eerlijkl Particuliere bedrijfsleven trekt de beste ambtenaren naar zich toe UNTER i Felle critiek op het besluit tot verlaging van de melkprijs Geen concessies aan Peking WEK DE GAL IN UW LEVER OP Werkloosheid in dalende lijn De t.b.c,-bestrijding in onze provincie Geen hernieuwd beroep voor ambtenaren die fout waren Jopsalarissen moeien uiiiochi stoppen Hollandse Maatschappij bijeen Moei landbouw naar de oude positie ierug? De heer F. den Hartog sprak te Amsterdam Een tip voor de huisvrouw Münchener omroeper door ielepaaih omgekocht Adenauer over Neder landse voorstellen „De Haere" wordt Henriëtte Roland Holst-Oord Sneeuwstorm isoleert hoofdstad Madrid 00 cAonk "kennen"! V- /oer UZerfUdVrcuK/t Utë d/UJoelier: Tweede Kamer werkie lange agenda af Fotocopieën notariële acten toegestaan? Beslissing van Amsterdamse DONDERDAG 7 DECEMBER 1960 (Van onze parlementaire redacteur). In September is bij Koninklijk Besluit een aanzienlijke salarisverhoging toege kend aan ongeveer 200 van de hoogste Rijksambtenaren, o.a. aan de secretarissen- raa! van de departementen en aan de directeuren van verschillende diensten, neze verhoging met terugwerkende kracht bedroeg gemiddeld 25%. De regering had daarvoor uiteraard haar goede reden, voornamelijk hierin bestaande, dat het artkuliere bedrijfsleven, dat grote salarissen betaalt, de beste krachten naar rich toetrekt, waardoor de overheid voortdurend de kans loopt, dat bekwame ambtenaren haar dienst verlaten. Op de begroting voor 1951 komt een post voor, waaruit deze topsalarissen betaald worden. verhogingen en toeslagen, die aan an- Bij een aantal leden van de Tweede Kamer vond dit systeem Woensdag middag, toen er uitvoerig over is ge sproken, instemming. Maar anderen, die het onderscheid met de schriele 5 pet. van de overige ambtenaren en andere loontrekkenden, wat te bar was, kwamen er tegen op. De socia listische heer J. Tuin had zelfs een mede door dr. J. Schouten (AR) en mr. H. K. J. Beernink (CH) onderte kende motie ingediend, ongeveer hier op neerkomende, dat de bijzondere verhoging ongedaan wordt gemaakt. De heer Tuin erkende dat sommige functionarissen met het oog op hun bijzondere bekwaamheden en presta ties een hoger salaris moeten verdie nen, dan hun rechtens toekomt, doch hij wilde differentiatie, dus elk geval op zichzelf beoordeeld zien. Werkelijk bekwame mensen moet men vasthou den maar voor hen is al iets gedaan door de toekenning van toeslagen. Dit was een redenering, waarmede de he ren Schouten en Beernink zich vereni gen konden, maar de heren Cg. J. I.M. Weiter (KNP), H. M. J. Dassen (KVP) en mr. P. J. Oud (WD) dachten er enders over. Voorstanders De heer Weiter legde er alle nadruk tg. dat de ministers hun bekwame ambtenaren moeten vasthouden, omdat anders ernstig gevaar voor de over heidsdiensten dreigt. Bovendien, zo reide hij, mag men de 5 pet. en de 25 pet. niet met elkaar vergelijken. Het eerstgenoemde percentage is een com pensatie voor de verhoogde kosten van het levensonderhoud en de 25 pet. is een waardering voor de gewichtige diensten, die de betrokken ambtenaren het land bewijzen. De heer Dassen betoogde, dat de hoge ambtenaren tot dusver niet of onvoldoende geprofiteerd hebben van deren werden toegekend, waardoor zij achterop geraakt zijn en mr. Oud vond, dat deze salariskwesties eigenlijk bui ten de Kamer gehouden moeten wor den. Hij wilde uiteraard wel een post op de begroting, waarover de Stat en- Generaal kunnen oordelen, maar vrij heid voor de ministers om daaruit hun hoge ambtenaren te betalen naar de mate van hun verdiensten, die zij wel en de Kamerleden niet kunnen beoordelen. De minister zeide in zijn antwoord, dat het psychologische bezwaar vooral is ontstaan door de onjuiste voorlich ting. In goed vertrouwen heeft de re gering gemeend in de geest van de Kamer te handelen. Doorlopend gaan voortreffelijke krachten weg en de exodus staat niet stil. Spr. verzocht de Kamer met de grootste klem het amendement niet aan te nemen, daar dit de regering voor een onmogelijke situatie zou plaatsen. De toelagen voor de top zullen worden afgeschaft en het reële salaris-plafond verhoogd. Er is verder een gedifferentieerd sala risschema. De verdere behandeling werd tot he den uitgesteld. HUNTER! de Export-Virginia van blijvend goede kwaliteit. jnen bijna dagelijks terug- Tb kerende post in Uw huishoudboekje is marga rine. Dus alles, wat U op margarine besparen kunt, loopt snel op tot een voor deel van belang! Maar besparen wil. niet zeggen: beknibbelen op de kwaliteit. Alleen de beste soort margarine is goed ge noeg voor Uw gezin.! Toch is er ook op de beste soort een flinke be sparing mogelijk. ImmersDe Gruyter's allerfijnste margarine van 37 cent, wordt met 10% korting verkocht! Dat be tekent een besparing van ruim J'/2 cent op elk pakje. Op elke 10 pakjes hebt U er dus één gratis. Truman en Attlee besloten: (Vervolg van pagina 1) De diplomatieke medewerker van de „New York Times", James Reston, schrijft in een bespreking van de confe rentie, dat de Verenigde Staten hebben voorgesteld de volgende maatregelen te nemen, indien Peking geen redelijke oplossing voor het Koreaanse geschil wenst te aanvaarden: geen erkenning door de Westerse mogendheden van de door rood-China gemaakte veroverin gen. 2. Geen inwilliging van het ver- roek van het communistische China om vertegenwoordiging in de Ver. Naties I. Het „op een beperkte schaal" blijven «anvallen van de door de Chinese com munistische troepen bezette delen van Korea, Reston schrijft ook nog dat Truman •n Attlee het eens zijn dat de veldtocht in Korea niet meer is dan een fase in de strijd tegen de communistische sta ten en dat de strijd op Korea in feite Voor de verbonden troepen verloren is. Senaat wil opening van zaken 24 Republikeinse Senatoren hebben bij de Amerikaanse Senaat een reso lutie ingediend, waarin president Tru man wordt verzocht elke overeenkomst met Attlee het karakter te geven van een verdrag, dat door de Senaat moet Worden geratificeerd Ook wordt Tru man in deze resolutie verzocht, aan het eind van zijn huidige besprekingen een volledig rapport aan de Senaat uit te brengen. Op de dag, waarop de vertegenwoor digers van de stichting voor de land bouw en de ministers, die de Raad voor Economische Aangelegenheden vormen, overleg pleegden over de melkprijs, heeft de heer F. den Hartog, voorzitter van de Hollandse Maat schappij van Landbouw in een algemene vergadering van de maat schappij te Amsterdam felle critiek uitgeoefend op de aangekondigde ver laging van de melkprijs. Naar mijn mening is er niet ten onrechte een stem van protest tegen dit besluit op gegaan, aldus de heer Den Hartog. De overheid heeft de berekening van het Landbouw-Economisch Insti tuut, dat bij zijn berekening gekomen was tot een prijs van f 18.45 per 100 liter en de Stichting voor de Land bouw, die, rekening houdende met de omstandigheden, genoegen wilde nemen met de geldende prijs van f 18, naast zich neergelgd. Een tweede bezwaar van spreker is, dat het moment, om tot verlaging van de melkprijs over te gaan, in psycho logisch opzicht zeer ongelukkig is gekozen. De noodzaak staat voor de deur ten spoedigste een aanvang te maken met het t b.c.-bestrijdingsplan, waarvoor ook de veehouders zich fi nanciële offers zullen getroosten. Spre ker vreest, dat tengevolge van de melkprijsverlaging de animo om die offers te brengen, niet zal zijn toege nomen. De heer den Hartog zeide voorts, zich niet te kunnen losmaken van de in druk, dat deze melkprijsverlaging de uiting is van een streven om de land bouw weer terug te drukken naar de posite, die hij in het verleden op zo voortreffelijke wijze heeft bekleed, n.l. die van dienstwillig en honorair dienaar van de rest onzer samenleving. Spr. hoopte, dat aan de regering duidelijk zou kunnen worden gemaakt, dat handhaving van de vastgestelde prijs zou betekenen het ondergraven van het vertrouwen, dat de landbouw als geheel tot op heden in het over heidsbeleid heeft gesteld. Hij zeide te hopen, dat de regering in een en am der aanleiding zal vinden haar stand punt te herzien. „Mocht dit onverhoopt niet geschie den, dan zal de georganiseerde land bouw zich nader moeten beraden of nog bepaalde stappen moeten worden ondernomen en zo ja welke," aldus d: heer Den Hartog. Over het geheel genomen kan de toestand in de landbouw niet als on bevredigend worden aangemerkt, al zullen de uitkomsten over de gehele lijn gemiddeld waarschijnlijk achter blijven bij die van vorige jaren, aldus verder spr. Voorzover de minder gunstige resultaten het gevolg zijn van incidentele moeilijkheden, behoe ven zij niet verontrustend te zijn, maar waar zjj, zoals bijvoorbeeld in de tuinbouw, toe te schrijven zijn aan moeilijkheden bij de afzet van het pro U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft, U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL» LETJES om die liter gal op te wekken er uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doezt stromen, Süst Cartons Leverpflletjea. duet, wordt het bedenkelijker. Na de bevrijding werd een dringend beroep gedaan op de agrarische bevolking om de productie tot de grootst mogelijke hoogte op te voeren, hetgeen onze de viezensituatie aanzienlijk zou verho gen. Deze regeringsoproep is door de boeren en tuinders volkomen beant woord, tengevolge waarvan de export der agrarische producten binnen zeer korte tijd tot grote hoogte is geste gen. Thans beginnen zich gaandeweg meer moeilijkheden bij deze export voor te doen. „Men gaat zich afvragen of de roep om intensivering niet te krachtig heeft geklonken," aldus de heer Den Hartog. De ojjicier van justitie van de recht bank van München heeft verklaard, dat de Weense goochelaar Fritz Strobl die beweerde „door middel van tele pathie" een omroeper van radio-Mün- clien onder het voorlezen van een nieuwsbulletin de woorden „Regina ruitenvrouw" te hebben laten zeggen, bedoelde omroeper had omgekocht. De officier zeide, dat de omroeper, Dieter Elwenspoek, onder hypnose had be kend. Zijn getuigenis was door bewij zen bevestigd. De officier verklaarde, dat hij zou aandringen op een proces tegen Strobl. die naar hij meende op het ogenblik op tournee was in Zwitserland. In de eerste maanden van dit jaar lag de werkloosheid in Nederland ruim 20.000 hoger dan in 1949. Men kan echter van een gunstig verder verloop spreken, ondanks het feit, dat tien duizenden gedcmobiliscerden in het arbeidsproces moesten worden inge schakeld, daalde dit verschil geleide lijk tot minder dan 10.000 aan het ein de van September j.I. Eind September 1949 stonden 41.243 mannelijke werklozen geregistreerd en eind September 1950: 49.122. Van de 63.501 gedemobiliseerden, in geschreven sedert 1 Januari '47 wer den tot eind September 1950 31.826 per sonen geplaatst en 28.687 afgevoerd omdat zij bij hun vroegere werkgever terug konden komen of om andere re denen, w.o. plaatsing op de rijkswerk plaatsen voor vakontwikkeling. Het Europese leger De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft verklaard, dat de Ne derlandse suggesties over aanwijzing van een hoge commissaris, die toezicht zou moeten houden op de opneming van Duitse eenheden in het gemeen schappelijk leger van de staten van het Noordatlantisch Fact „uiterst vaag" zjjn. De bondsregering had, aldus deel de de bondskanselier mede, nog geen kennis gekregen van de preciese in houd van de Nederlandse suggestie. „Thans reeds positie kiezen zou daarom misplaatst zijn", aldus Adenauer. In regeringskringen te Bonn heeft het bericht over de Nederlandse suggestie een zekere verrassing gewekt. Men meent dat gelijkgerechtigdheid van Duitsland niet gewaarborgd zou zijn. Het standpunt van de bondsregering was echter duidelijk en ondubbelzinnig, dat van deelneming van Duitsland „slechts onder gelijke voorwaarden en gelijke beginselen" sprake kan zijn. Te Bonn neemt men aan, dat de Ne derlandse suggestie het voorwerp zal vormen van bespreking tussen de Duit sers en geallieerden onderling. Op Java zijn slechts weinig wapenen ingeleverd „De resultaten van de oproep van Sultan Hamengku Buwono tot het in leveren van wapens zijn zeer teleur stellend' te noemen", aldus heeft de woordvoerder van het Indonesische Ministerie van Defensie medegedeeld. „Tot op heden heeft zich geen enkele strijdorganisatie bij de autoriteiten ge meld. De aanmeldingen kwamen van individuelen. 't Aantal ingeleverde wapens is zon der betekenis en veie waren verouderd of defect". De woordvoerder schatte de sterkte van de gewapende groepen in West- en Midden-Java, die zich niet hebben aangemeld op 2000 man. De woordvoerder zei, dat het thans nog niet de tijd is om militaire acties te beginnen. Proeven meir Engelse manier van bemesten in N.O.-pe!der Proeven met kunstmest, die op het ruim tachtig hectare grote terrein van een proefboerderij van de „Soil Asso ciation" te Haughley (Suffolk) zijn ge nomen, zullen binnenkort op grotere schaal herhaald worden in de Noord oostpolder in Nederland. Op 23 December a.s. zal te Doornspijk in de Noordwestelijke hoek van de Veluwe het Henriëtte Roland Holst-Oord" worden geopend. Dit huis zal het centrum worden van een stichting welke ter gelegenheid van de tach tigste verjaardag van de dichteres Henriëtte Roland Holst in het leven werd geroepen, om deel te nemen aan het sociale werk in ons land. Meis jes en jongens van alle gezindten zullen er bijeenkomen om zich gezamen lijk te bezinnen op hun verantwoordelijkheden, maar tevens om naar har telust te genieten van de prachtige natuur, waarin het huis gelegen is. De opening van het huis zal door de dichteres persoonlijk worden bijgewoond. Dit het verslag van het onderzoek der provinciale begroting voor 1951 blijkt, dat verschillende leden van Provinciale Staten niet gerust waren over de bestrijding der tuberculose in Noord-Holland. Door enkele leden werd gewezen op de sombere klanken die in het jaar verslag over 1949 van de Noordholland se Vereniging tot bestrijding van Tu berculose worden gehoord. Het verslag is één lange' klacht over gebrek aan middelen. Er zijn geheel verouderde consultatiebureaux. De slechte hono rering en de overbelasting van de artsen en huisbezoeksters is een alge mene klacht. Door de betere opspo ring worden meer gevallen van t.b.c. geconstateerd, maar de kosten van be strijding nemen in dezelfde mate toe. Bovendien zijn de prijzen gestegen en het is dus onmogelijk dat de Vereni ging er zou kunnen komen met een gelijk bedrag aan subsidie als vorige jaren. Wanneer deze Vereniging niet meer vraagt, mag dat niet betekenen, dat er nu ook niets gebeurt. Dan heeft Noodweer in Spanje De ergste sneeuwstorm in centraal Spanje sinds 20 jaar heeft Madrid ge- isoleerd en chaos in het weg- en spoor verkeer veroorzaakt. Opgewaaide sneeuw en omgewaaide bomen ver sperden de wegen. Door het bezwijken van telegraafpalen zijn de verbin dingen verbroken. In sommige plaat sen heeft het 30 uur achtereen ge sneeuwd. Het gehele spoorwegverkeer naar het noorden en naar Frankrijk is tot nader bericht onderbroken. WEER VERBINDING MET AlVfBON De vaart op de stad Ambon per KPM en met Inheemse zeilprauwen is heropend. Reispassen worden verstrekt op militaire vergunning. f (Van onze parlementaire redacteur). Als Sinterklaas-surprise kregen de leden van de Tweede Kamer Woensdagmid dag een agenda van 33 punten aangeboden. Als pepernoten lagen verscheidene daarvan voor hen uitgespreid; de dames en heren besteedden er weinig aan dacht aan, zodat de snip-verkouden voorzitter mr. L. G. Kortenhorst ze in snel tempo kon binnenhalen. Zij hadden een formeel karakter en werden zonder be raadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dit gebeurde niet al leen met een viertal ontwerpen tot naturalisatie van in totaal 86 vreemdelingen, maar zelfs met de begrotingshoofdstukken voor 1951 betreffende buitengewone aflossingen en de onvoorziene uitgaven en met de Wet op de middelen voor 1951. De communisten kregen aantekening, dat zij tegen laatstgenoemde wet waren. Meer tijd vergde de voortgezette be handeling van de begroting van Bin nenlandse Zaken voor 1951. Minister mr. F. G. C. J. M. Teulings had nog enige sprekers te beantwoorden. Hij deelde daarbij o.a. mee, dat als er een ziekenfonds voor de ambtenaren komt, ook de pensioengerechtigden daarvan zullen profiteren. De kwestie van de toekenning van een vacantietoeslag aan de ambtenaren is nog in de salaris commissie ad hoe aanhangig. Bijzondere aandacht genoten de zo genaamde F 221'ers, dat is een bepaalde categorie van overheidsdienaren, die wegens hun houding in de bezettings tijd zijn „uitgezuiverd". Enkele Kamer leden wilden de mogelijkheid van re visie van de uitspraak heropenen en de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State als lichaam aanwijzen, dat de regering in dit late beroep advi seert. De minister moest daarvan echter niets hebben. Hij was namelijk van oordeel, dat men zeker niet mag zeg gen, dat het zuiveringsbeleid onjuist is geweest. „Daar heb je bijvoorbeeld mijn eigen de partement" zo toonde hij aan. „Van de tien gevallen, waarin be roep werd ingesteld werd dit in vijf gevallen ongegrond verklaard, in twee gevallen werd het niet ontvankelijk uitgesproken en in drie gevallen werd het vonnis vernietigd". Van foutieve beslissingen in groten getale is geen sprake. Wel oordeelt men thans milder over de collaborerende ambtenaren dan in 1945, doch zou men op die grond het beroep weer gaan openstellen, dan zou men dat ook moeten overwegen voor de ambtenaren, die niet onder het Besluit F 221 vallen, want zij varen, wat dat betreft, in hetzelfde schuitje, zo voerde de bewindsman aan. De communisten kwamen daarna met drie moties. De eerste verlangde opne ming van een vacantietoeslag in de rechtspositieregeling van het overheids personeel, de tweede een Kerstgratifi catie en de derde een toeslag van 10 pet .op de pensioenen der ambtenaren. Minister Teulings was voor de Kerst gratificatie niet te vinden en wat de pensioentoeslag op korte termijn aan gaat, zeide hij, dat deze niet bij de re gering in overweging is en ook niet mogelijk is. Schorsing Bedrijfsregelingen Z. h. st. verenigde de Kamer zich met de wel^schorsing bedrijfsregelingen. In dit voorstel werd de duur van schor sing gesteld op ten hoogste een jaar. De heer Jansen (KVP) diende drie amendementen m, welke mede onder tekend waren door de P. v. d. A„ A.R. WD en CH waarin bepaald werd, dat schorsing eerst moet worden voorge legd aan een adviescommissie. De staatssecretaris nam de amendementen na enkele kleine wijzigingen over. Bescherming van staatsgeheimen Bij de behandeling van de wet Bescherming Staatsgeheimen hoopte de heer Burger (P. v. d. A.), dat de toe passing van de bevoegdheden, welke de Kroon gegeven zullen worden, voor' zichtig zal geschieden en dat de rege ring voor ogen houde, dat handhaving van de vrijheid aanleiding geeft deze bevoegdheden te verlenen. De heer Stokvis (CPN) vroeg waar de feiten zijn, die moeten aantonen, dat het Ne> derlandse Gemenebest bedreigd wordt door spionnage-organisaties. Ieder kind weet, aldu„ spr., dat de CPN niet spi- onneert, maar dat tegen die partij wordt gespionneerd." De heren Van der Feltz (CH) en Terpstra (AR) schaarden zich achter het ontwerp waarna minister Struycken zich kon bepalen tot de opmerking dat er geen reden is voor angst en juist omdat we in een rechtsstaat leven het ontwerp nodig is. Met de stemmen van de CPN tegen werd het ontwerp aangenomen. de Provincie een zelfstandige taak en moet zij een actieve rol vervullen. Gewezen wordt op de noodzakelijk heid van krachtige bestrijding der tu berculose bij het vee. Door besmette koeien ontstond een epidemie en in Bussum en omgeving werden ongeveer 100 personen besmet door het drinken van melk van koeien, die aan t.b.c. leden. rechtbank De Amsterdamse notaris A. G. Lub bers, die bg de rechtbank een proces had uitgelokt om te doen vaststellen of het schending van het ambtsgeheim betekent, wanneer een notaris van 'il door hem opgemaakte acte bij een fotocopieerinrichting een afschrift laat maken, is ontslagen van rechtsvervol ging- Op verzoek van de rechthebbenden verstrekt de notaris ook afschriften van acten zonder dat dit ooit als in breuk op de notariswet is beschouwd, aldus overwoog de rechtbank. Het op wens of met toestemming van da recht- of belanghebbende doen maken van een reproductie van een acte langs mechanische weg ligt aldus de overweging geheel in hetzelfde vlak en moet als een eis des tijds wor den beschouwd. De officier van jus titie had 10.boete geëist. V.S. gaan buitensporige winsten befasten Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft het wetsvoorstel, be ogend een opbrengst van 4.600 mil- lioen dollar aan belastingen op bui tensporige winsten van onderne mingen, aangenomen. Krachtens dez4 wet wordt een belasting van 75 pet. geheven op winsten, welke meer dan „normaal" zijn. Het wetsvoorstel gaat thans naar de Senaat. Getracht wordt om het voorstel nog dit jaar door het Congres aanvaard te krijgen. De be lasting zou met terugwerkende kracht gelden van 1 Juli 1950 af. Tunnel op Sicilië ingestort Door een gasontploffing is het dak van een driehonderd meter lange tun nel op Sicilië ingestort. Ingenieurs en arbeiders trachtten te vluchten, maar dertien personen zijn door het vallen de gesteente gedood. Men vreest, dat er nog meer slachtoffers onder het puin liggen. Zoveel brandweer- en reddingploegen als maar bijeen kon den worden gebracht in verband met de uitbarsting van de Etna zijn naar de plaats van de ramp gezonden. De redders moeten gasmaskers dragen en worden voortdurend door nieuwe ont ploffingen bedreigd. Instelling van Voedingsraad Bij de Tweede Kamer is ingediend 'n wetsontwerp tot instelling van een voedingsraad. De taak van de Voe dingsraad zal zijn de regering te ad viseren omtrent voedingsaangelegen heden waarbij voor het ministerie van Sociale Zaken van belang is het ver band tussen voeding en volksgezond heid en voor het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening het verband tussen voeding en voor zieningsmogelijkheden. EEN FRANS ANTI-COMMUNISTISCH WETSVOORSTEL VERWORPEN. De commissie voor Binnenlandse Zaken van de Franse Nationale Ver gadering heeft een door Gaulistische en rechtse afgevaardigden ingediend wetsontwerp verworpen, strekkende tot het verbieden van de communisti sche partij in Frankrijk, de ontbinding van organisaties voortgekomen uit de Kominform en het ontslaan van com munistische ambtenaren. AUTOMOBILIST VERDRONKEN. Dinsdag is de 49-jarige horloger K. G. A. Kempkes uit Winschoten met zijn auto tussen Winschoten enVeens- dam in het water gereden, vermoede lijk tengevolge van de gladheid van de weg. Hij verdronk jammerlijk.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5