Stad en Omgeving Brandweer op laatste dag van 1950 tweemaal gealarmeerd Carole Brand in Ringers fabriek was loos alarm POA n.y.PAYGLOP AGENDA De bouw van nieuwe woningen ondervindt stagnatie Architect Jan de Meijer overleden Als Thialf meewerkt komen Liaklev, Andersen en Farstadt naar Nederland Sarire, beschaving en jeugd Wat onze lezers te vertellen hebben Hoe staat het met de riolering? St. Pancras Berg en -NSDAG 2 JANUARI 11)51 Op de laatste dag van 1950 is de Alkmaarse Brandweer tot tweemaal toe ge alarmeerd. 's Morgéns te tien uur klonk het brandalarm voor een „begin van brand" In de Ringers Cacao- en Chocoladefabriek aan de Noorderkade. Binnen enkele minuten was de brandweer met groot materieel ter plaatse, alwaar ztj verwelkomd werd door een... hoogst verbaasde heer Th. A. Ringers. De directeur der firma, die naast het gebouwencomplex woont, kon niet bevroeden waaraan hfj dit bezoek in de vroege Zondagsuren te danken had. Het raadsel werd eerst opgelost, toen men degene vond, die de brandmelding op zijn geweten had. Deze voorbijganger bad bij het passeren van de fabriek vlammen en rook ontdekt en In de veronderstelling, dat zich niemand in de fabriek bevond, had hU met de beste bedoelingen de brandweer laten oproepen. De volijverige brandmelder had echter niet bemerkt, dat zich een stoker in het gebouw bevond, die bij het oppoken van het vuur in de ketel onschuldige vlammen moest veroorzaken. Na zich in het gebouw wat gewarmd te hebben, kon de brandweer, die in groten getale aanwezig was, inrukken met de wetenschap, dat ook de laatste dag van het jaar geen wijziging had gebracht in het brandloze tijdperk. De heer J. v. Maarleveld dankt zijn mannen, vrouwen en politie Precies twaalf uur later kwam het alarmeringssysteem opnieuw in wer king, thans echter voor de traditionele Oudejaarstoespraak van de comman dant. de heer J. van Maarleveld, die zich met de adjunct-brandmeesters, de heren Koelman en P. Koorn naar het politie-bureau had begeven om daar voor de microfoon zijn mannen dank te zeggen voor de toewijding, welke zij in het afgelopen jaar voor de mooie vrijwillige brandweer hebben betoond. „Als ik over toewijding spreek," aldus de heer van Maarleveld, „dan bedoel ik niet alleen de toewijding van de brandweermannen, maar in het bij zonder ook van de brandweervrou wen. Onder hun krachtdadige en dik wijls opofferende medewerking zou onze brandweer niet zijn wat zij nu is en ik weet, dat ik uw aller instemming heb, wanneer ik vanaf deze plaats en op dit moment onze hartelijke dank aan het vrouwelijke korps uitspreek". Geschenk van de brandweer. „Er zijn echter velen buiten de brandweer, die ons krachtig steunen", aldus ging de commandant verder. „Ik kan ze hier niet allen noemen, maar voor een groep wil ik een uitzonde ring maken en dat is voor ons kranige politiekorps, dat op zo velerlei wijze onze, soms zo zware arbeid, verlicht. Terwijl gij allen genoeglijk uw Oude jaarsavond thuis viert, staat hier om mij heen geschaard de nachtgroep van het politiekorps, die dienst heeft en ditmaal wel een zeer zware dienst". Teneinde te tonen, dat de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer ook op deze Oudejaarsavond met de politie mee leeft, waren de heer Van Maarleveld en de adj. brandmeesters naar het bureau gekomen om na een woord Propaganda-avond Alkmaars Drankweer-comité Het Alkmaarse Drankweer Comité hield Vrijdagavond in het gebouw „Waakt en Bidt" haar jaarlijkse pro paganda-avond. De voorzitter, de heer Stubinitski, opende deze bijeenkomst en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Hij zei- de, dat deze avond ook beschouwd moest worden als een familiebijeen komst van verschillende drankweer- organisaties. Als spreker trad op de heer Smit uit Vianen, hoofdbestuurslid van de N.C.G.O.V. Deze wees op de gevaren van het drankgebruik en op de gevol gen van misbruik. Verder wees hij er op, dat geheelonthouding betekent ge hele onthouding van alcoholische dran ken en het schenken daarvan. Ook zeide hij, dat de misbruikers eerst matige drinkers waren geweest. Deze waren mede verantwoordelijk voor hun zwakkere broeders. Mevr. BackerBreed uit Schagen declameerde enige stukken. Öeze wer den zeer gevoelvol voorgedragen en er werd met volle aandacht geluisterd. Het accordeongezelschap „Vita No va". directeur de heer De Wolf uit Alkmaar, bracht, onder diens uitste kende leiding enige zeer mooi uitge voerde muzieknummers ten gehore. De voorzitter dankte aan t slot allen die er aan medegewerkt hadden deze mooie avond te doen slagen. Benoeming tijdelijke lerares Murmellius-gymnasium Op 30 November is tot leraar in de Nederlandse taal en letterkunde aan het Gymnasium benoemd de heer M. B. Teipe te Hilversum. Zolang hem nog geen ontslag is verleend, zal een tijdelijk leraar benoemd moeten wor den, waarvoor de heer C #3midt, die mevrouw H. E. Dekkers tijdelijk heeft vervangen, niet beschikbaar is, daar hij een betrekking als leraar aan het Gymnasium te Deventer aanvaard heeft. Voor deze zeer tijdelijke voor ziening bevolen B. en W. aan mej. M. H. Schenkeveld, candidaat in de Ne derlandse letteren alhier. TABELLARISCHE- KASBOEKEN LOSBLADIGE- KANTOORBOEKEN BRIEFORDNERS van hartelijke dank voor de prettige samenwerking tussen politie en brand weer in het afgelopen jaar de „nacht ploeg" een mand met rookwerk en versnaperingen aan te bieden om de Oudejaarsnacht te veraangenamen Tot slot wenste de heer Van Maar leveld alle brandweerlieden en hun gezinnen een prettige Oudejaarsavond en een gelukkig Nieuwjaar, waarin hij tevens betrok de opper-commandant. burgemeester mr. dr. H. J. Wytema en de ere-commandant, de heer F. H. Rin gers. Heiiooër ijsbaan gesloten De ijsbaan te Heiloo kon Maandag morgen vanwege de sneeuwval niet geopend worden. Vrijdagavond en Zondag hebben zich twee ongevallen op de baan voorgedaan. De jongeman S. uit Egmond kwam Vrijdagavond omstreeks negen uur te, vallen. Een achter hem rijdende schaatser kon niet tijdig stoppen of uitwijken met het ge volg, dat hij S. met de punt van zijn schaats vrij ernstig aan de pols ver wondde. Tezelfdertijd maakte ook een zekere G. een onfortuinlijke val, waar bij hij zijn pols brak. Zondag was een ongelukkige oudejaarsdag voor zekere mevrouw g. uit Alkmaar. Zjj kreeg op de baan een lichte beroerte en moest dientengevolge naar het ziekenhuis te Alkmaar worden overgebracht. Burgerlijke Stand Geboren: Leo W. M., z. v. G. G. M, Worm en M. Th. ten Brink; Petrus J., z. v. P. K. te Bos en A. G. M. E. A. Reits- ma; Anne, z. v. A. Hoogland en L. de Moes; Josephus, z. v. F. I. V. M. Endel en W, J. de Krufjf; Henricus, z, v. A. H. F. M. Corthals en M. U. Smit; Anna A. M., d. v. P. A. Jacobse en W. M. Lantman; Hetto P. M.» z. v. H. J. N. M. Woudstra en G. C. Leering. Overleden: Theodoras A. Groot, 4 maanden; Matthijs van Eeten, 74 jaar, ge huwd met G. van de*- Sluis. NACO brengt verbeteringen aan Op de halte-borden van de Stads Naco-dienst zijn sedert enige tijd de tijden aangegeven, waarop een dienstbus passeert. Thans is het plan in overweging om op de meest daarvoor in aanmerking komende pun ten in de bebouwde kom der gemeente een voudige schuilgelegenheden tegen regen en wind op te richten. Vooral de laatste voorziening zal aan een langgevoelde behoefte tegemoetkomen. Het wachten in de openlucht is niet aan genaam. „DE POSTDUIF" Zondag namen een-en-twintig postduivenken ners deel aan een keuring, die ter gelegenheid van de hoktentoonstelling van „De Postduif' werd gehouden. Als keurmeester fungeerde de heer H. Bielsma. De prijzen werden gwonnen door de heer W. Hecker, mej. Rulering en de heer Landzaat. Zondag wordt er door de A.C.C. een ten toonstelling georganiseerd voor Alkmaar en Om streken. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Rcx Theater, 2.30 en 8 uur: Odette Churchill (geprolongeerd. 14 jaar); Harmonie Theater, 8 uw; Bagdad (14 jaar); Cinema Amcricain, 8 uur: Road to Zanzibar (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 uur: De Saint in Londen (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Spaanse dans avond. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag, 's Middags om 2 30 uur matinee. Gnlden Vlies, 7.30 uur: Operette ,ln 't Witte Paard". Openbare Leeszaal en Bibliotheek, gebouw Langestraat: Algemene leden vergadering. In het zojuist verschenen December nummer van het Mededelingenblad der Woningbouwvereniging „Rochdale" vraagt het bestuur zich af, welke perspectieven 1951 voor het bouwen van nieuwe woningen zal opleveren. Het bouwvolume voor de gemeenten isondanks vele geruchten, die spre ken van een volume voor 3 jaren nog niet bekend. De prijs van de bouw materialen stijgt met de dag en meer dere artikelen zijn bepaald schaars, vooral stenen. Al met al zijn de vooruitzichten ondangs de grote woningnood mo menteel niet bijster bemoedigend. Met de bouw van de 59 woningen, waarvan de aanbesteding op 27 No vember plaats vond, kon nog niet wor den begonnen, o.a. ook als gevolg van de bouwstop. Toch is reeds zeer veel voorberei dend werk verzet. Talloos waren de conferentie en vergaderingen met alle mogelijke instanties, die sedert begin Februari werden belegd. De bouw van dit nieuwe complex zou volgens het bekende Montal- montagesysteem plaatsvinden. Op 10 November liet de directie van de Montal-bouw mededelen, dat haar firma zou worden geliquideerd en dit scheen het gehele plan noodlottig te zullen worden. Dank zij vooral de krachtdadige hulp van de directeur van Openbare Werken kon met goedkeuring van het betreffende Departement op de tradi tionele bouw worden overgeschakeld. Hef- klaverjastournooi ten bate van de t.b.c.-vereniging Het op 22 December gehouden Kla verjastournooi in het Wapen van Heemskerk heeft, dank zij de mede werking van diverse winkeliers een batig saldo opgebracht van 393.36. Het bedrag is besteed ten bate van de patiënten van de Zweedse paviljoens en de lighallen die allen dezer dagen een pakket hebben ontvangen. Dank wordt gebracht aan de mid denstanders en de klaverjassers, in het bijzonder aan de organisatoren van dit tournooi. MEISJE BEKNELD GERAAKT Zaterdagmorgen fietste een veertien jarig meisje achter een vrachtauto in de Houttil. Zij trachtte de auto aan de rechterzijde te passeren, doch raakte hierbij met haar voet bekneld tussen de wagen en de trottoirband. Met een taxi werd zij naar haar woning ver voerd. TRIEST GEVAL Zaterdagmorgen om zes uur werd een 21-jarig meisje in kennelijke staat van dronkenschap op straat aangetroffen. Ze werd ter ontnuchtering op het politie bureau ingesloten. In de ouderdom van ruim 72 jaar is Zaterdag te Amsterdam plotseling overleden de heer Jan - de Meyer, ar chitect B.N.A., voorzitter der Alk maarse Schoonheidscommissie. Het verscheiden van deze zeer be kwame bouwkundige betekent een zware slag voor de Nederlandse archi tectenwereld. De overledene was voor een groot gedeelte een self-made man. Toen dr. Berlage de Amsterdamse Beurs bouw de, behoorde de toen nog jeugdige De Meyer tot zijn assistenten. Een tweede bekwame leermeester vond de overledene in dr. P. H. J Cuy- pers, de bekwame buowmeester van het Centraal Station en het Rijks museum. Na rich op 27-jarige leeftijd als zelfstandig architect te hebben geves tigd, vond de heer de Meyer nog tijd om als docent in de bouwkunde aan diverse scholen op te treden en deel van talrijke commissies uit te maken. Zo was hij tot aan zijn plotselinge dood voorzitter der Alkmaarse Schoon heidscommissie. In die kwaliteit hield wijlen de heer de Meyer enige tijd geleden voor de Vereniging „Oud Alkmaar" een in teressante lezing, toegelicht met licht beelden, over oud-Hollands stede- schoon. Dit stedeschoon was bij hem in vei lige handel. Behalve als schepper van nieuwe bouwwerken trad architect De Meyer ook als restaurateur op van oude gebouwen. Zo slaagde hij erin het uit 1601 da terende oude raadhuisje te Schoorl de oorspronkelijke luister te hergeven. De naam van deze kleine man met zijn grote geest zal voor altijd ver bonden blijven aan de „Lange Jan" te Middelburg, die door granaten en bommen zwaar beschadigd in zijn oude gedaante zal herrijzen. De bekwame en sympathieke figuur van architect De Meyer zal in de Alk maarse Schoonheidscommissie zeer node worden gemist. Alkmaarse Operette- en Orkestvereniging De Alkmaarsche Operette- en Orkestvereni ging komt op Zondag 7 en Zaterdag 13 Jan. voor het voetlicht met de prachtige operette „De Roos van Stamboel", muizek van Teo Fall. Deze operette, met zijn melodieuse muziek en geestige dialoog, doet voor de bezoekers weer het beste venvachten. Aan de montering zijn ook nu weer kosten noch moeite gespaard. Men heeft getracht een operette te brengen, die de reputatie van deze bijna vijf-en-twintig jarige vereniging zal bevestigen. Het geheel staat onder nieuwe deskundige leiding. De heer Potgieser treedt voor de eerste maal als dirigent cn de heer Huygen als Yegisseur op. Benoeming onderwijzeres Lindeschool Ter voorziening in een vacature, welke binnenkort zal ontstaan door het huwelijk van de onderwijzeres aan de Lindenschool, mej. G. Oosterlee, bie den B. en W. de volgende voordracht aan: 1. mevrouw de weduwe E. Dijk man-De Groot, tijdelijk onderwijzeres in het koloniehuis „Boshuis" te Nun- speet; 2. mevrouw F. van Putten te Bloemendaal. DAMCLUB D.D.D. Vrijdagavond werden de onderlinge wedstrijden voortgezet. De uitslagen warenJ. MekkenH. de Jong 02, M. A. LangrasC. Balder 20, J. Jorna—A. Visser 20, P. BooijM. J. Langras Jr. 2—0, G. WoohijlïC Bijwaard 20, L. VerverM. HemelB 20, D. KlinkhamerM. J. Langras Sr. 2—0, P. de Wijn—N. Oud 0—2, D StamT. Kom 20, M. J. Langras Sr.D. Stam 11. Internationale schaatswedstrijden ie Bergen? drie van de beste Noorse rijders en onze Nederlandse prominenten zullen dus voor een zware opgave komen t* staan. Toch zullen Broekman, Van der Voort en De Koning voor de nodig* spanning kunnen zorgen en het Is In 't geheel niet onwaarschijnlijk, dat onze nationale kampioen verschillend* afstanden op zijn naam zal brengen. De Noren rijden immers onder voor hen vreemde omstandigheden, welk* zeker in hun nadeel zijn. Vermoedelijk zullen ook Maarsse, Charislus. Huis- kes en Heu£s aan de wedstrijden deel nemen. Het wedstrijdprogramma ver meldt voor Rotterdam de 500 en 3000 meter, voor Den Haag de 1500 en 3000 meter, voor Groningen de 1500 en 3000 meter en voor Bergen 1000 en 5000 meter. Zoals gezegd zijn deze wedstrijden natuurlijk afhankelijk van een nieuw* vorstperiode, welke ons overigens door de Bilt is toegezegd. Als de vorst echter enkele dagen later mocht in vallen, ziet het er naar uit, dat d* internationale wedstrijden voorlopig van de baan zullen zijn. Het Noors* schaatsseizoen draalt inmiddels op volle toeren en met de Europese kam pioenschappen, welke eind Januari in Oslo worden gehouden, in het vooruit zicht, zullen Andersen, Liaklev en Farstadt er niets voor voelen op het laatste moment nog een trip naar Nederland te maken. Het Is daarom te wensen, dat, kolennood en andere narigheden ten spijt, het kwik ln de thermometer dezer dagen beneden het nulpunt zal willen dalen. Reeds enkele weken worden de schaatsliefhebbers in Nederland in spanning gehouden door de geruchten, welke ten aanzien van internationale wedstrijden de ronde doen. Hoewel de ingevallen dooi op het ogenblik een onoverkomelijke hinderpaal ls, hebben de plannen voor deze wedstrijden een vastere vorm aangenomen. De secre taris van de Berger IJssportvereniging verzekerde ons, dat de wedstrijden op vier plaatsen in Nederland zullen plaats vinden, hetgéen uiteraard af hankelijk is van de medewerking van Thialf, de wintervorst. Dat de secretaris van de Berger IJsclub zo goed op de hoogte is vindt zijn oorzaak in het feit, dat ook Ber gen zijn internationale wedstrijden zal krijgen. Op 6 Januari heeft Rotter dam de primeur, op 7 Januari wordt in Den Haag gereden en nadat op 10 Januari in Groningen zal zijn gestart, zal men op 11 Januari vanuit vele Noordhollandse plaatsen naar Bergen trekken om de meesters van de gladde ijzers te bewonderen. Hoogstwaarschijnlijk komt niemand minder dan de wereldkampioen An dersen naar Nederland. Liaklev en Farstadt zullen hem op deze Neder landse tournee vergezellen. Het zijn Personeel machinefabriek zond verzoekschrift In navolging van de bedrijven Wit- sen en Vis en Hulskamp, heeft het per soneel van de Machinefabriek Maar leveld een petitionnement aan de re gering gestuurd, waarin wordt ver zocht maatregelen tegen de duurte te nemen. Het verzoekschrift, dat werd ondersteund door zeventien man, luid de als volgt: Ondergetekenden, arbeiders werk zaam bij de machinefabriek Maarle veld te Alkmaar, zijn van mening, dat ondanks het toekennen van de tweede 5 pet. loonsverhoging, door de voort durende en enorme prijsstijgingen, de kosten van het levensonderhoud der mate zijn gestegen, dat de hierdoor ontstane situatie in hun gezinnen niet langer verantwoord is. Zij verzoeken derhalve maatregelen te nemen tot af kondiging van een absolute prijzen- stop en het niet verhogen van de om zetbelasting, alsook tot het terug brengen van alle prijzen welke na 31 Augustus 1950 zijn gestegen, tot het peil van die datum, door: a. verhoging van de subsidies op de verbruiksgoederen; b. beknotting van de buitensporige winsten van de groot-ondernemers; c. het niet beper ken van de consumptieartikelen-pro ductie; d. het registreren van alle voor raden verbruiksgoederen. Voorzichtig met vuurwerk Bij de jaarwisseling hebben zich verscheidene ongevallen met vuurwerk voorgedaan. Zowel op het Verdronken- oord ais op de Oudegracht werd een jongeman bij het ontsteken van vuur werk door de onmiddellijke explosie ernstig aan de hand gewond, terwijl ook hun kleding beschadigd werd. Bo vendien geraakte op het Verdronken- oord op oudejaars-avond een kerstboom in brand. Het gelukte de bewoners het vuur met een kleed te blussen. Het be hang en de verf werden beschadigd LOOS ALARM Op oudejaars-avond werd van ver schillende kanten telefonisch brand ge meld in de Ringers-fabrieken. De brandweer, die gealarmeerd werd, kwam echter vergeefs. Het bleek, dat de stoker van de fabriek met behulp van vuur enige bevroren leidingen ont dooide. De weerspiegeling van het vuur in de matglazen ruiten wekte de indruk, dat er een brand woedde. Naar aanleiding van de kunstcritiek over de opvoering' van Sartre's „Vuile handen" verzoek ik plaatsing van het volgende: Wij, jeugd 1950, zijn opgevoed temidden van walging over gepasseerde oorlogen, 't ge weld van een wereldbrand en de angst vooi de toekomst. Dit schoons heeft jammer genoeg nog niet voldoende afschrikwekkend mogen zijn om de ogen van het grootste deel van de mensheid te doen opengaan voor het falen van levenshoudingen, die het vorige geslacht als hoogste goed in glazen doosjes had opgebor gen en die van tijd tot tijd eens voor de dag werden gehaald om afgestraft te worden. Maar, met een stofdoek zijn wij „de hoop, de toe komst" nog niet klaar. We moeten vernietigen inplaats van bijvijlen en we moeten zélf weer opbouwen. We moe ten ons niet storen aan diegenen die ons wel goedgunstig de weg willen wijzen en ons dan van de wal in de sloot helpen en we hebben geen behoefte aan lieden die ons vragen naar een oplossing, beantwoorden met: „Ga met God, m'n jongen en de weg wijst zich van zelf". We moeten goed oppassen niet in het spoor van de ouderen te geraken. Immers, zij heb ben met hun moraal, normen godsdienst, overtuigingen en mooie woorden ons niet voor de tweede wereldoorlog kunnen behoeden. Zij hebben met hun o zo heilige fatsoen en rede rijke beschaving nog nooit iets bereikt dat de wereld van hun kinderen op een beetje hoger plan heeft gebracht. Vandaag de dag durven oudere^ het zich nog in hun hoofden te halen de opstandige jeugd te becritiseren en omlaag te halen. De ouderen, die deze wereld aan ons overdoen met de woorden: „Dat knapt de jeugd wel op". De ouderen, die, niettegenstaande toch zeer ontsteld en verontwaardigd zijn, als we iilles wat hun dubbelzinnige leven beheerste afbreken en verwerpen. Wij, jeugd, moeten vechten tegen do bur gerlijke moraal en de redelijke beschaving, die ons in deze impasse geleid hebben. We moeten onszelf niet spiegelen aan onze zo deerlijk falende opvoeders, maar alleen bij onszelf te raad gaan. Welluidende volzinnen (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) hebben nog nooit iets veranderd aan het wezen van wantoestanden, alleen daden geef ik nog een kansje. Maar, dan moeten we ook breken met de daden, de normen en de woorden geleerdheid van de vorige generatie en een andere, zelf te ontdekken weg inslaan. De tevredenheid die spreekt uit het verslag van de „Vuile handen" van Sartre wat betreft onze maatschappij met haar burgers, acht ik gevaarlijker voor de wereldvrede, dan de op standigheid van een klein gedeelte van de jeugd. (En heus niet allemaal Sartrianenl) Mijn vriendelijke dank voor de plaatsing, WIM VERSTEGEN. Tesselshadestraat 11, Alkmaar. NASCHRIFT: De jongeheer Verstegen zou er, bij al zijn woeden tegen de „burgerlijke moraal en de redelijke beschaving" misschien goed aan doen, zich voortaan de moeite te getroosten van goed te lezen. Hoe ter wereld hij in onze kunst critiek de windmolens weet te ontdekken, waartegen bij ten strijde trekt, is ons een groot raadsel. Er is, zo zegt de jongeheer Verstegen, geen heil te verwachten van de gevestigde moraal, de erkende normen en overtuigingen. Dat moet allemaal radicaal kapot. En dan moet er wat anders worden opgebouwd. Mogen wij voor- zichtigliik vragen: „Wat en op welke grondslag?" De jongeheer Verstegen predikt ons, dat de jeugd alleen bij zichzelf tc rade moet gaan; zij moet een andere, zelf te ontdekken weg inslaan. Dat is nogal vaag. Nogal in de wijde ruimte. Nogal erg aan de wazige kant. En een beetje erger onbescheiden, dan het de jeugd nu eenmaal vergund is te zijn. Toegegeven: de wereld, waarin de jonge mensen vandaag leven, is verre van schoon. Maar als de jongeheer Verstegen nou in jeug dige drift alles gaat afbreken wèt er nog is dan wordt het toch wel erg kaal. En dan moeten wij m'et z'n allen maar gelaten gaan zitten afwachten, of hij die „andere, 2elf te ontdekken weg" ook inderdaad ontdekt. Zal de jongeheer Verstegen er wel waarlijk in sla gen, met bijl en breekijzer meer i» bereiken dan reeksen generaties van denkers en wer kers in eeuwen van langzame vooruitgang (met vallen en opstaan) hebben gewrocht? De ouderen hebben veel verwijt verdiend, inderdaad. Maar vandaag verdienen we toch óók een woordje van lof van de zijde van de jongeheer Verstegen. Omdat we hem er voor behoeden, zich al te zeer te blameren. Wij hebben ons namelijk de vrijheid veroorloofd een zinsnede, die ongewoon grof en onbehoor lijk is tegenover alle vaders en moeders, uit zijn betoog te schrappen. Wij zijn nog ouder wets genoeg om grenzen te trekken. Ook voor de onbehoorlijkheid van wereldhervormers be neden de twintig jaar. RED. Is het waar, dat het kaaspakhuis aan de Houttil wordt afgebroken en dat de Voordam wordt gedempt? Als we dan toch bezig zjjn, laat de ge meenteraad bij de behandeling van de begroting tegelijk een nieuw riole' ringsplan aannemen. In de steeg naast mijn huis ligt een buis, die het spoel water van 36 huizen moet verwer ken plus de 688 mm. regenwater, die op die pl.m. 36 a. jaarlijks vallen. On langs is die buis in de straat gebro ken. Wagens met bouwmaterialen (achteras met 4 wielen) moeten daar wel lossen. Ze staan altijd prachtig met de achteras boven die buis. Als ze dan weer gaan rijden, moet zo'n buis die druk weerstaan. Vroeger wa ren die wagens met hun vrachten niet zo zwaar. Zo langzamerhand zijn die gewichten toegenomen. De stad is in gebreke. De riolering ging niet met de tijd mee. De Friesebrug ook: twee autobussen tegelijk er op. Daar moet zo'n brug tegen kunnen. Als straks de nieuwe brug er is, kunnen er wel vier op, twee heen en twee terug. Laatst zag ik bij de Raad van Arbeid van de Helderse weg een tractor met oplegger van 16 m. lengte de Singel opdraaien. Er stond duidelijk op, dat de lengte zo was. Waarom met de ver bouwing meteen die Raad van Arbeid niet een stuk achteruit gezet. Mijn heer de Redacteur, vroeger, de oude ren zullen het zich herinneren, had den we in ons taalboekje van Hertog en Lohz een lesje, waarin o.a. stond: De snoek vangt de visser. Wat is het onderwerp van deze zin? Geachte Re dactie, ik begrijp er niet veel van. Wilt u dit allemaal misschien in een onderschrift eens uitleggen. Met veel dank voor plaatsing. Hoogachtend, t.t. C. D. Snaarmanslaan 111 Spaanse dansavond Onder auspiciën van N.V. Interna tionale Concertdir. Ernst Krauss treedt vanavond in het Gulden Vlies het we reldberoemde Spaanse danspaar Susa- na Audeoud en José Udaeta op. Wie zich het voor Alkmaar ongekende enthousiasme herinnert dat vorig jaar het Spaanse dans-ensemble José Greco ten deel viel, zal de diepe indruk, die de Spaanse ddns ook op ons Noorder lingen maakt, niet licht vergeten. Er worden thans gedanst o.m. Puerto Del- vino, Malaguena, Bolero Noble. Aparte mededeling verdient nog dat door een speciale overeenkomst tussen N.V. Intern. Concertdir. Ernst Krauss en de directie van het Gulden Vlies de entrée-prijzen zeer laag gesteld zijn zodat een ieder de gelegenheid gebo den wordt deze zeer exclusieve voor stelling bij te wonen. AANVULLING JAAROVERZICHT Twee gebeurtenissen, die uit onze uitvoerige vermelding van het wel en wee van 1950 zijn uitgevallen, willen wij in dit nummer nog even memore ren. De eerste is, dat op 3 November op 69-jarige leeftijd de heer W. J, M. IL Seelen is overleden, die bijna 50 jaar werkzaam is geweest bij de N.V. Vroom en Dreesmann. Het tweede feit, dat nog vermeld dient te worden is het jubileum van de heer J. L. Robert Sr., die op 29 April zijn 40-jarige werkzaamheid bij de firma Hoogenstraaten herdacht en bij die gelegenheid de eremedaille in zilver van de Oranje Nassau-orde en de gouden medaille van de Maatschap pij van Handel en Nijverheid heeft ge kregen. AUTO GESLIPT Gisteravond laat is op de Kennemer- straatweg, nabij de Heilooërbrug een vrachtauto met aanhangwagen, beladen met tien ton groenten, geslipt. Het voertuig kwam dwars over de rijweg te staan. Een straatlantaarn, een boompje en een haltebord van de NACO werden beschadigd. BEGIN VAN BRAND Zaterdag ontstond er een begin van brand in een meubelmakers-werkplaats in de Breedstraat. De meubelmaker stookte krullen en houtafval in zijn Ka chel, ten gevolge waarvan op zolder, waarlangs de schoorsteen liep, enkele houten balken in brand geraakten. Het gelukte de bewoners het vuur zelf te blussen. Naschrift. Wat het onderwerp van een zin uit een taalboekje is, moet inzender zelt maar uitzosken. Dat de kaaspakhui zen word -n afgebroken en de Voor dam wordt gedempt is niet juist. Ol de pakhuizen worden gesloopt, of een gedeelte van de Voordam zal worden gedempt, maar het ziet er wel naar uit, dat het eerste zal gebeuren. Een andere oplossing van dit verkeers- vraagstuk is evenwel ook nog moge lijk. Wat de riolering betreft kan gemeld worden, dat er een groot plan in voor bereiding is voor algehele verbetering. De zeer grote bedragen, die dit zal vragen zijn oorzaak, dat men daar aan nog niet begonnen is. Inmiddels wordt reeds verbetering gebracht waar het dringend noodzakelijk blijkt Red. WEINIG ANIMO VOOR BEKER WEDSTRIJDEN Zaterdagmiddag j.l. werden op dc Ijs baan van de IJsclub St. Pancras de wed strijden verreden om de wisselbeker, wel ke vorig jaar werd gewonnen door Jac. van Gragt te St. Pancras-Zuideinde. Ook üit jaar wist de jonge rijder de beker we derom te bemachtigen, waarmede hfj te vens zijn tijdrecord van vorig jaar ver beterde. Hoewel de aanvangstijd aanvankelijk op twee uur 's middags was gesteld, werden deze wedstrijden pas om drie uur begon nen. De reden hiervoor was de geringe inschrijving voor deze wedstrijden, zowel bij de dames als bfj de heren. De wed strijd om de grote wisselbeker voor do heren werd verreden op de 1500 meter. De uitslag was als volgt: 1. Jac. van Gragt; 2. W. Nieuwland en 3. W. van Gragt. Aan no. 1 werd behoudens de wisselbeker ook nog een herinneringsmedaille uitgereikt. De wedstrijd voor- de dames, om een kleinere wisselbeker, werd verreden op de 750 meter. Dc uitslag hiervan was: 1. R- van Gragt (Achterweg); 2. R van (Bovenweg) en no. 3. mevr Klanker-Ad miraal. Ook aan mej. R. van Gragt werd een herinneringsmerlpiTle uitgereikt. ACHTTIEN DRANKVERGUNNINGEN Bij Koninklijk Besluit is het maxi mum aantal vergunningen ingevolge de Drankwet met ingang van 1 Janu ari voor onze gemeente vastgesteld op achttien. Mijn kind géé artist! Dat hebbe duizenden oude: gezegd. En dat ze den zelfs Juliv Susan, de popula re kapelmeester zijn vrouw, de za geres Willy Luer Maar het bloe kruipt waar h( niet kan gaan daarom is hu dochter Carole Su san een „comin star" geworden, di met haar opmerke lijke kwaliteite weet te woekerer „Het is alles van zelf gekomen", zeg ze dromerig; „he was nu eenmaa sterker dan ikzel en de wil van mijl ouders". Toch sludeerd ze na haar H.B.S. tijd overeenkomstii vaders wens commerciële v; ken en ging naar kantoor er de functie v secretaresse te vt vullen. Maar als Urieven typ scheen haar schrijt machine 't rhythm< van chansons te stil voor zich h en ieder rond zi< In vrije uren kopje koffie in dikwijls moest dig bedwingen om te gaan meezingen tijd in haar lijn meisje op vaders spontaan voor alle sen, die er dan s( gen medoen". het als een an daarmee onbew haar succes b!o< schappen voor meegekregen en wonder, dat zij toen de V.A.R.A onder amateurs op beschaafde w den uitvoeren. Ei die de auditie wèi, wie hij koo wacht het ensem ters", waar ik werkte", vertelt wil van haar je cessen de eenvc Wie haar hier tanje kleurige hoge. op intelligei hoofd, gekleed zeer eenvoudig de artiste in ha: jVIAAR zij moi Want dan... heerlijk reiz nieuwe mensen voor wie ik kan alleen een vrou\ naar immer vrouw ,die arti: eerste plaats w role heeft dan een vogel. Men nen noemen. Ha toire is haar nog zint zij op orig het komende jaa naar Parijs, wan vroeger de gees indrinken. En chansons hebben ponisten repertoire zal lang over denk kan je alles wat gen en heerli schrééuwen. Mi ik weet da nen de taal te Zo zoekt Ca nieuwe en zij aparte smaak, de chansons al rue" en „La vi haar voor het gedragen. Maar weer vergeten, plannen. En is misschien we de realiteit niet Zij bouwt geen Daarvoor heef kanten van het haar jeugd beg< stem van haar gen en in de tistieke arbeid weer op kantoo fel verdriet, niet bij; Car gegeven ogenbJi moeite en zorg zij weer voor kon staan, leei den kennen bij Silvain Poons in de voorzomer onze jongens, bhek vormden Het moet vooi eenvoudig zijn maken, 'maar „Ik viel er tw zijn er gelukkig Toen ik later verloor ik pond; ik had wen, want h( tisch". Van die echter weinig blijkens enthous zij in volle gevoelige voordracht

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2