Heropgerichte Kamer voor het eerst bijeen AGENDA Luchtbeschermingskring gesticht STAATSGEHEIM STAATSGEHEIM Feestavond Bond van Straat- Markthandelaren en STAATSGEHEIM Het stroomverbruik in Alkmaar! De heer A. J. van Wilgenburg, oud-resident van Malang, benoemd tot Kringcommandani Commissaris Dreeuws plaatsvervanger „De Barbier van Sevilla" Men amuseerde zich uitstekend 68 schoolkinderen be haalden zwemdiploma Kolenschaarste en piekuren Beperkendemaatregelen Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier Nog vele iaken in hei verschiet Belangwekkende rede van de Voorzitter Alkmaars Politie-i won in Amsterd DONDERDAG 18 JANUARI 1951 In de dezer dagen ten stadhuize van Alkmaar gehouden vergadering van de Luchtbesehermingskring Alkmaar, om vattende de gemeenten Alkmaar, Aker sloot, Bergen N.-H., Castricum, Egmond san Zee, Egmond Binnen, Heemskerk, Heerhugowaard, Heiloo, Hensbroek, Koedijk, Uitgeest, Ursem en Warmen- huizen zijn benoemd: tot Kringcomman dant de heer A. J. van Wilgenburg te Alkmaar en tot diens plaatsvervanger tevens commandant bescherming bur gerbevolking van Alkmaar, de heer J. Dreeuws, commissaris van politie tot Kringhocfd van s. de geneeskundige dienst de heer dr. W. J. Lojenga, geneesheer-direc teur van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar en tot diens plaatsver vanger de heer G. J. Sluymer, ge neesheer-directeur van het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar; b. de brandweer de heer J. vanMaar- leveld, commandant van de Alk- maarse Vrijwillige brandweer en tot diens plaatsvervanger de heer J. M. de Jong, commandant van d» brandweer te Langedijk; e. de opruimings-, reddings- en her- steldienst de heer ir. H. Knol; di recteur van Openbare Werken te Alkmaar en tot diens plaatsver vanger voor wat betreft de vergun- nings- en reddingsdienst de heer is. J. D. A. M. ten Brink, hoofd ingenieur van de rijkswaterstaat te Alkmaar en voor wat betreft de hersteldienst de heer J. P. Blauw, directeur van Gemeente Werken te Bergen N.-H.; d. Sociale Zaken de heer J. F. H. Plas, directeur van het gemeentelijk ou- reau voor sociale zaken te Alk maar en tot diens plaatsvervanger de heer J. Spaans, chef van het ge - meentelijk bureau voor huisvesting te Alkmaar; e. Politie van de tot de Kring beho rende gemeenten, met uitzondering van Alkmaar, de heer mr. M. J. van der Steur, commandant van de rijkspolitie in het district Alkmaar te Heiloo en tot diens plaatsver vanger de heer J. Zijp, staf-officier bij dezelfde politie. tot verbindingsofficier de heer J. H, C. Fijn, Hoofdcommies ter ge meente secretarie van Alkmaar. De nieuwe Commandant. De zojuist benoemde kringcomman dant van de Luchtbeschermingskring Alkmaar, de heer A. J. van Wilgenburg is oud-resident van Malang. Geduren de een kwarteeuw bezette de heer Van Wilgenburg talrijke hoge bestuursfunc ties in Nederlands-Indië. Op het ogen blik van de Japanse inval was de nieuw benoemde kringcommandant werkzaam in Atjeh. Op 13 Maart 1942 werd hij door de Jappen geïnterneerd en eerst in 1945 na de Japanse capitulatie in vrijheid gesteld. Hij had een belangrijk aandeel in de opbouw van de negara Oost Indonesië en was tot 1 Augustus 1947 assistent-resident van Soembawa. Op genoemde datum werd hij benoemd tot resident van Malang. welke hoge bestuursfunctie hij tot December 1949 vervulde. Kort voor de overdracht van de souvereiniteit droeg de heer Van Wilgenburg zijn functie over aan een De scholen in Alkmaar en omgeving zijn bevoorrecht met een instelling, die zich ten doel stelt de culturele ontwik keling der scholieren te vormen en op een hoger plan te brengen. Deze instel ling draagt de naam ICA (Interscolaire Contact-commissie Alkmaar) en geeft hiervoor opvoeringen van bekende to neelstukken, voordrachtsmiddagen, enz. Gistermiddag bracht het „Zuid- Ne derlandse Tooneel" in de Aula van het Gymnasium „De Barbier van Sevilla" voor het voetlicht. In dit achttiende- eeuwse stuk werpen de schrijvers Pierre Augustin en Caron de Beaumarchais het licht op sociale misstanden van het „ancien regime". De natuurlijke nei ging van de mens, om in verzet te ko men tegen de beperking van zijn vrij heid hebben zij verwerkt in een blij spel, dat een aaneenschakeling vormt van komische verwikkelingen en humo- mistische scenes. De schrijvers laten twee handige personen zich tegen el kaar uitspelen in de strijd om een jonge schoonheid. Bartholo, de voogd van het meisje is een wantrouwende en jaloer se oude man, die de strijd aanbindt te gen graaf Almaviva en de handige Fi garo, waarin de graaf, mede dank zij zijn afkomst en geld de overwinning behaalt. In dit stuk worden bepaalde toestanden gehekeld en het vormt als zodanig een product van de tijd, die aan de Franse revolutie voorafging. De rol van Figaro, vertolkt door Bernard Droog, kon ons het meest bekoren, doch ook Pierre Balledux als „Bartholo" en Jesje van Marle als „Rosine" kweten Êoh voortreffelijk van hun taak. Het treinverkeer naar Enkhuixen Wij vernemen, dat in verband met de kolenschaarste de trein die om 6,17 uur naar Enkhuizen vertrekt en die vanuit de Haringstad hier om 8.21 arriveert, zal -komen te vervallen. Hiervoor in de plaats worden geen bussen ingelegd. Ook de veerdienst Enkhuizen-Stavo ren zal, eveneens wegens kolenschaars te niet worden hei-vat. A. J. VAN WILGENBURG Indonesische collega. Na gerepatrieerd te zijn, vestigde de oud-resident zich te Alkmaar. Onze stad en haar omge ving was hem niet geheel onbekend. Zijn verloven bracht hij goeddeels in deze streken door. Toen een beroep op hem werd ge daan de leiding van de Luchtbescher mingskring Alkmaar op zich te nemen stelde de heer Van Wilgenburg zich onmiddellijk con amore ter beschikking. Hoewel de Kringcommandant nog niet in details wil treden over zijn nieuwe functie hebben wij de in druk, dat de belangen der bevolking bij hem in goede handen zijn. De heer Van Wilgenburg is een vitale persoonlijk heid, die het organiseren onder moei lijke omstandigheden niet vreemd is. Naast zijn werk als bestuursambte naar heeft de oud-resident steeds een grote belangstelling voor de sport ge had. Behalve een hartstochtelijk voet baller maakte de heer Van Wilgenburg in 1924 deel uit van de Nederlandse zwemploeg op de Olympische Spelen te Parijs. Hij kwam toen uit op de 100 meter rugslag. komt in de CINEMA (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Cinema Americain, 8 uur: Ave Maria (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: The blue lamp (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Wiener Madeln (alle leeftij den; geprolongeerd); Harmonie Thea ter, 8 uur: Zo begint het leven (18 jaar). Gulden Vlies, 7.30 uur: Halterrevue „Anders dan anders". Muziektuin, 2.30 uur: Lezing Ned. Ver. v. Huisvrouwen. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Zo begint 't leven (geprolongeerd, 18 jr); Cinema Americain, 8 uur: Staatsgeheim (18 jr); Victoria Theater, 8 uur: Abbott en Costello ontmoeten Boris Karloff (14 jr); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Ter wille van mijn kind (18 jr). Café Tom, 7.30 uur: Alkm. Jazz So ciety presenteert „The Jig Rhythm Club". komt in de CINEMA Dure autorit voor Alkmaarder Voor het Amsterdamse Gerechtshof stond Woensdag in hoger beroep terecht de jeugdige Alkmaarder J. v. d. V. we gens diefstal van veertig tot vijftig li ter benzine. Verdachte was met een aantal kornuiten een autoritje gaan maken in de auto van een niets ver moedende Alkmaarder-. Ze reden met enkele omwegen naar Zaandam en daar kon de auto niet verder. De motor was totaal defect en de schade bedroeg enkele honderden guldens. Ter zitting bleek, dat verdachte van deze schade nog niets aan de eigenaar had vergoed „Bent u in hoger beroep gekomen om een veel hogere straf te krijgen?", vroeg de president. In zijn requisitoir legde de procu reur-generaal, mr. Hoeffelman, er de nadruk op, dat verdachte al ettelijke malen is veroordeeld ondanks zijn jeug dige leeftijd. Spreker vroeg drie maan den gevangenisstraf, een maand meer dan waartoe verdachte te Alkmaar was veroordeeld. WERK OPGEDRAGEN. Het glas-, schilder- en behangwerk van 36 nieuw te bouwen woningen te Koog Zaandijk is opgedragen aan de heer J. Vreeker, Kennemersingel 6, Alk maar. De afdeling Alkmaar van de Cen trale vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel organiseerde gisteravond in Het Wapen van Heems kerk een feestavond voor leden en genodigden. De opbrengst van de avond, waaraan het accordeonorkest „Crescendo", o.l.v. de heer J. Hartog muzikale medewerking verleende, was bestemd voor het t.b.c.-fonds van de vereniging. Dit memoreerde ook de penning meester, de heer Koos van der Zei, die het openingswoord uitsprak. Na het optreden van de mondorgel club „Crescendo", waarbij een vijftal muziekstukjes ten gehore werden ge bracht, sprak de heer Peereboom, lid van het hoofdbestuur. Dez^ vertelde in het kort iets over het ontstaan en doel van het tbc-fonds, dat vooral voor deze kleinsten der kleine zelfstandigen een zegen betekent, omdat ze van ver schillende sociale wetten zijn uitge sloten. Aanvankelijk werd er niet dik wijls een beroep op het fonds gedaan, omdat T.B.C. in deze kringen niet veel voor kwam. In 1947 echter, twee jaar na de heroprichting van het fonds, kwamen er 18 meldingen van T.B.C.- gevallen onder de leden binnen. Thans worden 17 t.b.c.-patiënten op kosten van het fonds verpleegd. Hij wekte de aanwezigen op donateur of lid te worden, en zodoende het noodlijdende TBC-fonds te steunen. Hij besloot met de woorden van Jan van Zutphen: „De sterken voor de zwakken". Het accordeon-orkest onder de en ergieke dirigent J. Hartog, speelde daarna verschillende vlotte muziek stukken. „Crescendo", dat deze gehele Paard sloeg op hol Toen gistermiddag op de Frieseweg iemand zijn voor een wagen gespan nen paard aan het africhten was, rukte het dier zich los en sloeg op hol met een gedeelte yan het lemoen aan een van de strengen. Via de Friesebrug ren de het paard de Dirk Duivelsweg op, waar het ten slotte, waarschijnlijk ten gevolge van vermoeidheid, tot stilstand kwam. Een agent van politie ontferm de zich daarop over het dier. Het mag een wonder heten, dat zich ondanks het drukke verkeer op de brug geen persoonlijke ongelukken hebben voor gedaan. avond belangeloos verzorgde, leverde over het algemeen keurig werk. Het spel was beheerst en toen levendig. Na de pauze, volgde het optreden van het „Crescendo-cabaret". De mede werkenden brachten uiteraard een voornamelijk muzikaal programma. De enkele sketches, die werden opge voerd, mogen niet bijzonder geslaagd genoemd worden. Tenslotte sprak een lid van het hoofdbestuur het dankwoord aan de medewerkenden van deze avond uit. Namens de leden werd het bestuur van de vereniging dank gebracht. Een zeer geanimeerde verloting volgde hierna. De honderden prijzen voor de verloting werden belangeloos door Alkmaarse winkeliers beschik baar gesteld. Het bal, dat de kroon op de avond vormde, en waarbij de band „Crescendo Boys" muzikale me dewerking verleende, duurde tot diep in de nacht. Burgerlijke Stand Geboren: Marinus J., z. van E. J. Kraak ©n A. Bakker. Edith, d. van J. de Waard en M. A. Schuitmaker. Overleden: Johanna Korssee, 83 jaar, gehuwd met C. van Wijngaarden. komt in de CINEMA Onder luid tumult dor jeugdige toe. I schouwertjes werden gistermiddag I door een groot aantal schoolkinderen I in het overdekte zwembad zwemproe-1 ven afgelegd. Liefst acht-en-zestig kin-1 deren sprongen in het groene water I en slaagden op keurige wijze voor hun I diploma. Geen van hen bleek onder de I maat te zijn. Aan acht-en-dertig van| hen werd na afloop in de cantine door de directeur van het zwembad, de heer I J v. d. Griendt, het voorbereidend I zwemdiploma (I) uitgereikt. Drie-en-1 twintig kinderen ontvingen het diplo. f ma II, geoefend zwemmen, waar onder I meer gekleed zwemmen aan te pas kwam, en het jeugdzwemvaardigheids. L diploma (III), dat reeds moeilijk tel behalen is, werd door de heer v. d. I Griendt aan de volgende gelukkigen I overhandigd: Ellie Beets uit Hoorn, Thea Klepper uit IJmuiden, Marianne Couvee, Hans Kleen, Nini KossenJ Kees Kouwenberg en Anna M. Wor- tel, allen uit Alkmaar. De directeur vestigde er de aandacht I op, dat het bezit van deze kostbare I diploma's niet betekende, dat er nul niet meer geoefend behoefde te wor-[ den. Als de eigenaars niet flink blijven I zwemmen, zullen deze papieren spoe-[ dig hun waarde hebben verloren. Tenl slotte deelde de heer v. d. Griendt I mede, dat over ongeveer drie maanden I aan een nieuwe groep kinderen diplo- ma's zullen worden uitgereikt. Het ligt in de bedoeling dit dan 's avonds tel doen en het geheel een wat meer| feestelijk tintje te geven. „De kleine afnemers, de gezinnen, trekken zich niets aan van kolenschaarstt1 en piekuren. De electriciteitsbeperking komt grotendeels neer op de schouders van de middenstanders en de fabrikanten; het grote publiek, de weinige goeden! niet te na gesproken, is zich nog blijkbaar steeds niet bewust van de ernst van de toestand", zo deelde ons de heer P. I. Wesdorp, directeur van het gemeentelijk l lichtbedrijf, mede, toen wij hem dezer dagen vroegen naar het stroomverbruik in Alkmaar. Dat de beperkende maatregelen die ten aanzien van de straatverlichting, de middenstand en de industrie werden genomen van grote invloed zijn, bleek reeds op 14 November 1950, de eerste dag dat de piekbeperking van kracht was. De maximale belasting was op die De met ingang van 1 Januari j.l. hersielde Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier heeft gistermiddag in de Alkmaarse raadszaal haar eerste vergadering géhouden onder voorzitterschap van de heer S. W. Arntz, die ook al voorzitter was van de Kamer van vóór de oorlog. Hij werd in de loop van de vergadering wederom benoemd tot voorzitter. De ver gadering werd geopend met een belangwekkende rede, waarin de heer Arntz een terugblik wierp op de Kamers in de oorlogsjaren en voorts o.a. zijn ideeën ontwikkelde over de vraag wat de taak der Kamers tjhans moet zijn. een taak die niet door één der organen van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisaties zal kunnen worden overgeno men. Daarnaast zullen de Kamers zich de algemene vraagstukken kunnen aan trekken die verband houden met han del en nijverheid in haar gebied. Ten aanzien hiervan merkte spr. op, dat „wij ons de nodige beperkingen dienen op te leggen en dat het noodzakelijk is acties op dat punt indien enigszins mo gelijk in groter verband te gaan voe ren! De in art. 17 der wet voorgeschre ven samenwerking der provinciale Ka mers maakt dit gemakkelijk. De goede verstandhouding tussen het kantoor en de provinciale kantoren in het verle den wettigt de opvatting, dat in be doelde zin zal worden samengewerkt. In de tweede plaats zal dit overleg kun nen worden bevorderd door de weder oprichting aan het eind van deze maand van de Vereniging van Kamers van Koophandel in Nederland. Voortgaande, sprak de heer Arntz over de twijfel die lange tijd bestond over de vraag of Hoorn weder een zelf standige Kamer zou krijgen, omdat het kantoor aldaar als het enige in den lande werd opgeheven en bij Alkmaar gevoegd. De onverflauwde actie van de leden der vroegere Westfriese Kamer heeft het pleit ten gunste van Hoorn beslist. Spr. hoopte, dat, „nu onze we gen uit elkaar zijn gegaan door de her oprichting van de Kamer te Hoorn, de verstandhouding goed moge blijven, zoals zij ook was in de na-oorlogse ja ren". De heer Valkering herdacht. Op deze eerste vergadering van de weer zelfstandig geworden K.v.K. en F. voor Noordhollands Noorderkwartier heette de heer Arntz de leden welkom. Hij betreurde het, dat de heer J. Val kering Tz. te Limmen, die door de dood werd weggerukt, niet meer in de nieu we Kamer, waarvan hij de nestor zou zijn geworden, kon terugkeren, Spr. herinnerde dat de heer Valkering sinds 1 Jan. 1928 lid was en vooral op het terrein van de bloembollenhandel en de provinciale vraagstukken een helder oordeel had. (De leden hoorden deze woorden eerbiedig staande aan). De heer T. A. Valkering, die de plaats van zijn vader in deze Kamer thans inneemt, werd door de heer Arntz speciaal verwelkomd. Een nieuw element. Voorts releveerde de heer Arntz, dat een nieuw element zijn intrede in de Kamer deed door de benoeming van de heren De Boer en Van Jaarsveld als vertegenwoordigers van d« werkne- De voorzitter begon zijn openings woord met te herinneren aan de ophef fing der Kamers op 1 April 1942 door de Duitse bezetter. Er kwamen elf pro vinciale Kamers, die de werkzaamhe den overnamen, waarbij tegelijkertijd het leidersbeginsel werd Ingevoerd. Ge lukkig hadden de Nederlandse advi seurs weten te bereiken, dat de secre tariaten der opgeheven Kamers als steunpunten („kantoren") zouden blij ven bestaan. Daardoor gelukte het ook tijdens de oorlogsjaren het vroegere ka rakter der Kamer te Alkmaar te be houden, vooral ook doordat het perso neel ongewijzigd bleef gehandhaafd en van vreemde smetten vrij bleef. De in vloed van hen, die van hogerhand met de leiding der nieuwe Noordholiandse Kamer werden belast, boette daardoor aanmerkelijk aan kracht in. In dit ver band herinnerde spr. er aan, dat op initiatief van het kantoor te Alkmaar de regeling geschiedde van het gehele binnenscheepvaartverkeer en de verde ling van de vloeibare brandstoffen hiervoor in de kop van Noord-Holland; voorts werd bij de gedwongen evacua ties van de Noordzeebadplaatsen en bij de onderwaterzetting van de Wieringer- meer uitstekend werk gedaan en de door haar opgerichte voorzieningscom missies brachten allerlei onontbeerlijke artikelen in de getroffen gezinnen (o.a. duizenden kisten, kachels, papieren zak ken en zelfs brandstoffen voor babies en zieken). Tegen de verwachting in heeft het tot midden 1949 geduurd alvorens een wetsontwerp tot herstel van de oude Kamers de Tweede Kamer bereikte. Pas met ingang van 1 Januari j.l. werd de nieuwe regeling van kracht, waarbij opnieuw een Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier haar werkzaamheden kon aanvangen. De overgangsperiode 1945 1950, waarin volgens de Duitse opzet moest worden doorgewerkt al was dan ook het leidersbeginsel enigszins verzacht deed de naam der Kamers geen goed. Het gemis van een zelfstan dig optredend bestuur deed zich ernstig gevoelen doordat het innige contact met het bedrijfsleven was verbroken. Persoonlijk was spr. er van overtuigd dat het onjuist is zoals toen wel werd beweerd, dat de Kamers haar tijd zou den hebben overleefd. Er zijn voor haar nog wel degelijk belangrijke taken weggelegd. Zij zullen zich in de eerste plaats moeten richten op vraagstukken, die zich ill haar eigen gebied voordoen, mersorganisafles. Hij hoopte dat zij zich spoedig in deze Kamer zullen thuis gevoelen en dat de besprekingen door hun lidmaatschap zich evenals voor heen tot het economisch terrein zullen beperken, daarbij wijselijk de sociale vraagstukken overlatend aan de orga nen die daarvoor zijn aangewezen. Aan het einde van zijn openings woord constateerde spr., dat een nieuw tijdvak voor de Kamer is aangebroken en dat een goede toekomst voor haar is weggelegd, die echter moet stoelen op het bedrijfsleven. Hij vertrouwde er op, dat de leden zich op de hoogte zul len stellen van de economische vraag stukken die leven in hun gemeente en hun omgeving en deze in de Kamer aan de orde zullen stellen en aan de discussies zullen deelnemen. Slechts op deze wijze zal het mogelijk zijn de Ka mer door haar adviezen, haar steun en haar autoriteit het bedrijfsleven in dit gewest te stimuleren en zo mogelijk tot" grotere bloei te brengen. Spr. wenste de leden daartoe de nodige geestkracht en eindigde met de wens uit te spreken, dat ons volk voorspoed en vrede deel achtig zal mogen zijn. (Applaus). Behandeling van de agenda. Met bericht van verhindering waren afwezig de heren Le Blansch, Kraanen en Heuseveldt. Bij de stemming voor benoeming van een voorzitter werd één stem uitge bracht op de heer Le Blansch; de heer Arntz was dus benoemd met grote meerderheid. De verschillende vaste commissies werden met een enkele uitzondering vastgesteld zoals door het Bureau der Kamer was voorgesteld. De heer Put man werd nog aan de commissie voor middenstandsbelangen toegevoegd. Een verzoek van de heer Van Beem om een commissie voor het Handelsregister in te stellen werd na afwijzend advies van de secretaris verworpen. Goedgekeurd werd een concept-be sluit tot het met ingang van 1 Januari 1951 op de oude arbeidsvoorwaarden in dienst nemen van het op 31 Dec. 1950 in dienst van het kantoor Alkmaar zijnde personeel, met dien verstande dat bij definitieve vaststelling de jaarwedden en jaarlonen ingaan op 1 Jan. j.L Eveneens werd goedgekeurd een con cept-besluit, waarbij gebruik wordt ge maakt van een beschikking van de staatssecretaris van Economische Zaken om voor 1951 te heffen 50 opcenten op de bedragen van de schaal van het eer ste lid van artikel 19 der Handelsregis terwet 1918. Ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van de heer M. A. Kolster, in de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs in de gemeente Den Helder werd voor zien door de aanwijzing van de heer S. Koning. Aanvragen om toekenning van subsi die, ingediend door het econ. instituut voor de middenstand te Den Haag, de vereniging Nederlands Fabrikaat te Den Haag, de Schager handeldrijvende en Industriële middenstands vereniging en de vereniging voor vreemdelingenver keer te Alkmaar, werden voor prae- advies in handen gesteld van het be stuur. Als lid van het middenstandsborg- stellingsfonds te Alkmaar werd in de vacature-Kolstef (door overlijden) aangewezen de heer Bregman. Als afgevaardigden naar de op 25 Januari te Utrecht te houden oprich tingsvergadering van de vereniging van Kamers van Koophandel en Fa brieken in Nederland werden op ad vies van de voorzitter aangewezen de heren Lakeman en Conijn. Door de secretaris werd medegedeeld dat nog was ingekomen een schrijven van de Nederlandse Spoorwegen, waar bij afgewezen werd het verzoek om een douaneloods te stichten te Alkmaar, omdat het aantal zendingen daarvoor niet groot genoeg is. De heer Grondsma meende dat een dergelijke loods niet veel behoefde te kosten. Het afschutten van een gedeelte van de bestaande loods zou al voldoen de zijn. De voorzitter beaamde dit en zei de zaak nog eens weer ter hand te willen nemen. De heer Koning zou de voorkeur ge ven aan mondelinge bespreking. In gevolge dit advies werd besloten. Rondvraag. De heer Schmalz klaagde over de vervoergelegenheid op de spoorlijn SchagenAlkmaar. Niet alleen is het gebruikte materieel allesbehalve per fect, maar er is een tekort aan derde- klas-accomodatie. Er is maar één wa gon voor en die is doorgaans overvol, terwijl in de tweede klasse ruimte in overvloed is, die niet door passagiers derde klasse mag worden ingenomen. De heer Nobel noemde de klacht zeer juist. De heer Koning opperde de idee dat dieseltractie uitkomst zou brengen, waarop de heer Grondsma meende dat de Spoorwegen daartoe uit hoofde van de kosten van olie niet zullen overgaan. De voorzitter zou de middenstands verenigingen in Schagen willen aanra den te adresseren aan de N.S. De heer Koning zag er wel wat in om het gemeentebestuur van Den Helder te verzoeken om in vereniging met de Marine drang uit te oefenen ter ver betering van de toestand. Na nog enige besprteking werd beslo ten de kwestie in handen te stellen van de verkeerscommissie uit de Kamer. De heer Van Jaarsveld dankte de voorzitter voor de vriendelijke woor den in diens openingsrede aan het adres van de nieuwe leden vertegenwoordi gers van de werknemersbonden. Hij zegde toe te zullen streven naar beper king der discussies tot uitsluitend eco nomisch terrein, maar hij wees er te vens op, dat daarbij toch ook meestal de sociale kant om de hoek komt kij ken. Benoeming van ondervoorzitters. Om de leden gelegenheid te geven onder elkaar dit laatste agendapunt te bespreken, werd de vergadering enige tijd geschorst. Na heropening werden benoemd de heren J. F. Le Blansch en F. Ringers te Alkmaar, mr. C. P. Eecen te Oudkarspel, C. Scrfmalz te Schagen en Bregman te Den Helder. dag ongeveer vierhonderd kilowatt| minder dan op 13 November. Niettemin is de maximale belasting| nog zeer aanzienlijk. In 1949 trad del hoogste belasting op 31 December op,[ De meter wees op die dag 3105 kWh| (kilowatturen) aan. De topdag van| 1950 was 4 December, toen er 3336,751 kWh belasting in Alkmaar optrad. Een| stijging dus van 231,75 kilowatt. In 1949 werd door het lichtbedrijll hier ter stede 10.031.200 kilowattuur vajl 't PEN ingekocht, tegen 11.565.030 kW hl in 1950, hetgeen dus neerkomt op een! stijging van ongeveer anderhalf milli-l oen kilowattuur. Ter verduidelijkingl zij gezegd dat een kilowattuur de hoe-| veelheid energie is die tien lampen vaal honderd watt in één uur verbruikenJ De oorzaak van deze stijging, zo deeldsl de heer Wesdorp ons mede, moet hoofd-| zakelijk worden gezocht in de nieuv-f bouw en de vestiging en uitbreiding| van de industrie. Veelzeggende richtlijn| Zoals bij de meeste grote bedrijveiil wordt ook bij het GEB in Alkmaar eerl dagelijks diagram bijgehouden. Uit del enkele schijnbaar slordig getrokken| inktlijn die over een lange strook pa-| pier loopt kan zelfs de leek de gedra-f gingen van zijn stadgenoten afleiden! Aan de soms geleidelijk, soms zeer| sterk oplopende inktlijn ziet hij datl 's ochtends om zes uur een klein per centage Alkmaarders opstaat en iiell licht in de huiskamer ontsteekt. H:jl ziet de lijn langzaam omhoog gaan toll zeven uur, als blijkbaar in vele gezin-I nen de wekker afloopt. De hoeveelheid! stroom die wordt afgenomen, neemt! dan ten minste aanzienlijk toe. Deze! wonderlijn verraadt hoe laat vele menT sen het huis verlaten, hoe laat de fa-I brieken op volle kracht gaan werken! en zelfs wanneer het Zaterdag of Zon-f dag is. Als men het diagram van 23 Decern-! ber beziet, valt het op dat het stroom-l verbruik op die dag in de ochtend-f uren groter was dan 's avonds. Machines uit het buitenland! De heer Wesdorp zegt te hopen dat! het tekort aan opwekvermogen dtil electrische centrales over twee jaar tol! het verleden zal behoren, al acht ItM het zeer goed mogelijk, dat er ook dan! nog een tekort zal zijn. De nodige opT wekmachines voor de centrales moeten! uit het buitenland komen, waar met! door overschakeling op de oorlogsmT dustrie mogelijk geen haast zal maken met het uitvoeren van deze orders. Kolenschaarste.! Naast de piekuren (van half acht toll negen uur en van half vijf tot zes uuiI waarin dus te veel stroom tegelijker-| tijd wordt afgenomen, is er het gebreSI aan industriekolen. Als gevolg daarvan! heeft men ook buiten de piekuren be f perkende maatregelen moeten nem®1! zoals het verbod voor reclameverlicH ting en het met twintig procent in| krimpen van de straatverlichting, door! de lantaarns korter te laten brandei| en zwakkere lampen te gebruiken. Straatverlichtinsl Vooral deze straatverlichting is vooi| een directeur van het lichtbedrijf ware nachtmerrie. Een minder g functionnerende straatverlichting is het! eerste wat het publiek opvalt. Het re-| gent soms klachten en men vergeet de directeur van het lichtbedrijf slechts! doet wat een ieder moet doen: He;I stroomverbruik beperken. Indien me»| dit niet doet in een nog sterker mak! dan thans het geval is, moet het nie'| uitgesloten worden geacht dat het rectoraat-generaal op zekere dag ingrijpen en de stad van stroomtoevoel| zal uitsluiten. De heer B. C. Brokking, 1 van de Internationale Veren lamy, hield gisteravond in Vall room een vurig pleidooi vo welvaart en orde en voor i Van de mens. Het was op ve de afdeling Alkmaar van vereniging, dat de heer Brc Den Haag was gekomen om zigen het standpunt van de beweging uiteen te zetten. Nadat de voorzitter van d Alkmaar, de heer Versnel, c stellenden welkom had ge daarin onder meer had gezeg de eerste openbare contacta' die spoedig door meerdere z gevolgd, verkreeg de spreke «vond het woord. De heer Brokking zeide, di lamyanen zich een eigen ooi men, vooral in verband met i werking. In korte trekken spreker van de moeilijkhedt „Bellamy" bij haar werk o: Vervolgens besprak hij de h tuaties in de wereld, waarin de bewapening sterk veroorde vindt echter zijn oorzaak in talistisch gevormde Westen, voor Rusland is, alleen om he bij een Russische overval het kend bewind van de baan zoi dus de heer Brokking. Hij echter niet in een uit Rusland oorlog, daar naar zijn mening jetunie dan zeker niet zou totdat men in het Westen va tot aan de tanden bewapend volgens wierp spreker een b toekomst, waarvan hij zeide, het kapitalistische stelsel werkloosheid zal komen opd is dan ongetwijfeld een voedii de voor de Bellamyanen en munisme. De heer Brokking af, of de mensen zich opnieuw log zullen laten insturen om molmd stelsel als ons momt geert in stand te houden. H: zeker van, dat een nieuwe i wereld zou doen vergaan. geen oorlog meer voeren, r verbetering van het economi: sel onder de ogen zien. Dit z vrede en welvaart kunnen Nadat spreker voorts nog In Amsterdam heeft het v tal van de Alkmaarse politie twee punten in het nieuwe overd op haar hoofdstedeli; lega's. Na een gedwongen rust v: drie maanden valt het niet i zware uitwedstrijd te spelen kampioen van het vorige j< was een spannende wedstrijd, de Amsterdammers een vlot lieten zien. Ondanks hun goe natie-spel konden zij niet tot ten komen, dank zij het tijdi pen van de beide backs Smit i De Alkmaarse politie ondei en toe een gevaarlijke tegi waarbij de Amsterdamse defe zeilen moest bijzetten, om de lijke voorhoede in bedwang den. Een voorzet van de lir Nederveen werd bijna door benut, doch de Amsterdamse dediger had veel geluk. De b via de legger weer in het vel De rust ging in met blanke Na de rust ondernam de A politie direct een paar gevaarl vallen, welke door de hoofds achterhoede goed werden af De lange spil van de Ams politie beheerste het gehele veld. Bij een verrassende u de Alkmaarders kwam de bal linksbuiten Nederveen, die ho zette. De doelverdediger van dam greep mis, met het gevol bal in de uiterste hoek van belandde (01). Hierna ontspon zich een strijd. De Amsterdammers zet val na aanval op en waren ni het Alkmaarse doel weg te si Ongeveer een kwartier vi maakte Van Wensem een hall buiten het beruchte gebied hi toegestane strafschop werd go schoten, doch even prachti Muller uit het doel geki rechtshalf van de Amsterc was zeer gevaarlijk en brak keer in zijn eentje door de Ai verdediging heen, doch in la: stantie stuitte hij op doelve Noortman. In de laatste mine de strijd ontstonden er nog vel lijke momenten voor het doel Alkmaarders. De druk werd dat zelfs aanvoerder Haver: nodig achtte zich in de ach terug te trekken. Onder de spanning kwam het einde va zeer spannende en in goede v houding gespeelde wedstrijd, hele elftal van de Alkmaarsi heeft hard voor deze overwin] vochten. Dinsdag ontvangen maarders de Amsterdammers het Boys-veld. Openbare veiling In de op Woensdag ten overstaai taris G. A. Verkade, in het Gulden houden veiling, is het perceel woo: garag'e en erf, aan de Rijksstraatwe Heiloo, na te zijn opgeboden tot f J f 10,— gemijnd en voor de totale f 5530,— gegund geworden. Het perceel woonhuis met erf en aan de Westerkolkstraat 26 te Allar opgeboden tot f 1200,- en in opd de eigenaar afgemijnd op f 100,- balve niet gegund.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2