Woningbureau heeft moeilijke taak Elfhonderd aanvragen staan in de kaartenbak geregistreerd „Waar niet is, verliest de Keizer zijn recht" De woningnood neemt toe Speciale tarieven gas en electriciteit Geen eenstemmigheid over een gezinstarief In 1950 zette de „Toto" vier millioen om AGENDA Alkmaarse schaakclub V.V.V. Begrotingen bijzondere instellingen van weldadigheid Verscheidene restricties INGEZONDEN STUKKEN De leeftijdsgrens in de bioscoop Paren-competitie Nederl. Bridge-Bond DINSDAG 16 JANUARI 1951 „Waar niet is, verliest de keizer zijn recht" is niet alleen een bekend, maar ook een waar gezegde en het zou in het geheel niet vreemd zijn als de heer Spaans, chef van het gemeentelijk bureau voor huisvesting, deze spreuk boven de deur van zijn bureau liet schilderen. Eveneens zou van toepassing kunnen zijn„Hier kan men geen veren van een kikker plukken", maar het is overigens zeer twijfelachtig of de stormloop van vertegenwoordigers en naaimeisjes, melkboeren en oude vrjjsters, advocaten en onderwijzers en al die andere woningzoekenden, die dagelijks het bureau aan de Oudegraeht be legeren, door het ophangen van een dergelijke spreuk ook maar enigszins zou afnemen. Daarvoor is de woningnood in Alkmaar te groot en zijn de moge lijkheden voor het bureau huisvesting te klein. Vooral wat dat laatste be treft bestaat bjj ons geen twijfel meer sinds wij gistermorgen een gesprek met de heer Spaans hadden. De nuchtere cijfers, die wij tijdens dat gesprek te horen kregen, lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Alkmaar met zijn ongeveer negenduizend bewoonbare percelen kan de eerste jaren niet ia de behoefte aan woningen voorzien. gebouwd en inwoning is bijna niet meer mogelijk. Het aantal aanvragen groeit met de dag; in Juni 1945 wa ren er 650 woningzoekenden, dus 450 minder dan op het ogenblik. Veertig zeer urgente en honderdtwintig ur gente gevallen, die menen en te recht dat zij onvoldoende zijn ge huisvest, moeten geholpen worden, maar: „Waar niet is, verliest zelfs de keizer zijn recht". Zo is de toestand op het bureau huisvesting, een toe stand, waarin de heer Spaans met zijn ambtenaren zeer gaarne verbetering willen brengen, waarin zij echter slechts bij incidentele gevallen kun nen slagen. Het zijn slechts druppel tjes op een gloeiende plaat en men kan van een leniging van de woning nood nauwelijks spreken. Nu moet men die druppeltjes niet onderschatten. In 1948 gaf bureau huisvesting 292 vergunningen af voor ééngezinswoningen. Ruim 200 gezin nen werd een gedeelte van een woning toegewezen. Het aantal inwoningen, dat in 1949 kon worden verstrekt, was Iets minder: het waren er 180. In 1950 was dat aanzienlijk minder. Slechts 84 gezinnen konden bij anderen wor den ondergebracht. Het aantal gezin nen, dat in 1949 en 1950 een eigen home kon betrekken, was daarentegen aanzienlijk groter. Maar liefst 434 in 1949 en 531 in 1950. Bijna elfhonderd aanvragen voor 'n woning of een gedeelte van een wo ning staan in de kaartenbakken van bureau huisvesting geregistreerd. Het is de taak van de heer Spaans en zijn zes medewerkers om die elfhonderd gezinnen of toekomstige gezinnen on der dak te brengen. Het is een moei lijke en veelal ondankbare taak. In de meeste gevallen kan niet geholpen worden om de eenvoudige reden, dat de nieuwbouw nog steeds niet aan gepast kan worden aan de behoefte. Toch zijn er gevallen, welke om hulp schreeuwen. In het archief is een kaart te vinden waarop een vader, een moe der en elf kinderen staan geregi streerd. Dertien mensen, die gehuis vest zijn in een woning, welke onder verdeeld is in twee kleine kamers, een keuken, een W.C. eneen zolder. De vader heeft zelf deze zolder in tweeën gedeeld. De ouders slapen op de ene helft en de elf kinderen, jon gens en meisjes, op de andere helft. Dit is, wat men op het bureau huis vesting noemt, een zeer urgent geval. Dag in dag uit zgn de ambtenaren aan het werk om voor dit en soortgelijke gevallen een oplossing te vinden en dat is niet eenvoudig. In de eerste plaats werden na de oorlog geen grote woningen voor arbeidersgezinnen ge bouwd en in de tweede plaats zijn de aanwezige grote arbeiderswoningen reeds door grote gezinnen bewoond. Slechts in de weinige gevallen, dat een dergelijke grote woning door twee ge zinnen wordt bewoond, kan het bureau huisvesting iets doen. Men tracht dan die twee gezinnen ieder in een klei nere woning onder te brengen, zodat nt-f een gezin van elf, twaalf en soms ttèïiien personen een behoorlijke wo- 1 :ng kan toewijzen. Hierbij is samen werking met de vier woningbouwver enigingen noodzakelijk. Gelukkig laat die samenwerking, zoals de heer Spaans ons verzekerde, niets te wen sen over. Op deze wijze kan in enkele zeer urgente gevallen worden voor zien. Het blijft echter een probleem en het is daarom te wensen, dat de plannen, welke men voor de bouw van grote arbeiderswoningen heeft, door gang zullen vinden. Inwoning bijna niet meer mo gelijk. Niet minder urgent is echter de taak van het bureau huisvesting om die ruim duizend andere aanvragers onder te brengen. Het is een taak, welke men helaas niet binnen afzien bare tijd kan volbrengen. Practisch gesproken is inwoning in Alkmaar niet meer mogelijk. Dertienhonderd percelen worden reeds dubbel bewoond en slechts sporadisch komt hier en daar weer een „gaatje" vrij. Welis waar leeft het publiek in de overtui ging, dat nog tal van middenstands woningen zich voor inwoning lenen, doch in de meeste gevallen is dat niet waar. Het is namelijk zo, dat de di recteur van de gemeentelijke genees kundige dienst een attest kan afgeven in die gevallen, waar inwoning op me dische gronden niet gewenst of zelfs onverantwoordelijk zou zijn. Het bu reau huisvesting houdt zich uiteraard aan deze attesten, waar het publiek in de meeste gevallen niets vanaf weet. Daardoor kan het gebeuren dat „kas ten" van huizen, door één echtpaar worden bewoond en zij, die om een woning of een gedeelte daarvan zitten te „springen" zeer verontwaardigd naar de Oudegracht stappen om in allerlei toonaarden hun opgekropt ge moed te luchten. Is het een geval, waarin de directeur van de G.G.D. een attest heeft afgegeven, dan zal men op het woningbureau hoogstens kun nen zeggen, dat de woning niet ge schikt is om dubbel te worden be woond. Over het ziektegeval van één der bewoners zal men nimmer inlich tingen verstrekken, zodat bij een groot deel van het publiek de mening zal bleven bestaan, dat de bewoner var: dat grote huis de hand boven het hoofd wordt gehouden. Aantal aanvragen groeit. Wjj schreven reeds, elfhonderd aan vragen voor een woning liggen ter afdoening op het bureau huisvesting te wachten. Verscheidene van deze slecht bedeelde stadgenoten staan reeds ettelijke jaren ingeschreven, sommige vanaf het bestaan van het bureau. Vierhonderd aanstaande echt paren zitten in zenuwachtige spanning het ogenblik te verbeiden, waarop zij de tros van hun huwelijksbootje kun nen los gooien. Nieuwe woningen worden slechts in een beperkt aantal Het spreekuur. Op het spreekuur van één van de ambtenaren van het bureau huisves ting, dat meestal geen uur is, maar van 10 tot ongeveer 1 uur duurt, wor den de vreemdste verhalen verteld. Soms zijn het sprookjes, soms ook zijn de verhalen diep tragisch of zelfs ko misch. Onlangs gebeurde het, dat een oud moedertje wilde weten of zjj kon ruilenvan melkboer. De ambte naar kon haar geruststellen; zij mocht veranderen en had daar zelfs niet de toestemming van het woningbureau „voor nodig. Voor dat het vrouwtje blijgemoed de kamer verliet, vertrouw de zij de ambtenaar toe, dat de melk van haar leverancier niets te wensen over liet. Als huiseigenaar was hij echter niet ideaal en als represaille wou zjj daarom melk van een ander gaan betrekken. Wat haar noopte de inlichting bij het woningbureau te gaan halen zal altijd wel een duister punt blvjven. Niet altjjd echter zijn de bezoekers zo gemoedelijk en gemakkelijk tevre den te stellen. Een overjarige blonde schoonheid kwam enkele weken gele den binnenstappen en wilde nu einde lijk eens weten of er al „iets" was. Nu, er was niets, vertelde de ambte naar. De hoogrood aangetipte lippen onder de (ge)blonde krullen openden zich om een lawine van scheldwoor den over het armen ambtenarenhoofd los te laten. „Als u zo doorgaat zal ik genood zaakt zijn u er uit te laten zetten," repliceerde de ambtenaar, gebruik makende van een adempauze. „Raak me deris an as je het lef heb,", klonk de uitdaging. De ambtenaar had ech ter geen lef nodig. Eigener beweging vertrok de vlees geworden spraak waterval naar de wachtkamer, waar zij op een bank in tranen uitbarstte. De ambtenaar voelde zijn Pftuis om het conflict bij te leggen. Hij ging naar haar toe, vertelde dat men op het wo ningbureau ook geen ijzer met handen kon breken en gaf haar enkele raad gevingen, welke zij moest opvolgen om aan een woning te komen. De om standigheden waren toevallig mét de vrouw en enkele weken later kon zij de woning, welke haar rechtens toe kwam, betrekken. Met een sportief gebaar kwam zij daarna het woning bureau weer binnenstappen om haar excuus aan te bieden over de onver diende scheldtirade, welke zij had los gelaten. Een greep uit vele gevallen. Dit ls een greep uit de vele gevallen, waarbij de ambtenaren on heus worden behandeld. De heer Spaans en zijn assistenten hebben echter een open oog voor de moeilijk heden, welke de woningzoekenden heb ben. Zij begrijpen volkomen, dat de geprikkelde zenuwen zich wel eens moeten ontlasten. Op lofwaardige wij ze blijven zij niettemin hun plicht ver vullen zonder aanzien des persoons, overtuigd als zij zijn van hun sociale taak. De houding van het ambtenaren corps daar aan de Oudegracht is heel wat beter dan die van menige hoofd bewoner, die het leven van het inwo nend gezin ondraaglijk maakt. De ge raffineerde manier, waarop sommigen steeds weer kans zien om narigheden uit te lokken, is verbluffend/Natuur lijk zijn er ook goedwillenden, maar dat aantal is helaas nog klein. Meer begrip voor de moeilijke taak van 't woningbureau en meer begrip voor de sociale nood, welke het tekort aan woningen met zich brengt, zou de ,taak van de heer Spaans en zijn amb tenaren, in het belang van woning zoekenden en slechtbehuisden, aan zienlijk verlichten. In de desbetreffende Alkmaarse veror dening is bepaald dat de gemeente met verbruikers in een kalenderjaar meer dan 10.000 eenheden voor licht en kracht, tezamen met die, welke in de tijd meer dan 5000 eenheden uitsluitend voor licht gebruiken een bijzondere overeenkomst kan aangaan. B. en W. kunnen na goedkeuring der begroting een reductie voor groot ver bruikers kracht en licht tot bedragen van resp. f 20.500 en f 5.000 tot uitvoe ring brengen. Bij de vaststelling van een bedrag van f65.00 ter tegemoetkoming in de electriciteitskosten van middenstandsza ken is uitgegaan van een reductie op de huidige vastrecht-tarieven van 10%. Het vastrechttarief voor étalage- en winkelruimte is f 9.42 per gecontracteer de H.W. en voor magazijnen, pakhuizen en kantoren, geopend tot uiterlijk 18 uur f 3.67 per gecontracteerde K.W., welke bedragen dus waren te wijzigen in resp. f 8.58 en f 3.30. Omtrent de wijze waarop het als sociale maatregel bedoelde beperkte gezinstarief ware te regelen, bestaat in In Alkmaar i 400.000.— Hier en daar werd weieens gemom peld, dat de terugkeer van de totali- sator niet het verwachte resultaat had opgeleverd. In hoeverre dat juist is, kunnen wij moeilijk beoordelen, maar wel weten wij, dat de bedragen welke in het seizoen 1950 bij deze instelling werden omgezet in de papieren lopen. De totale omzet bedroeg in 1950 ruim vier millioen gulden. Uiteraard heb ben Duindigt en Mereveld het groot ste aandeel in de omzet, daar op deze banen de meeste courses werden ge houden. Op Duindigt werd bijna twee millioen omgezet en Mereveld komt tot f800.000. De omzet bedroeg in Alk- baar bijna vierhonderdduizend gulden. De gemiddelde opbrengst op Duindigt was f 71.718.op Mereveld f 64.942, en in Alkmaar f 56.063,Alkmaar maakte op 8 October een topomzet van f78.823,50 en dit is weinig minder dan de hoogste omzetten die op Mereveld en Duindigt werden genoteerd, uitge zonderd de omzet bij de interland wedstrijd NederlandBelgie. het college géén eenstemmigheid. Drie leden (de meerderheid) stelt een regeling voor, waarbij een reduc tie wordt verleend van 5% voor een Alkmaars gezin met 4 t.m. 6 kinderen beneden 18 jaar, 10% voor een gezin met 7 t.m. 8 kinderen beneden 18 jaar en 15 pet. voor een gezin met meer dan 8 kinderen beneden 18 jaar. De minderheid (2 leden) wil boven dien een reductie verlenen van 5% van de kosten wegens gas- en electriciteits- verbruik gedurende een jaar na de ge boorte van een kind in gezinnen met 0 t.m. 2 kinderen beneden 18 jaar. Bi) 3 kinderen beneden 18 jaar, behoeft bij de geboorte van een 4e kind, geen 5% reductie gedurende een jaar ver leend te worden omdat deze gezinnen reeds 5% reductie krijgen doordat ze onder de groep 4 t.m. 6 kinderen ko men te vallen. De kosten van het minderheidsvoor- stel zijn f 3600 lager dan het andere. Een lid van de meerderheid is in be ginsel tegen ieder gezinstarief maar vindt de in het meerderheidsvoorstel vervatte regeling in principe het meest overeenkomend met wat in het alge meen onder een gezinstarief verstaan moet worden. Hij acht het billijk om het meerderheidsvoorstel een zekere progressie is verwerkt boven dit ge zinstarief ook een tegemoetkoming aan kleinere gezinnen toe te staan in de zin van het minderheidsvoorstel. Alkmaarder krijgt Pauselijke onderscheiding De heer W. Sentenie, die gedurende veertig jaar als zanger aan het koor van de R.K. kerk aan de Nassaulaan ver bonden is geweest, is de pauselijke on derscheiding „Pro ecclesia et Pontifice" toegekend. Nadat de jubilaris Zondag in de pastorie van de St. Jozefkerk was gehuldigd, ontving hij 's middags tal van belangstellenden op de receptie te zijnen huize. COMBINATIE BILJART-TOURNOOI Donderdag zal in het clubgebouw van de biljartvereniging „De Drie Ruiten" 't Combinatie-tournooi beginnen, waar aan ditmaal de volgende spelers zullen deelnemen. P. Schouten. M. de Haas, W. Water tor, J. Burger. C. Haskman, J. Ligthart Jb. Zwart en B. Wijkhuizen. Er zullen partijen van 200 car. cadre worden ge speeld. (Ontletod aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Cinema Amerieain, 8 uur: Ave Maria (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: The blue lamp (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Wiener Madeln (alle leeftij den; geprolongeerd); Harmonie Thea ter, 8 uur; Zo begint het leven (18 jaar). Gulden Vlies, 7.30 uur: Halterrevue „Anders dan anders". Hotel Victory, 8 uur: Feestvergade- ring van de O.A.G. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Bonte avond van „De Spar". Zaaltje in de Harmonie, 8.15 uur: Genootschap NederlandEngeland. WOENSDAG: Bioscopen als Dinsdag, 's Middags om 2.30 uur matinee. Gulden Vlies, 7.30 uur: Halterrevue „Anders dan anders". Valks lunchroom, 8 uur: openbare contactavond Int. Ver. Bellamy. Hotel Central, 8 uur: Openbare psy- chom. avond van „Harmonie." Het clublokaal van V.V.V. in „Het Wapen van Heemskerk is geheel gerestaureerd en vooral door de fraaie verlichting en de geluid dempende vloerbedekking is het een bijzonder home geworden voor schaakspelers. Gisteravond werden de wedstrijden voor de onderlinge winter-competitjp voortgezet en wel met de volgende resultaten: Hoofdklasse: A. Beemsterboer—C. Meyer l/s~l/i; G. F. Cool—W. Kwak A. Pijuing -A. Haksteen 1—0; D. Appel Sr.—P. Seewald 0—1; P. Vreeken—A. Haksteen 1—0; R, Pijning -C. Meyer 1-0; P. Deugd-G. F. Cool 0-1. Eerste klasse: H. Dagelet—G. Groenewoud 1-0; A. Tegel—J. de Waal 1-0; J. de Waal- A. Kirkenier 1—0; J. de Ruiter—H. Dagelet 1—0; F. Bosch—F. Helder 1—0. Tweede klasse: F. Hol-mej. Bouwman 1—0; F. Hol—J. Wortel 1—0; C. Meyer Jr.—J. de Wolf 1—0; F. v. Vliet—W. de Jong 0—1; N. de Jong—D. Oudes 1—0. Derde klasse: mevr. Veis—J. v. Ek^ren 0—1; C. de Jong-M. Wolters 1-0; G. v. Amstel- H. L. Amdts 1—0; J. Bakker—J. v. Ekeren 0—1; C. de Jong— G. v. Amstel 1—0. Voor de schaak-competitie komen Maandag Egmond I en Wieringerwerf op bezoek bij VVV II en IV. De begrotingen van de instellingen van weldadigheid, die onderstand uit de gemeentekas genieten moeten dooi de raad worden goedgekeurd, terwijl de subsidiëring ingevolge de armenwet geschiedt bij een met redenen omkleed aan de goedkeuring van Ged. Staten onderworpen raadsbesluit. De subsidies voor de hieronder ge noemde instellingen van weldadigheid zijn reeds in de gemeente begroting voor 1951 uitgetrokken met uitzonde ring van een deel van het subsidie der afd. Alkmaar van de r.k. vereniging voor Volksgezondheid en ziekenverple ging „Het Wit-Gele Kruis", dat slechts tot f 2800 is geraamd en waarvoor B. en W. t.z.t. zullen voorstellen de ra ming tot f 4000 te verhogen. De subsidiëring van het werk der gezinsverzorging geschiedt daarbij overeenkomstig de aanvankelijk aflo pende subsidieregeling. B. en W. stellen voor de betrokken begrotingen goed te keuren en de sub sidies toe te kennen. De betreffende instellingen zijn: 1. Afd. Alkmaar van het Centraal Go- nootschap voor kinderherstellingsoi*-- den en gezondheidskolonies (f 2850 in ontvangst en uitgaaf met een subsidie van f 0.65 per kind per verpleegdag sot- ten hoogste f 900) 2. Afd. Alkmaar van de N. Holl. ver eniging „Het Witte Kruis". a) wat betreft de afd. wijkverpleging (f 22.924 in ontvangst en uitgaaf) mat een subsidie van f 4.984. b) Wat betreft de afd. Kraamverple- ging f 35.801 in ontvangst en uitgaaf) met 'n subsidie indien en voorzover het nadelig saldo over 1951 niet kan wor den gedekt uit de in vorige jaren ge vormde reserve, met f 2.930. c) De onderafdeling „Gezinsverzor ging" (f 19.560 in ontvangst en uitgaaf) met een subsidie, die bedragend voor het werk der gezinsverzorging de helft van het totale overheidssubsidie tot ten hoogst f 3.313.60 en voor het werk der gezinshulp 70 pCt. van de salarissen c.a. der gediplomeerde gezinsverzorg sters tot ten hoogste f 2.672. d) Wat betreft de afd. badhuis tot een bedrag van f 11.089,91 in ontvangst en uitgaaf. e) Wat betreft de afdeling magazijn tot een bedrag van f 29.850 in ont vangst en uitgaaf. 3. De begroting van de afd. Alkmaar der r.k. Ver. voor volksgezondheid en ziekenverpleging „Het Wit-Gele Kruis (f 23000 in ontvangst en uitgaaf) met een subsidie van ten hoogste f 4000. 4. De begroting van de stichting 1- k. Gezinszorg en Gezinshulp f 12.513,68 in ontvangst en uitgaaf) met een sub sidie voor: a) Het werk der gezinsverzorging de helft van het totale overheidssubsidie tot ten hoogste f 2.525.09; b) Het werk der gezinshulp 90 pCt. der salarissen c.a. der gediplomeerde gezinsverzorgsters en 80 pCt. der sala rissen c.a. der ongediplomeerde tot ten hoogste f 1.663,50. 5. De begroting der Ver. voor Zuige- Zilveren jubileum bij Hooge Huys" De tientallen schrijfmachines in het „Hooge Huys" staakten vanmorgen even hun ijverige geratel, toen de huldiging van de heer H. J. Mes, die gedurende 25 jaar bij ,,'t Hooge Huys" werkzaam is, plaatsvond. De heer Mes kwam op 15 Januari 1926 bij de maat schappij in dienst en werd geplaatst op de afdeling inschrijving. Zeven jaar lang verrichtte hij de werkzaamheden voor die afdeling alleen, doch bij een uitbreiding werd hij chef van deze afdeling. Bij de huldiging vanmorgen memo reerde Dr. Hofstee, de directeur van de maatschappij, de grote verdiensten van de jubilaris. „Alle inschrijvings formulieren, door hem mgevuld, zou den op elkaar gestapeld zo hoog als de Waagtoren reiken", aldus Dr. Hot stee. Hij bood de jubilaris een haard- fauteuil aan. Verder werd gesproken door de heer Nijdam, chef de Bureau, die na mens het personeel een tafel aanbood. Nadat ook door de secretaris van de directie, de heer Buur, was gesproken werd de jubilaris door de heer Schil der uit naam van het afdelingsperso- neel een gouden vulpen aangeboden. Burgerliike Stand Geboren Dirk Th., z. van G. Buter en M. G. Keijsper. Overleden: Cornell's Franke, 34 jaar, golmwd met G. Donker. Johannes de Vries, 64 jaar, gehuwd mot J* W. Arissen. Anna C. Dingerdis, 81 jaar, gehuwd met F. H. C. DingewJi*. lingenbescherming (f 4.330 in ontvangst en uitgaaf) met een subsidie van ten hoogste f 1750. 6. De begrotingen der Ver. „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen der school voor BLO: a) Wat betreft de werkinrichting (f 716.519.75 in ontvangst en uitgaaf) met een subsidie van ten hoogste f 1850; b) Wat betreft de weefkamer voor meisjes (f 4.160 in ontvangst en uit gaaf) met een subsidie van ten hoog ste f 2500; c) Wat betreft de cursus vervolg onderwijs voor oud-leerlingen van net BLO voor het tijdvak 1 October 1950 t.e.m. 31 Maart '51, (f 1.069 in ontvangst en uitgaaf), met 'n subsidie van f 719.20. 7. De begrotingen der Alkm. Ver. tot bestrijding der t.b.c.: a) Wat de ontvangsten en uitgaven betreft met uitzondering van die van het Zweedse paviljoen (f 88.862) met een subsidie voor algemene doeleinden van f 800, en voor sanatoriumverple- ging, versterkende middelen, hulp in de huishouding en geneesmiddelen dc netto kosten welke voor rekening der vereniging blijven mits voor elk geval een afzonderlijke garantieverklaring door B. en W. is verstrekt; Voor lighalverpleging f 2.75 per dag min de bijdragen van onderhoudsplich tigen voor elke dag waarvoor door B en W. een garantieverklaring is afge geven, met. dien verstande, dat de sub sidie ten hoogste f 69.320 zal bedragm; b) Wat betreft de ontvangsten en uit gaven van de Zweedse paviljoens tot een bedrag van f 97.250 in ontvangst en uitgaaf. 8. De begroting van „Pro Juventufs" in het arr. Alkmaar goed te keuren tot f 10.300 in ontvangst en van f 13.700 '"c uitgaaf met een subsidie van f 100 en e enextra subsidie van ten hoogste f 900 voor zover nodig tot uitbreiding van haar werkzaamheden in 1951. Aan de toekenning der subsidies wordt de voorwaarde verbonden, dat zij beperkt blijven tot het bedrag dat nodig is om de rekeningen van deze in stellingen In 1951 sluitend te maken, alsmede de door B. en W. te stellen voorwaarden. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Het Alkmaarse bioscoopminnend pu bliek heeft deze week de kans een film te zien, die buitengewone kwali teiten vertoont wat betreft de opvoed kundige strekking en de voorlichting. Ook ik heb deze gelegenheid te baat genomen, niet in het minst door da diverse gunstige recensies. Het is nog steeds zo, dat de filmrecensent een be langrijke invloed op het publiek uit oefent, zodat een critisch verslag door de bioscoopbezoeker op hoge prijs wordt gesteld. Ook het verslag van de film „Zo begint het leven" in dit blad van Zaterdag j.l. was zeer waarheids getrouw. Het enige grote nadeel hier aan verbonden (de recensent zwichtte er niet voor), is, dat veel jeugdige per sonen er door worden opgewekt om deze film te gaan zien. De leeftijd grens, die in dit geval op 18 jaar was gesteld, is voldoende, mits daar da hand aan wordt gehouden. Bij de voorstelling, die ik bezocht, was dit beslist niet het geval. Het is logisch, dat de bioscoopexploi tant niet iedere jeugdige of jeugdig uitziende bezoeker(ster) naar zijn (haar) leeftijd kan vragen. Even van zelfsprekend is het, dat commissaris Dreeuws niet bij ieder der 4 bioscopen een agent van politie ter contróle kan plaatsen. Wel vraag ik mij echter af, of het niet mogelijk is, dat bij bepaal de films de directie van het theater de politie een seintje geeft om, wat be treft de toegang tot een dergelijke film, een oogje in het zeil te houden. Ja, ik weet het, we hebben eeen per soonsbewijzen meer, enz. enz. Maar het is nog steeds zo, dat de jeugdige bioscoopbezoeker(sters) moet bewij zen dat hij (zij) de leeftijdsgrens heeft bereikt en niet de controleur, dat de bezoeker (ster) geen achttien jaar is. Vooral de goedkopere rangen bevat ten te veel jeugdig publiek. Een uit verkocht huis heeft zeer zeker voor delen, maar de directie van het be treffend bioscooptheater heeft zich nog nimmer alleen van de materialistische zijde laten kennen, zodat ik ook nu aanneem, dat het een en ander door de overweldigende drukte heeft plaats gevonden. Uit naam van zeker zeer vele bioscoopbezoekers verzoek ik de te j jeugdige personen uit de theaters te weren. De serieuze toeschouwer blijft dan voortaan verschoond van branie achtige en zeer misplaatste opmerkin gen, terwijl het voordeel voor de jeug digen zelf niet te onderschatten is. TOESCHOUWER Wij hebben ons over het boven staande in verbinding gesteld met de I exploitant, die ons verzekerde, dat de controle op de leeftijdsgrens zo scherp mogelijk is. Er is bij de aanvang van elke voorstelling iemand van de Jeugd» politie aanwezig, die in twijfelgevallen de leeftijd der bezoekers zo nauwkeu rig mogelijk controleert. Dit behoort trouwens ook tot de taak van de leden der bioscoopcommissie. - Red. Vier en veertig paren streden in Bergen De parencompetitie van de Ned. Bridge Bond voor het district Alkmaar wordt dit seizoen in vier wedstrijden, die met tussenpozen van 3 a 4 weken zullen plaats vinden, gehouden. De eerste wedstrijd had gisteravond plaats in ,De Rustende Jager" te Bergen. Er waren 88 deelnemers (44 paren), die in vier groepen streden. I Hoofdklasse (10 paren), II le klasse (14 paren), III en IV 2 afdelingen van 10 paren, 2e klasse. De wedstrijd werd geopend door de heer D. Wasterval uit Alkmaar, voor zitter van het district Alkmaar N.B.B. Hij heette de deelnemers hartelijk wel kom en vestigde de aandacht op het belang van deze wedstrijden en op het goede werk dat de N.B.B. doet om net spelpeil op te voeren. Hij deelde mede, dat er voor de beste paren in elke zitting enige prijzen beschikbaar waren. Daarna gaf hij verder de leiding aan de heer G. C. v. Gulik uit Alkmaar, onder wiens technische leiding deze wedstrijden staan. Na enige uiteenzet tingen kon het sein tot de aanvang worden gegeven en begon de strijd aan 22 tafels. Deze strijd was fel, maar sportief. Met afwisselend succes streden de paren en de tijd vloog om, zodat nog juist op tijd de finish kon bereikt worden. De deelnemers zullen natuurlijk het meest nieuwsgierig zijn naar de uitslag van deze eerste avond. Daarom laten wij deze hier maar direct volgen. Groep A. Hoofdklasse. Howell-wed- strijd. (10 paren): 1. hr. Honing en Plomper (Bergen 63 pt.; 2. De Ruiter en De Rie (Alkmaar) 62 pt.; 3. en 4. gelijk met 59 pt. de dames Engels Kohier en de heren A. Visser en R. Govers (Alkmaar; 5. hr. Hoogvorst en IJsels (Bergen) 58 pt.; 6. hr. Haasbroek en Koning (Alkmaar) 55% pt.; 7. hr. Plas en Vink (Alkmaar) 54% pt.; 8. hr. v. KleefKossei. (Castricum) 50% pt.; 9. mevr. Nordemann en mej. Sombroek (Bergen) 46 pt.; 10. hr. PadtPeters (Castricum) 32% pt. Groep Eerste klasse (14 paren): 1. hr. Snijders en Liefting (Alkmaar 95% ut.; 2. hr Buis en Schram (Alkmaar) 95 pt.; 3. hr. en mevr. Koel (Alkmaar) 93 pt.; 4. hr. Pijpers en Res (Alkmaar) 89 pt.; 5. hr. Ravenswaay en Toepoel (Castri cum) 86 pt.; 6. hr. Spruyt en Terpstra (Alkmaar) 83 pt.; 7. br. KruiderDe Lange (Alkmaar) 82% pt.; 8. en 9. ge lijk met 82 pt. de hr. Brandon Bravo— Stadegaard en EngelsJansen te Alk maarBergen; 10. hr. en mevr. Was terval (Alkmaar 81 pt.; 11. hr. en mevr. Vasbinder (Bergen) 80 pt.; 12. hr. Lam- balk en Bruin (Alkmaar( 77% pt.; 13. I hr. v. Eek en Wiertz (Castricum) 76V2 pt.; 14. hr. Kaper en Scholten (Alk-1 maar) 73 pt. Groep C I Tweede klasse (10 paren): I 1. hr. Vink en Dusseldorp (Alkmaar) 64 pt.; 2. hr. en mevr. De Mik (Alk maar) 63 pt.; 3. hr. en mevr. Koster (Bergen) 57% pt.; 4. hr. Wit en Maarle- veld (Alkmaar) 56 pt.; 5. en 6. gelijk j hr. Trijbetz en Govers (Alkmaar) en hr. Beets en v. d. Elsken 53% pt.; 7. dames Blom en Lek (Bergen) 51% pt.; 8. hr. Peys en Nol (Castricum) 50% pt.; hr. v. Vliet en Kiel (Alkmaar) 49 pt.; 10. hr. Vink en v. Mierlo 41% pt. Groep C II Tweede klasse (10 paren); I 1. hr. Jansen en Ruiter (Bergen) 62 pt.; I 2. mevr. Zonneveld en J. Lind Azn, (Bergen) 61% pt.; 3. mevr. Grootegoed I en D. Leyen (Alkmaar) 61 pt.; 4. hr. 1 Delsen en Kweldam (Bergen) 58 pt.; 5 hr. Beek en Zorgman (Alkmaar) 531 pt.; 6. hr. v. Ammers en Vonk (Alk maar) 51% pt.; 7. hr. en mevr. Schoen maker (Alkmaar) 51 pt.; 8. hr. Buers I en Raat (Alkmaar) 49 pt.; 9. hr. v. Beest I en Rijs (Alkmaar) 47 pt.; 10. hr. v. Set- ten en v. d. Star (Bergen 46 pt. De tweede zitting zal te Alkmaar plaats vinden over enige weken. Onteigening voor uitbrei dingsplan „West" De Raad verleende op 9 November I voorlopig goedkeuring aan het plan tot onteigening ter uitvoering van het uitbreidingsplan „West" van het per ceel bouwland, met huis en schuur aan I de Bergerweg, groot 1 ha 17 a en 901 ca, eigendom van de gebroeders K. en M. C. Brasser. De stukken hebben ter inzage ge legen en bezwaren zijn niet inge diend, waar B. en W. voorstellen ten I name der gemeente tot onteigening over te gaan. Bepaling van het bedrag per leerling B. en W. stellen voor het bedrag per I leerling bedoeld in art. 32 le lid van het „Besluit buitengewoon L.O. 1949 voor het openbaar buitengewoon L.O. voor 1951 te bepalen op f 74.80 (onder J welk bedrag is opgenomen een bedrag van f 0.75 voor administratiekosten) plus f 1 per meisjesleerling voor aan- schatting van handwerkbenodigdheden- Het is niet aan ons om herhaalde bewering dat vro roddelen te onderschrijven, dig is echter wel, dat de pi zeer dikwijls beledigingszal- behandelen, waarin een vei digs ter van het zwakke hoofdrol vervult. Ook gi dat weer het geval bU de mr. R. W. J. C. van de Ws De reis van Oudkarspel maar had Alida M. kenn gemaakt om in alle tooi ontkennen, dat zij haar bu vertrouwen had genomen o buurvrouw) te vertellen, „vuil, vies stinkwijf was, gehele dorp als zodanig bel „Zes jaar heb ik in vree Edelachtbare en ik begrijp i mij hiervan beschuldigt." H gens Alida ook niet waar, buurvrouws dochter had t „Lelijk kreng, vuile viezerd, ergste van het hele stel." bare, het is niet waar. Ik als het zo is." Nu had zij het ongeluk, di vrouw een neutrale getuige genomen, die een en ande gevangen uit Alida's vocal officier wilde daarom aann de gewraakte woorden wel sproken en eiste 15.st dagen. Voordat de politierf vertellen, dat hij het daar was, had Alida den volke ko van het feit, dat zij het zaa ger beroep zou gooien. Ruzie in Ook in Oterleek is het tui den van het schone geslacl tijd pais en vrede. De bloedje deren, die Geertruida als lu beschouwt, en terecht, hadde had met die nare kinderen vrouw. Buurvrouw had verte van Geertruida's nakomeling Zij wist zoveel van die arme te vertellen, dat Geertruida mond vol tanden kwam te slechts kon repliceren door e le melkemmer op het hoofd vrouw te laten nederdalen. Ie overigens, want de emaille de politierechter, was hier van de emmer gesprongen. C rechter waren het er roer eens, dat 30.— of 18 dagen straf was. Verkeerd g Het feit, dat de Alkmaai T. voor de politierechter m schijnen had een tragische grond. Zij was er van overt haar zoon vriendschap had met 'n man, die 't met de zed- nauw nam. Zij verbood haar dere omgang en hiermede zoi zijn afgedaan als de man niel len weten waarom haar zoon ger met hem mocht omgaan telde hem wat de reden was. voelde zich hierdoor beledigd de een aanklacht in. De polit vertelde de vrouw, dat, zelfs veronderstelling juist was, he maal niet aangaat om dergei gen wereldkundig te maken, daarom dat Maria T. tot bett een boete ad 5.Werd ver Tweedehands Dat Petrus B. zijn electri- verweten, dat hij tweedehand: verkocht voor nieuw materi tot daar aan toe, maar dat hij op Allerheiligen vlak nadat c in de kerk van Heerhugowa geëindigd, liep toch wel de s uit. Het was namelijk zo, da en zijn electricien niet de eni gangers waren geweest. T nieuwsgierigen hoorden de c ming van Petrus aan, die zij stemming spoedig kwijt was en driftig werd. Er worden i gen gezegd, die wel eens bez waarheid zijn, maar voor eer man, als de electricien is, toe lige gevolgen kunnen hebben, moet Petrus nu 25.betaler 15 dagen op Rijkskosten lal plegen. Niet Natuurlijk was het niet pret Nicolaas B., dat hij na een da te Egmond Binnen een klap i gummistok had gekregen. Er opstootje geweest en Nicolaas zijne daarvan willen weten, andere kant van de gummis een wachtmeester van de Rijk die het opstootje uit elkaar wi ven. Nicolaas begreep dat nii maal en vertelde de wachtmees deze een vuile schooier was en zijn poten kapot zou slaan. I boezeming kwam hem op f4 staan. Voor Neen, dan is het veel voo: om een haan zyn nek om te zoals de Oudorper Hermanus had gedaan. De kippen van b Zuurbier hadden de nare gev om zich, achtervolgd door eei haan, op zijn erf te begeven. E Pen- en hanengedoe op zijn erj Herman te vervelen en daarom te hij kort en goed een einde i hanenleven. Na dit halsmisd hebben gepleegd slingerde hij c op het erf van buurman, die vi eervolle begrafenis kon zorgen, manus staat nu als creditei s Rijks schatkist genoteerd vc bedrag van 15.—. Uitbreiding van Hoe Bernardus E. zjjn kot

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2