V.S. overwegen blokkade van China Bevolking vlucht in paniek uit Seoel Overdracht binnen halfjaar VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ichaaktournooi r Amerikaanse regering bespreekt algehele mobilisatie Goudsmokkelaar liep in de val Vrijdag 8 Dec. 1950 T47e Jaargang No. 288 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN heid met lepels. Veense operette in Carré eeds plan voor Heilige laatsen in Jeruzalem Geringe kans op accoord mei Peking Attlee tot concessies bereid? Felle strijd bij Koksan Plaatsvervangers zijn het eens over Duitse eenheden in Atlantisch leger i Republikeinen willen ontslag van Acheson KaAt Beötek Tweede Kamer weigert met 43—36 stemmen verhoging topsalarissen Koreaanse kwestie kreeg voorrang Milo verzwolgen door langzame lavastroom Geheime code in Hebreeuws het BUREAU: ADMINISTRATIE Voord -u 9 Tel 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdara 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et. 9. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 et. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. PESSIMISME TE WASHINGTON al niet", antwoodt de ander kwajjl heb wel wat anders te doen, -1 et hier al het werk doen en me'neé-l it maar zitten uitrusten. Uitrusten I zijn nog maar net begonnen met al. I en". Maar dat laat Arie niet opzi<jl ;en. Hij is ervan overtuigd, dat -J Ier hem geprikt heeft en zwaait I adend met zijn vuisten. Dat konwij s op een vechtpartij uitlopen. die zich vermoeid en over eten, want Sanatogen is cht en wordt gretig door te lichaam opgenomen. iste.rke.nde Voedsel 1 weer over de borden bogen. Del :ij SzabadosReshevsky werd na setten opnieuw afgebroken. Na 5! en deed Reshevsky een remise. I bod, dat door Szabados niet werd| raard. Ook de partijen Najdorf-| ïlberg (82 zetten) en Gudmunds- O'Kelly (105 zetten) zullen van-| gen worden voortgezet. Op voor-| van Van Scheltinga werd zijn I ch tegen Gligoric remise gegeven, ambek gaf tegen Trifunovic zon-| verder te spelen op. het ijs naar de operette is, ge- aan een Frans gezegde, niet I dan één stap, althans in het terdamse Carré waar de zo succes- - ijsrevue heeft plaats gemaakt I de operette „Zwei Herzen im vierteltakt". Hoofdstad-Operette van Meyer I el, voornamelijk bestaande uit le-f van het vroegere gezelschap vanl Hirsch, verzorgt een uitstekende I welke, de toeschouwerl laatst naar het vrolijke Weenenl omstreeks 1900 en waarvoor RoJ Stolz de bekende schlager-me/o-1 schreef. De operette paart vaart 1 fleur, is in alle opzichten een lust I het oog en de muziek een stre-1 voor het oor. Voor degene die I gaarne vermeit in het vroegere I waar gans de dag gezongen edanst werd, de wijn in stromen I en sprookjes-prinsen het hof ten te maken aan simpele burger 's, biedt Carré een kostelijke uit- ïavond vol Weense vreugd, een 1 die in deze donkere dagen er in meer dan één opzicht een ijke verkwikking betekent, Strassburger wordt op 21 De in Carré verwacht. KERKELIJK NIEUWS Herv. Kerk. roepen te Vlaardingen (toezeg- J. Slok te Dordrecht; te Groot ss: A. den Hartogh te Scherpen- Geld.) Bedankt voor Soest; rlouw te Tietjerk (Fr.); voor Min- J. D. Smids te Veenhuizen; voor Dort: W. L. Mulder te Maartensdijk; J. van Dijk te Gameren, eroepbaarstelling: J. Dol. aat en hulpprediker te Soesterberg. foortseweg 16, Huis ter Heide, stelt •eroepbaar. formeerde Kerken, o epen te Oud-Vossemeer: J. D. of, candidaat te Kampen; te Nieu- k: N. Streefkerk te Oldebroek. - nkt voor 's Gravenhage-West P. Riemersma te Vijfhuizen, form. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) 0 epen te Noord-Bergum: J. van candidaat te Vollenhove. Gereformeerde Kerken, a n k t voor 's-GravendeelM. 1 te Haarlem-Centrum, n en legaten. hereniging voor Gereformeerde zie- zorging in Nederland, die zieken- heeft te Ermelo en te Hoogeveen. van een Rotterdammer, die onbe- te blijven, een gift van 2000. ïen heeft een plan gepubliceerd s hetwelk de heilige plaatsen in l em onder de controle van een ssaris der Verenigde Naties 3°' zullen worden. Het burgerlijk zou in handen der tegenwoor- iraelische en Arabische autor:- blijven. De voorstellen zijn ge' I op de toestand tijdens het Brit' idaat. Men verwacht, dat de rheid in de Verenigde Naties un er aan zal geven. NGRIJKE SCHENKING AAN T FRANS HALS-MÜSEUM en Sint Nicolaasverrassing werd te Haarlem bekend, dat zit van die gemeente door een ijke schenking is uitgebreid- iv G. Wallbrink-Oud heeft aan leentelijk Frans Halsmuseum ader dan 49 schilderijen, teke- en aquarellen geschonken. Bo* heeft de schenkster nog beeld- rk en een verzameling grafieK De Amerikaanse regering overweegt de mogelijkheid van een blokkade van het I Communistische China door de verbonden vloot en het instellen van sancties, indien de Chinese communistische legers de 38ste breedtegraad zouden over- ichrijden, zo wordt uit Washington gemeld. Tijdens de besprekingen tussen Truman en Attlee waarbij aandacht is besteed aan elk aspect van de Koreaanse crisis, is gebleken dat er slechts geringe mogelijkheden bestaan om een over eenstemming met Peking te bereiken, waardoor een oplossing voor de crisis in het Verre Oosten zon worden gevonden die de dreiging van een algemene oorlog zou afwenden. ren erbij tegenwoordig. Vandaag wordt het grondstoffenprobleem besproken. Dan zal ook een gemeenschappelijk overzicht van de gehele conferentie worden gepubliceerd. Attlee heeft gisteren een bezoek ge bracht aan mevrouw Laksjmi Pandit, de Indiase ambassadrice te Washington. Deze bespreking werd een beleefd heidsvisite genoemd, maar volgens som mige inlichtingen heeft de premier met haar gesproken over de Chinese doel einden. De Amerikaanse regering heeft al gemene mobilisatie overwogen. Een beslissing is dienaangaande echter niet genomen en is volgens inlichtingen van het Witte Huis ook niet spoedig te ver wachten, met het oog op de moeilijk heden op economisch terrein, die hier mee gepaard gaan. Er bestaat te Washington weinig hoop I dat Peking een bevredigend antwoord J zal geven op het beroep, dat dertien I landen in Azie en het Midden-Oosten I hebben gedaan op de Chinese commu- ïistische regering om haar troepen de 38ste breedtegraad niet te doen over schrijden. Alle aanwijzingen, afkom- stig van personen, die in nauw contact staan met de Chinese communistische j delegatie in Lake Success, duiden er op I dat zi.i het Koreaanse vraagstuk in het eheel niet zal willen bespreken, ten- zij in het kader van een algemene re- I geiing. In het laatste geval zou Peking eisen dat het een zetel krijgt in de Verenigde Naties en dat het de sou- vereiniteit zal krijgen over Formosa. De houding van Attlee en zijn raad gevers tegenover dit standpunt der Chinese communisten schijnt „minder standvastig" te zijn dan die der Ameri- I kaan-e regering, die geen besprekingen I met de vertegenwoordigers van Peking wil openen op een basis.' welke tot I concessies aan de Chinese communisti sche regering zou leiden. Truman staat erop dat er met de Chinese communis tische delegatie slechts over Korea zal wotden gesproken, terwijl de Britten j bereid zouden zijn met haar te spreken i over Formosa, het toelaten in de Ver- inigde Naties van het communistische j China en diplomatieke erkenning van het hervind te Peking. Conferentie Truman-Attlee wordt vandaag voortgezet. Trumaa en Attlee zullen ook vandaag Irng b< -.prekingen voeren, zo is gisteren Ite Washington medegedeeld. Gister- Llvond zijn zij een uur en veertig mi' u- Itei bijeen geweest. Attlee deelde na lsitop aan verslaggevers mede, dat de corUtntie goed verliep. Opnieuw Itebim de beide staatslieden hun aan- dacht op het Verre Oosten gericht. Acheson, Marshall, generaal Omar [Bradley, veldmaarschalk Sir William [Slim, Lord Tedder en John Snyder wa ll Na een voorspoedige reis zijn de leden van het Detachement Ver enigde Naties in Poesan, op Korea, hartelijk verwelkomd door hun Amerikaanse strijdmakkers. Na de begroeting door Lt.-Kol. Stevens namens de Amerikaanse strijd krachten, vond de debarkatie plaats. Conferentie over conferentie Donderdagavond is het Franse minis terie van buitenlandse zaken de drie- mogendhedeneonferentie, die een ant woord zal opstellen op de Sowjetrussi- sche uitnodiging tot het houden van een conferentie van de „Grote Vier" begonnen. Men verwacht, dat de conferentie, die geheim is, verscheidene dagen zal duren. Zo%el- de Franse, als de Britse ambassadeur zouden een conferentie van de ,Grote Vier" bepleiten. Chinezen in snel tempo naar 38ste breedtegraad In het Noordwesten van Korea blijven de Chinezen langs de Oostelijke flank van het achtste Amerikaanse leger naar het Zuiden stoten. Zij staan nu op nog geen tachtig kilometer van de 38ste breedtegraad. De Zuidkoreaanse regering heeft in Seoel een paniektoestand veroorzaakt door haar geheim advies aan de leden van het parlement, om hun gezinnen naar Poesan te zenden. Iedereen, die nu maar even kan, doet zijn" bezittingen voor een krats van de hand en vlucht de stad uit. Tal van families hebben hun dienstplichtige zoons de heuvels in gezonden, om hen te doen ontkomen aan de algemene mobilisatie. De Chinezen hebben gisteren de ra- venstad Tsjinnampo bezet. Bij Kojc- san, op 80 km ten Zuidoosten van Psjongjang. wordt hard gevochten. Hiér concentreren de aanvallers zich voor een grootscheepse schaarbeweging, die het gehele achtste Amerikaanse leger in hun greep moet brengen. De eerste Amerikaanse cavaleriedivisie verover de de stad. maar moest zich later te rugtrekken!. Bij Yoelli, 50 km. ten Zuidoosten van Pjongjang, hebben Zuidkoreaanse troepen in een hevig ge vecht een plotselinge aanval van de Chinezen afgeslagen. Nederlands voorstel koel ontvangen De plaatsvervangers van de ministers i van Buitenlandse Zaken van de landen van het Atlantisch Pact hebben Don derdag in beginsel overeenstemming bereikt over het opnemen van Duitse i gevechtseenheden in het Atlantisch leger. In een communiqué werd be- kend gemaakt, dat de plaatsvervan gers gereed zijn voor een bijeenkomst met de militaire commissie. Deze bij eenkomst zou, naar men meent, wel- I licht de volgende week in Londen kun nen worden gehouden. Volgens een gewoonlijk betrouwbare f bron is de overeenstemming niet op elk Vïunt volledig. Het Nederlandse com- I promis voorstel tot het aanwijzen van een burgerlijke commissaris voor het I toezicht op de activiteit van eenheden 1 Va<i de Europese legers in samenwer king met de opperbevelhebber is naar 'en studiegroep verwezen. Men gelooft, dat zowel de kwestie van de benoeming 'is die van de bevoegdheden van deze commissaris nog in studie zijn en een i beslissing hieromtrent wellicht niet voor de volgende week genomen zal Worden. Engeland zou een zodanige wijziging van het Nederlandse voorstel hebben fjCopperd, dat de commissaris eenvou- dig een schakel zou zijn tussen de op perbevelhebber en de geallieerde hoge I Jcmmissie in Duitsland wat betreft de 1 Duitse eenheden. Verder zou van En- Weerbericht Verwachting, geldig tot Zater dagavond: Droog weer met over bet algemeen weinig bewolking pn weinig wind. In de nacht en ochtend lichte en in het Zuidoos ten van het land plaatselijk ma tige vorst. In het Westen hier en daar nevel of mist. Morgen over dag temperatuur om het vriespunt. Zaterdag: Zon op 8.35, onder 16.29 Maan op 9.18, onder 16.51 (N.M.). gelse kant zijn geopperd de bevoegd heden van de commissaris uit te strek ken over de activiteit van alle troepen in Europa, zowel in Duitsland als daar buiten. Koele ontvangst in de V. S. Het Nederlandse voorstel is door de Amerikaanse regering zeer koel ont vangen. Hoewel men niet totaal afwij zend staat tegenover het plan. mag di recte Amerikaanse steun niet worden verwacht. Het voornaamste bezwaar is. dat de voorgestelde burgerlijke Hoge Com missaris een extra schakel zal worden in de keten tussen opperbevelhebber en strijdkrachten, hetgeen naar men vreest, nieuwe complicaties en daardoor een nieuwe vertraging met zich mee zou brengen. Aan de Oostkust schijnt de stad Wonsan verloren te zijn gegaan. Dit is wel niet officieel bevestigd, maar geallieerde vlooteenheden hebben ie stad beschoten. Het verlies van Won san zou het gehele verspreide tiende korps in het Noordoosten en ook de Zuidkoreaanse Kapitooldivisie isole ren, Deze is thans op de terugweg na haar mars naar de grens van Siberie. De vijftienduizend man, die in het stuwmeer van de Tsjosin omsingeld zijn geweest, zijn er in harde gevech ten in geslaagd, Kotori te bereiken. Dit wordt eveneens omsingeld. Via een in derhaast bruikbaar gemaakt vliegveld zijn gewonden en voorraden wegge voerd. Zij willen nu proberen, naar de kust door te stoten. De geallieerde luchtmacht weerhoudt de vijand van een massale aanval op het corps, dat thans via een nauwe, bochtige berg weg voorwaarts dringt.-'.Jh Hamhoeng liggen geallieerde schepen klaar, om de mannen weg te voeren. Indonesisch voorstel t.a v. Nieuw Guinea Amerika en Australië voor Nederlands bestuur De Indonesische delegatie op de Nieuw-Guinea-conferentie heeft een voorstel ingediend ter oplossing van het probleem. Hierin wordt voorgesteld, dat de souvereiniteit over West Nieuw-Guinea aan Indonesië zal worden overgedragen. De desbetreffende „Van Maarseveen-Roem-verklaring" zou uiterlijk 27 Decem ber a.s. moeten worden afgelegd, waarna de overdracht na ongeveer een half jaar zou moeten plaats hebben. De Nederlandse delegatie zal hedenmiddag schriftelijk op het voorstel reageren. In het voorstel wordt verder nog medegedeeld, dat de beide delegaties vóór de feitelijke overdracht zouden moeten onderhandelen over een aantal afzonderlijke overeenkomsten betref fende de positie van Nederland in cul tureel, finaneieel-economisch en sociaal opzicht in Nieuw Guinea. Over aard of inhoud van deze overeenkomsten spreekt het voorstel zich niet uit. In de vergaderingen van Dinsdag- en Woensdagmiddag heeft men zich ue- paald tot algemene beschouwingen over de verschillende aspecten van het vraagstuk. Hierbij is o.m. van Neder landse zijde naar voren gebracht, dat men meende te weten, dat de Verenig de Staten van Amerika het als niet met hun belangen in de Pacific stro kend zouden beschouwen indien de souvereiniteit aan Indonesië zou wor den overgedragen. Er werd in dit ver band gewezen op de strategische rol die Nieuw Guinea in de laatste oorlog heeft gespeeld. Ook werd verklaard, dat men de indruk had dat Australië er niet voor zou terugschrikken Nieuw Guinea te bezetten in geval de souvereiniteit aan Indonesië zou worden overgedra gen. Van Indonesische zijde wees men erop, dat dit een rechtstreekse aggressie zou betekenen, die onmiddellijk een actie van de Veiligheidsraad zou uit- De leiders van de Republikeinse Amerikaanse senaatsfractie hebben Donderdag besloten begin volgende week een conferentie van alle 43 Repu blikeinse senatoren te beleggen, waar op zij zullen voorstellen om op ontslag van de minister van'~buitènlandse za ken, Acheson. aan te dringen. De plaatsvervangende perssecretaris van president Truman, Early, heelt ver klaard, dat algemene regeringsbesprekingen gehouden zijn over een algehele mobilisatie. Niets was echter beslist. Er was eveneens „zeer in het algemeen" gesproken over een noodzakelijkheid om de nationale noodtoestand in de V.S. af te kondigen. Early zeide, dat geen besluiten waren genomen en dat ook geen besluiten direct op handen waren. Bij de afkondiging van een noodtoestand zou den president en regering gevolmachtigd zijn om strikte economische controles uit te oefenen en de nationale hulpbronnen op basis van de noodtoestand te mobiliseren. Qp de Lüneburgerheide bij de grens van de Engelse en de Russische zone van Duitsland zijn EngelsDeens- Noorse manoeuvres begonnen, die ten doel hebben de troepen te oefenen in winterdienst. Gelukkig één probleem waar generaal Kruis niet mee te kam pen heeft; de Nederlanders zijn door ons lieflijke klimaat de laatste dagen al voldoende gehard. Als (schrale) troost bericht Theodoor U, dat het in Rio de Janeiro ook niet zo lekker is. Door zware storm en regen zijn daar vijf huizen ingestort. Dat water ove- hun voorzet, is te Lake Success in het hoofdgebouw een meditatiekamer, ge sierd met de vlaggen van de 60 deelne mende landen en afdrukken van het handvest, ingericht. Dat een beetje meditatie geen overbodige luxe is moge blijken uit het feit dat ruim 1500 schuil kelders in Rijnland Westfalen niet meer gesloopt zullen worden, doch de Duitse overheid ter beschikking gesteid rigens ook z'n goede kanten heeft bleek zijn. Ze mochten weer eens nodig zijn! in Washington, waar een huisvrouw (Van onze parlementaire redacteur) MET 43 stemmen tegen 36 heeft de Tweede Kamer Donderdagmiddag het amendement-Tuin (PvdA), dat door de AR, CH en SGP gesteund werd, aan genomen. Hierdoor wordt niet overgegaan tot de door de regering voorgestelde verhoging der topsalarissen van secretarissen- en directeuren-generaal der departementen van algemeen bestuur. Alleen de KVP, de VVD en de heer Ch. J. I. M. Weiter (KNP) steunden minister mr. F. G. C. J. M. Teulings, die ook in tweede termijn op zeer uitvoerige, ja hartstochtelijke wijze het regerings beleid verdedigde. Daartegenover stond een falank van PvdA, AR, CH, SGP en CPN. waarbij het opviel, dat vier leden der PvdA-fractie, de heren ir. S. A. Posthumus, H. J. Hofstra, J. Schilthuis en mr. C. J. A. M. Ten Hagen zich door verlating der vergaderzaal aan de stemming onttrokken. DE voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, meende nu de verdere beraadsla gingen over de begrotingsartikelen van de departementen van Binnenlandse Zaken, Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening te moeten schorsen, om de desbetreffende ministers in de gelegen heid te stellen met nieuive voorstellen te komen. Minister Teulings. kennelijk ver stoord over de uitslag der stemming, verklaarde deze schorsing zeer op prijs te stellen. Men make evenwel geen speculaties omtrent een nieuwe regeringscombina tie of een aanstaande, dan wel reeds bestaande politieke crisis. De regering heeft bij monde van de heer Teulings aan de uitslag der stemming geen con sequenties verbonden. De Tweede Ka mer heeft slechts met nadruk te ken nen willen geven, dat zij van een alge mene salarisverhoging der hoogste ambtenaren niet wil weten. (Zie pag 6) vergat een electrisch strijkijzer uit te schakelen toen ze ging winkelen. Het gloeiende ijzer brandde door de plank en veroorzaakte een brandje, dat auto matisch geblust werd toen een water leidingbuis door de hitte smolt. Voor die huisvrouwen, die niet over electriciteit kunnen beschikken, wordt in Engeland thans een strijkijzer gefa briceerd dat met petroleum verhit wordt. Dit instrument kan een kwart liter petroleum bevatten, waarop net ongeveer vier uur werkt. En om de afgevaardigden bij de Verenigde Naties behulpzaam te zijn bij het gladstrijken van de diepe denkrimpels, in hunne voorhoofden gegroefd door de proble men, die deze zwaar gekreukte wereld Qver schuilkelders gesproken: Daar geen der erfgenamen van Eva Braon Het toppunt werd niet bereikt. zich als liefhebber'gemeld heeft, zullen de door de Amerikaanse soldaten in een schuilkelder gevonden films die Eva Braun van Hitier en zichzelf maakte, nu aan de Amerikaanse rege ring toe vallen, o Nog een filmnieuw- tje: Walt Disney zal binnenkort in En geland beginnen met de voorbereidin gen voor een nieuwe gekleurde teken film „Het verhaal van Robin Hood" En de laatste volgeling van de Robin Hood van onze tijd, de bandietenkoning Giuliano werd dezer dagen door de Si- ciliaanse politie gearresteerd. Drie jeugdige Italiaanse anarchisten, die uit wraak voor de recentet!) executie van enige van hun beste vrienden en als protest tegen de vriendelijke houding van de V.N. tegenover Franco, 'n bom aanslag pleegden op het Spaanse con sulaat in Genua, werden daarentegen vrijgelaten. De rechter besliste dat hoogstaande morele en sociale motieven hen tot deze daad, waarmede de mens- heid gebaat was, gevoerd had. Iets voor de meditatiekamer in Lake Success? In de gevangenis te San Diego zat ook al een brave schurk. Nadat de bewakers uren lang vergeefs geprobeerd hadden een celdeur open te krijgen en teneinde raad een beroep op een vakman deden peuterde hij het slot in vier minuten open. En dat doet voor vandaag de deur dicht. lokken. Daarom was men van Indonesi sche zijde niet bereid deze Australische opvatting serieus te nemen. Een ander lid van de Nederlandse delegatie heeft gewezen op de politieke moeilijkheden welke in Nederland zou den kunnen ontstaan bij een eventuele overdracht van de souvereiniteit aan Iadonesie, aldus vernamen wij van InaoBgsisciK? zijde. De Politieke Commissie van de Ver enigde Naties heeft met 42 tegen 5 stemmen besloten de behandeling van de Koreaanse kwestie voorrang te ver lenen boven de andere punten van de agenda. Slechts het Sowjet-blok stem de tegen. Saoedie, Arabie, Indonesië, Birma en India onthielden zich van stemming. Wysjinski had zich heftig verzet te gen het besluit en erop gewezen, dat de westelijke mogendheden slechts zo veel haast maken om de kwestie van het Chinese optreden in Korea te on derzoeken omdat zij 'de mislukking van de Amerikaanse tussenkomst in Korea en die van generaal MacArthur ver langen te verbergen. De Amerikaanse aggressie tegen Korea en China is z.i. de kiem van een derde wereldoorlog. Onmiddellijk na de stemming diende Wysjinski een vastbesloten protest in. Warren Austin merkte in zijn rede op, dat de vrijwilligersdoctrine een nieuw en gevaarlijk wapen is in het ar senaal van het Sowjet-imperialisme. „Degenen, die menen, dat de V.N. haar beginselen zullen prijsgeven omdat er met een grote macht gedreigd wordt, vergissen zich o-p tragische wijze, p'dus Austin. ..Wij zullen ons doel om Km-ea vrij en onafhankelijk te maken niet laten varen. Laat ons tonen, dat wij verenigd zijn en blijven voor de zaak van de vrede", zo besloot de Ameri kaanse gedelegeerde. De uitbarsting van de Etna De hete lavastroom van de Etna blijft zich met een snelheid van onge veer 9 meter per uur voortbewegen en de dorpen Milo, Fronazzo en Rinazzo bedreigen. Bij dit tempo zal Milo naar schatting binnen 48 uur voor goed van de aardbodem verdwenen zijn. Terwijl het ene huis na het andere aan de rand van Milo langzaam werd omvergeworpen, dan tot pulver gema len en vervolgens onder millioenén tonnen rokende lava bedolven, leidde bisschop Salvatore Russo uit Acireale te Milo een processie om de hulp van God in te roepen. Milo gelijkt op een legerkamp. Alle inwoners hebben hun huizen verlaten. Langs de hoofds ra ten bevinden zich veel plitiemannen. Alles is meegenomen, deuren en kozij nen incluis. Alleen de kerk van de Apostel Andreas is nog gedeeltelijk intact. Er staan een paar stoelen in en het altaar is versierd voor de viering van Maria Onbevlekte Ontvangenis. Nieuwe Kerkorde aanvaard De generale synode der Ned. herv. kerk aanvaardde de ontwerp-kerkorda met 76 tegen 14 stemmen. Het vereiste aantal voorstemmen (60) stemmen werd dus overschreden. Amerikaan vervoerde voor 186.000 aan goud Voor de Economische Politierechter te Rotterdam stond terecht de 54-jarige Amerikaan K. Breuer, die bij zijn aankomst met de „Nieuw Amsterdam" dertien goudstaven met een totaal gewicht van 13.407 gram bjj zich droeg. In 1944 was B. Amerikaan geworden en nadien is hij reeds zeven keren de Atlantische Oceaan overgestoken. Als doel van zijn reizen gaf hp op, zjjn films en romans in Europa te willen verkopen, doch de officier van justitie had hierover een andere mening. Volgens hem is verdachte lid van een „gang", die er een beroep van maakt waardevolle voorwerpen uit Amerika te smokkelen. Het goud had een waarde van 86.000 gulden. Hirsch en Hirsch mede aan brenger dezes. De zaak is goéd geregeld" Ge bleken is, dat dit in geheimtaal neer kwam op een hoeveel goud van onge veer 13.740 gram. De officier deelde voorts mede, dat in het notitieboekje en in de verdere aantekeningen van verdachte beruchte namen zijn gevon den, o.a. van Schneier die geer te beste reputatie geniet. Breuer ;rd ten slotte conform de eis veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek en verbeurdverklaring van het goud. Verdachte had tijdens zijn aanhou ding gevraagd: „Mag ik een papiertje weggooien?" Natuurlijk was het ant woord ontkennend geweest. Verdachte probeerde het niettemin toch, maar het papiertje werd onderschept. Bij onder zoek bleek het een code te zijn in het Hebreeuws. Dc inhoud luidde onge veer; „Geef 420 paar kousen merk

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1