Rotterdammer kraakte Van Hassel DEBRALINI Schaarste aan industriekolen eist drastische maatregelen JIMMY BROWN ALS BOKSER MSLEUTEL rden voor vrije bezingen houden stand ïopdracht voor itmaatschappij PIET VAN DE POL EUROPEES KAMPIOEN Tegenstander als was in zijn lenige handen De Ruyter derde Het Radioprogramma EEN GAVE HUID Van Seters leidt alleen in Hoogoven- tournooi Derde nederlaag voor Donner Griep?'n Mijnhardtje Q Plan voor Raad van Europese gemeenten Shaw was bang honderd ie worden N S. laat stoom- en stoptreinen uitvallen Regering voor een lastig probleem Rampokkers persen winkeliers geld af W 0 -i DINSDAG 16 JANUARI 1951 land ewohlg voorstel tot het IVest-Duitsland over da slechts onderhandelin- •eid zyn een regiem te lijkheid; een regerings- ke rechten en de hand de h(j, zou niets onge- brengen. >rming der Westduitse ■ervolgde hij, had deze i gedaan om de Duitse and te brengen en de vrijheid en vrede tot elde de volgende voor- vrije verkiezingen in ld voor: 1. waarborgen en veiligheid aan de Sowjet-zone; 2. het toe- normale democratische Duitsers en organisa- .'jetzone (zoals vrijheid i, vrijheid van spreken t op de bescherming in Oost-Duitsland was enstaande beginsel in tig. De Oostduitse pers k, dat er geen eritiek in Sowjetsfeer mogelijk ende herroepen te wor- 5 geen plaats voor een iet een militair karak- in Oost-Duitsland be- uwe poging van Pleck? illen dat de Oostduitse ïlm Pieck zich thans zijn Westduitse colle- heodor Heuss, zal wen- eroep voor een vereni- en West-Duitsland. varen thuis i.l. Djakarta-Am- rde 13 Jan. Gi- hten der Franse Unie houden tegen „aanzien- Vietminh-guerilleros in m ten Noordwesten van dat berichten er op Vietminh-troepen zich laar men meent vormt Vietminh de tweede fensief tegen het Franse de Tonkindelta. ictie van de Amsterdam- tschappij wordt verno - haar door de regering agedragen werken voor in de haven van Bang- kunnen belopen van Jen gulden. Er is een zeven millioen kubieke i gegarandeerd, doch dit zeker twaalf milli- eter zal worden. Voor en Amerikaanse zuiger leiding gebruikt wor- zuiger „Charles", wei nigen op het ogenblik erken aan het Suez- f zijn. De betaling van zal voor 50 procent in en, voor 10 procent in procent in plaatselijke ipt het werk binnen gereed te hebben. Er !eul gemaakt worden, irbindt met de Golf rdoor ook de grootste aven kunnen binnen- feun voor acht indse hotels in f 7 millioen dat uit ids ter beschikking is financiering van de instructie en moderni- !s in ons land, zal o.a. voor herstel van het s Scheveningen tot 500 ling van „Atlanta" te 00 bedden, uitbreiding ky" te Amsterdam tot bouw van een nieuw Kleine Gartmanplant- am van 200 bedden en reiding van vier hotels rmoedelijk aan de z.g. :oals de Friese meren ;enten voor de verzekering Haagse redacteur) lontactorgaan voor de sociale verzekerings- 'ergegaan, tot de be- districtsagenten in de lingen, Zuid-Holland, en Limburg. Voor Holland heeft een aan- benoemingen plaats nd is het aantal rayons id, waarmede het aan- :n is gebracht op 200. hans 161 benoemd. V DE MAAND 3 filmclub heeft het van de maand" ver- ir Roy en Joh Boul- 3e en geregisseerde s to noon". (Ultima- Voor een volle zaal begon omstreeks vijf uur de partij KruythofGabriels en een uurtje later de beslissende wedstrijd tussen Van de Pol en Van Hassel. Volgens een internationaal gebruik kon deze match pas een aanvang nemen nadat een der spelers aan de andere tafel een totaal van 150 punten zou hebben ver gaard. En daar ging heel wat tijd mee heen want de score steeg uiterst lang zaam, zo nerveus en onzeker waren beide tegenstanders. Het was Kruythof die in zijn vijftiende beurt als eerste de 150 overschreed, waarna Van de Pol en Van Hassel prompt aan de slag gingen. De Belg stootte twee van acquit waarna Van de Pol een lastige bandstoot op een haar miste. Hij kwam echter dadelijk weer aan stoot omdat Van Hassel door slordig masseren een nul te noteren kreeg. De Rotterdammer dreef de ballen met lange verzamelstoten afgewisseld door klein spel, over de gehele tafel, op zoek naar de cadrekruising waar de grote series geboren worden. met zijn aanvangsstoot geen raad en Van de Pol beëindigde de partij die hem de titel bezorgde in de volgende beurt. De score voor Van Hassel was 2, 0, 19, 0 totaal 21 en voor Van de Pol 0, 265, 101, 34 totaal 400. Aan de andere tafel leidde Kruyt hof na 21 beurten met 282 tegen 211 PIET VAN DER POL ....Europees kampioen Elke stoot was sterk en raak, hij kwam desondanks herhaaldelijk in hachelijke situaties waarvoor hij ech ter steeds de oplossing vond, soms na lang wikken en wegen, zijn masseren en piqueren was vlijmscherp maar pas na 110 caramboles, uiterst behoedzaam in een voor Van de Pol traag tempo vergaard, kreeg hij de ballen aan de korte cadrelijn en gingen de tweede 100 caramboles op in een derde van de tijd, die voor het eerste honderdtal was benodigd. En in snel tempo steeg de score tot 260 toen Van de Pol op een lastige piqué met de ballen bijna tegen de band door een gelukje wel de carambole maakte maar zijn innerlij ke rust kwijt raakte. Hij maakte nog vier caramboles waarvan één met een prachtige zuivere trekstoot, maar strandde daarna op een bandstoot en zo wees het scoringsbord na 2 beurten 265 punten voor Van de Pol tegen 2 voor Van Hassel, die machteloos op zijn stoel had moeten toezien hoe zijn geduchte rivaal gaandeweg op schier ongenaakbare voorsprong nam. De Belg was geïmponeerd al stapte hij met zijn gewone voortvarendheid naar de tafel. Hij maakte 19 punten en sneefde toen op een eenbandertje. De derde beurt van Van Pol leverde 101 punten op (na 100 een uiterst ge durfde piqué die lukte maar de positie ging verloren) doch Van Hassel wist voor Gabriels, die maar niet op dreef kon komen. In de 22e beurt kreeg de Belg eensklaps zijn topvorm te pakken en met een slotserie van 189 maakte hij de partij ineens uit. De Ruyter bracht in zeven beurten Dufetelle op zijn knieën en behield daardoor de derde plaats. De Berg Ga briels heeft het beste tournooi-gemid- delde. Hij en Kees de Ruyter waren de enige die boven de 30 moyenne- grens kwamen. De eindstand van het imposante tournooi luidt: 1. Van de Pol (Ned.) 14 109 265 28.89 2. Van Hassel (B.) 13 '"2 191 27 66 3. De Ruyter (N) 12 100 246 31.38 4. Gabriels (B.) 11 83 370 31.74 5. Kruythof (N.) 8 141 159 17.77 6. Dufetelle (Fr.) 8 152 116 15.52 7. Galmiche (Fr.) 4 148 224 15.16 8. Alhinho (Port.) 2 155 84 11.53 9. Semrad (Oostenr.) 0 152 76 7.99 WOENSDAG 17 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00- 24.00 VARA, 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws eu weerberichten. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Gram.muziek (9.30—9.35 Waterstanden). 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededeling'en. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en zang. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 13.50 Regeringsuitzending: Bernard IJzerdraat: Jeugduitzending: „Klanken uit Java en Bali". 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara- varia. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Banjo-ensem ble. 19.00 „Plaatselijke keuze", causerie. 19.15 Rhythmische trio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Schaakwedstrijd Noorwegen —Nederland. 20.06 Politiek commentaar. 20.15 „Otello", opera. 21.20 „De vrolijke vag'ebond", hoorspel. 22.30 Dansmuziek. 22.45 „De wereld van de schijn (kleuren)", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.35—24.00 Gram. muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.10 Voor de zieken. 9.30 Gram.muziek. 11.10 „Jan Pietrszoon Coen", hoorspel. 12.00 Piano-recital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Instru mentaal sextet. 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Tenor en piano. 14.15 Volksmelodieën. 14.30 Kamerorkest en solist. 15.15 Vocaal ensemble en solist. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Gram.muziek. 18.45 In strumentaal septet. 19.00 Nieuws en weerbe richten. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Gram. muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Schaakwedstrijd Nederland—Noorwegen. 20.06 Gemeente-zangavond. 20.35 „Een Neder landse kolonie in Brazilië", causerie. 20.45 Strijkorkest. 21.00 „Gezin en school", causerie. 21.20 Solistenconcert. 21.45 Radio Philharmo- nisch orkest en solist. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. muziek. zonder puistjes, vetwormpjes en andere huidaandoeningen krijgt U door het beroemde huidgenees middel met „dieptewerking" Na drie dagen Hoogoventrounooi is het de Belg Van Seters, die op fraaie wijze de leiding heeft genomen, door Donner te kloppen en daardoor een halve punt of meer boven de andere deelnemers te staan. Morgen zal blij ken, of dit geflatteerd ig of niet, want dan krijgt Van Seters Kieninger tegen over zich. De nederlaag van Donner tegen Van Seters was een volslagen verrassing. De Hagenaar staat nu met drie nullen onderaan de ranglijst, aangezien Palo- mee tegen Poulsen een remise behaal de en daardoor de nul vaarwel heeft gezegd. De grootste belangstelling is uitgegaan naar de partij tussen Pilnik en O'Kelly, die beiden als favoriet te boek staan. Tot „alles of niets" kwam het niet, want op de 27e zet besloten beide spelers het punt maar te delen. Hierdoor blijft de strijd geheel open. Kieninger en Kramer hebben zich bij de leiders weten te handhaven door tegen elkaar remisse te spelen na een weinig interessante strijd. De Duitser blijkt uiterst moeilijk te verslaan. Wie gedacht had, dat Rossolimo een ge makkelijke opgaaf zou hebben tegen dr. Stumpers, kwam bedrogen uit. De Eindhovenaar heeft zich zeer goed verdedigd en staat bij het afbreken niet veel slechter. De stand in de hoofdgroep is: Van Seters 2V«, Kramer, Kieninger, P.lnik, O'Kelly en Poulsen 2, Rossolimo 1 met een afgebroken partij, Palomaa i/2, Stumpers 0 met een afgebroken partij, Donner 0. Vandaag is PoulsenO'Kelly een be langrijke strijd. DonnerStumpers zal de Hagenaar misschien kans geven op het eerste punt. Verder Pilnik Kramer en RossolimoPalomaa. De reserve tienkamp A heeft qua speelkracht een bezetting, waarmee menig tournooiorganisator graag In 1 heldere vloeistof, geen gaas i «en pleisters, geen vlekken zee zou willen gaan. Mr. W. H. Sandi- fort heeft hier met twee punten de leiding, op de voet gevolgd door mr. Ed. Spanjaard en de buitenlanders Hansen (Denemarken), Katajisto (Fin land) en dr. Limbos (Belgische CongoL Gisteravond is er een gongwedstrijd gehouden, waaraan o.a. door vijf deel nemers van de hoofdgroep werd deel genomen. Kieninger toonde zich op permachtig. Weinig animo in ons land (Van onze Haagse redacteur) Op initiatief van een aantal Zwitsers is een plan ontworpen tot oprichting van een „Raad van Europese Gemeen ten", welke organisatie enigszins is ge dacht als een parallel op gemeentelijk gebied van wat de Raad van Europa op het gebied van het staatsbestuur is. De initiatiefnemers stellen zich voor op 28 en 29 Januari a.s. in Geneve de oprich tingsvergadering te houden. Nu bestaat er reeds een internationale unie van gemeenten. Deze heeft, zo vernemen wij, zich met een circulaire tot haar leden ook tot de Vereniging van Nederlandse gemeenten, die bij deze Unie aangesloten is gericht, waarin zij hen van deze plannen op de hoogte brengt en als haar mening te kennen geeft, dat van een dergelijke Europese vereniging van gemeenten naast de reeds bestaande Internationale vereni ging van gemeenten geen voldoende bestaansgrond aanwezig is. Zij raadt de nationale verenigingen dan ook met klem aan, zich van eventuele deelne ming aan de op te richten „Conseil des Communes d'Europe" te onthouden en de bij hen aangesloten gemeenten te verzoeken een zelfde gedragslijn te volgen. De Vereniging van Nederlandse ge meenten heeft nu dit advies aan al haar leden doorgegeven. „POWERWAGEN-BENDE" WERD GEARRESTEERD. De daders van de „roofovervallen per Powerwagen" die de laatste tijd Ban dung onveilig maakten, zijn gearres teerd. Onder de vier gearresteerden bevinden zich twee Nederlanders de 23-jarige K. de Baat en de 24-jarige W. P. Huizing. Zij hebben reeds be kend een drietal auto's gestolten te heb ben. Secretaresse onthult vele bijzonderheden Miss Blanche Patch, die dertig jaar de secretaresse van George Bernard Shaw was, heeft een boek geschreven, getiteld: „Dertig jaar met G.B.S." Het is de eerste biographie, die na de dood van de Britse auteur is uitgegeven en bevat talrjjke nog nimmer gepubliceer de anecdotes. Zo vertelt miss Patch o.a. dat Shaw eens aangeboden heeft een plan te ontwerpen voor het na-oorlog- se Groot-Britannie, maar hij waar schuwde de regering, dat dit een 25.000 Pond zou kosten. Shaw heeft de naam gekregen van de man, die het meest ter wille van zich zelf publiceerde, maar miss Patch ver klaart, dat wanneer hij publiceerde dit alleen geschiedde om de aandacht te vestigen op iets, dat hij gedaan wilde krijgen. Zij meent, dat Shaw bang was voor de gedachte 100 jaar te worden. Zij merkte dat Shaw een republikein was. Hij waardeerde het, dat Hitier een einde gemaakt had aan de werkloos heid en viel Mussolini bij toen hij de Pontijnse moerassen liet droogleggen. Juist aan zijn philantrophie ontbrak de menselijkheid, zo schrijft miss Patch. Hij sympathiseerde niet zo zeer met de armen dan wel dat hij bezwaar maakte tegen de armoede omdat deze tot inefficiëntie leidt. De biographie onthult ook enige van zijn persoonlij ke eigenaardigheden.' Zijn beroemde baard liet hij staan om enige littekens van de pokken te verbergen. Hij wei gerde om zijn borstelige wenkbrauwen bij te knippen. Hij had verschillende sokken voor elke voet. Zijn humeur was gelijkmatig. Slechts twee keer heeft hij, naar miss Patch zich zegt te herinneren, zijn kalmte verloren. De laatste vier jaren van zijn leven dacht Shaw dat hij zijn failissement tegemoet ging en dat, als hij nog veel langer zou leven, hij zonder een cent zou sterven. Miss Patch schrijft, dat hij een draag bare rekenmachine had om alle huis- houdrekeningen te controleren en hij klaagde er over dat de beantwoording van zijn omvangrijke correspondentie zo veel kostte. VERVANGING VAN AMERIKAANSE COMMANDANT IN BERLIJN De Amerikaanse commandant in Ber lijn, generaal Maxwell D. Taylor, zal in Februari Berlijn verlaten om een „bijzonder belangrijk commando in de Ver. Staten" op zich te nemen, zo meldt D.P.A. Als opvolger wordt bri gade-generaal Mathewson genoemd. 20. Pirn, Pam en Pom hebben dap pere woorden gesproken en zijn vast besloten om hun tent toch aan het Noorderstrand op te zetten. Zeeslangen of geen zeeslangen! Nu is het opzet ten van een tent niet moeilijk, als je weet, hoe je het doen moetmaar je kunt 'm nog op vele manieren ver keerd opzetten ook! En Pim, Pam en Pom mogen dan wel dapper zijn, van een tent opzetten hebben ze niet veel verstand. Ze hebben de opening van de tent naar de windzijde gekeerd en natuurlijk gaat de tent helemaal bol staan. „Wat denk je?" vraagt Pam vooi> zichtig. „Zouden we de tent nog op gezet hebben, voordat het nacht isT Ik slaap toch liever 's nachts binnen met het oog op die zeeslangen! Weten jullie eigenlijk hoe zo'n beest er uit ziet?" „Hè, wat zeur je toch, help liever eens een handje", roept Pim, maar op dat ogenblik vliegt de tent door een windvlaag de lucht in. Al hun zwoe gen is voor niets geweestl (Van onze Haagse redacteur) De reeds enige tijd dreigende schaarste aan industriekolen is in een acuut stadium gekomen en noopt zoals gemeld tot een beperking van het vervoer met stoomtreinen en in een aantal gevallen tot inkrimping van de industriële pro ductie. Vorige week zijn in Den Haag twee conferenties gehouden, een op het ministerie van Verkeer en Waterstaat, waar de president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen, de heer P. Q. den Hollander, de moeilijkheden en de maatregelen ter oplossing daarvan met de minister besproken heeft en een op het departement van Economische Zaken, waar de vertegenwoordigers van de industrie hun problemen aan de autoriteiten hebben voorgelegd. Een aantal fabrieken kan bij gebrek aan industrie-kolen niet meer op volle capaciteit werken. Er is reeds overwo gen om hen van huisbrand te voor zien, maar tot dusver is men nog niet tot 'deze maatregel overgegaan. Het zal van de ontwikkeling in de naaste toekomst afhangen, of men tot dit drastische middel, dat ongetwijfeld zijn invloed zal doen gelden op de le vering van huisbrand aan de bevol king, zijn toevlucht moet nemen. Er is een half millioen ton kolen in Ameri ka aangekocht, doch daarmede zijn op 48. Maar toen Jimmy Brown dan voor de eerste wedstrijd van zijn leven in de boksring klom, zag hij er hele maal niet slaperig meer uit. Hij ging met een vrij onheilspellend gezicht op het krukje in zijn hoek zitten en liet zich door Gerrit Goochum nog wat raad in de oren fluisteren, waarnaar hij overigens in het geheel niet luis terde. De reden van dit kwade humeur van Jimmy was dat hij bij het in de ring klauteren Pat Poot breed-uit in de ere-loge had zien zitten en deze had hem zo minachtend aangekeken, dat Jimmy's bloed al bij voorbaat was be ginnen te koken. In de hoek van zijn tegenstander zat Mike een beetje te smoezen met Lange Leendert, die sinds jaar en dag de trainer van Milce was en die hem nog eens voor de aller laatste maal inprentte, dat hij er aan moest denken, dat Jimmy geen dek king zo groot als een lucifersdoosje had. Het te Sernarang verschijnende och tendblad „Nasional" wijdde Dins dagmorgen een artikel aan de onvei ligheid van de Pekodjanbuurt. Daarin spreekt het blad er zijn verbazing over uit, dat in Pekodjan wel regelmatig voorbijgangers beroofd worden, doch dat de winkeliers hiervan geen last hebben. Bij onderzoek is aan „nasio nal" echter gebleken, dat dit zijn oor zaak vindt in het feit, dat de winke liers de rampokkers regelmatig „So- kongan" (een geldelijke bijdrage) ge ven, uit hoofde waarvan zij verder met rust gelaten worden. Engeland en Denemarken tegen landbouwpool Mr. David Accles, conservatief lid van het Britse parlement en interim voorzitter van de Landbouwcommissie van de Europese Assemblée, heeft on langs verklaard tegen het Franse plan voor een Europese landbouwpool te zijn. Hij verklaarde dat hij en de beer Per Federspiel, het Deense lid van de commissie beiden tegen het plan zijn. „Wat mogelijk is met een paar honderd kolen- en staalproducenten is bijna onmogelijk met duizenden boeren, die ten zeerste gesteld zijn op hun onaf hankelijkheid en dikwijls uiteenlopen de belangen hebben." Engeland en Denemarken zijn voorstanders van een aantal afzonderlijke internationale overeenkomsten. Patricia Wenthworti 2) Michael, van zijn kant, bleef stok stijf staan. Hij meende een geest te hebben gezien, maar was er niet zeker van. Inderdaad, wie over zuil- een ont moeting spreekt, mag wel heel vaste grond onder de voeten hebben! Kort om, Michael had een schok gekregen, maar wist niet, waaraan zich te hou den! Hij keek de kamer in zonder ze eigenlijk te zien! Daarop draaide hij zich om en liep Ramford Street weer op. Daar gekomen, keek hij de straat in beide richtingen af, maar zag nie mand die hij ooit te voren had ontmoet. Geesten plegen niet overdag te ver schijnen. Hij kwam tot de slotsom, dat hij zich vergist moest hebben en dat zijn zenuwen hem parten hadeten ge speeld. Hq was overwerkt, de zenuwen, het schuin vallende licht hadden hem een poets gebakken. En dan: hij had zo veel herinneringen, zéveel gedachten, die hem bij de eerste, de beste gelegen heid 't verleden met het heden konden doen verwarren! Toen hij zichzelf overtuigd had, dat geen bekende figuur te zien was, liep hij terug naar de stoplichten. Hij had vergeten, dat hij moe en dorstig was, vergeten, waarom hij de „Ram" was binnengetreden. Zijn enige wens was nu. Marbury te verlaten, zijn trein te halen. Hij had echter te veel tijd ver spild en vond bij zijn komst aan net station geen trein meer. Nu diende hij anderhalf uur te wachten en had een lange wandeling dwars door het veld in 't vooruitzicht. Gelukkig was juffrouw Madoe erg vriendelijk en zou ze wel iets voor hem laten opwarmen. Michael trachtte zich met zulke alledaagse klei nigheden bezig te houden, opdat zijn gedachten niet naar ernstiger zaken zouden afdwalen. Toen hij de weg was overgestoken en zich op veilige afstand bevond, kwam een man in een tweedjas en een grijze flanellen broek uit een kleine kranten en tabakswinkel naast de „Ram". Hij zag er precies uit als dozijnen mannen van middelbare leeftijd op het platte land. Met een avondblad in de hand liep hij 't hotel weer binnen. Ieder die er belang in stelde mocht weten, dat hij uitgegaan was, om de krant te kopen. In de koffiekamer gekomen, sloot hij zorgvuldig de deur. De enige andere aanwezige zag hem van over een goed koop geïllustreerd blaadje aan en vroeg: „Heeft hij je herkend?" „Ik weet het niet, Vermoedelijk wel, maar achteraf scheen hij er niet zeker van. Ik ben de tabakswinkel ingelopen en heb door het venster gezien wat hij uitvoerde. Hij keek alle kanten op en toen hij niemand zag, was hij niet meer zeker van zijn zaak, dat kon ik op zijn gezicht lezen. Jou heeft hij toch niet opgemerkt, wel?" „Dat geloof ik nietIk hield de krant voor mijn gezicht". „Wacht even!" riep de man in de tweed jas uit. „Als je teruggaat, kun je te weten komen, wat hij over mij denkt Hij is opgeschrikt, hij twijfelt, maar jij moet zien uit te vinden, hoe hij de zaak bekijkt als z'n eerste schrik voor bij is. Wanneer hij gevaarlijk ie, moe ten er dadelijk stappen worden gedaan. In elk geval is het hoog tijd, maar als het zonder te veel risico mogelijk is, moet hij zijn proefnemingen eerst vol tooien. Ik laat het aan jou over". Ondertussen zat Michael Harsch op een bank van het station Marbury en wachtte tot zijn trein kwam.Zijn hoofd was overvol en zijn hersens werkten nauwelijks. Hij was erg moe. HOOFDSTUK II Michael Harsch kwam uit de hut waar hij gewerkt had en keek over de glooiende vlakte naar het huis. Prior's End. Zijn werk was gevaarlijk en er bestond steeds de mogelijkheid, dat deze arbeid en hijzelf plotseling in een rookwolk zouden verdwijnen, vandaar dat het buis bijna een kwart mijl (een Engelse mijl is 1609 m) verderop lag. Het huis was lang en laag, een ver waarloosd uitziend gebouwtje, van bui ten ruw geteerd om de weersinvloeden beter te kunnen doorstaan. Met dat al had een extra stevige deur en waren de vensters niet allen met staven be schermd, maar bovendien van binnen afgesloten met sterke, zware grendels. Harsch sloot de deur achter zich, stak de sleutel in zijn zak en keek toen op nieuw, maar nu tot voorbij het huis naar de laan, die de helling volgde en de rij wilgen, die de grillige loop van de Bourne aanwees. Het dorpje Bourne was niet te zien, de top van zijn vier kante kerktoren uitgezonderd. Met mooi weer kon men 't haantje in de zon zien glinsteren. Vanavond was er echte geen zon. Donkere wolken vlo gen door het luchtruim, waar het in de bovenlagen hevig woei, terwijl er, vreemd genoeg, noch in de heggen noch in de wilgen ook maar een blaadje be woog. Mensen worden door onzichtbare krachten gedreven. Deze gedachte kwam bij Michael op, gekleurd voor zover 't bij iemand van zijn karakter mogelijk was, met iets, dieper dan melancholie, sterker dan sarcasme. Mensen worden voortgedreven door onzichtbare niet voelbare krachten, tot in duisternis en verwarring, de storm opsteekt. (Wordt vervolgd). dit ogenblik de moeilijkheden nog niet overwonnen. Stoomtreinen vallen alt. De Nederlandse Spoorwegen hebben de lengte van hun stoomtreinen met een vierde verminderd. Tremen bij voorbeeld, die tot dusverre met een goederenwagen en drie personenrijtui gen achter de locomotief reden, rijden nu nog met een goederenwagen en twee personenrijtuigen. Dit middel iS evenwel onvoldoende. Vandaar, dat de N. S. overwegen het personenvervoer met stoomtreinen nog verder te be perken door het laten uitvallen van de stoomtreinen op de geëlectrificeerde baanvakken. Dit zou betekenen, dat de stoomtreinen uit het noorden en oosten niet verder gaan lopen dan tot Amersfoort en Apeldoorn. Alle reizi gers, die uit Friesland, Groningen, Drente en Overijsel in de genoemde plaatsen aankomen dienen hun reis dus met de electrische treinen naar het westen des lands voort te zetten. Het is tengevolge van een tekort aan electrisch materiaal echter onmogelijk om van Amersfoort en Apeldoorn af electrische tremen in te leggen. Voor het overige schijnt het de be doeling te zijn een aantal stoptreinen te doen vervallen en de plaatsen aan de betrokken lijnen met bussen te be dienen. Op het goederenvervoer hoopt men kolen te besparen, door de voor verzending aangeboden goederen zo veel mogelijk op te zamelen en '8e ruimte van de wagens rationeel te ge bruiken. Door het voller laden zullen misschien goederentreinen kunnen uit vallen. Inmiddels zoekt de regering naar middelen om aan industriekolen te ko men en de inkrimping van de produc tie en de beperking van het vervoer met stoomtreinen de maatregelen van de N. S. zullen vermoedelijk eind deze week moeten ingaan zo kort mogelijk te laten duren. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Stokvis wordt niet gevangen, het is gedroogde kabeljauw. 2. Een volle ronddraai op de teenspitsen bij het ballet- dansen. 3. Van de mat meren tafel o£ bank, waarop ln vroeger eeuwen de geld wisselaars hun vak uitoefenden. 4. Ker rie komt niet van een plant. Het is een mengsel van 10 20 verschillende krui den, zoals peper, gember, e.a. 5. Speci mina 6. Acht hoeven, aan elke poot twee stuks. 7. G.P.car (general purpose car. d.i. voertuig voor algemene doeleinden) 8. Een gewone trouwpartij. Een paard het eerst met de voorbenen en een koe het eerst met de achterpoten. 10. Op een pakje „Camel" sigaretten, de afbeel ding is n.l. die van een dromedaris. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Reinier; 7. rendier; 13. otter; 14. ave; 16. einde; 17. on; 18. sen; 20. ark; 21 es; 22 das; 24 negotie, 27. ent, 28. odeur, 29. Agnes, 30. oom, 32. te, 33. nr., 34. pet, 36. R.M., 37. karn, 39. geel, 42. nu. 43. Maas. 44. Otto, 45. tor. 48. la, 50. t.s., 51. nar, 53. jeep, 55. lente, 58. vale, 59. e.v., 60. as, 62. reu, 63. a.v., 64. in, 65. Ee, 67. kleuren. 68. id., 69. brani, 70. karaf. Verticaal: 1. Roodborstje, 2. Etna, 3. it, 4. Nes. 5. Irene, 6. Ra, 7. re, 8. neren, 9. dik, 10. in, 11. Eden. 12. restitueren, 15. vlo, 19. neutraal, 20. aigrette, 23. som, 25. grens, 26. tango, 27. esp, 31. om, 35. en, 37. km. 38. aal, 40. ets, 41. l.o„ 46. oever, 47. re, 49. sneu, 51. na, 52. Alida. 54. Pa, 58. eren, 57. Turk, 58. v.v., 61. ski, 63. Ank, 66. e.a., 68. Ir. Zuurbrand op Uw maag kunt ge blussen ln even weinig tijd als ge 'n lucifer uitblaast... Juist die prompte weldadige werking van Rennies maakt de Rennies-remedie zo ge wild. Maak er een vaste gewoonte van, altijd een paar Rennies bij U te steken, om gewapend te zijn tegen elke aanval. Met een paar Rennies bij de hand kunt ge weer rustig alles eten, waarvan ge zo houdt, maar dat wel eens verkeerd valt. Rennies zijn handig verpakt één voor één en ge kunt ze onopvallend inne men gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. En ze zijn nog smakelijk bovendien- Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Vandaag nog. Mogelijk komen ze U morgen te pas. (■Ingezonden Mededeling)

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7