Australisch Gemenebest 50 jaar Het Pari* en JIMMY BROWN ALS BOKSER Rustige evolutie Vreemde situatie in Zuid-Holland Bezwaren van kleuteronderwijzeressen tegen nieuw wetsontwerp WEK DE GAL IN UW LEVER OP Luisterrijke feesten bij het gouden jubileum van een jonge natie Dames! Vooral nu Vliegtocht door Europa M. L. D. - squadrons op Britse vliegkampschepen Dertien buspassagiers door gassen gestikt BATAVUS jj Salariëring bedroevend Het Radioprogramma GULDEN'REGEN/ koop Regeringsteam tot2 Financiële toestand zorgwekkend ;Aji>AÜ JUA-v. iiJJO (Van onze correspondent te Sydney) J|ET jaar 1951 is voor het Australische Gemenebest een belangrijk jubileum jaar. Want op de 1ste Januari bestaat de Australische natie 50 jaar en talrijke feestelijkheden in alle delen van het vijfde werelddeel zullen van deze jaar. dag getuigen. De geschiedenis van deze jonge democratie is natuurlijk ouder, want reeds op 20 Januari van het jaar 1788 dus 162 jaar geleden land de kapitein Arthur Philip aan de kust van wat thans de haven van Sydney is om de eerste kolonie in het nieuwe land te stichten. Doch de geschiedenis van Australië als onafhankelijke natie begon eerst 50 jaar geleden. HE historie van deze jonge democratie is er een van geleidelijke evolutie. Slechts éénmaal heeft op Australische bodem een miniatuur-revolutie plaats gehad, en wel de „Eureka Stockade", toen de gouddelvers van de stad Bal- larat in Victoria in opstand kwamen tegen het bewind, dat hen te zware lasten oplegde en de wapens opnamen tegen het wettelijk gezag. Doch afgezien van deze ene opstand is de evolutie van Australië zonder bloedvergieten verlopen. In zijn jonge geschiedenis heeft Australië natuurlijk alle phasen doorgemaakt die iedere jonge natie in wording door moet maken: splitsing en onderlinge afgunst, pogingen van de een of de ander te overheersen, met tot slot de overwin ning van het redelijk verstand, dat tot de federatie van de verschillende sta ten en tot de volkomen onafhankelijk heid van de verbonden natie leidde. De geschiedenis van het huidige Australië begon op die 20ste Januari 1763 toen kapitein Phillip op de plaats waar thans de city van Sydney is de eerste kolonie stichtte de kolonie, die eerst Nieuw Wales heette en later Nieuw Zuid Wales en waarvan de hoofdstad het huidige Sydney, eerst Albion gedoopt zou worden. Van Diemen's land ^ADAT Matthew Flinders de zuid- kust van „Nieuw Holland" in kaart had gebracht en had ontdekt, dat „Van Diemen's land" (het huidige Tasmanie) het enige eiland naast één enorm con tinent was, werd ook een kolonie op Tasmanie gesticht. Het was deze Mat thew Flinders, die de naam Australië uitdacht voor wat vroeger in het Oos ten Nieuw Zuid Wales en in het Wes ten Nieuw Holland werd genoemd, en die Abel Tasman eerde door Van Die men's land om te dopen in Tasmanie. Tasmanie werd een aparte kolonie in 1825, WestAustralie in 1829, Zuid Australië in 1834, Victoria in 1851 en Queensland in 1859. Kregen de kolonies Nieuw Zuid-Wales, Victoria, Tasmanie en Zuid-Australie het recht van zelfregering in 1855 en de status van Kroon Kolonie, Queens land moest op deze privileges wachten tot 1859 en het „achterlijke" West Australie zelfs tot 1890. De stichting van deze afzonderlijke kolonies werd natuurlijk door de „ouderen" met lede ogen aangezien. Vooral Nieuw Zuid Wales probeerde zijn eerst geboorterecht op alle wijzen aan de anderen op te dringen en ver zette zich hevig tegen de afscheiding van Victoria en Queensland, dat eens tot N.S.W. domein behoorde. West Australie, van de anderen gescheiden door de Grote Australische Woestijn, voelde zich helemaal in een hoek ge drukt en wilde aanvankelijk niets met de anderen te maken hebben uit vrees helemaal in de verdrukking te komen Als in Indonesië z° groot was de rivaliteit tussen de verschillende Kroon Kolonies, dat zü zelfs een verschillende spoorbreed te namen, hoofdzakelijk met het oog op „vreemde invasie". Ook al werden er in deze broederstrijd geen wapens gebruikt, men zou toch het Nieuw Zuid Wales uit die dagen met de oude Indonesische republiek kunnen verge lijken en West Australië met de Zuid- Molukken. De een wilde de alles en iedereen overheersende eenheidsstaat en de ander verzette zich uit alle macht tegen deze overheersing. J_JET streven tot samenwerking en respecteren van eikaars autonomie werd bekroond op 17 September 1900, toen H.M. Koningin Victoria van En geland op haar Kasteel Balmoral de verklaring tekende, welke Australië tot een geheel onafhankelijk Gemene best maakte. Op 1 Januari 1901 kon de toenmalige Gouverneur-Generaal van Australië de Graaf van Hopetoun, de nieuwe natie uitroepen. En op de 9e Mei van datzelfde jaar kon in de voorlopige federale hoofdstad Mel bourne het eerste parlement van de nieuwe natie geopend worden door wij len Koning George V, toen nog de Hertog van Cornwall en York. Het is in de 50 jaren van het bestaan van de Australische natie natuurlijk niet altijd koek en ei geweest tussen de federale regering, welke in 1927 op federaal gebied haar eigen hoofdstad Canberra kreeg, en de verschillende staten. Men heeft elkaar nog ver scheidene malen vliegen proberen af te vangen en er wordt nog wel eens gekibbeld over de autonome rechten der staten en de macht der federale regering. Doch in grote zaken heeft Australië in de 50 jaar van zijn be staan steeds eensgezind voor het oog van de wereld gestaan. Was 50 jaar geleden de eerste grond wet van de nieuwe natie goedgekeurd door het Engelse volk, alleen de Aus traliërs zelf kunnen in deze grondwet verandering brengen door middel van volksstemmingen. Dat de Australiërs echter met hun grondwet nogal tevre den zijn mag blijken uit het feit, dat van de 22 voorstellen tot grondwets herziening er slechts 4 door het volk onderschreven zijn. Grote feesten DE jubileumfeesten, die op 1 Januari in geheel Australië beginnen, belo ven heel wat. Optochten, tentoonstel lingen, concerten, opvoeringen, versie ringen en illuminaties zullen iedere stad en ieder dorp een feestelijk aan zien geven. Honderdduizend fietsers uit alle delen van het Gemenebest zul len een soort sterrit naar Canberra maken. Voor de eerste maal zullen schoolkinderen uit alle delen van het land deelnemen aan nationale zwem wedstrijden en athletiekwedstrjjden. De provinciestad Grafton in Nieuw Zuid Wales, beroemd om zijn met Ja- caranda beplante straten, zal een grots Jacaranda feest organiseren Orange, een andere provinciestad, heeft een kersenbloesemfeest. Tanunda, in het hart van het Zuid Australische land van de wijnrank, zal een groot wijn feest hebben in Queensland zullen 60.000 mensen deelnemen aan een groot bomen-plant-feest terwijl in Victoria een groene en gouden trein vier maanden door het land zal toeren. De West-Australische hoofdstad Perth zal grote muziekfeesten houden de beroemde haven van Sydney zal een sprookje zijn van lichten en licht jes met een drijvende schouwburg en concertzaal. Zo zal iedere stad en ieder dorp op eigen wijze het feest van het vijftigjarig bestaan van de geliefde natie herdenken. Uit andere delen van het Britse rijk zullen de minister-presidenten komen om hun gelukwensen aan te bieden athleten en zwemmers uit Nederland, Frankrijk, Engeland, Nieuw Zeeland en Canada zullen aan de sportfestijnen een internationaal tintje geven, terwijl ook de talrijke „nieuwe Australiërs" het hunne tot de feestelijkheden zullen bij dragen. Hamea-Gelei voor Uw handen Eiste Kees Broekman siarigeld? Op Nieuwjaarsdag zal de AVRO een van haar reporters een vliegtocht langs verschillende Westeuropese hoofdsteden laten maken. Daarbij zal hij autoriteiten en ook the man in the street interviewen, teneinde aldus ge lukwensen uit deze landen te verkrij gen. De gesprekken worden direct uit gezonden en niet eerst opgenomen. Fr staan bezoeken aan Parijs, Brussel. Amstei dam en Londen op het pro gramma. Omtrent het niet deelnemen van Kees Broekman aan het provinciaal kampioenschap van Zuid-Holland lan ge baan, dat Donderdag op de IJsclub Kralingen is gehouden, hebben wjj de volgende informaties vernomen. Broekman is naar Nederland terug gekeerd, toen hij een telegram kreeg, waarin hem werd medegedeeld, dat de reiskosten zouden worden vergoed. Het initiatief was uitgegaan van de IJsclub Wateringen/Kwintsheul, waar van vele bekenden van Kees Broek man uit het Westland lid zijn. Deze ijsclub had voor Woensdagmiddag on derlinge wedstrijden -uitgeschreven en zou verder op de volgende dag weder om een wedstrijd doen houden, hetgeen echter niet mogelijk was door het feit, dat het provinciaal kampioenschap van Zuid-Holland reeds was vastgesteld. Het bestuur van de IJsclub Waterin gen/Kwintsheul stelde zich Woensdag avond in verband met bovengeschetste feiten tegemoetkoming in de reiskos ten van Broekman werd gevraagd. Het bestuur van Kralingen achtte dit ver zoek redelijk en was bereid de helft van het reisbiljet te betalen. Op deze wijze kon de IJsclub Wateringen/ Kwintsheul tegemoet worden geko men men had van die zijde dan toch maar het initiatief genomen en aan de andere kant was het bestuur van Kralingen verheugd dat Kees Broek man op de Zuidhollandse kampioen schappen zou starten. Donderdagochtend omstreeks acht uur werd de voorzitter van de IJsclub Kraiingen, de heer L. J. Hoffmann, door de heer Chardon opgebeld, aldus vernemen wij van de zijde van de IJs club Kralingen, die mededeelde, dat Kees Broekman op Kralingen zou star ten tegen betaling van f 500. De heer Hoffmann wees deze voorwaarde af, waarop de heer Chardon mededeelde, dat Kees Broekman niet op het kam pioenschap van Zuid-Holland zou rij den. In een telefoongesprek met Kees Broekman vertelde de laatste ons, dat hem van de telefonische besprekingen tussen de heer Chardon en de heer Hoffmann van Donderdagmorgen niets bekend was. Hij heeft de gehele Don derdag op het ijs tussen Vlaardingen en Maasland geoefend met Boekesteyn en de laatste heeft ons verklaard, dat Kees te Zutphen in goede vorm aan de start zal verschijnen, waarbij het niet uitgesloten mag worden geacht, dat er records zullen worden verbe terd. Voor oetenperiode van enige maanden Twee squadrons van de Marinelucht vaartdienst, in totaal omvattende twin tig vliegtuigen en 175 man personeel, zullen in Januari naar Groot-Brittannie vertrekken voor een oefenperiode in het verband van de Britse marine. Het doel van deze detachering op grote schaal is in de eerste plaats het zo hoog moge lijk opvoeren van de integratie bjj het vliegkampschipwezen der Atlantische zeestrijdkrachten, zodat een nauwe samenwerking mogelijk zal zijn. Het betreft hier het uit acht Seafuries bestaande 860 squadron, dat in Noord- Ierland gestationneerd zal worden, en het uit twaalf Fireflies bestaande squa dron no. IV dat in Cornwall geplaatst wordt. Deze vertrekken op 17 Januari van het marinevliegkamp Valkenburg. De beide MLD-squadrons zullen eerst enkele maanden oefenen op de Britse vliegbases en daarna geplaatst worden op Britse vliegkampschepen, waarmee zij de zomeroefeningen zullen meema ken. Dertien passagiers van een autobus die een nachtelijke tocht maakte in Peru zijn in him slaap door giftige uitlaatgassen verstikt. Vijf van hen waren kinderen. Twaalf andere, reeds bedwelmde passagiers konden weer tot bewustzijn worden gebracht. Het schijnt, aldus wordt nader ge meld, dat de chauffeur, ofschoon hij gewaarschuwd werd dat er doden in de autobus waren, niet terstond heeft willen stoppen menend dat hij voor de gek werd gehouden daar het de dag van „onnozele kinderen" (28 Decem ber) was. Mr v. Heuven Goedhart nam afscheid als Eerste Kamerlid (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft Donderdag middag bij monde van haar voorzitter, prof. Kranenburg, afscheid genomen van het lid mr. dr. Van Heuven Goed hart, die sinds 22 October 1947 de P.v.d. A. in dit hoge staatscollege vertegen woordigd heeft. De heer Van Heuven Goedhart had aan de Kamer een brief geschreven, waarin hij mededeling doet van zijn benoeming tot hoge commissaris voor het vluchtelingenvraagstuk van de Ver enigde Naties en van zijn ontslagaan vrage als Kamerlid tegen 1 Januari '51. V". r nJiin' 6. Pirn, Pam en Pom amuseren zich kostelijk! „Hè, ik had niet gedacht, dat het zo heerlijk zou zijn aan zee", roept Pim. „Ja, ik vind het alleen jammer, dat Moeder niet mee kon gaan", zegt Pam. En dan herinnert Pom zich plot seling weer, dat hij Moeder beloofd heeft om dadelijk naar pension „Zeezicht" te gaan. „Jongens, we moeten eruit! We moeten eerst naar ons pension", «ml hij. „Kom, doe nou niet zo vervelei het is nog vroeg genoeg", klinkt stem van Pim. „Er komt juist zo'n jj, windje opzetten. Dan krijg je een je fele branding, jó". Ja, de frisse vim maakt mooie brekers, maar..., wajj ook de brief weg, die Pom op jj, strand heeft neergelegd. 97KW""y WMWW Friesland I U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een titer gal la uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te does stromen. Eist Cartiw's Leverpilletjes. (Van onze speciale verslaggever). Vele bezwaren bleek mej. B. Perne. de voorzitster van de Bond van On derwijzeressen by het Voorbereidend Onderwijs, te hebben tegen het ont werp van wet op het Kleuteronderwijs, welke gistermiddag tijdens de algeme ne vergadering van de Bond In hotel Victory te Alkmaar besproken werd. Op de eerste plaats achtte zjj de voor gestelde rijkssubsidie ad 40.per kind veel te laag, evenals het mini mum salaris, dat voor hoofdonderwij zeressen was vastgesteld op 1800. per jaar en voor onderwijzeressen op 1400.Mej. Perné merkte op, dat in het Ontwerp van Wet niet wordt gesproken over periodieke verhoging. Ook meende zij, dat de opleiding voor kleuteronderwijzeres op hetzelfde niveau geplaatst diende te worden als de opleiding voor onderwijzeres aan de lagere school, indien men aan bei de groepen dezelfde eisen wilde stel len (de duur was nu respectievelijk twee en vier jaar). Zij achtte het on verantwoord, dat de kleuters mochten worden toevertrouwd aan ongediplo meerde leidsters. Om dit te verande ren, zou evenwel een wijziging in de Grondwet aangebracht moeten wor den. Wat betreft de grootte van de klassen zei mej. Perné, dat het nieu we vastgestelde maximum van 48 kin deren per klas veel te hoog was. Geen onderwijzeres, aldus spreekster, zou in een dergelijke grote klas meer kun nen doen dan orde houden. Psycholo gische en paedagogische waarden kwamen hierbij niet tot hun recht. 34. Jimmy Brown was werkelijk een beetje beduusd door het lesje in boksen dat Pat Poot hem had gege ven en hij zag ook heel goed in, dat hij nog heel wat moest leren, voordat hij een kundig bokser zou zijn. Maar voor „bal gehakt" liet hij zich door nie mand uitschelden, zelfs niet door Pat Poot, die alles bij elkaar toch maar een verlopen sujet was. Tandenkner send van woede boog hij zich over de touwen en schreeuwde op een ruzie achtige toon tegen Pat Poot die juist van plan was het oefenlokaal te ver laten: Héé ongelikte rekel, kom 'r 's terug als je 't lef hebt, dan zal die bal gehakt van jou eens gehakt maken!" Toen meneer Goochem deze tartende woorden hoorde, zonk hij bijna door de grond van schrik. „Jimmy!" riep hij met een trillende stem, „zeg tegen Pat, dat je 't niet zo gemeend hebt". (81) Om verschillende redenen had het nooit mogelijk geschenen een huis te bouwen, hoezeer zij er ook naar ver langden. Maar, voor zij tijd hadden een werkelijk begin met het bouwen te maken, vroeg Grootvader, die hun plannen niet kende, hen om bij hem te komen wonen. Geen van beiden voelde het recht te hebben dit ver zoek te weigeren. Zij drong de droom van een eigen huis op de achtergrond Ze dacht dat ze hem altijd weer te voorschijn zou kunnen halen, wanneer de oude man hen niet meer nodig zou hebben. Nu wist zij, dat zij nooit Grootva ders huis kon verlaten; zij zag haar plicht scherp voor zich. Mark en zij moesten blijven waar zij waren en. evenals het haar plicht was geweest de Kenzie-traditie over te nemen, zo moest het nu haar taak zijn deze in stand te houden. Zij moest natuurlijk altijd hierbij Mark de toon laten aan geven, maar de werkelijke verant woordelijkheid lag bij haar - de Zon dagse diners die een familie-instelling waren geworden, het aanhouden van dezelfde kerkbank, de levendige inte resse in alles wat het gemeenschappe lijke welvaren betrof. Zij moest de fa miliebanden aanhouden, degenen, die ziek of in nood waren te hulp komen Neven en nichten, hoe ver verwijderd of hoe onaangenaam deze ook mocn- ten zijn, moesten weten, dat zij altijd welkom waren in het huis. Zij moest er voor zorgen, dat de plaats volkomen intact bleef, en zoals hij altijd was geweest, langer dan een van hen zich kon herinneren. Alle le den van de familie zouden dat zo wil len. ZoJfs Sophronia, die verachtelijk snoof over de verkwisting en overdaad voelde zich trots bij deze weelde, waar van glans ook haar bestraalde. Elaine kleurloos en passief als zij doorgaans was, fleurde altijd op als zij ki het oude huis kwam. Barry toonde een jongensachtige vreugde, die tegelijker tijd ontroerde en genoegdoening schonk. Allison legde haar gekunsteldheid ge deeltelijk af en werd gewoon en bijna zacht. Het meisje, dat gewoonlijk zo op standig en zo afzijdig was, hield van de boerderij en scheen er kracht en troost uit te putten. Omdat alle Kenzies een be zoek aan het oude goed in enig opzicht ten goede scheen te komen, was het haar taak het voor hen in stand t« houden. Dezelfde levenswijze moest blijven be staan appelstroop maken in de herfst, de slacht in de winter, de moestuin en kuikens in het 'voorjaar. Dezelfde bloe men moesten elk jaar op dezelfde plaat sen opkomen, en dezelfde groenten moes ten altijd in de tuin worden gevonden. Zij besefte duidelijk, dat zij op deze wijze de boerderij niet zou bezitten. Zij zou nooit het voorrecht hebben een stoei te verplaatsen, een gravure op te hangen een kamer anders in te richten. Daaren boven voor zover zij er zich toe kon brengen om zich in andermans leven te mengen, moest zij dit nu doen, daarbij lerend om verstandige besluiten te nemen, om raad te geven als die werd gevraagd en om een bron van kracht en troost te zijn, evenals grootvader dat was geweest. Voordat Allison wegging, moest zij pro beren met haar te praten. Allison had verdriet. Ez Dowlin kon wel zeggen dat echtscheiding helemaal niets betekende voor het meisje, dat zo hard was geworden in het wereldse leven. Maas Ez vergiste zich. Allison hield ont zaglijk veel van Harlan, en de moeilijk heden tussen hen maakten haar erg on gelukkig. Omdat zij beiden zulke opstan dige naturen bezaten, was het leven voor hen niet zo makkelijk als voor twee men sen, die een meer normale levensstan daard nastreefden. Al hield ze veel van Harlan, zij moest toegeven dat hij een vreemde aard had. grillig, exentriek en onstandvastig. Zij zelf begreep niet altijd wat hij schreef of waar hij het over had als hij sprak. Toch voelde zij onder dit alles een uitgesproken •n zuivere oprechtheid, die haar zeer aan trok. Wanneer hij schreef over personen, die voorbeelden waren van grote edel moedigheid en ziele-adel en zelf op laag bijdegrondse en kleinzielige wijze handel de, dan deed hij dit openlijk en zonder uitvluchten. Hij wendde nooit voor zo ie zijn als de mensen waarover hij schreef. Hoe weinig Beulah ook van deze dingen af wist, zij voelde dat zij hem niet moest vergelijken met mannen uit haar omge ving, als zij hem wilde beoordelen. Het was zeker dat hij geheel van hen verschil de. En dat was goed Allison zou zich nooit kunnen verenigen met de levensstandaard van een gewone man. Zij en Harlan wa ren twee aparte individuen, ieder zo onaf hankelijk en zo verschillend, dat het zeer moeilijk voor hen zou zijn om een ge meenschappelijke standaard te vinden. Het was niet te verwonderen dat zij moeilijkheden hadden ondervonden. Het huwelijk was gemakkelijker, geloofde Beulah, voor twet mensen, die niet de vergissing begingen te menen, dat zij hun eigen individualiteit konden behouden. In ieder geval, meende Beulah, dat zij met haar moest praten. Soms hielp het wan neer j'e iets uitpraatte. Zo naast Mark zittende, voelde Beulah een grote voldoening. Het had waarde om de familie bij elkaar te houden. Een kina van haar of Mark zou dat misschien niel hebben gedaan. Een kind was niet nood zakelijkerwijze een garantie voor de voortzetting van de familietraditie Beu lah Kenzie zelf kon dit doen en moe0' dit doen. (Wordt vervolgd) Aan de andere kant vroeg zij ook j. aandacht voor de goede zijden van het ontwerp. De regering wil steun ei leiding geven bij de opleiding van (t onderwijzeressen en stelt de aanw zigheid van een speelplaats bij ai school verplichtend. Bovendien s» men zich bij het bouwen van een kit» terschool moeten richten naar ft raadgevingen van een paedagogisch; een medische en een bouwkundige al viseur. De schooltuinen, die thans wijls meer op exercitieterreinen lijken, zullen aan de in de Wet stelde eisen moeten voldoen. Tal slotte wees de spreekster op het grol te belang van het kleuterondenviji| voor de volksgezondheid en zeide, indien het Ontwerp niet goedgekeunl zou worden, het mogelijk een mensen- leeftijd zou duren voor een nieuw Ontwerp van Wet ter sprake zou men. In de loop van de bijeenkorajl werd verder nog een voorstel van hel hoofdbestuur aanvaard om er bij dl bevoegde instanties op aan te dringt! de beperkende bepalingen op de boa» van kleuterscholen op te heffen. Na dat de vergadering, die bestond li onderwijzeressen van alle gezindten» uit alle delen van het land. nog m», G. Rus in de plaats van mej. C. 41 Looper als lid van het hoofdbesta! j had gekozen, werd deze belangwek' kende bijeenkomst beëindigd. ZATERDAG 30 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00-24.00 KR* 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgi sche kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuwi I 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Amusementsorkest. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zie- I ken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 I Gram.muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- I delingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zonn* f wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuw», 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Piano en orgel 14.20 Gram.muziek. 14.40 Amateursuitzending. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.50 Vocaal-ensemble. 16.10 Metropole-orkest. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 1700 Voor de jeugd. 18.00 Filmopname. 18.15 „Ne derland industrialiseert", klankbeeld. 18.25 Or gelconcert. 18.40 Regeringsuitzending: Zoek licht op de Westerse defensie". 19.00 Nieuwil 19.15 „Dit is leven"; Actualiteiten; Sport T 19.27 Promenade-orkest en solisten. 19.5! I Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuvft I 20.05 Radio-Schaakwedstrijd Noorwegen-Nedtf j land. 20.06 De gewone man zegt er 't van. 20.12 Gram.muziek. 20.15 „Lichtbaken" I 20.40 „Steek eens op, heren!" 21.00 Gevi- rieerd programma. 22.00 Populair concert. 22,? „Wij luiden de Zondag in!" 23.00 Nieu' 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25—24.001 Carnavalszitting. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 1«« VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00- 24.00 VARA. - 7.00 Nieuws. 7.13 Gram' I muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Zen dersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.10 Gram.muziek. 9.12 Gram.muziek. 10.00 Medi* sche causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arebiders in de Continu-bedrijven- 11.35 Fluit en piano. 12.00 Gram.mu(iek- 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 18.15 Promensde- orkest. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Voor dl jeugd. 14.30 Gram.muziek. 15.00 Boekbespre king. 15.15 Hawaiian-muziek. 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.00 Gram. muziek. 16.30 Sportpraatje. 16.45 Kamerorkest en solist. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuw** 18.15 Vara-varia. 18.20 Dansmuziek. 19-®® Artistieke staalkaart. 19.30 „Passepartout", c»«* serie. 19.40 „Het Oude Testament in de** tijd", causerie. 19.55 „Deze week", oauserie- 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Schaakwedstrijd Noorwegen—Nederland. 20.06 Actualiteiten- 20.15 Gevarieerd programma. 21.45 Socialis tisch commentaar. 22.00 Tirolermuziek. 22 25 „Onder de pannen", hoorspel. 22.45 Instto®eD' taal kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15-24®® Gram.muziek. DEZE WEEK^JJ-J— HET ACTUELE FAM/UEBLAD- CM. tlfAldt (Van onie parlementaire medew CR fa een tfld geweefa, dat Ned aan negen minister! genoeg Thans zijn er vijftien en zi) hebbe handen zo vol werk, dat er bov nog zes staatssecretarissen nodi om de bestuurstaak naar beboi hunnen vervullen. In 1950 zijn e enige tijd zeven staatssecretarissi weest, zodat het volledige reg, team uit 22 personen bestond... WÜ begonnen het jaar 1950 mi staatssecretarissen, één van Ec sche Zaken, één van Oorlog en Marine. Op 14 Februari kreeg oo tenlandse Zaken er één; een da deed zo'n functionaris bij Socis ken zijn intrede, op 15 Maart l derwijs, Kunsten en Wetenschap op 1 April weer één bij Sociale De staatssecretaris van Oorlo af enige tijd, nadat de minist Oorlog en Marine mr. W. F. Sch op 12 October zijn ontslag aan ningin had aangeboden. Hij is piet door een ander vervangen. I H. C. W. Moorman vervult sii de functie van staatssecretaris vi log en Marine. Het aftreden van minister Sci was het gevolg van de scherpe die tijdens de behandeling van groting voor 1950 in de Tweede van 13 tot 15 September op zijr werd geoefend. Men verweet h sluiteloosheid, wisselvalligheid voldoende doortastendheid. Hi Kamerlid Fels wilde het nog ei maanden aanzien.... Maar d heeft mr. Schokking wijselijk l Hij liet Oorlog en Marine over opvolger, die dan maar bewijzei dat hij het beter kan. Deze c werd benoemd op 16 October. I mr. H. L. s' Jacob, voormalig ris-generaal van Financiën. Hij was niet het enige nieuw het kabinet. Op 15 Mei trad d< ter van Justitie, mr. Th. R. J. om gezondheidsredenen af. Op volgde mr. A. A. M. Struyckei minister Van Maarseveen in sentijd het beheer over het i ment had waargenomen, hem Als om te bewijzen, dat zij h waard zijn, hebben de vijftii nisters en de zes staatsseert aan de beide Kamers der State raai een zo grote serie wetson voorgelegddat het parlement belast dreigde te worden. Er en eindeloze vergaderingen g en zelfs is op voorstel van i zitter van de Tweede Kam enigszins gewijzigde behandelt de Rijksbegroting ingevoerd, i meer overleg binnenskamers minder oratorisch talent OP reekgestoelte in de Ridder doelde te brengen. Niettemi men zich in de openbare bi aten, waarin een beslissing moest worden over de beste de schaarse inhoud van de niet onbetuigd gelaten! Stroom van ond« De regering gat de Kamer bespreking de wet op de pul telijke bedrijfsorganisatie, die |4 en 25 Januari in de Eerst behandeld moest worden en d aangenomen; een wetsontwer regent- en voogdijschap; een betreffende de huurverhogini over de ondernemingsraden, een ontwerp betreffende de b- staat van beleg ingediend en Kamer aanvaardde de wet op riële oorlogsschade. In de 1 Slagregeling zijn voor ver; groepen van personen vert aangebracht; de staat ging c in het Hoogovenbedrijf; het werp op de journalistieke ve delijkheid bracht beroering journalisten en is door een i nerzijds nog niet in besprek men; met spanning hebben t autobezitters de debatten ove zinebelasting gevolgd; de van de ink msten- en loonbe de wijziging van de omzetbe nog enkele andere belast vergden in de Tweede Kamt rige besprekingen; in behandi men wetsontwerpen betreffer rantie aan ambtenaren uit In over de schadeloosstelling vai der Tweede Kamer. Bovendie malen van gedachten gewii Indonesië en de Nederlandse Rondom JJEN van de grootste zorgen ring en Staten-Generaal is gelopen jaar geweest het klo ken van het staathuishoudb Is niet gelukt. Wel wees de voor 1951, die op de derde D

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6