Pact van Brussel blijft van kracht ML r VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Wijziging in de militaire plannen Lachende Bevin te Rotterdam (Minister hield een vragenuurtje Volgende week schaatskampioen- schappen op de lange baan Vier Duitsers bezetten Helgoland KoAi BjbiJteJk Donderdag 21 Dec. 1950 147e jaargang No. 299 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Lees voor voetbal verslagen uit dit gewest Uw streekkrant ELIjK NIEUWS tn rheumatiek I Grote Drie zullen Vrijdag Sowjetunie antwoorden Commissie van drie wacht op antwoord —^P doorreis naar hebben gelezen en toen hem verteld r- IJ werd, dat de Amerikaanse generaal de Twee koffiebonnen Een ijskouwe marinier op Gaaf prins Boudewijn trouwen Stalin heden 71 jaar Zutphen zal misschien Broekman zien De vaart op IJselmeer ernstig bemoeilijkt Zaanse inbrekers veroordeeld nm nog even op de wintersport door katoen voldoen ze zeer goed, daar de U t» ,=,7 reparatiekosten veel geringer zijn. Vrijwillige prijsstop in de Verenigde Staten Belastingontwerpen passeerdenzonder groot gevaar aan de Eerste Kamer Compensatie voor de kleine zelfstandigen Gerstprijs gegarandeerd BUREAU: ADMINISTRATIE Voord_iii 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: \chterdara 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN AL kwartjes op te bikke0j slecht bekomen. „Zegt j waar en wanneer ft n trainen, meneer" oudig. De heer Goo'chd ieiging onderdrukken 7 n zijn hart te drukken ii in den lande >r huid en handj Kerk. *e Uobcermeer: R. j. Leuzen; te Hey en Boeico te Kamerik. Enschede als huW wijk Lonneker: mej. j, ididate te Haarlem. j Bodegraven (toezeggin ie Kerken. *e Vlissingen: p. te Epe;' L. F. Ie Grand te T\vij2„ legerpredikant werkzaam) )elfshaven: H. W. Wierda? Loosduinen. Aangen a.d. IJsel: G. Boun* s-Gravenhage, die bedank! rveen. Tweede Exloërmonj Jacobiparochie, Vries, s en Woubrugge. Tijnje: L. Zwanenburg, rej woonachtig te Middelhui (onderh. art. 31 «v| te Loppérsum-WestJ Jansen te Hoorn-Enkhdl eltreffend schadelijk makkelijk in ie nemen ictisch smakeloos zenuw- en gewrichts* spit. ischias, lumbago, ver en pijnen. Het feit, dat de voor de verantwoordelijke ontbreekt, maakt het mo- >orgesch reven dosis zonder te nemen. kinginh. 48 tabletten, Verkrijgbaar bij apothektti i I, 402 m.: 7.00 KRO, 10JN| 14.00-24.00 NCRV. 15 Morgengebed en liturgisc„_ Zendersluiting. 9.00 Niewsl 9.30 Waterstanden. 9.f 40 Schoolradio. 10.00 Gran Morgendienst. 10.45 Orgd^ de zieken. 11.45 School 12.03 Gram.muziel tuinbouwmededelingen. 12,31 .55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuvfl 13.20 OmroeporkeM 14.30 Voor de vrouw.» ftet. 15.40 Kerstwijdingsdienstl 18.00 Voor de en tuinbouw-causerie. 18.151 19.00 Nieuws en weerberich-1 'ensvragen van allerlei aard". T t van het Vaderland". 19.401 Nieuws. 20.05 Radio-Schaak* I Nederland. 20.06 Fami-1 spraakwaterval. 20.10 Geva-l a. 22.10 Gram.muziek. 22.151 zicht. 22.35 Kerkkoor 5 Avondoverdenking. 23.001 14.00 Gram.muziek II, 298 m.: 7.00-24.00 AVROl 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.MË 3.00 Nieuws. 9.10 Morgen- am.muziek. 9.30 Populair cofl Antwoord-man". 10.45 Gram-I oor de kleuters. 11.00 Grain-V ,Is er iets nieuws onder J| 12.00 Metropole-orkest. uwmededelingen. 12.33 „Ir! f Lichte muziek. 13.00 Nis" 1 dei. 13.20 Zang en pi^ I het geloven of niet". 1^ 1 Voor de vrouw. 14.39 5.00 Voor de zieken. 16.0IB eon. 16.30 ZendersluiWl 15 Sportpraatjes. 18.30 Daui-I burger en militair. I9*1' I 9.45 „Opvoeding tot Staats* I 20.00 Nieuws. 20.05 Act"' I Radio Pliilharmonisch-orke^ I t", hoorspel. 22.45 V'o*l tet. 23.00 Nieuws. 23-15I 23.30-24.00 Gram.muziek- r De ministers van Buitenlandse Za ken van de vijf mogendheden, die aan- gesloten zijn bij het Pact van Brussel Belgie, Engeland, Frankrijk. Luxem burg en Nederland zijn gisteren bij- een gekomen teneinde hun nieuwe po- fsitie te bespreken. In een door de Raad van de West- euxopese Unie uitgegeven communiqué wordt verklaard, dat de reorganisatie van de Noordatlantisehe verdediging i geen invloed zal hebben op het Brus selse verdrag. Speciaal op politiek, maatschappelijk en cultureel gebied gal de nauwe samenwerking der vijf mogendheden- voortduren. De consul tatieve raad keurde de rapporten over tie sociale en culturele samenwerking goed. I De militaire organisatie van de Wes- telijke Unie zal echter worden gewij- 1 zigd. De afdeling voor het opstellen I van militaire plannen wordt in haar I geheel opgenomen in de organisatie I van het Noordatlantisch verdrag. Het grote vraagstuk wordt gevormd [door de bekostiging van de herbewa- 1 pening. In de eerste plaats moeten de kosten hiervan worden vastgesteld. De [bepalingen in het verdrag van Brussel betreffende de landsverdediging blij- ven gehandhaafd. De militaire bepa- [iingen van het voor vijftig jaar geslo- [ten Brusselse verdrag worden in ge- 1 val van nood automatisch van kracht. I Dit is niet het geval bij de voor twin- I tig jaar gesloten Noordatlantisehe I overeenkomst. Antwoord aan de Sowjetunie Amerika, Frankrijk en Engeland, I die Dinsdag bet antwoord op de Rus sische uitnodiging tot het houden van een vier mogendheden-conferentie over Duitsland hebben goedgekeurd, doen hierin het voorstel de plaatsvervan- I pers van de ministers van Buitenland se Zaken bijeen te roepen om te trach ten het eens te worden over een agen- 1 da. De westelijke mogendheden zijn niet bpreid met Rusland alleen over de demilitarisatie van Duitsland te spreken. Het antwoord zal waarschijnlijk Vrij- I dag worden verzonden. De raad van de organisatie van Ame rikaanse staten heeft met algemene stemmen besloten te Washington een conferentie te houden van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de 21 Amerikaanse republieken (de V.S. en de 20 Midden- en Zuidameri- kaanse staten). Als tijdstip wordt halt Februari of kort daarna overwogen. De V.S. hadden om een dergelijke conferentie verzocht, omdat de ag- gressieve politiek van het internatio naal communisme een situatie heeft geschapen, waardoor.de gehele vrije wereld wordt bedreigd. De raad is het centrale orgaan van de 21 Amerikaanse rennblieken. De commissie van drie voor een sta ken van het vuren in Korea is Dins dagavond wederom bijeengekomen. Be sloten werd tot het einde van deze week op antwoord van Peking op de Zater dag j.l. gezonden boodschap te wach ten. Vervolgens wil men rapport uit brengen aan de politieke commissie. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de' V.N. werd tijdens de bijeenkomst opgebeld door Woe, de leider van de delegatie van Peking, en begaf zich terstond naar het Waldorf Astoria ho tel, waar hij een half uur met Woe in gesprek is geweest. „Everything is O.K." Gisteravond arriveerde aan het D.P. Station te Rotterdam op doorreis van Brussel naar Engeland, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Be- vin. De trein, waarvan de eerste wagon voor de heer Bevin was gereserveerd, had een vertraging van 64 minuten. Het oorspronklijke plan om deze wagen aan de trein van Hoek van Holland te koppelen werd door deze vertraging niet uitge voerd. In plaats daarvan werd de eerste wagon afgekoppeld en na enkele minuten trok de locomotief met deze ene wagon in de richting van Hoek van Holland, van waar de reis per boot werd vervolgd. Z~\ f Ir De heer Bevin zeide geen kranten te Ongel3nu toestqpd te ernstig vond om te lachen, antwoordde hij: „Everything is O. K." De Engelse ambassadeur in Neder land, Sir Phillip Nicholls, begaf zich in de trein om de minister te begroeten en ook weldra verdrongen zich vele be langstellenden voor de ramen om een glimpje van de heer Bevin op te van gen. Even daarna ging het raam naar beneden en onder gejuich verscheen vriendelijk lachend de minister. Direct vuurden enkele verslaggevers hun vragen af. „Hoe was uw indruk te Brussel?" „Het was zeer mooi" zei Bevin lachend, „en alles wat wij doen is goed". „Bent u niet vermoeid?" „Helemaal niet, ik heb goed gesla pen". Een. der verslaggevers merkte op ,.u kunt tenminste lachen, dit kon Eisen hower niet". Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 487 algemeen (A- en B- kaarten) en bon 495 algemeen (D- kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 22 December 1950 worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 6 Januari 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwij zing zal op 1 Februari 1951 plaats hebben. Volgens het onafhankelijk linkse Franse blad „Combat" zou koning Leopold van Belgie de Graaf van Parijs pretendent van de Franse troon, ge vraagd hebben of hij bereid zou zijn een huwelijk van zijn oudste dochter prinsès Isabelle, met prins Boudewijn te overwegen. Prinses Isabelle studeer! op het ogenblik wijsbegeerte te Parijs Zij is achttien jaar. (Van onze parlementaire redacteur) DIJ de behandeling van het hoofdstuk Waterstaat van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer, komen altijd talrijke wensen los. Ook nu weer hebben dè leden een ganse waslijst aan minister Spitzen voorgelegd. Woensdagmiddag heeft hij daarop geantwoord. De minister deelde daarbij mede dat ter bevordering van de werkverruiming plannen klaarliggen voor Water staatswerken tot een bedrag van 25 millioen gulden. Binnen een jaar kan tot uitvoering daarvan overgegaan worden. Werkverruimingspiannen tot een bedrag van t 25.000.000 \,'OOR de uitvoering van het Rijks- wegenplan is een som van 750 mil lioen gulden beschikbaar, zo deelde hij mee. Dit betekent echter niet, dat dit bedrag zo gauw mogelijk moet vorden opgebruikt Er is een scliema opgesteld voor de voordeligste orste- ding van dit geld. In zekere zin geldt I dit ook voor de 208 millioen gulden, die voor de waterstaatshuishouding is uitgetrokken. De kwestie van de aanleg en de ver- 1 betering van de havens van Katwijk en Scheveningen is nog bij de regering 1 in studie Er zijn verscheidene belan gen bij betrokken, die nauwkeurig te gen elkaar afgewogen moeten worden. D" er is thans een levendig inter departementaal overleg gaande. Na dere mededelingen kon mr. Spitzen niet doen, doch hij hoopte toch spoe dig gegevens te kunnen verstrekken De aanleg van rijwielpaden wordt voortgezet, zulks ter verminciering van de onveiligheid op de weg. Waar dit technisch mogelijk is, zal de minister een tijdelijke oplossing zoeken De bromfietsen zo antwoordde hij op een desbetreffende vraag moeten gebruik maken van de aanliggende rij wielpaden. Volgens artikel 65 van het Wegenverkeerreglement, dat in Ja nuari in werking treedt, mogen zij evenwel geen gebruik maken vanniet- aanliggende of vrije rijwielpaden. De stemming over de begroting van Verkeer en Waterstaat werd aange houden, totdat een beslissing over de topsalarissen is genomen. Joseph Stalin viert heden zijn 71ste verjaardag. Alle hoofden der Oost- europese staten hebben hem hun ge lukwensen doen toekomen. Radio Praag zond een nieuwe cantate van een Tsjechoslowaakse componist uit, getiteld „Hulde, hulde aan Stalin" Radio Praag en Tirana riepen de slag zin om: „Waar Stalin is, daar is over winning". De Albanese ministerraad heeft de industriestad Kucova, de op een na grootste van Albanië, herdoopt in Stalin. Volgens radio Boekarest heb ben de Roemeense arbeiders hun pro ductiequotum met 200, 300 en 700 overschreden. De ambassadeur van de Sowjetunie in ons land, de heer G. T. Zaitsew, gaf gisteravond op de ambassade een diner aan de vertegenwoordigers onzer rege ring. Aan het diner zaten aan de mi nister-president, dr. W. Drees, de mi nister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, de minis ter van Financiën, mr. P. Lieftinck, de minister van Landbouw, de heer S. L Mansholt en de voorzitter van de Eer ste Kamer mr. R. Kranenburg. De Zutphense ijsvereniging heeft aan het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijders Bond voorgesteld het Nederlandse kampioen schap op de lange baan op Zaterdag 30 en Zondag 31 December uit te schrijven. In beginsel heeft het bestuur van de K.N.S.B. hieraan zijn goedkeuring Door de vorst is de scheepvaart over bet IJselmeer bijna geheel stilgelegd. Voor zeilschepen is er geen kans om over het IJselmeer te komen, terwijl alleen voor sterke motorschepen de mogelijkheid nog bestaat om van Am sterdam naar Lemmer te varen. Gisternamiddag is nog een motorboot met sleep van Urk naar Lemmer ge varen. Andere schepen, die gisteren van Amsterdam zijn vertrokken moes ten weer terugkeren. Mede door ae N.O.-wind gaat veel drijfijs in de rich ting van Pampus. De „Jan Nieveen" een motorschip, dat Dinsdagavond van Lemmer naar Amsterdam is vertrok ken, had weinig vertraging. De Krommenieërs, van wie de offi cier van Justitie te Alkmaar, tien da gen geleden had gezegd, dat zij hard op weg waren om misdadigers vaii groot formaat te worden, hoorden hedenmorgen het vonnis over zich uit spreken. Marinus B. werd tot één jaar met aftrek verordeeld en Pieter H. tot drie jaar. eveneens met aftrek van de pre ventive hechtenis. De officier had des tijds tegen B. anderhalf jaar en tegen H vier jaar gevangenisstraf geëist. Deze Zaankanters hadden zich op ver schillende plaatsen in Noord-Holland schuldig gemaakt aan inbraken. Canta Ursula, zo heet het eerste schip, dat de Zuid-Amerika-lijn, voorheen een van Duitslands grootste scheep vaartmaatschappijen, na de oorlog van tapel heeft doen lopen. Met dit schip zal een dienst tussen Hamburg en At- gentinie geopend worden. De Duit sers, die bij het vernemen van deze geachte clientele in een moeite door, weer bo- dat in het Oostenrijkse Zürs aan de Weerbericht Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Zwaar bewolkt en nevelig weer. Plaatselijk enige lichte sneeuw of motregen. Overwegend matige wind tussen Zuidoost en Oost. Temperatuur om het vries punt tot lichte vorst. Vrijdag: Zon op 8.46, onder 16.31. Maan op 14.28, onder 7.27. Twee journalisten en twee studenten, allen vroegere inwoners van Helgoland, zijn in een vissersvaartuig naar Helgo- vertrokken „om het eiland te sparen voor verdere bombardementen door de Britse luchtmacht". Zoals bekend wordt het eiland reeds geruime tijd voor oefeningen met scherp gebruikt. De bewoners zijn ge ëvacueerd. Zij hebben op verscheidene manieren gepoogd weer in het bezit van hun eiland te komen, doch tever geefs. Van de Britse zijde is nog kort geleden officieel verklaard, dat er geen ander eiland is, dat voor bombarde menten in aanmerking komt. Volgens functionarissen der grens wacht hebben de vier Duitsers een on derkomen gezocht in een schuilkelder om zich te beschermen tegen de op handen zijnde bombardementen van deze week. Zij hadden de witte vlag van Helgoland, de groene van de Rand van Europa en de vlag van de West- duitse republiek gehesen „teneinde de Britse vliegtuigen te weren en de sy i- pathie van andere' volken te winm Drie Britse vaartuigen van de grens wacht hebben zich naar het eiland ge spoed. MIlililBlIlllliillIlliMlIllllliMMIlilllllÖllilil leerd worden. Omdat we nu toch in de Alpen zitten, melden we onze mare de oude „Wanderlust" ven voelen komen, profiteren ook a' van de „wip-positie", die hun land tegenwoordig inneemt: Van 1 Februari af zullen de Westduitse autoriteiten v eer paspoorten mogen uitgeven. O Voor reislustige Britten (en de Neder landse deviezen producerende „toe ristenindustrie") is er vandaag even- Arlberg van 9 t.m. 16 April een in ternationaal congres van ski-leraren gehouden worden. Theodoor U voorschotelt, speelt niet op de Alpentoppen, derv* ''iep onder de zeespiegel. Bij onze overburen aan andere zijde van de haringvijver ma ken ze tegenwoordig nylonscheepska- bels en -touwen. Bij de haringvangst werd reeds met nylon-visnetten geëx perimenteerd. Eigenlijk nogal wiedes, die haring heeft ook kuit en ten slotte zijn die nylons van Alida ook als blikvangers bedoeld. Hoewel de netten duurder zijn dan de oude van te gaan: Datzelfde Oostenrijk zal 2 millioen Schilling van de Marshall hulp besteden voor de bouw van een hotel, vijf nieuwe skiliften en kabel- L' De katoenfabrikanten zullen daar overigens niet failliet door gaan, want voor de avondjaponnen van bedrukt eens een heuglijk nieuwtje. Het bedrag banen. Het derde kabelbericht, dat katoen, die in Londen gelanceerd wor- van 50 pond, dat zij naar het buiten land mogen meenemen, is voor reizen naar een groot aantal landen, w.o. ons land, verdubbeld. Overigens een veeg teken wat het Nederlandse prijsniveau betreft. En wie helemaal op hoog niveau wil reizen, schaffe zich het nieuwe familievliegtuig „Skyjeep" aan, dat in Engeland werd gedemon streerd. Dit toestel, dat een snelheid van 130 mijl per uur ontwikkelt, biedt plaats aan vier volwassenen en twee kinderen en kan gemakkelijk in ten ambulance-vliegtuig veranderd wor den. Het Franse electriciteitsbedrijf zoekt het ook al hogerop: De hoog spanningsnetten in de Alpen zullen voortaan per heliocoptère gecontro- Ik denk dat ze op de Russische ambassade Koreaanse rijst met Berliner leverworst gegeten heb ben, Siberisch ijs toe natuurlijk. den, bestaat veel animo. Zelfs gedecol leteerde „kokteel'-japonnen van met vrolijke bloemmotieven bedrukt ka toen zijn zeer gewild. Een cock tail-partij in Philadelphia vond een minder vrolijk en zeer wild einde. De gastvrouw werd, terwijl ze een nieu we lading aan net brouwen was, door een geheimzinnige sluipschutter, die de afgelopen maand reeds zeven per sonen verwondde, doodgeschoten. LJ Ten slotte nog een wonderlijke schut ter: een Califomiaan, die op de een- denjacht ging, kwam met een op het strand aangespoelde snoekbaars thuis en z'n buurman, die ging vissen, sloeg een eend, die gulzig naar het aas ge hapt had aan de haak. gehecht. Op het terrein van de Zut phense ijsvereniging is reeds een 400 meter-baan uitgezet. Het ijs is prima en bij doorgaand vriezend weer zal dit kampioenschap, dat sedert het seizoen 1941/'42 niet meer is gehouden, onge twijfeld de beste Nederlandse rijders aan de start zien. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de langebaan- rijders Kees Broekman, die in Noor wegen oefent en Wim van der Voort en Aad de Koning, die in Valadalen in Zweden trainen, naar ons land terug keren om aan de nationale titelwed- strijden deel te nemen Op Zaterdag 30 December staat des morgens de 500 meter op het pro gramma, in de middaguren de 5000 meter, de volgende ochtend de 1500 meter en Zondagmiddag de 10.000 meter. DEGRELLE NIET IN SPANJE? De Spaanse zaakgelastigde te Brus sel heeft in een mededeling aan de pers verklaard, dat zijn regering hem heeft opgedragen met de meeste nadruk tegen te spreken, dat Degrelle zich in Spanje bevindt. Star en stram staat op het dek van het Amerikaanse slagschip „Mis souri", dat in de Koreaanse 'wateren opereert, een „wachtpost". De koude deert hem niet, integendeel, hij darikt er zelfs zijn bestaan aan. De economische stabilisatieraad in de V.S. heeft gevraagd de prijzen voor alle goederen en diensten vrijwillig te „bevriezen". Dit zou betekenen, dat alle prijsverhogingen worden verboden die de normale winstmarges zouden ver hogen. Prijsverhogingen welke verband houden met gestegen kosten zullen ech ter worden toegestaan. De voorzitter van de economische stabilisatieraad, Alan Valentine, de vroegere leider van de ECA-missie in Nederland, heeft er voor gewaarschuwd, dat iedere zakenman, die inbreuk maakt op de vrijwillige prijsstandaard, zich blootstelt aan controlemaatregelen, wel ke zo spoedig mogelijk zullen worden getroffen. Ook de Eerste Kamer heeft zich uit voerig bezig gehouden met de belas tingontwerpen, welke verband houden met de invoering van de Huurwet op 1 Januari a.s. Zoals bekehd betreft het hier de inkomsten- en loonbelasting, omzetbelasting, registratiewet, zegel wet en personele belasting. De heer De Wilde (AR) herinnerde aan de zeer omstandige behandeling dezer ontwerpen in de Tweede Kamer, die er 327 kolommen der handelingen aan wijdde. Hij had critiek op de wijze, waarop het amendement-Lucas was be handeld, doch heeft aan de andere kant grote eerbied voor deze minister van Financiën, die deze materie toch tot een voor hem goed einde wist te bren gen. „Jammer, dat hij zo ijselijk fis caal is", aldus dé heer De Wilde, die zich niet kon verenigen met de verno- ging der omzetbelasting en de hoop uitsprak, dat dit ontwerp de eindstreep niet zou halen. De heer Steinkühler (KVP) had lie ver een verdere belastingverlaging ge zien dan een compromis, doch sprekers fractie zou zich er bij neerleggen. Een zelfde geluid liet de heer Vixseboxse (CHU) horen. Hij betreurde het dat geen compensatie was verkregen voor de kleine zelfstandigen, die onder ho gere sociale lasten gebukt gaan. De heer Molenaar (WD) vond het jam- mei', dat vele artikelen, die vroeger als luxe, maar tegenwoordig als normaal gelden, onder de verhoogde omzetbe lasting vallen. Als voorbeelden noemde deze spreker paling en boeken. Verder drong hij er op aan zoveel mogelijk de sociale en economische gevolgen van de verhoogde omzetbelasting te onder vangen. De heer v.d. Kieft (P.v.d.A.) brak een lans voor de kleine gezinnen en vrijgezellen, die te hoog belast zijn. Het is redelijk dat zij meer betalen, maai' de verhoudingen mogen niet scheef getrokken worden. De heren Van Santen en Brandeburg (CPN) be toogden. dat deze ontwerpen beoordeeld moeten worden in het kader van de geforceerde oorlogsinspanning. De heer Van Santen noemde dit „opium- politiek". De minister antwoordt In zijn antwoord wees minister Lief tinck erop, dat kings de weg van fiscale maatregelen voor ettelijke honderddui zenden gezinnen, die geen loon- en in komstenbelasting betalen, niets gedaan kan worden. Hoe aan deze gezinnen een compensatie gegeven kan worden, is nog een onderwerp van beraad in het kabinet. Over enige weken kunnen hierover nadere mededelingen worden gedaan. De heffing van 4 pet. omzet belasting op de diensten brengt ons een stap dichter bij de verwezenlijking van de Benelux. Als deze tot stand is ge komen zal men tot 5 pet moeten komen. Indien echter bij de uitvoering blij ken moest dat voor bepaalde takken van bedrijven desastreuze gevolgen zouden optreden, is de minister bereid met voorstellen van wetswijziging te komen. Hierna werd het ontwerp verlaging inkomsten- en loonbelasting z.h.s. aan genomen. Het ontwerp betreffende de omzetbelasting haalde de eindstreep met 26 tegen 8 stemmen (tegen AR en CPN). De drie andere ontwerpen wer: den z.h.s. aanvaard met aantekening dat de communisten tegen waren. Minister Mansholt acht de melkprijs voldoende In een te Middelburg gehouden ver gadering van de Zeeuwse landbouw- maatschappij heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, de heer S. L. Mansholt gespro ken over de verplichte gedeeltelijke inname van gerst tegen f 22.per ton en de vermindering van de melkprijs met een halve cent. Wat de gerstprijs betreft verklaarde hij zich bereid te garanderen, dat de boeren de kostprijs plus 20 procent on dernemerswinst ontvangen. Voor de verplicht in te leveren 2500 kilogram is een richtprijs vastgesteld, maar wanneer mocht blijken, dat de gerst verbouwers tegenvallers hebben is de regering bereid een wijziging in dit plan aan te brengen. Sprekend over de melkprijs merkte de minister op, dat de regering onver antwoordelijk zou handelen, indien zij de garantie op 18 cent zou handhaven, terwijl zij er van overtuigd is, dat 17l/£ cent voldoende is om een behoorlijke bestaanszekerheid voor de boer te garanderen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1