Komt het Westen nog op tijd in de bewapeningswedloop? REBUS-PRIJSVRAAG 500.- aan prijzen HIER VOLGT No. VAN ONZE Er kunnen meer emigranten naar Zuid-Afrika Broekman kwam, zag en overwon Het nieuwe boek DE WERELD IS IN GROTE NOOD Europa onder Amerikaanse voogdij Uiterste waakzaamheid blijft geboden KERKELIJK NIEUWS Hoofdprijs: Een radiotoestel of heren- of damesrijwiel naar keuze Successen bi] het kam pioenschap schoonrijden Nederlanders zijn zeer welkom mÊÊtÊtmÊÊÊm' Weer een planter vermoord ZATERDAG 80 DECEMBER 1950 (Van eën bijzondere militaire medewerker) KERSTMIS 1950 ligt achter ons. De ironie van het noodlot of is het steeds weer de onvermijdelijke geschiedenis die zich herhaalt? heeft gewild, dat de grote en machtige Christus-idee, liefde en vrede in de mensenharten, op de meest wrede manier aan flarden werd gerukt. Op de ijskoude slagvelden van Korea dreunden de kanonnen; in de onder blanke sneeuw bedolven hoofdsteden van de wereld werden in het Kerstlicht koortsachtig de plannen besproken voor de versnelde bewapening van Europa en Amerika, terwijl de heer Wisjinsky kort vóór Kerstmis met zwaar beladen koffers glimlachend en ironisch afscheid nam van Lake Success, om in de heilstaat aan Stalin rapport te gaan uitbrengen over de door hem en Rood-China met zoveel succes toegepaste sabotage-tactiek in de Verenigde Naties. In Moskou geen Kerstfeest en geen kerstboom, maar duivelse vreugde over zóveel resultaat in de ontredderde wereld. der in te grijpen, teneinde zijn gezin voor ondergang te behoeden. Zo deed Amerika. Het jonge Amerika stelde het zoveel oudere Europa onder cura tele en legde de twistende kinderen zijn wil op, teneinde nog te redden, wat er te redden valt. Dat is het grote lichtpunt van 1950 geweest. Race tegen de tijd y^LS voogd over het militaire Europa zal Eisenhower de wedloop tegen de tijd moeten voeren. Het zijn geen geringe eisen, welke moeten worden vervuld. Te Brussel werd door de staf chefs als limiet voor 1951 aangenomen het op de been brengen van dertig di visies, welk aantal binnen enige jaren moet worden opgevoerd tot zestig. Voorzichtigheidshalve werd voor laatst genoemd aantal geen datum aangege ven; zonder twijfel dacht men aan het feit, dat het reeds een enorme presta tie zal blijken te zijn indien in 1951 dertig gevechtsklare divisies kunnen worden gevormd. Het leeuwendeel de zer gevechtseenheden zal door Frank rijk moeten worden geleverd, doch ook Nederland zal zich zonaer twijfel belangrijke offers moeten getroosten om aan de overeengekomen verplich tingen te voldoen. Laten wij ons aan het einde van dit jaar niet verdiepen in technische dé tails omtrent de grootte der te leveren contingenten te land, ter zee en in de lucht Het is bijzaak. Hoofdzaak is, dat Nederland zich, evenals de overige Europese landen, zal hebben te schik ken in de wet van de onvermijdelijke noodzaak. Die noodzaak dwingt tot een volledige erkenning der volgende eisen: Ie. Het aanvaarden van de Amerikaan se leiding. 2e. Het zich instellen op de besteding van de Marshall-hulp voor militaire doeleinden. 3e. Het opvoeren der productie, dus harder werken en sterkere inspanning op economisch gebied. 4e. Versobering van de levensstan daard. 5e. Het zonder morren brengen van persoonlijke offers voor de militaire dienstplicht en het aanvaarden van militaire maatregelen, hoezeer deze wellicht het vrijheidsgevoel van de gemiddelde Nederlander aantasten. Het laten vallen van één eis maakt de overige waardeloos. Wij, Nederlan ders, zullen bij het begin van 1951 con sequent moeten erkennen, dat de we reld op de krater van een vulkaan danst Passief blijven betekent het onthouden van daadwerkelijke steun aan de nationale, de Europese en de wereldzaak. Er is geen keuze meer voor de Nederlander, nóch voor welke niet-communistische wereldburger ook. Ongelijke wapens JN Europa zullen in 1951 dertig divi sies geformeerd worden. De nood van ons werelddeel spreekt afdoende uit deze simpele cijfers. In Oost-Euro- F)AT was, in het kort, de realistische Kerstmis 1950. Heeft het nog nut en zin, op de drempel van 1951, de bittere ernst van de wereldsituatie breedvoe rig uiteen te zetten? De feiten liggen er, voor iedereen te constateren, en er is geen enkele reden deze te verkleinen, af te zwakken of te ridiculiseren. De wereld is helaas in het afgelopen jaar geheel onderworpen aan de groep van het communisme Stalin en Stalin alleen heeft zijn wil opgelegd aan de in nood en span ning verkerende wereld. Onbegrijpelijkerwijze wordt nog al te veel de mening gehoord, dat het zo'n vaart niet zal lopen, dat de Russische legers niet in beweging zullen komen naar het oude Europa, doch de aan dacht gespannen wordt gehouden op het Verre Oosten Deze opiumdrank is voor velen de dooddoener om het teven verder te leven zoals het in het afge lopen jaar geleefd werd, dus zonder zorgen voor het dreigende gevaar. Vooi hen, die aldus redeneren, zal pas het ontwaken beginnen als de Russische bajonet tot vlak onder de neus is ge plant. Doch zelfs als de Russische legers, geholpen door hun Europese satellie ten, die openlijk verklaren bereid te zijn land en volk te verraden voor hun Moskouse liefde, er niet in zullen slagen het Westen, hetzij militair, dan wel economisch onder de voet te lopen, dan nog staat het signaal op alarm. Het kan niet genoeg worden her haald, dat de internationale toestand een catastrofe nabij is. De wereld is door de communistische tactiek van destructie en obstructie in korte tijd geworden tot een geweldige wapen smidse; economische problemen moe ten wijken voor militaire vraagstuk ken; de opkomende welvaart wordt verstikt onder de noodzakelijk gewor den defensiemaatrc gelen; de levens vreugde wordt verduisterd door de zorgen voor een dreigende wereldoor log, terwijl de absolute wetenschap bestaat, dat de race naar het militaire evenwicht voor het Westen op zijn gunstigst kan ontaarden in een toe stand in welke de gehele wereld in wan rouwen en op de rand van een vulkaan tot de tanden toe gewapend zal zijn. Amerikaanse voogdij yO WAS de toestand met Kerstmis 1950 en zo zal deze gedurende 1951 blijven. Een bewapeningswedloop in ijl empo. En wat Europa in zijn ver deeldheid niet vermocht te bereiken, namelijk overeenstemming op het ge bied der r.i'itaire maatregelen, wordt thans onverbiddelijk door Amerika opgelegd. Met kracht en zonder pardon. Het schijnbaar uitgeleefde en onderling kibbelende Europa krijgt onder voogdij van Washington de laatste kans zijn beschaving en cul.uur veilig te stellen tegen de monstrueuse krachten, welke uit het Oosten de fundamenten onzer samenleving aanvreten en reeds be denkelijk ondermijnden. Reeds eerder hebben wij opgemerkt, dat Europa op pijnlijke wijze uit de slaap der zorgeloosheid was gerukt Korea was een signaal en Truman gaf thans een nog sterkere injectie. Merk waardigerwijze ondergaat de patiënt, het zieke Europa, deze therapie eens klaps zonder protest Terwijl kortge leden het weerbars'ige Europa let wel zonder troepen en zonder materi aal onder aanvoering van Frankrijk nog ernstige aanstalten maakte zich tegen de Amerikaanse druk te verzet ten, blijkt thans door de recente be sprekingen te Londen en te Brussel alle verzet te zijn geweken, althans te zijn gesmoord door de ernst van de situatie. Atlantisch leger Het Franse denkbeeld van een Eu ropees leger is definitief van de baan Het geharrewar over de Duitse con tingenten is verstomd, al zal Bonn ter zake binnenskamers nog een hartig woordje meespreken. De geest van Truman, die het aan durfde voor het democra ische Ame rika de vrijwel dictatoriale noodtoe stand af te kondigen, zweefde verder dan eigen land. Zij plantte zich ovei de A'lantische Oceaan voort tot m Eu ropa. dat door onderlinge meningsver schillen aan de rand van het militaire failliet was komen te staan. De be noeming van Eisenhower tot bevelheb ber van he' Atlantische leger sluit elke twijfel uit over de vraag, welke koers verder zal worden gevaren Deze koers zal Amerikaans zijn. Europa werd voor de keuze gesteld: Onder voogdij staan of ten onder gaan. Hoe pijnlijk en bitter de keus ook was, Europa heeft de vers andigste partij gekozen. Als kinderen in een verdeeld huis zoals te Straatsburg, aan het twisten zijn, dan dient de Va- pa en in Rusland zijn de ogen der sol daten van meer dan honderd Russische divisies naar het Westen gericht. De gevechtsonderdelen hebben hun win terkwartieren betrokken, doch zulle: niet slapen als Stalin de alarmklok gaat luiden. Indien met gezamenlijke krachtsin spanning het werkdoel voor 1951 wordt bereikt, zal in 1952 de wedloop tegen de tijd moeten worden voortge zet, teneinde het resultaat van het ko mende jaar te verdubbelen. Wat zal Korea brengen? QNDANKS alle optimistische Ameri kaanse voorspellingen, blijven wij van mening, dat de Amerikaanse en de Europese rollen in het Verre Oos ten zijn uitgespeeld. De Verenigde Na ties zullen, althans naar onze mening, op de duur niet bestand blijken tegen de gecombineerde stormlopen van het RussischChinese blok in Korea. En daarmede zal een nieuwe fase intre den in de strijd om de wereldhegemo nie. Dat wil zeggen: verplaatsing van de pressie naar het Westen. Sys ema- tisch en welbewust. Koelberekend en mogelijk gemaakt door de apathie van Europa en de democratie, welke nog steeds niet schijnt te beseffen, dat te genover kracht en macht niet met re soluties, doch met aantoonbare mach ten dient te worden opgetreden. Is het teveel gezegd, indien wij spre ken van een wereld die geestelijk en materieel in nood is? En indien wij aansporen tot de grootst mogelijke in spanning op allerlei gebied in ons, in velerlei opzicht nog zo gezegende va derland? Elk offer is de prijs waard onze kinderen door uiterste krachtsin spanning bewaard te weten voor de tyrannie, welke Europa als een drei gend zwaard boven het hoofd hangt. Er is slechts één keus in 1951. De hand aan de ploeg, de greep aan het zwaard, zonder paniek rustig voor waarts zien. Dat is het parool voor de uitgang van 1950 en de ingang door de poort van het jaar, dat komen gaat. Ned. Hervormde Kerk: Beroepen te Muiden D. J. v. d. Graaf te Leerbroek. Aangenomen naar Hou ten W. L. Mulder te Maartensdijk. Be dankt voor Ernst H. A. van Slooten te Wierden. Beroepbaarstelling: dr. P J. Roskam-Abbing te Utrecht, predikant in algemene dienst, stelt zich beroep baar, in verband met de beëindiging van zijn arbeid als directeur van „De Rank" (opleiding tot kerkelijk-sociaal werkster). Zijn adres is Ramstraat 45, Utrecht. Geref. Kerken: Beroepen te Palembang (Sumatra) A. G. Luiks te Rotterdam-Kralingen. Geref. Gemeenten: Aangenomen naar Sioux Cen'er (U. S.A.) C. Hegeman te Paterson EERVOL ONTSLAG PARTICULIER SECRETARIS VAN PRINS BERNHARD Bij Kon. Besluit is aan mr. J. Tho massen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als particulier secretaris van Z K.H de Prins der Nederlanden Met ingang van dezelfde datum is mr Thomassen benoemd tot honorair ad viseur van Zijne Koninklijke Hoog heid. De Britse plv. commissaris, bri gade-generaal Hume, heeft de premier van Sleeswijk-Holstein, Bartram, schriftelijk bevolen, de „bezetters" van Helgoland terug te doen halen. Vond u die eerste rebus nu zo moeilijk? Neen, dat viel best mee! Maar we zijn er nog niet. En bovendien, we geven de prijzen niet zonder meer cadeau. Daar moet voor „gewerkt" worden. Zo kunt u vandaag uw hersenen instellen op no. 2 van onze prijs vraag, Wat denkt u hiervan? s è=i 1+.' I Gevonden? Accoord! Zet de slagzin er maar weer onder. Nu de rebus even uitknippen en voorts bewaren. Wij delen u wel mede, wanneer de inzending moet geschieden. Een prettige Oudejaarsavond! Tot Dinsdag a.s., dan rebussen we het nieuwe jaar weer in. LET DUS GOED OP DE EERSTE KRANT VAN 1951. Te Hoofddorp is onder grote belang stelling het provinciaal kampioenschap van Noord-Holland schoonrijden ver reden, dat voor verschillend-: Noord hollanders uoven het IJ successen op leverde. Dames: 1. Mevr. BrinkmeyerKoele- mey (Beets) kampioen; 2. mev,\ Rom melaarTimmeiman (Hengelo) 3. me® Molenaar CKoofddorii>. Heren: 1. Visser Scragen kampioen; 2. Wesselo (Bussum;; 3. Goedhart (Zaandijk) Paren: 1. mevr. Brinkmeyer—Koele mey en Haselbach (Gouda); 2 mej. Molenaar en Wesselo; 3. mevr. Romme laarTimmerman en Blaauboer (Mid- denmeer) Junioren dames: 1. mej. Boentje (Hoofddorp)2. mevr. Duinker-Schoo (Aerdenhout)3. mej. De Ruiter (Beemster) Junioren heren; Haselbach (Gouda); 2. Van der Woude (Zaandijk)3. Os kam (Hoofddorp). Junioren paren: 1. mej. Boentje en Van der Bam (Hoofddorp); 2. mevr. Waal-Hartog (Beemster) en Waal (Beemster); 3. mej. Ruiter en Köhme. (Van onze Haagse redacteur) Na aankomst in Den Haag heeft de Zuidafrikaanse minister van Binnen landse Zaken, dr. T. E. Dönges, Vrij dagmiddag een verklaring afgelegd, waarin hij, evenals hij dat op doorreis te Brussel gedaan heeft, mededeelde dat Zuid-Afrika in de eerstkomende 3 tot 5 jaar 25000 emigranten kan op nemen. Deze vergroting van het aantai emigranten is een gevolg van het feit, dat Zuid-Afrika zich dit jaar finan cieel en economisch kon stabiliseren. De uitvoer overtreft de invoer en het aantal buitenlandse kapitaalsinveste ringen is snel stijgende. Het zijn in d? eerste plaats technici, die men in Zuid- Afrika kan opnemen. Voor ongeschool de arbeidskrachten is er beslist geen plaats, zo vertelde ons minister Dön ges. De wedstrijden te Bergen (Vervolg van pag 1) En dan was er nog een negentien- 'ienjarige jongeling uit Warmenhui- zen. Zijn naam had in verschillende plaatsen in Noord-Holland reeds een goede klank. In Bergen heeft hij be wezen, dat hij veel in zijn mars heeft. Deze Rozendaal dient echter te be denken dat hij slechts tot topprestaties kan komen als hij alles voor zijn sport over heeft. Er is een man die hem daarover alles kan vertellen. Die man is Jan Langedijk. Toeschouwers gehandicapt (_JOEWEL de wedstrijden vlot werden afgewerkt, zullen verschillende toe- rc p-'cif prt al tevreder T c JAN LANGEDIJK oude houwdegen... de ijsbaan hebben verlaten. De organi satoren treft echter geen .blaam. Het was een onwillige geluidsinstallatie, die het onmogelijk maakte, snel en duidelijk de tijden te publiceren, zo dat slecht de insiders de stand konden weten. Natuurlijk heeft men kunnen zien dat de taaie Ekelschot met forse slag Jan Langedijk op de 1500 meter uitstekend partij gaf, natuurlijk was het spoedig duidelijk dat Kees Broek man als eerste in het algemeen klasse ment zou eindigen, maar er waren ruim veertig deelnemers en van die mindere goden kwam men te weinig aan de weet om de wedstrijd geheel te kunnen volgen. Zand erover. JUSSEN de wedstrijden door hebben wij even met Broekman staan praten. Via enkele minder belangrijke onder werpen als de toestand van het ijs, «ijn verblijf in Noorwegen kwam het ge sprek natuurlijk op de delicate kwestie van het startgeld. „Ik praat daar maar liever niet over" zei Kees en zijn jon gensachtige lach gleed bij deze woor den van zijn lippen. Een official van de K.N.S.B. ver trouwde ons toe dat het startgeld wel ■was gevraagd Niet echter door Broek man, hoewel hij er naar alle waar schijnlijkheid wel van heeft geweten Deze official meende echter, dat een andere rijder het plannetje had ontwor pen en uitgevoerd. Hiermede wilde onze zegsman Kees Broekman niet „schoon" praten, maar het was hem te erg >m hem alle schuld in de schoenen te schuiven. i Wi lËllfftlilill ln pijlsnelle vaart schiet Nederlands snelste schaatsenrijder Kees Broek man door de bocht op weg naar zijn zege op de 500 m. tijdens de Vrijdag te Bergen gehouden provinciale kampioenschappen van Noord-Holland, welke hij practisch zonder strijd op zijn naam bracht. Chardon op de tweede plaats pOOR een snelle tijd op de 5000 m. bereikte Chardon, die met Kees Broekman uit Noorwegen is ge komen. nog de tweede plaats in het algemeen klassement vóór Jan Langedijk. Marius Strijbis, nog immer werelduurrecordhouder, maakte even eens op deze afstand veel goed. De man uit Oudkarspel is nu eenmaai geen sprinter en begint pas mee te tel len bij de langere afstanden. De belang rijkste uitslagen zijn: 500 meter: 1. Kees Broekman, De Lier, 49.7; 2. Tinus Rozendaal, War- menhuizen, 50.4; 3. Jan Langedijk, Stompetoren, 50.6; 4. Ekelschot, A'dam, 51; 5. J. Breed, A'dam, 51.6. 1500 meter: 1. Broekman, 2.36,8; 2. Chardon, De Lier, 2.44,9; 3. Jan Lan gedijk, 2.49,9; 4. Ekelschot, 2.52,3; 5. T Rozendaal, 2.52,3. 5000 meter: 1. Broekman, 9.24,1; 2. Chardon, 10.08,1; 3. M. Strijbis, Oud karspel, 10.23,4; 4. Langedijk, 10.30,1. 5 J. Breed, 10.36,4. Algemeen klassement: I. Broekman. 158.377; 2. Chardon, 168.977; 3. Lange dijk, 170.243; 4. Ekelschot, 173.703; Strijbis, 174.307. Op de lijst van landen, van waaruit Zuid-Afrika arbeidskrachten graag wil aantrekken, staat Nederland naast En geland bovenaan. De emigratie van Nederlanders naar de Unie van Zuid-Afrika neemt in tussen reeds toe. Bedroeg het aantal Nederlandse emigranten naar Zuid- Afrika in het vorig jaar 110 per maand, in de eerste acht maanden van dit jaar bedraagt het aantal Nederlandse emigranten per maand 223. In het vorig jaar emigreerden in totaal 1320 Nederlanders naar de Unie van Zuid- Afrika. In de eerste acht maanden van dit jaar vertrokken er 1789. De heer M. M. Jansen, employé van de koffieonderneming „Socmber Djam- be" is in het Djemberse in zijn woning op de onderneming overvallen en ver moord. De heer Jansen, die in zijn voorkamer zat te schrijven werd van achteren door een onbekend aantal ke rels aangevallen en met een slagwapen om het leven gebracht. Het slachtoffer is 24 jaar. U. G. Dorhout: „Lichtendekimme", Uitg. West-Friesland, Hoorn. Weinig Nederlandese schrijvers heb ben gebruik gemaakt van de grote mo gelijkheden, die West-Friesland biedt, als toneel voor een streekroman. Mis schien heeft men zich in die mogelijk heden nimmer verdiept. Het is daarom verheugend een boek ter hand te kun nen nemen, waarin een uitnemend ken ner van de Westfriese volksaard, over de stoere bewoners van het land rond om Hoorn, vertelt. „Lichtende kimme" opcrii in het esl-e riesiauu van at jaren rond de eeuwwisseling. Op mees terlijke wijze tekent Dorhout de streek- bewoners; de trotse, degelijke eigenaars van de grote hofsteden, de frisse, fiere vrouwen en verder de tientallen figu ranten in het streekleven; een dokter, een marskramer, een caféhouder, een veekoper enz.; mensen, machtig in hun haat, groots in hun liefde, maar angstig- klein in zichzelf. De intrige van de roman is niet nieuw. De zoon van een machtige boer vat liefde op voor de dochter van zijns vaders vijand. Natuurlijk is deze lief de, om de reeds oude vete, verboden. De climax wordt gevormd door de ver zoening van de vader met 't jonge paar. Deze verzoening is evenwel de aanlei ding tot een algehele ommekeer in het leven van de vader. Hoewel het verhaal daardoor minder sterk eindigt, opent het wijdere aspecten dan alleen de omme keer op de ho.ve. Het gehele boek is doordrenkt van de geur van het Westfriese land. In elke zin ligt de sfeer van deze streek beslo ten, zeer fijn aangevoeld en weergege ven. De natuur van dit „land rondom Hoorn" weet Dorhout treffend te schil deren. Zij, die dit land beminnen zul len er veel van hun eigen liefde tot deze streek in terugvinden. Degenen, die West-Friesland niet kennen, zal „Lichtende kimme" een wegwijzer zijp naar het beleven van de schoonheid van het Westfriese land.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 17