BALANS OPRUIMING GERARD WORM'S betere Bedril Drie generaties dienden de pharmacie fSecSificaaie B. W. G. UENESCH c.v. BALANS-OPRUIMING Enorme k „Hofge Wat verwacht u van 1951? AGENDA Streep onder 110 jaar apoiheek-Schouien De heer B. H. J. Schouten draagt zijn apotheek „De Bever" over Hoe het vroeger was 0 58 Pit meet lijn 1.58 Meer betrouwbaar ijs Adj. van Uden neemt afscheid van Rijkspolitie Partij van de Arbeid kwam feestelijk bijeen DINSDAG 2 JANUARI MODEMAGAZIJNEN Stam stoomt Jaaroverzicht Nutsspaarbank De heer Stoelinga ont ving een koninklijke onderscheiding Leger des Heils deed van zich spreken De beste kaas Gesprekken met gewone mensen" Mengsel van hoop en vrees J Wij hebben geen zonder chaul Garage»C ZATERDAG 30 DECEMBER 1950 W/IJ moeten te- ruggaan naar 15 April 1840 om Sn de vergeelde notulen van de plaatselijke „Com missie voor Ge neeskundig On derzoek en Toe- voorzigt" voor de eerste maal de naam Schouten tegen te komen. Op genoemde da tum plaatsten de president van de commissie, L. Wes tendorp en secre taris W. Schut hun handtekening op het diploma van pj(, apotheek aan 't T. Schouten Cz., Verdronken oord lie op 15 Mei 1833 op 21-jarige leeftijd voor de Pro vinciale Commissie te Haarlem was verschenen en daar waardig was be vonden om de „artsenijmengkunst" uit te oefenen. Op de vergadering van de plaatselijke medici en apothekers van 19 Augustus 1840 werd medegedeeld, dat de apotheker J. Schouten zich nog niet gevestigd had en ook uit de notulen van 16 September blijkt, dat hij nog verstek liet gaan. Eerst op 30 Septem ber volgt de bekendmaking, dat met de komst van de Apotheek-Schouten het aantal pharmaceuten in Alkmaar met één was uitgebreid. Zes en negentig jaar bleef de apo theek aan het Verdronkenoord geves tigd in het perceel, waar thans df ijs- salon „Trio" is gehuisvest. Reeds spoe dig was zij een sieraad onder de twaalf apotheken, welke bet toen nog kleine Alkmaar rijk was en bewees- zij niet tegenstaande het grote aantal collegae haar bestaansrecht. Op 26 Juni 1889 overleed de heer J. Schouten, doch de apotheek werd voortgezet door zijn zoon, die zich als hulp-apotheker, voor zag van een provisor. Op 15 September 1906 nam de heer B. H. J. Schouten de apotheek van zijn vader over. Alkmaar groeide en het aantal apotheken slonk tot zes (thans vijf), zodat zich steeds meer het gebrek aan ruimte deed voe len. Op 1 Oct. 1936 werd dé apotheek dan ook verplaatst naar de Emmastraat alwaar de heer Schouten de beschik king kreeg over een veel grotere werk ruimte en een ultra modern interieur deed bouwen, waarin hij aan de steeds stijgende vraag naar medicijnen kon voldoen. De vlag uit IN de September-maand van het eerste oorlogsjaar werd in intieme kring het honderdjarig bestaan van de apotheek herdacht. Daar de stichtingsdatum tus sen de 16e en de 30e September ligt, nam de heer Schouten het zekere voor het onzekere en hing veertien dagen de vlag uit. Of de Duitsers dit vlagvertoon zonden toestaan, werd niet gevraagd. In 1948 deed de heer P. J. Meurs zijn intrede in de apotheek, doch het duur de nog twee jaren alvorens de heer Schouten, vergrijsd in het vak, maar vi taal als geen ander op zijn leeftijd, de belangrijke stap kon nemen, de witte jas voorgoed in de kast te hangen en de vijzel over te dragen aan zijn jangere collega. Schokkende gebeurtenissen hebben zich in de 110 jaar in de apotheken aan het Verdronkenoord en de Emmastraat niet voorgedaan, al valt een vergelij king tussen de tóestanden in de vorige eeuw en die van thans niet te trekken. Wie op een zonnige zomer-Zondag zo rond 1906 over de Platte Stenenbrug, de Kraanbuurt en het Verdronkenoord wandelde, kwam niet alleen onder de bekoring van de rust, welke onze goede AtS het nieuwe jaar wordt ingeluid, zal dit tevens het einde betekenen van de ruim honderdjarige praktijk van een apothekersgeslacht, dat in drie gene raties de pharmacie in Alkmaar op eminente wijze heeft behartigd. Op 1 Januari zal de laatste in onze stad praktiserende telg van deze familie, de heer B. H. J. Schouten, een streep zetten onder zjjn apothekersloopbaan en de apotheek „De Bever" aan de Emmastraat overdragen aan de jongere handen van de heer J. Meurs. Met het afscheid van de heer Schouten wordt een periode van honderd en tien jaar dienstbaarheid aan de volksgezondheid afgesloten, welke achtereenvolgens door de grootvader, de vader en de heer Schouten zelf naar beste en zeker niet geringe krachten is vervuld. stad toen kende, doch ontwaarde tevens voor de aldaar gevestigde apotheken witte figuren, die rustig op een stoel voor het huis gezeten de mogelijke komst van patiënten afwachtten. Duur de het wachten te lang en kwam de conversatie tussen de verschillende apothekers op dood spoor, dan werden de hengels uit huis gehaald en trachtte men in het Verdronkenoord een visje te verschalken. Meldde zich een patiënt met een recept, och dan lette de col lega wel even op het dobbertje. Deze permanente Zondagsdienst was de apothekers reeds lang een doorn in het oog. Het aantal spoedgevallen was gering en voor het overige bleek men van de 's Zondags geopende apotheken een dankbaar gebruik te maken om vóór kerktijd nog snel even een dub beltje eau de cologne en vóór de maal tijd een paar centen perenrood te ko pen. Ook de nachtdiensten waren niet ver deeld, zodat de apotheker van 1 Januari 0.00 uur tot 31 December middernacht in functie was. Zijn assstent had het niet veel beter. Eenmaal per week ge noot hij drie vrije avonduren, doch ver der deelde hij het lot van zijn patroon, die meestal tevens zijn hospes was. Vuzbith MET zichtbare voldoening kan de heer Schouten nog het verhaal ver tellen, hoe in vroeger jaren zijn vriend, die hier een schoenhandel dreef, bij hem. kwam met het plan om een mid del in de handel te brengen, dat hei publiek zou genezen van transpi rerende voeten en de schoenhandela ren zou verlossen van een minder aan genaam geurtje bij het passen. De heer Schouten voelde wel voor het voor stel en zou een afdoend geneesmiddel samenstellen. Op zijn vraag of hij al en naam voor het middel had. ant woordde de vriend bevestigend. Het nieuwe medicijn zou in de handel ko men onder de titel „Vuzbith", een vondst van de schoenhandelaar, welke zoveel betekende als „Van uw zweet voeten ben ik 't heertje". Dat het plan niet werd doorgezt, doet niets af aan de originele titelatuur. Talrijke functies gUITEN zijn apotheek heeft de heer B. H. J. Schouten vooral zijn hart ver pand aan de afdeling Alkmaar van 't Maatschappij Ziekenfonds, waarvan nij op 14 Maart 1914 de mede-oprichter was en tot 1941 de ijverige secretaris penningmeester bleef. Na de bevrij ding keerde hij terug in het bestuur, doch droeg na een maand zijn functie In onze Opruimingskrant stond geannonceerd: Dameskousen geplatteerde zijde Gistermiddag heeft de politie de keuring van het ijs in de vaarten en grachten voortgezet. Betrouwbaar werden verklaard de wateren langs de v. Houtenkade voor wat betreft het gedeelte van de Rochdalebrug tot de K. v. 't Veerstraat en het gedeelte ComanstraatHeilooërdijk; het watei langs de Graaf Jankade geheel en de Troelstrakade voor wat betreft het gedeelte PiersonstraatGraaf Jankade. Behalve de in ons nummer van gis teren goedgekeurde wateren is het overige ijs onbetrouwbaar en dient dus niet betreden te worden. aan anderen over. Zijn verdiensten voor het Ziekenfonds zijn zeer groot geweest en met genoegen denkt de heer Schouten terug aan de tijd, toen particulier initiatief „iets groots ver richtte", Bij zijn zilveren jubileum als secretaris-penningmeester behaagde 't H. M. de Koningin de heer Schouten te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Behalve bestuurlid van het Fonds, is de thans scheidende apotheker se cretaris geweest van de VW, be stuurslid van de Alkmaarse IJsclub, penningmeester van de Sociëteit en mede-oprichter van de Oranje-vereni ging. Voorts was hij als 14-jarlge jongen een van de eerste leden van Alcmaria Victrix, welke vereniging hij in de tijd, dat Alcmaria in de eerste klasse van de Noordhollandse Voet balbond uitkwam, als linksback in net eerste elftal diende. Hij speelde met andere bekende Alcmarianen als Boel mans ter Spil, v. d. Berg, Kueter e.a. Zo heeft de heer Schouten ln een ar beidzaam leven naast zijn drukke werk kring nog tijd gevonden om op ver schillend gebied op leidinggevende plaatsen deel te nemen aan het open bare leven. Nu hij de apotheek aan des kundige handen overdraagt en ook de bestuursfuncties door anderen worden vervuld, zij deze verdienstelijke Alk maarder van harte dank gebracht en een lange, rustige levensavond toege wenst. Adjudant van Uden van de Rijkspoli tie heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen. Tijdens een bijeenkomst m „De oude herberg" te Heiloo sprak de kapitein der Rijkspolitie, mr. Van der Steur de scheidende adjudant harte lijk toe. Omdat Adjudant van Uden steeds op zeer bekwame wijze zijn plicht heeft vervuld en steeds de juis te toon wist te treffen voor het con tact tussen de staf en de groepscom- mtndanten die in feite de ruggegraat van het corps vormen, valt dit afscheid velen zwaar, De adjudanten Van Breu- kelen en Dieckman van Bergen dank ten namens de groepscommandanten voor de goede samenwerking. Na een toespraak door wachtmees ter le klas, Doorenspleet richtte Ie vertrekkende adjudant een woord tot alle aanwezigen. Hij dankte voor het hem geschonken cadeau, een vulpen. Adjudant van Uden is nog niet van plan van een „oude dag" te gaan ge nieten. Hij zal binnenkort een coördi nerende taak bij de reserve Rijkspoli tie krijgen. (Ontleend aan onze Idvertentie-nibriek) ZATERDAG Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Odette churchill (geprolongeerd, 14 jaar); Har monie Th< iter, 7 en 9.30 uur: Bagdad (14 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Road tot Zanzibar (alle leeftijden) Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De Sint in Londen (18 jaar). ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30 en 7 uur. MAANDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. DINSDAG Bex Theater, 2.30 en 8 uur: Odette Churchill (geprolongeerd, 14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Bagdad (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Road to Zanzibar (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 uur: De Saint in Londen (18 jaar). De afdeling Alkmaar van de Partij van de Arbeid en de Protestants Chris telijke Werkgemeenschap van deze Partij hadden gisteravond een jaarwis selingsbijeenkomst georganiseerd in het vergaderzaaltje van hotel „Vic tory", dat ter gelegenheid van kerst mis feestelijk versierd was. Na een woord van welkom door de voorzitter van de P.C.W.G. declameerde de heer K. Bos enige verzen in het teken van Kerstmis en Nieuwjaar en de heer K. Piepenbroek gaf een andante van Bach ten beste voor viool en piano, waarbij mej. Marwitz hem op het klavier be geleidde. De heer K. Kirpenstein sprak ver volgens een woord over het onder werp: „Kerstfeest als Vredefeest in een dreigende wereld". In deze meditatie over het kerstfeest herdacht spreker zijn kerstviering uit het laatste oor logsjaar en wees er op hoe op de meest sobere wijze het mooiste kerstfeest soms gevierd wordt. Vaak dreigt het kerstfeest een midwinterfeest te wor den, aldus spr. Ontdaan van alle franje voelt men echter pas de diepe zinvolle betekenis van dit mooie feest. Hij be sloot met het voorlezen van een ge dichtje. De heer J. Willems, dirigent van het koor „De Stem des Volks", welk koor de avond opluisterde met verschillende liederen, gaf enige solo- nummers ten beste. De voorzitter van de partijafdeling, de heer G. W. de Jong, wierp een blik terug in het afge lopen jaar en sprak over de toekomst. De heer K. Piepenbroek speelde tot slot een adagio van een sonatine van Schubert, waarna het koor met als pianiste mevr. C. Moree—Doll uit Bergen deze prettige avond besloot. ALKMAAR: Houttil 54-70, Langestraat 40 DEN HELDERKeizerstraat 60 De bijna een halve eeuw oude firma Stam, meer bekend onder zijn motto „Stam stoomt", opende gisteren te Alk maar en Bergen een filiaal. Stam stoomt", die zich gespecialiseerd heeft op het chemisch reinigen, stomen en verven bezit thans door geheel Noord-Holland boven-het-IJ niet min der dan 32 filialen, winkels en depots. Het Alkmaarse filiaal is gevestigd op de Laat nr. 102, dat te Bergen op de Ka- rel de Grotelaan 20. Sedert 1940 is dit bedrijf, dat een van de oudste op dit terrein in Noord-Hol land is, eigendom geworden van de heer J. B. Post een bekende Hoorne zaken man. Directeuren zijn de heren C. Gij zelaar en J. Soenveld. De keurige winkel, die de N.V. aan de Laat heeft ingericht was ter gelegen held van de opening met tal van bloem stukken versierd. Vele belangstellenden brachten een bezoek aan het modern geoutilleerde filiaal. Het aanzien van de Laat is door deze aanwinst veel ge zelliger geworden. Een half jaar lang immers, is de winkel gesloten geweest. Nu straalt het licht naar alle zijden uit. De goederen, die in het filiaal ter be handeling in de wasserij, ververij of stomerij te Hoorn worden bezorgd, worden elke dag per auto naar dat cen trale punt vervoerd, om enkele dagen later weer te worden terugbezorgd. Voor het afhalen en brengen van goe deren aan huis, beschikt „Stam stoomt" over keurige bakfietsen. Bij de Nutsspaarbank te Alkmaar werd in 1950 aan spaargelden ont vangen f 4.324.844,67 (vorig jaar f 4.099.498,04) en terugbetaald f4.595.374,89 (v.j. f3.722.256,07), zodat minder werd ingelegd dan terugbe taald f270.530,22 (v.j. f377.241,97 meer ingelegd dan terugbetaald). Voorts werd over 1950 aan rente op de spaarrekeningen bijgeschreven totaal f230.916,88 (v.j. f223.312,71). Het spaarderskapitaal, bij de aanvang van 1950 groot f 11.472.870,05 bedroeg aan het einde van het jaar f 11.433.256, 71, waaronder f64.561,47 verschuldigd aan op school sparende kinderen. In 1950 bedroeg het aantal posten van inleg 42200 (v.j. 38348), dat van terugbetaling 27109 (v.j. 23279), tezamen 109 (v.j. 61627). In 1950 werden uit gereikt 2333 nieuwe boekjes (vj, 2719). waaronder 592 aan schoolspaarders (vj. 805), terwijl 2309 boekjes (v.j. 1415) werden ingetrokken. Onder de in 1950 ingetrokken 2309 boekjes be vonden zich 597 boekjes met een saldo beneden fl.waarop sedert meer dere jaren geen mutatie heeft plaats gehad. In Mei j.l. werden deza. boekjes naar een verzamelrekening overge. boekt. Bij de aanvang van 1950 bedroeg het aantal in omloop zijnde boekjes 27774. Dit aantal vermeerderde ln 1950 met 24 tot 27798, waaronder 3725 van op school sparende kinderen Het gemiddeld tegoed per spaar der (de schoolspaarders buiten be schouwing gelaten) bedraagt thans f472,25 (v.j. f470,41). Het aantal spaarbusjes in omloop is thans 5637 (vj. 5200). Het aantal ledi gingen bedroeg 9626 (vj. 6597), waar bij bleek, dat in de busjes gespaard was f 123.469,81 (v.j, f 101.618,74). ZONDAGSDIENST VOOR HUIS ARTSEN. Op 31 December zullen beschikbaar zijn de huisartsen Dr. J. Degenaar. Em mastraat 95 (telf. 2310) en Dr. H. C. A. Koppejan, Oudegracht 186 (telf. 2382). Op 1 Januari zijn beschikbaar de huisartsen Dr. J. Pot, Kennemerstraat- weg 65 (telf. 3117) en Dr. Korthals. Nieuwlandersingel 59 (telf. 3193). ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale ope ningstijden voor spoedgevallen ge opend zijn de apotheek „Wanna Ritse voort", apotheker mej. C. Kamphuys, Ritsevoort 5. Velen richtten hedenmorgen woor den van afscheid en waardei mg tot de heer Th. Stoelinga, die zoals be kend afscheid ging nemen van de fir ma Vroom Dreesmann. De direc teur, de heer W. Berentzen, uitte zjjn grote erkentelijkheid voor het werk, dat de jubilaris gedurende zijn prach tige diensttijd verzet had en bood hem een fraai zilveren presenteerblad aan. Vervolgens werd de heer Stoelinga toegesproken door de heren Van de Wjjer. de bedrijfsleider te Alkmaar, de heer Konijn, bedrijfsleider te Hoorn en de heer J. Berentzen, assistent van de directie, die allen hartelijk af.tcheid van hem namen en him grote waar dering uitten voor wat door hem was gepresteerd. De heer Konijn bood te vens een mooie ets aan van een door gang te Hoorn. Burgemeester Kalff van Heiloo wees op de trieste zijde van ieder afscheid en wenst» de jubilaris sterkte toe bfl het moeilijke begin, dat hem nu te wachten stond. Hij spelde hem daarop, uit grote dank voor zijn trouw arbeid voor Vroom Drees mann en daarmede voor zfln vaderland, een koninklijke onderscheiding op de borst, de zilveren medaille van de Orde van Oranje Nassau. De heer Stoelinga, die vergezeld wai van zijn echtgenote, dankte ln weini ge, doch ontroerde bewoordingen. Ten slotte spraken verschillende chefs van het personeel hem toe, onder meer de heren Oosterom en Konijn en tevens werden hem enkele mooie geschenken aangeboden, een tafelsigarenaansteker de heer Stoelinga is een enthousiast slgarenroker een foto van de jubi laris achter zijn bureau, dat reeds zestig jaren oud is en een boekwerk van het magazijnpersoneel. De Kerstfeestvieringen van het Leger des Heils behoren tot het verleden. Begonnen werd op 22 December met een Kerstfeest voor arme kinderen. Aan lange tafels zaten de kinderen te genieten van de lichtjes in de Kerstboom en van de warme chocolademelk, de vele ver snaperingen en een nieuw stuk speelgoed. De volgende dag werden levensmiddelen pakketten uitgereikt aan de minderbedeelden. Wat te zeggen van de dankbaarheid, die tot uiting kwam in de handdruk, aan de Leger- zuster, die de verrassing overhandigde? Een woord van dank aan de burgerij van Alkmaar is hier zeker op zijn plaats. Oók de beide Kerstdagen waren vol activi teit voor de Heilssoldaten. Zo werd naai het Huis van Bewaring gegaan, waar alle gedetineerden een fleurig opgemaakt fruitbakje ontvingen. D&ér en in de straf gevangenis speelden de Heilsmuzikanten d© liederen, die de boodschap vertolkten van Vrede op Aarde. Ook de patiënten in het Centraal-Ziëkenhuia zijn niet vergeten. Plechtig klonken de Kerst liederen door de ruime hallen en brachten ontroering in menig hart. Met dit overzicht dankt de census-hoard van het Leger des Heils allen die geld, tijd en capaciteiten beschikbaar stelden om anderen een prettig Kerstfeest te bereiden. Aangeno men mag worden, dat ieder levensmiddelen pakket in de juiste gezinnen terecht zijn ge komen. De Coöp. Zuivelfabrieken in Noord holland hebben dezer dagen de laatste consumptie kaas-keuring van dit jaar gehouden. De zuivelfabriek in Hem kreeg zo wel in de rubriek „consumptie,Edam mer Geel" als in de rubriek „consump tie Edammer Kruid" de eerste prijs te behalen. DE REINIGING OP NIEUWJAARSDAG. In verband met Nieuwjaarsdag zal op Maandag 1 Januari geen vuilnis worden opgehaald. De bewoners van de Maandagse wijken wordt verzocht de vuilnisemmers op Donderdag 4 Ja nuari buiten te zetten. (Van een onzer verslaggevers) liet nieuwe jaar ligt als een onbe schreven blad papier voor ons. Wel ke verwachtingen hebben we ervan? Het was deze vraag, die we aan ver schillende Alkmaarse ingezetenen heb ben voorgelegd. Zie hier hun antwoor den. De 47-jarige zakenman G. H. M e y- r o d s uit de Schoutenstraat vindt de politieke situatie in de wereld en de verwording van het mensdom zo be nauwend, dat hij in het komende jaar oorlog verwacht. Niet dat hij zich door deze gedacht laat neerdrukken. O neen. De belastingdruk geeft hem volop ge legenheid over andere dingen te den ken. De remedie? „Hoe drukker men het heeft, hoe beter het is. Iedere dag beschouwt men maar als eer nieuwe bladzijde. Maar toekomst zie ik niet. Er is geen vastheid te vinden, anders dan in het geloof. Ik ben Nederlands Hervormd. Wie het leven uitsluitend materieel ziet, moet wel bitter weinig uitzicht hebben. Ik geloof niet dat er veel mensen zijn, die uitsluitend ma terieel denken Met de Kerst zag ik weer heel wat mensen in de kerk, die er anders nooit komen. Het bewijst, dat er in ieder mens toch altijd nog wat anders leeft." Churchil De 43-jarige hoofdagent van politie Chr. Noortman, potige en correcte verschijning, zegt zeer slecht op de hoogte te zijn van de politiek. Hij meent, dat we een moeilijk jaar in gaan. Korea, Nieuw-Guinea. We zullen sober moeten leven en hard moeten werken om de lasten te kunnen op brengen die de dreiging van de rode horden ons oplegt. Ik hoop, dat die helderziende uit West-Berlijn gelijk krijgt, en dat het conflict tussen de volkeren ons bespaard wordt. De hoofd personen uit- de verschillende landen hebben het in de hand. Het lijkt me alleen, dat er geen compromis meer mogelijk is. Ik zie het zo door de voor lichting, die we krijgen. We hebben weer dezelfde toestand als tien jaar geleden. Om 11 uur 's avonds en om 1 uur 's middags luister ik weer alle dag»n naar de nieuv-sberichton. Vol gens mij is men veel te soepel. Als er vandaag oorlog zou uitbreken, en mor gen Churchill de leiding zou nemen, zou ik weer gerust zijn. Dat is een ijzervreter, die de Rus doorziet. Ne derland heeft zich in de geschiedenis een naam verworven. Men had radica ler moeten zijn. Nou zullen we aan stonds voor ons pondje koffie vijf gul den moeten betalen. En de politie wordt van alles het eerst het haasje In '40-*45 was dat ook zo. Het voor beeld van de superieuren is beslissend.' Doorwerker De 16-jarige Lio Pravisani, die we duwend achter een handwagen langs de weg troffen, is Italiaan van geboorte. Hij woont nu in Egmond waar zijn vader in de warme maanden ijsverkoper is. Nog maai- drie jaar is Lio in Holland, maar hij spreekt onze taal al bijna zonder accent. Hij heeft nog maar weinig nagedacht over het wereldgebeuren. Vol optimisme is-ie over 1951. Nou ja, een beetje bang mis schien wel. Maar in zijn hart gelooft-ie d„t Nederland er buiten zal blijven. „En mijn vrienden zijn allemaal even optimistisch op dat punt", is de me ning van deze jongere, die zijn toe komst ook ziet in het ijs, en voor wat de wintermaanden betreft in de elec- trotechniek, waarin hij in de avond uren naarstig studeert. Geen interesse De 18-jarige P. de Graaf, magazijn bediende bij Kofa, breekt zich het hoofd evenmin over de wereldproble men. „Ja," zegt-ie aarzelend, „het ziet er donker uit. Maar we moeten maar afwachten. Ik ben niet op de hoogte met de politiek, en die politiek interes seert me ook eigenlijk niet. Als katho liek voel ik natuurlijk voor de KVP en ben ik lid van de KAB". En wat dan nog Mej. B. Schaap is de linnenjuf frouw bij „Victory". Ze is Friezin van geboorte, 45 jaar en nog maar ander half jaar woonachtig in Alkmaar. Ze zegt, als vrouw zijnde, niet zoveel kijk op de politiek te hebben. Ze hoopt ook al, dat die Westberlijnse waarzegster het bij het rechte eind heeft. „Maar het zal wel zuiver komen, zoals het wezen moet. Keren kan ik het toch niet. Ik hoop. dat 1951 voor mij net zo goed zal zijn als 1950. Toen was ik gezond en kon met pleizier mijn werk doen. Over het komende jaar maak ik me niet angstig. De vorige oorlog ben ik ook goed doorgekomen. Ik weet wel, dat ik makkelijk praten heb, want ik heb alleen voor mezelf te zorgen. Wie kinderen heeft, zal er misschien wei anders over denken. Maar ik, ik heb niet eens een man, waarover ik me be zorgd hoef te maken. De grootste ramp, Langestraat 41-43=45 Vanaf Dinsdag 2 Januari tegen sterk verminderrfe prijzen V_ die me kan overkomen is, dat ik er zelf het leven bij inschiet. En wat dan nog?" Geen oorlog De heer A. Pastoor, 56 jaar, be drijfsleider bij de Fa. Van Ree, ijzer waren, weet zeer beslist, dat we geen oorlog krijgen. „Ze bekvechten wel met elkaar, maar bijten elkaar niA Economisch zal 1951 stellig slechtef worden. De lonen moeten omhoog. Dat geeft koopkracht bij de middenstand. Als ik de dividenden zie in de grote zaken, begrijp ik niet, dat er zoveel bezwaren zijn tegen verhoging van de lonen. Gebrek aan koopkracht onder mijnt de middenstar d. Die midden stand is de ruggegraat van de maat schappij. Ik bekijk het maar nuchter zakelijk. De artikelen worden te duur. We komen vast te zitten. Maar weet goed: de wereld draait door. De op lossing komt automatisch. Alleen, Ne derland moet begrijpen, dat het niet meer op eigen benen kan staan. Zomin als andere landen in West-Europa. De wereld splitst zich in een Oostelijke in vloedssfeer en een Westelijke. Het Oosten zal het Oosten hebben te onder houden. Het Westen de Westelijke we reld. We zien het voor onze ogen. In de oorlog is- al het goud naar Amerika gegaan. Wat doet Amerika? Het is be zig het op allerlei manieren weer te distribueren Tot zover de meningen van de enk* len, die we spraken. Geen voorkeur leidde ons juist met deze „mensen van le straat" een gesprek te hebben. We oeilden slechts, en geloven met deze meningen weergegeven te hebben de gedachten, die het gros van de mensen bij de jaarwisseling bezig honden. E klinkt optimisme en pessimisme door. Maar gelukkig naar het ons voor komt in hoofdzaak optimisme. En 1 is een gelukkig teken. 25—40—45—50 P.K, VOOR ECONOMISC1 te zien op de mi PURMEREND, MID SCHAQEN en I Vraagt demonstraties voor g Paramaribostraat 3II Tel. 84172—8 LUXE WAGENS - VRACHTWA TRACTOREN EN LAND Financiert voor U het Meerviletstraat S6a Veil Na 6 nur teL K 2510—3876, Strikte geheimhouding Bfl een TEXTIEL-DETAILZA clepiaats ln het Noorden is bekwame voor de afdeling DAME CONFECTIE waartoe ooi behoren. Bekendheid met de ENK( veling strekken. ERVAREN, ZELFSTANDIGE grote persoonlijke verkoopkra ln flinke zaken hebben gewei met personeel kunnen omgaa: te schrjjven onder No. HA Noordholl. Dagbladen, Voordt maar wel een groteri Mouwvesten, pracht kwalite Khaki overhemd Kinderoveralls, 2-10 jr., v.i Manchester pantalon, vanaf Zware witte overalls Blauwe jassen Manchester jassen Krimpvrjje overalls Fantasiebroeken Fantasiebroeken (buikmater Looplaarzen (modellaars) Oliejassen ln alle maten voc Grote sortering caps, want* ALKMAAR, Luttik Oudorp 94 Telef. 3459 Per dag, per week en per k Bespreekt vroegtijdig ook vo< Friescheweq 4 Tel

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2