoofj en Zuid-Scharwoude voor ogen hou-l den. Er kunnen ook mensenlevens I mee gemoeid gaan, zoals daar is geble-f ken. Laat dit dan als laatste waarschu-l wing gelden en indien men de schoor-l steen niet vertrouwt, wende men zkfl tot de brandweercommandant: Al Schram, Bovenweg 200, die u alle g£'| wenste inlichtingen verschaft. Wijzi iging in het voetbalprogramma In het voetbalprogramma voor ZonJ dag zijn enkele wijzigingen en aanvul lingen gekomen. KFC komt inplaa'l van tegen RCH tegen Haarlem uit in district IE werd de wedstrijd Mü'f ritsPSV ingelast. De overige aanvullingen zijn: 3A: GVO—Kinheim, ZW-lW' Alkmaarse Boys—Velsen. 3B: DECAlways Forward. 3C RapiditasAllen Weerbaar. Gisteren is in aanwezigheid v3" prinses Wilhelmina het tachtigjarig staan van de Rijksacademie voor BW' dende Kunsten te Amsterdam plechtig herdacht. Er is een gedenksteen huid ter nagedachtenis van de in oorlog omgekomen kunstenaars. De Gemeenteraad van Bergen aan de vooravond van St. Nit langdurig gediscussieerd over agenda, die in eerste oogopslag veel tijd zou vergen. De vroed: was blijkbaar in de surprise-stem en bleef tot na het middernach uur bijeen. Veertig automobilisten hebben met een verzoek tot B. en W. ge om het eenrichtingsverkeer op de gerweg, die thans van een nieuw dek wordt voorzien, weer in te st Burgemeester Huygens deelde i dat dit vooralsnog onmogelijk is. dra de paklaag in het westelijk deelte gelegd is, zal het verkeer over de Bergerweg geleid kunnen den, Tot zolang moet men zich ongemak getroosten en de route vi; gendijk of Groeneweg kiezen. B. zullen een open oog hebben vo: belangen van het verkeer. Ovei zijn reeds 92 ontheffingen verlet De heer Hemelrijk (P. v. d. A.) innerde eraan, dat het werk is a nomen met de bepaling, dat het keer doorgang zou vinden en dooi del van rijplaten over het link deelte geleid zou worden. Nu me niet aan deze bepaling houdt, we niet alleen ontstemming bij de mobilisten, maar ook bij de a aannemers. Spr. vroeg zich af oi de onmogelijkheid niet voorzien en dit niet van invloed had ki zijn op de aanneemsom. Indien dit vooruit verteld had, zou spr. gevoeld hebben voor het verbf van de Bergerweg in een wint zoen. De voorzitter was van meninj de aanneemsom onveranderd wa bleven. Het afsluiten van de Bi weg is op verzoek van de politi schied, daar deze in het berijdei het westelijk gedeelte gevaar za aannemer heeft op de Kogendijl wijkplaatsen gemaakt. Deze dijl wel als de Groeneweg kunnen he keer aan en zullen daardoor nie pot gereden worden. Anders is hi de opgebroken Bergerweg, voor; we een zeer natte herfst hebben Nadat de heer Hemelrijk nog had aangedrongen het ongerief t perken en de heer Ellis gem cm: had, dat de weg reeds afgeslote: toen de zaak in de Commissie va meentewerken besproken was, de heer Broersma (CPN) voor dc nog eens in de commissie te bek Het slechte weer is z.i. zeker macht geweest, al kan niet or worden, dat hier een bestekswij plaats vond, die niet door de r; goedgekeurd.- De discussie werd ten met de opmerkingen van mr (Prot. Chr.), die het rijden ov< Bergerweg inderdaad gevaarlijk te en de heer Swaag (VVD), di mening is, dat de Kogendijk scha ondervinden door het omleggen verkeer. Schoonheidskv Op een beroepschrift van de P. Hajonides v. d. Meulen tege besluit van B. en W. waarbij zij: zo-ek om vergunning tot uitbr van zijn woonhuis Guurtjeslas werd afgewezen, werd afwijzer schikt. B. en W. hadden de hee: Meulen geadviseerd de uitbreidir ander aanzien te geven, daar zij werp minder fraai was. De heei Meulen had echter in zijn voor: volhard en voerde als reden aa het plan van Gemeentewerker 1000.duurder zou kosten. H gerde hierover verder te pratei college kon voor deze houding bewondering hebben en ontkend tinent, dat het ontwerp meer zo ten. Na enige discussie verenig raad zich met het standpunt en W. De heer v. d. Meulen zal de suggestie van B. en W. k aanvaarden, dan wel met een plan komen. In dit verband vc heer D r i e s s e n (KVP) het der elegant, dat de directeur v; meentewerken, die B. en W. ad' tevens zitting heeft in de Wels commissie, waarin hij zijn eige viezen kan bepleiten Het verzoek van de „Riofilms om vrijstelling van vermakelijl belasting voor de film „Maria ti" kon niet worden ingewillij meer waar het hier niet een culturele film betreft. De heer Ellis (KVP) koi niet verenigen met de aanvullir de politieverordening, waarbi, binnen de bebouwde- kom ve wordt met windbuksen te schit Hij zag liever een verbod voc sonen tot zestien jaar. De burgen had er geen bezwaar tegen verg gen voor ouderen af te geven, voorstel werd met de stem van c Ellis tegen aanvaard. Tot onde: aan de openbare lagere school de heer L. R. Lambeck te Sap] benoemd. Het voorstel tot het O] uitkeren van het voorschot vt procent van de wedde of het lo het daarvoor in aanmerking k gemeentepersoneel kon niet de keuring van de KVP-fractie v gen. De heer Ellis zeide, niet t nen instemmen met de wijze de eerste en tweede loonronde uitgekeerd. Hij had liever een gezien afhankelijk van de gezins en het inkomen. Met de huidige ling komen de grotere inkomens gunstiger positie. De burgemeest het hiermede in principe eens. di betreft hier een landelijke re Eenzelfde geluid liet mr. Sluis „Wij dienen echter de fout van gering tg aanvaarden, daar ande:

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2