China weigert het vuren te staken Accoord met conferentie P3P1F Nieuw proces tussen K.P.M. en Republiek Zuid-Molukken Begin Januari besprekingen over Duitse troepen in Atlantisch leger Zaterdag 23 Dee. 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 301 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Lees voor plaatselijke advertenties Uw streekkrant GEEN KERSTBOODSCHAP UIT PEKING Tsjou En Lai eist inwilliging van de communistische voorwaarden Commissie van Drie is „onwettig" Mac Arthur verwacht nieuw offensief Maar niet alleen over het Duitse vraagstuk Gelijkluidende nota's Jager schoot op jeugdige zwemmers korrels gewond Bron verwarmt bioscoop Geen isolationisme t.o.v. West-Europa De bouwstop verlengd tot 1 Februari Kerststemming in de hoofdstad Om een dwangsom van vijf ton Advent Koningin zal Kerstrede uitspreken Commissaris voor militaire productie Nee Twee generaals in de Duitse delegatie Communistisch complot in Chili verijdeld Treinramp in Moravië Weerbericht BUREAU: ADMINISTRATIE Voord -i' 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHI GOU £H1NA heeft het voorstel van de Verenigde Naties tot het staken van het vuren in Korea verworpen, aldus een radio-uitzending uit Peking. De Chinese minis ter van Buitenlandse Zaken, Tsjou En-Lai, noemde het voorstel onwettig, omdat de Chinese communistische delegatie naar de Verenigde Naties niet bij de opstel ling er van betrokken is geweest. Verder kan China het voorstel niet aan vaarden als zijn voorwaarden „niet strikt worden nagekomen". Deze voorwaar den zijns het terugtrekken van de buitenlandse troepen uit Korea en van dc Amerikaanse vloot uit de wateren van Formosa en toelating van het communis tische China tot de Verenigde Naties. Indiase lid van de Commissie van Drie, deelde mee, dat het officiële antwoord van de Chinese regering zou worden afgewacht, alvorens over de volgende stap van de commissie zou worden be sloten. •TSJOU EN LAI verklaarde, dat het Chinese volk vurig naar een vreed zame regeling van de Koreaanse kwes tie verlangde. Dit kon echter slechts worden bereikt door het nakomen van de Chinese voorwaarden De minister vroeg zich af, waarom de resolutie tot het staken van net vuren niet was aanvaard, toen de Ame rikaanse troepen de 38ste breedtegraad overschreden. De reden, zo zeide hij, is, dat de bedoeling voorzit de „Ameri kaanse aggressiestrijdmacht" een adem pauze te verschaffen alvorens zij ,ot verdere aggressie overgaat. Nog geen officieel antwoord TE Lake Success is nog geen antwoord van de Chinese regering op het voorstel tot het staken van het vuren binnengekomen. Sir Benegal Rau, net Mof). Roem weer ferug Geen overeenstemming brengt ernstige situatie Met het vliegtuig, dat gisteravond, omende uit Djakarta, op Schiphol ~ndde, arriveerden de heren Moham- ed Roem, hoofd van de Indonesische elegatie voor de besprekingen over 'icuw Guinea en de heer Mohammed amin, adviseur van de delegatie. Bei en waren kortgeleden naar Indonesië ertrokken om verslag uit te brengen ver de stand van zaken der besprekin- en en overleg te plegen met hun re- Jering. Uiteraard kon de heer Roem zich niet (uitlaten over de eventuele instructies, die hij had gekregen, maar wel zeide hij nog goede hoop te hebben op de Mogelijkheid tot het bereiken van over- enstemming. Het probleem Nieuw- Guinea Rit diep bij het Indonesische Volk. Geen overeenstemming zal een ernstige situatie doen ontstaan en dat maakt Nieuw-Guinea tot een ernstig probleem. De besprekingen van van daag zullen derhalve van groot gewicht Zijn. Mogelijk zal op de Tweede Kerst dag de conferentie worden voortgezet". De commissie heeft drie boodschap pen aan Tsjou En Lai gezonden. In de laatste, die Donderdag is verzonden, werd verklaard, dat de commissie tot midden volgende week op een ant woord zou wachten en dan haar rap port aan de politieke commissie en de veiligheidscommissie van de Verenigde Naties zal opstellen. iiiiNiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii Seoel het doel van de strijd? De geheime dienst van generaal Mac Arthur verwacht thans ieder ogenblik een nieuw communistisch offensief in de richting van Seoel. Op het ogenblik zijn n.l. tachtig- tot honderdduizend man vijandelijke troepen juist ten Noorden van de 38ste breedtegraad ge concentreerd. De hoofdmacht zou zijn gelegerd nabij Tsjoentsjon, een knoop punt in Centraal-Korea, waar de wegen naar de Zuidelijke hoofdstad samen komen. Chinese en Noordkoreaanse strijd krachten ter sterkte van 110.000 man hebben Vrijdag een aanval gedaan 'op het Amerikaanse bruggenhoofd nabij Hoengnam. Vliegtuigen, artillerie en scheepsgeschut legden een spervuur van bommen en kogels voor de linies der verbonden troepen. Yoor's wordt een luchtgevecht gemeld tussen acht Amerikaanse Sabre-straaljagers en vijf tien tot twintig Russische MIGs. Van deze gingen er zes verloren. De Ameri kanen leden geen verliezen. HetWesf en antwoord! de Sov/jeiunie Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de Sowjetunie meegedeeld, dat zij bereid zijn samen met haar de mogelijkheid van het vinden van een basis voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken te onderzoeken. Zij voegen hieraan echter toe, dat de „nauwe basis" van een conferentie over de militarisering van Duitsland, zoals in de Russische nota van 3 November is voor gesteld, geen uitzicht biedt op een werkelijke regeling van de uitstaande ge schillen. De drie westelijke regeringen verklaren zich bereid tot het aanwijzen van vertegenwoordigers om een voor beide kanten aanvaardbare basis te vinden voor een conferentie van de vier ministers. Het hoofdkwartier der Verenigde' Naties te Lake Success stellen zij voor als de geschikste plaats om deze voor bereidende besprekingen te voeren. onder internationaal toezicht. Beide vooretellen bleven tot dusver onbe antwoord. S' De Westelijke mogendheden verkla ren in hun antwoordnota's, die gelijk luidend zijn, dat „de enige Duitse mi litaire macht, die op het ogenblik be staat, degene is, die maanden geleden in de Sowjet-zone is gevormd en op militaire wijze met artillerie en tanks wordt opgeleid. De eigenlijke moei lijkheid is niet het Duitse probleem, doch de algemene houding, die de re gering van de Sowjetunie sinds het einde van de oorlog heeft aangenomen" De Westelijke nota's verwerpen cate gorisch de voorstellen van Praag als een basis voor de regeling van het Duitse vraagstuk. Zij vestigen de aan dacht van de Russische regering er op, dat de Westelijke Hoge Commissarissen in de hoop een einde te maken aan de verdeling van Duitsland dit jaar twee maal aan de Sowjetrussische bestuurs commissie in Duitsland plannen heb ben voorgelegd voor vrije verkiezingen Drie meisjes door hagel Op 19 Augustus van dit jaar ver leef eea zestal Amsterdamse jongens en meisjes voor een weekend in de eu -aherberg „De Snip" in de Korten- oefse polder. Des avonds gingen zij et een roeibootje naar een eilandje, 'eer langs de oevers gezwommen kon "tien. Aan de overzijde van het wa- ,or was een jachthut en daar bevon- sn zich twee jeugdige Hilversummers, jdie op eendenjacht wilden gaan. De aanwezigheid van de jeugdige week- jCndoasten was natuurlijk niet bevor derlijk voor het jagen en daarom (verzocht de jongste jager, de 19-jarige H B. de jongelui of zij niet wat ver derop wilden gaan zwemmen. Dezen wilden dat niet en toen had Baidus Verklaarden Vrijdag drie getuigen ter zitting van de Amsterdamse recht bank. waar deze zaak behandeld werd, geroepen: „Ga weg of ik schiet". Vrij wel tezelfdertijd loste hij een schot uit een jachtgeweer. Zoals hij vertelde om de jongelui lehrik aan te jagen. Hij schoot op het water en de hagelkorrels ricochetteer- den en verwondden drie meisjes uit het jeugdige gezelschap. Niet alleen op IJsland bestaat het *Vsteem van de ideale verwarming die hi ets kost, doch ook in Chaudesaigues Na overleg te hebben gepleegd mei bat gemeentebestuur, heeft namelijk de eigenaar van een bioscoop in Chau desaigues (Frankrijk), door de rad ia toren van de projectiezaal, water van de bron van de Par, de heetste bron tan Europa, laten vloeien. Aldus ver kreeg hij een constante temperatuur Van 16 graden, ondanks de sneeuw, die sinds enkele dagen al het dorp en de reiden bedekt. De verdachte vertelde, dat hij er niet van op de hoogte was. dat wan neer men met hagel OP het water schoot, de mogelijkheid bestond, dat de hagelkorrels weer zouden op springen. De officier, Mr. A. Aberson, noemde B. een domme brute geweldenaar en vond, dat deze voor een dergelijk ge brek aan verantwoordelijkheidsgevoel een zware straf moet hebben. Hij eiste drie maanden gevangenisstraf. Acheson versus Hoover De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dean Acheson, heeft alle suggesties, dat de V.S. zich moeten ontdoen van hun verplichtingen in West-Europa, van de hand gewezen. Men beschouwt deze verklaring als een commentaar op de jongste toe spraak van Herbert Hoover. Om het noodzakelijk evenwicht op de bouwmarkt te behouden zal de enige tijd geleden aangekondigde bouwstop worden verlengd tot 1 Februari a.s., aldus heeft mr. 3. in 't Veld, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, gistermiddag in een rede te Rotterdam, medegedeeld. P VI '."i» Het conflict tussen de Kon. Paket- vaartmaatschappij en de Republiek der Zuid-Molukken heeft geleid tot een tweede proces in kort geding voor de president van dc Amsterdamse recht bank, ditmaal aanhangig gemaakt door de KPM. De procureur van de Repu bliek, mr. J. A. J. Bottenheim, had nl. tenuitvoerlegging van het vomiis van 2 November gevorderd. Daarbij was de KPM veroordeeld tot betaling van een dwangsom van f 250.000 per schip, indien het troepenvervoer voor de Re publiek Indonesië naar Ambon werd voortgezet. Mr. Bottenheim had nu beslag doen leggen op eigendommen van de KPM tot een bedrag van vijf ton. Het kort geding had ten doel, op heffing van dit beslag te verkrijgen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimwiiiiiiiiiijjg VADER, het donker heimwee van dit laat getijde heeft alle dagen van hun glans beroofd waar is de ster, die gij toch hebt beloofd? waar zijn het zingen en het diep verblijden, de vreugd van die u vonden in den nacht het kleine licht, dat grooter werd en straalde, eenvoudig uw barmhartigheid verhaalde, de wind was teeder en de sneeuw zeer zacht het wonder van uw eeuwige genade? een glanzen heeft den nacht doortrild. Maria heeft uw kleine lichaam opgetild toen koningen en herders samen baden wij zijn vermoeid en onze zwakke stem breekt in de stormen dezer grauwe dagen: o, laat ons groeien door de barre vlagen naar het beschermende geheim van Bethlehem. Mr. Masthoff, die de KPM in rechte vertegenwoordigde, voerde aan, dat de krijgsverrichtingen op Ambon tenein de zijn en dat de troepen, voorzover deze waren vervoerd, geen gevechts troepen, doch garnizoen waren. Voorts vroeg hij om een garantie voor de te rugbetaling van de gevorderde dwang sommen voor het" geval dat het vonnis van 2 „November niet wordt bevestigd. Mr. C. Berkhouwer uit Alkmaar, liet de helft van de gevorderde dwang som vervallen, doch ontkende, dat de strijd reeds ten einde zou zijn. Als ga rantie voor terugbetaling bood pl. de storting van het bedrag op een Am sterdamse bank aan. Deze zou garant moeten zijn voor de terugbetaling, zodat niemand over 't geld zou kun nen beschikken, zolang de einduitslag der processen niet bekend was. Mr. Masthoff ging accoord met deze garan tie, zodat de uitspraak kon worden be paald op Donderdag a.s. Inmiddels heeft mr. Berkhouwer een tweede vdrdering op de KPM inge steld, ditmaal groot f 750 0üQ,~ïn ver band met troepenvervoer door drie schepen van deze maatschappij. Met de beslaglegging zal echter worden gewacht totdat de uitspraak op bo venvermeld kort geding bekend is. H.M. de Koningin zal Maandag a.s. (Eerste Kerstdag) te 13 uur een rede uitspreken, die door de beide Hilver- sumse radiozenders zal worden uitge zonden. Allerwege m de hoofdstad ziet men de symptomen van het na derende Kerstfeest. Links: de opti mist, die dacht met zijn Kerstboom in de tram te kunnen komen; rechts: een automobiliste, die ook de verkeersagent niei vergeet en hem een Kerstgeschenk over handigt. De minister van Economische Zaken heeft de heer Th. E. J. de Bie, tot voor kort kwartiermeester-generaal van het K.N.I.L., benoemd tot Nederlands commissaris voor de militaire produo- tie. De commissaris is belast met de leiding van het tot stand brengen van die militaire productie, welke in het kader van het Atlantisch overleg door Nederland zal worden verzorgd. Hij dient tevens zorg te dragen voor de coördinatie van de hierbij betrokken organen en zal voor de problemen der militaire productie het centrale con tact met de industrie onderhouden. In overleg met het georganiseerde bedrijfsleven zullen de ministers van Economische Zaken en van Oorlog en Marine een adviesraad uit het be drijfsleven voor de militaire productie in het leven roepen, waarin een ver tegenwoordiger voor ieder van de cen trale werkgeversorganisaties, werkzaam op het terrein van de industrie, als mede de voorzitters van de erkende arbeiders-vakcentralen zitting zullen nemen. Daarnaast zullen de bij de mi litaire productie betrokken leidende militaire en civiel-ambtelijke functio narissen in deze raad zitting nemen. De raad zal onder voorzitterschap staan van de commissaris voor de mi litaire productie. GABRIEL SMIT, Uit: In de donkere dagen voor Kersttijd IlilllllP j^oning Winter mag dan, zoals de laat ste dagen bleek, een machtig man zijn, Harry Truman met volmachten bekleed doet niet voor hem onder. De president ondertekende een wet waar bij de huren tot 31 Maart bevroren blijven. En als het nu gaat dooien? G Dat dachten de vroede vaderen van Bolsward ook en daarom hebben ze nu het ijs op de Friese vaarten ligt fluks een straat genoemd naar Pieter Koopman, de schaatsende burgemees ter, die in de winter van 1763'64 op een dag van Leeuwarden naar Den Haag reed om Marie Louise een oor konde te brengen van haar zoon Wil lem IV. Q Nog een oorkonde: Ditmaal overgebracht door 'n KLM-stewardess, die van de voorzitter van de North Michigan Boulevard Association (die telkenjare in Chicago festiviteiten or ganiseert, als de duizenden lichtjes in de kerstbomen op deze grote boule vard worden ontstoken) een fraaie oor konde ontving voor de jubilerende Kalverstraat. Q Nu we toch aan het jubelen zijn, melden we u meteen even dat de eerste electrische ondergrondse treinverbinding ter wereld, de Londense ..tube", dezer dagen zijn diamanten jubileum vierde. Blijkbaar bevallen die „ondergrondsen" best, want het Poolse persbureau PAP bericht, dat de regering aldaar besloten heeft tot de bouw van een ondergrondse in War schau. En omdat het overmorgen Kerst mis is zuilen we daar nu eens geen commentaar op leveren, evenmin ak kerstsfeer heel wat beter te pakken. De telegrafisten hebben gisteren met het oog op de Kerstdrukte hun lang- zaam-aan staking opgeheven. India en Egypte tonen ook al hun goede wil: Vertegenwoordigers van deze twee landen zijn begonnen met onderhande lingen over een vriendschapsverdrag. De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Percy Spender, liet ook al een vredelievend geluid horen: Hij deelde mede, dat zijn regering voornemens is de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen. De bewo ners van het stadje Limburg in Noord Hessen dachten bijna, dat vlak voor de dan heeft het personeel van de Kerstdagen toch nog oorlog uitgebro ken was. Gelukkig bleken de doffe UIW!HNWU)Hl!!üiUU!IIIWillilllll!l!l!llllllllllill!lilillll!lllH we dat zoëven op Damstadt deden. De spoorwegen in Nieuw Zeeland zijn anders nog niet erg in de kerststem ming. Vanavond klokslag twaalf zullen zij een algemene spoorwegstaking be ginnen omdat de onderhandelingen tussen hun vakverenigingen en de staatsspoorwegen mislukt zijn. Hadden ze daarmee nu niet tot na Kerstmis kunnen wachten? Zuidafrikaanse telegraafdienst de Geef mij die verwarmende bron in Mouaan maar! Prosit. knallen, het scherpe geknetter en de loeiende sirenes van brandweerauto's een andere oorzaak te hebben: Een vuurwerkfabriek was een beetje voor barig in z'n eentje vast oudejaarsavond aan het vieren geslagen. Theodoor denkt dat hij deze laatste dag van het jaar maar in Rouaan zal gaan door brengen: Daar werd dezer dagen door de ministers van Openbare Werken en Marine de grootste wijnkelder van Europa geopend. Dat die Franse Ma rine-minister erbij was is helemaal zo gek nog niet, want er kan een zee van wijn, n.l. 100.000 hectoliter in bewaard worden. Genoeg om elkeen onzer ge achte clièntele afzonderlijk eens harte lijk toe te drinken: „Een bijzonder prettig Kerstfeest", Op 8 Januari zullen tussen Duitse en geallieerde militaire experts be sprekingen beginnen over een Duitse deelneming aan de Atlantische de fensie. De Duitse delegatie zal bestaan uit Theodor Blank en de gewezen gene raals Speidel en Heusinger. Ook de ge allieerde delegatie zal onder leiding van een burger staan. Beide delega ties zouden gelijke rechten hebben en er zouden geen politieke voorwaarden besproken worden. Men zou alleen de voorstellen behandelen om Duitse een heden in de Westeuropese strijdmacht op té nemen op basis van gevechts groepen. Voorts zou de adminisfratie en de voorziening van de voorgestelde Duitse strijdmacht besproken worden. Arsenaal ontplofte te vroeg Een samenzwering der communisten, die ten doel had in geheel Chili wan ordelijkheden te veroorzaken, is door een voortijdige ontploffing in een ge heim arsenaal nabij Santiago verijdeld. Het arsenaal was door de communis ten gebouwd. Het speelde een rol in hun voornemens om sabotage te bedrij ven in de vitale Chileense industrieën. Na de ontploffing is een onderzoek ingesteld. Er wordt scherp toezicht ge houden op de samenzweerders en hun „buitenlandse medewerkers". De Chileense communistische partij heeft zijn leden in het geheim opge dragen onrust te verwekken in de vak verenigingen, die juist zijn verwikkeld in een aantal loongeschillen. Tito heeft een aanbod van Noor wegen, om een crediet te verlenen voor de tijd van vijf jaar, aangenomen. Het zal worden gebruikt voor levensmidde len en gebruiksgoederen. De gedelegeerden zullen niet kun nen beslissen over de vraag of West- Duitsland al dan niet zou toetreden tot het Atlantische defensiestelsel. Zulks zou geschieden bij voorbereidende be sprekingen waarna de zaak aan het parlement zou worden voorgelegd In dien nodig zouden aan de boven ge noemde besprekingen ook experts op gebied van luchtvaart e.d, kunnen deelnemen. Meer dan veertig doden Bij Podivin in Moravie (Tsjechoslo- wakije) is een sneltrein op een motor wagen gereden. De sneltrein werd van de rails geworpen. Er zijr. 41 doden en 46 personen bevinden zich in het zie kenhuis. Het ongeluk gebeurde bij een over gang. De bewaker, die verantwoordelijk zou zijn, is gearresteerd. Er is een spe ciale kabinetsvergadering gehouden waarop een rapport werd aangehoord. De doden zullen een begrafenis van staatswege ontvangen en de nabestaan den zullen door de staat gesteund wor den. Verwachting, geldig tot Zondag avond; Nu en dan opklaringen, voornamelijk in de Zuidelijke pro vincies met in de nacht en ochtend plaatselijk matige vorst. Overigens zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer, met lichte vorst. Langs de Waddenkust temperaturen om het vriespunt. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Noordoost en Oost. Maandag: Zon op 8.48, onder 16.32; Maan op 17.02, onder 10.13. Dinsdag; Zon op 8.48, onder 16.33; Maan op 18.15, onder 19 44. Woensdag: Zon op 8.48, onder 18.34 Maan op 19.32, onder 11.06.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1