Wat raadsleden willen weten Kijvende vrouwen voor de balie Tien touringcarondernemers stichten de Noordhollandse Reiscentrale Koedijks nieuwe openbare school werd feestelijk geopend Een model voor de gehele provincie NDEN STUKKEN jdsgrens in de ioscoop in Bergen Hoofdkantoor komt te Hoorn Berg en Nieuw, modern gebouw DINSDAG 16 JANUARI 1961 [woordelijkheid van de Redactie) se bioscoopminnend pu- te week de kans een ie buitengewone kwali- wat betreft de opvoed ing en de voorlichting, leze gelegenheid te baat in het minst door d« :e recensies. Het is nog ie filmrecensent een be ad op het publiek uit en critisch verslag door toeker op hoge prijs Ook het verslag van de t het leven" in dit blad )A was zeer waarheids- mige grote nadeel hier- (de recensent zwichtte s, dat veel jeugdige per- worden opgewekt om gaan zien. De leeftij ri lt geval op 18 jaar was doende, mits daar da dt gehouden. Bij de ie ik bezocht, was dit t geval. 1, dat de bioscoopexploi- re jeugdige of jeugdig oeker(ster) naar zijn kan vragen. Even van- s het, dat commissaris lij ieder der 4 bioscopen politie ter contröle kan vraag ik mij echter af, gelijk is, dat bij bepaal- ectie van het theater de ntje geeft om, wat be ng tot een dergelijke in het zeil te houden, it, we hebben geen per- meer, enz. enz. Maar ;ds zo, dat de jeugdige er(sters) moet bewij- j) de leeftijdsgrens heeft t de controleur, dat de geen achttien jaar is. ledkopere rangen bevat- jgdig publiek. Een uit- heeft zeer zeker voor- e directie van het be- optheater heeft zich nog van de materialistische nnen, zodat ik ook nu het een en ander door mde drukte heeft plaats van zeker zeer vele :ers verzoek ik de te inen uit de theaters te ieuze toeschouwer blijft verschoond van branie- r misplaatste opmerkin- t voordeel voor de jeug- te onderschatten is. TOESCHOUWER ons over het boven- rbinding gesteld met de ons verzekerde, dat de leeftijdsgrens zo scherp is bij de aanvang van ig iemand van de Jeugd» ig, die in twijfelgevallen 1 bezoekers zo nauwkeu- iontroleert. Dit behoort tot de taak van de leden immissie. - Red. VERVOLG STADSNIEUWS „Ik zal sterven als het zo is" ir 81 pt.; 11. hr. en mevr. rgen) 80 pt.; 12. hr. Lam- (Alkmaarf 7714 pt.; 13. Wiertz (Castricum) 7612 aper en Scholten (Alk- weede klasse (10 paren): a Dusseldorp (Alkmaar) en mevr. De Mik (Alk- 3. hr. en mevr. Koster pt.; 4. hr. Wit en Maarle- 56 pt.; 5. en 6. gelijk Govers (Alkmaar) en hr. Elsken 53ti pt.; 7. dames (Bergen) 5114 pt.; 8. hr. (Castricum) 5014 pt.; 9. i Kiel (Alkmaar) 49 pt.; v. Mierlo 4114 pt. we ede klasse (10 jaren): n Ruiter (Bergen) 62 pt.; eveld en J. Lind Azn. pt.; 3. mevr. Grootegoed (Alkmaar) 61 pt.; 4. hr. /eldam (Bergen) 58 pt.; Zorgman (Alkmaar) 53 Ammers en Vonk (Alk- 7. hr. en mevr. Schoen- lar) 51 pt.; 8. hr. Buers aar) 49 pt.; 9. hr. v. Beest lar) 47 pt.; 10. hr. v. Set- ar (Bergen 46 pt. zitting zal te Alkmaar over enige weken. ing voor uitbrei- plan „West" rleende op 9 November keuring aan het plan tot r uitvoering van het n „West" van het per met huis en schuur aan groot 1 ha 17 a en 90 ran de gebroeders K. en hebben ter inzage ge baren zijn niet ïnge- en W. voorstellen ten ïeente tot onteigening an het bedrag per leerling Hen voor het bedrag pef ;d in art. 32 le lid van buitengewoon L.O. 1949 baar buitengewoon L.O. epalen op f 74.80 (onder opgenomen een bedrag or administratiekosten) ïeisjesleerling voor aan- handwerkbenodigdheden- Het is niet aan ons om de dikwijls herhaalde bewering dat vrouwen graag roddelen te onderschrijven. Merkwaar dig is echter wel, dat de politierechter zeer dikwijls beledigingszaken krijgt te behandelen, waarin een vertegenwoor digster van het zwakke geslacht de hoofdrol vervult. Ook gisteren was dat weer het geval bij de zitting van mr. R. W. J. C. van de Wall Bake. De reis van Oudkarspel naar Alk maar had Alida M. kennelijk alleen gemaakt om in alle toonaarden te ontkennen, dat zij haar buurvrouw in vertrouwen had genomen om haar (de buurvrouw) te vertellen, dat zij een „vuil, vies stinkwijf was, dat in het gehele dorp als zodanig bekend stond. „Zes jaar heb ik in vrede geleefd, Edelachtbare en ik begrijp niet, dat zij mij hiervan beschuldigt." Het was vol gens Alida ook niet waar, dat zij des buurvrouws dochter had toegevoegd: „Lelijk kreng, vuile viezerd, jij bent de ergste van het hele stel." „Edelacht bare, het is niet waar. Ik zal sterven als het zo is." Nu had zij het ongeluk, dat de buur vrouw een neutrale getuige had mee genomen, die een en ander had op gevangen uit Alida's vocabulaire. De officier wilde daarom aannemen, dat de gewraakte woorden wel waren ge sproken en eiste 15.subsidiair 9 dagen. Voordat de politierechter kon vertellen, dat hij het daar mee eens was, had Alida den volke kond gedaan van het feit, dat zij het zaakje in ho ger beroep zou gooien. Ruzie in Olerleek. Ook in Oterleek is het tussen de le den van het schone geslacht niet al- tjjd pais en vrede. De bloedjes van kin deren, die Geertruida als haar kroost beschouwt, en terecht, hadden mot ge had met die nare kinderen van buur vrouw. Buurvrouw had verteld wat zij van Geertruida's nakomelingen dacht. Zij wist zoveel van die arme kinderen te vertellen, dat Geertruida met een mond vol tanden kwam te staan en slechts kon repliceren door een email- Ie melkemmer op het hoofd van buur vrouw te laten nederdalen. Iets te hard overigens, want de emaille, zo wist de politierechter, was hier en daat van de emmer gesprongen. Officier en rechter waren het er .roerend over eens, dat 30.of 18 dagen de juiste straf was. Verkeerd gezelschap. Het feit, dat de Alkmaarse Maria T. voor de politierechter moest ver schijnen had een tragischer achter grond. Zij was er van overtuigd, dat haar zoon vriendschap had gesloten met 'n man, die 't met de zeden niet zo nauw nam. Zij verbood haar zoon ver dere omgang en hiermede zou de zaak zijn afgedaan als de man niet had wil len weten waarom haar zoon niet lan ger met hem mocht omgaan. Zij ver telde hem wat de reden was. De man voelde zich hierdoor beledigd en dien de een aanklacht in. De politierechter vertelde de vrouw, dat, zelfs als haar veronderstelling juist was, het nu een maal niet aangaat om dergelijke din gen wereldkundig te maken. Het was daarom dat Maria T. tot betaling van een boete ad ƒ5.werd veroordeeld. Tweedehands spullen. Dat Petrus B. zijn electricien had verweten, dat hij tweedehands spullen verkocht voor nieuw materiaal, was tot daar aan toe, maar dat hij dat deed op Allerheiligen vlak nadat de dienst in de kerk van Heerhugowaard was geëindigd, liep toch wel de spuigaten uit. Het was namelijk zo, dat Petrus en zijn electricien niet de enige kerk gangers waren geweest. Tientallen nieuwsgierigen hoorden de ontboezer ming van Petrus aan, die zijn devote stemming spoedig kwijt was geraakt en driftig werd. Er worden dan din gen gezegd, die wel eens bezijden de waarheid zijn, maar voor een zaken man, als de electricien is, toch nade iige gevolgen kunnen hebben. Daarom moet Petrus nu 25.betalen of zich 15 dagen op Rijkskosten laten ver plegen. Niet prettig. Natuurlijk was het niet prettig voor Nicolaas B., dat hij na een dansavond te Egmond Binnen een klap met een gummistok had gekregen. Er was 'n opstootje geweest en Nicolaas had het zijne daarvan willen weten. Aan de andere kant van de gummistok zat een wachtmeester van de Rijkspolitie, die het opstootje uit elkaar wilde drij ven. Nicolaas begreep dat niet hele maal en vertelde de wachtmeester, dat deze een vuile schooier was en dat hij zijn poten kapot zou slaan. Die ont boezeming kwam hem op 45.te staan. Voordeliger. Neen, dan is het veel voordeliger om een haan zjjn nek om te draaien zoals de Oudorper Hermanus van W had gedaan. De kippen van buurman Zuurbier hadden de nare gewoonten om zich, achtervolgd door een trotse haan, op zijn erf te begeven. Dat kip pen- en hanengedoe op zijn erf begon Herman te vervelen en daarom maak te hij kort en goed een einde aan het hanenleven. Na dit halsmisdrijf te hebben gepleegd slingerde hij de haan op het erf van buurman, die voor een eervolle begrafenis kon zorgen. Her manus staat nu als crediteur van s Rijks schatkist genoteerd voor een bedrag van 15.—. Uitbreiding van zaken. Hoe Bernardus E. zijn koeienstal met vijftien tegels had kunnen uit breiden is niet duidelijk. De politie rechter vertelde echter, dat Bernar dus met die bedoeling de tegels, die aan de gemeente Egmond aan Zee toebehoorden, had gestolen en dan zaï dat wel waar zijn. Bernardus werd tot 25.veroordeeld en hoewel die te gels hem dan wel erg duur kwamen, komt die boete hem toch wel toe. Per slot van rekening is hij een recidicist want in 1897 werd hij ook al veroor deeld. De kantonrechter liet hem toen vijftig cent betalen. Balken van „De Wadden" De Alkmaarders Nico V. en Cornells K. hadden ieder drie balken gestolen, welke afkomstig waren van het ter rein waarop enige maanden geleden de schoonheden, welke zich tussen de Wadden en het IJ bevinden, werden geëxposeerd. Conform de eis werden zij tot 35.— subsidiair 20 dagen ver oordeeld. Koperdraad. De Amsterdammer Hendrik de G. kwam aan de weet, dat het niet aan gaat om stukjes koperdraad mee naar huis te nemen. Hendrik werkte in Bergen en hij moest voor zijn baas een bliksemafleider plaatsen. Daar blijkt koperdraad bij te pas te komen. In totaal had hij 23 stukjes bij elkaar ge zocht, die tezamen 1120 gram wogen. De verduistering werd ontdekt en daarom stond hij gistermiddag voor de politierechter, wat zenuwachtig en bedeesd, omdat het de eerste maal was, dat hij sinds hij 56 jaar geleden werd geboren, met Vrouwe Justitia in aanraking kwam. Veertig gulden zal hij nu moeten betalen en dat uit het oogpunt van generale preventie, om dat koper, zink en lood zo in war' zijn gestegen en daardoor de belang stelling voor deze metalen in even redigheid is toegenomen. Bezoldiging personeel Bijz. Lager Onderwijs De besturen der afd. Alkmaar van de Ned. onderwijzersvereniging en van de St. Antonius Vereniging, ver zochten op 22 Juni om aan de leer krachten van het B.L.O. alhier een gemeentelijke marge toe te kennen van 150 per jaar en een vergoeding voor het bezit van een getuigschrift voor spreekonderwijs en/of de acte paedagogiek M.O. van onderscheiden lijk f 100 en f 150 per jaar. Op 3 Augustus werd in handen van B. en W. gesteld een adres van de afd. Haarlem van de Ver. van onder wijzers en artsen, waarin verzocht wordt aan de leerkrachten der school voor B.L.O. een gemeentelijke marge van f 300 zonder aparte beloningen voor bijacten toe te kennen. De Raad stelde op 17 Juli 1936 de te genwoordige verordening vast waarin wordt bepaald, dat het vast of voor een proeftijd aangesteld hoofd en onderwij zend personeel van bijstand aan de B.L. O. school een jaarwedde of wedde zal genieten gelijk is of zal worden vastge steld voor de hoofden en onderwijzeres (essen) bij het gewoon L.O. vermeer derd met de bijzondere verhoging welke als minimum is of zal worden vastge steld bij de algemene maatregel van bestuur bedoeld in art. 71 der L.O.-wet. De bijzondere verhoging bedroeg bij het in werking treden van bovengenoemde verordening (1 Augustus 1936) f 270.-, per 1 Juli 1946 verhoogd tot f 360. Deze bijzondere verhoging bedraagt thans f 450. Ook de bezoldiging van het on derwijzend personeel is thans gelijk ge schakeld met die van het overige over heidspersoneel. Het geven van een ge meentelijke marge boven de door het Rijk vastgestelde bijzondere verhoging komt B. en W. niet juist voor, aange zien hierdoor de gelijkschakeling we der te niet zou worden gedaan. Als men meent, dat de bijzondere verhoging te gering is behoort men zich tot de be voegde Rijksinstanties om verhoging te wenden, aangezien de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan het Rijk is voorbehouden. In afwijking van het advies der com missie van bijstand voor het onderwijs geven B. en W. de Raad in overweging het verzoek niet in te willigen. Hollandse Mij. v. Landbouw vergaderde De vergadering van de afdeling Alk maar van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, die gisteravond in het Landbouwhuis werd gehouden en waarvoor ditmaal slechts geringe be langstelling bestond, werd begonnen met de periodieke verkiezing van een nieuwe voorzitter, daar de heer C. Mak aan de beurt van aftreden was. Van de twee candidaten, de heren J Bruin en J. Laan, werd na hoofde lijke stemming ten slotte eerstgenoem de tot zijn opvolger gekozen. Daarop werd door de secretaris het jaarver slag over 1950 voorgelezen, hetwelk ieders instemming kon vinden. Uit het verslag van de penningmeester over het afgelopen jaar bleek, dat de af deling over een batig saldo van f 14.21 beschikte. Deze weinige punten van de agenda werden alle in een vlot tempo afgehandeld. De avond werd besloten met een lezing door de heer J. Schek- kerman uit Bergen over het werk van de volkshogescholen. Aan de hand van een aantal fraaie lichtbeelden vertelde hij de geschiedenis van het ontstaan dezer scholen in Nederland en wees op 't prachtige werk dat „Oom Jarig" in dit opzicht had gedaan. De eerste volkshogeschool werd in 1931 naar Scandinavisch voorbeeld opgericht met de bedoeling de verschillende groepen en schakeringen van ons volk dichte» tot elkaar te brengen en algemeen vormende cursussen te geven. Ten slotte wekte de heer Schekkerman de aanwezigen op om eens op „De Zand- hoeve" of „Het Oude Hof" te Bergen een landbouwcursus of een algemeen vormende contact-bijeenkomst te ko men bezoeken. Dierenbescherming Zwervend is te Alkmaar aangetroffen een grote hond. Kenteken: langharig, donker van kleur met wat grijs, halsbandriem om, type Bouvier. In de Leeghwaterstraat werd hedenmorgen aangetroffen een jong hondje, pl.m. 8 weken Oud, reu, langharig, staande oren. Nogmaals wordt verzocht geen dieren te brengen. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baanstraat 1, Alkmaar. Een grote verscheidenheid van vragen HET CENTRAAL ZIEKENHUIS Eén onzer raadsleden meent, dat het tekort van het Centraal Ziekenhuis van f 216.680 door tariefverroging moet worden weggewerkt en vraagt hoe groot de verhoging per dag moet zijn om zonder verlies te werken. B. en W. antwoorden daarop dat die verhoging pl.m. f 2 per dag zou moeten zijn. Enkele raadsleden verzoeken me dedelingen over de met de buitenge meenten getroffen regelingen terzake van de verdeling van het exploitatie tekort over Alkmaar en die gemeen ten. Gevraagd werd of het niet moge lijk is op een eerder tijdstip dan thans voorzien is een meer reële regeling te treffen vooral als onverhoopt de nood voorziening voor de gemeentefinanciën opnieuw zou moeten worden verlengd. B. en W. delen mede, dat met de commissie voor de buitengemeenten in beginsel overeenstemming is be reikt over een regeling, waarbij als uitgangspunt geldt dat deze gemeen ten naar evenredigheid van het aan tal verpleegdagen van de patiënten uit elke gemeente afkomstig, in het ex ploitatietekort van het Centraal Zie kenhuis zullen bijdragen. Tijdens de noodvoorziening kunnen deze gemeenten volstaan met betaling van de door haar voor 1947 toegezegde bijdragen daar voor die tijd aangenomen wordt, dat het exploitatietekort wordt ge dekt door de bijzondere uitkering krachtens voornoemde noodvoorziening. Algehele overeenstemming zal v/el spoedig met de betrokken commissie worden bereikt, waarna nadere mede delingen in de Raad zullen volgen. DE VOLKSCREDIETBANK Ten aanzien van de volkscredietbank werd o.a gevraagd of er in de afge lopen jaren bij deze bank oninbare posten zijn geweest en tot welke be- „Hometrainer"-wedsfrijd door Alemaria gewonnen De wielervereniging Alemaria Victrix heeft Zondag deelgenomen aan „home trainer"-wedstrijden. De Hoornse Ren en Tourclub, benevens de vereniging „De West-Fries", namen eveneens aan deze wedstrijden deel. Op de 500 meter kwamen J. de Wilde, W. Jongejans en J. Scholten voor de Alcmarianen uit. J. Scholten wist beslag op de tweede plaats te leggen. De 1000 meter was een Alkmaarse aangelegenheid. P. van Berkum, P. de Groot en F. Lugtig werden hier resp eerste, tweede en derde. G. Koch won de 2000 meter en B. v. d. Kamer werd goede tweede. Jan Ottenbros kon zich niet bij de eerste drie plaatsen. In het verenigingsklasesment eindig de Alemaria met 22 minuten en 47 sec. op de eerste plaats. De West- Fries had een achterstand van 44 sec en de Hoornse Ren- en Tourclub had bijna een minuut langer nodig. „Vita Nova" De Alkm. Accordeonver. „Vita Nova" o.l.v. dirigent A. v. d. Wolff, zal Zater dag in het „Wapen van Heemskerk" een concert geven. „Vita Nova" heeft een uitstekende re putatie en wij hebben nog goede herin neringen aan menig succesvol concert Voor een serieus en aantrekkelijk programma is ook nu gezorgd, niet min der dan een veertiental werken is reeds lang, ernstig in studie genomen. dragen. Men zou ook willen weten welke instantie het risico loopt voor de aan niet ingezetenen verleende credieten, alsmede of de buitenge meenten het kapitaal verstrekken voor de aan hun' ingezetenen door de bank verstrekte credieten. Het college heeft daarop geantwoord, dat nog geen enkel crediet als onin baar afgeschreven behoefde te wor den. Credieten aan niet-ingezetenen worden grotendeels gedekt door het Alkm. Financieringsinstituut voor de detailhandel, dat zijn financiële posi tie nog regelmatig versterkt. Voor de niet via dit instituut lopende credie ten staan de gemeenten garant. Ook worden credieten verstrekt aan niet- ingezetenen, werkzaam bij de Hoog ovens, waarvoor dit bedrijf grotendeels borg is. Voor een klein aantal niet- ingezetenen loopt de bank zelf het ri sico, t.w. overheidspersoneel en per soneel, werkzaam bij Alkmaarse be drijven. Alkmaar verstrekt al het ka pitaal, nodig voor de credietverstrek- king. GEZINSVERZORGING Enige raadsleden missen een ra ming voor een aan de Ned. Herv commissie voor gezinszorg toe te ken nen subsidie. Als B. en W. niet bereid zijn de subsidieaanvraag van deze in stelling in welwillende overweging te nemen, wat zijn daarvan dan de re denen? Deze raadsleden achten de in de aanbiedingsbrief gedeponeerde stelling onjuist dat de normale gezinsverzorging op medische indicatie wordt behartigd door de Kruisverenigingen. Het kan B. en W. bekend zijn, dat er ook an dere kerkelijke instellingen zijn, die met evenveel recht de normale ge zinsverzorging op medische indicatie ter hand nemen en dat in de onlangs door de Ned. Herv. synode aangeno men nieuwe kerkorde het werk voor de gezinsverzorging is geregeld in de ordonnantiën op het diaconaat. B. en W. hebben daarop geantwoord, dat naar de mening van de meerder heid van het college het werk van de gezinsverzorging op medische indi catie tot de taak van de Kruisvereni gingen behoort, welke voor dit werk reeds sinds 1948 door Rijk en gemeen te worden gesubsidieerd. DE VERMAKELIJKHEIDS BELASTING Gevraagd wordt hoeveel de verma kelijkheidsbelasting over 1950 heeft opgebracht en hoe groot de terug gang is vergeleken bij de opbrengst over 1949. De opbrengst bedraagt naar B. en W. mededelen over 1950 pr.m. f 176.0000, die over 1949 bedraagt f 193.443,53, zodat het jaar 1950 dus een teruggang te zien geeft van pl.m f 17.400. DE VOLGNUMMERS Zeer vele raadsleden vinden de kos ten van het verplaatsen van een beeld uit het museum naar het trappenhuis van het stadhuis, geraamd op 300. rijkelijk hoog. B. en W, zeggen, dat een en andei betrekking heeft op het marmeren gebeeldhouwde wapenschild, dat thans staat in het portaal van het museum. Dit monumentale ornament zal een sieraad zijn voor het trappenhuis. Zijn grootte en de wijze van bevestiging rechtvaardigen de raming. Een raadslid acht de kosten van 't uitdiepen van grachten en sloten te laag uitgetrokken. In verband daar mee werd gewezen op de geur, die deze objecten soms verspreiden. Het voor uitdiepen van grachten en heinen van sloten uitgetrokken bedrag ad 10.000 kan voor 1951 als voldoende worden beschouwd. Gevraagd wordt wanneer met de bouw van het wachthuisje op het Kerkplein zal worden begonnen en of B. en W. beogen dit jaar nog verdere voorstellen tot het bouwen van wacht lokalen in de gemeente aan de Raad te doen. B. en W. antwoorden, dat met de bouw van dit wachthuisje eerst kan worden begonnen als de begroting is goedgekeurd. Voorts is in het plan tot het maken van een rond-point op de hoek van de Kennemerstraatweg en het Varnebroek het maken van een abri aldaar is opgenomen. Op een vraag of B. en W. niet van mening zijn, dat men thans de prijzen- commissie wel kan opheffen in ver band met het feit, dat deze commis sies geen zeggenschap hebben ter plaat se waar men verantwoordelijk is voor de prijsstijgingen zeggen B. en W„ dat juist thans bij de stijgende kosten van levensonderhoud voor de prijzencom- missie een nuttige taak weggelegd is. De commissie te Alkmaar heeft in stil te door onderling overleg in vele ge vallen bewerkstelligd, dat zij die zich bewust of onbewust aan prijsopdrijving schuldig hebben gemaakt het te veel ontvangen bedrag restitueren. Van dat optreden gata een belang rijke preventieve werking uit. Boven dien is het mogelijk, dat bij overtreding der prijsvoorschriften door aangifte bij de bevoegde autoriteiten de onwil lige gestraft wordt. Samenwerking tegen overheidsbemoeiing Zakelijk inzicht en idealisme hebben er toe geleid, dat tien touringcaronder nemers uit de kop van Noord-IIolland zich gister officieel verenigd hebben Nogmaals: misdadige automobilisten In tegenstelling tot ons bericht van gisteren, waarin we melding maakten van ongeregeldheden op de parkeer plaats aan de Nieuwesloot, noteren we thans, dat het geval van „Joy riding" op Zondagavond, niet plaatsvond op de parkeerplaats aan het Hofplein doch op de Nieuwesloot, in de om geving van het Arbeidsbureau. De autowacht van het Hofplein treft der halve in dezen geen schuld. Integen deel, de manier waarop hij zijn plicht als bewaker van automobielen ver vult gaf nimmer reden tot ontevreden- beid. „Alemaria" contra D.O.K. op de hometrainer Enige tijd geleden heeft de Alkmaarse Wielrenvereniging „Alemaria Victrix" een bezoek gebracht aan Den Helder om aldaar de Helderse vereniging „DOK" in een hometrainingswedstrijd te ont moeten. Onze plaatsgenoten wonnen toen met klein verschil. De Heldersen zijn echter belust op revanche en Zon dag krijgen ze hiertoe gelegenheid. Zon dagavond om acht uur zullen zestien Heldersen de strijd met even zoveel Alkmaarders kunnen aanbinden op de bovenzaal van café „Tom" op het Waag- plein. Overname totalisator- gebouwtjes Indertijd heeft de .burgemeester na mens het College aan de paardensport vereniging „Vooruit" met ingang van 1 Januari 1944 voor de tijd van 10 jaar vergunning verleend tot het hebben, exploiteren en onderhouden van 6 to- talisatorgebouwtjes, rekenkamers e.a. op het gemeente-sportpark tegen beta ling van een recognitie van f 250 per jaar. Deze vereniging verzocht thans de recognitie tot f 150 per jaar te ver lagen. waartegenover zij bereid is twee totalisatorgebouwtjes met rekenkamer, gelegen in de Z.O.-hoek van het sport park om niet aan de gemeente over te doen. Deze gebouwen zijn van steen en kunnen gebruikt worden door het sportparkbedrijf als bergruimte en voor inrichting van een noodpaardenstal. Tegen verlaging van de recognitie van f 250 tot f 150 hebben B. en W. on-* der deze omstandigheden geen bezwaar. Zü stellen op de boven aangegeven voorwaarden voor, daartoe te besluiten. De slachtveemarkt van Maandag Als gevolg van de hoge prijzen, die men voor de nu niet bepaald beste koeien moest betalen, was de handel in deze dieren gister wederom stug. De nuchtere kalveren golden onge veer f 5,per stuk minder. Vandaar de werkelijk vlotte handel. Weinig schapen, die stug en vanzelf sprekend tegen hoge prijzen zijn ver handeld, deden per kg geslacht van f 2,30—f 2,50. Er was een ruime aanvoer van var kens. Bij de aanvang der markt was de handel enigszins stug, doch later wer den de dieren ofschoon prijshoudend vlug verkocht. Enkele varkens gin gen boven de hoogst gegeven notering uit. De prijzen zijn met korting op 't levende gewicht. tot een grote combinatie, de Noordhol landse Reiscentrale. AI lange tijd zijn er onderhandelingen gevoerd om tot dit doel te geraken, maar in de maand December is men onder leiding van de directeur van De Valktrips, de heer Jac. Broersen, tot een definitief resul taat gekomen. De bedrijven die nu deel uitmaken van de Noordhollandse Reis centrale zijn: Van der Wijst en Moor man te Den Helder, Johannes te 't Zand, Naastepad te Anna Paulowna, Peere boom te Nieuwe Niedorp, Kool (De Valk) te Hoorn, Bak te Egmond, Hooy- berg te De Rijp, Goderie te Purmcrend en De Haan te Wieringen. Van de zakelijke overwegingen die aanleiding tot de combinatie zijn ge weest mogen we noemen de noodzake lijkheid om gezamenlijk sterk te staan tegen de bemoeiingen van de Overheid met het touringcarbedrijf en om even tueel front te maken tegen maatrege len die het bedrijf zouden duperen. Men moet hierover niet zo licht denken, want het touringcarbedrijf wordt Wel zeer sterk door de Overheid gecontro leerd en aan banden gelegd en het is dus niet te verwonderen dat de onder nemers zich verenigen om zich als het moet te kunnen verweren. Voorts heeft men de overtuiging ge kregen, dat een groot bedrijf veel eco nomischer zal werken dan diverse kleine afzonderlijk en zowel onderne mer als publiek zullen hiervan de vruchten plukken, Het gebeurde wel eens, om maar een voorbeeld te noemen, dat een door een bedrijf op touw gezette rit moest wor den afgelast omdat zich te weinig deelnemers meldden. Voor de betrok kenen was zulks een teleurstelling. Soms streek de ondernemer zijn hand toch over zijn hart en liet de tocht doorgaan, maar was dan gedwongen om zelf het verlies bij te passen. Bij een groot bedrijf zullen dergelijke teleur stellingen en oneconomische ritten niet of in veel mindere mate voorkomen, want men bestrijkt nu een veel groter rayon met dus idem1 zoveel meer kan sen om één of meer bussen vol te krij gen. Het publiek zal dus meer service krijgen en niemand die zich hierover meer verheugt dan de touringcaronder nemers, want de beste service is de beste reclame! De nieuwe combinatie zal de be schikking hebben over ruim twintig touringcars, die geleidelijk alle in zacht groene met roomgele tinten zullen wor den gespoten en versierd met het em bleem van de N.R.C. Het hoofdkantoor van het bedrijf wordt gevestigd te Hoorn, Grote Noord 107 en voorts overweegt men om op korte termijn in Alkmaar een bijkan toor te stichten. BURGERLIJKE STAND Geboren Jacobus E., z. van B. J. Beem- sterboer eü E. de Moei. - Jau C. G. M., d. van N Schotten en G. M. Jongenelen. - Wille- brordus A. M., z. van J. de Jong en E. Peper. Overleden: Comelis Glorie, 76 jaar, weduwe van J» Wittebrood. Romke Haitsma, 86 jaar. VOETBALWEDSTRIJD UITGESTELD De K.N.V.B. heeft de voor Zondag vast gestelde voetbalwedstrijd Bergen—Westfriezen van het programma afgevoerd. Hevige brand in koelhuis Zondag heeft een brand gewoed in het koelhuis van de „Swift Meat Com pany" te La Plata in Argentinië Min stens zes brandweerlieden en een ar beider werden gewond. De brand werd na drie uur bedwongen. Meer dan 500 man hielpen bij het blussen. De schade wordt onofficieel op zes millioen pesos geschat. De politie acht het niet uit gesloten. dat de brand is aangestoken en heeft naar verluidt verschillende personen aangehouden. Op feestelijke wijze werd, zoals wij reeds in 't kort meldden, Zaterdagmor gen de nieuwe openbare school te Koe dijk geopend. Om half elf vertrokken de leerlingen uit het oude gebouw en vin gen onder vrolijke muziek door „Auro ra" de tocht naar de nieuwe school aan. In de lange stoet liepen verder mee burgemeester Schellinger, dr. Piers, dr. Sikkema, de schoolarts, de heer Verburg, de gemeente-secretaris, wethouders, raadsleden en tal van andere bekende figuren uit Koedijk en omgeving. Ook degenen, die door noeste arbeid het nieuwe gebouw tot stand hebben ge bracht, zoals aannemers, uitvoerders, vaklieden, alsmede tal van ouders van leerlingen, gaven van hun belangstel ling blijk. Nieuw modern gebouw De kinderen werden na aankomst on middellijk in de nog naar verse verf ruikende lokalen ondergebracht, waar na de aanwezigen een rondgang door het gebouw maakten en een indruk kregen van de wijze waarop de jeugd in de toekomst in de school zal zijn ge huisvest Elke leerling ontving namens het schoolverbond een oorkonde, als herinnering aan de openingsplechtig heid. Nadat de kinderen het „schoollied" hadden gezongen, richtte burgemeester Schellinger zich met een welkomst woord tot de aanwezigen. Arbeidsvreugde. De burgemeester sprak er zijn vreug de over uit, dat Koedijk thans een school bezit, die als model kan worden beschouwd voor de gehele provincie. Hij bedankte allen, die met hoofd en hand tot dit resultaat hebben bijgedra gen. Hierna wenste de burgemeester, dat leerlingen en ook de ouders, de voordelen van deze moderne, zonnige school zouden waarderen. Hij zeide te hopen, dat het hoofd der school en het onderwijzend personeel in hun werk in dit nieuwe gebouw, veel arbeids-vreug- de zouden ondervinden. Hierna sprak het hoofd der school, de heer Ruder uit Den Helder. Hij me moreerde de grote voordelen van het werk in een modern en goed schoolge bouw. De school-arts roemde de inrich ting van de school, die van tal van nieuwe snufjes is voorzien. De uitste kende centrale verwarmings-installatie, de verlichting, de ventilatie enz., zullen de gezondheid van degenen, die hier moeten werken zeker ten goede ko men. Hartelijke woorden. Het hoofd der school, de heer Reyn- ders, sprak mede namens het schoolver bond. Hij brachl dank aan het gemeen te-bestuur en aan degenen, die de school van „blauwdruk, tot de laatste verf streek" hadden helpen bouwen. Hij dankte verder de schoolarts, door wiens practische wenken verschillende ver beteringen konden worden aangebracht. Hierna werd het schoolgebouw op gesierd met de talloze bloemstukken, die ter gelegenheid van de opening waren aangeboden. „Aurora" zorgde voor een muzikaal slot, waarna in café Butter een kopje koffie werd gebruikt. „De groene hoed". De rest van de dag verliep in feeste lijke sfeer, 's Middags word voor de kinderen in de zaal van de heer Jac. Schuit een opvoering gegeven van het sprookje „De groene hoed". Spelers wa ren leden van het onderwijzend perso neel en commissarissen van het school verbond .Voor de volwassenen was er 's avonds een opvoering van ditzelfde stuk. De zaal was tot de laatste plaats bezet. Dit was wel het beste compliment voor de medewerkenden, voor verschil lenden waarvan dit de eerste maal was, dat ze op het toneel verschenen. Na af loop van de avond-voorstelling sprak de auteur van het sprookje, de heet Oudes, zijn tevredenheid uit over de vertolking op het toneel. Hierna sprak de heer Reynders, die tevens voorzitter van het schoolverbond is. Hij richtte een afscheidswoord tot de heer C. Damiaans. Onder luid ap plaus bood hij de heer Damiaans. die niet mee overgaat naar de nieuwe school, een paar handschoenen. Hier na dankte spreker juffrouw Westerhof, die gedurende acht maanden de plaats van de heer Reynders als hoofd der school heeft ingenomen. Haar werd als blijk van erkentelijkheid een klokje aangeboden. Nadat nog door verschillende aanwe zigen het woord was gevoerd en tal van oude herinneringen waren opge haald, nam de burgemeester het woord. Hij dankte allen, die tot het welslagen van deze dag hadden medegewerkt en gaf plechtig permissie dóór te feesten „al was het tot morgenochtend". On der leiding van de „Mood-makers" uit Alkmaar nam het bal een aanvang, dat tot diep in de nacht voortduurde. Honderdjarige in Eenrum Morgen wordt mej. de wed. Beuker- Diephuis te Eenrum (Gron.) honderd jaar. Zij mag zich verheugen in het bezit van een goede gezondheid. Haar krant leest zij nog geregeld. Haar 70- jarlge dochter, bij wie zij thuis woont, verklaart met de verzorging geen moeite te hebben, want moeder redt zieh helemaal zelf".

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3