Werelds vluchtelingen krijgen een nieuwe hoeder labyls Is? 3 iusei IROOP JiMMY BROWN ALS BOKSER 1 DAGEN 1 Vrouwen mogen hulppredikster en vicaris worden U voortaan :ve lust is. Y/at verstaat men onder vluchtelingen? Hoge Commissaris krijgt zware taak Belasting pensioenen van in ons land verblijvende Indonesische ambtenaren Marktoversicht Purmerend Wordt U gekweld Amerika moet de Ver. Naties blijven steunen Onkruidbestrijding en waterzuivering Zestien léden van Noors schip hebben typhus PimPam en Pom als schatgravers De Hervormde Synode Ambonese militairen dagvaarden de Staat KERKELIJK NIEUWS gxxxxxxxxx xxxxxxxxx^ xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx^ [ACER'S I Het Radioprogramma WOENSDAG 6 DECEMBER 1950 iet allemaal nog wej dan zal Pluviusspoe- ie moeten gaan en 5 meenemen. ICCLOY VERWERPT H PROTEST hoge commissaris in McCloy, heeft ook seh protest over de 'lieguiig van Maurice Amerikaanse straal. V\ MELDDEN ZICH MET WAPENS de actie tot verbs. ?iligheid hebben 2000 a wapens in midden gelegenheid voor aan ban 28 November tot left aan het Interna- adfonds honderddui- onken. Zeven Aziati- m thans ruim 1.7 mil- ngebracht voor dit bericht van het link- 1 ..II Paese" zouden imbommen in Italië et blad dringt aan op an de regering hier- (Van onze correspondent te Lake Success) 's Werelds vluchtelingen zullen binnen afzienbare tijd een nieuwe hoeder hebben. Te Lake Success spreekt men over de aan zekerheid gTenzende waar schijnlijkheid, dat als Hoge Commissaris mr. G. 3. van Heuven Goedhart zal worden benoemd, de waarnemende leider van de Nederlandse Delegatie ter Assemblée, die tevens het voorzitterschap bekleedt van de Sociale Commissie, naar het debat over het vluchtelingenvraagstuk in eerste instantie plaats vindt. Tot dusver heeft de I.R.O. (de Inter national Refugee Organization), een agentschap van de U.N.O. zich met het vluchtelingenwezen bezig gehouden. De I.R.O beperkte haar activiteit tot de vluchtelingen in Europa. Slechts 19 landen hebben zich bij dit lichaam aangesloten, inclusief Nederland, welks financiële bijdrage ruim f2 millioen per jaar bedroeg. Op 1 October 1951 zal de I.R.O. haar werkzaamheden staken. De reden hiervoor is, dat de Verenigde Naties deze taak geheel on der eigen verantwoordelijkheid wen sen uit te voeren. Een globale sta tistiek wijst aan, dat er per 31 De cember a.s. 580.000 Europese vluchte lingen onder jurisdictie van de I.R.O. vallen, waaronder nog niet zijn mee gerekend een ongeveer 400.000 Volks- Duitsers in Oostenrijk en tallozen in andere categorieën. Wat moet er gebeuren? Dat het Hoge Commissariaat de zorg over deze vluchtelingen op zich zal nemen, moet worden aangenomen. Maar in hoeverre de nieuwe instantie op korte termijn in staat is, om meer te doen dan hun wettelijke bescher ming verlenen, is nog twijfelachtig. De eerste debatten in Lake Success heb ben n.l. op twee voorname aspecten van het refugé-vraagstuk het accent gelegd. In de eerste plaats hebben de Aziatische en Arabische leden van de Uno de vraag gesteld, of het Hoge Commissariaat evenals de I.R.O. zijn werkzaamheden zal beperken tot de vluchtelingen in Europa. Er schijnt weinig twijfel te bestaan, dat een grote meerderheid van de Assemblee zich zal uitspreken voor uitbreiding van de taak van de Hoge Commissaris. Tot deze meerderheid behoort ook Ne derland, dat zich ten duidelijkste heeft uitgesproken tegen een beperking van de taak tot louter het afwikkelen van het vraagstuk der Europese vluchte lingen. Hoe ver moet men gaan? Een scherpere strijd wordt gevoerd over het probleem, of de Hoge Com missaris zich zal dienen te beperken tot het verlenen van wettelijke be scherming aan de vluchtelingen, of wel daarbij materiële steun aan hen zal moeten verlenen. Nederland steunt ook hier het breedst mogelijke stand punt. Amerika acht het ruimschoots voldoende, indien de Hoge Commis saris zich concentreert op het verkrij gen van het equivalent van een Nan- sen-pas voor alle vluchtelingen en statenlozen. De Franse regering steunt deze opvatting. Motieven van zowel Amerikanen als Fransen zijn voorge schreven door realistische financiële overwegingen. Hun tegenstanders voe ren aan, dat er in laatste instantie toch voor deze vluchtelingen gezorgd dient te worden en dat het beneden de waardigheid van de V.N. zou zijn, in dien andere organen zich voor deze taak zouden opwerpen. Tegelijkertijd vraagt men zich ook in deze kringen af, op welke wijze men de benodigde sommen voor materiële steun zou kun nen vergaren. Vee! innemen maakt de maag var streek. Wrijf deze aangename zalf 's avonds op keel, borst ea rug. De pappleisterwerking en de dampen hel pen meesral in i PURMEREND, 5 December 1950. Trots het slechte weer en de gladde wegen viel het aanbod van de vette koeien niet tegen. De handel zette in de vroegte heel goed in. Voornamelijk de prima beesten waren goed ge vraagd. Er zullen in de vroegte nog wel enkele boven de notering zijn ver handeld. De afloop werd echter .sle pende. Op de gelde markt was de stemming stug. Het kleine aanbod van verse meikoeien werd zeer traag verhandeld. Ook de handel in pinken en graskalveren was voor de fok heel matig. De prijs van de beste slacht dieren ging nog wel. Met de nuchtere kalveren was het beter; deze werden vlug en voor hogere prijzen verkocht Het aanbod op de wolveemarkt was heel aardig. De prijzen van de vette gchapen waren goed te noemen. De lam mertjes werden vlug en voor hogi prijzen genomen. Het kleine aanbod van bokken en geiten kon slecht ko pers vinden. Op de vette varkens- markt waar een minder aanbod was, ging het beter. De inzet voor de beste was 1.78, enkele kregen nog wel een paar centen hoger en de lichtere die ren gingen van f 1.68 tot f 1.70, maar werden vlug verkocht. Met de biggen, waarvan ook het aanbod iets kleiner was, ging het ook iets vlugger. De prijzen waren vaster. De fokzeugen gingen traag van de' hand. Ook op de paardenmarkt was weinig vertier. De pluimveemarkt was weer goed bezet, daar was aardig handel, maar de prijzen bleven vrij stabiel. Aangevoerd 566 runderen, w.o.: 23S vette koeien 1.952.75 p. kg., begin vlug, afloop slap; 154 gelde koeien 400650, stug; 72 melk- en kalfkoeien 650900, kaim; 65 pinken 350500, stug; 22 graskalveren 180—260, kalm; 255 nuchtere kalveren 60110, vlug; 15 stieren 6001250, kalm; 829 scha pen 75120, goed; lammeren 75105, vlug; 17 bokken en geiten 1050, 180 vette varkens 1.681.78, vlug; 723 schrammen 4060, biggen 2440, beter handel; 7 fokzeugen 180250, stug; 26 paarden 450725, stug. To taal 2603 stuks. Pluimveemarkt: 4850 oude kippen en hanen 2.10—2.40 p. kg.; 250 jonge hennen 58 p. stuk; 450 jonge hanen blauwe 2.75—3.25 p. kg.; 550 eenden 1.502.50, 300 konijnen 17, 110 gan zen 812, 90 kalkoenen 1523 p. st. 4000 kipeieren 13—15, 1500 eendieie- ren 12 per 100 stuks. Niet minder controversioneel is de discussie over de definitie van „refu gees". Tijdens de in Augustus j.l. be ëindigde elide zitting heeft de Sociale en Economische Raad een in veler ogen merkwaardige definitie van dit begrip aanvaard, volgens welke het begrip vluchtelingen vrijwel is be perkt tot hen, die dit vóór 1 Januari 1951 waren. Vele delegaties inclusief de onze hebben grote bezwaren, om dit vraagstuk te binden aan een da tum of aan geographische factoren. Van de zijde van allerlei betrokken organisaties heeft men met klem ge waarschuwd tegen het aanvaarden van deze te enge definitie en deze waarschuwing vindt gehoor. Internationale diplomatieke vluch telingen conferentie? Een oplossing, die ook door Neder land wordt voorgestaan, biedt wellicht het bijeenroepen van een internatio nale diplomatieke conferentie. Hier zou n.l. de Hoge Commissaris in nau we samenwerking met leden en niet- leden van de Uno (landen als Italië Zwitserland en Oostenrijk herbergen grote aantallen vluchtelingen en zijn alleen uit dien hoofde reeds belang hebbend bij de werkzaamheden van de Hoge Commissaris) een brede, voor elkeen aanvaardbare definitie kunnen vaststellen, wie er onder het vluchte- lingenstatuut vallen. De conferentie zou de volmacht moeten hebben, om een dergelijke definitie namens alle regeringen te aanvaarden en te be krachtigen. Er zijn aanwijzingen, dat de Assem blee inderdaad in deze geest een be sluit zal nemen en zich tijdens de hui dige zitting zal beperken tot het vast stellen van de taak en het benoemen van de Hoge Commissaris, die namens de Uno met alle betrokken landen overeenkomsten zal moeten aangaan, waarin de bescherming van vluchte lingen zal zijn vastgelegd. werkt een tarief uit (Van onze Haagse redacteur). Zoals wij dezer dagen schreven, is onder de Indonesische ambtenaren, die in Nederland verblijven en hier van hun pensioen genieten, ongerustheid ontstaan over de dreiging van een door de Republiek Indonesia op hun pen sioenen te heffen belasting. Deze belasting komt er inderdaad, aldus heeft men ons bij informatie bij het Hoge Commissariaat van Indonesië bevestigd. Het land, dat de pensioenen uitbetaalt in dit geval Nederland heeft volgens het internationale recht de bevoegdheid daarop een belasting te heffen. Nederland deed dit in de vorm van een loonbelasting. Het be drag, dat ons land op deze wijze inde, werd echter in zijn geheel aan Indone sië teruggestort. Aangezien men deze methode omslachtig acht, is besloten, dat Indonesië zelf de belasting op de pensioenen zal gaan heffen. Zo lang het tarief daarvoor niet is vastgesteld, vordert de Indonesische regering thans reeds een bedrag, dat overeenstemt met de Nederlandse loonbelasting. La ter kan dan een verrekening volgen. Mocht het Indonesische tarief hoger worden dan het Nederlandse, dan zal het verschil alsnog moeten worden bijbetaald. Besluit de Indonesische re gering tot een tarief gelijk aan het Nederlandse loonbelastingtarief, dan verandert er voor de pensioentrekken- den in materieel opzicht dus niets. Op het ogenblik is men druk bezig met het opstellen van de adviezen voor de Indonesische regering, die zeer vermoedelijk in 1951 met haar defini tieve tarief voor de dag zal komen. Omtrent de hoogte daarvan kon men ons nog geen enkele inlichting geven. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot TogaL Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar ge bruik regelmatig TogaL Togal zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.83, f 2.08 en f 7.94. Truman tot jeugdleiders Pleidooi voor herbewapening President Truman heeft op het Witte Huis een toespraak gehouden tot een groep Amerikaanse jeugdleiders. Hij heeft daarin op gewezen, dat het in ternationale communisme een grote be dreiging voor de vrije wereld inhoudt. De Verenigde Staten voeren thans een groots opgezet programma voor herbe wapening uit. Dit zal mede het leven van de Amerikaanse jongemannen veranderen. Er bestaat geen andere manier om ons leven als natie te verze keren, aldus de president. Wij willen, zo vervolgde hij, niet alleen de Amerikaanse weermacht op bouwen het is mede ons doel, bij de vorming van een gemeenschappelijke strijdmacht te helpen. De vastbesloten heid en de hulpbronnen van alle vrije landen zullen nodig zijn om het hoofd te kunnen bieden aan de militaire bedrei ging van het communisme. De Verenig de Staten moeten de Verenigde Naties krachtig blijven steunen. Slechts op deze wijze kan een eind worden ge maakt aan de eindeloze kringloop van geweld, vergelding en oorlog die' stel lig de mensheid zal storten in een staat van lijden en barbarij. Bp de behandeling van de provin ciale begroting voor 1951 in afdelin gen, is door leden van Provinciale Sta ten er op gewezen, dat zich in onze provincie een tweetal euvelen voor doet, dat opzettelijke en krachtige be strijding moet vinden. Allereerst is daar de onkruidplaag, die aan akker- en tuinbouwland schade toe brengt. In enkele provinciën is 'n verordening tot bestrijding van on kruiden in het leven geroepen. Hoe wel erkend wordt, dat de voornaamste wegen ln de Provincie goed onderhou den worden, meent men, dat er meer moet worden gedaan en een veror dening hier zou kruinen helpen. In die tweede plaats is er het wel licht nog grotere kwaad van de ver ontreiniging van wateren en water lopen door afvalproducten van fabrie ken, o.a. wel van kaasfabrieken e.d. Deze verontreiniging is dikwijls zo ernstig, dat ze een grote sterfte on der de vissen veroorzaakt; ook het vee loopt gevaar met t.b.c. besmet te worden. Ook hiervoor wordt de aan dacht van Ged. Staten gevraagd en geïnformeerd, of er door hen reeds plannen zijn overwogen, dit kwaad te keren. 60. Eindelijk zijn de rovers op de plaats van bestemming aangekomen. Een hut midden in het bos. En zij laten geen tijd verloren gaan. Ze beginnen meteen de kisten af te laden. Hoewel ze erg sterk zijn, valt het toch niet mee om de zware kisten met geld naar dunnen te dragen. Tenminste Arie, één van de twee, loopt zuchtend en steu nend onder de zware last naar binnen. Maar zijn maat draagt de kist, waar alléén nog maar Pim en Pam inzitten en vindt het werk helemaal niet zo Zoals wij reeds meldden ligt het Noorse schip „Bessa" thans voor Vlis- singen in quarantaine, omdat aan boord typhus is uitgebroken. Werden Maan dag reeds zes leden van de beman ning, onder wie de kapitein, opgeno men in het ziekenhuis, Dinsdagavond moesten weer tien opvarenden naar 't ziekenhuis worden overgebracht. Van de totale bemanning van zes en twintig koppen bevinden zich dus thans zestien mannen in het zieken huis. zwaar! Twee hondjes wegen ook heel wat minder, dan bergen zilvergeld! „Hèhè, is dat sjouwen, even zitten", roept Arie. „Wat, moet je nu alweer zitten?", roept de ander kwaad. „Jij moet altijd zitten. Ik moet zeker weer alles alleen doen! Als je maar niet denkt, dat ik direct ook nog de ezel op stal zet!" Pim en Pam luisteren gespan nen toe. „Wacht", fluistert Pim eens klaps. „Zie je dit ijzerdraadje? Daar kunnen we hen nog mee aan het schrikken maken!" Geen beslissing over de vrouw in het ambt De Maandag gehouden zitting van de Generale Synode der Nederlands Her vormde Kerk is nodig geweest voor de bespreking van een vijftal artikelen van de dertiende ordinantie, waarin gehandeld wordt over bijstand in het pastoraat door hnppredikers en vicaris sen. Daarbij is vooral zeer uitvoerig ge discussieerd over de vraag of de mo gelijkheid, hulpprediker te worden, ook voor vrouwen moet worden opengesteld. F. A. Aponno, het hoofd der door de Ambonese oud-KNIL-militairen op Java naar Nederland afgevaardigde delegatie, heeft de Staat der Neder landen in kort geding voor de presi dent der Haagse rechtbank gedagvaard tegen 16 December a.s., om de terug voering dezer ongewapende militairen en hun gezinnen naar Ambon en mits dien hun uitlevering aan de APRI-be- zettingstroepen te voorkomen. De Ambonese militairen wensen af vloeiing naar Ceram of een ander vrij gebied der Zuid-Molukken ofwel naar Nieuw-Guinea. 16. Het onderzoek, dat Jimmy in huize de Jong instelde, werd voor hem eerst belangwekkend, toen hij de klerenkast van de heer des huizes ontdekte. Er hingen allemaal deftige pakken, welke Jimmy maar weinig toelachten. Een uit zondering vormde een nog al opzichtig zomercostuum, licht groen met een grote bruine ruit, dat hij ijlings aan paste en dat hem als gegoten zat. Hij vond er een aardig groen jagershoedje bij, dat hem ook niet slecht stond. Na zijn voeten in prachtige lichtgele schoe- ten te hebben laten verdwijnen verliet Jimmy heel tevreden het huis. Ncd. Hervormde Kerk. Beroepen te Garderen; J. van Dijk te Gameren. Aangenomen naar Oirschot: J. v. d. Touw, predikant in algemene dienst te Brunssum. Bedankt voor classis IJzendijke (voor het jeugdwerk): F. de Graaff te Wel en Ammerzoden; voor Aalburg: D. J. v. d. Graaf te Leerbroek. Beroepbaarstelling: De heer J. Irik, candidaat en hulpprediker te Nieuw Vennep-Abbenes, Bennebroekerweg 81 te Hoofddorp, Haarlemmermeer. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Bergen (N.-H.): C. Kam per te Bleiswijk; te Hasselt en te Nieuwerbrug: G. H. Homans, candidaat te Nieuw Dordrecht; te Oudega Sm., Oude Pekela en Wetsingesauwerd: L. Zwanenburg, res. legerpred., woon achtig te Middelburg. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Zuidlaren: R. te Velde te Zalk en Veecate. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Vlissingen: M. Drayer te Drachmen. Aangenomen tot hulpprediker te Harlingen: ds. C. v. d. Zaal, lid Tweede Kamer en hulpprediker te Ulrum. Remonstrantse Broederschap. Aangenomen naar 's-Gravenhage: dr. P. D. Tjalsma te Rotterdam. y x DOOR LOULA G. ERDMAN 63) „Al was zij niet gebouwd om kinde ren te krijgen", zei dr. Burges, ,toch was dat niet de hoofdzaak. Het kwam omdat ze het opgaf Het was geen wonder, dacht Virgie, dat zij het opgaf. Niemand moest zo behoeven te lijden. God moest een an dere manier bedenken om hier babies te krijgen. In haar nood had Dulcie de toekomst voor haarzelf en haar kind gezien. En toen de pijn kwam, wilde zij niet langer leven. Virgie nam de zorg voor de baoy op zich en terwijl zij dit deed groei de er een sterk besluit in haar. Zij zouden niet trouwen voor Jim een baan had een werkelijke betrekking buiten de Bottoms. Zij wilde geen nieuw leven in de wereld brengen om te lijden zoals Bottom-kinderen leden Al zou ze moeten leven en sterven als een oude vrijster verwrongen en uitgestoten en het doelwit van alle dorpsgrappen zij zou toch Jim niet trouwen, tenzij zij hun kinderen iets meer kon aanbieden dan hun eigen deel was geweest. In de zomer van haar achttiende jaar kende zij al de bitterheid van te leurstelling en ijdele hoop. In die zo mer gaf zij het op. Het was in de maand Augustus van deze zomer, dat Oude Dade Kenzie naar de Bottoms kwam rijden, op zoek naar meloenen. Gewoonlijk had hij he le goede op zijn eigen terrein, maar dit jaar hadden de insecten ze opge geten. Jim wachtte op hem, beleefden zakelijk en Oude Dade nam hem scherp op. Toen vroeg hij: „Heb ik je al niet ergens eerder ge zien?" Jim zei, ja, ze hadden elkaar ont moet. In de Tentbijeenkomst, enige ja ren geleden hadden ze naast elkaar ge zeten. Dade zei ja, hij herinnerde het zich, natuurlijk. Naar de manier, waar op hijnaar Jim keek,' kon iedereen zeggen, dat hij iets van plan was Maar hü reed weg zonder een woord te zeggen. Niet langer dan een paar dagen later kwam hij terug. Hij keek Jim olijk aan en vroeg: „Weet je een flinke vent om voor mij te werken?" „Ik zou wel willen", antwoordde Jim zijn stem bedwingend. „Ik wil een getrouwde man hebben", zei Dade. „Ze blijven beter. Ik zal voor een huip en een koe zorgen. Je zou kuikens kunnen fokken sn «en tuin aanleggen. Ik heb iemand nodig, waar ik op aan kan. Een mooie baan voor de juiste man". Hij noemde een loon. „Ik denk, dat ik de juiste man weet", zei Jim. .Ikzelf". Oude Dade grinnikte. „Ik hoopte, dat je dat zou zeggen", zei hfj. ,Ik neo hier in de buurt naar je geinformeerd en hoorde veel goeds over je. Maar waar is de vrouw?" „Ik zal haar hebben", lachte Jim „als ik kom". „Is het dat aardige meisje, «dat sa men met je was in de Tentbijeen komst, die avond?" Jim zei ja. Hij dacht er over hoe wonderlijk het was, dat hij het ziph nog herinnerde. Men zei, dat hij nooit iets vergat. En dat was zo. De oude man was nauwelijks uit het gezicht, of Jim was al bij Virgie om het te vertellen. Zij was alleen, toen hij binnenkwam met een uitdrukking op zijn gezicht, zoals zij er nooit tevoren op had gezien. Hij probeerde het haar uit te leggen, maar kon de woorden er niet gauw genoeg uit krijgen, vertelde het laatste het eerst en vulde dan de details aan. Zij spraken er bijna fluis terend over, alsof het een droom was waaruit je zou kunnen ontwaken. „Een huis en een koe „En we kunnen kuikens fokken „Dat is heerljjk en bloemen. Ik zal een paar asters hebben en dit' keer zullen ze wel groeien „Hoe vind je dat allemaal, lieve ling „Ja o, ja Jim Hij kuste haar en zij kuste hem. Zij waren volwassen mensen die plannen maakten voor een toekomst zo werke lijk en tastbaar, dat zij bijna hun han den konden uitstrekken om hem aan te raken. Dit betekende het aanbreken van een nieuw leven dit betekende een huwelijk, en een huis, en alle din- gne die daarmee verband hielden. Dit hield zelfrespect en waardigheid in. De volgende dag werden zij ge trouwd door een werkelijke predikant. Hij was vriendelijk en aardig, liet op generlei wijze blijken dat hij Virgie en Jim anders beschouwde dan alle an dere hoopvolle en gelukkige jonge mensen, die hij hem kwamen. De vrouw van de predikant had bloemen in de kamer neergezet, en daarna bood zjj limonade en cake aan. Zij zei, dat zij "juist een verse had gebakken, zette hem midden in de kamer met bloemen er om heen en liet Virgie en Jim hem samen doorsnijden. Daarop reden zij naar het huis van Dade Kenzie, trots en gelukkig, en zeiden dat zij er wa ren, en vroegen wat hij wilde, dat zij deden. fWordt vervolgd) Dat houdt immers in, dat zij het evan gelie zullen mogen prediken en huwe lijken bevestigen; in vacante gemeenten zullen zij voorts het voorzitterschap van de kerkeraad mogen waarnemen, dit laatste na verkregen toestemming van de classis. Sommige sprekers achtten dit een vooruitgrijpen op de beslissing, die de Synode eerlang zal moeten nemen over de vrouw in het ambt. Anderen ontken den dit; het ging hier alleen om de bedieningen, niet om het ambt, z*J werd opgemerkt. Vele vrouwen ver richten immers reeds in verschillende gemeenten deze diensten. Schriftbewijs is in dezen zeer moeilijk te leveren. Ten slotte is met vier stemmen tegen be sloten om mannen en vrouwen de vol le bediening van het huppredikerschap te geven, aangenomen. Het voorstel, om geen vrouwelijke vicarissen toe te la ten, werd met drie stemmen voor ver worpen. Het hulppredikerschap zal on der bepaalde voorwaarden open staan voor de huidige godsdienstonderwijzer» (essen), het vicariaat voor proponenten en vrouwelijke theologen, die huni proefpreek hebben gehouden. Voorts blijft bepaald, dat emeriti-pre dikanten tot hun zeventigste jaar ge roepen kunnen worden tot bijstand in het pastoraat. Preekbevoegdheid hou- zij ook daarna. ...zijn alle vormen var» besmetting der lucht wegen, die, bij ver waarlozing, spoedig ontaarden in ernstige aandoeningen derj, ademhalingsorganen. Denk er aan dat akkers abdijsiroop' dadelijk keel en luchtpijpen zuivert, de hoest stilt, kou en griep bestrijdt. a DONDERDAG 7 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO en 14.00-24.00 NCRV. - 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgisch® kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden, 9.35 Gram.muziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 O» gelconcert. 11.00 Voor de zieken. 11.45 School* radio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuw» en Katholiek nieuws. 13.20 Piano-voordracht. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Promenade-orkest en solisten. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Co* caal-ensemble. 15.45 Bijbellezing. 16.30 Zen dersluiting. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 „D® stem van de Christelijke Vakbeweging". 18.45 Orkest van het Leg'er des Heils. 19.00 Nieuws- en weerberichten. 19.15 „Levensvragen van allerlei aard". 19.30 „In dienst van het Va* derland". 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws, 20.15 Radio-Schaakwedstrijd Noorwegen—Ne derland. 20.06 Gevarieerd programma. 22.00 Piano-recital. 22.15 Buitenlands overzicht, 22.45 Kerkkoor, Bachkoor, orgel en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 We reld Schaaktoumooi. 23.40—24.00 Gram.muziek HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gramofoonmuziek. 9.30 Amusements-muziek. 10.30 „De antwoord man". 10.45 Gramofoonmuziek. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.45 „Buffalo Bill", causerie. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Piano-duo, 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-allerlei. 13.20 Me- tropole-orkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Reportage. 14.00 Voor d© vrouw» 14.30 Gram.muziek. 15.00 Voor de zieken, 16.00 Dansorkest. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Orkestcon cert. 19.00 Voor burger en militair. 19.10 Or kestconcert 19.45 Opvoeding tot staatsburger", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Schaak wedstrijd Noorwegen—Nederland. 20.06 Actu aliteiten. 20.15 Avro-allerlei. 20.20 Radfo> Philharmonisch-orkest en soliste. 21.15 Hoor spel. 22.35 Accordeon-muziek. 23.00 Nieuw». 23.15 Sportactualiteiten. 23.30-24.00 Gram.- i

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5