Ziet PELS' Stad en Omgeving Maja-Zeep onze prijzen Willem Henstra Alkmaarder maakt aanspraak op de Thiery-millioenen „Kattenmepper" in hoger beroep Nieuws uit Heiloo „Tintoretto" gaat exposeren P.O.A.n.v.PAYGio| De explosie van de Gasojar-gaskache! De heer Panhorst wacht het rustig af AGENDA VLUG Huiberts, Payglop27 Diverse zaken door het Gerechtshof behandeld Bedrijfsleider bij een niet bestaande N.V. Amateurs grepen de tekenstift Kerstmis en het Leger des Heils De heer J. Valkering Tzn te Limmen overleden Gouden echtpaar Sociaal geëxperimentej Laat het offer nietj tevergeefs zijn Rauwe Reuzel 100 Rundvet 110 Schapenvet 100 Vet Spek 150 Rund-, Kalfs-, Var kens- en Schapen vlees tegen onze bekende lage prijzen. Als Reclame Gekookte Ham ol Pekelvlees of Rookvlees 80 Oude Niedorp DONDERDAG 14 DECEMBER 1950 Nieuwe poging om erfenis uit 1654 te bemachtigen 2a'1ERDAG zullen in Amsterdam twintig a dertig Nederlanders bijeen komen om te overleggen welke stappen genomen moeten worden om de hun toc- komeiide nalatenschap van de in de zeventiende eeuw overleden Fransman Jean Thiery, welke vele millioenen bedraagt, in bezit te krijgen. Tot de candi- daten voor deze millioenenerfenis behoort ook een Alkmaarder. De heer Pan horst uit de Nieuwpoortslaan zal zich Zaterdag naar de familie-reunie begeven teneinde aan de beraadslagingen deel te nemen. QP l Augustus 1636 liet de schatrijke Venetiaanse koopman Athanase Ti- paldi ten overstaan van notaris Santo «dida vrijwel zijn gehele vermogen na »an zijn trouwe bediende en vriend Jean Thiery, afkomstig uit Chateau Thiery, een stadje ongeveer 60 km ten Noord-Oosten van Parijs. Bij testa mentaire beschikking kwam Jean Thiery in het bezit van 800.000 Veneti aanse kruiskronen, welke gezet waren op de bank van de Doge van Venetie, 50.000 Louis d'Or, geplaatst op het Raadhuis van Parijs, vier huizen en drie koopvaardijschepen, Jean Thiery, die ongehuwd bleef, liet deze schat op Zijn beurt na aan zijn drie broers. De twee oudste broers stierven kinderloos, de jongste Thiery vestigde zich in de Belgische stad Bergen, alwaar hij huw de. Reeds in 1750 hebben familieleden pogingen in het werk gesteld de schat te bemachtigen. Deze pogingen faalden evenwel, omdat de Franse regering het fantastische verhaal niet wilde gelo ven. Toen de Franse gezant te Venetie het bestaan van de erfenis, welke in middels op 56 millioen Franse goud francs werd geschat, bevestigde, begon men er anders over te denken. Drie honderd nazaten van Thiery meldden zich, doch ontvingen geen sou. In 1797 ondernamen de nakomelingen van een zekere Nicolas Thiery een nieuwe po ging. doch kregen uit de mond van een Parijse rechter te horen, dat niet zij, maar de nazaten van Pierre Thiery aanspraak konden maken op de schat. Deze nazaten waren echter onkundig van het vermogen, dat ergens in Ve netie en Frankrijk op hen wachtte. Daarom trok Jean Baptiste Thiery naar Holland, huwde Gerritje Lambalge en dreef in Weesp een kleermakerij, in plaats van zich op een kasteel te ves tigen. Het duurde tot 1870, voordat de Nederlandse Thiery's van de erfenis hoorden. In 1911 stichtte de heer G. F. H. Jagerman te Amsterdam een ver eniging. die de behartiging van de be langen van de erfgenamen ten doel had. In 1924 werd een reis naar Frank rijk gemaakt, alwaar men tot de ont dekking kwam dat een1 klooster het vruchtgebruik van de millioenen-erfe- nis genoot. Met het overlijden van de heer Jagerman werden verdere pogin gen gestaakt. Thans is de strijd om de Thi ry-millioenen in een nieuw stadium gekomen. Een nicht van de heer Ja german huwde de genealoog W. T. Vleer, die de zaak weer opnam en de erfgenamen voor een bijeenkomst in Amsterdam bijeengeroepen heeft. De eerste taak van de reünisten zal zijn de bewijzen van de afstamming te verga ren, waarna men opnieuw zal trachten de schat in het bezit te krijgen. Vooralsnog staat onze Alkmaarse millioenen-erfgenaam met beide voeten op de grond. „U kunt voor f 50.000 mijn deel in de erfenis kopen", aldus vertel de hij ons lachend. „Ik ga Zaterdag naar de vergadering en dan zullen wij wel verder zien". De aanspraken van de heer Panhorst zijn gebaseerd op zijn moeder, die een Thiery was en in rechte lijn afstamde van de Weesper kleermaker Jean Baptiste Thiery en Gerritje Lambalge. (Ontleend aan onze Advertentie-rnbriekj DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: Wilde Pracht (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur Leve de koning (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: De goede aarde (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Ten Zuiden van Tahiti (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Journalisten-caba ret „De Inktvis". VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: De macht van de duivel (18 jaar); Victoria Thea ter, 8 uur: De gele kanarie (14 jaart Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De brief van een onbekende vrouw (18 jaar) Harmonie Theater, 8 uur: Onder moe ders vleugels (alle leeftijden). Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Le zing over „Be bop" met twee orkesten. een lekker stuk halen bij (vanaf 70 cent) De Economische Politierechter te Alk maar. mr. J. A. Markus, kreeg gisteren een ingewikkelde overtreding van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen 1945 te behandelen. Terecht stond de voormalige directeur van een Alkmaarse ijzergieterij, die een be drijfsleider had ontslagen toen het oe- driif geliquideerd werd. De directeur, H. M„ had het bij de aanstelling, doen voorkomen alsof zijn bedrijf een N.V. was en hij zeide ook van plan geweest te zijn de onderneming als zodanig om te schakelen. In werkelijkheid was de gieterij een particulier bedrijf, dat zo slecht rendeerde, dat het na enige tijd moest worden geliquideerd. De Officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga. was van mening dat de direc teur. die als particulier werkgever op trad niet gerechtigd was geweest de bedrijfsleider te ontslaan zonder dat hiervoor toestemming was gekregen van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. De aanstellingsbrief wilde de Officier buiten bespreking laten, omdat deze was uitgegaan van een niet bestaande N.V. De eis was f 75, subs. 25 dagen. De verdediger, mr. dr. C. Berkhou wer. betoogde dat de bedrijfsleider bij M. in dienst was getreden, ofschoon hem gebleken was dat het een particu lier bedrijf betrof. In de aanstellings brief stond dat de man bij liquidatie ontslag zou krijgen en daar had hij bij voorbaat mee ingestemd. Mr. Berkhou wer vroeg vrijspraak of ontslag van rech tsvervol ging Mr. Markus wilde de beslissing nog enige tijd in overweging houden. Woens dag zal de Economische Politierechter schriftelijk vonnis wijzen. Mooie Juultje van Volendam Zaterdag geeft de Alkmaarse toneel vereniging „O.N.A." in 't Gulden Vlies te Alkmaar voor de laatste maal een opvoering van het toneelstuk „Mooie Juultje van Volendam" van Jan Le- maire. Mooie Juultje, een eenvoudig Volen- dams meisje, tracht in de grote stad geluk te vinden, maar wordt daar door zogenaamde vrienden bedrogen. Na vel» wederwaardigheden ontdekt ze ten slotte, dat voor haar het ware ge- lu' -'echts te vinden is in het dorp dat zi- 'o trots heeft verlaten, in Volendam. Eer verhaal vol ontroering en geestig heid. met alleraardigste Volendamse liedjes. Deze opvoering wordt gegeven ten bate van de Stichting 1940—1945! „Kattenmeppen is een minderwaar dig en gemakkelijk bedrijf", aldus mr. Fabius, procureur-generaal bij het Am sterdamse Gerechtshof in de zaak tegen J. G. R., een voormalige Alk maarder, die Woensdag in hoger be roep terecht stond. Mr. Fabius eiste tegen deze verdachte, die in 1947 te Alkmaar een viertal katten had ge vangen en geslacht, drie maanden ge vangenisstraf. Door de Alkmaarse po litierechter was hem eenzelfde straf opgelegd. Verdachte zei, dat hij dit feit had begaan, omdat hij een schuld aan een huidenhandelaar had willen afdoen. De president, mr. Schaeck Mathon, hield verdachte echter de gru welijke wijze voor, waarop hij deze huisdieren om het leven had gebracht. Voorts bleek, dat R. zijn moeder had wijsgemaakt, dat het konijnen betrof. De smulpartij ging echter niet doo>.% want de Alkmaarse politie greep net in, toen er twee in de pan lagen. De eigenaars hadden later hun kat ten aan de huiden herkend. Uitspraak op 22 December. Zij bleef ontkennen. De vrouwelijke verdachte C. R. van D. uit Noordscharwoude die eveneens in hoger beroep terecht stond, bleef hardnekkig ontkennen, dat zij begin December 1947 een pakje boter had ge stolen uit de keuken van mevr. K. De feiten pleitten wel tegen deze verdach te. Het pakje dat bij haar in besl3g werd genomen, werd aan verscheidene kenmerken herkend. De president trachtte verdachte te overreden de waarheid te spreken. Zij hield echter vol, dat zij dit deed. Openbare leeszaal en Bibliotheek JEUGDBIBLIOTHEEK Aan de jeugdbibliotheek van de Open bare Leeszaal zijn de volgende boeken toegevoegd Dekker, De toverdoos; Esam-Corter, De wonderlijke avonturen van meneer Spits muis; Grahame, De wind in de wilgen; Opa vertelt; IJzerman, Lettersprookjes. ONTWIKKELINGSLECTUUR Dickens, Nell of the old curiosity shop; Webster, Daddy-long-legs; Maan en strand, ijs en land, 1950, geïll.; Ingwersen, Bijbel, 1947, geïll. (Orth.); Kingsley, Helden uit ret oude Hellas, geïll.; Petersen, De be ginselen der stromingsleer; Krueger, Ro bert Koch. 1950, geïll.; Van der Kley, Vijf duizend mijl spoorstaaf; Den Tex, Strijd voor een molen, 1950, geïll.; De Vries, Het jongensradioboek, 2 delen, geïll.; Van Hoek, Kustvaart, 1949, geïll.; Van Hoek. Trampvaart, 1948, geïll.; Henderickx, Het nieuwe electriciteitsboek voor jongens, 1948, geïll.; Van Steenderen, Het nieuwe luchtvaartboek voor jongens, 1949, geïll.; Teenstra, Het nieuwe scheepvaartboek voor jongens, 1950, geïll.; Wheeler en Deucher, Franz Schubert en zijn vrolij ke vrienden. 1950, geïll.; Wheeler en Deucher, Joh. Seb. Bach, geïll.; Hillijer, De wereldgeschiedenis in een notedop. Burgerlijke Stand Geboren: Marinus N„ z. v. M. N. de Waard en A. Mayer; Johanna E. M., d. v. F. G. Hageman en E. M. de Boer; Nieo- laas, z. v. N. P. Alles en G. Schakelaar. Gehuwd; Adrianus N. Kobes en Lui- gia Indri; Johannes Peereboom en Catha- rina C. Pater; Hendrik J. Biard en Antje Engel; Jacob L. Schreuders en Hiskia M. Sommer; Adrianus N. Balvers en Elizabeth M. Koudenburg. Overleden: Klaas van den Berg, 78 jaar, weduwnaar van D. IJfs en van A. Post. De procureur-generaal mr. Fabius eiste bevestiging van het Alkmaarse vonnis: een maand gevangenisstraf. Uitspraak op 22 December. Oneerlijke liefde. De Haagse mevr. P. O. de L. hoorde de procureur-generaal bij het Amster damse Gerechtshof f 50 boete of dertig dagen eisen. Verdachte had te Egmond aan Zee als huishoudster een bedrag van f 20 verduisterd, dat toebehoorde aan een eenzaam man, die zijn leven door een huwelijksadvertentie meer kleur had willen geven. Deze verdach te was met de man in aanraking geko men en had geschenken van hem geac cepteerd bij elkaar tot een bedrag van f 500. Het was op een teleurstelling uitgelopen en het web van bedrog, dat deze verdachte had gesponnen, werd ter terechtzitting stukgescheurd. De procureur-generaal eiste een zelf de boete, als in eerste aanleg door de Alkmaarse politierechter was opge legd. Een voorwaardelijke straf achtte hij nu niet meer nodig, omdat ver dachte inmiddels in het huwelijk is ge treden. BETONWERKER, BLIJF BIJ UW LEEST Woensdagmorgen in de vroegte werd in een logement alhier een 28-jarige betonwerker aangehouden, die zich in Amsterdam had schuldig gemaakt aan de diefstal van een costuum en een portefeuille. Beide corpora delicti wer den in beslag genomen, terwijl de man in de loop van de dag naar Amsterdam werd overgebracht. ERE WIE ERE TOEKOMT. Gaarne willen wij hier nog vermel den, dat de bijzondere broodsoorten, welke op de avond van de jubileumvie ring van Oud-Alkmaar gepresenteerd werden, gebakken werden door bakker J. W. Ranshuizen, in de Prins Hendrik straat. De vrouw van een heel late visser uit Veere bekeek hem en dreigde hem mores te leren; Maar hij weet wel raad, zei „neem Advocaat" dat zal je van Kenau tot Engel bekeren. De amateurs In tekenen en schil deren uit Heiloo zjjn gezamenlijk on dergebracht In de vereniging „Tin toretto". In de oude school aan de Schoollaan, waar wij de vereniging bezoek brachten, treft men thans voor bereidingen voor de tentoonstelling, die gedurende de laatste week van dit jaar zal worden gehouden. De zol der van de school is op gezellige wijze tot gemeenschappelijk atelier ingericht, Onder de hanenbalken waren lange tafels geplaatst, waarop tal van schil dersvoorbeelden zijn uitgestald, als vaasjes, potjes, bloemen en zelfs een doodskop. Kris kras over de zolder stonden de schildersezels opgesteld Verschillende leden van de vereniging waren aan het werk. Er heerste een prettige sfeer in dit milieu van ama teurs, die in hun dageljjks onderhoud voorzien door arbeid van geheel andere aard. Onderwijzers, kantoorklerken, tuinlieden e.d. zijn lid van deze groep, Het zal niet lang meer duren eer de ijzeren kerstpotten van het Leger des Heils weer in onze straten verschijnen. Het Leger heeft het druk in deze donkere tijd van het jaar want juist in deze koude en duistere wintertijd wor den armoede en ellende sterker ge voeld dan ooit te voren. Dan tracht men op hetkerstfeest zo veler zorgen wat te verlichten door het geven van een le vensmiddelenpakket. Vooral de kinde ren worden in deze dagen niet vergeten. Het Leger zorgt voor een verrassing voor de vele buitenkerkelijke kinderen die anders geen deel aan de kerst vreugde zouden hebben. Ook voor de kinderen van de eigen Zondagsschool moet gezorgd worden maar in hoofd zaak gaat die zorg uit naar de eenza men en de zieken in de tehuizen van) het Leger voor wie in deze donkere tijd van naderend kerstmis toch ook wel een lichtstraaltje mag schijnen Het is een zware taak, die de mannen en vrouwen zich op de schouders ge legd hebben en wij wekken gaarne al onze lezers op dit mooie werk naar vermogen te steunen. Te Limmen is in de ouderdom van bijna 72 jaar vanmorgen plotseling te zijnen huize overleden de heer Jan Val kering Tz., een bekende figuur in de wereld der bloembollenkwekers. De overledene nam op 20-jarige leef tijd de leiding op zich van het bloem - bollenbedrijf van zijn vader, dat tot een wereldzaak is uitgegroeid, die bloem bollen exporteerde naar Oost-Europa, Scandinavië, Engeland en Amerika. Ge durende 25 jaar was hij wethouder der gemeente Limmen, waar hij tal van an dere functies bekleedde. Vele jaren had hij zitting i de Prov. Staten van Noord-Holland, waar hij lid was o.a. van de commissie voor de provinciale ziekenhuizen en de com missie ter bestudering van het vraag stuk der wateronttrekking aan de duingronden in Kennemerland. De heer Valkering was ridder in de Orde van Oranje Nassau. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Gistermiddag omstreeks vier uur stak een 79-jarige man schuin de Lan- gestraat over en hoorde daarbij niet het luide geclaxonneer van een na derende auto. Hij liep tegen de auto aan, die inmiddels reeds bijna tot stil stand was gekomen en kwam te val len. Hoewel de oude heer over pijn in zijn heup klaagde, bleek het ongeval toch goed te zijn afgelopen en hij kon te voet zijn weg voortzetten. Toen de heer Heeck uit Castricum, de leider van deze vereniging, ons toonde wat de leden tot stand weten te brengen, konden wij daar slechts grote bewondering voor hebben. Zo zagen wij van de heer G. Baan Sr. een fraai landschap aan de Hoevervaart De heer M. Bood toonde rijn talent in een aquarel; de heer J. Dekker liet ons genieten van een schilderij van bloemen en duinen. Wim J. Jansen bracht ons uitstekend houtskool en aquarellen, waarin de leider, de heer Heeck, zeer grote vooruitgang be speurde. De heer G. J. Molenaar was bezig aan een stilleven. Zijn juist ge reed gekomen schilderij is een ras artist waardig. K. van Til, die het vo rig jaar fraaie bloemenpartijen schil derde en tentoonstelde, was overge gaan naar een ander genre, n.l. wa terlandschappen bij zonsondergang Mej. E. A. Vis toonde een waarlijk fraaie compositie in haar geschilderde stilleven; mevr. A. ZwaanswijkGoed koop heeft een drietal waterverfschil derijen gemaakt ;de heer P. C. Zuur bier, die jaren in Indonesië heeft ver toefd, drukte met de tekenstift uit hoe een kunstenaar dit land ziet. Ook de heer C. N. Troostheide vond in het buitenland onderwerpen voor zijn schil derijen. Al deze tekeningen en schilderstuk ken zullen van de Kerstdagen tot Nieuwjaar in de Uloschool worden ge ëxposeerd, welk gebouw door het ge meentebestuur welwillend voor dit doel is beschikbaar gesteld. Iedere be zoeker zal verbaasd zijn over hetgeen de twintig leden tellende schilders- en tekenvereniging „Tintoretto" op dit gebied tot stand wist te brengen. Het was gisteren vijftig jaar geleden, dat het echtpaar H. de GraafT. de Graaf Hoogschagen, wonende Kennemerstraat weg 200, Heiloo, in het huwelijksbootje stapte. Op de receptie in de Rustende Ja ger te Heiloo bleek dat het echtpaar zich in de belangstelling van een grote vrien den- en familiekring mag verheugen. De heer K. Kant een zwager van het bruidspaar beschreef de levensloop van het krasse paar dat vijf kinderen en ne gen kleinkinderen heeft. De heer De Graaf werkte aanvankelijk op een boer derij te Keinsmerbrug en ruim 25 jaar beheerde hij een boerderij te Koegras, de geboorteplaats van beide echtelieden. Het echtpaar is nog zeer kras, hoewel de jaren niet ongemerkt zijn voorbijgegaan. De gouden bruid is 67 jaar oud, haar echtgenoot telt 69 jaar. Beiden genieten een uitstekende gezondheid. De laatste 20 jaar woonde het echtpaar te Heiloo. De heer De Graaf, die jaren lid is geweest van het polderbestuur te Koegras en van de Coöp. Zuivelfabriek aldaar, bezocht vroeger wekelijks de kaasmarkt te Alk maar om*de fabriekskaas voor deze Zui velfabriek aan te bieden. De heer De Graaf is een uitstekend jager en om de veertien dagen trekt hij er nog met een Haagse jachtvereniging op uit om in de Wieringermeer op fazanten, hazen en ko nijnen te jagen. Ook in de bossen en lan derijen van Heiloo kan men hem als zo danig nog dikwijls aantreffen. Ter gele genheid van dit feest waren vele fraaie bloemstukken en felicitaies ontvangen. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis Gevardus z. v. P Bakker en van C. van der Peet; Her- manus Hendricus Petronella z. v. C Stoop en van A. Stam; Bernardus Ge- rardus Andreas z.v. G. A. op de Weegh en van L. Vrouwe; Willem z. v. P. Knip en van J. Westerhof; Agatha, d. v M. Kaandorp en van C. C. Min. Getrouwd: Johannes Cornelis Ge- rardus Verver en Maria Helene Vlug gen. Overleden: Wietse Visser, oud 28 jaar. SYSTEEMKAARTEN KAARTENKASTEN ALFABETS SIGNAALRUITERS VENSTERRU1TERS De Amerikaanse regering heeft het voornemen, een nieuwe grote fa briek voor atoomenergie te bouwen Het is een der fazen in een program, dat in totaal meer dan een milliard dollar zal vergen. De kans op herhaling thans tot een minimum beperkt ONHANDELBARE HUISVRIEND Gisteravond vervoegde zich iemand aan het politiebureau met de medede ling dat zijn grote bouvier, die in een hok in de schuur lag, volkomen onhan delbaar was geworden, zijn hok niet meer uit wilde en naar iedereen beet, die hem naderde. Hij verzocht de po litie de hond te willen doodschieten, daar hij het dier niet alleen bij zijn gezin durfde achterlaten. De politie voldeed aan dit verzoek en maakte de weerspanninge bouvier via een ruitje van de schuur ohschadelijk. SOLDATEN VAREN THUIS. „Maloya" (rep.) DjakartaAmster dam vertrekt 13 Dec. van Aden. 16 Dec. te Suez verwacht. Cameronia (rep.) Djakarta—Rotter dam ^rriveert 13 Dec. te Suez. De ontploffing met de Gasojar-gas- kaehel aan de Gedempte Nieuwesloot heeft, vooral door de vragen, die om trent deze aangelegenheid aan het col lege van B. en W. werden gesteld door de heer Goudsblom, vrij veel stof doen opwaaien. Het antwoord van B. en W. is in de verschillende bladen gepubli ceerd en wanneer men nu zijn oor te luisteren legt bij het publiek, dan blijkt, vooral bij de omwonenden, dat dit antwoord niet ten Volle heeft be vredigd. Ten dele is dit het gevolg van ondes kundigheid. Waarom zo hebben we horen vragen kan de uitlaat niet op een zodanige plaats worden aangebracht dat het publiek op straat geen enkel risico loopt? Bij voorbeeld door het uitlaatrooster aan te brengen op een hoogte van' enige meters? Het ant woord daarop is gemakkelijk te geven: dit is niet mogelijk. De constructie van de Gasojar laat dit niet toe. Dan zo zou de conclusie kunnen luiden dienen de Gasojar-gaskachels te ver dwijnen. Dit echter is evenzeer on doenlijk. Men verbiedt ook niet het ge bruik van auto's, terwijl toch daar door het aantal auto-ongelukken tot op nul zou kunnen worden geredu ceerd. Wel is het de taak van de overheid om, evenals dit bij auto's geschiedt door het nemen van veiligheidsmaat regelen de kans op een ongeluk tot een minimum te reduceren. Dit zou bijvoorbeeld kunnen geschieden door te bepalen dat een streng toezicht zal zijn op de uitvoering van iedere Gaso- jar-gaskachel, terwijl eventueel straf bepalingen zouden kunnen worden opgesteld voor de fitter, die door on oordeelkundige plaatsing aanleiding geeft tot ingevallen of voor de gebrui ker, die door onoordeelkundig aan steken een ontploffing veroorzaakt. Wanneer dit alles geschiedt, is het publiek zeer voldoende beschermd. Hoe komt deze ontploffing? Intussen is het zaak te weten, waar aan deze ontploffing precies moet wor den toegeschreven. Er is hierover enig verschil van in zicht geweest, maar ten slotte is wel komen vast te staan, dat het rooster verkeerd was geplaatst. Deze verkeer de plaatsing maakt het ook mogelijk, dat door omwonenden inderdaad bij het rooster gas is geroken. Om te beginnen heeft dus de be treffende fitter een ernstige fout ge maakt Evenwel, ook tegenwoordig reeds worden alle Gasojar-aansluitingen door ambtenaren van het gemeentelijl! lichtbedrijf gecontroleerd. Deze con- tröle heeft in dit geval plaats gehad en de betreffende fout werd gecon stateerd. Toen echter werd door de ambtenaar in kwestie een tweede fout gemaakt. Wel gaf hij opdracht aan de fitter, die de uitlaat had aangebracht, dat een en ander moest worden her steld zodanig, dat deze geheel voldeed aan de voorschriften, maar in goed vertrouwen, dat de aanvullende repa ratie inderdaad onmiddellijk zou ge schieden en misschien ook om de ge bruiker ter wille te zijn, die anders in de kou zou hebben gezeten meldde hij aan het bedrijf, dat alles in orde was. De fitter deed echter niet, wat van hem verwacht werd, hij liet de zaak een korte tijd zitten en toen deed zich het ongeluk voor. Het ongeluk wordt betreurd, Te bevoegder plaatse betreurt men een en ander in hoge mate. Tot op zekere hoogte is alles misschien wel vergeeflijk. De fitter heeft het wel licht in verband met St. Nicolaasdruk- te heel druk gehad en van ambtena ren verwacht het publiek graag, dat ze de bestaande voorschriften met de nodige soepelheid toepassen. Het is niet de eerste keer geweest en het zal ook wel de laatste keer zijn, dat een ongeluk aanleiding is om de puntjes eens extra op de i's te zetten, om be staande voorschriften te verscherpen of nieuwe te treffen. Het is niet waarschijnlijk, dat zich in de toekomst opnieuw ontploffingen zullen voordoen, die zijn toe te schrij ven aan fouten bij de aansluiting. Van een door de vingers zien zal daarbij geen sprake meer zijn. Wel blijft de mogelijkheid bestaan, dat een onvoor zichtige gebruiker een explosie ver oorzaakt en het blijft een punt van overweging of het nodig is daarop strafbepalingen te stellen. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid vat de Redactie) Gezegend Heiloo, het rommelt heilspellend in het college van B W. Mogen we u even attenderen op summum van bestuursbeleid, dat j in dit edelachtbaar college motel maakt, dat een derde van dit iicw een schrijven richt namens dit co)], aan de vroede vaderen van Heil waarmee tweederde het in meetd of mindere mate niet eens is. Dit verschijnsel constateren we i op ander terrein, doch met dit verst dat er geen instantie is, die hierop vinger kan of durft leggen, zodat de publieke aandacht hierop moe vestigen. We hebben moeten aanhot dat de burgemeester het onaangens. vindt, dat we onze toevlucht tot de p nemen. De heer Rus fulmineerde te: „de schunnige stukken in de krat van De Vrije Haard. Hij liet zich e ter niet uit over de vraag, of deze ki lificatie ten laste komt van de scht ver of de bedrijver van het stuk. de gemeentesecretaris kon zich i verenigen met de publicatie. Op gn van het feit, dat de dokter noch rechter, noch de advocaat bij mat is verbetering te brengen in de gezonde toestand en de raad der meente Heiloo op onze adressen geen antwoord geeft, zijn we geno» zaakt de steun van de pers te vrag Wel komt ons ter ore, dat Den H een onderzoek is komen instellen het bureau van de betrokken amb naar ten raadhuize, maar de ambteli molen maalt langzaam, te langza; voor het geduld van Heiloo. Zo lang grote woningen hun ov tollige ruimte onbenut kunnen terwijl in kleinere de gezinnen sama gepakt zitten, zodat men elkander I leven noodzakelijkerwijze ondraagl moet maken; zolang het kan gebera dat een woning maandenlang leeg geblindeerd staat; zo lang de klei mogelijke meerderheid in de raad besluiten, dat een vrijgekomen woi afgebroken moet worden ter wille denkbeeldig verkeer, zolang heeft bekend rechtskundige te Alkmaar lijk, als hij tegen een onzer leden ,Ik begin er niet aan, ik klop u geld uit de zak, want ik kan het' voor u winnen, aangezien het zoek is in Nederland". Heeft de adviescommissie dan invloed ten goede? Ja, die is inden bedoeld als een correctie op het tenarenwerk, maar die corrigerende vloed is in Heiloo illusoir. We hebt n.l. de ervaring opgedaan, dat de h het standpunt innemen, dat grote ningen niet gevorderd kunnen word| omdat die te duur zijn. (Zienswi van de nieuwe voorzitter, mr. Duml oud-voorzitter van de landraad te 1 dan). Wij zitten hier alleen om te geven, zo uitte zich de heer Muntj^ werf, klaarblijkelijk in navolging tl de burgemeester, die vroeger deze viescommissie al gedegradeerd had figuranten-ensemble, dat alleen ji neen mocht knikken over wat men b wenste voor te zetten. Artikel 8 van woonruimtewet 1947 geeft de advit commissie ambtshalve de bevoegdli om B. en W. te adviseren tot het v deren van een woning, m.a.w. wanm de adviescommissie oordeelt, dat leegstaande of grote woning in H gevorderd kan worden, dan hebben en W. te voldoen aan deze wenk. Deze commissie is in deze maten niet de dienaar van B. en W., me taar taak is te waken tegen ambteli: willekeur en ambtelijk machtsmisbi in het belang der burgerij. Het bestuur van De Vrije Ha#| Wij zouden na kennisneming van! bovenstaande, waarop wij uiterai-J niet wensen in te gaan, alleen de willen stellen, of bij de schrijver ogenblik de gedachte is opgekoiasj dat, gezien het eenparig oordeel alle door hem aangehaalde instant®! het wel eens mogelijk kon zijn dat S:| zienswijze niet de juiste is. Gemeentebestuur HeiW| Het is al weer zeven jaar geleden, dat i*l in de Schenner werd opgeschrikt door ^1 neerstorten van een Engels vliegtuig', wü-'l zes mensen het leven hebben verloren. Di' pijnlijk, te meer omdat het geschiedde bevrijding in de hand te werken. Toch wij bevrijd, mede door hun offer, marf* hebben wij, mensen, met de bevrijding Wij hebben elkaar in de afgelopen vijf leven zuur gemaakt. Is dit nu de belomoj die deze vliegers krijgen? Dat is toC\ troosteloos voor hun nabestaanden. Als wij J1 daad in deze donkere tijd nog gfoed w maken, moeten wij proberen ons zelf te 1 Als wij zover gekomen zijn kunnen wij» danks onze menselijke fouten de jaarlijks® denkingsbijeenkomst met een g'erust hart wonen. Dit jaar wordt deze herdenking FI houden op Zaterdag 16 December om I voor zeven in de kerk le Stompetoren» I dr. Keja een korte toespraak zal houden- I wij tonen hoe wij het werk van de die voor on$ het offer van hun leven brad"1 willen belonen. JAAP BLEEÖ"' op 22 December a.s. hopen onze lieve Pa en Moe W. J. HONIG en A. HONIG—KRUL hun 12'/2-ja"S huwelijksfeest te vieren. Hun liefhebbende Kinderen, IDE. JOPIE en TINEKE. St. Pancras, Bovenweg 321. Op de 24 December 1950 giopen VAN DEN BERG en T VAN DEN BERG— STOLP hun 25-jarige echtvereniging te herdenken. Dat die dag niet onopgemerkt tal voorbij gaan wenst de Familie KOELEMIJ Meceptie op Zondag 24 De cember van 3—4.30 uur in café Kossen te Hensbroek. Mede namens wederzijdse ouders, danken wij hartelijk voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwe lijk ondervonden. C. LUST C. LUST—GRIFFIOEN. Akersloot, Dec. 1950. Pontweg 343 B. Per 2Vs Kg. per 500 gr. 200 gr. ZIET ONZE KERST-ETALAGE RIDDERS TR. 20 Algem. Vergadering van Aandeelhouders der N.V. Holl. IJzermagazyn v/h. M. DE WILD op Donderdag 28 December 1950 des voormiddags om 11 uur op het kantoor dei- Vennootschap te Alkmaar. Behandeling Balans, Ver lies en Winstrekening over de boekjaren 1946/'48. De bescheiden liggen op het kantoor der Vennoot schap voor aandeelhouders ter inzage. Aandeelhouders, die de vergadering wensen bij te wonen, zijn verplicht hun aandelen vóór 23 dezer tegen overgave van een regu te deponeren ten kan tore der Vennootschap, Laat 137, Alkmaar. Een gezellige avom Dat is het inderdaad gewe avond, die Niedorps fanfarecor zaal Mijts gaf. Hoewel niet uitve was de zaal toch zeer behoorl zet, toen voorzitter Kriller de komst opende en wees op de m heden waarmee de muziekveren tegenwoordig hebben te kamper dat ze zo veel leden verliezen. I ge van de jonge krachten moei der de wapenen, anderen hebber en zo had ook Niedorps fanfa weer een veer moeten laten. H loor niet minder dan negen le< kern die is overgebleven gaf een paar nummertjes weg, die e ten zijn. Vooral de Folkloristis: raphrase was goed en het is hopen, dat het corps onder de leiding van de heer Den Das e de toekomst tegemoet gaat. W fanfarecorps kunnen we niet Niet alleen omdat het dient o: ten op te luisteren, maar voo omdat het een culturele taak 1 vervullen. Een avond zonder toneel er echter niets en daarom had me een beroep gedaan op de plat toneelvereniging „Moliere". die deze keer een kostelijke kluel Jack Pess had ingestudeerd, g „Een raar stelletjes mensen". Er is volop genoten van deze tieloze klucht, die door „Moliei goed werd opgevoerd. Al met avond, waarop de vereniginge genoegen kunnen terugzien.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2