lisenhower in Europa aangekomen Houdt Viebahn vijftien jaar? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 'ware strijd om stad Wondjoe Ambonese militairen ontkennen een opstand in Djakarta Engeland en Frankrijk wijzen Sowjet beschuldiging van de hand Maandag 8 Jan. 1951 NAAR VASTE GROND waarvoor Kind rodes vreest 148e Jaargang No. 6 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN loordatlantische Unie is machtig buropa moet zijn goede wil tonen fard Price geeft lening over Korea „Door Eeuwen Trouw wendt zich tot regering DE FRANSEN HEROVEREN GRENSPOST TANMAI KoAt Re&teJk Een Zweeds journalist dood gevonden te Amsterdam Om China tot aggressor te verklaren Brachten gegevens over uranium naar Engeland Meisje raakte bekneld Indonesische regering antwoordtheden hudt ze het hoofd. „Nee jon- zijn jullie hier toch verkeerd weet van niets! Maar aan de ant van de boulevard is nog on „Zeezicht". Misschien moe daarheen". Zwijgend nemen hondjes hun koffers weer op ipen heel goed dat dit alle- eigen schuld is. Waarom heb- ok niet gedaan wat Moeder len gevraagd heeft. E WEKEN schrijdt in onze tad de jaarlijks terugkerende t weer over de planken van schouwburg, Gijsbreght, die moet zijn en die niet veelan- dan praten en lamenteren en vluchten. Eigenlijk een won manier om de stad Amster- en, waarvoor deze Gijsbreght- och is bedoeld. Want als het ijkse hulde aan Vondel was, zeker een ander stuk hebben ondanks de wonderschone in de Gijsbreght voorkomen, is nu eenmaal dit stuk ge- n het is waarschijnlijk het ndeldrama waarmee de Ne- 5 van onze tijd enigermate i zijn. Het moet dus wel een invloed hebben op ons volks- en misschien is het daarom r goed dat Gijsbreght zo'n Idhaftige figuur en hetstads- ne zo getemperd is door an- ■den die in het stuk meedoen ïarschijnlijk ondanks ons, de )ud van vormen. Wij hebben meer aan een Gijsbreght die spiegel voorhoudt dan aan laliseerde nationale helden nat het toneel wel „de plan- Ie wereld zijn". Welnu, ook ire stappen van de Heer van ;rover dreunen zou men dit 'ggen. Het stuk speelt geheel enarde veste" is onze we- 1951 iets anders? In plaat» 'este met vaste hand te be praat en confereert haar lopt besluiteloos rond, terwijl g geweld zijn gang gaat. Vre- 'halen en geruchten doen d« er dreigen nog grotere ram- reghts vrouw, voor wie maar belangrijk is: het leven van heeft maling aan dat wat llemaal zo vreselijk gewich- i, oorlog en eer en politiek ote lijn" en als Gijsbreght is teruggekeerd, roept zij :lijk egoïstisch èn hartstoch- eugd uit: i gij behouden zijt, «t maal ik om de stad! eel millioenen vrouwen zul- aar vandaag niet volmondig al worden zij duizendmaal iciaal" uitgekreten, ledrijf, kloostervroomheid, en echtgenoten en tussen kinderen, angst en geloof, n wonderbaarlijke uitred- t gaat alles zijn gang pre- nu, alleen op een beetje een ikje van de wereld dan aan zijn gewend geraakt. :h zijn het niet al deze din- de eigenlijke geschiedenis e kern van het stuk blijft, >rt onnaspeurlijke wijze, het Christus geboorte en daar en gruweldaden iets aan De rei van de Edelingen, in geest ter kerke gaan op 'eest, vormt er, dwars door Jse drukte heen, het hart ons ons ok dat nu eens voor len! Als het eens tot t dringen dat de diepste van onze „geschonden we- ;mis is. Als tot ons, die al- iwringend over de wallén jenarde veste plegen te lo- 1 veel te doen om haarwer- ehouden, eens werd gezegd melse Gerecht zich ten lan- aver haar ontfermd heeft, wórdt immers tot ons ge- op dat Kerstfeest? Wat dat anders voor boodschap n de hemelse ontferming jenardheid? Waarvan spreekt rijgszuchtige wereld anders et kleine, maar allermach- waarvoor Herodes vreest? i we het nieuwe jaar in- lie verzekerdheid „dat God leiden zal". En als wij zou» vluchten en afscheid ne at ons het liefst is, dan met een gerust hart zeg el, mijn schone stad, ver- andren neer! want dan lat niet wij de echte heer maar dat Kind, dat alle lt, zelfs waar alles schijn* n valt. ATIES TE SINGAPORE i Tan. een Chinese lector sche faculteit van de uni- Singapore en vijf Chinese jdenten zijn gearresteerd van verspreiding van eom- propaganda. BUREAU: ADMINISTRATIE Voorr' 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Vchterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAfiSCHE COUEANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. VVZE -Noordatlantische Unie is machtig en beschikt over middelen op zee, tc land en in de lucht. Er is niets, dat de landen van de Atlantische ge- feenseliap, wakker geschud en verenigd, niet kunnen tot stand brengen, aten zij die misschien in de verleiding zouden komen deze kracht te be- éoeven, de lessen van de geschiedenis goed overwegen. De zaak van de vrij- feid kan nooit het onderspit delven. Onze taak is de vrede te bewaren, nu niet tot oorlog aan te zetten." aldus sprak generaal Eisenhower gisteren in. XM rede voor de Franse radio. Zondagmorgen arriveerde de Amerikaanse ff-,iP,.aa] op hot vliegveld Orly, alwaar hij door hoge Franse functionarissen, drie Franse stafchefs en diplomaten werd ontvangen. Op het vliegveld en ltigs de «eg naar Parijs waren strenge veiligheidsmaatregelen genomen, ^fmmunistische journalisten hadden geen toegang tot, het afgesloten deel het vliegveld, waar het vliegtuig \an Eisenhower landde. De opperbevel- Ihber verklaarde tegenover journalisten, dat hij ongeveer in het midden van Ibruari voor goed in Parijs zou terugkeren. Veldmaarschalk Montgomery riveerde eveneens te Parijs alwaar hij een onderhoud had met Eisenhower. nisters Acheson en Marshall en de chefs der generale staven. Er werd een sa- luutsalvo van zeventien kanonschoten afgevuurd toen Eisenhower, vergezeld van zijn 'stafchef lt. generaal Alfred Gruenther, in het vliegtuig stapte. Op 1 Februari zal Eisenhower weer naar Washington terugkeren. Toen men na zijn bespreking met Eisenhower aan Montgomery vroeg of hij een functie onder Eisenhower had aanvaard. zei de veldmaarschalk: „Vandaag geen vragen. Ik heb niets te zeggen". Zwerftocht door Europa UEN woordvoerder heeft Zaterdag te Parijs verklaard, dat Eisenhower na zijn bespreking met Franse autori teiten Brussel, Den Haag, Kopenhagen, Oslo, Londen, Lissabon, Rome, Frank fort, Luxemburg en Reykjavik tussen 10 en 26 Januari wil bezoeken. De ge neraal zal vervolgens een tweedaags bezoek aan Ottawa brengen en daarna naar Washington terug gaan voor be sprekingen met Truman, alvorens hij zijn nieuwe functie blijvend aanvaardt. Duidelijke taal. INE voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Ameri kaanse Senaat, Tom Connally, heeft in een verklaring tegenover de pers be vestigd. dat de Amerikaanse regering de maatregelen, die zij voor de verde diging van Europa denkt te nemen, na het oriëntatiebezoek van Eisenhower zal bepalen. Het Congres zou dan van deze maatregelen op -de hoogte worden gesteld. Vólgens Comially zou generaal Eisen hower West-Europa duidelijk te ver staan geven, dat het slechts op Ameri kaanse hulp kan rekenen naarmate de verschillende landen zelf met eigen middelen zullen trachten hun militaire kracht te versterken. Oproep van de Gaullc. PENERAAL Charles de Gaulle heeft Zondag op een massa-bijeenkomst te Nimes een krachtig beroep gedaan cp tóCiOR z -li vertrek uit Washington had Ei- shower een onderhoud van een «li iur met president Truman, waarin de president hem de volledige steun var; de Verenigde Staten en de andere ^Tqtlanden toezegde en hem erop wees. |t het pact een organisatie „voor |de. veiligheid en rust in de wereld" ^s. De president en de generaal on- jrv.i pen de wereldsituatie nogmaals ja ui beschouwing. Vervolgens had „pover, die de generaalsuniform (0; nog een onderhoud met Averell Trrmiati, de speciale adviseur voor Éitenlandse aangelegenheden. Op het legveld werd de generaal uitgeleide Idaan door president Truman, de mi- KDc Koreaanse veldtocht is een der kostbaarste lessen, die de militaire ge schiedenis kent", aldus meldt de voor naamste correspondent van de „Daiiy mail", de bekende Engelse journalist Ward Price, in een telegram uit Ka- rit-ji (Pakistan) aan zijn blad. «Volgens Price zijn de oorzaken van :flè Amerikaanse tegenslagen in Korea de volgende: 1 v. as geen goede geheime inlich- B tingendienst. 2lDe uitrusting der troepen was on- B doelmatig. 3j Zij waren onvoldoende opgeleid. Onvoldoende discipline. al Een tegenstander, die gewend is aan de moeilijke terreinsomstandig- B heden en aan het klimaat en die in B staat is van het iand te leven. 6| De plaatselijke bevolking helpt de vijand zich te. verschuilen. Zij wordt I hier of toe gedwongen, of zij doet het uit vrije wil. f Aan het Koreaanse front woedt een hevige strijd om Wondjoe, het belang- lijkf weg- en spoorwegcentrum, ongeveer 90 km. ten zuidoosten van Seoel. Cp slechts drie kilometer van de stad voerden de Xoordkoreaanse troepen irachtige aanvallen uit, doch de strijdkrachten der V.N. slaagden er Zondag middag in de communisten, die de laatste uren de stad waren binnengedron- 11. terug te drijven. Daarentegen slaagde een compagnie Chinezen er in) jonvon, ongeveer 24 km. ten Zuiden van Seoel te bezatten. Aan de uiterste clitcr flank van de geallieerde linie gaven de verbondenen hun laatste stel- Bngen, ten noorden van de 38ste breedtegraad langs de kustweg aan dei panse Zee, prijs. munistische aanval tot staan te bren gen, aldus Reuter. Niets wijst er op. dat er plannen worden opgesteld tot een algehele evacuatie van het schier eiland. Optimisme over komende I deiensïemogeiijkheden ;De strijd om Wondjoe wordt aan [oordkoreaanse zijde gevoerd met divisies. Ten zuid-oosten van de- sw' streden de verbondenen tegen [en ïidi, schatting 6000 man sterke mmunössdis troepenmacht. Twaalf ijl ten zuidép van Wondjoe vielen Cjhinese manschappen een wegversper- |ng' aan. sk Volgens militaire waarnemers te Washington zal de aan de Chinezen ge- pden tegenstand toeneiwgp ais ..de :ieuwe defensielinie der 'AN." is be- De gevechten sinds Vj Januari Kermden een verdedigingstakiiek „in dc diepte". Men vermeed definitieve Veldslagen op of in de onmiddellijke pabijheid van de breedtegraad. r®or taktiek zou een maximum \r' Bichade aan de Chinezen worden toe ^Jebracht en zouden de troepen der VN p staat zijn zich ordelijk terug te rekken. Het gehele verdedigingsstel- jei zou voorts niet in gevaar worden jebracht als tot een gedeeltelijke of [lgehele terugtocht zou worden he loten. Er heerst optimisme in Washing ton over de mogelijkheid om de com- Amerika „Europa" niet in de steek te laten". „Ik doe een beroep op u, Ame rikanen, Europa te verdedigen. Europa heeft u nodig, gij hebt Europa nodig! Gelooft mij. het behoud van Europa, zoals het thans is. is dc voorwaarde voor uw eigen behoud". Hartelijke begroeting Na aankoinst van Veldmaarschalk Montgomery, die met Generaal Eisenhower besprekingen zal voe ren, wordt deze door de Generaal begroet, In het midden cle Adjudant van Veldmaarschalk Montgomery, L t.-Kol. Costa de Beauregarde De vertrouwenslieden der Ambonese ex-KNIL-militairen hebben door mid del van de vertegenwoordigers van de Republiek Zuid-Moiukken te Den Haag bij de regering geprotesteerd tegen de mededeling van de minister van oorlog als zou er een opstand zijn geweest onder de Ambonese militairen te Djakar ta. Deze vertrouwenslieden ontkennen, dat er sprake was van een opstand. De stichting voert hierbij aan, dat zulk optreden h.i. geen steun zou vin den in de wet en dus ten enenmale on rechtmatig zou zijn. Voorts zou zulk op treden tegen militairen, die reeds alles hebben gegeven voor de Nederlandse zaak, als oneervol moeten worden ge kwalificeerd. Het bestuur is uit zeer betrouwbare bron gebleken, dat van het zogenaamde incident van 5 Januari j.l„ waarbij de Ambonese militairen zich aan insubordinatie zouden hebben schuldig gemaakt, een zeer onjuiste voor-telling van zaken is gegeven. Een bevel tot gewapend optreden zou de Nederlandse troepen onvermijdelijl; voor een onoverkomelijk gewetenscon flict stellen, aldus het telegram. Volgens hun mededelingen zouden TNI-ers van het Pattimura-bataljon de Ambonese militairen zodanig getart en geprovoceerd hebben, dat een aantal Ambonezen zich naar de goedangs be gaven en daaruit wapens roofden. De leider van de militairen begaf zich echter naar de poort van de kazerne en wist te voorkomen dat er ook maar één buiten de kazerne kwam. Inmiddels werd door TNI-ers buiten de kazerne in de lucht geschoten. De vertrouwens lieden zeggen, dat het gebeurde zich hiertoe heeft beperkt. Van de zijde van het Hoge Commis sariaat in Djakarta wordt vernomen, dat op Kerstmis een aantal Ambonese mi litairen met een truck het kampement verliet, doch dat zij enige uren latei- terugkeerden. Van Nederlandse mili taire zijde wees men op de mogelijk heid, dat het bericht haar oorsprong vindt in het incident te Kramat op Eerste Kerstdag, waarbij echter even eens geen sprake was van een poging tot uitbraak. (In de mededeling van de minister is bedoeld een incident te Djakarta, waarover zowel door overste Van San ten als door de Nederlandse Hoge Com missaris aan de Nederlandse regering is gerapporteerd. Dit incident heeft plaats gehad op Oudejaarsdag. Red.) Verzoek aan regering. De stichting „Door de eeuwen trouw" heeft de minister van Oorlog en de Staten-Generaal per telegram verzocht de machtiging volgens welke de bevel hebber op Java zo nodig met geweld tegen de Ambonese ex-KNIL-militairpn mag optreden, onmiddellijk in te trek ken en de volle Verantwoordelijkheid voor leven en welzijn van deze oud- strijders te blijven aanvaarden. Engeland en Frankrijk hebben de Sowjetunie geantwoord op de besehul diging van schending van resp. het Engels-Sowjetrussische en Frans- Sowjetrussiseh verdrag van 1942 door hun handelingen als lid van het Noord- Atlantisch pact. Na overleg tussen Engeland en Frankrijk over het aan de Sowjetunie te richten antwoord, hebben bride landen behoefte gevoeld de beschuldiging duidelijk eu ondubbelzinnig te weerleggen en punt voor punt van de hand te wijzen. Unie. Niet Frankrijk, maar de Sowjet unie heeft steeds geweigerd te ontwa penen, er bestaat een wanverhouding tussen de strijdkrachten van Oost- en van West-Europa, verschillende bond genoten van de USSR houden zich niet aan de beperking van hun strijdkrach ten, terwijl in de Sowjet-zone van Duitsland gemilitariseerde eenheden in regimenten georganiseerd zijn en in het gebruik van tanks en artillerie worden opgeleid, aldus de nota. Verder verwijt Frankrijk de Sowjetunie, dat zij, niettegenstaande het bestaande ver drag tussen beide landen, Ho Tsji Minh, die in opstand is tegen de wettige re gering van Vietnam, erkend heeft. Geen aggressieve bedoelingen Engeland en Frankrijk wijzen er in hun nota's op. dat hun houding ten aan zien van de Duitse hermilitarisatie geen bedreiging van de vrede bevat, dat West-Duitslands deelneming aan de verdediging van West-Europa zuiver defensief is en uitsluitend het gevolg van de noodzakelijkheid om de veilig heid van bescherming tegen de bedrei ging van communistische aggressie te verhogen. Het optreden van de Noord- Atlantische mogendheden komt dien tengevolge voor de verantwoordelijk heid van de Sowjetrussische regering. Overigens wordt erop gewezen, dat net pact tegen geen mogendheid of groep mogendheden is gericht, doch „uitslui tend tegen gewapende aggressie zelf". Na verzekerd te hebben, dat nooit ge duld zal worden, dat West-Duitsland als basis voor aggressie wordt gebruikt, herinneren beide landen aan hun jong ste voorstel tot het houden van proef- besprekingen tussen de Grote Vier waarin hun vastbeslotenheid om te wer ken voor een vreedzame regeling van de hangende internationale geschillen tot uiting komt. In de Franse nota wordt Rusland er voorts van beschuldigd een politiek te voeren die vijandig is jegens de Franse De troepen van de Franse Unie heb ben de belangrijke post Tanmai her overd. Hierdoor hebben zij een be- voorradingsweg van de Vietminh door het oerwoud van de Chinese grens af- afgesneden. De herovering van Tanmai beveiligt de door de Fransen zwaar versterkte kustsector van de Tonking-Deita. Tan mai werd door de strijdkrachten van de Franse Unie bezet zonder verzet van de zijde der Vietminh-strijd- krachten. Een latere aanval van de Vietminh op de post werd afgeslagen. Procureur-fiscaal kwam terug op zijn conclusie Voor de Bijz. Raad van Cassatie diende in hernieuwde behandeling het beroep van de voormalige „kriminal- sekretar bij de Sipo te Amsterdam F. C. Viebahn, die wegens verscheidene oorlogsmisdaden (Silbertanne moorden) tot 15 jaar gevangenisstraf is veroor deeld. Bij de eerste behandeling heeft de procureur-fiscaal, mr. Van Tuyll van Serooskerken tot verhoging van de opgelegde straf geconcludeerd, n.l. tot 20 jaar. Zaterdag kwam hij echter op deze conclusie terug, omdat een nader on derzoek onder tussen heeft uitgewe zen, dat V. zich niet aan de ten lasle- gfclegde mishandelingen heeft schuldig gemaakt. Een getuige, die V. van mis handeling had beticht, is na confron- Weerbericht Verwachting geldig tot Dinsdag- ^\ond. Aanvankelijk zwaar be volkt met enige regen, later wis selend bewolkt met enkele ver- spreid optredende buien. Aanvan kelijk matige tot krachtige, later overwegend matige wind tussen Zuid en West. Weinig verande ring in temperatuur. Dinsdag; Zon op 8.46, onder 16.48; •daan op 10.19, onder 18.52. IAMMMNNMNMBMMNNMMSMI opvolger, één van de negen en vijftig kinderen hem door zijn vier en dertig vrouwen geschonken, richtte tenminste een begrafenis aan die klonk als een.. veldslag. Er werden n.l. bij die gele genheid ruim duizend schapen geslacht voudig geamputeerde uit Wereldoorlog en meer dan tweeduizend geweerscho ten gelost. peneraal Eisenhower is door de lezers van de Saturday Review of Litera- tare gekozen als de „grootste nog le vende Amerikaan". Q Een i ew Yorkse masseur stelde daarentegen in z'n een tje een lijst van de „tien mooiste vrou wen. als ze tien pond slanker zouden zijn" op. Winnares werd Jane Russell (vier inches boezem te veel) gevolgd door een andere filmster, Denise Par cel (een en al sex appeal maar tien pond teveel daarvan). Van de 64- jarige mevrouw Ada Vader uit Michi- aal Hide0 Hashimoto had niet gan kunnen ze m ieder geval met zeg- K zovee] ammunitie tot zjjn beschik. gen dat ze niet haar best doet „m J „,,j king weshalve hp toen die opgebruikt vorm te blijven. Ze werd gearresteerd I j was tijdens een hevige aanval van de omdat ze een diender met een sneeuw- i Chinezen m Korea het voorbeeld van bal z n pet van het hoofd gegooid had. r-, j j- i bovengenoemde naturellen volgde Nog een dame die wel van een beetje geweld houdt: Mejuffrouw Wil liams verzocht de officier van justitie in Oklahoma haar aanklacht (aanran ding met poging tot doodslag) tegen de heer Johnson maar weer in te trekken, want ze ging met hem trouwen. Q Ze ven negers uit Virginia, ook al wegens aanranding terecht staande, kwamen er niet zo best af: Voor de tweede maal verwierp de Amerikaanse Hoge Raad hun beroep tegen de hun opgelegde d-oodstraf. In Zuid-Afrika moesten maar liefst 106 negers op het matje komen. Waren ook al aan het gooien geweest. Niet met sneeuwballen maar met stenen op hun opperhoofd. Vier hunner werden ter dood veroordeeld, twee anderen kregen vijf jaar dwang arbeid. Nee dan was het onlangs op tachtig-jarige leeftijd overleden opper hoofd van de Opombo's blijkbaar heel wat populairder. Zijn oudste zoon en dwars door een van de bloedigste nachtgevechten heen. Bij z'n ontwaken geconfronteerd met een aantal uitge brande tanks vroeg hij verbaasd: „Alle- machies. wat is hier gebeurd?" Q De derde G.ï.-Joe die we onze geachte clientele heden voorzetten weet maar al te goed wat er met hem gebeurd is: Soldaat Robert Smith de eerste vier- met stenen begon te gooien. Q Soldaat Donald Patton ook „ergens in Korea" is kennelijk niet zo vechtlustig: Hij sliep Wat is nu het PoreteeociiiJOi, Fiu4>s verschil tussen en dó* Tsjes&en-? nummer drie krijgt als vergoeding voor het missen van beide armen en benen voortaan 360 dollar per maand pensioen. „Ik moest eerst wel even huilen maar Bob laat de moed niet zakken" zei z'n moeder. Een andere Amerikaanse moeder was daarentegen de radeloosheid nabij. Zij belde de hoofdartikelenschrijver van de „St. Louis Star-Times" op en vroeg: „Ik heb nu in twee oorlogen m'n eerste man en een zoon verloren. Nu moeten mijn bei de andere jongens in dienst. Wat moet ik doen? Q En omdat Theodoor. hoe wel hij daar natuurlijk ook geen ant woord op weet, zich levendig kan voor stellen, dat zich onder zijn geachte le zerskring ook lieden bevinden, die in een wereld waai- de beslissing over het a! of niet werpen van de atoombom in handen is van de man die een criticus die zijn dochter afkamde meteen maai een paar blauwe ogen wilde slaan, niet bar veel vertrouwen hebben, besluit hij met de mededeling, dat de leden van de Amerikaanse „National Arts Four- dation" dr. Albert Schweitzer gekozen hebben als de man die de beste oplos sing gevonden heeft voor de problemen van de wereld. Want daar zijn hij en Alida het nu eens gloeiend mes eens. tatie op zijn verklaring teruggekomen. Mr. van Tuyll van Serooskerken merk te naar aanleiding hiervan op, dat deze gang van zaken eens te meer duidelijk maakt, hoe voorzichtig men met ge tuigenverklaringen moet zijn en dat confrontatie nooit mag ontbreken. Ditmaal concludeerde hij tot verwer ping van het beroep. De uitspraak werd bepaald op 17 Februari. Alles van een a nder Een 24-jarig los werkman te Vlissingen werd door de politie aangehoudenomdat hij op reen rijwiel reed, waarvan het frame behoorde bij een fiets, die in de afgelopen zomer werd gestolen. Bij onderzoek bleekdat de an dere onderdelen eveneens van gestolen fietsen afkomstig waren en ten slotte kwam zelfs vast te staan, dat ook zijn kleding niet helemaal tot zijn rechtmatig bezit behoorde. Ondergoed, overhemd en sokken waren bij verschillen de adressen van de drooglijn ge haald. De achttienjarige Zweedse journalist Soeren Carlsson uit Motala, die een bezoek aan Nederland bracht, is Za terdag dood in zijn hotelkamer tc Amsterdam aangetroffen. Het vermoeden bestaat dat hij door gasverstikking om het leven is geko men. Hij had des nachts een zoge naamd „gasduveltje" een gaska cheltje dat geen afvoer heeft in zijn kamer laten branden. Het stoffe lijk overschot is naar het Wilhelmina- Gasthuis te Amsterdam overgebracht. Aan zelfmoord wordt niet gedacht. Amerikaanse campagne Amerika is bij 22 leden van de V.N. w.o. Nederland een „intensieve cam pagne" begonnen om het communis tische China te veroordelen als aggres sor, indien China blijft weigeren in te stemmen met een staakt-het-vuren in Korea. Een' dergelijk besluit zou ge volgd kunnen worden door besluiten, die sancties tegen communistisch China inhouden alsmede verbreking der diplomatieke betrekkingen door die landen, die de regering van Peking hebben erkend. Het memorandum be rust op twee beginselen volgens wel ke vermeden zou moeten worden, dat het tot een algemene oorlog tegen China zou komen, doch waarbij de V.N. tevens de Chinese interventie niet zou mogen voorbijzien. Twee Tsjechische illegalen Volgens het Londense blad „The People" hebben twee Tsjechoslowaken plattegronden van een Tsjechoslowaak- se uraniummijn naar Engeland ge smokkeld. Deze documenten bevatten de volledige plattegronden en veel geheimen van de mijnen te Jachymov, die een der grootste bronnen van de Sowjetunie voor atoommateriaal gel den, aldus het blad. De twee smokke laars „Jiri en Jan" genaamd, zijn leden van de Tsjechoslowaakse ondergrondse beweging. Zij hadden het er daarheen weten te brengen, dat zij voor dwangarbeid in de mijn werden te werk gesteld, en gebruikten een miniatuur-camera om documenten te fotograferen en stalen ook monsters erts. Toen zij op het punt stonden om te ontvluchten, werden de twee mannen en een medeplichtige, genaamd Jarda, aangehouden en ondervraagd. De ge heime politie vond een monster erts in de zak van Jarda, die met de kogel werd terechtgesteld, aldus het blad, doch de andere twee werden vrijge laten. Zij wisten te ontsnappen en de ondergrondse zorgde voor hun reis naar Londen. Auio iegen boom Te Maarsbergen is 'n gesloten bestel auto tegen een boom gereden. Een meisje uit Leersum, de 14-jarige Antje van de Bovenkamp, die met haar rij wiel op deze plaats stond te wachten, werd tegen de boom gedrukt en in hoogst ernstige toestand naar een zie kenhuis te Amersfoort overgebracht waar zij dezelfde avond overleed. De inzittenden van de auto, een chauffeur uit Nijmegen en een monteur uit Am sterdam zijn met ernstige kwetsuren naar het Stads- en Academisch zie kenhuis te Utrecht vervoerd. Loodsdiensten gestaakt In verband met de storm is gister morgen om 9.30 uur de loodsdienst te IJmuiden voor alle schepen gestaak1. In Hoek van Holland is om 9 uur de loodsdienst voor kleine schepen ge staakt. Nederland zal V.N niel dwingen Heden zal de Indonesische regering dc beschouwing in liet parlement over Irian beantwoorden. In kringen van de Masjumi deelde men aan Aneta mede, dal deze partij achter dc regering staat Dc socialisten hebben hun houding ten aanzien van twee ontwerp-moties nog niet bepaald. Naar de New York Times van de Nederlandse afgevaardigde bij de V.N., de heer D. J. van Balluseck vernam, zouden de Nederlandse auto riteiten accoord gaan met 't aanbieden van goede diensten door de Ver, Na ties. doch Nederland wjlde in verband met de bezwaren van de Indonesiërs de V.N. niet dwingen zich niet de kwestie bezig te houden. De belangstelling voor de Zondag aangekondigde massabijeenkomst te Djakarta was zeer gering. Het aantal aanwezigen werd geschat op 300 per sonen. Vele spandoeken werden mee gevoerd, waarop leuzen voorkwamen als „Liquideer de R.T.C.-overeenkomst" en „Irian hoort bij Indonesië". Door sprekers werd erop aangedrongen de strijd om Irian niet te staken, alvorens het bij Indonesië is gevoegd.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1