Peking wijst vredesplan der V.N. af 1 slechis Russen bezetten boerderij in de Franse zone Onderhandelingen op Chinese voorwaarden r Deining in de Ierse Vrijstaat VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Amerika wil Peking thans als aggressor gebrandmerkt zien aan Nieuwe nota Rusland Socialist zou inlichtingen gegeven hebben aan Indonesische delegatie Donderdag 18 Jan. 1951 148e Jaargang No. 15 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN WEDEROM BLEEK ALLE HOOP IJDEL „China werd niet in opstelling gekend" Wijzigingen in de Britse regering Bevan ruilt gezondheid" voor „arbeid' Treinen van Alkmaar naar Hoorn vallen uit POGING TOT MOORD TE ROTTERDAM Prinses Margriet morgen acht jaar en fractieleden JCoAt B&ileJk Pleven naar Truman BUREAU: ADMINISTRATIE Voord 9. Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur! A KAPTEIN ALKMAABSCBE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.—, elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. IJET COMMUNISTISCHE China heeft gisteravond zijn antwoord op het beroep der Verenigde Naties tot staking van het vuren in Korea via het persbureau Nieuw China wereldkundig gemaakt. Dit antwoord houdt een verwerping van het vijf-puntenplan in. Voorts wordt de eis herhaald, dat alle buitenlandse troepen uit Korea zullen worden teruggetrokken. De oplossing der binnenlandse geschillen in dit gebied dient aan het Koreaanse volk te worden overgelaten. Tsjoe En Lai, de Chinese minister van buitenlandse zaken, heeft de tekst van het antwoord toegezonden aan de voorzitter van de politieke commissie der V.N. Dit lichaam had de voorstellen voor een „staakt het vuren" in Korea goed gekeurd en bepaald, dat zij aan de regering te Peking zouden worden toe gezonden. TSIOE-EN-UAI zegt in zijn ant woord, dat de voorstellen uitslui tend ten doel hebben, de Amerikaanse troepen in Korea een adempauze te verschaffen. Pas wanneer deze troepen worden teruggetrokken en de Ameri kaanse oorlogsschepen Straat Formosa verlaten, zal Peking tot onderhandelen bereid zijn. Bovendien moet dan zijn voldaan aan de eis, dat China zijn wet tige status in de Verenigde Naties ver krijgt. De voorstellen zijn opgesteld, zonder dat vertegenwoordigers van het com munistische China aan de besprekingen erover hebben deelgenomen. „Het kar dinale punt ervan is nog steeds, dat er pas zal worden onderhandeld, wanneer het vuren in Korea is gestaakt. Indien echter niet van tevoren de voorwaar den voor een beëindiging van het con flict na het neerleggen der wapenen worden vastgesteld, zullen er eindeloze besprekingen ontstaan, die geen enkel vraagstuk zullen oplossen, doch slechts De Britse minister van Gezondheid, Aneurin Bevan, de voornaamste leider van de linkervleugel in de Britse La- bour-partij, is tot minister van Arbeid benoemd. George Isaacs, de minister van Arbeid, wordt minister voor de Pensioenen terwijl Hilary Marquand het ministerie van Gezondheid zal overnemen, dat zich in het vervolg alleen nog met volksgezondheid zal be zig houden. Marquand wordt geen lid van het kernkabinet. Woningbouw en toezicht op de ge- meetelijke bestuursorganen, dat tot dusver de taak van het ministerie van Gezondheid was, komen onder Hugh Daltons ministerie voor „Town and Country Planning" te ressorteren, dat de naam heeft gekregen van ministe rie voor Plaatselijk Bestuur en Orga nisatie. de Amerikaanse troepen in Korea een adempauze zullen bezorgen", aldus net Chinese antwoord, dat ook de andere aan de voorstellen der VN ten grond slag liggende beginselen „uitermate dubbelzinnig" noemt. Voorts wordt wel gesproken over de zg. internationale verplichtingen maar niet wordt duidelijk uitgesproken, dat hiermee de verklaringen van Cairo en Potsdam zijn bedoeld. Deze vaagheid zou, volgens het antwoord, de Ameri kanen een zeer gunstige gelegenheid bieden, om hun in aanvalspositie op gestelde troepen in Korea, Formosa en andere gebieden in het Verre Oosten te handhaven. Derhalve bestrijdt Tsjoe- En-Lai, dat de voorstellen der VN zou den kunnen leiden tot het vestigen van een werkelijke vrede. Zeven mogendheden-conferentie. 'J'SJOE-EN-LAI verklaart voorts dat aan de onderhandelingen moet worden deelgenomen door de volgende zeven landen: de Chinese Volksrepubliek, de Sowjetunie, het Verenigd Konikrijk, de Verenigde Staten, Frankrijk, India en Egypte. Op een te houden zeven-mo- gendheden-conferentie zou de wette lijke status van de Chinese Volksrepu bliek moeten worden vastgesteld. De zeven-mogendheden-conferentie zou in China moeten worden gehouden. Politieke Commissie vanavond bijeen Op verzoek van de Verenigde Staten zal de Politieke Commissie vanavond te 21 uur bijeenkomen om te beraadslagen over de „noodtoestand", die door het Chinese antwoord op het vredesplan is geschapen. Verwacht wordt, dat de Amerikaanse delegatie een krachtige resolutie heeft klaar liggen om in de commissie in te dienen. Men gelooft, dat zij door een aanzienlijk deel van de leden zal worden gesteund. Veel diplomaten zijn van mening, dat voor het bereiken van een dergelijke belangrijke beslissing eerst besprekingen op hoog niveau zullen worden gevoerd, zodat de stemming over de resolutie op zijn vroegst pas over een week zou kunnen worden gehouden. Warren Austin heeft verklaard, dat het Chinese antwoord een einde gemaakt heeft aan de fase van de pogingen der V.N. om een vreedzame oplossing van de Koreaanse oorlog te bewerkstelligen. Pandit Nehroe, de Indiase premier, verklaarde, dat het Chinese antwoord hem geenszins een absolute afwijzing toescheen. Hij achtte voldoende ruimte aanwezig om alle aspecten van het probleem vollediger te overwegen en meende, dat de mogelijkheid van een regeling door onderhandeling zeker niet kan worden uitgesloten. Scherpe reacties op het Chinese antwoord Woensdagavond zijn nationale ver tegenwoordigen» bij de Verenigde Na ties en hoge 'fcmctionarissen der orga nisatie zelf begonnen te beraadslagen over hetgeen er moet geschieden na de verwerping door Peking van het Vredesplan. In regeringskringen te Washington had men geen ander ant woord verwacht. De Amerikaanse delegatie bij de V.N. is thans voorne mens aan te dringen op onverwijlde goedkeuring van haar plan om de Chinese Volksrepubliek als aanvaller te doen veroordelen. In Londense diplomatieke kringen vreest men, dat het antwoord in feite de bodem heeft ingeslagen aan de hoop om het Koreaanse geschil door onder handelingen te regelen. Parijs achtte de verwerping betreurenswaardig. „Dit bewijst, dat Peking niet streeft naai een snelle en vreedzame regeling van het Koreaanse conflict", aldus de Franse woordvoerder. Omdat escadrille van M.L.D. naar Ulster gaat Het feit, dat een escadrille van de Nederlandse Marine luchtvaart zal gaan oefenen op een basis in Ulster, heeft in de Ierse Vrijstaat deining verwekt. Men ziet er n.1. een politieke onvriendelijkheid in tegen een klein land, „dat voor de handhaving van de onschendbaarheid van zijn traditioneel nationaal gebied strijdt", zoals Eamon de Valera, oud-premier van de Vrij staat en leider van de oppositie in het Ierse parlement het heeft uitgedrukt. In 1940 hebben wij, zo heeft De Va lera verklaard, de toorn van het mach tige Duitsland geriskeerd, door open lijk te protesteren tegen de bezetting van Nederland. Wij kunnen nu niet be grijpen, waarom Nederland de tegen ons gekeerde zijde zou kiezen. Te Dublin hebben dertig fruitcom- missionnairs, -handelaren en -impor teurs besloten, geen fruit in'Nederland meer te bestellen, zolang de Neder landse regering niet terugkomt op haar plan, om een escadrille lucht strijdkrachten naar Ulster te zenden. De secretaris van de bond „Voor de Eenheid van Ierland" heeft aan de of- Weerbericht Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien, maar ook flinke opklaringen. Aanvan kelijk nog harde, later krachtige tot matige wind tussen West en Noordwest. Iets lagere tempera turen. Vrijdag: Zon op 8.39, onder 17.03. Maan op 13.02, onder 6.25. ficieren en de manschappen van vijf Nederlandse schepen in de haven van Dublin vlugschriften uitgereikt, waar in in grote trekken de Ierse kwestie wordt uiteengezet. Het partijbestuur van de P. v. d. A. had gistermiddag nog geen telegram van de Ierse socialistische partij ont vangen, waarin tegen de overkomst van een Nederlands escadrille naar Ulster werd geprotesteerd. Het ingang van Maandag Het is er dan toch van gekomen. De nijpende kolenschaarste, die de Ne derlandse Spoorwegen reeds gedwon gen had tot het inkrimpen van de stoomtreinen tot driekwart of de helft van hun vroegere lengte is thans zo ernstig geworden, dat men heeft moe ten besluiten verschillende trajecten tijdelijk op te heffen. Hiertoe behoren ook de diensten van Alkmaar naar Hoorn en van Alkmaar naar Bergen v.v. Hoewel er nog geen officiële be vestiging uit Utrecht is ontvangen staat het vrijwel vast, dat met ingang van Maandag 22 Januari de stoomtrei nen op deze trajecten zullen komen te vervallen. De diensten worden, naar ons werd medegedeeld, van Maandag af met autobussen van de NACO on derhouden. Dit vervoersbedrijf zal ex tra bussen op de desbetreffende lijnen laten rijden om de toeloop van reizi gers te kunnen verwerken. Met hef oog hierop heeft de directie van de NACO reedsoproepen geplaatst voor chauffeurs in tijdelijke dienst. Naar het schijnt blijven de stoomtreinen op de lijn AlkmaarDen Helder voor lopig nog rijden. Frankrijk verwacht: Moskou bereid tot grote concessies In Parijs wordt volgens de New York Times verwacht, dat de Wes terse Grote Drie binnenkort een nieuwe nota aan Rusland zullen zen den. De Franse regering treft op het ogenblik voorbereidingen, alsof zjj conferenties over Duitsland zowel als over Korea verwacht. De Fransen zijn er volgens het blad van overtuigd, dat de Russische regering bereid is tot verbazingwekkende concessies, in dien zjj daardoor de Westelijke mo gendheden kan terughouden van de herbewapening van Duitsland. Deze overtuiging heeft de in Parijs leven de wens, om een vier-mogendheden- conferentie te houden, versterkt. Zij heeft, aldus nog steeds de New York Times, bij het Franse ministerie van buitenlandse zaken de mening post doen vatten, dat besprekingen met de Sowjet-Unie misschien zonden slagen. De Franse regering heeft volgens een officieel bericht stappen gedaan bjj verschillende andere landen, om hen te bewegen tot deelneming aan een conferentie over het Verre Oosten. Deze zou worden gehouden, indien het communistische China eveneens vertegenwoordigd zou zijn. Het uit schrijven van zulk een conferentie acht men evenwel een zaak der Ver enigde Naties. Aan deze organisatie zou ook zijn voorbehouden uit te ma ken, of er vier, vijf of meer mogend heden aan zullen deelnemen. Dezer dagen stak een schilder in Rotterdam, toen hij het huis verliet, een mes bij zich. Hij deelde zijn vrouw mede, dat hij haar daarmee zou doden, wanneer hij terugkwam, 's Avonds kwam de man dronken thuis. Hij zocht ruzie en deed op ze ker moment een uitval met het mes naar zijn vrouw. Deze kon de steek ontwijken en liep slechts een schram op. De man is aangehouden en gevan gen gezet. De jongste portretfoto van H. K. H. Prinses Margrietdie morgen haar achtste verjaardag viert. P.v.d. A-secretaris schrijft open brief Onbekende zegsman om opheldering verzocht Blaam op bestuur Be heer J. H. Scheps, lid van de Partij van de Arbeid, heeft een open brief geschreven aan „een terzake kundig en bekwaam persoon", bekend bij de Haagse redacteur van het dag blad „Trouw". „U ken ik niet en toch moet ik, om Grensincident te Berlijn Ter rechttrekking van zonegrens Vijf en dertig manschappen van het Sowjetieger hebben gisteren de grens tussen de Franse en de Russische sec tor van BerJijn overschreden en een landgoed, het „Neuer Gutshof" bezet. Er waren op dat moment geen Franse of Duitse politiemannen ter plaatse, zodat de Russen op geen enkel verzet stuitten. De eigenaar van het goed en zijn zoon, de heren Schleiter, zijn met de Qrson „third man" Welles is tijdens een nachtelijke wandeling in Rome door een dolle hond gebeten. Een po- litie-agent, die eveneens gebeten werd, heeft het dier neergeschoten. Hand in hand zijn Orson en de politieman ver volgens naar het zieker'mis gewandeld. Te Boedapest is particuliere woning bouw verboden Alleen volkse staats- bouw is toegestaan. Te Londen over leed op 82-jarige leeftijd gen.-majoor verwacht. Ernest Swinton, een pionier van het hij onmiddellijk weer op, möller is ook al slachtoffer dotes over G.B.S. gepubliceerd heeft, nagelaten. Behalve dit bedrag schonk Shaw haar zijn huis in Hert fordshire, doch dit aanbod wees Miss Patch af, omdat het daar „veel te koud" is. De Engelsen zullen de verhoging Ds. Nie- van het spekrantsoen van drie op vier de ons met vreugde begroeten. Overi- griep-epidemie. Zijn ziekte is ernstig gens bestaat er grote kans dat zij het De crisis wordt aan het eind dezer week spek hard nodig hebben, temeer nu tweeduizend witkielen te Londen in staking zijn gegaan, zodat John Buil gebruik van de tank. Q De „George Chaw heeft een toelage van 500 Pond zelf zijn koffertje moet dragen. De Washington", het schip, dat president per jaar aan zijn secretaresse Blan- Zweedse Liga van Rode Kruis-vereni- Wilson lonj-Iong ago naar de Vredes- che Patch, die zojuist de nieuwste anec- gingen organiseert negen Rode Kruis conferentie bracht, is bij een brand te Baltimore vrijwel geheel verwoest. Truman heeft opdracht gegeven een historisch overzicht samen te stellen var „alle door de V.S. gedane stappen om weerstand aan aggressie te bieden en een vreedzame wereld tot stand te brengen". De samensteller kan voor lopig voort, dunkt me. q Zwitserland heeft besloten tweehonderd vluchte lingen op te nemen, onder wie ten minste vijftig tbc-patiënten. Het is niet veel, maar alle beetjes helpen en daar om: Bravo Zwitsers. O Een Russisch straalvliegtuig landde per vergissing op het Westberlijnse vliegveld Tegel. Toen de piloot de vergissing ontdekte, steeg Br it goesting in de P.<s.d,A. teams voor Korea. Vier hiervan twee Amerikaanse, een Scandinavische en een Britse zijn reeds onderweg. D Vaticaanstad meldt, dat in een dictio naire van vreemde woorden, uitgege ven door de Staatsdr ukkerij te Moskou de volgende definitie van „bijbel" voor komt: „een aan de fantasie ontsproten verzameling van legenden zonder we tenschappelijke basis". Onder het woord „religie" vindt men: „een aan de fan tasie ontsproten geloof ia God, enge len, geesten, enz., dat in geen enkel op zicht wetenschappelijk gefundeerd is." Dat men in Moskou geen eerbied heeft voor de overtuiging van miilioenen Christenen ie overigens bekend. stukken aangaande hun bezitting naar West-Berlijn gevlucht. Mevr. Schleiter deelde aan Reuter mede, dat een com missaris van de Oostduitse volkspolitie na de bezetting bij haar was gekomen en haar had medegedeeld, dat zij niets te vrezen had. „Wij hebben slechts de sectorgrens rechtgetrokken", zo zei hij. De Westberlijnse politie heeft de alarmtoestand afgekondigd en ver sterkingen gezonden naar het land goed Frohnau, dat in de nabije omge ving ligt. De Neuer Gutshof ligt aan de grens van de Franse sector van Berlijn en de Berlijn omringende Sowjetzone van Duitsland. Woensdagavond laat is de echtge noot van mevr. Schleiter naar de hoe ve teruggekeerd, omdat hij zijn zestig jarige vrouw „niet alleen kon laten in een door Russische soldaten omringde boerderij". Zijn zoon bleef bij vrien den in West-Berlijn. Hij verklaarde, dat de Russen de woning van zijn ou ders waren binnengegaan en er een wachtlokaal hadden ingericht. Duitse arbeiders konden de hoeve verlaten. De Franse autoriteiten hadden hem gezegd, dat zij pantserwagens zouden willen gebruiken doch niet op het ogenblik. Een Duitse fotograaf, die een foto had gemaakt van de hoeve werd door een Russische schildwacht met een re volver bedreigd. De schildwacht nam de film in beslag. Franse eis Generaal-majoor Carolet, bevelheb ber van de Franse sector van Berlijn, was Woensdagavond bezig met het op stellen van een eis aan de leiders van het Sowjetieger in Duitsland, inhou dende een terugtrekken der Russische troepen. Russische officieren wachtten Woens dagavond op Franse officieren, om be sprekingen aan te vangen. Franse functionarissen in Berlijn hebben me degedeeld dat de besprekingen met de Russen vandaag beginnen. Neerlands heil en goede trouw van u enige opheldering vragen", aldus de heer Scheps, die vervolgens een be richt citeert uit „Trouw", waarin ge meld wordt, dat de Haagse redacteur van een terzake kundig en bekwaam persoon vernam, dat aan deze geble ken was, dat op 9 December in P.v.d.A,- kringen de bedoeling voorzat en het verlangen leefde, om de inhoud van de P.v.d.A.-brief aan de regering aan minister Rum en de Indonesische dele gatie bekend te doen zijn. Op Maan dagavond d.a.v. is aan deze persoon, uit een gesprek met een Jid van de In donesische delegatie, gebleken, dat de Indonesiërs van de inhoud van de be doelde brief volledig op de hoogte waren. Gezien de aard der omstanc: g- heden kon de bedoelde Indonesische functionaris dit slechts weten van so cialistische zijde. Immers alleen socia listen en het kabinet waren op de hoogte en men kan niet aannemen, dat de mededeling de Indonesiërs gewor den is van de zijde van het kabinet Tot zover het bericht in „Trouw". De heer Scheps richt zich thans tot deze onbekende zegsman en vraagt hem of hij de zedelijke en christelijke moed kan vinden zijn naam mede te delen, hetzij aan het Seniorenconvent van de Tweede Kamer, de voorzitter van de Tweede Kamer of aan een na der aan te wijzen ereraad. Voorts ver zoekt de heer Scheps hem mededelin gen te verstrekken, welke kunnen lei den tot volledige opheldering der za ken en de mogelijkheid schept het al of niet niet vermeende kwaad uit te snijden en de eventuele schuldige (n) voor de toekomst onschadelijk te ma ken. Door de thans door geen enkel bewijs gestaafde aantijging wordt, al dus de secretaris een blaam geworpen op de leden van de Tweede Kamer fractie van de P.v.d.A., alsmede op de leden van het partijbestuur. Hij vraag» de betrokkene mede te helpen de valse blaam weg te nemen en de goede poli tieke zeden te handhaven. De premier van Frankrijk, Rene Ple ven zal op 29 en 30 Januari te Washing ton besprekingen voeren met president Traman, zo deelt het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken mede. Dit geschiedt op verzoek van Pleven. Naar vernomen wordt, zullen de voornaamste onderwerpen ter bespre king zijn: 1. de toestand in het Verre Oostent met name Indo-China- 2 de Westeuropese verdediging en gemeen schappelijke maatregelen ter vermij ding van inflatie als gevolg van de herbewapening en een gemeenschap pelijk toezicht op de voorziening van grondstoffen en de prijzen,

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1