Jacuicü) Sinaasappelen!! SCHEEPMAKER Klokken Luiden! G. Soecker FRANKENBERG Stad en Omgeving AGENDA KERST Vrouw van caféhouder tot vier maanden veroordeeld Zuivelverzorging laat nog wel iets te wensen over P.O.A.n.V.PAYGLOP Earc. kelfaaMcesdj, „Van Sicilië tot Florence prettige Kerstdagen HARMONIE THEATER C. Torenvlied ontslagen als bestuurder E. V. C. HEILOO Bergi en St. Pancras Oudorp Aanrijdingen door gladheid en mist Heer-Hugowaard Groet Valse opgave voor kinderbijslag 6 voor 25 ct. IOO cent Koedijk DONDERDAG 21 DECEMBER 1950 Acht maanden gevangenisstraf werd veertien dagen geleden door de officier van Justitie te Alkmaar geëist tegen de Alkmaarse Octavia H. Zij had een bezoeker van het café, dat door haar man in Alkmaar wordt geëxploiteerd, een paar honderd gulden „lichter" ge maakt. De rechtbank veroordeelde haar feedenmorgen tot vier maanden ge vangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis. De Amsterdammer Cornelis van der K. had in Alkmaar 'n fiets ontvreemd. Het motief voor deze diefstal was zeer ongewoon. Van der K. verbleef name lijk in een gesticht van het Leger des Heils in Amsterdam en om aan dit toezicht te ontkomen, had hij het pad der misdaad gekozen. De officier meen de dat de verdachte met zes maanden voldoende zou zijn gestraft, met wel ke eis de rechtbank zich volledig kon verenigen. De volwassen man, die het kindje van zijn huishoudster met een polle pel bont en blauw had geslagen, Jacob H. uit Schagen, werd tot betaling van een boete, ad f75.of 30 dagen ver oordeeld. Tien dagen geleden had de officier drie maanden gevangenisstraf geëist. Bij het bepalen van de straf hield de rechtbank rekening met het feit, dat H. in een overspannen toe stand verkeerde. De officier gaf te ken nen dat hij de opgelegde straf, te laag vond en daarom in hoger beroep zou gaan. Cornelis van O. had een aanrijding tussen Schagen en De Stolpen op zijn 5-o-uden Kerstkransjes Kerstcake 's Kersttaarten Kerstkransen Tulbanden Weih nacht stollen Langestraat 39 - Tel. 2485 Op de tweede voordrachtavond van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die gisteravond werd gehouden in de kleine zaal van de Harmonie, verhaalde de heer H. van der Leeuw uit Utrecht op interessante wijze over een van zijn reizen naar Italië. Na een korte beschrijving van de treinreis van Nederland naar het zonnige Zuiden, voerde hij zijn gehoor via Milaan, de millioenenstad met haar enorme station en haar Gothi- sche kathedraal een uitzondering, want in Italië voeren renaissance en barok de boventoon aan dehand van een zeer mooie serie lichtbeelden steeds verder zuidwaarts. Sicilië. Na een lange treinreis werd ten slotte Sicilië bereikt, Trinacria, het drie hoekige eiland, zoals de Grieken het noemden. Dit wondermooie eiland met zijn rijkdom aan olijven, sinaasappelen en citroenen, is sinds mensenheugenis het doel van veroveringstochten en de oorzaak van vele oorlogen geweest. Van het in 1908 geheel door een aardbeving verwoeste Messina reisde de heer Van der Leeuw daarop langs de Oostkust ,.naar beneden" door d< talrijke prach tige oude steden met hun witte huizen, koel betegeld en voorzien van zonne blinden. Hierbij viel het hem op, hoe de dure hotels afstaken tegen de volks buurten, waar de armoede hoogtij viert en een vruchtbare voedingsbodem biedt aan het communisme. Vele dorpen en stadjes vormen slechts een conglome raat van dicht aan-een-geschaarde en op elkaar gestapelde armelijke wonin gen. Via Catania, de Etna -stad, ging het naar het schone Syracuze, in de nabij heid waarvan admiraal De Ruyter de heldendoo vond en ten slotte werd per schip van Palermo weer naar het vas teland van Italië gereisd, naar Napels. Het faumeuze Napolii dat zijn roem van onvergankelijke schoonheid eigenlijk meer te danken heeft aan zijn schitte rende omgeving Jan aan de bouw van de stad zelf. Alvorens de wondermooie Golf van Salerno te gaan bezichtigen werd eerst een buitengewoon interes sant bezoek gebracht aan het oude Pompeii, dat onder een laag van lava en as volkomen voor het nageslacht ge conserveerd werd en aan het leven waarvan midden in een periode van rijkdom en bloei een abrupt einde werd gemaakt. Na een korte visite aan het sprookjeseiland Capri met zijn to verachtige B'auwe Grot werd ijlings naar het koude Noorden teruggekeerd, waarbij nog in het voorbijgaan Rome, de stad der fonteinen en der vierhon derd kerken, en Florence, de geboorte- .stad van d° Renaissance, werden aan geroerd. „geweten". De officier eiste een boete van f 100.De rechtbank veroordeel de deze weggebruiker tot een boete van f25.subs. 10 dagen. Wilhelmina R. had haar taak van verpleegster schromelijk verwaarlosd. Een aan haar zorg toevertrouwde oude dame had zij in Barsingerhorn, zonder daarvan bericht te geven, volkomen hulpeloos achtergelaten. De officier meende, dat dit plichtsverzuim slechts met twee maanden gevangenisstraf kon worden vereffend. De rechtbank ver oordeelde Wilhelmina R. tot zes weken hechtenis. OP TWEEDE KERSTDAG VERS BROOD De bakkers uit Alkmaar en omgeving hebben besloten ondanks anders lui dende radioberichten het publiek in de gelegenheid te stellen op tweede Kerstdag vers brood af te halen. Men heeft hiermede de gulden middenweg gekozen. De melkslijters zullen op tweede Kerstdag normaal bezorgen. Bedrijfsleider bij liquidatie ontslagen De Economische Politierechter te Alkmaar, mr. J. A. Markus, deed giste ren uitspraak in de strafzaak tegen de voormalige directeur van een Alkmaar- se ijzergieterij, die zijn bedrijfsleider had ontslagen toen het bedrijf geliqui deerd werd. Mr. Markus was van me ning dat de directeur, H. M. eerst toe stemming aan het Gewestelijk Arbeids bureau had moeten vragen. De Politie rechter veroordeelde M. wegens over treding van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen tot f 40.subs. 20 dagen. De officier had verleden week f 75.subs 25 dagen geëist. Het „Kleine Kerstspel" in in de Grote Kerk Gisteravond werd in de Grote Kerk het „Kleine Kerstspel" opgevoerd door leden van de V. C. J. C. Het koor van de kerk, dat verlicht werd door talrijke kaarsen, was ge heel gevuld met belangstellenden, toen ds. J. Dikboom de avond opende met gebed. Gemeenschappelijk werd daar na gezang 14 gezongen. Het was een indrukwekkend ogen blik toen de lange stoet jonge mensen, die het Kerstspel zouden opvoeren, zingend de kerk binnenschreden. Met zeer veel overgave werd het Kerstgebeuren uitgebeeld en steeds werd het spél door liederen afgêwis- seld. Een zuivere vioolsolo klonk na het tafreel van de geboorte in de stal Mej. Annelies de Plank en Jacob Woudman, gaven een zeer goede uit beelding van de figuren van Maria en Jozef. Uitstekend was ook het spel van de herders. De talrijke aanwezigen hebben een prachtige avond meegemaakt, die een diepe indruk heeft nagelaten. Speling van 70 graden in autostuur De Alkmaarse vrachtauto-chauffeur G. de V. kwam voor het kantongerecht te Zaandam, omdat in het stuur van zijn auto een speling geconstateerd was van zeventig graden, terwijl een spe ling van dertig graden het wettelijk toegestane maximum is. Hij kreeg een boete van f 25,of vijf dagen. De V. betoogde verontwaardigd, dat zijn werkgever, die een auto-transport bedrijf exploiteert, aanzegging had ge kregen voor het betalen van een boete van f 40,De ambtenaar van het O.M. maakte hem spoedig duidelijk, dat dat weer een heel andere kwestie betrof. Misschien wel het ontbreken van een paar wielen aan een auto Je kunt nooit weten. Burgerlijke Stand Geboren: Johan M., z. v. J. M. Wit lam en J. A. Jolink. Gehuwd: Cornelis Broersen en Eliza beth C. van der Pot. Anthonie A. van de Wetering en Dirkje Verkerk. Johan nes J. Kuipers en Klaasje Kluft. Overleden: Arie Bak, 61 jaar, geh met T. Vos. Johanna M. van Bavel, 70 jaar, wed. van Th. A. Koelman. SCHIETWEDSTRIJDEN TE ALKMAAR. Onder auspiciën van de plaatselijke Commissie van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" zijn gisteravond op de schietbaan boven het politiebu reau de schietwedstrijden aangevangen waaraan wordt deelgenomen door vrij willigers van de Nationale Reserve, de Politie-reserve, cte Reserve-Grensbe waking en het Algemeen Vrijwilligers- Depot. Er werd geschoten met KSO- geweer over een afstand van 15 meter De wedstrijden zullen op 3 en 17 Janu ari worden voortgezet. wenst u I fl Zie advertentie) (Ontleend aan onze Adverteniie-rubriek) DONDERDAG Cinema mericain, 8 uur De macht van de duivel (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur, De Gele Kanarie (14 jaar). Rcx Theater, 2,30 en 8 uur, De brief van een onbekende vrouw (18 jaar). Harmonie Theater, 8 uur, Onder moe ders vleugels (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur: Concert door de H.O.V. o l.v. Marinus Adam m.m.v. Jan Odé, piano. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur; Francis (alle leeftijden); Cinema Americaln, 8 uur: Gebroken pijl (14 jaar); Victoria Thea ter, 8 uur: Fra Diavolo (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Ódette Churchill (14 jaar). Lakens Lopers Servetten Kaarsen Kerstwensen Kerstkaarten LANGESTRAAT 24 Naar wij vernemen is aan de heer C. Torenvlied, tot dusverre bezoldigd bestuurder van de plaatselijke afde ling der EVC, wegens reorganisatie eervol ontslag uit zijn functie ver leend. Kerstverrassing voor eenzamen en zieken Door de afdeling Alkmaar van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen z-jn niet minder dan zeven en vijftig pak jes samengesteld, die bedoeld zijfl als een Kerstverrassing voor ouden, een zamen en zieken voor wie een extraat je heel welkom zal zijn of hen als een bewijs van medeleven, zal verwarmen Deze pakjes zijn dus niet speciaal ue- stémd voor de armen, zoals wij dezer dagen schreven. Het' Kerstfeest en de kinderzegel Over enkele dagen schijnt weer het grote licht van het Kerstfeest over de wereld. Velen geven dan gaarne blijk van hun medeleven met anderen door geschenken aan vrienden, hier en ver over zee. Hoe gaarne wil men in deze wensen al de warmte van zijn hart leg gen. Het Comité voor Kinderpostzegels en prentbriefkaarten komt in dezen gaarne te hulp met zijn prachtige col lectie Kerstkaarten, ook met opdruk „Gelukkig" of „Zalig" Kerstfeest. Na tuurlijk behoort op de kaarten voör verzending een weldadigheidspostzegVl „Voor het Kind", want deze zegel spreekt op zijn eigen wijze de taal van het Kerstfeest, van het lot van ae tienduizenden misdeelde kinderen dip verlangend uitzien naar het licht van het naderend Kerstfeest. Daarom: Koopt kinderzegels- en kaarten; zij brengen geluk. De stand op het postkantoor is thans weer da gelijks geopend van 9 tot 12 en 1.30 tot 4 uur. FEEKE NAAR BILJARTTOURNOOI IN HOORN Voor het grote biljarttournooi om het zilveren Jan Pz. Coenbceld, dat „De Keizerskroon" te Hoorn op 4, 5, 6 en 7 Januari houdt, is de deelnemerslijst bijna compleet. De deelname van de volgende zeven spelers is zeker; Ph. Beekman, Amsterdam; H. Hoogland. Alkmaar; J. de Jong, Scheveningen; J. Peetoom, Schagen; J. v. Reyen, Spek- holzerheide; Ph. Schmidt, Amsterdam; J. Feeke, Alkmaar. Men hoopt nog op de bekende speler Oosterbaan als acht ste deelnemer. SLEUTELGELD. Dezer dagen deelden wij mede dat. tegen een makelaar proces-verbaal was opgemaakt wegens het bedingen van een bedrag van f 500 als sleutelgeld. Men verzoekt ons thans ter voor koming van ernstig misverstand er op te willen wijzen, dat het hier niet betreft één der plaatselijke makelaars, die zich voornamelijk bezig houdt net de huur, verhuur, koop- of verkoop van percelen of met het incasseren van huurpenningen. ACADEMISCH EXAMEN Onze plaatsgenoot, de heer R. Zeven, is aan de Rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen. OPENING O. L. SCHOOL Dinsdag 2 Januari om half drie zal burgemeester J. Kalff de nieuwe tweede openbare lagere school officieel openen. Dit schoolgebouw is ontworpen door de heer P. Eversteijn. KENNISMAKING MET FRANKRIJK De Volkshogeschool op Meridon ->r- ganiseert van 19 Februari tot 3 Maart een cursus „Kennismaking met Frank rijk", evenals zij dat de voorgaande jaren heeft gedaan. Er is een onder scheid: ditmaal zal de voertaal Frans zijn. Er staan een aantal excursies op het programma, alsmede een aantal eenvoudige lezingen. De excursies wor den telkens door een bespreking in eenvoudig Frans voorbereid. BESMETTELIJKE ZIEKTE Blijkens de Staatscourant is vorige week hier ter plaatse één geval van de besmet telijke ziekte roodvonk geconstateerd. Woensdagmorgen ongeveer 9 uur, reed de heer Z. uit Alkmaar met een driewielige bak fiets, geladen met früit, óver de Nieuwe Scher- merweg richting Oudorp. Dicht bij de Uitvals weg werd hij ingehaald döoi* een personen auto, bestüilrd door de heer d. V. uit Alk maar. Op het zelfde moment kwam een vracht auto uit tegenovergestelde richting. Door de mist was het zicht slecht. De heer d. V. moest afremmen, maar door de gladheid van de weg gleed de wagen door en kwam met de rechter- voorkant tegen de linkerkant van de bakfiets, De heer Z., die op de bakfiets zat, kwam er goed af, maar de bakfiets Werd ernstig be schadigd, evenals het fruit. Ook de personen auto liep schade op. De bestuurder kreeg geen letsel. Enige tijd later had weer een ongeval plaats. De motorrijder F. uit Nietiwe-Niedorp reed bij de brug aan de Omval over de Nieuwe-Scher- merWeg in de richting Alkmaar. Juist toen een vrachtauto uit de richting Alkmaar naderde, begoö de motor te glijden iö de richting van de Vrachtauto. De bestuurder van dé vracht auto, de heer V. uit Heiloo, zag het gevaar en week zoveel mogelijk Uit tot op do gras- berm en rijwielpad. Een aanrijding was echter niet te voorkomen en de motorrijder botste tegen de auto. De motorrijder bekwam geen letsel, doch de motor was aan stuur, voorvork en frame flink beschadigd. De vrachtauto werd niet beschadigd. De politie van Ottdorp stelde in beide gevallen een onderzlöék naar de oorzaak irt. Eigenaren van boerderij vroegen te veel De Bijzondere Politierechter te Alkmaar, mr. J. A. Markus, deed gisterc-n ultspraaic in de strafzaak tegen de zwagers Cornelis P. en Cornelis G. uit Heerhugowaard, wié ten laste was gelegd dat zij een aanmer kelijk hogere pachtsom voor een boerderij hadden bedongen dan zij haddeh mogen doen en voorts dat zij de pachter, toen deze de boerderij wude kopen, een ne- drag Vatï 10.000 meer hadden willen la ten betalen dan in de acte was verméld. Toen deze zaak Op 15 November voor de eerste maal voor de Bijzondere Politie rechter diende, eiste de Officier, mr dr J. M. Vellinga, tegen beide verdachten 750, stlbs. twee maanden en 1500, Subs, drie maanden. Bij deze els persisteerde de Officier gisteren. Nadat de heer Ruitenbeek als geUtigé- deskundige was gehoord, hield mr dr C. Berkhouwer voor de tweede maal een pleidooi. Spreker zeide niet te geloven dat de koopprijs zoals die in de acte was vermeld en door het Prijzenburéaü was goedgekeurd, de hoogst toelaatbare was. Het girig er volgens de verdediger óm of de prijs die men thans vroeg hóger was dan die welke op 9 Mei 1940 gold. Mr. Markus, die hierna uitspraak deed achtte het ten laste gelegde bewezen. De hoogst toelaatbare prijs achtte hij dié. Wélke in de acte was Vermeld en dóór het Prijzénbureau was goedgekeurd. De Politierechter veroordeelde beide verdach ten tot 250 subs. 1 maand én 1Ö0O sübs 3 maanden. Een keAöUtukje op tafel geeft sfeer Een ruime keus vind U bij Bloemenmagazijn G. Wessels Hoogstraat 4 Cornelis de W. uit Groet stond gisteren voor de Economische Politierechter te Alkmaar, mr. J. A. Markus, terecht, we gens het doen van een valse opgave voor het verkrijgen van kinderbijslag. Ver dachte verweerde zich door te zeggen dat hij nog nooit eerder een dergelijke lijst had ingevuld, en dat hij geen verstand had van al die voorschriften. Hij zou nog geen enkel voordeel van het foutief in vullen der formulieen hebben gehad Mr. Vellinga was niet overtuigd van de on wetendheid van De W. De eis van de of ficier was 100,subs. 30 dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Mr. Markus reduceerde de geldboete tot f 50,— subs. 20 dagen en vonniste verder overeenkomstig de éis. dat gaat nog niet, wèl 12 of IS voor Spoorstraat 62 Tel. 3330 Heerlijke verse Pinda's per 2SO gram 4S ct. Beide Kerstdagen geopend BELANGRIJKE BOUWOPDRACHT De firma Klaver en Molenaar, alhier, heeft, na onderhandse aanbesteding, opdracht ontvangen voor de bouw van zeventig woningen voor rekening van de Woningbouwvereniging „Wormer" te Wormer. De aanneemsom bedraagt 550,200. Bond van Zuivelfabrieken bijeen en het algemeen belang Verkozen bovjj het eigenbelang. Veel scheen van h» mooie boerenbedrijf verloren t« g1|( en veel hadd n zij aan de handen vai derden moeten overlaten, doch zij den hiermede prachtig vooruitstrevend Werk gedaan. De moderne boer j, zeide sprek r moet nu tonen erfenis waard te zijn en zal de win. Voor de toekomst moeten bewaren, i), heer Ybema betwijfelde evenwel of tegenwoordig nog wel dezelfde bereid- held tot het brengen van offers en d|. zelfde wil tot samenwerking Was aj, zestig jaar geleden. Toch zullen wij de duur tot steeds grotere samenwe,. king moeten komen, willen wij niet tij ondergaan. Het roer moet omgegoeli TJE coöperatie, zoals WIJ die tlnn kennen, is niet meer in staat j, steeds toenemende moeilijkheden, het huidige tijdsbeeld oplevert, hoofd te bieden. Willen wij staand blijven, dan moet het roer Worden en gegooid en zal een bundeling van langen op korte termijn moeten plaat» vinden. Wij zullen veel meer „ij, dustrle" moeten worden, zeide de hes Ybema, en veel meer „continu", ten wijl de productiekosten zo laag mop. lijk moeten zijn. Dit zal in een zelf, Standig en alleen staand bedrijf oj, mogelijk zijn. Het is niet op de eerste plaats noodzakelijk de kleine bedrij. ven op te heffen, doch grote en kiet ne zullen in zakelijk verband meetel samenwerken. Door centralisatie zuk len de uitgaven veel lager kunnen worden. De effiency moet worde» verscherpt en de bedrijfscontröle wor den uitgebreid. De investeringen i» grote en kleine bedrijven, die niet vol. komen verantwoord zijn, moeten tol het uiterste beperkt worden. Spreke meende dat ook de afzet van de pro ducten naukeurlg bezien moest woo den. Het is immers zo, dat zij, dia, aanvankelijk samenwerken, bij de ver, koop als de felste concurrenten treden. Hier is een centralisatie val de export en misschien van het ver koopapparaat noodzakelijk. Ten slotte: gaf spreker ee ntoelichting op dt werkwijze van de D.O.M.G., die la uji halfjarig bestaan ook wel is waar bj lange nog niet volmaakt is, doch waar toch uitstekende resultaten zijn b<, reikt Hier is een behoorlijke brede basis verkregen, waarbij het het doel is de productie zo economisch mop, lijk te lelden. Naar aanleiding van ui bij de rondvraag gestelde Vraag, Zeilt spreker, dat het zijn inziens econa misch onjuist was, dat men zich in W Westen meer en meer op melkpoafe en condensmelk gaat toeleggen, t» wijl in het Oosten steeds meer kt wordt gepeoduceerd. Dit scheen K de omgekeerde wereld te zijn. Mo( lijk zou dit op de duur tót een ovS productie van kaas kunnen voeren. I een uitvoerige gedachtenwisseling I» sloot de voorzitter de vergadering, n woorden van dank gesproken te heb ben tot de heer Berkhout, die afscheii nam als bestuurslid en vice-voorzitter. De F.N.Z. kreeg het praedicaat koninklijke Gistermorgen waren 30 van de 31 bl) de Bond van op Coöperatieve grond slag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Holland aangesloten bedrijven vertegenwoordigd op de algemene ver gadering in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar. In zijn openingsrede haalde de directeur van de bond, de heer K, Hogetoorn Dz. aan, dat de keurings uitslagen bq de provinciale bond, zo wel als bij de Z.K.B. uitgesproken slecht waren. Hij bepleitte beterever- zorging van het kuilgras door de boe ren, daar verwaarlozing niet weinig tot een mindere kwaliteit van de bo ter leidt. Spreker memoreerde het gouden ju bileum van de Algemene Nederlandse Zuivelbond, dat op 20 September j.l, gevierd was en dat veel belangstelling had gehad in binnen- en buitenland Hij wees op het geweldige werk, -dat in deze halve eeuw op het gebied van de zuivelindustrie is tot stand ge bracht. Met trots vertelde de heer Ho getoorn dan ook dat de verdiensten van de F.N.Z. voor het algemeen be lang erkend zijn door de toekenning van het praedicaat „Koninklijke". Met applaus begroette men de benoeming van de heer H, K. Koster tot lid van verdienste van de F.N.Z, Spreker pleitte Voor grotere samenwerking en wees erop, dat de coöperatie niet mag ophouden bij de grenzen van de fa briek. Hij besloot Zijn betoog met de hoop, dat de nauwe binding van aller kracht zal helpen de moeilijkheden te overwinnen. Bij de mededelingen over de zomer en winterprijs der melk uitte de heer V. d. Oort de vrees, dat bij een even tueel vrijlaten van de ondermelk, de prijsverandering de overheid zou kun nen doen ingrijpen. De voorzitter ant woordde hierop, dat de prijs door verschil van productie in zomer- en winterseizoen vrijwel genivelleerd zou worden. Ir. Verschoor hield hierna een korte uiteenzetting over de vakschool voor zuivelbereiders, welke door de Rijks- zuivelconsulent en de bond is opge richt. Op deze school, die een unicum voor ons land betekent, worden alle vakken, welke de zuivelindustrie van belang zijn, onderwezen. Het eerste jaar wordt aan de algemene ontwik keling gewijd, terwijl men zich het tweede jaar specialiseert in één dei- vele richtingen in de züivelbranche. Wij krijgen hierdoor vakmensen, aldus spreker, wat niet overbodig is, daar Zweden een gevaarlijke concurrent is geworden voor onze kaasexport. Verkiezingen Als lid van de commissie voor Land bouwcoöperatie werd de heer H. Kril- ler uit Oude Niedorp gekozen in de plaats van dt heer J. Lont. De heer M. Oosterkamp van 't Zand Werd una niem benoemd tot lid van de com missie voor kwaliteitsverbetering en de heer H. Prikken uit Beemster tót lid der commissie voor de Coöpera tieve Aankoop. De heer G. Nes uit Lutjewinkei werd herkozen tot lid der Bouw- en Werktuigencommissie, ter wijl „De Tijd" uit Beemster een lid zal aanwijzen voor de financiële commis sie tot nazien der rekening en verant woording over het jaar 1950. Er be stond geen bezwaar tegen, dat het be stuur de benoeming van twee leden en een plaatsvervangend lid voor het bestuur van de F.N.Z. zou delegeren De agenda voor de algemene vergade ring van de F.N.Z. van 28 December a.s. werd onveranderd aanvaard. De vergadering ging accoord met het voorstel van het bestuur om met f 7200 deel te nemen in een nieuwe kapitaalstorting van f 150.000 ten be hoeve van de melkwolfabriek „Caso- lana". Tot slot werd het verzoek van het bestuur om goedkeuring van het crediet in rek.crt. bij de Coöp. Zuivel- bank ten behoeve van de Coöp. Aan koop tót een bedrag van f35000 aan vaard, evenals het verzoek tot mach tiging om verdere middelen bij de Coöp. Zuivelbank te lenen tot een be drag van f 100.000, indien de zaken van de Coöp. Aankoop dit nodig maken. Uitreiking medailles. IN de middagvergadering werden door de voorzitter eerst de medailles uit gereikt aan de directeuren der fabrie ken, die zich met hun kaasproducten op de FNZ-jubileumkaaskeuring te 's-Gravenhage hadden onderscheiden. De enige gouden medaille werd toege kend aan de Zuivelfabriek „De Ster" te Berkhout voor Edammer 40 plus. Zilveren medailles werden toegekend aan „De Goede Verwachting" te Bobel dijk, „Venhuizen" te Hem, „Hoogkars- pel" te Hoogkarspel en „Concordia" te Oudendijk. Bronzen medailles kregen „De Vooruitgang" te Julianadorp, „Ba mestra" te Beemster, „West-Friesland" te Abbekerk, „West-Friesland" te Lut jewinkel, „Aurora" te Opmeer, „De Volharding" te Wieringerwaard, en „Nieuw Leven" te 't Zand. Rede van de heer Ybema. L1IEROP gaf de voorzitter het woord aan de heer A. Ybema, directeur van de D.O.M.O. te Beilen, die een in leiding hield over „Voortgezette samen werking in de Coöperatieve Zuivel industrie". De heer Ybema begon met een terugblik in het verleden, in het einde van de vorige eeuw, toen onze voorouders de eerste schreden op het pad dezer samenwerking zetten en zich hiervoor zeer veel moeiten en opoffe ringen moesten getroosten. Spreker zeide groot respect te hebben voor Je wrjze waarop deze pionier* doorzetten KERSTBOOMKAARSJES KERSTSERVETTEN KERSTLAKENS KERSTLOPERS KERSTKAARTEN Het sprookje Men behoefde gisteren geen ver re, dure reizen naar wintersport- landen te maken om te kunnen genieten van één van de fraaiste taferelen, die de natuur in het wintergetij weet te biede». Zelden was het winterse schouwspel zó stralend, zó schoon als gistermor gen, toen de witte dampen ten slotte op de vlucht sloegen voor de zonnewarmte en het witte sprookje zich onder de fel blauwe hemel toonde in al zijn betove rende pracht. Een ieder, die ook maar even oog heeft voor dit schoon, kwam onder de indruk van het land schap, dat gehuld in dat blinkende wit als het ware zó scheen ge knipt uit een plaatjesboek. De nevel had zich in rijpvorm aan bomen, struiken en fijn hekwerk gehecht. Het park leek in 't stil le winterlicht een zó teer en zó wonderlijk ijsparadijt, dat men kijkend ternauwernood een vin ger waagde uit te steken, uit angst, dat het sprookje verstoord zou worden. Toen de warmte der zonnestralen plotseling sterkei werd, begon de rijp voor een deel te smelten en viel als zilveren regen met plofjes op de bevroren grond. Het was of een windvlaag door een bloeiende boomgaard trok en de witte bloesemblaad jes omlaag deed dwarrelen De versieringen van de kerken en Wadgtoren waren ook met een laagje rijp overdekt. Hef lokte onwillekeurig een verge Hi king uit met een suikeren kerk uit de kerstétalage van een ban ketbakker. De wereld kan schoon zijn.-- Zo mooi als wij het gisteren mochten aanschouwen, zagen wif het nog zelden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2