Resultaten van Noord-Holland de veefokkerij in Toekomst van onze boeren is niet zo heel somber Engeland terug in het „Stenen Tijdperk" Meer melk dan Friesland Dr D. Burger (van Nationaal Plan) ziet tot 1970 vele mogelijkheden Ons grasland moet veel productiever worden Nabij Hoorn: 1 dode en 3 gewonden bij auto-ongeluk Hensbroek HEILOO WAAR IS DE ENGELSE KRONINGSSTEEN? „Ze hebben de boem boem boem gestolen Notaris benoemd te Zuid-Scharwoude Elke Brit thans een Sherlock Holmes Schermerhorn „Laetitia" speelde „Waarheen?" Egmond a.d. Hoef Feestavond van de KAB Ons gewest bereikte een hoog peil K I ƒ-■ *ir«-J deIde melkopbrengst per lactatiepe- I M (J f J f J node van 5.178 kg. in Barsingerhorn, 1 kan Nederhorst den Berg slechts wij Marktberichten DINSDAG 16 JANUARI 1951 UET is wel eens prettig- om tussen de pessimistische stemmen van alledag ook eens een ander geluid te horen. En daarvoor heeft dr. D. Burger, chef van het Bureau Agrarische Zaken van de Rijksdienst voor het Nationale Plan te Den Haag gezorgd tijdens een inleiding voor de Vereniging van oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterscholen te Schagen en Alkmaar. Dr. Burger kwam aan het slot van deze eerste cursusvergadering in Schagen tot de conclusie, dat de toekomst van onze boerengrond èn onze boerenbevolking er nog niet zo bijzonder donker uitziet, althans niet voor de eerstkomende twintig jaren. Gedurende dat tijdvak zal het agrarisch volksdeel in staat zijn alle Nederlanders omstreeks 1970 twaalf millioen te voeden. Dat komt omdat er mogelijkheden zijn de pro ductie op te voeren en cultuurgronden te winnen. Nederland beschikt momenteel over 2.4 millioen hectaren cultuurgrond, waarbij de bosgronden niet zijn inbe grepen. De grote landwinst zal gehaaid moeten worden uit de 670.000 hectare water: men hoopt deze natte opper vlakte in zestig jaar in te krimpen tot 370.000 ha. Het tuinbouwareaal van 140.000 ha. wordt zeer productief ge maakt, maar de tuinders voeren een doorlopend gevecht tegen de steeds groeiende steden. Rond de grote woon- centra immers worden de meeste tuin- bouwgronden gevonden. Het bouwland is reeds behoorlijk productief, hetgeen zeker niet gezegd kan worden van de weidegronden. Een half millioen hec tare bouw- en weiland komt in aan merking voor ruilverkaveling en dat zal een zeer belangrijke productiever hoging opleveren. Millioen hectare landwinst Voor het bouwland wordt deze ver hoging becijferd op 25 pet., maar voor grasland komt men tot een veel hoger percentage. Opmerkelijk is, dat in ge heel Europa de opbrengst van gras land laag is gebleven. Slaagt men er in ons land in de productiviteit van het grasland tot het hoogst mogelijke peil op te voeren, dan kan er van de 1.35 millioen ha. niet minder dan tach tig procent méér worden gehaald. Dat staat gelijk met een winst van een millioen hectare grasland! De bosgronden kunnen moeilijk ge mist worden uit een oogpunt van hout winning en recreatie, terwijl er reeds zoveel .woeste grond" is. ontgonnen ge durende de laatste halve eeuw, dat het moeilijk zal zijn de oppervlakte van 200.000 hectare verder in te krimpen ten nutte van de landbouw. Als uiter ste kan een oppervlakte van 50 000 hectare gewonnen worden. Groeiende steden. De oppervlakte van de bebouwde kommen, vliegvelden, spoorwegen enz. bedraagt 300.000 hectare. En de groei ende steden bezorgen de landbouw grij ze haren. Als Nederland er over twin tig jaar nog twee millioen inwoners bij heeft, dan hebben deze mensen >ok ruimte nodig. Zij zullen 50.000 hectare goede cultuurgrond vragen Het is daarom nodig, aldus dr. Burger, de uit breidingsplannen van de steden en dor pen serieus te bekijken. Te vermijden is het verlies aan cultuurgrond niet maar het is toch wel heel prettig, dat er begrip is voor de moeilijkheden van de landbouwers. Vóór alles zullen de stadsbesturen er toe moeten overgaan het eerst op minder vruchtbare grond te bouwen. Dit streven is aanwezig, ge lukkig. Tegenover de mogelijkheid van pro- ducieverhoging en landaanwinning staat dus slechts het verlies van cul tuurgrond aan de groeiende steden, hetgeen echter het meest onaangenaam is voor de verdreven boeren. Zij zul len er niet gemakkelijk in slagen el ders een bedrijf te beginnen en daar bij komt, dat er gedurende de eerste twintig jaar er in verhouding tot an dere bevolkingsgroepen minder agriërs zullen zijn: het percentage zal dalen van twintig tot ongeveer zestien pro cent, hoewel het aantal vrijwel gelijk blijft Nog minder dan tegenwoordig zal het gebeu.en dat een boerenzoon boer wordt. Gedurende de eerste helft van de twintigste eeuw is er heel vaei land gewonnen, zijn we min of meer verwend omdat de boerenzoons wél boer konden worden. Boerenzoon, waarheen? Nu berekent het Landbouw Econo misch Instituut, dat ongeveer twaalf duizend agrarische jongeren per jaar zullen moeten worden „afgestoten". Dat is niet abnormaal, want tenslotte C.S.V. start met 53 nederlaag na rustperiode Na een rustperiode van enige weken kwamen de spelers van GSV weer bij een om een thuiswedstrijd te spelen tegen PSCK. Het veld was goed be speelbaar en de regen bleef gedurende de wedstrijd achterwege. In het begin was PSCK reeds in de meerderheid, maar het duurde ruim een half uur voor zij deze meerderheid in een 10 voorsprong wist om te zetten Hoewel GSV in het begin wat traag speelde kreeg zij toch enige mooie kansen. Maar het mocht haar vóór de rust niet gelukken om de 10 achterstand in te lopen. Na de rust viel PSCK direct goed aan en wist haar voorsprong te I vergroten tot 40. De GSV-spelers die er nu iets beter in kwamen, zaten ook niet stil en wisten twee doelpunten te scoren, maar beide werden wegens bui- I tenspel afgekeurd. Toch hielden ze moedig stand en brachten de stand op 42. Een penalty voor GSV werd door G. Hoek slecht genomen en hij schoot recht in de handen van de PSCK-kee- Per. Het spel golfde nu nog wat op en neer en voordat de scheidsrechter het einde floot hadden beide partijen nog eenmaal het net weten te vinden. Zo kwam het einde met een 53 overwin ning voor PSCK kan ook elke dokterszoon geen dokter worden. Voor deze boerenzoons geldt: emigreren of een ander vak kiezen. Het FAO. de landbouworganisatie van de Verenigde Naties, aldus besloot dr. Burger zijn causerie, waarschuwt er in brochures steeds weer voor, dat de mensheid de grond slecht verzorgt. Honger en armoede zijn er het ge volg van en als men voor de toekomst van Nederland niet zo bevreesd be hoeft te zijn dan komt dat omdat in ons land de landbouw op zéér hoog peil staat. Eén van de voorwaarden bm het optimisme waar te maken is echter de noodzakelijkheid, dat de be drijven niet kleiner zullen worden. Nadat dr. Burger na de pauze op en kele details nog wat dieper was inge gaan sloot de heer H. Kriller, voorzit ter van de vereniging van oudleer lingen, deze eerste bijeenkomst met de opmerking, dat de regering veel kan doen door onder de boerenstand ver trouwen te wekken. En daaraan, aldus de heer Kriller, heeft het in 1950 nog al eens ontbroken. Hedenmorgen omstreeks half tien is op de Rijksweg no. 7, op de grens van Wognum en Hoorn, een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij één dode is te betreuren en twee andere inzittenden werden gewond. Een Ford. afkomstig uit Leeuwar den, reed met grote snelheid in de richting Amsterdam. De wagen slipte en belandde in de greppel langs de weg. Door het openslaan van een por tier viel de echtgenote van de be stuurder, mevr. V., uit de wagen en kwam onder de auto terecht. Zij werd zwaar gewond. Ook haar man en een derde inzit tende liepen ernstige kwetsuren op. Kort na aankomst in het St. Jans Gasthuis te Hoorn is mevr. V. aan de bekomen verwondingen overleden. De toestand van de heer V. is, evenals die van de derde inzittende, zeer ernstig. Daarentegen is een nichtje van de fa milie met de schrik vrijgekomen. FEESTELIJK SLOTJUBILEUM IJSCLUB Op de tweede avond van de viering van het 50-jarig bestaan van de plaat selijke ijsclub trad in het café van de heer Kossen het cabaretgezelschap on der leiding van duo Wi-Jo op. De be langstelling was niet groot. De presta ties van dit bekende gezelschap vol deden over het algemeen niet aan de verwachtingen. Een gezellig bal be sloot de avond. Zeer gecompliceerd verkeersongeval Gistermiddag om ongeveer vijf uur had een zeer gecompliceerd auto-onge val plaats. Een vrachtauto reed op de Kennemerstraatweg ter hoogte van de Kattenberg achter een bakfiets. De vrachtauto moest achter deze bakfiets blijven omdat er een tegenligger aan kwam, dus remde eerstgenoemde af. Terwijl hij daarmede bezig was „sneed" een luxe-wagen deze twee vehikels, waardoor de situatie nog moeilijker werd. Plotseling werd de vrachtauto van achter gegrepen door een hem achterop rijdende luxe wagen, waar door de vrachtwagen de berm langs het rijwielpad werd ingedrukt en de tele foonpalen nog maar rakelings kon ont komen. Het gevolg was, dat de chauf feur van de vrachtwagen zijn stuur inrichting ontwrichtte en dat deze zelf de vrachtwagen van achteren bescha digd werd door de luxe wagen. Laatst genoemde echter werd eveneens van voren zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, zodat dit gecompliceerde ongeval tot mate riële schade beperkt bleef. De rijkspo litie maakte procesverbaal op en heeft een en ander in onderzoek genomen Het liep goed af Toen gistermorgen de trein van pl.m. half twaalf uit Haarlem de onbewaakte overweg aan de Schuine Hondsbosse- laan wilde passeren merkte de trein bestuurder bijtijds op, dat een hand wagen met zand tussen de rails be kneld zat. Omwonenden schoten ijlings op het gekrijs der remmen van de trein toe, bevreesd als zij waren dat een ongeluk had plaats gehad. De trein stond bijtijds stil en met vereende krachten werd de handkar uit de rails gelicht en kon de trein met een zeer kort oponthoud de reis voortzetten. „T MASKER" BRENGT „DE VREEMDE BEZOEKER". Begin April zal 't Masker onder re gie van Jean Robert Jr., het bekende toneelspel „De vreemde bezoeker" van Alberto Cassela brengen. Het stuk is in het Nederlands vertaald door Wil lem Vogt naar de Engelse toneelbe werking van Walter Ferris. Dit uit muntende spel, dat door het beroeps toneel werd gebracht onder de titel „De vreemde gast", is een waardige opvolger van „Maria Stuart" en „De vrek". De regisseur heeft ongetwijfeld een mooi, maar tevens uiterst zwaar werk gekozen. MUTATIES RIJKSPOLITIE. Met ingang van 15 Januari is de Op perwachtmeester J. Rahselaar van de Staf van het Gewest Amsterdam der .Rijkspolitie verplaatst naar de Staf van Tiet District Alkmaar der Rijkspolitie te Heiloo, in de functie van Chef de Bu reau. Op dezelfde- datum is de Wachtmeester der Rijkspolitie le klasse T. Groenen- berg van de Groep en post Heiloo ver plaatst naar de Parketgroep Amsterdam, onder handhaving van zijn detachering bij de Verkeersschool der Rijkspolitie te Bilihoven. Bij Koninklijk besluit is in de vaca ture van de heer H. W. Smit, benoemd tot notaris ter standplaats Zuid-Schar woude de heer P. G. Visser, candidaat- notaris te Ouderkerk aan de IJssel. (Van onze correspondent te Londen) DIJNA DRIE WEKEN zijn voorbij sinds Engelands bewogen Kerstmorgen, toen een paar Schotse nationalisten kans zagen de 1100 jaar oude kroningssteen uit de Westminster Abbey te stelen en nog steeds tast Scotland Yard (o, ironi sche naam!) in het duister over de vraag, of de steen zich in Schotland of nog in Londen bevindt. Sinds Zondag zijn de vermoeide mannen van de Yard echter weer met nieuwe hoop bezield. Als een zonnestraal in de troosteloze Londense druilregens kwam het bericht van het plotselinge terugvinden van een klein ingelijst bordje, waarop in enkele regels de geschiedenis van de steen vermeld staat. Het was tegelijk met de steen verdwenen en werd Zondag op enkele hon derden meters afstand van de Abbey teruggevonden, tussen de brokstukken van een gebombardeerd kerkje, waar het onder de sneeuw bedolven had gelegen. £)E TAAK van de Yard is er echter niet door vereenvoudigd. Hoewel men eerst als zeker had aangenomen, dat de steen al in Schotland moest zijn, wordt dit nu weer betwijfeld en dozijnen detectives graven thans dao- per tussen de ruines van een aantal Londense kerken. Ook houdt men -e- kening met de mogelijkheid, dat net vlak na de diefstal in de Abbey ge vonden horloge daar misschien expres door de daders is neergelegd om de Yard op een dwaalspoor te brengen. En evenzeer is men nu gaan twijfelen, of de aan de Koning gerichte petitie, die een week geleden werd afgegeven op het kantoor van een Schotse krant, wel van de werkelijke daders afkom stig is. In de petitie werd aan de Ko ning verzocht om de steen officisei aan Schotland toe te wijzen. Alleen dan zou de steen, waarop 600 jaar gele den de Schotse koningin werden ge kroond en die destijds door de Engel se Edward de Eerste mee naar Londen werd genomen, weer te voorschijn ko men. De petitie eindigde met het edel moedige voorstel, dat men de steen voor toekomstige Engelse kroning.- plechtigheden dan wel aan de West- minster Abbey zou uitlenen. Inmid dels heeft de Yard zo pas in Glasgow de schrijfmachine ontdekt, waarop de petitie getikt is. Of dit spoor tot de steendieven dan wel tot enkele der vele grapjassende Schotse studenten zal leiden, is nog de vraag. Loos alarm. Talrijk zijn inmiddels de loze alar men, die de Yard te verwerken krijgt. Sherlock Holmes herleeft in elke Brit. In de afgelopen week werden liefst 300 brieven ontvangen, vermeldende, dat de steen ergens gesignaleerd was en 500 dito telefoongesprekken. Tot over maat van ramp heeft een aantal Schot se studenten van de academie van beeldende kunsten te Glasgow aange kondigd, dat zij een paar dozijn imi tatie-kroningsstenen aan het maken zijn, die zij straks over heel Engeland gaan neerleggen. Scotland Yard heeft het inderdaad hard te verduren. Het ergste, dat ujn Zondagavond 1% Januari gaf de R.K. toneelvereniging „Leatlitia" een uitvoe ring van de tragedie van kleine mens jes „Waarheen" van A. v. d. Lugt. De zaal van hotel Bontje was geheel gevuld. „Waarheen" is een stuk met een sterk socialistische strekking waar in de moeilijkheden uitgebeeld wor den van kleine zelfstandigen. De moei lijkheden bereiken hun top, wanneer deze ploeteraars niet meer voor zich zelf kunnen zorger» daar de Staat niet in hun onderhoud voorziet. De vereni ging „Leatitia" heeft de laatste jaren met zeer veel moeilijkheden te kampen gehad en heeft ieder jaar weer andere spelers op het toneel. Zo waren het in deze uitvoering op een paar uitzon deringen na weer allen debutanten. Ondanks deze moeilijkheden is het „Leatitia" gelukt een goede vertol king van het stuk te geven. Er was een perfecte rolkennis en van planken koorts was geen sprake. Beschamend en betreurenswaardig was het, dat een deel van het publiek kennelijk slechts aanwezig met het oog op het bal, dat de avond zou be sluiten zich zelfs niet de pose van schouwburgbezoeker wist aan te me ten. Het spreekt nog altijd van een ze ker gemis aan cultuur, als men niet in staat is zonder storend commeitaar er- stelling bij te wonen. Niet alleen het onbeschaafde reacties een toneelvoor- publiek, dat gekomen was om toneel spel te zien, ondervond hinder van de lawaaierige bezoekers, maar vooral voor de spelers moet een en ander een kwel ling zijn geweest. „Waarheen" met jongelui, die niet in Staat zijn een onbenullige oliebollen- jool te bewaren tot na de voorstelling? Aan het slot van de avond sprak pastoor Standenmeyer de vereniging toe en wees het publiek op de grote sociale strekking van het stuk. Hij dankte de spelers voor de goede ver tolking. Een bal besloot deze avond. De feestavond van de Katholieke Arbeiders- Bond is een succes geworden. De heer M. Zoon, plaatselijk voorzitter van de Bond, me moreerde in zijn openingswoord, dat 1951 het jaar is, waarin de verschijningen van de pause lijke encyclieken „Rerum Novarum" en „Qua- dragesimo Anno" zal worden herdacht. Van de negentig leden waren nagenoeg allen met hun vrouwen en verloofden aanwezig. Hèt hoogte punt van de avond werd bereikt door de op voering van het vrolijke toneelspel ,,De Suiker tante". Dit blijspel werd op geslaagde wijze vertolkt door de toneelgroep „St. Ardalio", dat hiermee spoedig de sympathie van het publiek won. Het is een stuk vol kostelijke scènes en komische verwikkelingen en het werd door de talrijke aanwezigen met een hartelijk applaus beloond. Pastoor J. Kooy was in zijn sluitings woord vol lof over de keuze en de uitbeelding van het stuk. Een gezellig samenzijn met muziek door de band van T. Oorthuis besloot deze goed ge slaagde avond. Een collecte ten bate van de Kathob'eke Kinderuitzending bracht f 17.50 op. SUCCES VOOR HET MANNENKOOR Het mannenkoor van de parochie-kerk, al hier, heeft met succes deelgenomen aan de propaganda-dag voor kerkzang. Hoewel er geen prijzen op het spel stonden onderscheidde het koor van onze kleine parochie zich bijzonder. Voor directeur J. Hopman en zijn koorzangers een succes, dat niet ere vermeld mag worden. 102-JARIGE OVERLEDEN In Den Haag is, 102 jaar oud, over leden Opa Groen die deze leeftijd pas Vrijdag j.l. had bereikt. y^ANNKER men de gegevens beziet, die zijn samengesteld door de Provin ciale Commissie tot bevordering van de Rundveefokkerij in Noord-Hol land, dan is er geen twijfel aan of de streken rondom Schagen en rondom Hoorn steken ver uit boven de verdere gebieden van Noord-Holland, terwijl het moeilijk is om te zeggen, welke van deze beide streken aanspraak mag maken op de eerste plaats. Ze ontlopen elkaar weinig. Aangesloten zijn 63 fokverenigingen, die op overzichtslijst zjjn gerangschikt naar de gemiddelde dagopbrengst in grammen vet per dier. De bovenste 25 plaatsen zjjn alleen bezet door verenigingen uit het Noorden van de provincie, waarbjj vereni gingen uit de omgeving van Schagen en van Hoorn elkaar in bonte volgorde afwisselen. Geheel bovenaan staat de kleine en oude fokvereniging te Bar- singerhorn, op de tweede plaats staat de iets grotere vereniging te Dirks- hornHarenkarspel, terwijl op de derde plaats volgt de grote vereniging te BlokkerWestwoud. k I a Nederhorst den Berg.' Bij een gemid- zen op 4072 kg. Het gemiddeld vetge halte bedroeg resp. 4.00% en 3.56%. terwijl de dagopbrengsten bedroegen 15.64 kg. melk en 625 grammen vet in Barsingerhorn tegen 12.16 kg. en 433 grammen vet in Nederhorst den Berg. Alvorens de resultaten te geven van de verschillende fokverenigingen uit deze omgeving, willen we eerst nog even wijzen op de opmerkelijke voor uitgang van de fokkerij in Noord-Hol land gedurende de laatste jaren. Ter wijl in 1940 in totaal 940 boeren bij JN dit Noorden van Noord-Holland staat de fokkerij op zeer hoog peil, wellicht staat ze hoger dan enig an der gebied van Nederland, Friesland incluis. Want, hoe groot ook de repu tatie is van deze bakermat der Ne derlandse veefokkerij, hoe langer hoe meer komt vast te staan, dat de fok- richting, die in Noord-Holland is ge volgd, te verkiezen is geweest boven de Friese. In Friesland, van oudsher een boterbereidend land, werd gefokt op verhoging' van het vetgehalte, in Noord-Holland, een kaasbereidend land, werd ook gelet op de hoeveel heid melk. Het resultaat is geweest, dat Noord-Holland thans een iets ge ringer vetgehalte heeft dan Friesland, de hoeveelheid melk echter is hier ge middeld lanzienlijk groter. Dit laatste heeft ten gevolge, dat men bij ver werking van de melk tot kaas, waar bij ook de hoeveelheid eiwit van in vloed is, een aanzienlijk grotere pro ductie heeft. Zolang Friesland boter bereidde, speelde dit eiwitgehalte geen rol, nu men er echter overal op uit is steeds die producten te bereiden, die aan de markt het hoogst worden genoteerd, is dit anders geworden. En het is geen wonder, dat men in Friesland be zig is van fokriehtlng te veranderen en het voorbeeld van Noord-Holland te volgen. Intussen doet men er goed aan te bedenken, dat de ernstige fokkerij .n Friesland veel verbreider is dan in Noord-Holland en dat in dit opzicht Friesland stellig nog aan de spits staat. Verschillen. Hoe groot de verschillen in Noord- Holland zelf zijn, kan niet duidelijker blijken dan door een vergelijking van de hoogst en de laagst geplaatste ver enigingen, Dit sgn Barsingerhorn en een fokvereniging waren aangeslo ten met in totaal 17.341 stuks melk vee, tellen de fokverenigingen thans 3873 leden met 61.772 stuks melkvee. Dat dit werkelijk een aanzienlijk per centage begint te worden van het aan tal koeien, dat in Noord-Holland wordt aangetroffen, blijkt duidelijk, wanneer men hier even de cijfers naast legt, welke zijn gepubliceerd door de Ge zondheidsdienst voor Dieren en waar uit volgt, dat in deze provincie ca. 161,000 koeien zijn van twee jaar en ouder. Enkele cijfers voor de fokverenigin gen uit deze omgeving laten we hier thans volgen. De verenigingen drageD t nummer, dat ze hebben op de rang lijst van de 63 verenigingen, die door de Provinciale Commissie zijn gerang schikt naar de dagopbrengst in gram men vet. overwerkte detectives echter kon over komen, gebeurde dezer dagen in Glasgow, het centrum van de Schois* nationalistische beweging. Zevenhon derd uitbundige jonge Schotten had den een groot feest georganiseerd 'et ere van het feit, dat de kroningsste-si weer in Schotse handen is. Scotland Yard, in de hoop er een nieuw spoor te zullen vinden, dat naar de stsen- dieven zou leiden, had een aantal van zijn beste Londense detectives in de zaal gesmokkeld om aantekeningen f» maken. De Schotten lachen nog >ra hun verbouwereerde gezichten, toen Oliver Brown, een bekende Schotse nationalist, op het podium verscheen en zijn rede begon met de woorden: „Geachte voorzitter, mede-Schotten en Engelse detectives...." Ook bij de BBC zijn de stenen «et uit de lucht. Hoewel de BBC, terwille van de ernst van de zaak, alle mop pen verboden heeft, waarin het won 'd „steen" voorkomt, hebben twee be kende radiokomieken deze ban weten te ontduiken. Tot woede van de pro grammaleiding zong het stel opeen» een populair liedje met als refrein d* woorden „nou hebben ze de boem boem boem gestolen en de arme boem boem boem naar het Noorden gesleept". Schots nationalism*. J)E ROOF van de kroningssteen heeft inmiddels enorme publiciteit gege ven aan de „National Covenant", het Schotse nationalistische verbond, dat ruim een jaar geleden werd opgericht door John Macdonald Mac Cormick, een advocaat in Glasgow. Enkele maan den geleden werd hij benoemd tot Lord Rector aan de Universiteit van Glasgow. Deze 46-jarige, lange, ma gere Schot heeft zich onder zijn aan hangers reeds de bijnaam verworven van „King John". Anderhalf millioen Schotten (de helft van Schotland kiesgerechtigden) hebben in het afge. lopen jaar hun handtekening gezet m de lijst van het „National Covenant". Het hoofddoel van de beweging is het verkrijgen van een eigen Schots par lement, met een eigen begroting en wetgeving, maar met blijvende erken ning van de Britse Kroon en gezamen lijke defensiemaatregelen. Reeds lang voordat Mac Cormiok zijn „National Covenant" op touw zette, was er in Schotland een dozijn kleine nationalistische groepen, van alle kleuren van de politieke regen boog. Door de Engelsen werden deze Schotse separisten altijd als romantici en zonderlingen beschouwd. Sinds bet einde van 1949 echter, toen Mac Cor mick de kernen van al deze kleine groepen verenigde in één grote bewe ging, de „National Covenant" en oe helft van alle stemgerechtigde Schot ten zich hierbij heeft aangesloten, be ginnen de politici in Londen er wal degelijk rekening mee te houden. Mas Cormick. (van huis uit een Liberaal), is nl. van plan om in de eerstvolgends algemene Britse verkiezingen met nin „Covenant" als een nationale Schotse partij ten strijde te trekken. Voor znn partijfonds heeft hij de steun van ve:e invloedrijke Schotten, o.a. de machtige Hertog van Montrose. Ook de bejaar de Compton Mackenzie, de bekende schrijver, is aangesloten bij de bewe ging. Enkele maanden geleden maakte Mac Cormick een reis naar Amerika en verzamelde onder de aldaar won»n- de Schotten een groot dollarbedrag in voor zijn „Covenant". Zowel Mac Cormick als de Hertog van Montrose en Compton Mackenzie hebben echter hun afkeuring uitgespro ken over de roof van de kroningssteen. Zij hebben- zelfs een dringend beroep gedaan op het troepje „onverantwoor delijke" Schotse nationalisten om zo spoedig mogelijk te voorschijn te to men met de steen, „daar wij door jul lie stommiteit straks misschien elke kans verspelen om de steen op wet tige wijze aan Schotland toegewezen te krijgen". aantal dagopbrengst dieren vet kg. melk gr. vet 1. Barsingerhorn 351 4.00 15.64 625 2. Dirkshorn—Harenkarspel 495 3.85 15.85 610 3. BlokkerWestwoud 1038 3.86 15.46 596 4. Wieringermeer 618 4.04 14.73 595 5. Twiek 658 3.80 15.33 583 6. Lutjewinkel 1302 3.85 15.14 583 7. Venhuizen 666 3.90 14.93 583 8. Oostwoud 327 3.T8 15.36 581 9. W ieringerwaard 382 3.93 14.79 581 10. Anna Paulowna 239 3.93 14.76 580 11. Sijbekarspel 920 3.83 15.08 578 12. Hoogkarspel 745 3.84 15.04 578 14. St. Maartensbrug 853 3.88 14.86 576 15. Hauwert 753 3.83 15.01 575 16. WogmeerSpierdijk 674 3.82 14.92 569 17. WijdenesOosterleek •114 3.89 14.49 563 18. Warmenhuizen 427 3.79 14.70 557 20. Aartswoud 1135 3.83 14.51 556 21. Abbekerk 460 3.85 14.40 555 22. Spanbroek 51* 3.85 14.36 553 23. Berkhout 755 3.69 14.95 552 24. Schellinkhout 500 3.87 14.18 549 25. Wognum 878 3.75 14.49 544 26 Wieringen 627 3.95 13.75 544 31. Opmeer 816 3.83 14.05 538 38. 't Zand N.L. 859 3.70 13.55 502 42. Koegras 816 3.75 13.21 495 as. 't Zand V.Z.O.S. 173 3.64 12.62 459 ALKMAAR, 15 Jan. Witlof 28—50; node kool 6,50—14,20; savoye kool 6—6,80; groene kool 7—13,20; spruitkool 25—49; boerekool 7— 16; sla 10,50; andijvie 42—57; rode bieten 4— 9; winterpeen 3—6.80; waspeen 16—34; uien 2—6; prei 8—22; knolsoepgroeuten 1—15; soep groenten 9—16; selifi 35; appels: Cox Orange Fippin 60, Goudreinetten 15—38, Jonathan 22— 35 en Present van Engeland 18—34; peren; Winter jan 22—36. NOORDERMAEKTBOND, 16 Jan. - 11.500 kg uien 2,80-4,70 en grove 4,10-4,40; 1600 kg bieten: A 6,90-10,10 en B 5,50-5,70; 93.000 kg rode kool 7,80-15,80; 3600 kg gele lcool 6—7,50; 7000 kg groene kool 8,20— 13,80; 123.000 kg Deense witte kool 5,50— 6,60. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 16 Jan. 10.000 kg uien 3—5,30, grove 8,30— 6,10, drielingen 3-4,10 en nep 6,90-10,10; 2000 kg bieten: A 9,10-9,70 en B 5,40- 5,90; 45 kg spruiten 43-47; 80 kg witlof: I 46 en II 36; 35.000 kg groene kool 7—15,80? 75.000 kg rod© kool 6,50-15,40; 26.000 kg gele kool 6-7,30; 95.000 kg witte kool 5,50- 6,20. Doorgedraaid: 1200 kg gele kool, 4200 kg gele kool en 4500 kg witte kool. Purmerender markt PURMEREND, 16 Jan. 1951. Op de markt van heden werden ruim vijfhon derd runderen aangevoerd. De handel in vette koeien was zeer kalm, waar door de prijzen een normaal karakter behielden. De handel in geldekoeien verliep evenee.is zeer matig, terwijl de aanvoer van kalfkoeien van dien aard was, dat handel bijna was uitgesloten. De markt van de nuchtere kalveren was zeer schuchter. Zeer hoog waren de prijzen van het wolvee, hetgeen voornamelijk te danken is aan het kleine aanbod. De varkensmarkt Ken merkte zich door een grote aanvoer van vette varkens, waarvan ook de prijzen meevielen. De inzet bedroeg f 1.68; de afloop was iets minder. De handel in biggen was zeer goed, on danks de tamelijk grote aanvoer.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5