De welvaart van ons gewest Staatsgeheimen AGENDA Staatsgeheimen Staatsgeheimen Uitstekend geslaagde revue hield de zaal in spanning Gemeentebestuur degradeerde een ambtenares JAARVERSLAG KAMÉR VAN KOOPHANDEL 1950 over hei algemeen een niei ongunstig jaar Werkloosheid landsgemiddelde Op vijfde Jazz-Society-avond Succesvolle Show- Revue-avond va i* -k- W-.vi. iüoi In de heden te Alkmaar gehouden vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, waaronder tot 31 December j.l. ook West-Friesland res sorteerde, heeft de voorzitter, de heer S. W. Arntz, het jaarverslag over 1950 uitgebracht. In de aanvang van het verslag werd geconstateerd, dat de welvaart van ons gewest ten nauwste samenhangt met de vlotte afzet van de aldaar voortge brachte land-, tuinbouw- en zuivelpro ducten én de financiële uitkomsten van de agrarische bedrijven. In mindere mate is dit wellicht het geval in de gemeente Den Helder waarvan de be drijvigheid een sterke correlatie ver toont met de personeelssterkte van de marine en de bezetting van de Rijks werf en in Alkmaar door haar meer dere industrie en tal van ambtelijke instellingen. Beziet men deze factoren, dan mag het afgesloten jaar wel tot voldoening stemmen. Dooreengenomen steeg de export van onze district-producten. Wèl liep de uitvoer van grove tuinbouw producten, dit typische Noordhollandse artikel, in de tweede helft van het jaar vergeleken bij vorige jaren sterk te rug. maar daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat gedurende de eerste maanden van 1950 hierin een levendige export was tegen vaak zeer hoge prijzen en dat de opbrengsten van vroege aardappelen en pootaardappe- len van de nieuwe oogst zeer bevredi gend waren. De omzetten op de vei lingen konden zich derhalve in het 'ka lenderjaar 1950 vrijwel handhaven op een bedrag van f 17.275.000 tegen f 17.885.000 in het daaraanvoorafgaande jaar. Het behoeft niet te verwonderen dat daarom ook de uitkomsten van het overige bedrijfsleven dooreengenomen als niet ongunstig kunnen worden be stempeld. Een en ander werd nog ge accentueerd door de internationale conflicten, tengevolge waarvan eer. lichte hamsterwoede ontstond en ook vaak spaarpenningen moesten worden aangesproken. Zo werd bij de Nuts- spaarbanken en de kantoren der Rijks postspaarbank in dit district over 1959 een bedrag van f 2.870.000 meer terug betaald dan ingelegd. De torkomst. Bij een terugblik alleen kan het ech ter niet blijven. Men vraagt zich af: wat zal de toekomst ons brengen? Zal Duitsland, gezien zijn nadelig saldo in de Europese betalingsunie bereid zijn onze tuinbouw en zuivelproducten in voldoende hoeveelheden af te nemen? Zal de bloembollenexport, in zekere zin toch een luxe artikel, haar onge kend hoge uitvoercijfer kunnen hand haven nu de bewapeningswedloop op de deviezenvoorraad van vrijwel alle landen een extra-aanslag doet? Deze en meer vragen wellen op, waarbij zich nog voegen die in verband met het ernstige tekort op onze Rijksbegroting en de moeilijke positie van ons land in d'e Europese betalingsunie. Zo rijen de moeilijkheden van het district zich naast die van het gehele land aaneen. Arbeidsmarkt. Nadat in de eerste maanden van 1950 de cijfers der werkloosheid een stijging hadden te zien gegeven, werd in de tweede helft van 1950 een sterke terug gang geconstateerd, waardoor in Octo ber en November vrijwel hetzelfde gunstige peil van het vorige jaar werd bereikt. Wanneer voorts in aanmerking wordt genomen, dat het aantal be- roepsgeschikte mannen door natuur lijke aanwas met circa 1400 is toegeno men, kan vastgesteld worden, dat de omstandigheden in 1950 in het alge meen gunstig zijn geweest voor een verruiming van de werkgelegenheid. Hierbij dient echter gewezen te worden op de 502 personen, die in het verslag jaar uit dit district zijn geëmigreerd, terwijl voorts opnieuw een aantal hier woonachtige arbeidskrachten in de in dustrie te Velsen en de Zaanstreek te werk werd gesteld. De gemiddelde werkloosheid in dit gewest bedraagt circa 1,2 van de mannelijke bevol king, tegenover een landsgemiddelde van 1,5 hetgeen zonder twijfel een gunstig beeld geeft van de arbeids markt. Kaashandel Dat de afzet van kaas bevredigend was, moet helaas voor ^en deel worden toegeschreven aan de ongunstige ont wikkeling van de internationale ver houdingen. Nadat uitvoerig is stilge staan bij het verloop van de handel in het voorbije jaar en de instelling van een exportheffing, wordt dankbaar ge constateerd, dat de Alkmaarse kaas markt, als gevolg van een subsidie van het Bedrijfschap voor Zuivel, weer ge handhaafd kon blijven, waarbij het eminente belang van deze markt voor de onpersoonlijke reclame van ons na tionale zuivelproduct in het licht wordt gesteld. De aanvoer ter Alkmaarse kaasmarkt, aan welk cijfer overigens niet meer die betekenis van vroeger kan worden toegekend, bedroeg 1.118.268 kg tegenover 1.115.078 kg in 1949. Zuivel, land- en tuinbouw De gang van zaken in de zuivel industrie wordt uitvoerig geschetst, waarbij o.a. wordt stilgestaan bij de verhoging van de melkproductie, het eonsumptie-melkverbruik, de boterpro- ductie en de verschillende overheids maatregelen. Voor de landbouw was 1950 in ver band met de abnormale slechte weers- hf=>np»rlf=n Sesteldheid een bijzonder jaar. Vooral ÜB1IBUBII by de aardappel- en bietenoogst wer den grote moeilijkheden ondervonden. Ook de tarra-percentages lagen onge kend hoog, zodat met de bieten onge kend grote hoeveelheden grond zijn verscheept. Alleen al voor de Wierin- germeer neemt men aan dat globaal 20.000 ton grond uit deze polder bjj de fabrieken werd aangevoerd. Ook de hooibouw ondervond ondanks de beste grasgroei de belemmeringen van het slechte weer. Niettegenstaande deze tegenslagen kunnen de financiële uitkomsten van de akkerbouw- en vee teeltbedrijven gunstig genoemd wor den. Voortgaande wordt stilgestaan bij de handel in de verschillende koolsoorten en die in pootaardappelen, zo ook bij de zuurkoolindustrie die haar voorraad vlot kon plaatsen. Ook de vraag naar groentenconserven was gunstig. De blikpositie voor de naaste toekomst is zeer kritiek, zodat een belangrijk klei nere productie in 1951 verwacht moet worden. Voor de zaadteelt en -handel was 1950 in het algemeen niet zeer gun stig. Door de onverkocht gebleven grote voorraden van de overvloedige zaadoogst-1949 werd het teelt-areaal van tuinzaden in 1950 met ongeveer 50 pet. ingekrompen. Zowel de groot als de exporthandel was minder vlot dan in vorige jaren. Omtrent de bloembollenhandel wordt in een uit voerige beschouwing geconstateerd, dat men over de resultaten tevreden kan zijn. Ook voor de handel in gra nen was het afgelopen jaar niet on gunstig. Nadat het begin van 1950 enige prijsdaling had vertoond, zijn de prijzen nadien gestegen. Visserjj en vishandel Is de visserij op de Noordzee over het algemeen meegevallen, de wad denvisserij wordt daarentegen van jaar tot jaar slechter, zijnde de na weeën van de tot stand gekomen Afsluitdijk. Bij de IJselmeervisserij hebben de prijzen gelukkig veel goed gemaakt. De totale omzetten aan de afslagen te Den Helder, Den Oever en Oudeschild waren f 2.908.800 tegen over f 2.933.200 in 1949. De Helderse en Texelse Noordzeevloot is dit jaar weer met een paar nieuwe schepen verrijkt. De vooruitzichten voor 1951 worden voor de visserij niet somber ingezien. Vee- en vleeshandel Voor de houders en fokkers van komt fn DE CINEMA schapen is het wel een zeer bijzonder jaar geweest. Mede door de hoge wolprijzen is de waarde van deze dieren meer dan verdubbeld. De han del in slachtvee heeft zich, na af schaffing van de vleesdistributie, in November 1949 geheel hersteld en richtte zich wederom tot die mark ten die voorheen werden bezocht. Zo steeg b.v. de aanvoer op de Alk maarse markten van 13.697 dieren in 1949 tot 23.907 stuks in 1950. De ex port van levend, zowel als van ge slacht vee, heeft op de prijzen sti mulerend gewerkt. De enigszins optimistische ver wachting, waarmede het bouwbedrijf 1950 is ingegaan, is helaas niet vervuld geworden. Het bewoog zich hoofdzakelijk op het terrein van de woningbouw. In Alkmaar kwamen in het verslagjaar 147 woningen gereed, terwijl er nog 99 in aanbouw zijn; in Den Helder zijn deze cijfers aanzien lijk hoger, resp. 528 en 620. De we deropbouw in de kustplaatsen vond gestadig voortgang. In de Wieringer- meer ondervond echter de wederop bouw van agrarische bedrijfsgebou wen vertaging, speciaal door perso neelsgebrek. Per 1 Jan. 1951 moesten nog 23 .schuren en 244 pachterswo ningen in bewerking worden geno men, terwijl op die datum 62 wonin gen en 63 schuren in uitvoering wa ren. De in Middenmeer en Wieringer- werf in aanbouw zijnde arbeiderscom plexen werden in het verslagjaar vol tooid, terwijl een nieuwe groep ln Slootdorp in aanbouw kwam. Machinefabrieken De kleinere bedrijven hebben in het jaar 1950 moeten constateren, dat de willigheid van de binnenlandse opdrachten in sterke mate afnam. De grotere bedrijven konden zich door het aantrekken van export-orders beter handhaven. Binnenscheepvaart De particuliere binnenscheepvaart is over 1950 gunstig geweest, voor namelijk voor de schepen van 100 ton en daarboven. De kleine particuliere binnenvaart was minder gunstig, daar deze nog steeds veel concurrentie on dervindt van het vrachtauto-vervoer. In het drukst van de vlas- en bietencampagne was er meer aanbod van lading dan disponibele vervoers ruimte. De beurtvaart, die zich in het algemeen moeilijk kan handhaven, heeft veel te lijden onder het „eigen vervoer" en het „ongeregeld "racht- auto-vervoer", dat de goederen van huis tot huis levert. De daling van het aantal vervoerde passagiers, welke vanaf 1947 jaarlijks werd geconstateerd, is blijkbaar tot stilstand gekomen al geeft het cijfer van 1950 door de abnormale weersge steldheid nog geen zuiver beeld van het huidige vervoer. Van belang voor het vervoer van buspassagiers zullen ongetwijfeld zijn: De oplossing van (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG: Cinema Americain, 8 uur: Ave Maria (18 jaar), 2.30 uur: Door dik en dun (alle leeft.); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: The blue lamp (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Wiener Madeln (alle leeft.); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Zo begint het leven (18 jaar). Gulden Vlies, 7.30 uur: Halterrevue „Anders dan anders". Valks lunchroom, 8 uur: openbare contactavond Int. Ver. Bellamy. Hotel Central, 8 uur: Openbare psy- chom. avond van „Harmonie." DONDERDAG Bioscopen als Woensdag. Alleen Rex Theater 2.30 uur matinée. Gulden Vlies, 7.30 uur: Halterrevue „Anders dan anders". Muziektuin, 2.30 uur: Lezing Ned. Ver. v. Huisvrouwen. komt in DE CINEMA het parkeer- en verkeersprobleem op het Stationsplein te Alkmaar; het nieuwe NACO-station te Purmerend; de nieuwe Friesebrug te Alkmaar; de te maken overdekte wachtgelegenhe- den te Alkmaar; het beschikbaar stel len van nieuwe touringcars. Wanneer nu ook eens uitzicht zal komen op een tunnel voor snelverkeer bij de spoorwegovergang aan de Ber- gerweg, dan zullen zowel de vervoer ders als de passagiers daarvoor onge twijfeld dankbaar zijn. Vreemdelingenverkeer Voor het vreemdelingenverkeer was 1950 vergeleken met 1949 een ongun stig jaar. De*voornaamste oorzaak lag wel in de ongunstige weersomstandig heden. Voorts is duidelijk gebleken, dat de zogenaamde „neergaande tijd" ernstig zijn stempel op het vreemde lingenverkeer drukte. Geschat wordt, dat het aantal dagtoeristen in het ge bied van de Kamer wel 300.000 minder is geweest dan in het voorgaande iaar. Omtrent de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" in Alkmaar en „Land uit Zee" in de Wieringermeer wordt gezegd, dat ondanks de finan cieel slechte uitkomsten, zij in haar opzet als zeer geslaagd kunnen wor den beschouwd en dat de initiatiefne mers een woord van bijzondere erken telijkheid voor hun initiatief en durf niet mag worden onthouden. Middenstand De eerste maanden van het jaar 1950 gaven in verschillende bedrijven uit de detailhandel een teruggang van de omzetcijfers te zien. Reeds in de eer ste zomermaanden trad enige verbete ring in, terwijl na het uitbreken van het Koreaanse conflict de kooplust weer vermeerderde. In vele branches viel in de maanden September en Oc tober een grote opleving waar te ne men. Hierop is weer enige terugslag gevolgd, totdat de gang van zaken zich in de bedrijven weer normaal ontwikkelde. Over het algemeen geno men kan van een bevredigend jaar ge sproken worden, alhoewel de exploi tatiekosten zich nog steeds in stijgen de lijn ontwikkelen. Halterianen op de planken Nieuwe vondsten, ook op turnqebied UIT HET BUREAU HUISVESTING Ambtenarengerecht vernietigde besluit van B. en W. (Van onze speciale verslaggever). MOET EEN AMBTENARES van het Bureau Huisvesting tegenover de bur gers, die aan het loket verschijnen strikt ambtelijk blijven of mag z(j door het geven van adressen een bepaalde service bieden? Mag een ambte naar van de gemeente Alkmaar van een „klant", die aan een gemeentelijk loket komt een sigaret accepteren? Deze vragen en nog meer zal de Centrale Raad van Beroep te Utrecht vóór 5 Februari a.s. hebben te beantwoorden, omdat dit Rechtscollege dan uitspraak zal doen in een hoger beroepzaak, die aangetekend is door het gemeentebestuur van Alkmaar, nadat het Ambte narengerecht te Amsterdam enige maanden geleden het gemeentebestuur in het ongelijk had gesteld in verband met een uitgesproken strafmaatregel tegen de ambtenares van het Bureau Huisvesting mej. J. Slotboom. De 36- jarige mej. Slotboom, hoofd-kierk aan het Bureau Huisvesting te Alkmaar, had volgens de mening van B. en W. gefaudeerd. Aan de verhuizer J. Koop had zij adressen doorgegeven van mensen, aan wie een woning was toege wezen en van de heer Koop zou zü sigaretten hebben geaccepteerd. Boven dien zou zij een rapport van het Bureau Huisvesting, bestemd voor het col lege van B. en W. ter inzage hebben gegeven aan de oud-wethouder, de heer Couwenhoven. Ten slotte zou zij, toen de rijwielbanden alleen op de bon ver kocht mochten worden, een exemplaar van een rijwielhandelaar hebben ge accepteerd. Kwestie voor Raad van de Centrale Beroep Over deze kwestie, die al van enige jaren dateert, is heel wat te doen ge weest. De politie en de officier van justitie werden er in gemoeid, maar de justitie achtte geen termen aan wezig om tot vervolging van de amb- tenaresse over te gaan. Het college van B. en W. was van mening, dat de zaak, disciplinair ge straft moest worden en zo werd mej. Slotboom van hoofdklerk tot klerk ge degradeerd. Mej. Slotboom was het met deze be slissing niet eens en verzocht het Ambtenarengerecht te Amsterdam de beslissing nietig te verklaren omdat de straf in verhouding tot de begane feiten veel te hoog was. Het Ambte narengerecht stelde mej. Slotboom in het gelijk en bepaalde, dat het besluit van B. en W. ongeldig was. Hierop tekende het gemeentebestuur hoger beroep aan bij de Centrale Raad van Beroep. Gisteren diende de zaak voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht, die gepresideerd werd door mr. J. H. Kuiper. Mr. A. J, M. Leesberg trad als ver dediger van het gemeentebestuur op, terwijl mej. Slotboom, die persoonlijk naar Utrecht was gekomen, zich de bijstand van mr. H. Scholten had ver zekerd. Standpunt B. en W. Mr. Leesberg kreeg in eerste in stantie gelegenheid het standpunt van B. en W. toe te lichten. Spr. achtte de uitspraak van het Ambtenaren gerecht onjuist. Doordat mej. Slotboom kosteloos aan de heer Koop adressen had verstrekt was 't gemeentebestuur wel degelijk benadeeld. Wanneer het aantal adressen op 150 wordt geschat, bedraagt de schade voor de gemeente toch ƒ75.Het Ambtenarengerecht laat bjj zijn uitspraak de schade in 't midden, maar toen het gemeente bestuur aan de heer Koop de reke ning presenteerde, weigerde deze te betalen. Onjuist noemde mr. Leesberg de voorstelling van het Ambtenarenge recht, dat mej. Slotboom geen voor deel van haar volgens hem laakbare handelingen zou hebben genoten. Vol gens spr. is mej. Slotboom een hart stochtelijk rookster. Zoals het bij de jeugd gaat, die één of andere hart stocht heeft, is het bij mej. Slotboom gegaan. Haar hartstocht voor het ro ken heeft tot excessen geleid. Tot tweemaal toe heeft zjj het uitgelokt, dat bezoekers van het Bureau Huis vesting sigaretten gaven. Spr. was van oordeel, dat mej. Slotboom een heel pienter meisje is en dat zij heel goed weet wat zij wil. Het ergst vond mr. Leesberg wel het feit, dat zij een ver trouwelijk rapport voor B. en W. ter inzage heeft gegeven aan de oud-wet houder Couwenhoven, terwijl het haar bekend was, dat er rivaliteit be stond tussen de nieuwe wethouder, de heer Coerts en de heer Couwenhoven. „Zo iets heb ik nog nooit meege maakt," riep spr. vol ergenis uit. Ten slotte wees mr. Leesberg er op, dat mej. Slotboom voor haar verloof de een fietsband had geaccepteerd, 't Feit, dat het gemeentebestuur haar zwaar heeft gestraft, is mede een ge volg van het feit, dat de strafrechter geen vervolging heeft ingesteld, al hoewel zij op het kantje af met de strafrechter in aanraking zou zijn ge komen. Verbazing. Mr. H. Scholten als raadsman van mej. Slotboom optredend, had zich verbaasd over de felheid, waarmede het gemeentebestuur deze zaak had aangepakt, niettegenstaande het feit, dat de Officier van Justitie geen vol doende termen aanwezig achtte een vervolging in te stellen. Men heeft mej. Slotboom, die geen gelegenheid heeft gekregen zich te rechtvaardigen, veel te zwaar gestraft door haar van hoofdklerk tot klerk te degraderen, hetgeen neerkomt op een saiarisvei- mindering van 500.per jaar. Hier door heeft het gemeentebestuur van deze ambtenares 1/6 van het jaar salaris afgenomen. Trouwens het Ambtenarengerecht te Amsterdam vond de straf ook veel te zwaar. De adressen werden op het Bureau Huis vesting van oudsher afgegeven. Uit een verklaring van de heer Koop blijkt, dat reeds eerder een andere ambtenaar dit deed. Mej. Slotboom heeft deze practijk voortgezet. Toen de firtna Spruyt ook deze adressen wilde hebben, werd bekend gemaakt., dat het gemeentebestuur krachtens de Leges-verordening ƒ0.50 per adres zou berekenen. Mej. Slotboom had toen moeten nadenken en ook aan de heer Koop geen adressen meer moeten ver schaffen. Dit heeft zjj niet gedaan. Integendeel zij is voortgegaan in de bestaande sleur. Mr. Scholten twijfel de zelfs aan de wettigheid om vooi het verschaffen van adressen van mensen, die verhuizen gaan, leges- kosten te berekenen. Spr. was er van overtuigd, dat de gemeente Alkmaar geen schade had gekregen door het Zij, die met hooggestemde gevoelens naar de nieuwe Halterrevue „Anders dan anders" zijn gegaan, zullen gister avond zeker tevreden het Gulden Vlies hebben verlaten. Het was anders dan anders, zelfs het toestelturnen en de vrije oefeningen. Hoe moeilijk het ook is om in een revue steeds weer nieuwe en originele vondsten te brengen, het geen ook dit jaar weer het geval was, toch hebben wij voor die nieuwe vond sten op turngebied grote waardering. Want het turnen is toch altijd nog de hoofdschotel van het gerecht, dat de Halter zijn supporters en belang stellenden op de jaarlijkse uitvoerin gen voorzet. Het turnen was niet al leen anders, maar ook beter dan an ders. In ieder geval beter dan het vo rig jaar. Er waren, zelfs op die eerste avond, waar de zenuwen altijd een belangrijke rol spelen, maar weinig mislukkingen. Bovendien is naar onze mening het gemiddelde van de dames- ploeg aanzienlijk vooruit gegaan. Een primeur. Het eerste turnnummer bracht di rect al een primeur. De Halter-heren demonstreerden aan het zgn. triplo paard, een toestel waaraan drie heren tegelijk werken en dat zijn oorsprong vond in het brein van een van de Halterianen. Het is een zeer lastig toestel en het is noodzakelijk, dat de oefeningen gelijktijdig worden ge maakt. Insiders zullen begrijpen wat dat aan het paard betekent. Een on gelijke brug is niets nieuws. Op een uitvoering wordt echter aan dit toe stel slechts zelden gewerkt. Men is geneigd om te veronderstellen, dat dit toestel weinig variaties mogelijk maakt, doch de Halter-dames bewezen het tegendeel. Wij zijn zelfs van oor deel, dat de gratie, welke voor het damesturnen nu eenmaal onontbeerlijk is, op dit toestel nog beter tot zijn recht kan komen dan bij een brug met gelijke „barren". Met het triplopaard behoorde de vrije oefening van de da mes tot één van de hoogtepunten. Het was een gecombineerde oefening met hoepel en bal. Uitstekend gecompo neerd alle hulde voor directeur Boot en vlot uitgevoerd is deze 13.453 zaken Het aantal werkelijk ingeschreven zaken in het Handelsregister op 31 December (vóót de wederinstelling van het Handelsregister te Hoorn) bedroeg 13453 tegenover 13226 een jaar tevoren. Een ernstig verlies leed de Kamer door het overlijden van twee harer prominente leden: de heren 'M. A. Kol- ster en J. Valkering. komt in DE CINEMA gratis verschaffen van de adressen. Thans wordt een aantal van 150 ge noemd, maar aan de firma Koop werd een rekening gepresenteerd van 316.dus voor het verschaffen van 632 adressen. Natuurlijk betaalde de heer Koop deze rekening niet, want alle adressen gebruikte hij toch niet, daar er tal van mensen zijn, die zelf hun inboedel met een handwagen ver huizen. Geen voordeel. Dat mej. Slotboom enig voordeel uit haar handelwijze zou hebben getrok ken bestreed mr. Scholten. Er zijn verschillende overheidsbureaux, waar bezoekers wel eens een sigaret pre senteren. Niet alleen mej. Slotboom, maar ook de andere ambtenaren heb ben een sigaret geaccepteerd. Mag men mej. Slotboom dan aansprakelijk stellen voor een collectief iets? Vol gens pleiter heeft mej. Slotboom zich niet bemoeid met de rivai'teit Coerts Couwenhoven. Dit interesseerde haar niets. De heer Couwenhoven, lid van de gemeenteraad, was voorheen haar hoogste chef en omdat de heer Cou wenhoven voorzitter van de Woning bouwvereniging „Rochdale" was, meende zij er geen kwaad in te zien, wanneer zij hem desgevraagd enige inlichtingen verschafte. De felheid, waarmede mej. Slotboom door het ge meentebestuur is vervolgd, is alleen 'n gevolg van de animositeit tussen de heren Coerts en Couwenhoven. Verloofde-collega. Het was voor mr. Scholten en niet minder voor mej. Slotboom een grote verrassing, dat zij voor haar verloof de een fietsband zou hebben geaccep teerd. Mej. Slotboom was niet eens verloofd en de fietsband is gekocht door een collega van haar, waar zi; niet mee verloofd was. Mr. Leesberg. „Het staat anders in de stukken Mr. Scholten: „Toen de rijwielban dendistributie op een einde liep ver telde een rijwielhandelaar tegen mej. Slotboom, dat zij bij hem een band kon kopen. Mej. S.otboom had die bana niet nodig, doch toen 'ater een col lega van haar graag een band wilde hebben, is zij met deze collega naar de betrokken rijwielhandelaar ge gaan, waar de band tegen de witte prijs is betaald. Er werd alleen geen bon voor af gegeven. Na repliek van mr. Leesberg be sloot de prt idem mr. H. J. Kuiper dat de Centrale Raad Maandag 5 Fe bruari a.s. uitspraak in deze zaak zal doen. oefening, gebracht onder de titel „Gra tie en charme" voor de fijnproever» een zeldzaam geslaagd onderdeel van deze revue. Aan het hoogrek schitter de de ster van Klaas Boot. Het is dui delijk te zien aan het werk van onze nationale kampioen, dat hij enig» J maanden in Zwitserland heeft kunnen trainen. Zijn lichaamsbeheersing i» j voortreffelijk en de oefeningen maakt hij zo gemakkelijk, dat men de in druk krijgt, dat 't turnen toch eigen- I lijk maar een zeer eenvoudige zaak is. Maar dat juist is het kenmerk van I het ware. Het was jammer, dat Maup Volkers, die eveneens tot de beste tur- ners in Nederland moet worden gere kend, even een verkeerde berekening in zijn oefening maakte, hetgeen af breuk deed aan zijn spectaculair# hoogrekdemonstratie. Voordrachten en zang, Als we alle namen moesten noemen van de Halterianen, die zich in deze revue verdienstelijk maakten, zou on» dat te ver voeren. Een uitzondering menen wij te moeten maken voor Jettie Winkelaar, Jaap Tol, Jan Heins en Leni Overtoom, die met hun voor drachten en zang de Halterrevue een hoger plan brachten dan het vo rig jaar. Het welslagen van „Anders dan anders" moet echter in belangrijke mate worden toegeschreven aan de Halterrevuecommissie, de directeur Klaas Boot Sr. en regisseur Dick Slin ger. Vooral de revuecommissie heeft met haar nieuwe vondsten, zoals de dans van de „zuurstalen", de staaf- oefening van de heren en het jong leren van de „Halterino's", een zeer gelukkige keuze gehad. De woorden van dank, die voorzit ter Reurslag na afloop tot de mede werkenden sprak, waren dan ook ze ker op hun plaats. Een verrassing was ten slotte nog het feit, dat de heer Visser, wij zouden zeggen de mu zikale medewerker van de Halter, voor zijn vele verdienste voor de vereni ging, tot erelid werd benoemd. Nu wij toch over de muziek hebben kunnen wij niet nalaten een woord van hulde te brengen aan Tonny Willemsen en zijn medewerkers, die, evenals andere jaren, op voortreffelijke manier het muzikale gedeelte voor hun rekening namen. In Alkmaar geen melk. schaarste Teneinde de ongerustheid van tal loze Alkmaarse huismoeders weg te nemen, berichten wij in aansluiting op ons bericht over een mogelijke rant soenering door de melk-Ieveringsbe* drijven van consumptiemelk, dat Alk maar buiten het zgn. „Westelijke con- sumptiemelkgebied" valt, dat door een schaarste aan melk wordt be dreigd. Alkmaarse bridge-club In de Howell-wedstrijden, die in drie groe pen bij de A.B.C. worden gehouden, waren de standen na drie ronden als volgt: Groep A: De Ruiter—De Ric 240.4; Pie- Weisenborn 205.7; Nagengast—Overpelt 201.7; Visser—Govers 200.6; Buis—Schram 197; Ko ning—Koning 192.9; familie Wasterval 185.1; Pijpers—Res 182.2. Groep B: Haasbroek—Buers 214.9; Beek- Zorgman 204.1; familie De Ruijter 198.8; dames Lutterot—Tappe 195.9; familie Koel 192.3; Van Vliet—Kiel 191.1; Brink—Vlessing 187.4; Van Ammers—Vonk 182.1. Groep C; Scholten—Kaper 228.6; mevr. Eckman—De Boer 224.3; mevr. Crefeld—De Mik 216.2; mevr. Grootegoed—Leijen 213.7; Trijbetz—Govers 106.4; mevr. Jansen-Moller 198.1; familie Piet 195.2; mevr. Beek—De Boer 193. 6; familie Prins 166.2. EEN KRO-RADIO-ORKEST De Alkmaarse Jazz Society blijkt reeds een goede plaats veroverd te heb ben tussen de Nederlandse Jazzclubs. Men beschikt nu over een orkest, dat in ons land als de beste propagandist beschouwd wordt van de jazzmuziek. „The Jig Rhythm Club" uit Heemstede ontving meermalen de vererende uitno diging van de KRO om in Zaterdagmid dagprogramma's op te treden. Dit unie ke Noordhollandse dixieland-radio-or- kest is Vrijdagavond 19 Januari in de bovenzaal van café Tom op de vijfde „Jazz-Society-avond" te beluisteren. De heer Jb. van Trotsenburg, de cla rinetist van dit puike ensemble, zal vooraf in een lezing „de moderne in vloeden op de oude stijl" trachten uit een te zetten. Als intermezzo verschijnt het eigen Alkmaarse orkest op het po dium en deze bezetting zal ten opzicht# van „The Jig Rhythm Club" geen slecht figuur slaan. Optreden in verschillende plaatsen in Nederland heeft meesten tijds geen critiek opgeleverd, hetgeen voor een niet onbelangrijk gedeelte te danken is aan de goede indruk, die het Alkmaarse orkest op het onlangs te Amsterdam in „Hollywood" gehouden jazz-matinée achterliet. Als „geheel" werden onze stadgenoten het hoogst ge waardeerd en een uitnodiging mede te werken aan een nachtshow op Zaterdag 10 Februari in dezelfde dancing zal hieraan zeker niet vreemd zijn. Alzo staat de liefhebbers van de moderne muziek Vrijdagavond een muzikaal bij programma te wachten, dat zal inslaan. VERTEGENWOORDIGER AANGEHOUDEN Gedurende de afgelopen nacht Is in een hotel alhier door de politie een vertegenwoordiger aangehouden, van wie opsporing verzocht werd door de politie te Langedijk inzake gepleegde oplichting en verduistering. Boeiende voordrach Evenals het vorige seizoen is maal het Genootschap Nederla land zeer gelukkig in zijn k< Britse sprekers. Gisteravond de wel gevulde kleine zaai van monie de heer Osbert Lancaste kende tekenaar van de Daily een interessante voordracht Engelse humoristische tekenkui afgelopen honderd jaar en w namelijk in de negentiende ee Aan de hand van een groc lichtbeelden vertelde hij over 1 en de typische Britse stijl van stenaars, die op geestige en zeer scherpe wijze het leven en sen in die dagen tekenden ei den. Een van de eersten die hij was William Hogarth, die in tiende eeuw leefde en een pio; op het gebied van caricaturist] keningen. Ook zijn gravures verfschilderijen zijn bekend g< Aan de aanvang van de volgen behoorden Gillray, die zich werk een waar verachter van h< dom toonde, Ronaldson, die te\ serieus landschapsschilder v George Cruikshankx tot de m pulaire humoristische tekenaars hankx illustreerde in zijn ze« werkperiode vele boeken, wt 'n groot aantal sprookjesboeken, wierf zich vooral naam door luchting van talrijke werken va les Dickens. Geruime tijd was beroemder dan Dickens zelf. 1 zijn bekendste tekeningen is worden die, waarop Oliver Ti meer eten vraagt en welke c door de heer Lancaster op hi doek gereproduceerd werd. Baudelaire was naast vele ande groot bewonderaar van zijn st gen. Gedeeltelijk gestimuleerd verschijning van het beroemde satirische blad Charivari na d lutie van 1830 werd in 1840 steeds verschijnende alom Punch uitgegeven. Een van d naamste medewerkers aan dit tijdschrift was William Thacke: naast romancier hij schree meer „Vanity Fair", dat het leven in die dagen hekelde muntend tekenaar was. Een an Het Wapen van Heemskerk x teren gevuld met talrijke Spi ten om te genieten van een bt wone aardige muzikale show er. genaamd „Het volle pond". revue werd een film-reportai draaid van de Sparzomertochti naar Brussel. Deze film toon< alle gelukkigen, die deze toch! maakten en waaronder verscl stad- en streekgenoten, verder zienswaardigheden van Brusse door de Spar-reizigers bezocht De geslaagde revue, die onde hele leiding stond van Gerari den en waaraan o.a. medei Berry Kievits, Maria Montana e tin Erich zorgden voor een bi woon afwisselend en aanta programma, waarop „De Spar veel genoegen terug kan zien. Erich verzorgde met zijn She Revue-orkest het muzikale g' tezamen met Maria Montana's trio, waarvan de naam al wi Spaanse melodieën en dat op te mentvolle wijze haar samba's e: ba's ten gehore bracht. Enige revue-sketches zorgden voor de sche noot in het programma. Ei tengewoon geslaagd idee w sketch-zonder-slot. Hiervoor Gerard Walden en Berry Kievii vindingrijke heren uit het publi een origineel slot aan de sketc ten te knopen. Zij behoefden nii te wachten, want er bleken on Noordhollanders nog onverwacl lenten te schuilen. De sketch onder grote hilariteit twee maal gespeeld met de respectievelijk in de hoofdrol. Beiden ontvingi aardige surprise voor hun optrei Het middernachtelijk uur was aangebroken, toen door alle me kenden de slot-finale werd ge: en de heer J. Peters, bedrijfscl Doets, de avond met een kort sloot. Postduivenvereniging „Steeds in Spanning Bovengenoemde vereniging hield Zone eerste hok-ten toons telling in hot café Zes liefhebers brachten samen dertig d de kooien. Als keurmester trad voor d keer op de voorzitter, de heer M. Niet minder dan zes-en-dertig liefhebber aan de keuring deel. De prijswinnaars waren de heren H. met 14 p., Donkersloot met 14 p. en nenburg met 13 p. Burgerlijke Stand Geboren: Henri, z. v. L. Vugt en H. Kluft. Cornelia E. F. j. van Eikeren en E. M. Huijsm Gehirwd: Pieter Spierdijk en rina A. Gerver. Overleden: Gerrit S. Kuijp jaar, weduwnaar van T. Wissinje. DIERENBESCHERMING De afdelingssecretaris van „Di< scherming" deelt ons mede, dat ter van de familie Suk, Westerweg 111, een zwervende herdershond vertoe signalement luidt: grijs, zwart dek,

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2