Stad en Omgeving „Oud Alkmaar" vierde op grootse wijze haar 25-jarig bestaan AGENDA Buitenman in Alkmaars café beroofd Wonderlijk motief voor diefsta De feesten voor de Openbare Lagere Scholen Protest tegen verhoging van de tarieven der U-ponten De 18de eeuw herleefde in Victory Een „theesalet", gouwenaar en roemers boerenjongens „45 Jam Club" doceert Vrijdagavond „Be-bop" Acht maanden geëist tegen verdachte Kok van Huis van Bewaring kreeg pluim van een fietsendief De 40.000ste inwoner van Alkmaar ontving een polis van f400.- Uitstekende toneelvoorstellingen voor de jeugd De Kamer van Koophandel adresseert De hoofdstukken der gemeentebegroting WOENSDAG IS DECEMBER 1950 De vereniging „Oud Alkmaar" bestond gisteren vijf en twintig jaar. Ter ge legenheid daarvan werd in de Marijke-zaal van hotel „Victory" de leden van de jubilerende vereniging een „thee-salet" naar oude trant aangeboden. De zaal was stemmig door het schijnsel van honderden kaarsen langs de wanden en in grote veelarmige kandelaars op de tafels, verlicht. De kellners, gekleed in 18e seuwse costuums in weelderig purper en blauw, met kanten kragen en man chetten, de witte „staartpruiken" op het hoofd, schreden met waarlijk historisch gevulde presenteerbladen langs de lange tafels. De entourage voor deze avond was aangeboden door de directie van hotel Victory. Circa tweehonderd bezoe kers vulden de gezellige zaal; velen moesten zich zelfs met een plaatsje op het toneel tevreden stellen. Was het eerst de bedoeling geweest, dit feest te vieren in de toepasselijker Nieropkamer van het stadhuis, de verwachte grote opkomst deed het bestuur van „Oud Alkmaar" het oog richten op de Marjjkezaal. En waarlijk, er was slechts weinig fantasie voor nodig deze knusse zaal te zien als het vertrek waarin onze voorouders het traditionele thee-salet hielden. Het was kwart over zes, toen de voorzitter van de vereniging, de heer H. Ringers zijn welkomstwoord uit sprak. In het kort beschreef hij het streven van „Oud Alkmaar", n.l. op de bres te staan voor het bewaren van de schoonheid, die ons uit het verleden gebleven is. „We dienen het voorge slacht eer te bewijzen om het schone, dat het ons schonk", aldus spreker, „en we moeten de oude Nederlandse geest hu'digen". Tevens eerde de voorzitter de bestuursleden van de vereniging, in het bijzonder de nagedachtenis van hen, die reeds zijn overleden. „We vie ren nog een jubileum", aldus de heer Ringers, „dat van de secretaris, de heer W. F. Slinger, die op deze dag zijn functie 25 jaar getrouw heeft ver vuld". Hierna werden de gasten in de gelegenheid gesteld kennis te maken met verschillende, reeds lang vergeten broodgoorten. De gemeente-archivaris, de heer Wortel, noemde de namen en betekenissen van de voor velen volko men vreemde baksels. Zo waren daar het „driekoningenbrood", beter bekend als „Hoornse broeder", het „stroop- brood" en niet te vergeten de „duive kater", het visvormige brood, dat naar amandelen smaakt. Menigeen be treurde het, dat onze machinale bak kerijen dergelijke producten niet meer afleveren. „Het heden in 't verleden" Een geheimzinnig product van bak- kunst was de „spouwer", een los ge bakken bol, die men door een draai ende beweging moet „openen". Breekt het brood tijdens die bewerking, dan zal men nimmer een meisje krijgen Men trok zich van dat risico weinig aan. Mr. A. D. van Regteren Altena sprak hierna over hetgeen de oprich ter van de vereniging, de heer Her- bert van Foreest bezielde, toen hij tot de stichting overging. „Vele dingen maakten het leven van vroeger moei lijk", aldus deze spreker, „maar er wa ren zoveel andere dingen, die het boeiend en vooral levend maakten". Dat was het, wat de oprichters van „Oud Alkmaar" voor ogen stond. „De oude tijd heeft ons zeer veel schoons gelaten en dat is onze strijd voor het behoud daarvan waard". Hij vervolg de: „Want voor ons leeft het verleden in het heden, zoals we de toekomst in het heden zien". Hij getuigde van dankbaarheid voor hetgeen er reeds was bereikt en wekte ieder op te blij ven vechten voor het behoud van de schoonheid onze stad. Gezellige vergadering Waarschijnlijk de gezelligste verga dering van de afgelopen 25 jaar, nam hierna een aanvang. De penningmees ter bracht verslag uit over de financi ële toestand over het vorige jaar. De saldi over 1948 en 1949 waren resp. f 1409,45 en f 1809,23. De kas voor de klokketoren was f 13390,95 rijk. Vrij spoedig hierna werd de verga dering reeds gesloten en nodigde de voorzitter de heren uit, de lange Gou wenaars op te steken. De dames na men naar oud gebruik een brei- of haakwerkje ter hand. Terwijl de he ren genoegelijk smookten en de dames al theedrinkend met hun handwerk jes bezig waren, bracht mej. Van der Voort een verslag-op-rijm uit. Op geestige wijze zwaaide de vele aan wezigen een woord van lof of een vriendelijk plagerijtje toe. Een klein muziek-ensemble, gevormd door mevr. Pot, mej. dr. van Beek en mr. van Regten Altena speelde daarna een trio voor fluit, viool en piano van Willem de Fesch. De muziek wekte een romantische stemming op; men kon zich werkelijk op „het salet" wanen. De heer Knaap beschreef daarna hoe deze bijeenkomst er in de 18e eeuw zou hebben uitgezien. De heer Ringers heette anders Een zeer geestige speech door mr. A. Schenkeveld, voorafgaande aan het heffen van de roemer „boerenjongens" oogstte veel succes. „De heer Ringers, onze voorzitter", aldus mr. Schenke veld, „draagt eigenlijk de naam „Wringers". Spr. wist op aardige wijze verband te leggen tussen de figuur van de voorzitter en de kaaswringer, die van de losse massa een compact ge heel maakt. Ook de heer Slinger („Wat is immers een wringer zonder slin ger?"), de secretaris van de vereniging kreeg een lofwoord. Nadat de heer Lut jeharms, die ook als kaasvader bekend is was geprezen, brachten de aanwezi gen een dronk op dit drietal uit. GEESTIGE TOESPRAKEN Veel vrolijkheid veroorzaakte een toe spraak dor de heer Honig, die namens de Zustervereniging voor oudheid kundig onderzoek Jacob Honig Jansz. Jr. te Zaandam gelukwensen aanbood. De heer Honig vertelde over vroeger dagen op een wijze, die menigmaal aanleiding was tot een enorm lach salvo. Na hem huldigde de heer Ban- kert in een kroniek over de afgelopen 25 jaar de vereniging en het bestuur. Zjjn keurig vers werd de voorzitter aangeboden. Het zal in het gemeente archief bewaard worden. De heer H. de Winter toverde daar na met behulp van een 17e eeuwse blokfluit een tafereel uit vroeger ja ren. Onder pianobegeleiding van de heer Marwitz speelde hij een vrij on bekende, maar zeer mooie sonate van Handel. Met luider stemme lag daarna de heer G. Grondsma een gedicht van de heer H. van Drunen voor. In de korte pauzen tussen de verschillende speeches zong men gemeenschappelijk verschillende liederen, waaronder een speciaal feestlied. De laatste pruikendrager Een zoon van de secretaris van de jubilerende vereniging, de heer Slin ger Jr. zette uiteen hoe zijn vader aan zijn „knobbel" van liefde tot zijn va derstad was gekomen. Volgens deze spreker lag de oorzaak voornamelijk bij de overgrootvader van de heer Slinger, die niet alleen de eerste stads-archivaris was, maar als laatste door Alkmaars straten schreed met de „staartpruik" op het hoofd. De heer Elte vertelde iets over de viering van het 8 Octoberfeest in vroeger dagen, waarbij hij een vers voordroeg, dat in vroeger jaren ter ere van het ontzet was gemaakt. De heer Grondsma liet daarna zijn stem horen bij het declameren van het gedicht „De Dijk" van Jan Engelman. Indrukwekkend slot Bijna zes uren lang was men op dit „thee-salet" bijeengeweest, toen de voorzitter zijn slotwoord sprak. Hij memoreerde in het kort de geheime lezingen, die de vereniging in de be zettingsjaren organiseerde. Hij dankte alle medewerkenden voor hun sponta niteit en enthousiasme, waarna hij voorstelde als hulde aan Haar, die ook over Alkmaar met zo bekwame hand regeert, het „Wilhelmus" te zingen. De klok wees reeds het uur van middernacht, toen de feestvierenden, dankbaar het verloop van de avond besprekend, huiswaarts keerden, vele der heren met de lange Gouwenaar in de hand. om deze thuis als herinnering te bewaren, of misschien daaruit nog eens „toeback te suygen". Waardiger, stemmiger en grootser had „Oud Alk maar" het zilveren jubileum niet kun nen gedenken. STAF NAT. RESERVE IN HET R.O.G.-GEBOUW ONDERGEBRACHT Het R.O.G.-gebouw is dezer dagen in gebruik genomen door de Staf van de Nationale Reserve van het Gewest Noord-Holland Noord. Het commando berust bij de majoor J. Kropf, die voor heen Garnizoenscommandant te Alk maar is geweest. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Wilde Pracht (14 jaar; Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Leve de koning (18 jaar); Har monie Theater, 2 30 en 8 uur: De goede aarde (14 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Ten Zuiden van Tahiti (14 jaar). Kapelkerk, 8.15 uur: Hoe zullen wij Kerstfeest vieren? Nieuwe Doele, 8 uur: De Sacramenten van de Oud-Katholieke Kerk. DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: Wilde Pracht (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Leve de koning (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: De goede aarde (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Ten Zuiden van Tahiti (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Journalisten-caba ret „De Inktvis". Ongeluk dat ernstige gevolgen had kunnen hebben Hedenmorgen had op de Dijk alhier een ongeluk plaats, dat wonderlijk goed afliep. De heer G. NÜmeijer uit Castricum maakte door de gladheid een dusdanige slipper, dat hij met bromfiets en al tien meter over de weg gleed en vlak voor een- grote vrachtwagen belandde. De chauffeur had de tegenwoordigheid van geest op het juiste moment te remmen, zodat de heer N. juist met zijn neus voor het voorwiel van de vrachtwagen lag. Terecht een geluk bij een ongeluk. De bromfiets werd licht beschadigden is ter reparatie gebracht. Alkmaarse Jazz Society: Met <wee orkesten Het grote succes, dat de drie buiten landse jazz-orkesten Vic Lewis, Ronny Chamberlain en Peter Rasmussen op hun tournee door ons land boeken, heeft de Alkmaarse Jazz Society doen besluiten haar vierde bijeenkomst zo veel mogelijk in de stijl van deze or kesten te brengen. De moderne muziek, waaronder ook „be-bop" gerekend wordt, voert hierbij de boventoon. De heren Hans de Wildt en Wim Swank- huyzen zullen Vrijdagavond a.s. in het Wapen van Heemskerk over een en ander een nadere uiteenzetting geven. Het orkest „The Forty Five Jam Club" uit Amsterdam zal hierbij zijn mede werking verlenen. Bij deze vierde avond van de Alk maarse Jazz Society zal het niet blij ven. Het bestuur wil namelijk een „So- ciety-Ball" organiseren, waaraan min stens drie orkesten medewerken. De jonge Alkmaarse vereniging zal Zondagmiddag kunnen tonen wat zij waard is. Met nog tien amateurbands zal zij deelnemen aan een jazz-festival, dat dan in de Dancing „Hollywood" te Amsterdam wordt gehouden. Een internationaal jazzfestival? Het bestuur van de Alkmaarse Jazz Society is in overleg getreden met het internationaal theaterbureau Lou van Rees Frans Mikkenie te Rotterdam. Het resultaat van de besprekingen is, dat waarschijnlijk een van de drie ge noemde orkesten in Alkmaar zal op treden of dat een ander uniek Jazz-pro- gramma, Alkmaar te wachten staat. Het is nog slechts enkele dagen ge leden dat het politierapport melding maakte van het feit dat- in een Alk maars café een buitenman was beroofd. Dat zijn geen alledaagse gebeurtenissen in onze goede stad die, niettegenstaan de het feit dat dezer dagen de veertig duizendste inwoner zijn intrede deed, nog geen „grote stad allures" vertoont. De officier van Justitie, mr. Meischkc zal er ook wel voor waken dat dit soort zaken niet alledaags wordt want gistermiddag eiste hij tegen de echtgenote van de caféhouder een ge vangenisstraf van acht maanden met aftrek. Acht maanden geleden was verdach te met haar man een café begonnen Het was de eerste maal dat van een beroving in dit café aangifte was ge daan, maar dat was voor de president van de rechtbank mr. A. D. van Reg teren Altena nog geen reden om voet stoots aan te nemen dat dergelijke ge vallen nog niet eerder waren voorge komen. President: „Is het een gewoonte van u om zo te handelen?" Het enige antwoord van verdachte was een snik. President: „Het is zeer goed mogelijk, dat het niet de eerste maal was". Slechts een serie snikken was het antwoord dat op deze tweede vraag los kwam. Eerst bij de derde po ging kreeg mr. A. D. van Regteren Al tena antwoord. Het was ontkennend. De benadeelde K. was tweemaal dronken in het café binnen komen wan delen. De eerste maal had hij twee bankbiljetten van f 25 laten vallen toen hij wilde afrekenen. De tweede maal was hij in de huiskamer in slaap gé vallen. Met de steun van Bacchus en Morpheus had verdachte, die naar de naam van Octavia H. luistert, kans ge zien om de portefeuille van K. twee honderd gulden lichter te maken. De officier sprak er zijn verwonde ring over uit dat K. tot tweemaal tóe een gewillig slachtoffer was gebleken „Hij moet bepaald nog meer hardleers zijn geweest dan een ezel", meende mr Meischke. De hardleersheid van K. was echter geen verzachtende omstandig heid voor verdachte, die acht maan den gevangenisstraf tegen zich hoorde eisen. In zijn pleidooi deelde mr. Berkhou wer mede, dat K. met enige amoureu ze bedoelingen naar het café was ge togen. De eerste maal had hij de vrouw van de caféhouder f 25 aange boden. Uit het antwoord van zijn cliën te, „ik heb liever een paar pantoffels", meende verdediger te kunnen conclu deren dat haar graad van slechtheid nog niet zover beneden peil was. De tweede maal dat K. een bezoek kwam brengen wak hij regelrecht naar de huiskamer gelopen en had daar in ge zelschap van verdachte en haar vrien din het een en ander gedronken, nadat hij reeds eerder de nodige borrelgla zen tot op de bodem had geledigd. K had zuiver materiele bedoelingen, voer de mr. Berkhouwer als verzachtende omstandigheid voor zijn cliente aan Een onvoorwaardelijke gevangenisstraf was voor verdachte volgens verdediger op zijn plaats, maar aanmerkelijk kor ter dan de offtoier had geëist. Op 21 December zal de rechtbank uitspraak doen. De redenen waarom sommige lieden diefstallen of verduisteringen plegen zijn soms moeilijk na te gaan. In vele gevallen zal materiële nood de drijf veer zijn maar dat was bij de Amster dammer Cornells van der K. zeker niet het geval. Hij had een fiets gestolen, zo vertelde hij gistermorgen voor de Meer voudige Kamer te Alkmaar, in de hoop dat hij gevangenisstraf zou krijgen. De Noord Hollandsche Levensverze kering Maatschappij N.V. 't Hooge Huys te Alkmaar zond ons een specimen van de keurig gedrukte polis van f 400 welke is uitgereikt ter gelegenheid van het heugelijke feit der geboorte van de 40.000ste inwoner van de gemeente Alkmaar, zijnde één cent per inwoner, uit te betalen op de dag dat Petronella Margje de 25 jarige leeftijd bereikt. Van de directie van Vroom Dreas- mann ontving Petronella Margje een pakketje, waarin zich naast een grote doos bonbons, een wollen jurkje met batisten schortje en een paar schoen tjes bevonden. De firma Nuyens schonk een bouquet orchideeën. De toneelver. van de Ned. Spoorwegen te Alkmaar zond eveneens een bloemenhulde. Naar de verzorgster van de baby, mej. Klopper, mededeelde, is het gewicht van deze „gewichtige" 40.000ste thans 5 pond en 340 gram. Uitspraken van de rechtbank De rechtbank heeft geen uitspraak gedaan in de zaak van C. S. te Bergen, die veertien dagen geleden terecht had gestaan wegens diefstal van een porte- monnaie met tien gulden uit de mantel zak van een dame, die bij zijn vrouw op bezoek was. De rechtbank b^loot de zaak aan te houden voor het uit brengen van een psychiatrisch rapport. Verder werden veroordeeld H. D. te Beemster wegens een verkeersovertre ding tot 14 dagen hechtenis en intrek king van het rijbewijs voor zes maan den; P. S. te Leende terzake diefstal, tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek, waarvan zes maanden voor waardelijk; C. R„ wegens een zeden delict tot drie maanden gevangenisstraf en D. K. terzake van eenzelfde delict tot zes maanden voorwaardelijk met drie proefjaren. Evenals ieder jaar in December het geval is, organiseert een speciaal daar voor in het leven geroepen commissie van de Alkmaarse onderwijzersver. een serie feesten voor de kinderen der Openbare Lagere Scholen, Kleuterscho len en 'de school voor Voortgezet Lager Onderwijs. Op Woensdagmiddag 6 December was de zaal van het Wapen van Heemskerk geheel gevuld met jongens en meisjes uit de derde en vierde klas sen. Leerlingen van de school voor Voort gezet Lager Onderwijs voerden voor hen het toneelstuk „Ludovicus Knikke bol in het huis van de Toverkol op. De avonturen van deze schoolmeester, die de stad van een kwaadaardige heks wilde ontdoen, werden met grote span ning door de kinderen gevolgd. De meisjes vonden het heerlijk griezelig en de jongens stieten elkaar genietend aan en gaven min of meer luidruchtig hun opmerkingen ten beste. Het werd Aan de raad van Amsterdam is het volgende schrijven gezonden: Met ernstige bezorgdheid heeft het Kantoor Alkmaar van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- Holland, omvattende Hollands Noor derkwartier en West-Friesland, kennis genomen van het door B. en W. aan uw raad gedane voorstel om te gera ken tot differentiëring van de tarieven voor personen- en vrachtauto's e.d. bij het gebruik van de ponten over het IJ door niet-ingezetenen uwer gemeen te, in het algemeen neerkomende jp en belangrijke verhoging van de be staande tarieven. Er behoeft hier wellicht niet herin nerd te worden aan de landelijke actie die omstreeks de dertiger jaren ge voerd is om te geraken tot een alge hele afschaffing van de tollen in ons land. Zozeer bleek het algemeen ge voelen in deze richting te gaan, dat ge constateerd mag worden, dat deze ver keersbelemmeringen in de loop der ja ren vrijwel alle zijn verdwenen en de materiële last, die daarvan in ruime mate het bedrijfsleven ten deel viel. is opgeheven. Het is daarom teleurstellend, dat uw raad in plaats van te besluiten tot een algehele afschaffing van de IJ-pont- rechten, hetgeen m de lijn der ontwik keling zou liggen, een voorstel te be handelen krijgt, waardoor deze tarie ven nog een aanizenlijke verhoging zullen ondergaan. Ons Kantoor beschouwt deze ponten als een verkeersmiddel van geheel an dere aard dan b.v. tram- of buslijnen. Deze laatste stellen de gebruikers daarvan in staat zich op gemakkelijke en vlugge wijze langs de reeds bestaan de straten en wegen te verplaatsen; dat voor deze dienstverlening een zekere vergoeding gevraagd wordt, kan rede lijk worden genoemd. De IJ-ponten daarentegen vormen een verlengstuk van de openbare wegen van de gemeen te Amsterdam op die plaatsen, waar het water ten gerieve van de scheep vaart niet is overbrugd of afgedamd. De ponten kunnen dus beschouwd wor den als openbare weg en zoals het communis opinio is dat een gemeente van niet-ingezetenen geen tolrechten meer heeft voor het gebruik van de haar in eigendom toebehorende wegen, komt het ons voor, dat het een stap terqg zou betekenen, indien uw raad zou be sluiten om te komen tot een differen tiëring der bestaande IJ-ponttarieven^ die in wezen een verhoging inhouden Wellicht ten overvloede moge hier gewezen worden op de extra-last, die hierdoor vooral op het bedrijfsleven wordt gelegd, een last die door dege nen die verplicht zijn van deze ponten gebruik te maken door de concurren tie met hen die deze. verplichting niet hebben, moeilijk op cie verbruikers is te verhalen en daardoor een zeer on billijke werking heeft. Bovendien wijzen wij u erop, dat de meeste niet-ingezetenen uwer gemeen te, die van deze ponten gebruik maken, zich naar Amsterdam begeven voorbe sprekingen met zakelijke relaties aldaar het doen van inkopen, het aanbrengen en afhalen van goederen e.d. Zij hel pen dus allen daadwerkelijk mede aan de opvoering van de bedrijvigheid van uwe gemeente en zij vormen een deel van het koopkrachtig publiek van uw zaken en winkels. Alleen al met het oog hierop ware het ontactisch tot de invoering van het gewraakte tarief te geraken. Ten slotte mogen wij u wijzen op de belangen van het vreemdelingenver keer. die naar beide zijden door deze tariefsverhoging zullen worden ge remd en geschaad. Wij hebben1 hier het oog zowel op de provincialen, die zich naar oorden des vermaaks in Amster dam begeven (schouwburgen, artis enz.) als op de Amsterdammers en logeer gasten in uw gemeente, die zich met toeristische belangstelling in de pro vincie willen begeven. De vroeger op gedane ervaring heeft geleerd, dat zelfs een geringe tolheffing vacantie- gangers afschrikt en hen noopt, hun genoegens elders te gaan zoeken. Ons Kantoor zou Uw Raad gezien de hierboven ontwikkelde bezwaren met klem willen verzoeken niet tot de voorgestelde tariefswijziging te ytjllen besluiten. daardoor voor de jeugdige spelers wel eens moeilijk om zich tot in alle hoeken van de zaal verstaanbaar te maken. Zowel de avonturen van Ludovicus, als het sprookje „Assepoester" dat na de pauze werd opgevoerd, werden op uitstekende wijze voorgedragen. De cos tumes, die reeds bij het Kaasmarktspel in de afgelopen zomer hun diensten be wezen, kwamen nu weer goed van pas en aan het decor was veel zorg besteed. De jeugdige acteurs, onder leiding van mej. E. de Boer en de heren A- J Kestloo en M. van der Ploeg, hebben heel wat aangedurfd, maar zij hadden er succes van. Voor de jongens en meisjes der hoog ste klassen werd op Maandag 11 Dee. en Dinsdag 12 Dec. des avonds in net Wapen van Heemskerk „De beker van Elzenrode" opgevoerd. Dit vlot geschre ven stuk, waarvan de heren H. Riemers en K. Öudes de auteurs zijn, werd ten tonele gebracht door leden van de afd. Alkmaar der Nederlandse Onderwij zersver. en heeft bij het jeugdige pu bliek een groot succes geoogst. Wij kregen van deze enthousiaste amateurs over 't algemeen een zeer sterk spel te zien en denken hier in het bijzonder aan de heer A. J. Kesterloo, die als Baron Duitendonk het gehele stuk beheerste. De buitengewoon goede verzorging der decors en kleding moet wel in uitstekende handen geweest zijn, evenals de regie dit was bij de heer K. Oudes. Wanneer wij denken aan de voorstel lingen van diverse jeugdtoneelgezel schappen, die ver beneden het peil lig gen van de opvoering die wij gister avond te zien kregen, spijt het ons dat de actieve leden van de Nederlandse Onderwijzersvereniging hun kwalitei ten in deze slechts moeten beperken tot twee avonden in het jaar. Men verzoekt ons ten slotte nog mede te delen dat de, op 25 November j.l. gehouden collecte voor de Sint Nico- laasfeesten f 1893.53 bedroeg, De Com missie is er ten volle in geslaagd om alle kinderen der Openbare Lagere- en kleuterscholen hiermede een heerlijke middag of avond te bereiden. Bakfiets nam bad Gistermiddag om drie uur reed een onbeheerd staande bakfiets, die ge laden was met lasapparaten en snij branders in het water van de Mient Het voertuig stond wel op de rem. doch waarschijnlijk door de wind be gon het een eenzame rit, die abrupt in het water eindigde. Omstanders brachten de vreemde badgast op het droge. Schade aan bakfiets en inhoud werd niet gemeld. «ui Een-paar maanden geleden was v#t. dachte daartoe naar Alkmaar gekorm» In de Langestraat ontdekte hij rijwiel, dat voor zijn doel leek, maakte het los en peddelde rustj. naar Beverwijk, waar hij zich op h(, politiebureau meldde. Verdachte had reeds eerder een misstap begaan. Et» reclasseringsgesticht van het Lege» des Heils had zich toen over hem ont. fermd. Verdachte had hët daar maat slecht naar zijn zin en om nu van di; toezicht af te komen, wist hij niet; beters te bedenken dan een plaats een gevangenis te veroveren. Men zich af kunnen vragen waarom dachte dan juist naar Alkmaar uil zou I ver.l wiil gekomen om een fiets uit te zoeken I Met het zelfde gemak had hij in Am.| sterdam immers een misdrijf kunne») plegen. Dat voor hem ook gold „Vaiil Alkmaar begint de victorie" had ech-F ter een zeer gezond motief. „Ik wilde I liever in het Huis van Bewaring tel Alkmaar worden opgenomen, omdat I daar de kok zo goed is", deelde Cor.l nelis mede. Dat men zijn hotel uit-l zoekt en voorkeur geeft aan een be) paalde keuken is een alledaags verT schijnsel, maar dat de kok van heil Huis van Bewaring een klant krijgtl omdat zijn producten beter zijn daal die vsn zijn Amsterdamse collega, zall wel tot de uitzonderingen behoren, I Overigens zal verdachte niet lang kun) nen genieten van de kok van zijnl keuze. De officier eiste namelijk eepl gevangenisstraf van zes maanden, Over negen dagen zal de uitspraak reeds volgen en dan zal verdacht) vermoedelijk wel als veroordeeld! naar een gevangenis verhuizen. Het ter beschikking houden van vol-1 doende liquide middelen is dit jaar een I voortdurende bron van zorg geweest. I Het aanbod van kasgeldleningen was I op de geldmarkt zeer gering en het I was practisch onmogelijk een lening te I sluiten tegen een lager rentepercentage dan 13/4 pet. per jaar. Kort gelede» I besloot de regering dan dok dit pet-[ centage toe te laten voor alle kasgeld-1 leningen voor de duur van een jaar i korter. Niettemin blijft het moeilijk! kasgeld te verkrijgen. Voor 1951 is del behoefte aan vreemde kasmiddelen gel raamd op maximaal f 2.500.000. Een deel) daarvan is nodig voor het financierings-| fonds, het overige voor de lopende gaven en de kasgeldverstrekking aar! de bedrijven en enkele instellingen! waarmee de gemeente een rekening) courant-overeenkomst sloot. B. en zullen t.g.t. trachten de vlottend! schuld te consolideren. De raming der opvoorzien-uitgaven in f 85.683, bestemd tot versterking val) uitgaafposten, welke te laag blijken tl zijn geraamd en tot dekking van (nog) niet in de gemeente- of bedrijfsbegro-ï tingen opgenomen ramingen. In het bij-I zonder kan uit deze raming dekking) worden gevonden voor invoering van g zinsreductie op de gas- en electriciteits-1 tarieven voor huishoudelijk gebruik i de aanstelling van een tweede maat-| schappelijke werkster 2e klasse en eecl tweede gezinsverzorgster (f 4.714). Hoe-[ wel men zou kunnen menen dat voor de) overige en onvoorziene uitgaven f 86.4411 minder beschikbaar is dan in 1950,) blijkt, dat er weinig afwijking bestaat) In 1950 was er f 68.163 beschikbaar voor) tegenvallers bij de inkomsten of mogeT lijke nieuwe uitgaven in 1951 is dit) f 69.469. Van de ongedekt gebleven tekorten I van de diensten 1944 tot en met 1947 zall waarschijnlijk een bedrag van f 300.0001 te dekken overblijven bij de aanvang van dit dienstjaar. Als de voorstellen! van de regering met de financiële ver-f houdingsregelen werkelijkheid worden zal over 1947 nog 'n bedrag van rond) f 6.50 per inwoner door het gemeente- fonds worden uitgekeerd. Dat bedrag! zal als aflossing van de nog op de oude tekorten rustende kapitaalschuld be-1 stemd moeten worden, waarmede deze) goeddeels gedekt zal zijn. De gewone dienst van het jaar 1941 j zal, afgezien van de inkomsten en uit-' gaven van vorige diensten, die op del kapitaaldienst worden overgebracht vermoedelijk een overschot van p f 400.000 laten. In tegenstelling met de vorige dien-I sten sluit de kapitaalsdienst ditmaal) zonder saldo. Bleven tot nu toe de niet T door lening of andere middelen ge) dekte kapitaalsuitgaven ongedekt op dl) begroting, zodat zij in het nadelig aal) do van de kapitaalsdienst werden 1 nomen, nu het financieringsfonds steld is, zodat de verschillende hoofd) stukken sluitend worden gemaakt dool de verstrekking van kapitaal tot dekl king van gedane uitgaven. De middele) van de op de kapitaalsdienst geadmiT nistreerde bijzondere fondsen en reser* 1 veringen worden in het financiering!-1 fonds belegd en daardoor uit de kapi- taaisdienst gelicht. De toevoegingen aan die fondsen en reserveringen ah- mede de beschikkingen daarover, blij' ven evenwel over de kapitaalsdiens: 1»' I pen. Wij gaven reeds een overzicht va" de voornaamste kapitaalsuitgaven, w-el- ke op de gemeentebegroting en de be- drijfsbegrotingen, inbegrepen de sUP" pletoire begrotingen, zijn geraamd. opgei inge) De ledenvergadering van baan Heiloo", gehouden in Oude Herberg", was maar n zocht, hoewel uit het ja bleek, dat -de vereniging bi leden telt. In zijn openingsw moreerde de voorzitter, de v d. Valk, de grote verdien het om gezondheidsredenen de bestuurslid, de heer Fr. i Sr. Tevens deelde spr. mede, bestuurslid, de heer De Man, wezig kon zijn tengevolge auto-ongeluk. Hem werd h toegewenst. Baanverbe De baan die reeds v groot gedeelte verlicht is z Komende ijsseizoen weer verb uitgebreid worden. Ook wer gedeeld, dat de tent ieder worden verbeterd. Er zal eei nen vloer worden gelegd, het vernieuwd worden en er zulli banken worden geplaatst. Te de garderobe verbeterd word de buitenkant van het gebout loket worden gemaakt. Op een vraag om meerde, strijden te organiseren, deelde Koelman mede, dat reeds co. opgenomen met verenigingen Zaan, Amersfoort en eventue gen. De heren Nap en Lange; ren bereid de leiding over de den op zich te nemen. De fli De penningmeester deelde dat het saldo op 31 Oct. 1950 bedroeg. Het aantal leden wai gen van 1841 tot 1949. Zij, worden in het ijsseizoen moete entréegeld betalen, plus het O tiebedrag. Mevr. Hoed bracht verslag uit over het afgelope; jaar. De heer Toepoel werd plaats van de heer Reek in - commissie benoemd. Bestuursver De heer Jac. v. d. Kommer J in de plaats van de heer Fr. d Sr. gekozen, terwijl de heer J. eveneens in het bestuur wérd noemd. Diverse - Verzocht werd een kinderl aan te leggen. Het bestuur w; dit plan niet enthousiast ome in de practijk weinig succes i Een verzoek om de baan, v FAILLISSEMENTEN Uitgesproken is het faillissement J C. Stap en C. M. W. Stap—Janssen cafétaria Laat 120, Rechter-commissaj® is mr. P. M. J. Nolet, curator is mr, Schuurman, Emmastraat 4 te Alk»»3' Het is zo langzamerhand wel dat de dienst van Openbare afdeling Reiniging, zich o.m. he last met het bestrijden van ratfc ze bestrijding gaat het gehele ja en de waterwegen naar de sta< onder regelmatige controle. Het I ter niet mogelijk het gevaar voll keren, zodat op enkele plaatse enige last van het ongedierte wo dervonden. Vooral nu de wat in de polders zo hoog is veria ratten hun holen en trekken n stad. Om het rattengevaar do< te kunnen bestrijden is de hulp gehele bevolking nodig. Heeft van ratten of zijn in uw on ratten gesignaleerd, laat dit dan aan Openbare Werken, afdeling ging, keetgracht 1, telefoon 3242, de bestrijding zal terstond een a; gemaakt worden. De grote streekactie voor Nooi land boven het IJ begint op 15 1 ber a.s. Hieraan werken bijna a meenten mede, zodat aan het ra ger een gevoelige klap zal worde gebracht. Journalistencabaret- moi in Alkmaar Morgenavond zal het befaamd sterdamse Journalistencabaret Inktvis" in 't Gulden Vlies te AI] in kennis stellen van zijn nie programma onder de titel „Extri tie". Om meer dan één reden gen wij onze collega's met vr aan. Hun eerste optreden was lijk bedoeld als een grapje. Voc „onderonsje" schreven verschi Amsterdamse journalisten slee liedjes, moppen e.d. Het suecei echter zo groot, dat besloten wer buiten de hoofdstad voorstelling geven. De zaken werden serieus gepakt met als resultaat, dat eer gramma tot stand kwam, dat de der scherpe perscritiek glansrijl doorstaan. „Extra Editie" is hel duct van meerdere journaliste kreeg waarlijk niet alleen uit col le solidariteit uitstekende rece •Annie G. Schmidt en de Earen gen in het tweede jaar van hun stenaarsloopbaan een prima cal avond, waarmede de leden van c deling Alkmaar van de Nederl Reisvereniging zich uitstekend amuseren. Ook voor niet-leden zijl kaarten aan de zaal verkrijgbaar VOOR DE NEGENDE MAAL H KLEINKUNSTENSEMBLE KEES Het succes van de Westfriese drachtkunstenaar „Kees Stet van woud" met zijn onovertroffen 1 kunstensemble is sensationeel. 1 achtmaal trad hij in Alkmaar op uitverkochte zalen en nog steeds men aanvragen binnen. Hierdoor de directie van het Gulden Vlies genoodzaakt gezien nogmaals een stelling te organiseren en wel op dag 17 Dec. a.s. Aan dit progra werken verder nog mede Trio Ann Moor ln Musetteklanken, The Rio'< i jes u't Zuid-Amerika en Texa e Alkmaarse goochelaar Cakie. conferentie worden verzorgd door Akkerman.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2