Nog geen verkeer op de Bergerweg Purmerend kreeg een modern en doelmatig autobusstation Bergen draagt tien woningen over aan woningbouwverenigingen Onderhandelingen over het „Oude Hof" Oterleek Aanrijding De eerste sneeuwman De Naco verbindingsschakel tussen stad en platteland Half December officiële ingebruikneming EENZAME BUITENPOST Fori Spijkerboor krijgt een nieuwe bestemming Sinds 15 November terug onder beslag Vijf December DINSDAG 5 DECEMBER 1950 over het uitblijven van Ned. Herv. kerk en T, dat alle voorbereidende ebracht en dat ook voot rog niet bij de provinei, id. De verschillende sub egd. Het wachten SchiinI dat ook wel de subsidi, r nog niet beschikbaar x is thans voornemens igen, gezien de desolate 1EERSBORD „SCHOOL* vanaf gemeentehuis, lagere school is, wegen, tal, die het uitzicht be. jedeelte voor het verkeer vaar op dit gedeelte dé enbare lagere school zijn. dit jaar bijna twee en*! d toe te juichen dat het gemeend pogingen 1Q om hier de bekende huwing „School" als op. ijgen. RKLAASFEEST drie jaar tot en met igere school werd in café sfeest gegeven. „Sinterklaas" kom maar verscheen de Sint met lkomd werd door meester l enkele liederen gezon- voord aan Sint. Verschil, bij de Sint op „audiën. en tot slot vertelde iaal van „De Gelaarsde kregen de daarvoor in ook een cadeau. s voor „Het huis" cht is men bezig aan ehuis van Ouden van De muziekvereni- f de eerste stoot en rondgang door het gulden voor „Het :ede offensief wordt t door de plaatselijke die dan een geva- zal brengen, waar geheel voor het te len bal, onder leiding de band zal het pro- an de cabaret-avond, ;angsprijs op 75 cent k het jonge volkje imeente een steentje loei te laten bijdra- d, wordt het tehuis gebouwd, maar voor het interieur gezellig an de gemeente geen n dit opzicht is het le burgerij. Wat be- bate van het tehuis, woordje te kunnen liters speelden ibbebijter" ad het toneelgezel' fluiters" uit Lands, aal van de heer Jac. Iribbebijter", een vro- bedrijven van Otto Reimann. De toehoor- as mede met dit uit en lachten telkens 'ijdens de spannende :t soms ademloos stil lan in de ban van het Roel Steinvoorte in iron (oom Loek) stak hoewel ook de ande- 1 ten beste gaven. Het s was dan ook wel voor deze genotvolle ir is nog groot ïalen is er van ge- ewezen, hoe groot het 'an verkeerd gecon- enen. Het is zelfs zo- t de brandweercom- ich vrijwillig ter be- om de schoorstenen andere aanwijzingen geven. Dit alles heeft toe nog niet mogen weken tijd hebben eente reeds verschil- brandjes voorgedaan, orzaak dezer branden r schoorstenen of een ie. harde wind, zoals de schoorsteenbrandjes als er iets fout loopt te redden. De meeste niet bewust, welk ge- t, doch laten wij a's nden in Wervershoof ude voor ogen hou- i ook mensenlevens zoals daar is geble* als laatste waarschu- ïdien men de schoor- iwt, wende men zich eercommandant: A. g 200, die u alle Se' n verschaft. >rogramma rogramma voor Zon- ■ijzigingen en aanvul- KFC komt inplant' egen Haarlem uit •d de wedstrijd Man- ruilingen zijn: nheim, ZWIV" -Vel sen. iys Forward, lllen Weerbaar. in aanwezigheid vaB a het tachtigjarig W' sacademie voor Bee Amsterdam pleeh i» en gedenksteen on' itenis van de in kunstenaars. De Gemeenteraad van Bergen heeft aan de vooravond van St. Nicolaas langdurig gediscussieerd over een agenda, die in eerste oogopslag niet veel tijd zou vergen. De vroedschap was blijkbaar in de surprise-stemming en bleef tot na het middernachtelijk uur bijeen. Veertig automobilisten hebben zich met een verzoek tot B. en W. gericht om het eenrichtingsverkeer op de Ber- gerweg, die thans van een nieuw weg dek wordt voorzien, weer in te stellen. Burgemeester Huygens deelde mede, dat dit vooralsnog onmogelijk is. Zo dra de paklaag in het westelijk ge deelte gelegd is, zal het verkeer weer over de Bergerweg geleid kunnen wor den. Tot zolang moet men zich enig ongemak getroosten en de route via Ko- gendijk of Groeneweg kiezen. B. enW zullen een open oog hebben voor de belangen van het verkeer. Overigens zijn reeds 92 ontheffingen verleend. De heer Hemelrijk (P. v. d. A.) her innerde eraan, dat het werk is aange nomen met de bepaling, dat het ver keer doorgang zou vinden en door mid del van rijplaten over het linkerge deelte geleid zou worden. Nu men zich niet aan deze bepaling houdt, wekt dit niet alleen ontstemming bij de auto mobilisten, maar ook bij de andere aannemers. Spr. vroeg zich af of men de onmogelijkheid niet voorzien heeft en dit niet van invloed had kunnen zijn op de aanneemsom. Indien men dit vooruit verteld had, zou spr. meer gevoeld hebben voor het verbeteren van de Bergerweg in een wintersei zoen. De voorzitter was van mening, dat de aanneemsom onveranderd was ge bleven. Het afsluiten van de Berger weg is op verzoek van de politie ge schied, daar deze in het berijden van het westelijk gedeelte gevaar zag. De aannemer heeft op de Kogendijk uit wijkplaatsen gemaakt. Deze dijk. zo wel als de Groeneweg kunnen het ver keer aan en zullen daardoor niet ka pot gereden worden. Anders is het met de opgebroken Bergerweg, vooral nu we een zeer natte herfst hebben. Nadat de heer Hemelrijk nogmaals had aangedrongen het ongerief te be perken en de heer Ellis gememoreerd had. dat de weg reeds afgesloten waf toen de zaak in de Commissie van Ge meentewerken besproken was, stelde de heer Broersma (CPN1 voor de zaak nog eens in de commissie te bekijken. Het slechte weer is z.i. zeker over macht geweest, al kan niet ontkend worden, dat hier een bestekswijziging plaats vond, die niet door de raad is goedgekeurd.' De discussie werd beslo ten met de opmerkingen van mr. Sluis (Prot. Chr.l, die het rijden over de Bergerweg inderdaad gevaarlijk acht te en de heer Swaag (VVD), die van mening is, dat de Kogendijk schade zal ondervinden door het omleggen van 't verkeer. Schoonheidskwestie. Op een beroepschrift van de heer P. Hajonides v. d. Meulen tegen het besluit van B. en W. waarbij zijn ver zoek om vergunning tot uitbreiding van zijn woonhuis Guurtjeslaan 16 werd afgewezen, werd afwijzend be schikt. B. en W. hadden de heer v. d. Meulen geadviseerd de uitbreiding een ander aanzien te geven, daar zijn ont werp minder fraai was. De heer v. d. Meulen had echter in zijn voornemen volhard en voerde als reden aan, dat het plan van Gemeentewerken hem ƒ1000.duurder zou kosten. Hij wei gerde hierover verder te praten. Het college kon voor deze houding geen bewondering hebben en ontkende per tinent, dat het ontwerp meer zou kos ten. Na enige discussie verenigde de raad zich met het standpunt van B. en W. De heer v. d. Meulen zal alsnog de suggestie van B. en W. kunnen aanvaarden, dan wel met een nieuw plan komen. In dit verband vond de heer D r i e s s e n (KVP) het min der elegant, dat de directeur van Ge meentewerken, die B. en W. adviseert tevens zitting heeft in de Welstands commissie, waarin hij zijn eigen ad viezen kan bepleiten Het verzoek van de „Riofilms N.V." om vrijstelling van vermakelijkheids belasting voor de film „Maria Goret- ti" kon niet worden ingewilligd te meer waar het hier niet een strikt culturele film betreft. De heer Ellis (KVP) kon zich niet verenigen met de aanvulling van de politieverordening, waarbij het binnen de bebouwde- kom verboden wordt met windbuksen te schieten. Hij zag liever een verbod voor per sonen tot zestien jaar. De burgemeester had er geen bezwaar tegen vergunnin gen voor ouderen af te geven. Het voorstel werd met de stem van de heer Ellis tegen aanvaard. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school werd de heer L. R. Lambeck te Sappemeer benoemd. Het voorstel tot het opnieuw uitkeren van het voorschot van vijf procent van de wedde of het loon aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel kon niet de goed keuring van de KVP-fractie wegdra gen. De heer Ellis zeide, niet te kun nen instemmen met de wijze waarop de eerste en tweede loonronde toerden uitgekeerd. Hij had liever een bedrag gezien afhankelijk van de gezinsgrootte en het inkomen. Met de huidige rege Bng komen de grotere inkomens in een gunstiger positie. De burgemeester was net hiermede in principe eens. doch het betreft hier een landelijke regeling. ®"7f>,fde geluid liet mr. Sluis horen dienen echter de fout van de re gering ts aanvaarden, daar anders onze ambtenaren in een nadelige positie ko men in vergelijking met collega's in andere gemeenten", aldus deze spreker. De heren Wittebrood, Ranzijn en Ellis stemden tegen het voorstel. Een regeling betreffende het toeken nen van gemeentewege van een tege moetkoming in de kosten van vrijwil lige ziekenfondsverzekering werd na een serie op- en aanmerkingen van de heer Ellis aangehouden en zal in de Commissie van Sociale Belangen nader onder het oog worden gezien. Hamerstukken Geen bezwaar werd gemaakt tegen de wijziging van de verordening op de heffing en invordering van precario rechten en het opnieuw vaststellen van de verordening op het beheer van het bedrijf Gemeentewerken. Het vergun ningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein zal voortaan voor een nieuw bedrijf f 170 in plaats van 100 bedragen. Het maximum-tarief van het hotelvergunningsrecht werd ge bracht op 45 per jaar, terwijl het ver- lofsrecht werd verhoogd van 25.tot 45.De raad verenigde zich verder met de aankoop van een terrein aan de z.g. Gasweg, groot 2450 'm2 van de gemeente Alkmaar voor de som van 2200.B. en W. overwegen het ter rein te gebruiken voor de bouw van een viertal kleinere woningen in twee blokken van twee ten behoeve van ouden van dagen. Voor de opruiming van het op het strand liggende puin kregen B. en W. een bedrag van 1000. Op een vraag van de heer Driessen of ook de veenplaten verwijderd zullen worden, moest de voorzitter ontken nend antwoorden. Dit is zowel door Rijkswaterstaat als door de heer Taets van Amerongen sterk ontraden. Aan de heer H. Beuman te Rotterdam werd een perceel bouwgrond aan de Waldeck Pyrmontlaan, groot 1015 m2 'vooV 4000 verkocht. Hierop zal een woonhuis ge bouwd worden. De heer Broersma (CPN) vroeg of in de voorwaarden wordt opgenomen, dat bij het afbran den of slopen van het huis op dit ter rein slechts toestemming wordt ver leend voor het bouwen van één huis. „Wij weten niet wat kan gebeuren", al dus de heer Broersma. „Misschien ko men de Duitsers of Russen, die het huis afbranden of slopen". Mr. Sluis: „Hè? Doen de Russen dat ook?" Op een vraag van de heer Ellis deelde de voorzitter mede, dat het Grondbedrijf spoedig tegemoet gezien kan worden. Hierin zal ook o.m. het Dorpshuis worden ondergebracht. De gemeente heeft het proces met vlag en wimpel gewonnen en is thans eigena resse van het Dorpshuis. De familie Dekker is veroordeeld in de kosten van het geding. B. en W. werden vervolgens gemach tigd een noodzakelijkheidsverklaring af te geven terzake van de oprichting en instandhouding van een opleidings school voor leraressen voor akte N XIX in de St. Josephstichting. Het college heeft daarbij bepaald, dat de kosten voor de gemeente Bergen niet meer zullen bedragen, dan die voor de bui tengemeenten. Verschillende raadsleden uitten be zwaren tegen het voorstel tot vaststel ling van een verordening, regelende het verstrekken van een bijdrage in de kosten van geneeskundige verzorging van het gemeentepersoneel. Zowel mr. Sluis als de heer Ellis verklaarden tegen tegenstander van het voorstel, waarna op advies van de heer Dries- s e n de zaak werd uitgesteld tot de be handeling van de begroting. Tegen het plan om het voordelig renteverschil in verband met de exploitatie van wo ningwetwoningen, na aftrek van de verplichte bijdragen aan het „reserve fonds" aan te wenden tot dekking van de negatieve saldi van de onderhouds- fondsen „Kogendijk" en „Zuidergeest" en het uitvoeren van onderhoudswer ken had de meerderheid van de raad geen bezwaar. Hetzelfde was het geval met het aangaan van kasgeldleningen voor 1951 Jot een maximaal bedrag van 1.400.000.hetgeen in verhouding tot 1949 en 1950 een verhoging van 160.000.betekent. De heer Taets van Ameron gen (WD) besteeg zijn stokpaardje en bepleitte het aangaan van vaste le ningen. De burgemeester was voor deze opmerking dankbaar en zal het in ge dachten houden. B. en W. zullen aan de Kroon voorstellen het maximum aantal vergunningen ingevolge de Drankwet te verhogen met twee. Aan vankelijk waren drie vergunningen aangevraagd, doch dit voorstel zou ze ker door de ministers wordena fgewe- zen. Overdracht van woningen. Langdurig werd van gedachten ge wisseld over het voorstel inzake over dracht van zes en vier woningen, resp. aan de algemene woningbouwvereni ging „Bergen" en aan de R. K. Wo ningbouwvereniging „Roomse Actie" Burgemeester Huygens lichtte het voorstel uitvoerig toe. Het betreft hier een proef, waarbij alleen de huisves tingsperikelen tot moeilijkheden zou den knnnen leiden. Deze zijn echter niet onoverkomelijk, daar de beslis sing uiteindelijk bij B. en W. en de Huisvestingseommissie blijft. De heer Taets van Amerongen was er in principe voor. Het exploiteren van woningen ligt niet op het terrein van de gemeente. Zijn partijgenoot, de heer J, Swaag was echter een andere mening toegedaan. De woningen aan het Veredijkje zijn gebouwd ter ver ruiming van de huisvestings-mogelijk- heden. „De huisvestingscommissie heeft reeds genoeg moeilijkheden, zodat wij er ons niet nog meer op de hals moeten ha len". Ook de heer Broersma kon het voor stel in een tijd van huizennood niet be wonderen. De woningbouwvereni gingen hebben met de overname een bijbedoeling aldus spr. Zij willen een zekere voorrang voor hun leden en daardoor zou onrecht gedaan worden. De heer Ellis juichte het plan toe. Hij vroeg naar de mogelijkheid de wo ningen aan de leden in huurkoop uit te geven. Dit is echter, door de minis ter verboden. De heer Hemelrijk was eveneens voor exploitatie door de wo ningbouwverenigingen. Er zijn inderdaad bezwaren, maar die wegen niet op tegen het feit, dat de leden van de woningbouwverenigin gen de huizen met meer liefde zullen bewonen en ze beter zullen onderhou den. Nadat de heer Broersma er nogmaals op geattendeerd had, dat on mogelijk onrecht is te voorkomen, con stateerde mr. Sluis, dat alle frac ties het in principe eens zijn. „Welnu laten wij dan het voorbeeld van Alk maar en Amsterdam volgen en de wo ningbouwverenigingen de vrijheid la ten om te beoordelen wie in de wo ningen toegewezen zullen krijgen. De burgemeester vond de ver gelijking met Alkmaar en Amsterdam niet juist. Hier in Bergen kunnen wij de zaak overzien. De huisvestingscom missie werkt uitstekend. Hij wilde echter gaarne toezeggen, dat bij ge lijke urgentie een lid van de woning bouwvereniging voorrang zou genie ten. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Het Oude Hof. Bij de rondvraag stelde de heer H e m e 1 r ij k de vraag hoe het staat met de onderhandelingen over de aan koop van het „Oude Hof". Twee jaar geleden bereikten de raad voorstellen over de verkaveling van de gronden rond het „Oude Hof". De raad heeft deze afgewezen, waarna B. en W. heb ben toegezegd met de eigenaar in on derhandeling te treden over de aan koop. Twee jaar hebben wij thans ge zwegen in afwachting van nadere ge gevens. Wij zijn door het uitbleven van enig nieuws teleurgesteld, doch dit ts niet erg als er geen kwaad is gesticht. Thans zag de heer Hemelrijk gaar ne bjj de begroting een nota hoe het met de onderhandelingen staat. De burgemeester kon de heer Hemelrijk reeds aanstonds mededelen, dat de gemeente een onderhandelaar heeft aangewezen om de zaak te taxe ren en besprekingen te voeren met de eigenaar, de heer Van Reenen. Bin nenkort zal verslag uitgebracht worden hoe de heer Van Reenen over de ge zichtspunten van B. en W. denkt. Op de begroting is reeds ruimte voor de aankoop van het Oude Hof gelaten. B. en VV. zullen in een nota de leden van de raad van de stand van zaken op de hoogte houden. De heer Broersma bracht ten slotte de kwestie-Van Ekster ter sprake, waarop wij, mede in verband met de ruimte, in ons blad van mor gen zullen terugkomen. Wat voor het grijpen lag Gedurende het tijdvak van 25 No vember tot 2 December werden aan het politiebureau te Bergen de vol gende voorwerpen als gevonden aangegeven: Zwarte portemonnaie met inhoud, paar kinderwanten, donker rode geruite shawl, ceintuur voor kin derjurk blauwrood geblokt, gummi regenmanteltje m. capuchon wit ge blokt, dolkmes met schede, contact sleuteltje, schaartje en nagelvijltje in étui, lichtbruine dameshandschoen, herenrijwiel, transportrijwiel, gebrei de kindermuts, wollen kinderwanten wit met bruin. De lijst van verloren voorwer pen over bovengenoemd tijdvak ver meldt: Wit kinderschoentje, Duitse herder bruinzwart, breiwerkje m. klu wen blauwe wol, gele krielkip, wild ieren herenhandschoen rechts, groene jongensjas, donkerblauwe portefeuille inh. plm. f 30, grijze gebreide linker handschoen, zakmes, gele wollen shawl, schoen, donkerblauwe gebreide heren handschoen, zakmes, geile wollen shawl, zwarte kinderwant m. Noors motief, paar bruine glacé dameshandschoenen, roodbruine shawl. Inlichtingen te bekomen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, telefoon 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur. Hout voor een kippenhok Voor de Politierechter te Alkmaar, mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, stond gisteren de Bergenaar J. J. B. terecht, die in afwachting van zijn von nis reeds gedetineerd was. B. was ten laste gelegd dat hij in September, Oc tober en November verschillende malen hout had ontvreemd bij in aanbouw zijnde huizen. Verdachte, die het hout zeide nodig te hebben voor het ver vaardigen van een kippenhok beriep zich er op dat hij een epilepticus is. In verband hiermede Werd besloten een geneeskundig rapport in te winnen en verdachte in afwachting daarvan ge vangen te houden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes, z. van J. Schotten en A. C. Hommert. Ondertrouwd: Bernardus H. A. G. (won. te Leeuwarden) en Maria C, Milten burg. Getrouwd: Gerrit Krapman en Dirkje Bol. Reinier Dekker en Agatha S. Nuijtjens. Overleden: Trijntje Muntjewerf, 91 jr, weduwe van L. de Beurs. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester is wegens ambtsbezig heden verhinderd op Donderdag 7 en 14 December spreekuur te houden. In ver band hiermede is het spreekuur nader vastgesteld op Vrijdag 8 en Zaterdag 16 December, morgens van 10—12 uur. Sinterklaas op bezoek Er heerste Maandagmorgen een ongekende drukte op het station: Sinterklaas werd ver wacht. Een ontelbare schare kinderen, waar tussen heel wat moeders met kleintjes op de arm, stonden in spanning uit te kijken naar de komst van het trammetje. Daar kwam eindelijk Bello aangewaggeld. Een oorverdovend gejuich overstemde de mu ziek van Bergen's Harmonie, die weer present was helaas nog zonder tamboers en een mar tiale tamboer-majoor. Geplaagd door de jicht bij het vochtige weer viel het de grijze bisschop te moeilijk om als vroeger zijn schimmel te bestijgen, waarom hij nu plaats nam in de door twee uitg'epluimde rossimenten getrokken lan dauer. Voorafgegaan door de muziek, die vrolijke wijsjes liet horen en omstuwd door de enthou siaste menigte, ging het nu door het dorp naar het Raadhuis, waar de burgemeester de hoge bezoeker het welkom toeriep. En toen ging het weer verder. Overal had de stoet veel bekijks en menig kinderhartje zal sneller geklopt hebben dan gewoonlijk. Intussen strooiden de beide Pieten, die de Sint vergezelden, met gulle hand pepernoten als voorproefje van het eigenlijke Sinterklaas feest, dat nog volgt. SUBSIDIE AAN WIJKVERPLEGING In de begroting-beschouwing van Provinciale Staten bleek het sommige leden niet duidelijk, waarom, naast het subsidie aan het Witte Kruis, ook nog aan enkele gemeenten bijdragen ge geven worden ten behoeve van de wijkverple ging. Zij menen, dat deze gemeenten daarbij werd o.a. genoemd de gemeente Bergen hier voor zelf kunnen en behoren te zorgen. Zaterdagmiddag had aan de Lange- molenweg een aanrijding plaats tussen de motorrijder H. Hemlce en het zeven jarige dochtertje van de veehouder C. Oud. Spelenderwijs sprong het kind plotseling op de weg. Een aanrijding was niet te vermijden. Met een gebro ken enkel en een hersenschudding is het kind naar het St. Elisabeth-zieken- huis te Alkmaar overgebracht. De sneeuw, die in de afgelopen dagen is gevallen, werd door 'de ouderen met gemengde gevoelens begroet. Alleen de jeugd kon het witte koude goedje waarderen en de meest voortvarenden onder haar hadden al spoedig zo goed en zo kwaad als het ging een sneeuwman geïmproviseerd. De hoeveelheden kiezelstenen, die mede deel van de romp uitmaakten, deden aan de sneeuwpret geen afbreuk. Voor passagiers en personeel (Van onze speciale verslaggever). De NACO, het bekende autobusbe drijf in Noordholland, heeft sinds en kele dagen nog wel niet officieel, maar dan toch wel onofficieel een nieuw autobusstation geopend in Purmerend. Het is onder architectuur van de heer J. Plas gebouwd op de plaats van het oude tramstation van de N. Z. Holl. Vervoermaatschappij, welke maat schappij tot voor kort een stoomtram- metje exploiteerde door Waterland. De architect heeft in zijn ontwerp voor het nieuwe busstation zelfs het uiter lijk van het oude tramstation bewaard. Het is een beeld, waarmee de Purme- renders zo vertrouwd zijn geraakt in een lange reeks van jaren, dat men het ongaarne door een meer imposan te bouw verdrongen had willen zien. Zeker, het station is moderner en doelmatiger van opzet met zijn jjel- dere en verwarmde wachtruimten, kantoorlokalen en personeelsverblijven, zowel voor mannelijk als vrouwelijk personeel. Het buiten-aanzicht maakt een frisse indruk. Een helder-groen ge schilderde dakkap overhuift het wit- betegelde en rijk van glas voorziene stationsgebouw zover, dat er ook rond om een brede wachtruimte overblijft voor de verbinding zoekende passa giers. Enig ornament in deze overi gens strakzakelijke sfeer, is het Pur- merender wapen, dat aan twee zijden op de overkapping geschilderd is. De drie vleeshaken, herinnerend aan Wil lem Eggert, die eenmaal in ver ver vlogen jaren van slager tot Heer van Purmerend werd. Het Naco-bedrijf, dat stellig de eer toekomt een goed deel van het Noord hollandse platteland ontsloten te heb ben, laat dagelijks honderddertig mat- groene Crossley's en Scania Vabis- autobussen van dit punt vertrekken, 's Morgens half zes op werkdagen star ten de eerste zeven van deze monsters- (Van onze speciale verslaggever) Het uit 1913 daterende fort Spijker- hoor in de Beemster, onzalige herinne ring voor tal van politieke delinquen ten uit 1940 en de jaren na 1945 en sinds 1 Juli 1947 in gebruik als gevan genis voor veroordeelden van de Krijgsraad, zal weer een andere be stemming krijgen. Sinds 15 November is het terug onder „Oorlog" gekomen. Vermoedelijk zal het opslagplaats wor den van legergoederen. Tot 1 Januari hebben do ambtenaren en beambten van Justitie gelegenheid de zaken af te wikkelen. De bewakers van weleer ziet men in blauwe over alls door de spelonken sjouwen met ijzeren kribben en balen stro. Behalve in het kantoor, ondergebracht in een der getraliede ruimten achter de 75 cm dikke betonnen muren, lijkt het fort op het ogenblik meer op een rommelig pakhuis dan op een ordentelijk verde digingswerk of een stille gevangenis. De strobergen in de diepe gangen smo ren de holle keldergeluiden, die velen nog als een benauwende herinnering naar het ons voorkomt, in het geheugen moet liggen. Het betrekkelijk jonge gebouw heeft een weinig bewogen geschiedenis. Het heeft practisch nimmer aan zijn oor spronkelijke bestemming voldaan. In de oorlog van 1914'18 hebben er on der militaire bewaking wat deserteurs en gevluchte Belgen huisvesting in ge vonden. Maar kennelijk hebben de mi litaire autoriteiten de praetische waar de van deze met een weelderige gras mat overkoepelde versterking in de verdedigingsgordel van Amsterdam niet zo hoog aangeslagen sinds een paar oorlogen aan het licht brachten, dat er technisch zo het een en ander veran derd was. Niettemin heeft er steeds een fort commandant in de onmiddellijke nabij heid van de versterking gewoond in deze stille uiterste Noordwest-hoek van de vette Beemster. Zo we dit gebouw menselijke eigenschappen zouden toe schrijven, dan was het een diepe ver nedering, toen deze trouwe wachter vorig jaar zijn eenzame post verliet. Het leek wel of het zo sterke gebouw met zijn dikke muren en pantserplaat- deuren zich sindsdien nog dieper in groef in de vette klei en nog verder vereenzaamde in zijn kille, vijandige afgeslotenheid tegenover de vredige vriendelijkheid van het vruchtbare Beemsterland er omheen. Maar ja, gelukkig is deze verster king alle menselijke eigenschappen vreemd. Het bizarre en geheimzinnige eraan, die ons tot deze fantasieën bracht kreeg het fort bij zijn bouw al mee. De telkens wisselende bestemming ver sterkte dit karakter in de loop der jaren. Wanneer er enige overeenkomst was tussen een mensenleven en het le ven in dit gebouw, we zouden zeggen, dat het veel leed te verbergen kreeg. Enig verschil? Een mens praat erover. Dit bolwerk zwijgt, zoals het een goed bolwerk betaamt. Purmerender markt PURMEREND, 5 Dec. Op de Pur merender veemarkt was hedenmorgen een aanvoer van 600 runderen. De han del in vette koeien was ditmaal vlug ger en de prijzen waren iets hoger. Bij de gelde-koeien ging het echter veel minder vlot, terwijl de handel in verse melkkoeien heel stil was. De prijz»n voor de nuchtere kalveren waren weer hoger en de handel daarin was vlug ger,- evenals die in schapen. De lam metjes waren zeer duur. Ook de han del in de vette varkens was vlugger: De inzet van 89 cent bleef gehand haafd. De prijzen voor de iets lichtere waren 85 86 cent. Deze dieren wer den vlug verkocht. Ook de biggen- markt was iets vlotter en beter ge stemd; het aanbod was evenwel niet t« groot. van-de-weg in de richtingen Alkmaar, Hoorn, via Noord-Beemster en via Oosthuizen, Edam, Monnikendam, An»- sterdam en Wormerveer. Tot 's nachts twaalf uur gaat dit spelletje door. Eerst op dat middernachtelijk tijd stip zoekt de laatst-binnenkomende 'n rustplaats in de nabijgelegen garage ruimte. Er zijn mensen, die zich wel eens af gevraagd hebben, waarom de Naco juist in deze centrumplaats Purmerend afwijkt van zijn goede gewoonte aan sluiting te geven op de (enkele) trei nen, die dit marktstadje passeren. Het antwoord is erg eenvoudig. De eigen busdienst geeft verbinding naar practisch alle omliggende plaat sen, en zelfs aansluitende verbinding op Amsterdam. Was het dus elders nodig, dat het autobusbedrijf zich richtte naar het Spoorwegbedrijf, voor wat Purme- rend betreft zou men bijna het omge keerde mogen verlangen. Het tekent de betekenis, die dit bedrijf hier in deze stille omgeving inneemt. Geen wonder, dat het gemeentebestuur van Purmerend die betekenis graag wil er kennen, en dan ook bij de bouw van het autobusstation een zo belangrijke medewerking verleende, dat er ten kantore der maatschappij met waar dering over gesproken wordt. Van hoeveel betekenis de bouw van dit station met zijn emplacementen overigens ook geacht mag worden, het is onjuist te spreken van „het grootste autobusstation van Nederland" of „het grootse autobusknooppunt in Neder land". De nuchtere bedrijfsleiders van dit stellig belangrijke bedrijf, met aan de top de wakkere heer Kistemaker, lachen wat om dat soort fabeltjes. Halfweg December zal de officiële opening geschieden. Het zal een so bere plechtigheid zijn, want het auto- busbedrijf maakt een niet zo gemakke lijke tijd door. De vervoersstatistiek vertoont een voortdurende teruggang. Deze dateert al van enkele jaren, en is nog steeds niet tot stilstand geko men. Amerikaanse geleerden in staat van beschuldiging Twee Amerikaanse geleerden, die aan de atoombom gewerkt hebben en twee als oud-communistische organisatoren geïdentificeerde personen zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens on gehoorzaamheid aan het Amerikaanse Congres. De twee geleerden zijn Gio vanni Rossi Lomanitz en Irving David Fox, resp. 29 en 30 jaar oud. Zij waren werkzaam op een laboratorium van de universiteit van Californie. De betrok kenen weigerden vragen van de com missie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden te beantwoorden. Staffelen wil geen reserve zijn De voormalige aanvoerder van het Nederlands elftal, Stoffelen, heeft zich niet van zijn beste zijde laten zien. Hij was namelijk als reserve aangewezen tegen Frankrijk. Dat was beneden de stand van de Ajaxied die er de voor keur aangeeft om in het elftal van Ajax uit te komen dat een wedstrijd tegen Racing Paris speelt. FRANS VISSERSVAARTUIG BIJ BOULOGNE VERGAAN Een Frans vissersvaartuig met zestien man aan boord Is bij Boulogne op de rotsen gelopen en gezonken, nadat de stuurinrichting onklaar was geraakt. Zeven mensen hebben bij de ramp het leven verloren. Vijf zijn in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Vier opvarenden worden nog vermist. Zij zijn veirmoedelijk verdronken. JBELGISCHE TRAWLER IN NOOD De Belgische trawler „Yarmouth" heeft gistere nnoodseinen uitgezonden, omdat het schip drie en een halve mijl Noord-Noordoost van de haveningang van de vissersplaats Yarmouth op de Engelse Oostkust aan de grond is ge lopen. Redding- en sleepboothulp heeft het vaartuig reeds bereikt. Dag van Sinterklaas, Heleboel geraas, Om de honderd tel Rukken aan de bel. Moeder en de meid Vol g'heimzinnigheid. Pakjespakkerij, Volop zotternij, Letters van banket, Suikerhartenpret, Prijsvraagpeinzerij, Verzenlijmerij, Houtwol en papier, Angst naast veel plezier, Vrijers van taai taai, Overal lawaai, Jan blaast op een fluit Vol van vals geluid, Piet doet rom-bom-bom Op een blikke trom. Hijs heeft een geweer, Knettert keer op keer, iromtolbromgeluid, ladio voluit! 'a kruipt langs de grond let een treintje rond, lleine Keesie zeurt: Hou is het mijn beurt", ~>a zegt: „Hou je mond", Kruipt weer verder rond. Dan komt plots Klaas Vaak. Stoort het Sintvermaak, 't Kroost gaat fluks naar bed Einde van de pret! JABSON

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3