Er wordt heel wat zorg aan ons serviesgoed besteed Chinezen wijzigen hun taktiek tegenover Tibet De jeugd sociaal probleem van wereldstad New York Kunst en vakmanschap gaan hand hand Bedrijf, waar nieuwe ideeën levend werden Ministers der Benelux in begin 1951 bijeen? Bus gleed tegen tram Charles Ross overleden Pantsjen Lama is een figuur zonder betekenis Aanklager werd verdediger Duistere dialoog WOENSDAG 6 DECEMBER 1950 Uw scherven geluk voor aardewerkindustrie m (Van onze speciale verslaggever) „Gebruiksaardewerk maken we van wit-bakkende klei. Men stoot er in 't huishouden zo licht een blus af. Een witte blus valt minder op dan een steen rode. Met kunstaardewerk springt men over het algemeen voorzichtiger om. Daar kunnen we dus roodbakkende klei voor gebruiken. Dat is overigens noodzakelijk om hier en daar een rode gloed door het glazuur te laten gloeien en daarmee een kunstzinniger effect te verkregen." Waar een ondernemer in de aardewerkindustrie al geen rekening mee moet houden, verbaast de be zoeker zich bjj het vernemen van dit stukje practjjk-ervaring tijdens een rondwandeling door Fris Keramische Industrie in het rustieke Zuiderzee stadje Edam. Een confrontatie met een ongeweten werkelijkheid uit de we reld van de vrouw, waaraan we tot nu toe achteloos voorbijgingen. Het draaien van melkkannen. Dit geschiedt geheel uit de hand en vergt een zeer grote vakbekwaamheid. „'t Is maar 'n kopje", heet het altijd, v.anneer zo'n gebruiksvoorwerp in dig- gels valt. Maar wat een zorg is er aan vooraf gegaan, voordat het ons glan zend en sierlijk in zijn simpele eenvoud verlokte tot kopen. Als een grauw bonkje klei lag het eenmaal ergens in het Belgische, Engelse of Tsjechische heuvelland. Vermengd met soorten van elders en nog enkele andere stoffen ziet men het" hier in gróte troggen' zijn loop door het bedrijf beginnen. Een wingmachine schroeft de massa door tra vacuum, en wanneer het daar ge- lik hompen leverworst uit te voorschijn komt, weet men zeker, dat er korrel toch luchtbelletje meer in te vinden is. In warmvochtige bakken worden de rollen klei enige dagen te „rotten" ge zet, om eerst daarna bij de draaiers te belanden. Die draaien er in gipsvor- men vliegend-snel een kom van. Week en onhanteerbaar zijn die kommen. ,-Lcerhard" en hanteerbaar wanneer ze hun wenteling gemaakt hebben door de reuzen-trommel met infra-rode lampen, welker warmtestraling het meeste vocht deed verdampen. Vaardige han den nemen 't leerharde model over en plakken er met verbijsterende snelheid en een beetje slappe klei een oor aan. Weer wordt het doorgegeven in andere handen. Wat er nog aan onregelmatig- heid.ies aan het oppervlak bleef kleven, wordt er soepel krabbend, wrijvend en poetsend van afgehaald. Eerst dan is aan het broze, maar al volmaakte klei- model voldoende zorg besteed, om het door te zenden naar de oven. Wanneer het gebakken is en als z.g. biscuit weer te voorschijn komt, gaat het naar de glazuurafdeling. Glazuur is een metaal- oxyd, wisselend met de kleur, die men verlangt te krijgen. Met een verfspuit wordt de glazuur over de buitenkant gespoten, nadat de binnenzijde eerder op andere vaardige wijze bewerkt werd. En dan eindelijk heeft het pro duct voldoende bewerkingen ondergaan om nogmaals in de oven geplaatst te worden, die zo'n zes a zeven uur z'n onmenselijke hitte er op zal laten uit stralen. om het die ingebakken kleur en glans te geven, die ons tot kopen dwingt. Moderne geest „Aardewerk is paardewerk" zegt een oud vakmanswoord. Wij schetsten het arbeids- en productieproces van uw theekopje maar o zo summier. De prac- tijk vraagt nog iets mer. Achter die practijk staat vooreerst de kunstenaar. Hier de heer W. H. de Vries, leraar aan de Kunstnijverheids school in Amsterdam, die de geest van een jonge, opkomende en bewust-leven- de generatie in zijn ontwerpen tot le ven wekt. Deze tijd vraagt de meest ongecompliceerde vormgeving. Ons ge slacht, het geslacht van deze tijd, ver langt een eerlijke eenvoud. Het houdt niet meer van romantische tierelantijn tjes en opsmuk. Het wil de naakte waarheid, al is die nog zo hard. Slechts die volkomen ongecompliceerde werke lijkheid kunnen zij begrijpen en ver staan, en is hun een richtsnoer in de verwarde wereld van dit ogenblik, v Direct naast de ontwerper staan de laboranten met hun flesjes, Bunzen- branders en proefoventjes. „De uitzet- tingscoëfficient van de klei en het op te brengen glazuur moet gelijk zijn", de les die wij uit dit domein van de wetenschap mee naar buiten dragen. „Anders krijgt men een ongewenst cra- quelee met lekkende kopjes, potten en vazen". Ook hier dus werk, dat, hoe wetenschappelijk dan ook, direct op de practijk gericht is. Er is nog zo'n afdeling in dit arbeids intensieve bedrijf, waar men die prac tijk proeft in ieder woord, dat men te horen krijgt. Het is de verkoop-afdeling. Wist u, dat grijs momenteel één van de meest gevraagde tinten is? Vooral voor de eetserviezen. Deze kleur geeft een fijnzinnig en tot eten nodend effect aan een zelfs eenvoudig gedekte tafel die men zich opdient. Ontbijtserviezen mogen kleurig zijn. Dat is uw ontbijt- laken toch bij voorkeur ook? Het is een vrolijk begin van de nieuwe dag, zo'n kleurig gedekte tafel. Op een da masten tafellaken zou een fel-blauw gekleurd eetservies volkomen mis staan. En stel u eens voor, tomatensoep in borden met een hard-blauwe rand. Om hard bij weg te lopen! Gietwerk. De aardewerkfabrikant heeft met dit alles rekening te houden. En met nog duizenderlei andere factoren in dit mooie en kunstzinnige, maar niet een voudige bedrijf, waarvan wij u alleen nog maar de theekopjes-facet een ogen blik belichtten. Er is nog veel hand werk. Men ziet hier nog de vazen op de draaiende schijf met de hand ge vormd worden. Maar juist daardoor hield dit product zijn levendig karak ter. Waar het menselijk vernuft ook in dit bedrijf die levendigheid aan het pro duct ontnam, moest uitsluitend de vormgeving karakterbepalend worden. Het is bij de theepotten-fabricage. Het menselijk vernuft won het hier van het oude handwerk. Waterdunne klei wordt in een gipsvorm gegoten. De gips ab sorbeert direct vocht uit de klei-sub- stantie en er wordt dus een klei-laag je neergeslagen op het gipsmodel. Het is in minder dan geen tijd geschied, Dus wordt het restant waterdunne klei al weer gauw afgeschonken om te voor- I komen dat de wand van de pot, die I straks een temperatuur van enige hon derden graden zal moeten kunnen weerstaan zonder te barsten, te dik zal worden. Wanneer de gips-vorm I even later wordt weggebroken, ziet men een tuitloze theepot in zachte klei voor zich staan. Uitgebalanceerd vakmanschap viert bij dit alles hoogtij. Tot in de expedi tie-afdeling, waar men de gehele we reld opgekist vindt, en waar met weergaloos gemak al het breekbaar schoons in de houtwol gelegd wordt. Wie bij dit alles dan nog wil be denken, dat nieuwe verhoudingen tus sen de ondernemer en zijn medewer kers van laag tot hoog hier werkelijk heid werden, zal het duidelijk worden, waarom wjj juist op dit bedrijf het oog lieten vallen. De voorzitter van de personeelsstiehting, uiteraard dc vertrouwensman van het personeel, kreeg een commissarisplaats toegewe zen. Middels deze vertrouwensman kreeg het personeel dus medezeggen schap in het algemeen bestuur der onderneming. Maar tevens door een bijzondere constructie aandeel in de onderneming. Kapitaal-deelname, winstdeling en medezeggenschap van de werkers in het bedrijf als simpele erkenning van de waarde, die de be drijfsleiding haar medewerkers graag wil geven, vormen de hypermoderne pijlers, waarop deze 'Keramische In dustrie weinige jaren geleden gefun deerd werd. Maar waardoor het bedrjjf mede in die weinige jaren tijds tot zo grote bloei kwam. AMNESTIE IN FRANKRIJK. De Franse nationale vergadering heeft met 336 tegen 263 stemmen een wetsontwerp aangenomen, waarbij een 40.000 collaborateurs uit de laatste oor log weer in het genot van hun volle dige burgerrechten worden gesteld. Het betreft lichtere gevallen, waar in geen gevangenisstraf werd opge legd. Het ontwerp gaat nu naar de Senaat. MAARSCHALK MONTGOMERY BIJ MINISTER-PRESIDENT DREES Veldmaarschalk Montgomery, bevel hebber van de landstrijdkrachten dei- landen, aangesloten bij het Westeuro pees pact vertoefde Dinsdag voor een routinebezoek in Nederland. Hij had Vooroverleg nog niei geheel ten einde De voorbereidende besprekingen tus sen Nederlandse, Belgische en Luxem burgse deskundigen over de komende Benelux-ministerconferentie hebben 'n goed verloop. Inzake een aantal economische en financiële vraagstukken zal evenwel op het hoogste niveau nog nader over leg worden gepleegd, alvorens de re geringen van Belgie, Nederland en Luxemburg tot tekening van het ver drag ter vorming van een economische unie kunnen overgaan. Het ANP neemt op grond hiervan te mogen concluderen, dat de a.s. Bene lux-ministerconferentie niet meer in December zal worden gehouden, doch in het begin van 1951. Bevolking moet vooral geestelijk worden gewonnen Twintig personen gewond Door de gladheid van het straatdek is een autobus, die op de Blaak te Rot terdam moest remmen, doorgegleden tegen een tramwagen. De botsing was hevig. Van de 60 passagiers van de bus werden er 20 gewond, van wie 17 licht. Van de drie anderen liep er een een hersenschudding op, terwijl de twee anderen klaagden over inwendi ge pijnen. Zij zijn in een ziekenhuis ter verpleging opgenomen. De dus moest worden weggesleept, de tram passagiers kwamen met de schrik vrij. Charles Griffith Ross, de perssecre taris van president Truman, die giste ren plotseling overleed, is 65 jaar oud geworden. Zijn assistent deelde mede, dat hij is overleden aan een verstop ping van de kransslagader. Uitspraken Meervoudige Kamer te Alkmaar Cornells K., Texel, verkeersovertre ding, f 10.of vijf dagen. Klaaske B., Heiloo, woonwagenwet, f 0.50 of 1 dag. Wilhelmus M., Limmen, verkeers overtreding, 8 weken hechtenis. Paulus V., Amsterdam, verkeersover treding, vrijspraak. Gerard S., zedendelict, vijf maanden met aftrek en ter beschikking van de regering gesteld. Antonie H., zedendelict, zes maanden gevangenistraf met aftrek en ter be schikking van de regering gesteld. (Van onze correspondent te Calcutta). De voorzichtige tactiek van de Chi nezen in Tibet én de plotselinge ver andering van toon tegenover de Tibe taanse regering, die in de radiouitzen dingen uit Peking tot uitdrukking komt, moet in de eerste plaats worden toegeschreven aan het feit, dat de Chinezen tot het inzicht zijn gekomen, dat de verovering van Tibet niet alleen een gemakkelijk oplosbaar militair probleem is, doch dat het er vooral op aankomt de Tibetanen innerlijk voor hen te winnen. Dit is echter alleen mo gelijk, indien Peking erin slaagt de Dalai Lama in zijn beslissingen ten gunste van de Rode Chinezen te beïn vloeden. De plechtige inwijding van de 16-jarige Dalai Lama in de onbeperkte bevoegdheden van zijn positie als de levende incarnatie van Buddha, die kort geleden met pracht en praal in Lhasa voltrokken is, wordt in dit ver band als een gebeurtenis van de groot ste politieke betekenis beschouwd, die des te meer opvalt, omdat deze plech tigheid gewoonljjk pas in het acht tiende levensjaar van de Dalai Lama plaats had. Indien de Dalai Lama zou besluiten zich in de verbanning te begeven en zijn vijandige houding tegenover de Chinezen niet opgeeft, zou het de communisten buitengewoon moeilijk vallen zijn godsdienstige en politieke invloed, die in Tibet diep ingeworteld is, te breken. Herbegint erop te lijken, dat de Tibetaanse priesters bij de ver rassende overgave van de hoogste macht aan de Dalai Lama het doel hadden om aan de ene kant zijn pres tige en autoriteit te versterken, aan de andere kant van tevoren iedere pro paganda te ontzenuwen, dat de Dalai Lama met geweld buiten het land ge bracht zou zijn, als hij inderdaad mocht besluiten om Lhasa te verlaten. Bovendien hoopt men door het aftre den van de regent de groepen van af valligen in de kloosters Reting en Se re voor de Dalai Lama te winnen, die vijandelijk tegenover de regent ston den en aanhangers waren van zijn af gezette en in de gevangenis gestorven voorganger. De troefkaart van de Chinezen, de zich in hun handen bevindende Pnatsjen Lama, heeft minder succes gehad dan De Nieuw-Guinea-conferentie is begonnen om half vijf een onderhoud met de en disharmonieert niet met de spijzen minister-president, dr. Drees, in diens kabinet. In de Treveszaal te 's-Gravenhage is de conferentie tussen Nederland en Indonesië betreffende de status van West Nieuw-Guinea plechtig geopend. De beide delegatie-voorzitters aan het hoofd van de tafel. Links de Mi nister van Buitenlandse Zaken van Indonesië, Z.Exc. dr. Moh. Rum; rechts de Nederlandse Minister van Overzeese Gebiedsdelen Mr. J. H. van Maarseveen. „Geef hem een kans, rechter!" Gevolgen van „jongensoorlog" voor de rechtbank (Van onze correspondent te New-York) ]\JE\V YORK is niet louter een lichtstad, een bonte parade van flitsend neon, een kermis van kleuren. Broadway en Times Square, waar men van de lampen het licht nauwelijks meer ziet, beslaan slechts een kleine oppervlakte van het centrum. Men hoeft niet ver te gaan om in donkere strate"n te be landen, waar de politie u zal aanraden steeds aan de rand van het trottoir te lopen, omdat er wellicht in de portieken heden staan opgesteld met een wa pen, waarmee zij u enkele ogenblikken van uw bewustzijn en permanent van uw portefeuille beroven. Of u kunt er verzeild raken temidden van een vechtpartij, waarin, onder de twijfelachtige bescherming van de duisternis, jeugdbenden elkaar te lijf gaan om de denkbeeldige suprematie van een be paalde buurt. gietvormen worden op rijen naast elkaar gezet en alle volge goten. Deze vormen zijn van gips en daardoor wordt het water ge- eicelijk aan (j# gigtpap onttrokken. Het probleem van de jeugd in een massief stenen stad, heeft de laatste jaren het ontwakend sociale geweten van de metropolis meer en meer bezig gehouden. Voor de kleintjes zijn er al thans speelplaatsen, ook al zijn het lang niet altijd speeltuinen. Voor de iets ouderen bestaat er het merkwaar dig phenomeen van de „speelstraat" waar baseball en rolschaatsenhockey al naar gelang van het seizoen hoogtij vieren en de glazenmaker on afgebroken in de weer is. Maar voor de „opgeschoten jongens" uit de volks buurten biedt New York nagenoeg geen gelegenheid om „stoom af te blazen". Waarheen moet er- 18-jarige jongen uit een ki beh zin? Zeker, de bibliotheek is open maar hoevelen gaan er in de practijk naar toe? Dc bioscoop kost geld; alles kost geld, in clusief de glaasjes bier in de van een televisie-apparaat voorziene taverne Er zijn buurten, waar men 's avonds zomer of winter deze jongens in clubjes op de straathoeken aantreft, klaar voor een rel, hunkerend naar een onderbreking van de monotonie van hun bestaan. Niets is eenvoudiger zeker in een stad als New York. In een oogwenk heeft men, uit pure balorigheid, de Italianen tegen de Ieren opgezet, de Polen tegen de Ar meniërs, de 123e straat tegen de 124e. Wat moet er gebeuren? De dood van James Fortunato, 18 jaar, die tijdens het van te voren ge arrangeerde treffen met een vijande lijke bende, door Anthony Scarpati, 17 jaar, in het onderlijf was geschoten, werd onlangs behandeld voor één van New Yorks menselijkste rechters, Sa muel Leibowitz, Tal van sociale wer kers waren in de loop van het proces gehoord. Tegenover de jury hadden zij alle verzachtende omstandigheden genoemd, die konden worden aange voerd. De ouders, wier zoon in de slag was gebleven, hadden er in toege stemd, dat de beschuldiging tegen Scarpati werd teruggebracht van moord op doodslag. Op dat ogenblik gelastte de rechter de in de zaai aan wezige leden van beide benden naar voren te komen. „Wat hebben jullie nu wel te zeg gen", vroeg hij, „nu eén van jullie ka meraden op het punt staat voor een paar jaren de gevangenis in gestuurd te worden?" Uit het groepje van typische New- Yorkse jongens, met hun veelkleurige hemden en nauw aan de enkels slui tende broeken, stapte er één naar vo ren en gaf het volgende commentaar op de sociale omstandigheden in zijn stad: „Wat ons betreft, rechter", zei de 20-jarige Joseph Senatore, „wij" vech ten niet meer. Maar ik weet niet hoe u de andere benden daartoe zult kun nen brengen. Het ligt niet aan ons. Het is de buurt, die ons zo maakt. We hebben niets om naar toe te gaan. U kunt toch niet verwachten. Judge, dat wij zeven avonden per week thuis zit ten? Wij moeten toch iets kunnen doen. Als we op de hoek van de straat staan, of in het biljartlokaal, dan heb ben we prompt de politie achter ons aan. die ons opjaagt of afranselt Of, als we kaart =pelen, er met een deel van onze pot vandoor gaat! Het was een ongeluk Er was een ademloze pauze, terwijl Senatore zich de tijd gaf om zijn kauwgom van zijn rechter mondhoek naar de linker te verhuizen. Hij was kennelijk nog niet uitgesproken. Maar rechter Leibowitz was hem voor en riep de aangeklaagde voor zich. „Scar pati", zei hü, „je hebt gehoord wat je kameraad te zoggen had. Hob j^j nog iets op het hart?" De jongen kwam voor de dag met het enige geldige ex cuus: „Het was een ongeluk". Daarop greep Senatore zijn grote kans. „Rechter", zei hij ongevraagd, „Scar pati is geen kwade jongen. Hij was onze tegenstander. Maar hij komt uit een goed gezin. Hij is geen straatschooier. Ik heb vaak gezien, dat hij onmiddel lijk naar huis ging, wanneer zijn moe der hem riep. Geef Scarpati een kans. Wanneer u hem achter de tralies stuurt, maakt u een grote vergissing. Het zal hem ver bitteren, zoals het mij verbitterd heeft. Het zal hem hard maken, zoals het mij hard gemaakt heeft. Geef hem een kans". Onderzoek naar mogelijkheden De rechter verbrak de stilte. „Alsje blieft", zei hij tegen de jury-leden, „als u dit in een boek zou lezen of in een bioscoop zou zien, dan zou u van „dra matiseren" spreken." En tot Senatore zei hij: „Ik ben het volkomen met je eens". Daarop gelastte hij alle leden van beide bendes de eerstkomende Zondagochtend op het nabijzijnde po litiebureau te verschijnen om met hem zelf en de politie-autoriteiten maatre gelen te bespreken, om herhalingen van deze drama's te voorkomen. De uit spraak omtrent Scaipati schortte de rechter voor onbepaalde tijd op. Ver slaggevers en persfotografen stortten zich inmiddels op Senatore, de jon gen, -die de moed had om er geen doekjes om te winden; een filmmaat schappij stuurde een scenario-schrijver om te onderzoeken of er in deze jon gensoorlog niet een motief school voor een film. Het brandend probleem is hiermee uiteraard niet opgelost. Maar Joseph Senatore heeft er meer toe bijgedragen dan menige officiële commissie om er het volle schijnsel van de openbare be langstel»# op te richten. ze gehoopt hadden. De tegenwoordige Dalai Lama heeft bij het Tibetaanse volk een grote populariteit en boven dien heeft hij als vertegenwoordiger van de wereldlijke macht een grotere politieke betekenis dan de Pantsjen La ma, hoewel men deze een hogere gees telijke rang toekent. Tibet heeft het sinds 1927 zonder een binnen het land residerende Pantsjen Lama moeten stellen. In dit jaar vluchtte de Pantsjen Lama van Sjigat- se naar China. Sedert zijn dood in de verbanning zijn drie knapen als de zogenaamde incarnatie van Buddha voorgesteld, maar de Tibetaanse Ho gepriesters waren tot nu toe niet 'ji staat de werkelijk „echte"incarnatie vast te stellen, daar de Chinezen tus senbeide kwamen om de door hen voorgestelde rechthebbende op de troon van de Pantsjen Lama te zetten, die zich sinds 1923 in het grote kloos ter van Koemboem bevindt. Sinds de communisten de Chinese Noordweste lijke provincies bezet hebben, is de 13- jarige Chinese candidaat voor de troon van de Pantsjen Lama in hun land, maar daar hebben zij niets aan zolang de Tibetaanse priesters hun goedkeu ring voor deze keus niet verleend hebben. RELDEN maakten wij in de vroege morgenstond een zo schokkende dialoog mede als deze ochtend. In alle prilte van de nieuwe dag richtten wij met de slaap nog in de dommelige ogen de onzekere schreden naar onze werkkring, toen onze aandacht werd getrokken door een luid en helder ,:Hallo"-geroep van de overzijde van de gracht. Daar de schrille klanken op dit jeugdig uur ons pijnlijk troffen, wierpen wij terloops een verwijtende blik in de richting van het geluid en zagen daar een stevig gebouwde man in hemdsmouwen gedeeltelijk uit een smal venster gewrongen, „Hallo, juffrouw!" riep hij nu over het water en wij wisten, dat 'het niet voor ons bestemd was. Een dame, dicht achter ons, bracht haar nylons tot stilstand en juist wilden wij het ganse voorval uit ons brein schrap pen, toen wij de man hoorden roepen: „Ik heb de geliefde dwaas thuis! Komt u em effe halen?" Nu mengen wij ons niet gaarne in de amoureuze affaires van anderen, wij hebben zelf genoeg misère, maar toen de dame terugriep: „Dan zal ik meteen de weduwe in de wilgen terugbrengen!", was dit toch lanleiding genoeg om de pas te ver tragenten einde niet uit het gehoor- veld van de discussie te geraken. Wat hierna volgde verbijsterde ons zo, dat wij geheel stilstonden. „Ik zit nog steeds met dat lijk in de badkuip! Kunt u me daar niet van af helpen?" bulkte de man koelbloedig. Ongetwij feld had men ons nog niet opgemerkt- Wij drongen ons dicht tegen de gevel van een aangrenzend pand en legden het oor weer te luisteren. „Ik heb de drie gebroeders liever!" antwoordde de dame, met hartstocht in haar stem. Nu, die zouden wij ook preferen. „Do's ook stom", riep de man terug, „die heb ik vorige week hier in de gracht laten vallen. Niks meer van teruggevonden!" Snel trachtten wij na te denken. Er was geen twijfel mogelijk. Hier, in deze onschuldig uitziende woning, huisde een koelbloedige moordenaars bende! Wat te doen? Sidderend hoor den wij de man weer roepen: „Drie dode dwergen heb ik nog wel en de twee wezen ook!" Enthousiast riep de dame terug: „Den hebt u zeker ook een huis vol mensen?" Nu, daar waren wij van overtuigd. „En heeft u nog ratten op de trap?" Ons brein werkte koortsachtig. Onze angstigste vermoe dens werden bevestigd door de harte- loze roep: „Volgende week heb ik ':e slavinnen voor u!" De dame bleek niet geïnteresseerd. Zijn de zwarte vleermuis en de groene spin er niet?" Dat waren dus de lei ders van de bende! Verbijsterd keken wij om ons heen. De gracht lag daar "dig en roerloos in de vroegte van de dag. De man gaf geen antwoord op haar laatste vraag, doch keek sehuchtig om zich heen en zeide toen met ge dempte stem: „Ik heb hier de diaman ten van mrs. Spencer voor u!" „Ik kom straks nog wel even langs", riep de dame terug en liep toen eensklaps haastig verder. Een tijgerin in een kalfsbontje, dach- ■n wij. De zware man wrong zich naar binnen om weer aan zijn lugubere dagtaak te beginnen. Wezenloos be gaven wij ons op pad. De diamanten van mrs. Spencer! Daar draaide alles om.Wij besloten het raadsel zelf op te lossen, desnoods met gevaar voor eigen leven. Die morgen dachten wij er voornamelijk over nat Welke joto van ons wij het best voor de krant beschikbaar konden stellen en verder stelden wij een schema op van de werkwijze van onze eigen kleine B.N.V., of C.I.D. zo ge wilt. Wij waren die morgen niet in staat een oog dicht te doen. Bovendien lieten wij onmid dellijk een snor staan en rookten louter pijp. Om twaalf uur begonnen wij de grootste speurderscampagne sinds de dagen van Sherlock Holmes. Na uit gerekend te hebben waar zich de voor zijde van het bloederige hol bevond gingen wij op pad. Het was een win kelpand in een sombere smalle steeg. En wat wij daar in grote letters op het beslagen venster lazen, zullen wij nooit vergeten. Er stond: „Boekhandel en Uitleenblibiotheek", B. D.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3