Atlantisch Pact een enorme vergissing Ambonezen moeten kiezen Israëlisch plan ter regeling van het Koreaanse conflict HardestrijdinMidden-Korea VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Straaljager neergestort bij Hollum Brits Nrd.-Borneo bij Indonesië VS verwacht geen oorlog in 1951 Eisenhower Woensdag naar ons land? Zaterdag 6 Jan. 1951 148e Jaargang No. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TAFT, LEIDER DER AMERIKAANSE REPUBLIKEINEN IN DE Truman niei bevoegd troepen naar Europa ie zenden Europese bewapening zal tot oorlog leiden De R.C.H.-er Biesbrouck gaat niet naar Italië Piloot en toestel zijn spoorloos Weerbericht Ex K. N. I. L -militairen sloegen officieren neer De Gouwzee gaf krimp nog geen Desnoods gewapend optreden Stem van Robert Taft is gezaghebbend Een Duits scheepje bij Ameland op een mijn Knaapje op schoolplein te Hoorn overleden Aziatische landen hebben nieuw voorstel in studie Vliegveld van Wondjoe door VN-troepen prijsgegeven JCcPit BziJteJk A1 hebben we in ons land dan niet zulke grote reservaten, wat vleer- Griepepidemie in Belgie Ons leger telt nog geen gevechtsklare divisies BUREAU: ADMINISTRATIE Voord9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mm Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. IIOBERT TAFT, de leider der Republikeinen in de nieuwe Amerikaanse Senaat, heeft Vrijdag een felle aanval gedaan op president Truman en hem de be voegdheid ontzegd om, zonder voorafgaande toestemming van het Congres, Amerikaanse troepen deel te doen uitmaken van een Europese verdedigings macht. Het Atlantisch Pact noemde Taft een reusachtige vergissing, waaruit volgens hem het grootst mogelijke gevaar voor oorlog voortvloeit. Volgens de leider van de Republikeinse senatoren moet de verdediging der Verenigde Sta ten de eerste zorg zijn en zou een redelijke bondgenootschap met Groot-Brit- tannie, Frankrijk, Nederland, Australië en Canada, gevoegd bij de heer schappij ter zee en in de lueht een macht vormen, die de Sowjetunie het zich niet kan veroorloven uit te dagen. „Wij moeten niet pogen de Europeanen aan te zetten tot een herbewapening op grote schaal, daar dit naar mijn mening bijna zeker tot oorlog zal leiden", aldus Taft, die het voorts „beter achtte com munistisch China de oorlog te verklaren, dan een onverklaarbare oorlog in Korea te voeren". Na aangedrongen te hebben op de opbouw van de zee- en luchtstrijdkrachten der V.S. in plaats van troepen naar Europa te zenden, be pleitte Taft in zijn opzienbarende rede een verdrag met Japan. ,,IK heb er een bezwaar tegen, indien de president een beperkt aantal di visies ter beschikking stelt van de Noordatlantische verdediging, aldus Taft, doch bij het vormen van een Euro pese verdedigingsmacht moet Europa zelf de leiding nemen. Wij moeten er niet op staan en er zelfs niet op aan dringen dat de Europeanen een groot internationaal leger vormen, tenzij zij ons verzoeken hen daarmede te helpen. Ook moeten wij niet de leiding nemen bij het vormen van een groot interna tionaal leger, door een Amerikaan tot opperbevelhebber daarvan te benoe men. Indien President Truman aan Att- lee of Dean Acheson te Brussel belof- De RCH-speler Biesbrouck heeft Vrijdag het aanbod, om voor een Ita liaanse profclub te gaan spelen, van de hand gewezen. De Italianen boden hem een bedrag van f 60.000 voor -.en contract van één jaar aan, maar daar voor moest Biesbrouck eerst een oefen wedstrijd in Italië spelen. Biesbrouck heeft na rijp beraad besloten niet op de voorstellen in te gaan. ten hebben gedaan, betekent dit, dat zij hun bevoegdheden hebben over schreden en het is het Congres, dat hierin het laatste woord heeft. Tru man heeft geen bevoegdheid om Ameri kaanse troepen naar Europa te zenden om hen daar aan een oorlog tussen de statenleden van het Noordatlantisch verdrag en de Sowjetunie te doen deel nemen, indien deze zou uitbreken. De President heeft de V.S. zonder machti ging van het Congres in de Koreaanse oorlog betrokken. Hij wil nu blijkbaar hetzelfde doen met betrekking tot Europa. In plaats van troepen naar Europa te zenden, moeten wij ons con centreren op de opbouw van onze vloot- en luchtstrijdkrachten, die de ba sis moeten vormen, waarop de Ameri kaanse militaire politiek wordt gevoerd. Wij gaan er vanuit, dat de vrije landen de heerschappij ter zee en in de lucht moeten hebben. Dan hebben wij ook belang bij Europa en het Nabije Oos ten, bij India en het Verre Oosten. De ze gebieden mogen niet onder commu nistische invloed komen en het is nog steeds mogelijk dit te voorkomen met andere middelen dan het inzetten van grondstrijdkrachten." Dezelfde methoden. JjlELFS indien wij tegen de numeriek in de meerderheid verkerende Sow jetunie stand zouden kunnen houden, aldus Taft, kan een moderne oorlog niet gewonnen worden door uitsluitend ver dedigend optreden, zelfs niet wanneer de troepen zijn verschanst achter een moderne Maginot-linie van bazooka's. Er bestaat slechts een alternatief voor het voeren van een grondstrijd met de Russen en dat is het gebruik van dezelf de doorsijpelingsmethoden, als zij ge bruiken. Wij kunnen hiermede direct beginnen, door steun te verlenen aan de operaties der Chinese nationalistische guerilleros in China. Ten aanzien van een verdrag met Japan zeide Taft, dat in een dergelijk verdrag zou moeten worden bepaald, dat de Verenigde Staten het ter zee en in de lucht zullen helpen en wellicht tijdelijk ook met enige divisies grond strijdkrachten, totdat de Japanners in staat zouden zijn hun eigen leger voor de verdediging van het land zelf te for meren. Democratische stem. DE Democratische senator Lehman voerde in antwoord op de opmer king van Taft, dat de Ver. Staten in oorlog zijn, indien een der staten-Ieden van het Atlantisch Pact wordt aange- gevallen, aan, dat indien de Westerse bondgenoten van de Westeuropese lan den niet zouden ingrijpen, indien deze zouden worden aangevallen, de Sow jetunie in staat zou zijn door verove ring, een even groot industrieel vermo gen te krijgen als de Verenigde Staten. Taft repliceerde onmiddellijk met de woorden: „Ik heb niet gezegd dat ik wil dat de Ver. Staten werkeloos zou den toezien". Indien wij een redelijk bondgenootschap hebben met Gr. Brit- tannie, Frankrijk, Nederland, Aus tralië en Canada en indien wij er daar naast voor zorgen oppermachtig te zijn ter zee en in de lucht, vormen wij een macht, die Europa zou kunnen blijven beschermen en waarvoor de Sowjetunie zich in acht zou nemen. Dat dit in de afgelopen vijf jaar gebeurd is, is een gevolg van het ontzag dat onze zee- en luchtmacht de Sowjetunie hebben inge boezemd. Het is niet nodig ergens een speciale verdedigingslinie in te nemen. Wij zijn in staat ook zonder dat, een reusachtige gebied door onze macht voor een oorlog te behoeden." Staalindustrie in puin. JN antwoord op een vraag van de De mocratische senator Fulbright of het noodzakelijk zou zijn de Westeuropese staalbedrijven te vernietigen, indien de Russen het Europese vasteland on der de voet zouden lopen, zeide Taft: „Dat zouden wij ongetwijfeld doen. Kijk maar eens wat wij nu in de ha ven van Intsjon doen". Gistermorgen te omstreeks half elf hoorde de vuurtorenwachter te Hollum (Ameland) kort nadat een Britse straaljager gepasseerd was, een harde slag. De conclusie, dat de straaljager even ten Zuiden van Hollum in zee moest zijn gestort, werd bevestigd door een bericht van het militaire vliegveld te Leeuwarden, alwaar men een radio- mededeling van de piloot had ontvan gen, dat hij een noodlanding moest maken. Toen de piloot van de Meteor VIII zich voorbereidde de landing te maken, bleek het landingsgestel niet naar wens te werken, waarop hij sein de, het toestel te zullen verlaten. Het vliegtuig vloog op ongeveer 3000 meter hoogte. Er hing een laag, zwaar wolken dek, waardoor men van Leeuwarden uit, in tegenspraak tot eerdere anders luidende berichten, niet heeft kunnen zien, of de piloot het toestel veilig heeft verlaten. Gisteravond verkeerde men niettegenstaande verschillende speur tochten nog in onzekerheid omtrent het lot van de vlieger. De straaljager had vijftien minu ten nodig om ten zuiden van Hollum naar beneden te komen. Er is een grote kans dat het in zee gestort is. De reddingboten „Insulinde", „Bran- daris' en „H. J. Ortt' voeren onmid dellijk uit om naar toestel en piloot te zoeken, terwijl zowel van de vlieg velden Valkenburg als Leeuwarden vliegtuigen opstegen om aan het on derzoek deel tc nemen. Het zoeken werd echter door slecht zicht ernstig belemmerd. Verwachting, geldig tot Zondag avond; Zwaar bewolkt met enke le plaatselijke opklaringen. Af en toe enige regen. Aanvankelijk matige tot krachtige en langs de kust lijdelijk harde Zuidelijke wind, later draaiend naar Zuid west of West. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG: Zon op 8.47, onder 16.45. Maan op 9.10, onder 15.48 MAANDAG: Zon op 8.47, onder 16.47. Maan op 9.52, onder 17.19. Terwijl het in Londen waarschijn lijk geacht wordt, dat de verongeluk te „Meteor" afkomstig is van de RAF-basis „Horsham Saint Faith" nabij Norwich, vermoedt de Lucht vaartvoorlichtingsdienst, dat het toe stel uit Duitsland kwam en op weg was naar Engeland. Men meent te kunnen aannemen, dat de piloot geen zwemvest en geen rubber redding boot bij zich had. Wel is de straal jager uitgerust met een uitschietbare stoel. De vliegbasis Leeuwarden heeft aan de bevolking van Noordoost-Friesland verzocht, goed uit te zien naar de ver miste piloot, omdat er nog een kleine kans bestaat, dat hij hier terecht is ge komen en zich door een verwonding niet kan bewegen. Overigens bestaat de vrees, dat hij zich niet meer heett kunnen redden en dus met zijn machi ne in zee is gestort. (Van onze Haagse redacteur) Kolonel Van Santen, opvolger van géneraal Scheffelaar als commandant van de kampen met Ambonezen, van het voormalige K.N.I.L., heeft van de Neder landse regering machtiging gekregen in het uiterste geval wapengeweld te ge bruiken tegen 60 Ambonezen, die op de dag vóór Oudejaar hun Nederlandse officieren neersloegen en volledig bewapend het kamp in Djakarta in drie trucks verlieten, zo deelde minister s' Jacob ons op een Vrijdag j.I. gehouden perscon ferentie mede. Deze groep Ambonnezen heeft in de stad weliswaar hier en daar geschoten, maar voor zover bekend waren hierbij geen doden te betreuren. Actie in Serawak „Actieve onruststokers zijn in Sera- wak bezig met het doel, inlijving van dat gebied in de republiek Indonesia te bewerkstelligen", aldus deelde de sec retaris-generaal van de Maleise Natio nale Unie van Serawak mede aan de „Straits Times" te Singapore. Hij zeide, dat onruststokers voortdu rend de grens overschrijden. „Zij ma ken onze constitutionele pogingen voor het verkrijgen van recht van Engeland en het herstel van Serawak als een on afhankelijke staat in het Britse Geme nebest belachelijk. In hun ogen is het alternatief: de inlijving van Serawak in de Indonesische Republiek en hun ac tiviteiten zijn gericht op dat doel" De secretaris-generaal zeide voorts o.a.: „Wij wensen geen deel van Indonesië te zijn, wij wensen de familie Brooke terug." De veerboot „Emma", die gistermor gen Marken verliet om de 4500 meter lange vaarroute naar Monnikendam open te breken, keerde om half vijf terug. Men was niet verder dan 800 meter uit de wal van Marken door het ijs op de Gouwzee kunnen breken. Vanochtend zal een tweede poging worden gedaan, en men hoopt, dat Maandag de verbinding weer normaal zal functionneren. De regering hoopt, dat deze Ambon nezen, die de KL-status hebben, zich goedschiks weer' onder het gezag van hun officieren zullen stellen. Indien zij dit niet doen, is de regering genood zaakt uit hoofde van haar verantwoor delijkheid voor de KL-militairen, waar toe ook de Ambonezen behoren, tegen hen op te treden. Voorts heeft de regering aan kolonel Van Santen opgedragen de nog in de kampen te Djakarta, Bandung, Sura- baja, Semarang en Malang vertoevende Ambonezen mede te delen, dat de re gering hen voor de keus stelt: le. over te gaan naar de APRI, de strijdkrach ten van de Republik Indonesia; 2e ter plaatse te demobiliseren; 3e. verscheept te worden naar Ambon. De regering geeft de Ambonezen tot de 15de Januari a.s. bedenktijd, aldus minister s' Jacob. Voor ongeveer 100 Ambonezen en hun gezinnen, die op de zwarte lijst van de republiek Indo nesië voorkomen, is de regering bereid in Nederland asylrecht te verlenen. J^AFT heeft nevenstaande denk beelden reeds eerder naar vo ren gebracht, onder meer tijdens de vorige oorlog, doch men hecht thans te Washington meer beteke nis aan zijn „isolationistische" denkbeelden om verschillende redenen: Nu senator Arthur Vandenberg om gezondheidsredenen zich in feite als leider van de Republi keinse senaatsfractie heeft moe ten terugtrekken, is de invloed van Taft gestegen. De democraten hebben in de Senaat slechts een meerderheid van twee en bij de Congresver kiezingen in November hadden degenen, die soortgelijke denk beelden waren toegedaan als Taft. veel succes. Taft heeft de meeste kans tot Republikeins candidaat voor de presidentsverkiezingen in 1952 te worden benoemd en behaalde een grote overwinning in Ohio bij de Senaatsverkiezingen van Novem ber. Uit de laatste weken door Con gresleden ontvangen brieven spreekt een groeiende sympathie voor ae denkbeelden van Taft, ex-president Hoover en andere „isolationistische" woordvoerders. James Reston, diplomatiek corres pondent van de „New York Times", zegt, dat de Amerikaanse regering haar strategische plannen en haar be- wapeningsplamien niet baseert op de veronderstelling van het uitbreken van een algemene oorlog in Europa in 1951. In Washington, zo vervolgt Reston, is men van mening, dat het commu nisme zich enige tijd zal concentre ren op de verovering van Azie, waar bijna alle sociale en militaire factoren voor het communisme gunstiger zijn dan in Europa. Vier lijken aangespoeld Het Duitse scheepje „Hanzina" is aan de noordkant van de zandplaat de „Hon" bij Ameland op een mijn gelo pen en vergaan. Toen gisteren op de oostpunt van Ameland vier lijken aan spoelden, is de reddingboot „Insulin de" uitgevaren voor een onderzoek. Het was echter de „Brandaris" van Terschelling, die het wrak vond. Zelfs bij laag water is het geheel onder de oppervlakte. Honderden bat tings zijn op het strand geworpen. Ze zijn naar alle waarschijnlijkheid af komstig van het scheepje, dat onge veer 50 tot 60 ton groot was en uit Koningsbergen afkomstig zou zijn. Terwijl de kinderen van de Christe lijke school op het Nieuwe Noord te Hoorn gistermorgen tijdens het speel kwartier op het schoolplein aan het spelen waren, werd een der leerlingen de bijna acht-jarige Bertje van Bijste ren, plotseling onwel en zakte ineen. De ijlings ontboden geneesheer, dr. J. van Staalen, kon niet anders dan de dood constateren. Naar wij vernemen was het jongetje een hartpatiëntje. Voor het verdere deel van de dag wer den de lessen aan de school gestaakt. m De Israëlische vertegenwoordiger bij de Politieke Commissie der VN heeft Vrijdag een uit zeven punten bestaand plan ingediend, dat bedoeld is als ba sis voor een regeling van het Koreaan se conflict. Deze zeven punten luiden: 1 Een on- middellijk en onvoorwaardelijk staken van het vuren; 2 Verzekering van alle betrokken regeringen, dat zij een ver- Een machtige communistische strijd macht heeft thans een offensief tegen Wondjoe, een sleutelstelling in het front der Verenigde Naties, ontketend. In het gebied van Hongtsjong, veertig kilometer ten Noorden van de stad, is Volgens een definitieve berekening, door zijn kleinkinderen dezer dagen te Detroit ingediend, heeft de auto magnaat Henry Ford ruim 80 millioen dollar nagelaten. De in 1936 voor lief dadige en opvoedige doeleinden inge stelde „Ford Foundation" ontving hier van 38 y2 millioen en zijn drie klein kinderen mogen een dikke 12 y, mil lioen dollars delen. De rest ging naai' de fiscus. De universiteitsbibliotheek van het Poolse Wroclaw had onver wacht ook een aardig buitenkansje: Een ijverige bibliothecaris vond een sinds lang verdwenen, uit het jaar 1600 daterend exemplaar van een der eer ste uitgaven van Shakespeare's „Ham let" terug, o Het befaamde „to be or not to be" is blijkbaar voor de huidige Britten ook weer een brandende kwes tie: De R.A.F. maakte bekend, dat zij meer vrouwelijke piloten zal aanne men. Theodoor hoopt maar, dat Brit- tannie zich bijtijds een ander gezegde van haar grootste schrijver zal herin neren n.l.: „Weest wat gij zijt, dat is een vrouw, zijt gij meer dan zijt gij er geen" („Leer om Leer"). Anders zal hij zich genoodzaakt zien in Schillers be faamde „Eert de vrouwen! Zij vlech ten en weven hemelse rozen door 't aardse leven", d~ rozen door bommen te vervangen, o Dat enige ongerust heid overigens niet ongepast is, moge blijken uit de nieuwe schoolatlas, die in China wordt uitgegeven. Op de kaart van het „Zwd-OoetoHjk schiereiland muizen betreft mogen wij er zijn: In de Valkenburgse grotten werden tij dens het onderzoek van een Zweeds expert op vleermuizengebied, wel twaalf verschillende soorten waargeno men. o Van de duistere Valkenburgse grotten naar de lichtstad Eindhoven, waar ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de N.V. Philips de Grote Markt van 13 tot 20 Mei in een Euro- eSHMtlU!llilMUUIittil)ill916!lill(il916il!l!l!IHI(lliKW0liitilillHiHNiiiii8ttHWE) van China" worden daaronder Malak- ka. Siam en Indo-China gerekend. Om te voorkomen, dat de dieren in het Zuidafrikaanse Kruger-wildpark soort gelijke grenscorrecties gaan toepassen, heeft de „Nasionale Parkraad" de Urne- pees uitgaanscentrum, kepleet met regering om 60.000 pond gevraagd ten winkels, café's, wijnhuizen (bediening einde het reservaat (ongeveer 3x Ne- door Europeanen uit velerlei landen in derland) van een omheining te voor- nationale dracht) en stadspoorten, op zien. getrokken zal worden. En omdat we nu toch aan het bouwen zijn, mel der wij onze cliëntele meteen maar even dat de bekende Franse architect Le Corbusier van de regering van Pendsjaab opdracht heeft gekregen een ontwerp te maken voor een nieuwe stad van 150.000 inwoners, die de hui dige overbevolkte hoofdstad Lahore zal moeten vervangen, Dat het met die overbevolking in de Aziatische landen ernstig gesteld is bewees de Engelse minister van Voedselvoorziening Webb, die heeft uitgerekend, dat, om het daar uit voortkomende wereldvoedseltekort op te vangen, in 1960 de wereldmelk productie verdubbeld moet worden, de vleesvoorziening op dertig millioen ton gebracht dient te worden en de koren en graanproductie één en twintig pro cent. de suikerfabricage twaalf procent en de vetvoorziening vier en dertig twooent hoger moet worden. Als je mij vraagt, gaat het Atlan tisch Pact dezelfde weg op ais w#tew Atlrmtie. Vrijdag hard gevochten, toen de Noor delijken een tangbeweging inzetten. Hedenmorgen is bevestigd, wat gister middag reeds was meegedeeld, doch later werd tegengesproken n.1., dat de verbonden troepen het vliegveld van Wondjoe hebben opgegeven. Ook dat van Soewon is verlaten. Het doel van Noordkoreanen en Chi nezen is, om zoals radio-Peking het heeft uitgedrukt „de Amerikaanse aggressors van het schiereiland weg te vagen". De troepen der V.N. bieden echter hardnekkig tegenstand tegen de uitvoering van dit voornemen en sla gen er in, het verband in hun linies te handhaven. Niets wijst er nog op, dat zij met omsingeling worden be dreigd. Sinds hedenmorgen is er overigens niets meer bekend gemaakt. Het hoofd kwartier van generaal MacArthur heeft nieuwe, zeer strenge voorschrif ten bekend gemaakt omtrent de cen suur op het frontnieuws. Daardoor kunnen vrijwel geen berichten meer doorkomen over de militaire operaties van de verbonden troepen. enigd, onafhankelijk Korea aanvaarden en voor vrije verkiezingen onder su pervisie der VN zijn; 3 Deelneming van alle aan Korea grenzende staten aan het werk van herstel en aan de verkiezing; 4 Geleidelijk terugtrek Kon van alle niet-Koreaanse strijdkrachten in een bepaalde periode; 7 Ontweroen van herstelplannen in Korea onder auspiciën der VN; 6 Een garantie, dat de onafhankelijkheid en onaantast baarheid van de hervormde staat ge ëerbiedigd zal worden; 7 Alle door de Chinese Volksrepubliek van belang ge achte kwesties moeten met spoedig be handeld worden. Plan van Twaalf. De groep van twaalf Aziatische lan den, die zich bezig houdt met de Ko reaanse kwestie, besprak een plan /an vier punten, dat gebaseerd zou zijn op het volgende; 1 Een order tot staken van het vuren; 2 Een progressief terdg trekken van de troepen van beide par tijen uit Korea; 3 De instelling van een commissie, waarin ook het com munistische China zitting zou hebben, ter oplossing van vraagstukken in net Verre Oosten en 4 De instelling van een commissie der VN, die toezicht op verkiezingen in Korea zou honden. Volgens de autoriteiten lijden in Bel gie thans twee van de tien personen aan griep. In Brugge zijn alle scholen gesloten, omdat in de stad en haar na bije omgeving enkele gevallen van kroep zijn geconstateerd. Aantal doden in Peru tot ruim honderd gestegen Het aantal doden tengevolge van de dynamiet-ontploffing in Noord-Peru is tot over de honderd gestegen. Veer tig arbeiders en ook leden van de red- dingploeg worden nog vermist. Generaal Eisenhower zal vermoede lük Woensdag voor een tweedaags be zoek uit Parijs naar Nederland ver trekken. Hoewel in ons land nog geen ge vechtsklare divisies voorhanden zijn, o.m. de Amerikaanse uitrusting nog niet is aangekomen, zal men de nieu we opperbevelhebber niet met Lege handen tegemoet treden. Sïedepiand beeoh ikt cmv aen groot reservoir aan Indonesie-veteranen, waarvan men dit jaar door herscho ling twee mobilisabele divisies hoopt te kunnen maken De jonge lichtingen 1949 II en 1950 I zullen samen meer dan één divisie vormen, zodat h Ne derlandse leger tegen het einde /an dit jaar drie divisies dwz 75.000 nan gevechtsklare troepen zal tellen, de territoriale troepen niet meegerekend. Wellicht zullen de officieren die thans zijn gedetacheerd bij het hoofd kwartier te Fontainebleau in Eisen howers staf worden opgenomen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1