Alkmaar heeft 40.000 inwoners PELS9 AGENDA Vol Verse Bestuur Noordermarktbond bijeen te Noord-Scharwoude Kamer van Koophandel besprak belangrijke vraagstukken Begroting van Egmond - Binnen toont een belangrijk tekort Peironella Margje de Leeuw (61/ pond) de kroon-baby BIJ de Ambtenaar van de Burgerlijke Stand kwam vanmorgen een gelukkige vader De Leeuw de geboorte van Petronella Margje, dochter van L. H. de Leeuw en G. de LeeuwKröger aangeven. Vader De Leeuw, wonende Spoor straat 6, glom reeds van blijdschap, maar hoe groot was zijn verbazing, toen hij vernam, dat hün Petronella Margje de veertigduizendste Alkmaarse in gezetene was. Enigszins ontdaan troffen wij de vader een moment later in één der gangen van het Alkmaarse stadhuis, waar hij wachtte om tot het kabi net van de burgemeester te worden toegelaten. Naast hem stond de Ambte naar van de Burgerlijke Stand, het geboorteregister waarin Petronella Margje als veertigduizendste was geboekstaafd, onder de arm geklemd. Gemeente schenkt een spaarbankboekje met f 100.- Zondag aan zee Razzia-vereniging her dacht een droeve dag bij Hembrug 'nVERPAXKINQ 'n product Bergen Kamer van Koophandel bepleit tramverbinding Fortuinlijke dag v - MAANDAG 11 DECEMBER 1950 Leeuw is werkzaam op het Accoun tantskantoor van de heer De Waal, dat ook in dit pand gevestigd is. Petronel la Margje is het tweede kind van de thans 27-jarige mevrouw De Leeuw. Het eerste was ook een dochtertje, Anita, dat op 21 September drie jaar wordt. De consequenties. Het bereiken van de 40.000 inwoners zal voor Alkmaar geen bijzondere con sequenties hebben. Dit is slechts het geval t.a.v. de salarisverhoging van ontvanger en gemeentesecretaris, maar daarin zit een speling van twee jaar omdfct, het binnen die tiid mogelijk wordt geacht, dat door overlijden of vertrek van ingezetenen het inwoner tal weer beneden de 40.000 zal dalen. Grotere consequenties kunnen er voor diverse semi-overheidsinstellin- gen zoals de Openbare Leeszaal en dergelijke in schuilen, waar de sa larisgroepen bij het passeren van een bepaald duizendtal inwoners wijkiging bunnen ondergaan. In aanwezigheid van wethouder G. van Slingerland en de gemeente-secre taris mr. C. Veendorp, werd de geluk kige vader hartelijk toegesproken. „Al lereerst wens ik u geluk met de ge boorte van Petronella Margje, omdat zij uw dochter is. Verder roep ik de nieuwe wereldburger een hartelijk wel kom toe, omdat ze de veertigduizend ste Alkmaarse ingezetene is". En, al dus mr. dr. H. J. Wytema, „er is een mijlpaal bereikt, niet alleen in uw ge zin, maar ook voor onze stad". Teleurgestelde raadsleden. op geestige wijze memoreerde Mr. Wytema, hoe enkele raadsleden, die gedurende de laatste weken voor het hekje bij de Burgerlijke Stand kwamen, hadden gehoopt de vader van de 40.000-ste te zijn. Poorter no. 40.000 werd reeds in Oc tober verwacht. Later hoopte men in November de 40.000-ste te kunnen in schrijven en ten slotte verwachtte men dat Sint Nicolaas de blijde tijding zou brengen. Maar Petronella Margje, van dit alles onbewust, liet Zaterdagmor gen vroeg het prille eerste geluidje horen, geestdriftig begroet door de ou ders en haar zusje Anita. Hierna bood de burgemeester namens het gemeen tebestuur 'n spaarbankboekje op naam van Petronella aan, waarop een bedrag van 100 gulden. De ambtenaar van de Burgerlijke Stand las hierna de for mule uit het geboorte-register voor, waarin de naam Petronella Margje sierlijk in verse inkt prijkte. Vader De Leeuw dankte burgemees ter ontroerd voor zijn hartelijke woor den. en namens de kleine Petronella, voor het geschenk. Direct, nadat vader De Leeuw bij de ambtenaar had ver nomen, dat zijn kleine Petronella de 40.000-ste was, had hij zijn vrouw in gelicht. Haar reactie was, dat het ge tal er eigenlijk niet veel toe deed. Het gewicht 6'yi pond en de stralende ge zondheid waren immers belangrijker? De ouders van Petronella zijn zelf ge boren en getogen Alkmaarders en ver heugen zich er daarom vooral op de ouders van Alkmaars ingezetene no 40.000 te zijn. Op bezoek. het heugelijk bericht van de ge boorte van de veertigduizendste Alkmaarse ingezetene hebben wij ons naar bet huis Spoorstraat no. 6 ge spoed, v/aar Petronella Margje, onbe wust van de buitengewone belangstel ling die voor haar bestond, op luid ruchtige wijze van haar aanwezigheid blijk gaf. Wij hoopten de gelukkige vader thuis te treffen, doch deze had zich tijdelijk onvindbaar gemaakt. Wie wij wel spraken was mej. D. Klopoer. leerling-kraamverzorgster van Het Wit te Kruis, die in deze drukke dagen de taak van de huisvrouw overneemt Mej. Klopper is ruim een half jaar als kraamverzorgster werkzaam en Peto- nella Magje is de tiende baby die aan haar zorgen is toevertrouwd. Of zii enig vermoeden heeft gehad dat deze baby de veertigduizendste zou wor den? Zij had destijds wel in de Alk- maarsche Courant gelezen dat de kaas stad de mijlpaal spoedig zou bereiken, doch het duurde langer dan was ver wacht. Dat Petronella Margje de ge lukkige zou zijn. was een verrassing. De baby is Zaterdagavond om tien minuten vóór negen geboren in het huis aan de Spoorstraat. De heer De grijze rook van Bello, verzwaara door de mist, waait langs het water van het kanaal zo laag over de weg dat de bestuurder van de vrachtauto, die passeren Wil, met een boos gezicht zijn vaart tomen en wachten moet tot het oude trammetje naar links is af geslagen. De nu niet zo verre verten zijn in een waas gehuld en af en toe valt een troosteloze motregen langs de vensters. In Bergen aan Zee is de regen verdwenen, doch een felle stormwind jaagt er over het verlaten strand. Het is guur en winters aan zee en de vuilbruine golven slaan onstui mig in de opkomende vloed op het strand. Van vlakbij maar ook van heel heel ver klinkt het eeuwige donderen de ruisen van de wijde zee. Een lied van vreemd en ver verlangen en nooit werklijkheid wordende dromen. Schuimvlokken op de kust ivordev Weggeblazen over het zand. Aan de einder vloeien de grijze gebieden van meeuw en schip in elkander over. Ov een voettocht naar de grote noorde lijk gelegen bunker, een wanstaltig brok basalt, dreigend in het huidige tijdsbestek, ontmoet ze slechts zelden een eenzame wandelaar. Verkleumd van de koude drinkt ge ten slotte in het door de winden omsingelde Tria non een warme kop koffie met slag room. Het trammetje, dat trouw wacht op het kale stationnetje, lijkt na de wav deling een gezellig verlichte en welverwarmde huiskamer vol mensen met roodgewaaide gezichten. Waar zij allen ineens vandaan komen, blijft een raadsel. „ALKMAAR-IJMUIDEN" Zaterdagavond hield bovengenoem de vereniging de zesde feestavond tij dens haar bestaan. Deze vereniging is opgericht door jonge mensen, die tij dens de razzia, door de Duitsers ge houden op 12 December 1844 te Alle rnaar en IJmuiden, gezamenlijk naar Duitsland waren overgebracht en in hun „lotsverbondenheid" besloten zich aaneen te sluiten. Ter gelegenheid van dit feit wordt jaarlijks een feest avond gehouden om dit feit in een vrolijke stemming te herdenken. Toen de heer A. de Vries uit IJmuiden Za terdagavond in de Rustende Jager al len een hartelijk welkom toeriep, was de zaal geheel gevuld met Alkmaar ders en IJmuidenaren. Spr. schetste de bedoeling van deze bijeenkomst en illustreerde dit met enkele treffende voorvallen die tijdens deze razzia had den plaatsgevonden. Vriendschap was ontstaan tussen diegenen uit Alk maar en IJmuiden, die toen tegelijker tijd naar Duitsland werden overge bracht. Daarna herdacht spreker de gevallen kameraden uit deze razzia voor wie enkele minuten stilte in acht werden genomen en ging toen over tot een woord van lof aan de heren G. Vis- man en H. Koeleman. die in beide plaatsen de contributies der leden het afgelopen jaar belangeloos hadden ge- ind. Deze heren hadden hiervoor niet alleen een dankwoord, dóch ook een enveloppe met inhoud in ontvangst te nemen. De heer C. Mooy, voorzitter van de afd. Alkmaar, dankte de heer C. Brou wer. voor het belangeloos beschikbaar stellen van de zaal. Hierna werd de verdere avond ver zorgd door het „Haarlems Radio Ca baret", hetgeen op een dusdanige wijze geschiedde, dat het voor de „Razzia- Vereniging 12 December 1944" een groot succes genoemd kon worden. Wat wij van dit gezelschap zagen was buitengewoon goed te noemen en de leider, de heer Harry Meyer, toonde zich een voortreffelijk conferencier. „Wat vrouwen dromen", door Trudy Schulpzand en Harry Meyer naar vo ren gebracht, was uitstekend. Herman Teunissen bespeelde de grootste ac cordeon van Nederland en deed dit op fenomenale wijze. Het meest trof ons het optreden van The Two Corsy's, die de wereld op zijn kop bekeken. Dit was ongetwijfeld iets aparts en van bijzonder gehalte. Ook na de pauze dwong dit tweetal bijzondere belang stelling af. Zo waren er tal van vc op drachten die dit gezelschap op emi nente wijze ten tonele bracht en zij hebben veel bijgedragen tot het wel slagen van de feestavond. De dans muziek werd verzorgd door „The Moonlight Serenaders" onder leiding van Jan Davids en het bal duurde tot diep in de nacht. PosLduivenhouders behaalden prijzen In Enkhuizen is Zaterdag door de heer J. A. v. d. Elskamp uit Alkmaar een duiven- tentoonstelling geopend. De heer Elskamp is voorzitter van Afdeling A van de Alg. Ned. Bond van Duivenhouders. De beste vogel van de gehele tentoonstel ling' werd ingezonden door de heer J. Huiberts te Alkmaar. Zij was tevens de beste doffer. Deze inzender ontving de medaille, die door H.M. de Koningin beschikbaar was 'gesteld. De heer Huiberts werd tevens winnaar- van de medaille der gemeente Enkhuizen. Een jonge doffer van de heer Van Elskamp was de beste in zijn soort en tevens de beste vogel op de expositie. TENTOONSTELLING „DE POSTDUIF" Gisteren is in café Hecker aan het Ver dronkenoord een hok tentoonstelling door de postduivenvereniging „De Postduif" gehouden, waarbij door negentien leden op zicht werd gekeurd. De twee heren, die het inzicht van de keur meester, de heer H. J. Struijs, het meest be naderden, aren N. Korn uit Oudorp en H. Bielsma uit Alkmaar. Voor de volgende keuring wordt een extra banketletter beschikbaar gesteld. Opvarenden van de „Kortenaer" Aan boord van Hr. Ms. torpedoboot- jager „Kortenaer", welk schip na een reis uit Indonesië via Australische en Nieuwzeelandse havens op 21 Decem ber te Den Helder wordt verwacht, bevinden zich o.a.: schipper J. Bou- huizen, Prins Hendrikkade 9, Broek op Langendijk: matroos 3e kl. N. J. Hoekmeyer, Tweede Landdwarsstraat 16, Alkmaar; hofmeester le kl. G. J. den Broeder, Stationsstraat 9, Bergen en hofmeester 3e kl. J. C. Kraakman, Westerweg 330, Heiloo. Bij Jansen met zijn twaalf spruiten tikt wéér de vogel aan de ruiten. Zijn vrouw zei toen, neem H Q&F Citroen want stellig wacht een tweeling huiten. Avontuurlijke jongedame bezocht Alkmaar Een jongedame, gekleed in een op vallend gekleurd windjack met een grote rugzak op haar schouders en een aardig Laplands mutsje op haar hoofd is in de maand December geen alle daagse verschijning in de straten onzer stad. Zo dachten wij er ook over. toen wij een hierboven beschreven jonge dame voor een etalage in het Fnidsen zagen staan en wij spraken haar aan. Zij stelde zich voor als een Engelse, die omstreeks Kerstmis 1949 van huis was gegaan en overgestoken was naar ons land. Zij werkte hier vier maan den en vertrok daarna naar Zweden, waar ze ongeveer een half jaar werk zaam was. In Lapland kocht zij het vlotte mutsje, dat ze ons trots toonde. Vervolgens reisde zij door Finland, Noorwegen en Denemarken naar Duits land, waar zij ongeveer een week ver bleef evenals in Zwitserland. Op het ogenblik is ze bij kennissen in Neder- andl en had besloten Zaterdag Alk maar eens te gaan bezichtigen. Zij vond onze stad heel mooi, alleen was het jammer dat er geen kaasmarkt was. Vandaag hoopt de ondernemende jongedame voor een dag of vier naar Parijs te vertrekken, waarna ze naar haar land zal terugkeren. Zij vertelde ons op enthousiaste wijze hoe ze hier Sinterklaas had gevierd en nu wilde zorgen voor Kerstmis thuis te zijn, op dat ze dit specifiek Engelse feest niet zou missen. Op onze vraag, waarom ze helemaal alleen reisde antwoordde ze, dat je dan kan doen en laten wat je wilt, waarin wij haar volkomen gelijk moesten geven. Voordat ze afscheid nam, sprak ze nog de hoop uit er het volgend jaar weer op uit te gaan. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Victoria Theater, 8 uur: Wilde Pracht (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Leve de koning (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: De goede aarde (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Ten Zuiden van Tahiti (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Haagse Comedie met „De fluwelen handschoen". DINSDAG Bioscopen als Maandag. Weer een troepen- transportschip Aan boord van troepentransportschip „Cameronia", dat op 24 December te Rotterdam w-ordt verwacht, bevinden zich o.a.: M. Groefsema, Kanaalweg 5, Heiloo, C. M. Hopman, Kruisweg 27, Bergen, familie v. d. Monde, Schetel- doekshaven 2, Alkmaar, familie de Vries, Achterstraat 60, Alkmaar, P. J. Gezellige feestavond voor het Eekmann-personeel Zaterdagavond bezorgde de directie van H. Eckmann Corsetfabriek N.V haar personeel een onvergetelijke feestavond in de Rustende Jager te Bergen. In zijn openingswoord zei de heer H. Eckmann onder meer dat deze avond ten doel had, de onderlinge band van de „Eckmann-Familie" nog meer te verstevigen, vooral nu het per soneel na de uitbreiding van een jaar geleden ^talrijker is geworden. Reeds vroeg in de avond was het personeel met een extra-tram uit Alk maar dn Bergen gearriveerd. In de Rustende Jager zorgde een band ond<^ leiding van de heer J. van Ake ei voor dat de aanwezigen zich goed amuseerden. Aangevoerd door mej. L. Beets zorgden verschillende leden \7an het personeel voor een bonte afwisse ling van sketches, zang. dans en decla matie. Vooral mej. T. Oud, die op een geestige wijze bijzonderheden van fa briek en personeel in een lied had ver werkt, oogstte succes. De heer Vree- ker, voorzitter van de personeelsver eniging ADOLA, bedankte de heer en wone avond. Daarna nam nogmaals de mevrouw Eckmann voor de buitenge- heer Eckmann het woord en bedankte op zijn beurt alle medewerkers aan de avond voor het gebodene. MODERNE KUNST IN DE BRANDING Hiertoe door de AVRO welwillend in de gelegenheid gesteld zal Piet Stenne- berg-Den Das op Donderdag 14 Dec. a.s. medewerken aan het radio-pro gramma met zijn causerie: „Moderne Kunst in de branding", welke wordt uitgezonden over Hilversum II, 298 m. band van 11.4512 uur. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werd de volgende nieuwe zaak ingeschreven: N.V. Plantarts, Alk maar, Noorderkade 40—41 (Filiaal). Hoofdzaak te Groningen, Winschoterkade 6. Groothandel in chemische producten, bestrijdingsmiddelen, land-, tuin- en bosbouwbenodigdheden, loon- sproeibedrijf, loonstuiven. Beherend filiaalhou der: G. Sougé (B.B.). Maatschappelijk en ge plaatst kapitaal bedraagt f 50.000,—. Gestort f 10.000,-. „KRANIG" WERK Een kraanwagen, die Zaterdagmorgen in alle vroegte over de weg op „Het Eiland" bij het afgesneden kanaalvak reed, was de oorzaak van een plotseling' invallende duisternis in een in de nabijheid gelegen woonschip. De kraan raakte de draden van deelectriciteitsvoorzie- niug, die over de weg gespannen waren. Draad, palen en de bevestiging van *de draad aan het woonschip werden beschadigd. Onderling werd de schade geregeld. GESLAAGD De heer J. Th. M. Smorenberg, leerling van de Zeevaartschool in Den Helder, is geslaagd voor het examen derde stuurman grote vaart. Het bestuur van de Noordermarkt bond kwam Zaterdagmiddag bijeen. De voorzitter, de heer P. Duyves, wees in zijn openingswoord op de weinige ver betering, welke in de tuinbouw valt te constateren. Weliswaar is er weinig doordraai, maar dit komt door de ge ringe aanvoer. Uitgezonderd de an dijvie en de bieten zijn alle producten laag. Het perspectief t.a.v. het han delsverdrag met Duitsland is nog duister. Het zal de vraag zijn of de grote voorraad witte kool geplaatst kan worden. Spr. hoopte op gunstige veranderingen. De toeslag op de Succes witte kool is vastgesteld op f 1.03. De omzet over het tijdvak 30 October25 Nov. be droeg f 706873.76. De totale omzet tot 30 Nov. vermoedelijk f 6.000.300. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het proces Grofree 9 Nov. Scherpe actie tegen verhoging veetarief U-ponten Nog langere wachttijden In de vergadering van de Raad van Bijstand bij het Kantoor Alkmaar der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland heeft de voorzit ter, de heer S. W. Arntz, afscheid ge nomen van de heren C. Kroon (Hoorn) G. de Wolf (Purmerend), H. P. Kluit man (Alkmaar) en mr. D. Bosscher (Alkmaar), die niet in één der per 1 Januari 1951 te Alkmaar en te Hoorn te vestigen zelfstandige Kamers van Koophandel zullen terugkeren. De heer Arnstz wijdde eveneens ge voelvolle woorden aan de heren M, A. Kolster (Den Helder) en J. Banning (Edam), die aan het college door de dood waren ontvallen en die beiden tientallen jaren hun beste krachten gegeven hebben aan de bevordering van de belangen van het bedrijfsleven en aan het werk der Kamers van Koophandel. Als vertegenwoordiger der Kamer in de door de gemeenteraad van Alk maar in te stellen commissie van on derzoek voor het verkeersvraagstuk in deze stad werd aangewezen de heer J Lakeman (Alkmaar). In verband met de instelling van deze commissie wees de heer J. W. A. Heuseveldt (Alk maar) erop, dat het voor het kopend publiek en de middenstand van Alk maar van uitermate belang is, niet al leen dat er goede toegangswegen naai de stad zijn, maar bovendien dat er uitstekende toevoerwegen naar het centrum zijn, zodat b.v. de bussen van buiten de passagiers in dit centrum kunnen afzetten en opnemen. Voorts zal alle aandacht besteed moeten wor den aan het inrichten van parkeerge- legenheden in het centrum. Bij de bespreking van een door net ministerie van Economische Zaken ge houden enquête bij de Kamer van Koophandel omtrent het beschikbaar stellen van bouwvolume voor bedrijfs panden voor middenstandsbedrijvco wezen de heren F L. J. Putman (Aik maar), G. de Wolf (Purmerend) en A. Kuiper (Hoorn) op de grote behoefte aan bedrijfspercelen. waarvan de bouw verre bij het benodigde aantal achter blijft. Gewezen werd voorts op de prac tische onmogelijkheid om tot uitbrei ding van bestaande bedrijfspercelen over te gaan, omdat door de gemeente besturen vrijwel geen vergunning tot omzetting van woonruimte in bedrijfs ruimte wordt verleend. Aan de Verkeerscommissie der Ka mer werd in handen gegeven een schrijven van de Bond van op Coöp, grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Holland, waarin wordt verzocht voor Noord-Holland een regeling te be vorderen, waardoor een aantal B-wegen tot A-wegen wordt gepromoveerd. Ge vreesd wordt n.l. dat een stringente na leving van de per 1 Januari 1951 in werking te treden Wegenverkeerswet ten aanzien van wieldruk en wagen breedte voor het bedrijfsleven funeste gevolgen zal hebben. Protest tegen verlaging veertarieven. Ernstige woorden van protest werden geuit tegen de voorgestelde verhoging van de tarieven voor de veerponten over het IJ voor personen- en vracht auto's door de gemeente Amsterdam. Zowel de heren C. Kroon (Hoorn) als Sj. Koning (Den Helder) ontwikkelden hun bezwaren tegen de verouderde tol heffing. Bovendien heeft de heer C. D. Schmalz (Schagen) gewezen op het ge vaar, dat door het verwachte mijden van de route naar Amsterdam over de IJ-ponten, de veerponten bij de Hem brug nog zwaarder zullen worden be last. Besloten werd tegen de verhoging een scherpe actie te voeren. De heer G. K. Oud (Purmerend) bracht verslag uit over een bespreking met de Directie der Nederlandse Bank in verband met de voorgenomen ophef fing van het correspondentschap van die Bank te Purmerend. Op een aan de NACO gericht schrij ven waarin werd verzocht een aantal wachtruimten voor buspassagiers op enkele punten binnen de gemeente Alk maar te plaatsen, werd bericht ontvan gen dat terzake een voorstel aan de gemeente Alkmaar is gedaan, doch dat hierop niet is gereageerd. Besloten werd deze aangelegenheid met de ge meente op te nemen. Burgerlijke Stand Geboren: Maria A. C., d. van W. Groot en J. M. Schagen. Lucas A. M., z. van W. van Dijk en H. M. M. Veeger. Gerarda A., d. van H. Eckhardt en A. G. de Bruin. Nora en Adri, dis. van C. Rol en N. M. de Boer. Gerlacus N., z. van C. G. Schipper en C. A. Oudejans. Geertruida M. M., d. van N. Laan en M. Velseboer. —Nellie, d. van M. Poeste en G. Paarlberg. Petronella M., d. van L. H. de Leeuw en G. Kröger (40.000ste). Jeltje, d. van P. Henke en A. Lastdrager. Overleden: Hendrikus A. van de Ka mer, 48 jaar, gehuwd met A. Zonneveld. - Grietje Schotvanger, 72 jaar, gehuwd met M. de Leeuw. j.l. door de Hoge Raad is behandeld. De procureur-generaal bij de H. R. heeft geadviseerd tot verwerping van het ingestelde beroep in cassatie. 15 Jan. a.s. kan de uitspraak worden ver wacht. Inventarisatie Alle gegevens betreffende in ventarisatie zijn nog niet binnenge komen. Aan de hand van de beschik bare gegevens werden de volgende ruwe cijfers gegeven. Rode kool 670 wagons (886. vorig jaar), Gele kool 410 (313), Witte kool 1270 (968), Uien 190 (85), Peen 100 (61), Kroten 12 (31). Een geopperd plan om een mede delingenblad via de Vierbond uit te doen geven, werd op voorstel van het dag. bestuur verworpen. Een derge lijk blad zou te langzaam werken en bovendien heeft iedere veiling haar eigen geaardheid. Verzocht werd om aller medewer king met de komende rattenbestrij ding. Ingekomen was een schrijven van het gemeentebestuur van Langedijk, houdende dat 15000 m2. van het indus trieterrein aan de N.M.B. zal worden verkocht a f 5.per m2. De schoeiing zal voor rekening van de N.M.B. wor den aangebracht tegrn de prijs van f 220 per m. De transactie betreffende het terrein bij de brandweerkazerne is door Ged. Staten goedgekeurd. Uit het verslag van de bij de prov. commissie aangesloten veilingen bleek dat Noord-Scharwoude, wat de omzet 1949-'50 betreft, óp de tweede plaats staat met een omzet van f 7.572.120,79. Grootebroek is no. 1 met f 7.771.673,31. Tgn slotte werd de beschrijvingbrief behandeld voor de op 16 Dec. a.s. in „het Gulden Vlies" te Alkmaar te houden jaarvergadering van de prov. commissie van de veilingen uit Noord- Holland. Het werd in het algemeen onjuist geacht, dat het bestuur in ver schillende prae-adviezen verwijst naar de te houden causerie door de heer W. Kemmers, en deze eerst zal wor den gehouden na afloop der stem ming. Verzocht zal worden deze volg orde te wijzigen. De Kamer van Koophandel en Fa. brieken voor Noord-Holland, kantoor Alkmaar, heeft zich in een adres tot Ged. Staten gericht teneinde te plei ter» voor het behoud van de tramver. binding AlkmaarBergen aan Zee. In het schrijven wordt o.a. gezegd: De Kamer ontveinst zich niet, dat I de praktijk heeft aangetoond, dat -j( I vervanging van stoomtramdiensten door busdiensten in vele gevallen gun stig is uitgevallen en zij heeft zich I ernstig afgevraagd of mogelijk ook in I het onderhavige geval een zodanige I modernisering van het vervoersappa- raat afdoende zou zijn. Steunende op haar eigen ervaring en onderschrijvende velerlei argumen ten, neergelegd in het rapport van het I NEI, is de Kamer echter tot het oor-1 deel gekomen, dat een busdienst niet I op zodanige wijze in de vervoersbe- hoef te, speciaal op het traject Bergen I Bergen aan Zee, zal kunnen voor zien, zonder de belangen van de ge meente Bergen, haar inwoners en d» vele toeristen ernstig te schaden, nog afgezien van de ontluistering deze: gemeente door de voorzieningen die in verband met het frequente wegver keer noodzakelijkerwijze zullen moe-f ten worden genomen Aan de andere kant zij vastgesteld dat de exploitatie door middel vai een stoomtramdienst methet than gebruikte sterk verouderde en gehef ondeugdelijke materieel niet langei kan worden gehandhaafd en in elk ge val op korte termijn modernisering hiervan noodzakelijk zal zijn. Dezs vernieuwing vooropstellend, onder schrijft de Kamer de conclusie van de gemeenteraad van Bergen, dat met hei oog hierop de exploitatie in de vorm van een dieseltram verre de voorkeur verdient, een vervoermiddel dat door zijn grotere snelheid beter in het mo-[ derne verkeer past dan de stoomtram) en blijkens de berekeningen boven- dien een voordeliger exploitatie moge-| lijk maakt. De Kamer zou derhalve Ged. Staten in overweging willen geven zich hun aan de minister van Verkeer en I Waterstaat uit te brengen advies ach- ter de conclusies te stellen, die de raad der gemeente Bergen in zijn ver gadering van 18 October 1950 vast stelde. Bergense schilders exposeren in Hoorn In Hoorn wordt thans in het V.O.O gebouw een expositie gehouden van wer»| ken van jonge Bergense schilders onder I auspiciën van Debutade. Er is werk ten*[ toongesteld van Nico Berkhout, Arend I Bos Eyssen, Jaap de Carpentier, Karei I Colnot, Henk van den Idsert, Thijs Sterk en Dirk Trap. Vrijdagavond kwam de gemeenteraad van Egmond-Binnen onder voorzitterschap van burgemeester M. Niele in openbare vergadering bijeen. De heer P. C. M. Si mons bracht namens de begrotingscom missie rapport uit over de begroting 1951. Algemeen was de commissie van oordeel, dat de begroting met de grootste, wellicht met tè grote zuinigheid was samengesteld. Niettegenstaande dat, sluit zij nog met een belangrijk tekort. Dit bedraagt onge veer 12.000. Mogelijk kan dit worden weggewerkt door verhoging van de be staande bijzondere uitkering. Over het algemeen kon de commissie zich met het gevoerde beleid van B. en W. verenigen. Echter niet t.a.v. het onder houd der wegen. De bestaande post voor onderhoud wegen moge dan van 5000 op 6000 gebracht zijn, doch dit werd niet voldoende geacht. Deze verhoging zou worden opgeslokt door verhoging der ma teriaalkosten, zodat er nog geen extra- onderhoud aan de wegen kan worden verricht. Tal van wegen zijn geleidelijk aan zo verwaarloosd, dat ze bij slecht weer hier en daar modderpoelen zijn. Voorgesteld werd daarom de post van f 6.000 te brengen op 8.000. De kosten van het gehele werk zouden over twintig jaren kunnen worden afgeschreven. Voorts stelde de commissie voor de wantoestand aan het Stet te Egmond aan de Hoef op te heffen door demping van het begin dei Hoevervaart. Volgens nauwkeurige bere kening van de gemeenteopzichter is hier mede een bedrag gemoeid van 7495, dat bijvoorbeeld in tien jaren zou kunnen worden afgeschreven. Door deze demping zou een prachtig kermisterrein verkregen worden, zodat de exploitanten niet meer van particulieren behoeven te huren en derhalve hoger zouden kunnen inschrij" ven. Ten slotte achtte de commissie ver hoging van de post onderhoud ambtswo ning burgemeester noodzakelijk. Subsidie! j De subsidie aan de fanfare Eensgezind heid van Egmond-Binnen werd verhoog en gebracht op 200. De subsidie aan Wit-Gele Kruis bleef gehandhaafd a"j voorheen. Om verhoging te krijgen H eerst een rekening dienen te worden ii gezonden over het afgelopen jaar. Hien werd de begroting 1951 vastgesteld. H< bedrag per leerling voor 1951 werd vasl gesteld op 26. De rekening 1949 w^| vastgesteld, zoals zij aan de raad was geboden. De rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heet Simons naar de afwatering van het bouw plan Belleman. Wethouder Hopman lichte een en ander nader toe. Voorts brachf heer Simons het Jaatsen van tenten sprake in de Wimmenummer duinen voorzitter deelde mede, dat dit een k;veS' tie is tussen Jhr. Six van Wimmenuw en de heer J. de Waard (Bergen). Trouwe^' bij de vaststelling van het uitbreiding plan-in-hoofdzaak zal deze aangelegeJ heid opnieuw worden bezien en gere£eI. De heer J Orij branht de straatverlicM1* tijdens de Kerstnacht in herinnering. w'e houder F. van de Reep deelde in dit vC, band mede, dat de verlichting te Egm°n^ Binnen veel te wensen overlaat. Op ve scheidene punten zijn lantaarns stuk. voorzitter zegde toe een en ander in t« zullen laten brengen. Volendam liet W winst Het was gisteren voor de Alkmaai voetbalclubs een fortuinlijke dag. W Iswaar kwamen slechts Alkmaarse B< en Randers in het veld beide pl< gen behaalden een verdienstelijk gel spel maar de concurrenten van A maria en RK AFC lieten allen e steek vallen. In de afdeling van Alcmaria verlc Watergraafsmeer met 20 van Vole dam, zodat de Amsterdammers n slechts één winstpunt meer hebben d de withemden. HRC heeft er twee me evenals AFC, dat echter een wedstr. minder heeft gespeeld daar de ontmo ting tegen Elinkwijk werd afgela Hoewel de positie van Alcmaria ge reden tot juichen geeft, is het zek niet noodzakelijk dat de zwartkijke die beweren dat Alcmaria de onders plaats niet meer zal verlaten, geli gullen krijgen. Afdeling 2B: Volendam Elinckwijk West-Frisia ZFC Zeeburgia Hercules AFC HRC Watergr.meer Alcmaria V. Het heeft HVC moeite gekost om zi ongeslagen record tegen WA te ve dedigen. Het is ten slotte gelukt do< slechts ten koste van één winstpur Het werd een 22 gelijk spel. Afdeling 2A: HVC Velox Stormvogels De Spartaan UW WA OSV Vriendensch. Schoten TOG Het puntenverschil tussen Alkmaar: Boys, dat op le derde plaats van ond- ren staat, en nummer vijf van de ranj lijst, IW, bedraagt na de wedstrijdc van gisteren slechts drie punten. W vertrouwen daarom dat de geblokte nog wel enkele plaatsen zullen stijgei ZW liet zich door IW dwarsbomei Ook hier werden de punten gedeeli Hollandia deed het beter dan tegen d Boys en won de uitwedstrijd van QSC DEM liet de nul, welke DTS nog steed in de kolom winstpunten heeft staa: onveranderd. Afdeling 3A: 10 7 2 1 23— 6 8 5 2 1 24— 9 10 5 2 3 27—20 10 4 4 2 13—12 10 3 4 3 17—14 9 4 1 4 17—27 9 3 1 5 18—19 10 2 3 S 13—30 10 3 0 7 15—19 10 1 3 6 12—24 10 6 4 0 17— 8 10 5 3 2 26—18 9 5 2 2 25—15 9 4 4 1 10— 6 10 5 1 4 21—24 10 3 3 4 10—16 10 3 2 5 14—19 10 3 1 6 19—24 8 2 1 1 17—18 10 1 1 8 12—26 ZVV 10 6 3 1 20—10 1 Kinheim 9 6 2 1 19— 7 1 Hollandia 10 5 3 2 21—12 1 Wijk aan Zee 9 5 2 2 19—12 1 IW 9 4 2 3 15—14 1 Velsen 9 3 4 2 21—20 1 DEM 10 3 3 4 14—12 C.S.V. 11 3 3 5 15—20 G.V.O. 9 4 0 5 14—23 Alkm. Boys 10 2 3 5 15—14 QSC 7 1 3 3 10—11 DTS 9 0 0 9 6—34 Vitesse liet een mooie kans om de lei 9 5 3 1 19—11 1 9 5 3 1 18—11 1 10 6 1 3 19—15 1 9 5 1 3 20—15 1 8 4 1 3 21—16 9 3 3 3 14—16 10 3 3 5 17—17 8 2 3 3 15—20 9 1 3 16—21 10 2 3 5 14—20 9 1 4 4 15—20 i 9 1 4 4 14—20 1 ding in 3B te veroveren voorbij gaan De Castricummers lieten zich een pun door ZSGO afsnoepen. Helder verloo: op eigen terrein van Zaandijk en daa: RKWA de volle winst op Rivalei boekte, heeft zij de leiding van Hel der overgenomen. Afdeling 3B: RKWA Helder Vitesse Alw. Forward Zaandijk Meteoor ZSGO Terrasvogels DEC Beverwijk De Meer Rivalen Kennemers had tegen de verwachting in veel moeite met KW. De Beverwij- kers moesten met een gelijkspel genoe gen nemen. Daar Rapiditas Allen Weer baar versloeg zijn de Weespenaren du£ één punt op de Beverwijkers ingelo pen. BKC met de hakken over de sloot De geel-zwarten konden deze keer niet op dreef komen. De oorzaak daar van was in de eerste plaats het hals starrige vechten van de bezoekers, die een uitstekende indruk hebben achter gelaten. De Polderse voorhoe de heeft overigens enkele opgelegde kansen onbenut gelaten, maar toch: ®cn gelijk spel of zelfs een kleine overwinning voor de bezoekers was onder deze omstandigheden geen onre delijke uitslag. Vooral in de eerste halft waren de blauwhemden het meest in de aanval; de weinige Polderse aanvallen, vooral m het eerste halfuur, waren wel ge- Vaarlijk, doch leverden geen enkel doel punt op. In de 17e minuut was een schot van Klompmaker zó hard, dat ÏJsselstein de bal wel ving. doch ach ter zijn doellijn werd gedrukt (01). Eerst toen begonnen de Poldersen terug te slaan, vinniger dan daarvoor Een I Plotselinge uitval bracht Blok in vrije Positie; zijn afgemeten voorzet gaf Van Teulingen volkomen vrij spel en. Vee- Man het nakijken (11). Na de hervatting waren het de Pol dersen, die over het algemeen in de meerderheid waren, afgewisseld met snelle, gevaarlijke aanvallen der be zoekers. Verre schoten waren de enige oplossing, want de Rijper achterhoede v>. \J?an en Klinkhamer met Veeman) d haar domein aardig schoon. Een kwartier na de hervatting benutte Muntjewerf een vrije schop van pi.m. 20 °j tuiste wijze: Veeman stop- e wel,-doch niet voldoende. (2—1).

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2