Opzegging der Unie is overwogen Aanval op Seoel thans begonnen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Auriol naar V.S. en Canada Nationaal Monument geschonden Eisenhower Zaterdag naar Europa Chinese troepen in Indo-China? Sowjets keuren voorbereidende conferentie over Duitsland goed Woensdag 3 Jan. 1951 148e Jaargang No. 2 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN INDONESISCH KABINET BIJEEN Nog geen beslissing gevallen? Minister Van Schailc naar de West vertrokken Mijnramp in Hongarije In parlement stroming voor opzegging Eenzijdige opzegging van Unieverdrag onmogelijk Koninklijke keert uit Deksel van Limburgse urn verdwenen Bliksembezoeken aan de hoofdsteden Twee moeders vijf babies MÉÉ? I Zij zouden door Fransen ontruimde posten bezetten Export van bewaarkool is thans begonnen Communisien op 12 k.m. van de siad Weerbericht KcPtt ReiteÈ A1. is het dan een bericht van vorig jaar, Theodoor vond het naast het vele „rauwe" dat hij u dagelijks (he laas) moet voorschotelen te bemoedi gend om ulieden te onthouden: De Jood se leden van de Amerikaanse oud-strij- dersbond in New Brunswick boden aan den-staten hun aandeel in de kosten het werk waar te nemen om die Chris- vatl de UNO voor 1951 betaald hebben, tenen die uit hoofde van hun beroep Uit Engeland komt ook al een ge- anders op de Kerstdagen zouden moe- z°nd financieel nieuwtje: Gedurende ten werken. Velen maakten .van dit de eerste negen maanden van het lopen- aanbod (gedaan om „tenminste een de belastingjaar hebben de inkomsten klein beetje dankbaarheid te tonen van de Engelse schatkist de uitgaven voor de voortreffelijke verhouding ;tus- met ruim 66 millioen pond overtrof - sen de Joodse en niet-Joodse inwoners ten. van de stad", en derhalve ook geheel Echter alleen te Moskou, Parijs of Londen Westen pessimistisch Steekpartij in Den Haag v. Geelkerken komt voor Bijz. Raad van Cassatie BUREAU: ADMINISTRATIE Voorc' 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA eD C KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mm Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant Abonnementen 1.7S per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. J|et Indonesische kabinet is gisteravond in aanwezigheid van Sukarno en Hatta bijeengeweest, om de regeringsverklaring inzake de mislukking van de conferentie inzake Nieuw-Guinea op te stellen. De consequenties van de mis lukking zijn in studie genomen. Er is nog geen enkele beslissing gevallen om trent de te nemen stappen, zo heeft Natsir, de premier, verklaard. Deze hangen geheel af van de uitspraak van het parlement. Intussen heeft de regering wel degelijk overwogen, wat de gevolgen zullen kunnen zijn van de opzegging van het Üniestatuut. Stellig zullen deze voelbaar zijn op financieel en economisch gebied. Een relatie van Indonesië met Europese staten heeft zekere voordelen, zo wordt in welingelichte kringen te Djakarta verklaard. Eehter duldt het volks- ideaal geen resten van kolonialisme. llllll Be Franse president, Vincent Auriol, wordt op 28 Maart in Washington ver wacht voor een statiebezoek als gast van president Truman. Het zal een be leefdheids- en vriendschapsbezoek zijn President Auriol zal tot 3 April in Washington blijven en vervolgensnaar Ganada gaan. Geen bezoek aan Suriname Dinsdagavond is de minister zonder portefeuille, mr, J. R. H van Schaik, vergezeld door de heren mr. W. C. L. van der Grinten, staatssecretaris van Economische Zaken en mr. W. H. van Helsdingen en mr. P.' G. Hooghoudt van de afdeling Suriname en de Nederlandse Antillen van het departement van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen naar de West vertrokken. Voor zijn vertrek vertelde minister Van Schaik, dat het niet in zijn bedoeling ligt ook Suriname te bezoeken. De regeling die tussen Nederland en het gebied in West-Indie tot stand is gekomen behoeft enige aanvulling. Ter bespreking daarvan is minister Van Schaik vertrokken. De minister weet niet hoe lang hij in de West zal ver blijven. het hangt er helemaal van af in welk tempo de onderhandelingen worden afgewikkeld. Ruim iachiig slachtoffers Reddingploegen hebben veertig mijn werkers gered, die Zaterdag als gevolg van een ontploffing ingesloten werden in een mijn in Tatabarnya (Hongarije). Bij de ontploffing werden 881 mijnwer kers gedood. De oorzaak van de ramp is nog niet vastgesteld. Het debat in het Indonesische par lement zal zonder enige twijfel draaien om de vraag, of de Unie met Neder land al dan niet dient te worden oo gezegd. Er is reeds een motie ing diend, waarin de regering wordt uit genodigd, de Unie te annuleren, en na te gaan. of er nog andere overeenkom sten krachtens de RTC zijn, die nu niet meer kunnen worden nageleefd. Een der indieners. Hadji Dewantoro, heeft gisteren medegedeeld, dat de motie met de fractieleiders is besproken. Een beslissing was er toen nog niet geval len, daar de voorzitters der fracties de ze eerst met hun aanhang wensten te bespreken. De Marsjumi had zelfs al doen weten, dat ze niet voor de mo tie was, doch eerst nog een poging cct onderhandelen wilde doen. Den Haag meent: „Eenzijdige opzegging van het Unie verdrag is niet mogelijk. Alleen in on derling overleg zou men tot, opheffing van de Unieverhouding kunnen ko men", zo wordt in Den Haag verklaard. Een verzoek om opzegging zou door de beide partijen gezamenlijk moeten wor den besproken en slechts geldig zijn, in dien het zou voortvloeien uit redenen van staatsbelang. Deze redenen dienen inderdaad zeer dringend te zijn, te meer daar het Unieverdrag - zelf geen opzeggingsclausule bevat. Zou een der partijen het Unieverdrag opzeggen of zich in de practijk niet houden aan de bepalingen, dan zoh men te maken hebben met contract breuk. De andere partij zou dan kun nen overwegen, de zaak voor te leggen aan het internationale hof van justitie. Ook zou het Unieverdrag kunnen worden omgezet in een ander interna tionaal verdrag -maar dit zou alleen in gemeen overleg en met instemming van beide partijen kunnen geschieden. ALLE DADERS VAN OVERVAL OP DE JAVASCHE BANK IN ARREST Het onderzoek van de politie naai de grote overval op de Javasche Bank te Surabaja heeft succes gehad. Naar men mededeelde zouden alle daders zijn gearresteerd. Vier pet interim - dividend De directie der N.V. Kon. Nederland- sche Petroleum Maatschappij deelt me de. dat besloten is tot uitkering van een interimdividend over het boekjaar 1950 van 4 pet in contanten, betaalbaar van Woensdag 7 Februari a.s. af, tegen intrekking van dividendbewijs no 92 der aandelen en onderaandelen. In de nacht van Maandag op Dinsdag is uit het voorlopig nationaal monu ment op de Dam te Amsterdam de deksel van de urn, die de aarde uit Limburg bevat, ontvreemd. Twee agen ten, die het plantsoen geopend vonden, kwamen tot deze ontdekking. Wie deze schendende daad heeft verricht is een raadsel. Eveneens tast de politie in het duister omtrent de motieven hiertoe. Er zijn geen scherven gevonden, zodat voorshands moet worden aangenomen, dat hier een misplaatste grap is uitge haald. Generaal Eisenhower, de bevelhebber van het Noordatlantische leger, heeft medegedeeld, dat hij Zaterdag naar Europh zal vertrekken om besprekingen te voeren met functionarissen der mogendheden van het Atlantische Pact. Zijn stafchef, luitenant-generaal Gruenther en een kleine, staf zou meereizen, Op de bovenstaande jolo's ziet 11 rechts de urn met de aarde uit Limburg, waarvan de deksel ge stolen werd, en linjes de urn met de aarde uit Drente. O- A— Het hoofd van de Vietnamese voor lichtingsmissie te New Delhi, Nquejen Doey Thanh, heeft bevestigd, dat de posten Langson en Caobang, die on langs door Franse troepen werden ont ruimd, door Chinese troepen zijn bezet. Hij voegde er aan toe, dat een gordel van troepen van de Vietminh de door Chinezen bezette voorposten beschermt. Er is dezer dagen een begin gemaakt met de export van bewaarkool naar West-Duitsland. Hoewel ook andere soorten in aanmerking komen, bestaat tot héden hoofdzakelijk vraag naar rode kool. De verwachting is, dat ook Belgie deze week nog aan de markt zal komen. De laatste tijd was er alleen export naar Oostenrijk, met welk land een ruiltransactie was afgesloten van 2.000.000 kg groenten, hoofdzakelijk kool. Ten gevolge van het winterweer bestaat er eveneens grotere vraag naat onze bewaarkool in het binnenland Verscheidene te velde staande groen ten zijn door de vorst voor menselijke consumptie minder geschikt geworden De veilingprijzen laten dan ook een stijgende tendentie zien. KINDERZEGEN TE UITGEEST. De laatste dag van I960 bracht een kinderzegen in het rustige dorp Uitgeest. Op Oudejaarsdag zijn daar een drieling en een tweeling geboren. Mevrouw BrandjesAardenburg schonk het leven aan een drieling, v.l.n.r. Gerardus Maria, Johanna Maria en Wilhelmus Maria. Kort tevoren bracht mevrouw ZonneveldCornelisse een tweeling ter wereld. Op de rechtse joto liggen v.l.n.r. Kees en Gerda in de armen van hun gelukkige moeder. (Foto Hoüavdixi, Uitgeest) Chinese strijdkrachten hebben langs de hoofdwegen een massale aanval tegen Seoel van het Noordoosten, Noorden en Noordwesten uit ingezet. Een Ameri kaanse divisie, die de hoofdweg van Kaesong naar Seoel beschermt, had een hevige aanval te verduren, welke voorafgegaan werd door krachtig mortiervuur. Naar schatting 10.000 Chinezen vielen bij het aanbreken van de dag een Ameri kaanse divisie ten Zuiden van Oeijongboe aan, nadat zij de vooruitgeschoven observatieposities van de divisie onder de voet hadden gelopen. Dinsdagavond begonnen de Chinezen een aanval langs de hoofdweg van het Noordoosten naar Seoel. Zij sneden deze weg ten Zuiden van Kapjong af. De Noordelijken ston den hedenmorgen op 12 km van Seoel. Naar te Londen wordt vernomen, zal generaal Eisenhower bijna terstond na aankomst in Europa, een „blik sembezoek" brengen aan de hoofdste den van de landen van het Atlantisch Pact. Hij zal 4 of 5 Januari naar Pa rijs vliegen. Na afloop van zijn bezoe ken, die vermoedelijk twee tot drie weken in beslag zullen nemen, zal hij naar de VS terugkeren om verslag uit te brengen op het hoofdkwartier van het Atlantisch Pact. Er is nog geen beslissing gevallen over zijn definitief hoofdkwartier in Europa. Verwachting, geldig tot Don derdagavond: Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen weinig wind en op vele plaatsen mist. In de naeht en ochtend op enkele plaatsen matige vorst overigens lichte vorst tot tempe ratuur om het vriespunt. Donderdag: Zon op 8.48, onder 16.42. Maan op 5.11. onder 13. llüllU<tUliliillUIUIIIIIIHillllillllllllittlllllllllllllljllllltillilltllllllt!IIIIMIIII!lllllllliUftliHU zonder geldelijke beloning) een, dank- f^adio-Moskou Iaat ook al een roos- baar gebruik Daar zij van een her- kleurig geluid horen: De bevolking bewapening van Duitsland niet veel van de Sowjetunie krijgt in 1951 an- goeds verwachten betreffende die on derlinge verdraagzaamheid hebben in Tel Aviv duizenden aanhangers van de „Mapam"-partij daartegen geprotes teerd. En in het naburige Egypte heeft een Zweedse firma toestemming gekregen twee wapenfabriekenop te richten. Omdat we nu toch op zwerf tocht door het Midden-Oosten zijn mel den wij onze geachte clientele in één moeite door, dat in de buurt van Konja in West-Turkije het graf van de Griekse wijsgeer Plato ontdekt is. Uit Lake Success, waar men, zij het voorlopig met weinig succes, poogt één van Plato's idealen, een regering door wijzen, eni germate te verwezenlijken, kunnen wij ulieden berichten dat 36 van de 66 le- Unvriantjevan Leiden derhalf maal zoveel vlees, boter, melk en andere dierlijke producten als in 1950. De vraag blijft natuurlijk: Ander half maal hoeveel is dat eigenlijk? D Nu nog een distributiekwestie: De heer Wileman uit San Francisco, bezig van z'n ega te scheiden, verzocht de kadi er op toe te willen zien. dat hun vier tal honden ponds-ponds-gewijs verdeeld werden. Hoe het ook zij, met de ver deling van de sneeuwval in Nederland is het echt met eerlijk toegegaan. In Harlingen hebben ze n.l. nog geen vlok je sneeuw gezien. Ook de vorst is in deze Friese stad veel minder geweest dan men redelijkerwijs had kunnen verwachten. In Griekenland wordt de neerslag ook al niet eerlijk verdeeld hetgeen een grote droogte veroorzaakt in de streek rond Athene. Teneinde de weergoden een handje te helpen heeft nu een New Yorkse „regenmakers"-fir- ma de E.CA. om een crediet van 15000 dollar gevraagd, die zij wil besteden aan zilverjodide, dat uitgestrooid op ge schikte wolken regen veroorzaakt. O Een dertigjarige Californiaan zocht het ook al in de wolken: Hij wist, tot 11 km. hoogte door een gewoon vliegtuig opgesleept, met z'n zweefvliegtoestel een hoogte van 12800 m. te bereiken. Frankrijk is ook al druk in de weer op luchtvaartgebied: het eerste vliegtuig van het type „S.E. Armagnac 2010", het grootste burger-luchtvaarttoestel ter wereld, maakte bij Toulouse zijn eerste proefvlucht. I^ADIO MOSKOU heeft het Russische antwoord op de Westelijke nota inzake de bijeenkomst van de Grote Vier bekend gemaakt. In dit antwoord toont de Sowjetunie zich genegen tot een voorbereidende bijeenkomst voor de agenda van de viermogendhedenconferentie. De bijeenkomst zou in Moskou, Parijs of Londen, maar niet in New York gehouden moeten worden. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat verwacht wordt, dat spoedig een bespreking tussen Amerika, Engeland en Frankrijk gehouden zal worden over het antwoord op de recente Sowjetrussische nota. Over het a'ge- meen is men in westerse kringen sceptisch gestemd, daar de Sowjetunie de con ferentie tot uitsluitend Duitse vraagstukken wil beperken. land op de been willen brengen en iat onderhandelingen worden gevoerd met de Westduitse regering over het aan .1! Duitse divisies, uitrusting, tanks en zware artillerie in het kader van het Atlantisch Pact. De nota zegt, dat e- mand de Westerse regeringen in net verleden had bedreigd en ook f' 'as niet bedreigt. De Sowjetunie acht der halve pogingen om plannen voor miii- tarisatie van West-Duitsland te recht vaardigen inconsequent. Tenslotte be schuldigt de nota de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk ervan de conferen tie van de ministers van Buitenlandse Zaken om een of andere onbeken te reden te willen uitstellen. React'es. In Engeland is men van mening, .at de nota als een aanvaarding, noch ais een verwerping kan worden beschouwd van de Westerse voorstellen voor het houden van een vier mogendheden con ferentie „om de internationale span ning" te verminderen. De grote hi"d >r- paai is, dat het Sowjetvoorste] zich hu- perkt tot 't openen van besprekingen over uitsluitend Duitse vraagstukken In de Verenigde Staten heerst de verwachting, dat de Amerikaanse re gering zich om dezelfde redenen zal verzetten tegen aanvaarding der Rus sische voorwaarden. Een woordvoerder van het Fanse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde daarentegen, dat de Sowjet-nota niet negatief is en de deur open laat voor een vier-mu- gendhedenbespreking, al moest word°n toegegeven, dat de nota a.o. beoogt 'ie Franse openbare mening te suggeccen, dat het dwaasheid zou zijn een West duitse herbewapening te steunen. £)e Russische nota wijst de Westerse verklaring, dat besprekingen over de besluiten van Praag geen basis kunnen zijn voor een democratische oplossing wvan het vraagstuk van de hand en ont kent, dat Oost-Duitsland zou worden bewapend. De verklaringen in deze geest worden van het begin tot het eind verzinsels genoemd, die in genen dele met de werkelijkheid overeen stemmen. Na te hebben opgemerkt, dat de houding van de Sowjetunie inzake verkiezingen voor geheel Duitsland welbekend is, acht de nota het duide lijk dat de drie Westerse mogendheden een geregeld Duits leger in West-Duits- De troepen der VN hebben zich in de laatste dagen ten Noorden van Seoel op een nieuwe verdedigingslinie terug getrokken; slechts hun achterhoede bleef in contact met de vijand. Bij üe aftocht is de tactiek der verschroeide aarde toegepast. In het gebied, dat aan de Noordelijken is gelaten, is geen steen op de andere gebleven en niets achtergelaten, dat de tegenstander ook maar op enige wijze van dienst kan zijn. De laatste inwoners van Seoel veria ten thans de stad. Zij is thans vrijwel geheel verlaten. Slechts militaire con- vooien rijden nog door haar straten. Ei verscheen gisteren nog slechts eén krant. Het is niet bekend, of de leden van de Zuidkoreaanse regering zich nog in Seoel bevinden. Het regerings- personeel heeft de stad echter veria ten. Mannelijke burgers, die zich giste ren nog in Seoel bevonden, zijn opge roepen voor het onderhoud van de militaire aanvoerwegen. De Verbonden Troepen hebben giste ren Ooeibongdjoe en Tsjoentsjon, twee belangrijke punten In hun verdediging, prijsgegeven. De toestand in de Oostelijke sector van het front werd verward genoemd Niemand kon zeggen, hoe diep de vij and hier in de stellingen der verbon denen was doorgedrongen Overigens is men van mening, dat de Noordelijke hoofdmacht nog een flink eind achter de voorhoede aan komt en dat- tot dusverre nog slechts voorhoedegevechten zijn geleverd. Men weet nog niet, of Chinezen dan wel Noordkoreanen de leiding van het offensief hebben Wel verwacht men m de komende dagen een gevechtspauze, die door de Noordelijken zou word"" gebruikt voor de aanvoer van verster kingen. IN NEDERLAND VERONGELUKTEN IN 1950 ACHTTIEN MIJNWERKERS In 1950 deden zich bij de gezamen lijke Limburgsp mijnen in totaal 18 dodelijke ongevallen voor. In 1948 en 1949 bedroeg dit aantal resp. 17 en 14. Furie verwondde haar man In een woning in de Sumatrastraat te 's-Gravenhage ontstond Dinsdag avond een echtelijke ruzie, die ten slotte op een steekpartij uitliep. Het slachtoffer werd uiteindelijk de echt genoot, die door zijn vrouw H. de K. V. danig met een mes werd toegeta keld. Hij kreeg snijwonden in nek en rug, welke in het ziekenhuis Zuidwal moesten worden verbonden, voor nij zich weer goed genoeg voelde om de nacht bij zijn kinderen te kunnen door brengen. De echtgenote is door de po litie in bewaring gesteld. De Bijzondere Raad van Cassatie zal op 28 Februari behandelen de zaak tegen Corn, van Geelkerken, destijds plaatsvervangend leider der NSB, hoofdstormer van de Nationale Jeugd storm en inspecteur-generaal der Ne derlandse Landmacht. De bijz. strafka mer te Utrecht veroordeelde hem tot levenslang, nadat de officier van justi tie de doodstraf had geëist. De officier kwam van deze uitspraak in cassatie.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1