Frankrijk aanvaardt Duitse troepen in Atlantische verdedigingsmacht Geen concessies aan Peking Rust aan het Koreaanse front VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN I Lichtend baken van hoop op vrede De Nederlandse betalingsbalans thans zeer ongunstig Winterprijs melk blijft 171U cent Donderdag 7 Dee. 1950 147e Jaargang No. 287 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN r Socialistische ministers weken de Amerikaanse druk De Duitse brigade zonder zware wapens voor DE„ beslissing werd genomen na een dag van strijd met de socialistische ministers die zelfs eenmaal dreigden liever uit de regering te zullen treden dan in te stemmen met, wat zij noem den, het laten vallen van het Franse plan voor een Europees leger. Het Franse kabinet, weigerachtig om de Amerikaanse pil te slikken, stemde ten slotte toe, omdat het er naar uitzag, dat het alternatief een erns'ige span ning tussen Frankrijk en Amerika zou betekenen met het gevaar van een iso lement van Frankrijk voor zover zulks Amerika zou betreffen. CredietverSening onder controle 'sMiddags economische problemen ter tafel BRADLEY NAAR LONDEN? KjoaI Bestek Verhoging van de abonnementsprijs der dagbladen DE. PRIJS van het courantenpapier wordt in hoofdzaak beïnvloed door fluctuaties op de wereldmarkt. Oor zaken, die zich bij de nu opgetreden zeer grote stijging hebben doen gelden, zijn o.a. de sterke stijging der prijzen van de grondstoffen, die voor de fa bricage van het courantenpapier die nen? en het enorme, nog steeds snel toenemende gebruik van dit papier door de Verenigde Staten. De Neder landse dagbladen gezamenlijk zullen in het jaar 1951, volgens de thans beschik bare gegevens, alleen voor couranten papier zeven millioen gulden meer moeten besteden dan in 1950. Het totale bedrag, met het papier gemoeid, zal ongeveer negen en twintigmillioen gul den zijn. Zulke sommen geven een in druk van de hoge kosten, aan de pro ductie van dagbladen verbonden. Indonesische delegatie komt met oplossing bureau: administratie Voord 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie: Achterdam 20. Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. i\E Franse avond regering heeft Woensdag- naar verluidt onder Ame rikaanse druk besloten de voor naamste punten van het Amerikaanse plan voor het bewapenen van Duitse gevechtsgroepen en haar opneming in de Atlantische verdedigingsmacht te aanvaarden In een officieel communi- qué dat na de rumoerige vergadering verd uitgegeven, heet het, dat een „compromisvoorstel van de heer Spof ford" aanvaard is. De socialistische ministers hadden zich tot het laatste ogenblik tegen het besluit verzet. Her- ve Alphand. de Franse vertegenwoor diger in de Raad van plaatsvervangers van het Atlantische Pact keerde Woensdagavond naar Londen terug met de machtiging om de aanbevelin gen van de plaatsvervangers betref fende de herbewapening van West- Duitsland te ondertekenen. Volgens een woordvoerder van de minister president. heeft de Franse regering aanzienlijke concessies gedaan om de herbewapening van West-Europa niet op te houden. Men verwacht, dat Frankrijk tegen over zijn concesies zal stellen, dat al les wordt gedaan om een viermogend- heden-bespreking met de Sowjetunie te doen houden, ten einde de Sowjet unie een kans te geven om te zeggen of zij tot een aanvaardbare overeen stemming met het Westen wenst te komen of niet. Conferentie in Januari £jen speciale conferentie der betrokken regeringen in Januari in Parijs zou de voorwaarden voor de vorming van een Europees leger bespreken. Tot dan had Spofford een „tijdelijk re- Benelux-conferentie uitgesteld Belgie niet bereid tot bijpassing van tekort Men blijft zoeken naar een gunstige oplossing Thans is ook officieel medegedeeld, I 4it de tegen 14 December aangekon digde ministerconferentie van de Bene- Wanden moet worden uitgesteld tot begin 1951. De voorbereidende werk zaamheden worden echter onvermin derd voortgezet. Als redenen voor dit uitstel worden genoemd de besprekin gen van de ministers van buitenlandse zaken, welke binnenkort te voorzien zijn, en de uitzending van een missie naar Washington door de OEES, waar van ook minister Stikker deel uit maakt. Uit de commentaren van verschil lende Franstalige Belgische bladen blijkt, dat men over dit uitstel 'aller minst rouwig is. La Libre Belgigue is van mening, dat de conferentie waar schijnlijk voor onbepaalde tijd zaï moeten worden uitgesteld, omdat er ernstige moeilijkheden gerezen zijn. De Nederlandse delegatie heeft voor- Nederlandse Bank kondigt nieuwe regeling af De Nederlandse Bank heeft een nieu we regeling afgekondigd voor de cre- dietverlening door handelsbanken en Iandbomvcredietbanken. Deze komt hierop neer, dat de banken voortaan wanneer zij bij hun credietverlening een bepaald maximum overschrijden, een beroep op de centrale bank zullen moeten doen. Als limiet is aangenomen het gemiddelde van de stand op 30 Ju ni en 31 December 1949, waarboven 'n speling is toegestaan van tien procent. Daarenboven mag 5 pet meer credieten worden verleend dan op 30 September 1950 uitstonden. Deze regeling is van tijdelijke aard. I De bedoeling is, zo deelde de presi dent-directeur van de Nederlandse I Sank, dr. Holtrop, op een persconfa I tentie mede. om controle uit te oefe 1 ten op de hoeveelheid verleend ere- diet Deze heeft nog allerminst uitzon dwlijke afmetingen aangenomen, maar dient, daar zij een inflatoire factor Vormt, toch onder controle t- staan. gesteld, de credieten der Europese betalingsunie te fuseren en tevens de voorraden goud en sterke deviezen samen te voegen. De Belgische dele gatie heeft dit geweigerd. Volgens het persbureau Belga. wil Belgie niet voor de tekorten op de Nederlandse handelsbalans opdraaien. De door het uitstel verkregen tijds ruimte zal worden benut voor de op lossing van de moeilijkheden. De be trokken ministers zullen in de ko mende dagen contact met elkaar op nemen. Het is niet onmogelijk, dat als resultaat hiervan een aanvullend mo netair protocol tot stand komt. La Dernière Heure acht de gere zen moeilijkheden, die voor Nederland voortvloeien uit de vermindering van de Duitse credieten voor invoer, zo groot, dat de Internationale Betalings unie er aan te pas moet komen. De verschillen tussen de Nederlandse en de Belgische economie zijn daardoor nog groter geworden. giein" voorgesteld, waarmede Frank rijk het, enige restricties daargelaten, eens was. De Franse minister van Voorlichting heeft verklaard, dat het voorstel-Spof- ford twee punten behelst, t.w. oprich ting van een Europees leger, zoals door de Amerikaanse regering wor.dt voorgestaan en een overgangsperiode tijdens welke Duitsland over geen le gerstaf, divisies noch minister van Oorlog zou mogen beschikken. Duitse gevechtseenheden, waarvan de sterk te 4000 a 5000 man zou bedragen, doch die over geen zware bewapening zou den beschikken, zouden van gealli eerde divisies deel uit maken. De Duit se eenheden zouden in geen geval meer dan 1/5 van de geallieerde strijd macht mogen vertegenwoordigen. In de voorstellen van Spofford was het Nederlandse plan om een „Atlan tische Hoge Commissaris" te benoe men niet opgenomen. Truman en Attlee tweemaal bijeen Verdere opbouw van de Atlantische strijdmacht 20wel gistermiddag, als gisteravond hebben Truman en Attlee hun besprekingen voortgezet. Tussen de beide conferenties in hield Attlee een rede voor de Amerikaanse Persvereniging, waarin hij het militair beleid van generaal Mac- Arthur prees en de verzekering gaf, dat Amerika en Engeland hun plicht zullen blijven doen en hun vrienden niet in de steek zullen laten. Het was volgens Attlee thans niet het ogenblik om critiek te leveren. Hoewel er uiteraard wel ver schillen tussen Engeland en de V.S. bestonden, hadden de besprekingen Truman en Attlee reeds in staat gesteld elkanders visie te begrijpen. De Britse premier ontkende ten stelligste, dat hij naar Washington gekomen was om de V.S. te bewegen tot een politiek van verzoening door concessies aan de Chinese com munisten te doen. „Wij weten allen uit eigen bittere ervaring, dat een dergelijke politiek niet loont", aldus Attlee. en de premier „tezamen met de andere leden van de Noordatlantische ver dragsorganisatie, het er over eens wa ren, dat zij met energie zouden voort gaan met het opbouwen van de militai re kracht van de Atlantische gemeen schap". (Zie vervolg pag. 3). Ma afloop van de middagbespreking werd het volgende communiqué Uit gegeven: „De discussie concentreerde zich op de economische problemen, die ontstaan zijn uit de krachtsinspanning voor de wederzijdse verdediging, waar bij in het bijzonder ter sprake kwam de kwestie der behoeften aan grondstof fen. Men was het er over eens, dat het probleem van het tekort aan grond stoffen van dringend belang is en krachtige pogingen moeten worden ge daan om de productie te verhogen en het doelmatigste gebruik van de be perkte beschikbare voorraden te ver zekeren. Er bleek een grote mate van overeenstemming en er werd een werk groep benoemd om de zaak verder te onderzoeken". De Atlantische Gemeenschap 's Avonds werd in de verklaring van het Witte Huis gezegd, dat de president Regering handhaaft haar afwijzend standpunt Naar het ANP van bevoegde zijde verneemt, heeft de regering geen aanlei ding gevonden haar standpunt t.a.v. de verlaging van de melkprijs te wijzi gen. Deze prijs was door de regering vastgesteld op 1754 cent. Zoals men weet heeft over dit onderwerp een delegatie uit het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw een onderhoud gehad met de Raad van Economische Aan gelegenheden, die gevormd wordt door de minister-president en de bewinds lieden van Economische Zaken, Financiën en Landbouw. ne steeds groeiende benttmo&üeig. en onrust over de gehele wereld, doen de volken van alle landen de Verenigde Naties als een baken van hoop en vrede en veiligheid" zien. De verlichting in het gebouw van het nieuwe hoofdkwartier werd dezer dagen voor het eerst ontstoken. De verlichte vensters, gezien van Long Islands City vormen de letters U.N. (United Nations) en zijn tevens een symbool van de gedachte, dat vrede en vriendschap tussen alle naties mogelijk kan zijn. Links op de foto het Empire State Building. iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiininiiiiiiHiiniiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade te Londen heeft, al dus meldt „Le Monde", Woensdag ver klaard, dat generaal Bradley, de voor zitter van de gezamenlijke Amerikaan se stafchefs, waarschijnlijk naar Lon den zal gaan nadat Attlee aldaar zal zijn teruggekeerd. Aan het gehele Koreaanse front was het gisteren weer rustig. In het Westen hield het achtste Amerikaanse leger stand in nieuwe stellingen ten Zuiden van Pjongjang, maar deze werden aan de Oostzijde weer bedreigd door een grote Chinese troepenmacht, die op 80 Km ten Zuidoosten van Pjongjang bij Koksan wordt geconcentreerd. In militaire kringen te Tokio neemt men dan ook aan, dat de verbonden troepen zullen terugtrekken tot op een linie, die juist ten Zuiden van de 38ste breedtegraad zou liggn. Hier zou men zich kunnen ver schansen in goede posities langs de rivier de Imjin. 80 km ten Zuiden van het concentratiepunt Koksan. oei te verlaten. De stedelijke overheid heeft meegedeeld, dat niemand, die de stad wenst te verlaten of naar het platteland wil gaan, daarin zal worden gehinderd. De verbonden troepen hebben sinds 20 November slechts sporadisch ge vechtscontact met Noordkoreaanse troe pen gehad. Volgens een communiqué van MacArthur worden deze „vermoedelijk in het onschendbare heiligdom van Mandsjoerije opnieuw geformeerd en geoefend". China bouwt op het ogenblik met hulp van de Sowjetunie in een snel tempo een moderne tactische luchtmacht op Het zou de bedoeling zijn. tegen het eind van het volgende jaar een macht van 1000 vliegtuigen in eerste linie te hebben. Er is geen enkel bewijs, dat er zware bommenwerpers voorhanden zijn. Amerikanen verschan sen zich ten Zuiden van Pjongjang Deze linie ligt in de nabijheid van Intsjon, de haven die een paar maan den geleden als invasiehaven is ge bruikt. Deze zou nu desnoods als eva- cuatiepunt kunnen dienst doen. Daar bij zou dan tevens een antwoord wor den verkregen op de vraag, of de Chine zen verder willen gaan dan de 38ste breedtegraad. De Zuidkorëaanse regering heeft in tussen de gezinnen van militairen en politie maar vast de raad gegeven, Se- Weerbericht Verwachting geldig tot Vrijdag avond. Half tot zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Krachtige tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Noord en West Vannacht in het binnenland tem peraturen om het vriespunt. Mor gen overdag temperaturen enkele graden boven nul. Ljoe onwaarschijnlijk het ook klinken moge, het gaat ons naar den vleze vrienden: Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft n.l. uitgekiend, dat er gedurende de maanden Januari t/m September 250 millioen kg vlees ter be schikking is gekomen tegen 297 mil lioen kg in dezelfde periode van 1934 t.m. 1938. Dat is 25 kg per hoofd van de bevolking tegen 29.3 kg in '34'38. Theodoor heeft w swaar de hoeveel heid carbonaadjes op z'n bord niet zien - derogen zien toenemen, maar dat zal wel een kwestie van prijzen zijn. En die worden weel' op een andere afdeling van het C.B.S. onder de loupe genomen. Over vleesprijzen gesproken: Een on - bekend gebleven vleesliefhebber drong in Virginia 's nachts een restaurant bin - nen, bakte een lekkere biefstuk voor zichzelf en liet honderd dollar in het kasregister achter. De gewapende onverlaat, die bij mevrouw Walton te Providence In Pennsylvania binnen drong, had daarentegen trek in een eitje. Met een schietijzer in z'n hand dwong hij haar een uitsmijter voor hein te bakken en bleef daarna nog een ha'f uurtje naar de televisie kijken. O En elf millioen Amerikanen hebben door middel van diezelfde televisie in de borstkas van een patiënt, die zich in een nieuw soort röntgenapparaat ne- vond, kunnen kijken. Theodoor wou maar, dat ze nu ook eens de mensen in hun hart konden kijken. Bijvoorbeeld bij die negentien Amerikaanse „vredes- partisanen", die zich in Moskou bevin den en daar met het Sowjetvredes- comité hebben afgesproken de uitwis seling van delegaties tussen Rusland en Amerika te bevorderen. JSgu we toch in Moskou zijn melden wij Ulieden meteen maar, dat de hoofd stad van de U.S.S.R. Dinsdag versierd was met b'oemen en vlaggen ter her innering aai de op 5 December 1936 'oor Stalin afgekondigde „grondwet Wegens faillissement aangeboden: grote partij Benelux- en andere aceoorden. Alles moet weg! Spotprijzen! voor de staat van arbeiders en boeren". O In West-Duitsland zijn ze ook al druk in de weer met de grondwet: Daar werd dr. Otto John benoemd tot chef van het „bureau ter bescherming van de grondwet", dat inlichtingen moet verzamelen over alle acties, die de staat en zijn grondwet in gevr— brengen. En dat die dr. John daar geknipt voor is, moge blijken uit het feit, dat hij des tijds deelnam aan het complot, dat Hitler in 1944 in de lucht wilde laten vliegen. Q Over vliegen gesproken: in Singapore zal een speciaal vliegveld voor straalpassagiersvliegtuigen van de LondenAustralië route worden aange legd. De Britse vereniging van zweefvliegers is al heel wat ouder dan de straalvliegtuigen. Die bestond dezer dagen 21 jaar; gedurende die tijd ver wierven meer dan 19.000 zweefvliege-s de drie benodigde brevetten. Nog een zweefvliegnieuwtje: Twee Poolse vrou wen hebben met 7200 m een nieuw hoogterecord zweefvliegen gevestigd. Dat is 1876 m hoger dan het oude record van twee Amerikaanse dames. Richard Whitclaw uit Tulsa ten' slotte had ook aardig de hoogte: Wc gens dronkenschap voor de kadi ge sleept verklaarde hij te hebben willen bewijzen, dat zijn huisarts ongelijk had met te beweren dat whisky dodelijk voor hem zou zijn. „Ik voel nu echter dat hij nalf gelijk had" was zijin (be rouwvoürt conclusie. De voormalige hoofdstad van Noord-Korea, Pjongjang, is door de strijdkrachten van de Verenig de Naties verlaten. In lange colon nes vrachtwagens trékken de troepen Zuidwaarts. (RADIOFOTO ANP) LIET BESTUUR van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers 1945" deelt mede: Een zeer ingrijpende verhoging van de prijs van het courantenpapier tot meer dan het zesvoudige van de voor oorlogse prijs, gepaard gaande aan een nieuwe belangrijke stijging van andere bedrijfsonkosten, heeft de algemene vergadering van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers 1945" ge noopt tot het nemen van het besluit de abonnementsprijzen der dagbladen met ingang van 1 Januari 1951 te ver hogen. Van deze vereniging zijn de uitgevers van alle Nederlandse dagbla den lid en het genomen besluit bindt hen allen. Het gevolg is dat de abonne mentsprijs van ons blad na 1 Januari a.s. zal moeten zijn: 42 cent per week, 1.72 per maand, 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Niet dan na langdurig overleg is tot deze maatregel besloten. Ofschoon sinds 1945. het jaar der bevrijding van ons land, de bedrijfsonkosten der dag bladen telken jare door verschillende oorzaken met zeer grote bedragen zijn gestegen is steeds het streven geweest, de abonnementsprijzen laag te houden. Dat streven doet zich ook bij de hier aangekondigde verhoging gelden, want zij is niet voldoende om de stijging der kosten te dekken. Het dagblad is een artike», dat ver beneden de kostende prijs aan zijn le zers wordt geleverd. De opbrengst van advertenties moet voor een belangrijk deel mede dienen om de kosten te dek ken. Dat de directies der dagbladen niettemin, ondanks de conjunctuur gevoeligheid die dit voor hun bedrij ven meebrengt, aan zo laag mogelijke abonnementsprijzen blijven vasthouden heeft een goede reden. Zij zijn er zich welbewust van dat de ideële taak van het dagblad tot zijn verspreiding op zo groot mogelijke schaal noopt. Iedereen moet een dagblad kunnen lezen. Deze overweging heeft zich ook bij het nu genomen besluit weer krachtig doen gelden en de verhoging van de abonne mentsprijs beperkt. Dat zij niet kon uitblijven is ter algemene vergadering van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers 1945" als een harde nood zaak ingezien. Nieuw Guinea - conferentie Dinsdag- en Woensdagmiddag heb ben de Indonesische en Nederlandse delegaties voor de oplossing van het vraagstuk Nieuw Guinea hun eerste werkvergaderingen gehouden. De be sprekingen hadden hoofdzakelijk een oriënterend karakter. Naar in delega tiekringen verwacht wordt zal de In donesische delegatie Donderdagmiddag een voorstel ter oplossing formuleren.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1